Άσκηση σωματικής βίας σε γυναίκες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδή έχω ακούσει διάφορες περιέργες απόψεις για αυτό το θέμα τώρα τελευταία είπα να ανοίξω αυτό το θεματάκι.
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Άντρες ποιά είναι η γνώμη σας για τη σωματική βία στη συντροφό σας? Θα χτυπούσατε ποτέ την συντροφό σας?
Γυναίκες αν σας χτυπούσε ο σύντροφος σας θα το δεχόσασταν? Θα χωρίζατε μετά?

Εννοείται ότι δεν μιλάμε για βίτσια κλπ ή για οτιδήποτε άλλο γίνεται στην πλάκα. Εννοώ το ξύλο που δίνουν μερικοί κάφροι όταν τους νευριάσει η σύντροφος τους.
Πάντως εγώ κατα πάσα πιθανότητα θα χώριζα και δεν θα κοιτούσα πίσω ξανά.
Προσωπικά πιστευω ότι πλέον καμιά νέα ελληνίδα δεν το δέχεται άλλα πρόσφατες συζητήσεις που είχα με κάποια άτομα που ίσχυρίζονται το αντίθετο μου δημιούργησαν κάποιες αμφιβολίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Michelle, το σίγουρο είναι ότι συμβαίνει αυτό που περιγράφεις και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από αυτό που ίσως φανταζόμαστε. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που είχε βγει στη φόρα ένα σκάνδαλο με άσκηση σωματικής βίας και μάλιστα με στόχο επώνυμες γυναίκες (συζύγους πολιτικών, επιχειρηματιών και γενικά αυτό που αποκαλούμε "υπεράνω πάσης υποψίας").
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να είναι υπέρ της σωματικής βίας αλλά δυστυχώς "εκεί έξω" συμβαίνει ακόμα και σε γυναίκες νεαρής ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Michelle, το σίγουρο είναι ότι συμβαίνει αυτό που περιγράφεις και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό από αυτό που ίσως φανταζόαμστε. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που είχε βγει στη φόρα ένα σκάνδαλο με άσκηση σωματικής βίας και μάλιστα με στόχο επώνυμες γυναίκες (συζύγους πολιτικών, επιχειρηματιών και γενικά αυτό που αποκαλούμε "υπεράνω πάσης υποψίας").
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να είναι υπέρ της σωματικής βίας αλλά δυστυχώς "εκεί έξω" συμβαίνει ακόμα και σε γυναίκες νεαρής ηλικίας.
Κι όμως υπάρχουν τουλάχιστον 2 εδω μέσα που είναι υπέρ...
Δεν λέω nicknames, αν έχουν το θάρρος της γνώμης ας το πουν αυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν θα το εκανα ποτε με τα μυαλα που κουβαλαω τωρα. Αμα ομως το εκανα καλα θα εκανε αμα με παρατουσε! Οπως και να το κανουμε ειναι μλκ να χτυπας την συντροφο σου, εκτος και αμα σου ορμισει, εκει πια πρεπει, σιγα μην κατσω να της φαω για να μην την δειρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
O παππούς μου σ' ένα καβγά με τη γιαγιά μου της είχε πει....Φύγε από μπροστά μου γιατί από τα νεύρα μου θα σε χαστουκίσω...Αν το κάνω, δεν θα είμαι άντρας και θα πρέπει να φύγω από το σπίτι και να χωρίσουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
O παππούς μου σ' ένα καβγά με τη γιαγιά μου της είχε πει....Φύγε από μπροστά μου γιατί από τα νεύρα μου θα σε χαστουκίσω...Αν το κάνω, δεν θα είμαι άντρας και θα πρέπει να φύγω από το σπίτι και να χωρίσουμε....
Πολύ σωστός ο παππούς...:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Πολύ σωστός ο παππούς...:thumbup:
Οχι απλα πολυ σωστος.... Κατι παρα πολυ παραπανω!

Εμενα ευτιχος η γιαγια μου και ο παπους μου οποτε τσακωνονται τσακονονται για μικροπραγματα και καταλιγουν να γαργαλαει η γιαγια μου τον παπου μου :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Για την εποχή του σωστότατος....
'Ετσι πιστεύω κι εγώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σωματική βία στη σύντροφο? Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο και κατα τη γνώμη μου έτσι και είναι επανηλημένο, είναι ασυγχώρητο! Αν μπορούσα να είχα ποτέ σύντροφο, ποτέ δε θα τη βάραγα, όσα νεύρα και να είχα.. ακόμα και αν μου ορμούσε, θα τη κράταγα απλά, αλλά βία ποτέ!
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά πιστευω ότι πλέον καμιά νέα ελληνίδα δεν το δέχεται άλλα πρόσφατες συζητήσεις που είχα με κάποια άτομα που ίσχυρίζονται το αντίθετο μου δημιούργησαν κάποιες αμφιβολίες...
Αυτό δε το πολύ κατάλαβα... εννοείς ότι είχες μια συζήτησει με άτομα που υποστήριζαν ότι οι νέες ελληνίδες ''θα αποδέχονται'' τη σωματική βία, χωρίς να αντιδρούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ όταν η γυναίκα το αξίζει.. κάτι το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά.. Ποτέ καμια γυναίκα δεν έπαθε κάτι από ένα χαστουκάκι ή μια παντοφλιά ή ένα χτύπημα με τούβλο στο κεφάλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Porcelain:
Εγώ είμαι υπέρ όταν η γυναίκα το αξίζει.. κάτι το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά.. Ποτέ καμια γυναίκα δεν έπαθε κάτι από ένα χαστουκάκι ή μια παντοφλιά ή ένα χτύπημα με τούβλο στο κεφάλι..

Πες μου ότι δεν μιλάς σοβαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Γενικά αυτό το θεωρώ ''εκμετάλευση'' της σωματικής δύναμης που μπορεί να έχει ο άντρας, προς τη γυναίκα, η οποία δε μπορεί να υπερασπιστεί εύκολα τον εαυτό της...
επίσης Porcelain ίσως κάποιες φορές να το αξίζει, αλλά μιλάμε ''για τη σύντροφο''... υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις απο τη βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Σωματική βία στη σύντροφο? Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο και κατα τη γνώμη μου έτσι και είναι επανηλημένο, είναι ασυγχώρητο! Αν μπορούσα να είχα ποτέ σύντροφο, ποτέ δε θα τη βάραγα, όσα νεύρα και να είχα.. ακόμα και αν μου ορμούσε, θα τη κράταγα απλά, αλλά βία ποτέ!

Αυτό δε το πολύ κατάλαβα... εννοείς ότι είχες μια συζήτησει με άτομα που υποστήριζαν ότι οι νέες ελληνίδες ''θα αποδέχονται'' τη σωματική βία, χωρίς να αντιδρούν?
Ναι ακριβώς αυτό. Και ότι δεν είναι κακό μάλιστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Porcelain:
Εγώ είμαι υπέρ όταν η γυναίκα το αξίζει.. κάτι το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά.. Ποτέ καμια γυναίκα δεν έπαθε κάτι από ένα χαστουκάκι ή μια παντοφλιά ή ένα χτύπημα με τούβλο στο κεφάλι..
Και με τουβλα πια; ΕΛΕΟΣ, ενταξει να σου ξεφιγιε ενα χαστουκι μια στης τοσες αλλα οχι και συστιματικα ρε συ, και οχι και με τουλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν πότε γίνει το λάθος και ασκήσω βια στην συντροφό μου δεν θα συγχωρέσω ποτέ τον ευατό μου. Δεν δικαιολογώ ούτε και σαν άμυνα. Δεν ξέρω αν πότε ασκήσω βια στην συντροφό μου θα είμαι έτοιμος να δεχτώ οποιαδήποτε συνέπεια :/:

Εγώ είμαι υπέρ όταν η γυναίκα το αξίζει.. κάτι το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά.. Ποτέ καμια γυναίκα δεν έπαθε κάτι από ένα χαστουκάκι ή μια παντοφλιά ή ένα χτύπημα με τούβλο στο κεφάλι..
Να εύχεσαι να μην πάρουν οι γυναίκες πότε το πάνω χέρι σε όλα τα θέματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ σαν άμυνα το δικαιολογώ αλλά όχι σαν άμυνα σε λεκτική επίθεση αλλά σε απόπειρα άσκησης σωματικής βίας απο τη γυναίκα στον άνδρα. Και φυσικά δεν δικαιολογώ "άμυνα" του στύλ μου έδωσε ένα χαστούκι και την έστειλα στο νοσοκομείο αλλά οφθαλμόν αντι οφθαλμού. Και πάλι μόνο για άμυνα, όχι για εκδίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως εγώ σαν άμυνα το δικαιολογώ αλλά όχι σαν άμυνα σε λεκτική επίθεση αλλά σε απόπειρα άσκησης σωματικής βίας απο τη γυναίκα στον άνδρα. Και φυσικά δεν δικαιολογώ "άμυνα" του στύλ μου έδωσε ένα χαστούκι και την έστειλα στο νοσοκομείο αλλά οφθαλμόν αντι οφθαλμού. Και πάλι μόνο για άμυνα, όχι για εκδίκηση.
Πιστεύω ότι ο άντρας μπορεί να εμποδίσει μια τύχον επίθεση από μια γυναίκα χωρίς να τις ασκήση βια απλώς δύναμη. Εγώ προσωπικά σαν πολύ τελευταία λύση θα ασκούσα βια σε άμυνα από επίθεση γυναίκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Έχω χαστουκίσει δύο φορές τη σύντροφό μου γιατί με είχε φέρει στο αμήν. Και τις δύο φορές το μετάνιωσα αμέσως, παρά το γεγονός ότι για να φτάσω σε τέτοιο σημείο τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσσια από τη συμπεριφορά της. Πάντως δεν είμαι υπέρ της βίας. Τις χριστοπαναγίες της όμως θα τις ακούσει όταν χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
Έχω χαστουκίσει δύο φορές τη σύντροφό μου γιατί με είχε φέρει στο αμήν. Και τις δύο φορές το μετάνιωσα αμέσως, παρά το γεγονός ότι για να φτάσω σε τέτοιο σημείο τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσσια από τη συμπεριφορά της. Πάντως δεν είμαι υπέρ της βίας. Τις χριστοπαναγίες της όμως θα τις ακούσει όταν χρειαστεί.

Αυτο ειναι αυτονοητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Με τπτ. Πανω απο ολα ειναι γυνεκα/συντροφος μου και η οικογενια ειναι ιερο πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top