Πονηριά vs ευφυία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιό απο τα δύο θεωρείτε πιο σημαντικό και χρήσιμο; Θεωρείτε την πονηριά είδος ευφυίας ή επίκτητο τρόπο των λιγότερο ευφυών να ανταπεξέλθουν; Τι πιστευετε οτι γενικά εκτιμάται περισσότερο σήμερα; Θεωρείτε οτι εσείς έχετε μεγαλύτερη δόση πονηριάς ή ευφυίας; Υποτιμάτε έναν άνθρωπο που δεν είναι καθόλου πονηρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ο ευφυής μπορεί να είναι και πονηρός. το αντίθετο δεν ισχύει απαραίτητα.
Ναι, πιστεύω ότι η πονηριά είναι επίκτητη. όσον αφορα την ευφυία, έναν άλφα ρόλο το παίζουν και τα γονίδια, σε μικρό ποσοστό όμως. Κυρίως είναι το περιβάλλον και η εμπειρία/χρόνος.

Δεν υποτιμάω κάποιον "αγαθό" στο μυαλό και στα λόγια. Σίγουρα υποτιμώ τους "κουτοπόνηρους" όμως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eπειδή νομίζω οτι έτσι όπως το έχεις εκφράσει, δεν είναι πολύ σαφές, θα προσπαθήσω να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο,.
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, που μπορεί με τις γνώσεις του αλλά και την εμεπιρία του να ανταπεξέλθει κάτω από οποιαδήποτε δυσκολία του παρουσιαστεί, και να βρίσκει λύσεις εύκολα και γρήγορα για τα πάντα.
Πονηρό θα έλεγα έναν άνθρωπο ο οποίος χωρίς να έχει κοποιάσει για να αποκτήσει γνώσεις, χωρίς να αποθηκεύει εμπειρίες, καταφέρνει και ξεγλυστρά από τις ίδιες καταστάσεις με πλάγια μέσα πολλές φορές ύπουλα, πολλές φορές σε βάρος άλλων.
Οσο κι αν η πονηρία είναι απαραίτητη, όλα έχουν κάποιο όριο.
Προσωπικά άνθρωποι που υπερυφανεύονται για την πονηριά τους δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, που μπορεί με τις γνώσεις του αλλά και την εμεπιρία του να ανταπεξέλθει κάτω από οποιαδήποτε δυσκολία του παρουσιαστεί, και να βρίσκει λύσεις εύκολα και γρήγορα για τα πάντα.

Εγώ αυτόν θα τον έλεγα "μελετηρό" ή μάλλον "ευφυή και μελετηρό". Η ευφυία όμως δεν πάει πάντα πακέτο με τη μεθοδικότητα. Υπάρχουν και ευφυείς τεμπέληδες. Δεν σημαίνει οτι κάποιος ευφυής θα έχει όλα τα καλά του κόσμου πάνω του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
H ευφυϊα παέι με όλα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό ή κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
H ευφυϊα παέι με όλα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό ή κακό.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Δεν κατάλαβα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Axxxxx....
Εννοώ οτι μπορεί κάποιος να είναι ευφυής και τεμπέλης ή αντίθετα ευφυής και μεθοδικός.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Axxxxx....
Εννοώ οτι μπορεί κάποιος να είναι ευφυής και τεμπέλης ή αντίθετα ευφυής και μεθοδικός.......

Αααα άρα καλά είχα καταλάβει! Ναι αλλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό σου για την ευφυία μιας και ο ορισμός σου προυποθέτει την μη ύπαρξη τεμπελιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα έξυπνος είναι αυτός που μπορεί να αντεπεξέλθει δημιουργικά στις διαφορετικές καταστάσεις και που μπορεί την γνώση που λαμβάνει (δεν εννοώ ακαδημαϊκή αποκλειστικά) να την γενικεύει και να την χρησιμοποιεί σε πολλά πλαίσια. Επίσης ο έξυπνος έχει καλή αντίληψη των πραγμάτων.

Ο πονηρός είναι αυτός που ψάχνει να βρει λύσεις του "μάγκα" για τα προβλήματα που τον απασχολούν, πολλές φορές χρησιμοποιώντας τους άλλους. Ο κουτοπόνηρος θα τα καταφέρει σε μικροπράγματα με απλοϊκό τρόπο, αλλά όταν παίζει κάτι πιο σημαντικό θα τον πάρουν όλοι είδηση! Ο έξυπνος πονηρός θα το κάνει πιο πετυχημένα!

Εμένα οι κουτοπόνηροι με νευριάζουν. Και τους τρώω πολύ στην μάπα επειδή οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων. Εγώ δεν είμαι πονηρή στο να κάνω κάτι, είμαι γελοία αθώα, αλλά παρόλα αυτά με την εμπειρία κι επειδή όπως προείπα έχω πολλές επαφές αναγκαστικά με τέτοιους ανθρώπους, έχω μάθει να αναγνωρίζω την κουτοπονηριά και βιδώνω άσχημα κάθε φορά σα να είναι η πρώτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αααα άρα καλά είχα καταλάβει! Ναι αλλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό σου για την ευφυία μιας και ο ορισμός σου προυποθέτει την μη ύπαρξη τεμπελιάς.
:confused: :confused: :confused: :confused:
Που είδες τέτοιον ορισμό από μένα;:confused: :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων.
θα σου φάω τα αυτάκια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:confused: :confused: :confused: :confused:
Που είδες τέτοιον ορισμό από μένα;:confused: :confused: :confused:
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate:
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα
Αυτό απαιτεί μεθοδικότητα και μη ύπαρξη τεμπελιάς. Επίσης μην ξεχνάς οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αναγκαστικά αποκλεισμένοι απο πολλές γνώσεις (πχ σε μικρά ορεινά χωριά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
θα σου φάω τα αυτάκια.:P

:redface: Από εκεί είσαι Doo; Έντάξει, εσύ (κι εγώ φυσικά!:rolleyes: ) αποτελείς εξαίρεση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό απαιτεί μεθοδικότητα και μη ύπαρξη τεμπελιάς. Επίσης μην ξεχνάς οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αναγκαστικά αποκλεισμένοι απο πολλές γνώσεις (πχ σε μικρά ορεινά χωριά).
Οχι απαραίτητα, και οι τεμπέληδες έχουν γνώσεις χωρίς να είναι μεθοδικοί.
Παίρνω για παράδειγμα τον εαυτό μου, τον οποίο θεωρώ πολύ μεγάλο τεμπέλη.
Επίσης μην συγχέεις τις γνώσεις με τις σπουδές. Ακόμα κι αυτοί που μένουν σε μικρά ορεινά χωριά (έχω ζήσει σε τέτοια), έχουν γνώσεις σε κάποιο αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και τους τρώω πολύ στην μάπα επειδή οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων. Εγώ δεν είμαι πονηρή στο να κάνω κάτι, είμαι γελοία αθώα, αλλά παρόλα αυτά με την εμπειρία κι επειδή όπως προείπα έχω πολλές επαφές αναγκαστικά με τέτοιους ανθρώπους, έχω μάθει να αναγνωρίζω την κουτοπονηριά και βιδώνω άσχημα κάθε φορά σα να είναι η πρώτη!

Eπίσης (σε μεγάλα ποσοστά)οι εβραίοι είναι παράσιτα,οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες,οι Μυτιλινιοί αγενείς,οι Πυργιώτες εγκληματίες,οι Καλαματιανοί σωματέμποροι και μη ξεχνάς...
πάρε ναυτάκι Συριανό,λοστρόμο Πειραιώτη...

...τι? Γενικεύω και επιτίθεμαι σε συγκεκριμένες "ομάδες"? Μπαααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Eπίσης (σε μεγάλα ποσοστά)οι εβραίοι είναι παράσιτα,οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες,οι Μυτιλινιοί αγενείς,οι Πυργιώτες εγκληματίες,οι Καλαματιανοί σωματέμποροι και μη ξεχνάς...
πάρε ναυτάκι Συριανό,λοστρόμο Πειραιώτη...

...τι? Γενικεύω και επιτίθεμαι σε συγκεκριμένες "ομάδες"? Μπαααα...

Η αλήθεια είναι σκληρή...όντως!
Απλά ήθελα να δείξω πως οι "χειρουργικές" επεμβάσεις των μουσουλμάνων στα παιδιά δεν έχουν κανένα σκοπό "υγιεινής" η αλτρουϊσμού!
Απλά είναι βάρβαρα ζώα!

Εσύ γενίκευσες με πολύ πιο σκληρούς χαρακτηρισμούς.:rolleyes:

Και στην τελική μίλησα για ένα γκρουπ στο οποίο κι εγώ ανήκω! Και δεν το παίρνω πίσω, καθώς η άποψή μου για το 60-70% του συγκεκριμένου γκρουπ είναι αυτή που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
εμένα η πονηριά μου ακουγόταν πάντα ως μειονέκτημα..την έχω ταυτίσει με την κακία να το πω? :hmm:

δε λέμε "πρόσεχέ τον /την είναι πονηρός/η'' ? (ήτοι ύπουλος/η στο δικό μου λεξιλόγιο)

άλλο είναι να είσαι έξυπνος και να αποφεύγεις κακοτοπιές ή καχύποπτος και να ψάχνεις εις βάθος τα κίνητρα των άλλων και άλλο πονηρός, πόσο μάλλον κουτοπόνηρος.

η ευφυία είναι κάτι τελείως διαφορετικό και φαίνεται σε όλους τους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου...από τις επιλογές του έως τον τρόπο που κάνει χιούμορ.



οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες

are u talking to me? :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Από τον Τριανταφυλλίδη:
πονηρός -ή -ό [ponir?s] E1 : 1. που προσανατολίζει και χρησιμοποιεί την όποια ικανότητα και ευφυΐα διαθέτει στο να κάνει σκέψεις και να επινοεί τρόπους (συχνά πλάγιους και ανορθόδοξους) ή τεχνάσματα που δεν περνούν από το μυαλό των άλλων, προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς του.
...3. που δεν εξαπατάται εύκολα, φιλύποπτος, καχύποπτος. ANT εύπιστος, αφελής: Eίναι πολύ πονηρή, δεν την ξεγελάς εύκολα. 4. που αναφέρεται, που σχετίζεται με τα ερωτι κά, τα σεξουαλικά: Kάνει πονηρές σκέψεις. Έχει πονηρό σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν έχω ορισμό συνεπώς θα σας πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ.
η ευφυία δεν είναι απλά εξυπνάδα.Είναι κάτι παραπάνω.πέρα από τα μαθήματα και τις επιστήμες πάντα. Θα το βρω και θα το γράψω.

Η βασική διαφοροποιήση για μένα της πονηριάς και της ευφυίας όπως την αντιλαμβάνομαι πάντα εγώ είναι ότι η μεν ευφυία δημιουργεί (ανεξάρτήτως δίκαιου και ηθικής) για κάποιο ώφελος ενώ η πονηριά απλά κινείται μέσα στα υπάρχοντα πλαίσια για κάποιο ώφελος. Η πονηριά έχει μια στατικότητα για μένα.

Και επειδή ακριβώς η δημιουργία είναι σαφέστατα πιο δύσκολη γιαυτό και θεωρώ την ευφυία ανώτερη από την πονηριά.

Γιαυτό και ....
Τι εκτιμάω? την ευφυία
Τι εκτιμάει η κοινωνία στην Ελλάδα? Σαφέστατα την πονηριά και μάλιστα την κουτοπονηριά, αν και πάλι καλά βελτιωνόμαστε αργά αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εσύ γενίκευσες με πολύ πιο σκληρούς χαρακτηρισμούς.:rolleyes:

Και στην τελική μίλησα για ένα γκρουπ στο οποίο κι εγώ ανήκω! Και δεν το παίρνω πίσω, καθώς η άποψή μου για το 60-70% του συγκεκριμένου γκρουπ είναι αυτή που ανέφερα.
Κι εμένα η άποψή μου για ΟΛΟΥΣ όσους κάνουν περιτομές και κλειτεριδεκτομές είναι αυτή αλλά εγώ δεν προσβάλλω κανένα μέλος του φορουμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top