Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ DreamsRevenge για την καλοπροαίρετη παρατήρηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα παιδιά μου αυτό που θα διδάξω είναι αυτό που πιστεύω εγώ ως Χριστιανισμό και όχι αυτό που έχει καταντήσει σήμερα. Θα τους διδάξω την αγάπη, τη συγχώρεση ,την ελευθερία,την φιλανθρωπία,την λιτότητα,τα ταπεινοφροσύνη, την εγγράτεια και φυσικά την κριτική σκέψη.

Στον 'Χριστιανισμό' του σήμερα βλέπω πολλά σημεία που είναι, αντιφατικά και που κατ' εμέ προβάλουν πολύ έντεχνα τα στερεότυπα και την αλλοτρίωση της φιλοσοφίας του Χριστιανισμού. Ένα απλό παράδειγμα είναι τα τεράστια ποσά που χρησιμοποιούνται για την ανέγερση ναών , για τις πανάκριβες αγιογραφίες μέσα στις εκκλησίες κ.ο.κ. Με έναν παπά που έτυχε να συζητήσω επί του θέματος κάποτε, μου είπε πως αυτά γίνονται για να τιμήσουμε το Θεό. Μα πως τιμούμε το Θεό φτιάχνοντας ένα τεράστιο και πανάκριβο ναό την ώρα που εκατομμύρια συνάνθρωποι μας πεθαίνουν καθημερινά από την πείνα? Μου φαίνεται απίστευτα αντιφατικό να χαρίζουμε σε κάποιον έναν χρυσό σταυρό, όπως κάνουν π.χ οι νονές. Ο σταυρός δεν υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει τη λιτότητα? Δε θα έπρεπε να είναι λοιπόν και από ένα ευτελές υλικό?

Εν τέλι θα δίδασκα στα παιδιά μου τη φιλοσοφία του Χριστιανισμού και προπάντων τη φιλομάθεια. Ο άνθρωπος ο φιλομαθής και ο ανοιχτόμυαλος πάντα βλέπει πίσω από τις βιτρίνες και ξεχωρίζει το ψεύτικο από το αληθινό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Φίλε μου δυστυχώς με το πνεύμα της άρνησης και της αμφισβήτησης των πάντων δεν πετυχαίνουμε ούτε γόνιμο διάλογο ούτε να βελτιώσουμε την προσωπική πνευματική μας κατάσταση. Μπορώ και εγώ πολύ εύκολα να αμφισβητήσω τα πάντα και να αρνηθώ το καθετί στο όνομα μιας ψευδοελευθερίας. Το αποτέλεσμα θα είναι η μόνωση της αυτοαποθέωσης και τα θλιβερά της αποτελέσματα. Η κριτική είναι καλή μονάχα όταν είναι καλοπροαίρετη και όχι ισοπεδωτική. Οι θέσεις που κατέθεσες και στερεοτυπικές είναι και στερούνται γνήσιας εκκλησιαστικής εμπειρίας. Θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω. Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...ότι ο Θεός είναι Πνεύμα και Αλήθεια! Από εκεί και πέρα, τα ψάχνει μόνο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Το θεμα θρησκεια για εναν ανθρωπο λειτουργει σαν "ψυχαναγκαστικος" παραγοντας. Ειναι καταπιεση που εχει δεχτει και εφαρμοζει και ο ιδιος στον εαυτο του και ειναι προθυμος να τη μεταφερει και στα παιδια του. Νηστεια, στερηση, αρνηση σκεψεων και ενεργειων τις οποιες εχει βαπτισει ως "κακες" και ως επικινδυνες για το ειναι του, την υπαρξη του, το μελλον του ειναι "ψυχαναγκαστικοι" μηχανισμοι που στηριζονται σε βαθυτερους φοβους που εχουν γεννηθει στη νεοτερη ζωη του και απο περιβαλλοντα τα οποια ειχαν παρομοιο ψυχαναγκαστικο υποβαθρο. O Θεος που εχει ονομασει και εχει στηριξει την κοσμοθεωρια του επανω του ειναι καποιες πιεσεις και καταστασεις που εζησε και δεν μπορεσε να τις νικησει και να τις ξεπερασει ποτε και ετσι τις ονομασε "Θεο" και μ'αυτες πορευεται για μια ζωη.

Οποτε σαν γονιος φανταζομαι δεν θα ηθελα σε τιποτα το παιδι μου να πορευεται μ'ενα θεο πανω απ'το κεφαλι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Οποτε σαν γονιος φανταζομαι δεν θα ηθελα σε τιποτα το παιδι μου να πορευεται μ'ενα θεο πανω απ'το κεφαλι του.

Αν το επισκεφθεί όμως στη "συνείδησή" του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα διδαξω αγαπη και ταπεινοτητα,κατι που ειναι ο πυρηνας του Χριστιανισμου,βουδισμου,μουσουλμανισμου και βασικα ολων των θρησκειων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αν το επισκεφθεί όμως στη "συνείδησή" του;
Αν το επισκεφθει απο μονο του θα σημαινει οτι εχει γινει απο μονο του χωρις την παρεσβαση μου. Οποτε αποδεκτο οπως και να 'χει!!

Ασε που σ'αυτη τη περιπτωση θα αρχισω να ψαχνομαι και γω ο ιδιος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αν το επισκεφθεί όμως στη "συνείδησή" του;
Tωρα που το ξανασκεφτομαι "κακο του κεφαλιου του"!

Φανταζομαι οπως ενα παιδι μπορει να πεσει στα ναρκωτικα ή να κανει κακες παρεες ετσι μπορει να μπλεξει και με το "θεο". Ειναι απ'τις παγιδες που μπορει να πεσει ο οποιοσδηποτε. Τι να κανει κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Tωρα που το ξανασκεφτομαι "κακο του κεφαλιου του"!

Φανταζομαι οπως ενα παιδι μπορει να πεσει στα ναρκωτικα ή να κανει κακες παρεες ετσι μπορει να μπλεξει και με το "θεο". Ειναι απ'τις παγιδες που μπορει να πεσει ο οποιοσδηποτε. Τι να κανει κανεις..


παγιδα ο χριστιανισμος? ή η καθε θρησκεια?:eek:

τι αλλο θα ακουσω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
παγιδα ο χριστιανισμος? ή η καθε θρησκεια?:eek:

τι αλλο θα ακουσω.:/:

Βεβαίως... και μάλιστα ισάξια των ναρκωτικών και των κακών παρέων! :confused:

Αγαπητέ ρας, πρόσεχε γιατί εκεί μπορεί να μάθουν τα παιδιά σου να αγαπούν, να συγχωρούν, να σέβονται και 1002 άλλα "κακά" πράγματα! Πρέπει να τα προφυλάξεις! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βεβαίως... και μάλιστα ισάξια των ναρκωτικών και των κακών παρέων! :confused:

Αγαπητέ ρας, πρόσεχε γιατί εκεί μπορεί να μάθουν τα παιδιά σου να αγαπούν, να συγχωρούν, να σέβονται και 1002 άλλα "κακά" πράγματα! Πρέπει να τα προφυλάξεις! :worry:
Πάντως αν και θρησκευόμενη μπορώ να δω παιδιά που μέσα από την θρησκεία μπορεί να μάθουν να μισούν, να είναι μισαλλόδοξα, να μην συγχωρούν την αδυναμία, να μην σέβονται την διαφορετικότητα.
Να ρωτήσω... ποιός χριστιανός από μας θα αναγνώριζε έναν "εν Χριστώ" σαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο καλος χαρακτηρας ειναι ανεξαρτητος απο θρησκεια..
αλλα η βαση ολων των θρησκειων ειναι τα ιδια πανω κατω ιδανικα)

ποιός χριστιανός από μας θα αναγνώριζε έναν "εν Χριστώ" σαλό.
αυτα δεν γινονται θεωρητικα..στην πραξη βλεπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Tωρα που το ξανασκεφτομαι "κακο του κεφαλιου του"!

Φανταζομαι οπως ενα παιδι μπορει να πεσει στα ναρκωτικα ή να κανει κακες παρεες ετσι μπορει να μπλεξει και με το "θεο". Ειναι απ'τις παγιδες που μπορει να πεσει ο οποιοσδηποτε. Τι να κανει κανεις..

Δεν είναι το ίδιο. Ναρκωτικά δεν μοιράζουν οι δάσκαλοι στα σχολεία όπως γίνεται με τα θρησκευτικά. :P:P

Αγαπητέ ρας, πρόσεχε γιατί εκεί μπορεί να μάθουν τα παιδιά σου να αγαπούν, να συγχωρούν, να σέβονται και 1002 άλλα "κακά" πράγματα! Πρέπει να τα προφυλάξεις! :worry:

Αυτά είναι η βιτρίνα του μαγαζιού. Έστω και λίγο πιο μέσα να προχωρήσεις ξεκινά ο μισογυνισμός, η σεξουαλική καταπίεση και ο βιασμός της κριτικής σκέψης και της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αυτά είναι η βιτρίνα του μαγαζιού. Έστω και λίγο πιο μέσα να προχωρήσεις ξεκινά ο μισογυνισμός, η σεξουαλική καταπίεση και ο βιασμός της κριτικής σκέψης και της επιστήμης.

Θα έχεις κάποια προσωπική εμπειρία προφανώς για να είσαι τόσο σίγουρος! Θα ήθελες να μας το κάνεις λίγο πιο χειροπιαστό; Γιατί οι δικές μου εμπειρίες εδώ και κάμποσα χρόνια άλλα μου έχουν δείξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Θα έχεις κάποια προσωπική εμπειρία προφανώς για να είσαι τόσο σίγουρος! Θα ήθελες να μας το κάνεις λίγο πιο χειροπιαστό; Γιατί οι δικές μου εμπειρίες εδώ και κάμποσα χρόνια άλλα μου έχουν δείξει!

Αρκεί μια ανάγνωση της Βίβλου. Το ότι διδάσκεται μόνο επιλεκτικά στα σχολεία δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω την αγάπη του Θεού όταν τους έπνιξε όλους και άφησε ζωντανούς μόνο μια οικογένεια-οπαδούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αρκεί μια ανάγνωση της Βίβλου. Το ότι διδάσκεται μόνο επιλεκτικά στα σχολεία δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω την αγάπη του Θεού όταν τους έπνιξε όλους και άφησε ζωντανούς μόνο μια οικογένεια-οπαδούς.

Ίσως αν είχες και μία γνώση της Καινής Διαθήκης να μπορούσες να κατανοήσεις την αγάπη του Θεού, μέσα από ολόκληρη τη ζωή Του...

Αλλά και πάλι, δεν νομίζω πως αυτό που μου λες δικαιολογεί επαρκώς το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξες... ότι, δηλαδή, η Εκκλησία προάγει όλα αυτά που ανέφερες (μισογυνισμός, καταπίεση κλπ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Η Βίβλος περιλαμβάνει την Καινή Διαθήκη.

Το χριστιανικό πρότυπο για την γυναίκα είναι η Παναγία. Είναι φιγούρα χωρίς καμία προσωπικότητα, με μόνη λειτουργία την γέννηση. Η προβολή και μόνο του ιδανικού "όχι σεξ για τις γυναίκες" δείχνει μισογυνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
περιλαμβανει και την μαγδαληνη(που ΔΕΝ ηταν πορνη..και ηταν η πιο πιστη που πρωτοπαρουσιαστηκε σε αυτην ο αναστημενος Χριστος και οι μαθητες δεν το πιστευαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Είναι φιγούρα χωρίς καμία προσωπικότητα, με μόνη λειτουργία την γέννηση.

αν αυτο καταλαβες διαβαζοντας, ειλικρινα απορω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top