Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Τον συμπαθώ από την καρδιά του, αν είναι "κρύα" ή "ζεστή", καθώς και από τον τρόπο που φέρετε στους ανθρώπους. Τώρα για το νετ, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από αυτά που μου έχουν πει, θέλει πολύ προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχω βάλει πολλές θετικές νομίζω σε αυτό το θέμα
Συνήθως συμπαθώ τους πάντες, έχω εντελώς λάθος κριτήριο και ξεκινάω με δεδομένο ότι όλοι είναι καλοί γιαυτό κι όλη την ώρα τρώω τα μούτρα μου :lol:
Παρόλα αυτά, υπάρχουν κάποια πράγματα που θα με κάνουν να "λατρέψω" κάποιο άτομο απ την πρώτη στιγμή
Να μη γελάει λιγότερο απ ότι εγώ, να είναι το ίδιο καραγκιόζης όσο εγώ και να έχει διάθεση να περάσει καλά στην παρέα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αλήθεια, όσοι λέτε ότι κρίνετε από την εμφάνιση, το χαμόγελο, τη χειραψία κλπ, τι κάνετε στο διαδίκτυο; Εκεί πώς καταλήγετε αν συμπαθείτε ή όχι κάποιον, αφού δεν έχετε τη δυνατότητα ούτε να τον δείτε ούτε να τον ακουμπήσετε;
Και τι κάνετε αν όταν τον δείτε τελικά από κοντά η πρώτη εντύπωση είναι διαφορετική από αυτή που είχατε διαμορφώσει στο νετ για αυτόν;

To είδα αργοπορημένα αυτό!!

Τι κάνουμε; Είναι απλό!
Τον ταράζουμε στις ερωτήσεις, τις μεταμεσονύχτιες κουβέντες και τις αγγαρείες!
Αν δούμε ότι ανταποκρίνεται, μέτα πίνουμε και ένα καφέ! (αχνιστό και νοστιμότατο βέβαια, από γνωστή αλυσίδα!) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Από κοντά, πρώτ' από όλα, το χαμόγελο και τα μάτια. Θα συμφωνήσω με το καλόψυχος/η, βοηθάνε επίσης, η αμεσότητα, και η εγκαρδιότητα.

Από το νετ, να υπάρχει επικοινωνία κατ΄αρχήν, χιούμορ, σεβασμός, ευγένεια. Σε γενικές γραμμές, όποτε κατάφερα να μιλήσω με το άλλο άτομο για αρκετή ώρα και στο τέλος να αισθάνομαι ότι ευχαριστήθηκα την συζήτησή μας, το συμπάθησα κι από κοντά (όπου υπήρξε από κοντά συνάντηση). Πάντοτε όμως θεωρώ πως χρειάζεται να κρατάμε και την "πισινή" μας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλήθεια, όσοι λέτε ότι κρίνετε από την εμφάνιση, το χαμόγελο, τη χειραψία κλπ, τι κάνετε στο διαδίκτυο; Εκεί πώς καταλήγετε αν συμπαθείτε ή όχι κάποιον, αφού δεν έχετε τη δυνατότητα ούτε να τον δείτε ούτε να τον ακουμπήσετε;
Και τι κάνετε αν όταν τον δείτε τελικά από κοντά η πρώτη εντύπωση είναι διαφορετική από αυτή που είχατε διαμορφώσει στο νετ για αυτόν;
Χμ... για κάποιο λόγο ποτέ δεν έχω σκεφτεί ότι τα άτομα που γνωρίζω και μιλάμε ιντερνετικώς, ενδεχομένως να βγάζουν άλλο πρόσωπο αυτό που πραγματικά είναι- να εκμεταλλεύονται δηλαδή το γεγονός ότι δεν τους βλέπει κανείς και το ότι μπορούν να παρουσιάσουν εαυτόν όπως εκείνοι θέλουν.
Πάντα ξεκινώ με δεδομένο πως εκείνος που έχω απέναντί μου, είναι αληθινός- ακριβώς επειδή είμαι κι εγώ. Μάλλον αφελές, μα μέχρι στιγμής δεν πιστεύω πως έχω πέσει έξω στη γνώμη που έχω σχηματίσει για κανέναν. :)
Επειδή ακριβώς όπως και στην πραγματική ζωή, στον κόσμο "έξω", μπορείς να το συναντήσεις αυτό- να μην είναι ο άλλος όπως φαίνεται, να βγάζει κάτι άλλο που τελικά να αποδειχθεί ψεύτικο. Αργά ή γρήγορα αυτό φαίνεται, ο πραγματικός χαρακτήρας αποκαλύπτεται, όσο κι αν προσπαθεί κάποιος να τον κρατήσει κρυφό- είτε στη ζωή είτε στο νετ.
Άλλωστε οι ίδιοι άνθρωποι είμαστε, που κυκλοφορούμε κι έξω- στο real world. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@kalypso: Βασικά δεν αναφερόμουν σε τέτοιες παθολογικές περιπτώσεις όπου κάποιος υποκρίνεται άλλο χαρακτήρα στο νετ και άλλο IRL.
Αναφερόμουν σε περιπτώσεις όπου κάποιος φαίνεται διαφορετικός στο νετ, χωρίς να το κάνει επίτηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@kalypso: Βασικά δεν αναφερόμουν σε τέτοιες παθολογικές περιπτώσεις όπου κάποιος υποκρίνεται άλλο χαρακτήρα στο νετ και άλλο IRL.
Αναφερόμουν σε περιπτώσεις όπου κάποιος φαίνεται διαφορετικός στο νετ, χωρίς να το κάνει επίτηδες.

Δεν νομίζω πως είναι όλες παθολογικές- σε φορουμ πχ που μπαίνουμε πρώτη φορά και που δε γνωρίζουμε κανέναν, είναι φυσικό στην αρχή να προσπαθούμε να βγάλουμε κάτι καλό, να δώσουμε μία καλή εντύπωση σε ανθρώπους που είναι εντελώς ξένοι προς εμάς, να βγάλουμε δηλαδή τον καλύτερό μας εαυτό, κάτι που σίγουρα δεν κάνουμε κάθε μέρα στην πραγματική μας ζωή. Είναι ανθρώπινο αυτό και απόλυτα κατανοητό- και διαφέρει εντελώς από το να βγάζουμε επίτηδες κάτι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό από αυτό που είμαστε. :)

Για να απαντήσω όμως- πιστεύω πως και πάλι φαίνεται. Αν ας πούμε είναι ένα άτομο που ο χαρακτήρας του είναι λίγο απότομος και αν δεν σε ξέρει φαίνεται απόμακρος και κλειστός, αλλά βλέπεις πως όταν έρχεται η συζήτηση σε θέματα ευαίσθητα, τα αντιμετωπίζει με γνήσια ευαισθησία, τότε καταλαβαίνεις για τι άνθρωπο πρόκειται και πως το "άλλο" που βγάζει είναι απλά η άμυνά του απέναντι σε άτομα που δε γνωρίζει. (στο νετ, εννοώ εδώ)

πς. Έχω μια τάση να απαντάω με παραδείγματα, γιατί έχω μια αντιπάθεια προς τις γενικεύσεις και τους ορισμούς. Οπότε ίσως γι αυτό πολλές φορές να πιάνω "ασυνήθιστες" ας πούμε περιπτώσεις που δεν εννοούσες στο αρχικό ποστ ή να μην τα γράφω όλα όπως τα θέλω. Με περιορίζει κάθε φορά λιγάκι το παράδειγμα και οι παραδοχές του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Κάποια πρώτα σημάδια που με κάνουν να θέλω να συζητήσω περισσότερο και να γνωρίσω ορισμένα άτομα :

1.Δυνατή χειραψία και χαμόγελο. Ας είναι και σκέτη υποκρισία, δεν με νοιάζει. Καλύτερα είναι όταν ο άλλος σου αφήνει το μπαγιάτικο χέλι-χέρι του στο δικό σου και κοιτάει τα παπούτσια του ενώ σου λέει βαρισετημένα "Χάρηκα"(=χέσ#$κα) ;
2.Τα σημάδια "μη συμπάθειας" με την κολλητή τα λέμε "καμπανάκια". Ένα καμπανάκι είναι να μου αραδιάσουν άτομα που γνωρίζω ελάχιστα τα προσωπικά τους (και δει τα σεξουαλικά) στη φόρα. Αη ντοντ κεαρ ντουντ. Το καμπανάκι γίνεται καμπανάρα όταν μου λένε κουτσομπολιά. Και μετά στραβώνουν που βλέπουν ότι στραβώνω.

3.Συμπαθώ άτομα που δείχουν αδιαφορία σε κουτσομπολιά του στυλ : "Ο Λάκης με την Σούλα, ο Τάκης με την Βούλα, η Μαρίκα όμως..." και που γενικότερα ξέρουν πότε να μιλήσουν και για ποιο πράγμα. Όταν μου λένε για άλλα άτομα στραβώνω τη μούρη λες και μύρισα κακά ελέφαντα. Αν ήθελα , θα πήγαινα να ρωτήσω "Βούλα, πηδ$%#σαι με τον Τάκη;"

4.Συμπαθώ εύκολα άτομα με τους στοιχειώδεις ευγενικούς τρόπους. Αν και γελάω με χοντροειδή αστεία, οι πρώτες γνωριμίες μου με άλλα άτομα είναι κάπως φορμολιωμένες.

5.Αντιπαθώ άτομα που με θέλουν για πασατέμπο ή γλαστρόνι για να τριγυρνάνε σε στέκια που μπανίζουν γκόμενους. Επίσης, δεν συμπαθώ άτομα που με θέλουν για προσωπικό αναλυτή -άκου-τα-προβλήματά-μου-και-δώσε-λύση.

6.Τέλος. Συμπαθώ άτομα που δεν πέφτουν με τα μούτρα σε μια νέα γνωριμία. Είτε αυτή θα εξελιχθεί σε σχέση είτε σε φιλία. Και κάτι χαζό : τείνω να συμπαθώ περισσότερο "ήσυχα" άτομα. Οι φωνακλάδες party animals και δημοσιοσχετίστες δεν μου κάνουν καμία εντύπωση.

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μου αρκεί ένα πραγματικό γεμάτο χαμόγελο και μια ζεστή χειραψία για να συμπαθήσω κάποιον από τη στιγμή που θα συστηθούμε.

Αν είναι να πρέπει να έχω βιογραφικό του ολόκληρο για να δω αν θα τον συμπαθήσω, το χάσαμε το παιχνίδι :)

ακριβως... η πρωτη εντυπωση για αυτον θα μου πει πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
.


  • φαλλοκράτες ή ρατσιστές γενικότερα

Ειδικα για τους φαλλοκρατες το εχουμε καταλαβει και απο αλλα θεματα!:D(χωρις παρεξηγηση παντα)..Αλλα εχεις δικιο και εγω αντιπαθω αμεσως τους φαλλοκρατες και τους ρατσιστες...Αλλα κυριως τους φαλλοκρατες....

εμενα με κανει να συμπαθησω καποιον κυριως το εξυπνο χιουμορ.μου δειχνει οτι εχω να κανω με εξυπνους ανθρωπους ακομπλαριστους θετικους και τις περισσοτερες φορες αρκετα ευαισθητους.
και επισης αντιπαθω εντελως τα τυπακια που ειναι "τυπικα" ,δηλαδη ιδιαιτερα ευγενικα και που ακολουθουν παντα τους τυπους κ.τ.λ.

Ναι το εξυπνο χιουμορ με κανει και εμενα να συμπαθησω πολυ καποιον..Ειναι ενα απο τα βασικα κριτηρια που θετω..Με προδιαθετει παρα πολυ θετικα...Και εγω οχι μονο αντιπαθω αλλα απεχθανομαι αυτους τους ''κολλημενους'' στους τυπους και γενικα τους ψευτικους...

Το ύψος των τραπεζικών του καταθέσεων.

Ωραιο κριτηριο,αλλα λιγο δυσκολο να το μαθεις αμεσως αυτο....Δεν μπορεις να δεις καποιον και να του ζητησεις να σε ενημερωσει για τις τραπεζικες του καταθεσεις,ετσι δεν ειναι;

Θέλω να νιώθω ότι είναι καλοπροαίρετος και τείνω να προτιμώ τους δημιουργικούς.
Τα άλλα έρχονται μετά. :)

Και εγω συμπαθω παρα πολυ τους δημιουργικους και επισης τους ταλανταχους....Οσο για το καλοπροαιρετος δεν ενδιαφερομαι και τοσο.....

εξυπνο χιουμορ και υπεροχο χαμογελο!!!!


Πολυ βασικο!!!Και ειδικα το χαμογελο συνηθως μου λεει αρκετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
και επισης αντιπαθω εντελως τα τυπακια που ειναι "τυπικα" ,δηλαδη ιδιαιτερα ευγενικα και που ακολουθουν παντα τους τυπους κ.τ.λ.

σορρυ κιόλας..αλλά γτ αυτοί που ακολουθούνε τους τύπους τους χαρακτηρίζεις τυπάκια?..

εμένα για να κερδίσει κάποιος την συμπάθεια μου..πέραν του ότι πρέπει να έχει μια νοημοσύνη το οποίο είναι αυτονόητο..ε να μπορούμε να επικοινωνούμε ρε αδερφέ;)..το λέω γτ μου έχει τύχει το αντίθετο..:/:
να έχει χιούμορ..γτ χωρίς αυτό δν μπορώ να ζήσω..να μν έχει απόλυτες ιδέες..
να είναι αισίοδοξος..και όχι υπερβολικά ευαίσθητος..
αυτά τα λίγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Είμαι υπερβολικά δύσκολος άνθρωπος στο να συμπαθήσω κάποιον. Αυτό που είναι το πρώτο ατού είναι το χιούμορ, κι ειδικότερα αν γίνεται προς τον ίδιο τον εαυτό του (αυτοσαρκασμός). Το χιούμορ μου ανοίγει την καρδιά. Μπορώ να ερωτευτώ έναν άνθρωπο με χιούμορ, ακόμα κι αν είναι στο νετ και δεν τον ξέρω. Το δεύτερο είναι η ματιά του, αν είναι τα μάτια του καλοσυνάτα κι αθώα, έχει περάσει στην καρδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
για να συμπαθησω καποιον πρεπει φυσικα να με συμπαθει και αυτος ειναι λογικο.Γενικοτερα ομως θα πρεπει να εχει καλη καρδια και να ειναι φιλοτιμος/φιλοτιμη να μην εχει εγωιστικο χαρακτηρα το απεχθανομαι και να λεει συνεχεια οτι ειναι καλυτερος/η....αυτο για μενα ειναι πολυ σπαστικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Update : Tα γλυκά πρόσωπα, τα παραπάνω κιλά, την ανεπιτήδευτη εμφάνιση, το μοντέρνο ντύσιμο, τις προοδευτικές θέσεις, την τελειότητα που βλέπουν τα μάτια μου μέσα στην χαρισματική ατέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Update : Tα γλυκά πρόσωπα, τα παραπάνω κιλά, την ανεπιτήδευτη εμφάνιση, το μοντέρνο ντύσιμο, τις προοδευτικές θέσεις, την τελειότητα που βλέπουν τα μάτια μου μέσα στην χαρισματική ατέλεια.

Να ρωτήσω κάτι; Αυτά που έχω υπογραμμίσει είναι εξωτερικά χαρίσματα. Πώς συμπαθείς κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Update : Tα γλυκά πρόσωπα, τα παραπάνω κιλά, την ανεπιτήδευτη εμφάνιση, το μοντέρνο ντύσιμο, τις προοδευτικές θέσεις, την τελειότητα που βλέπουν τα μάτια μου μέσα στην χαρισματική ατέλεια.

τα παραπανω κιλα ως παραγοντας για ν συμπαθησεις καποιον?:confused:

το μοντερνο ντυσιμο? δεν ειναι καπως επιφανειακο αυτο??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
τα παραπανω κιλα ως παραγοντας για ν συμπαθησεις καποιον?:confused:

το μοντερνο ντυσιμο? δεν ειναι καπως επιφανειακο αυτο??:/:

όχι απαραίτητος παράγοντας, απλά συμπαθώ πολύ τους παχουλούς ανθρώπους και αντιπαθώ πολύ αυτούς που ντύνονται παλιομοδίτικα ή πολύ "κυριλέ", ειδικά τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πίσης δεν πρόκειται ποτέ να συμπαθήσω άτομα που ξέρω ότι με αντιπαθούν
αυτο ειναι μεγαλη καλοψυχια....;)

μα το να αγαπουμε αυτους που μας αγαπανε ειναι πολυ απλο και αυτονοητο σχεδον,ακομα και ο εφοριακος το κανει οταν παιρνει χρηματα..οπως ειχε πει και ο ιησους για τον ματθαιο..

το να αγαπουμε αυτους που μας μισουν ακομα ειναι η αξια...
ενας πραγματικα καλοψυχος ανθρωπος "αγαπαει αλληλους" ως εαυτον..(και ο Βουδισμος τα ιδια λεει και ο ισλαμισμος.)

επίσης και ο Χριστος και οι μεγαλυτεροι σοφοι κατεκριναν ανθρωπους και συμπεριφορες...δεν ειναι αυτοι οι ανθρωποι αξιοι συμπαθειας μονο και μονο επειδη κατακρινουν καποιον?

επισης περι ομοφοβιας ,τοτε το 70% των ανθρωπων στη Γη σημερα και εδω και χιλιαδες χρονια η πλειοψηφια των ανθρωπων,αγιων και μη ,δεν ειναι καλοψυχοι επειδη κατακρινουν την ομοφυλια ως συμπεριφορα?

καποιος που αντιπαθει τον φεμινισμο ειναι καλοψυχος για σενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
αυτο ειναι μεγαλη καλοψυχια....;)

μα το να αγαπουμε αυτους που μας αγαπανε ειναι πολυ απλο και αυτονοητο σχεδον,ακομα και ο εφοριακος το κανει οταν παιρνει χρηματα..οπως ειχε πει και ο ιησους για τον ματθαιο..

το να αγαπουμε αυτους που μας μισουν ακομα ειναι η αξια...
ενας πραγματικα καλοψυχος ανθρωπος "αγαπαει αλληλους" ως εαυτον..(και ο Βουδισμος τα ιδια λεει και ο ισλαμισμος)

Αν είναι κάποιος άθεος δικαιούται να μην αγαπάει τους εχθρούς του; :P

Με αυτή τη λογική πάντως εγώ είμαι σκατόψυχη. Ντάξει δε λέω να εκδικηθείς τον άλλο με χαιρεκακία, να δείξω ανωτερότητα και να τον αγνοήσω αλλά όχι και να τον αγαπήσω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top