Online petitions: Έχουν πετύχει ποτέ κάτι;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατά καιρούς έχω δει διάφορα online petitions για θέματα με τα οποία συμφωνώ έντονα (πχ φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας) ωστόσο πλέον δεν υπογράφω σε κανένα, διότι δεν πιστεύω ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να επηρεάσουν οποιαδήποτε πολιτική ηγεσία.

Και δεν αναφέρομαι στο ότι σπάνια συγκεντρώνουν μεγάλο πλήθος "υπογραφών", για αυτό άλλωστε ευθύνονται μόνο οι πολίτες.
Καταρχάς, ο καθένας θα μπορούσε να υπογράψει όσες φορές θέλει (με διαφορετικά ονόματα - emails) οπότε η αξιοπιστία των αριθμών των "υπογραφών" τους είναι ανύπαρκτη.
Κατά δεύτερον, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος για την κάθε "υπογραφή" ώστε να πιστοποιείται ότι όντως την έβαλε αυτός που λέει. Μπορώ κάλλιστα να υπογράψω αντί για κάποιο φίλο μου πχ και αυτός να το μάθει κατόπιν εορτής. Η ειδοποίηση στο email είναι αρκετή για περιπτώσεις εγγραφής σε κάποιο community, αλλά σε καμία περίπτωση για petitions που φιλοδοξούν υποτίθεται να επηρεάσουν την πολιτική ηγεσία.

Αλήθεια, εσείς έχετε υπόψιν κάποια περίπτωση όπου τέτοιο petition πέτυχε όντως κάτι ή τελικά τόσα χρόνια τώρα, τόσος κόσμος υπογράφει με πιθανότητα η υπογραφή του να πετύχει κάτι ίση με το να γίνει καλά από τη λευχαιμία η ...Αννούλα του γνωστού chain mail? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλήθεια, εσείς έχετε υπόψιν κάποια περίπτωση όπου τέτοιο petition πέτυχε όντως κάτι
Ναι έχω υπ' όψιν μου ένα τέτοιο petition και σε πιάνω αδιάβαστη αγαπητή σπιτονοικοκυρά διότι το θέμα δημοσιεύτηκε και εδώ στο στέκι. Εκείνο το petition έσωσε μια ανθρώπινη ζωή...

Φυσικά δεν είναι μόνο η ψηφοφορία αυτή καθεαυτή που φέρνει τα αποτελέσματα, αλλά η όλη δημοσιότητα που παίρνει το θέμα από στόμα σε στόμα (από μπλογκ σε μπλογκ, από φόρουμ σε φόρουμ and so on...) που φέρνει σε κάποιες περιπτώσεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Ναι έχω υπ' όψιν μου ένα τέτοιο petition και σε πιάνω αδιάβαστη αγαπητή σπιτονοικοκυρά διότι το θέμα δημοσιεύτηκε και εδώ στο στέκι. Εκείνο το petition έσωσε μια ανθρώπινη ζωή...

Έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση της Ναζανίν δεν έπαιξε ρόλο ο αριθμός των υπογραφών, αλλά το γεγονός ότι είχε πίσω της τουλάχιστον δύο celebrities που φρόντισαν να ασκηθούν πολιτικές πιέσεις (περισσότερα εδώ). Φυσικά ήταν και σχετικά εύκολο για το Ιράν να κατευνάσει την διεθνή κοινή γνώμη μη επιβάλλοντας τη θανατική ποινή στην κοπέλα, αφού αυτό που του ζητούσαν ουσιαστικά ήταν να κάνει μια εξαίρεση, όχι να αλλάξει τη νομοθεσία του. ;)

Φυσικά, το γεγονός ότι εκείνο το petition έπαιξε ενδεχομένως ένα μικρό ρόλο στο να σωθεί η κοπέλα δεν είναι διόλου ασήμαντο, αλλά νομίζω πως το ποσοστό επιτυχίας είναι πολύ μικρό, για να πούμε ότι όλα τα petitions είναι αποτελεσματική μέθοδος άσκησης πιέσεων. Προσωπικά, έχω υπογράψει δυο-τρία, αλλά σταμάτησα όταν την τελευταία φορά το σύστημα μου πέταξε μια φόρμα όπου έπρεπε να γράψω πού μένω και αν θα ψήφιζα Δημοκρατικούς ή Ρεπουμπλικάνους στις επόμενες εκλογές.:P

Το snopes έχει ένα πολύ καλό άρθρο για τα petitions, όπου εισάγει τον όρο slacktivism. Νομίζω αυτό περιγράφει τέλεια αυτό που γίνεται.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση της Ναζανίν δεν έπαιξε ρόλο ο αριθμός των υπογραφών, αλλά το γεγονός ότι είχε πίσω της τουλάχιστον δύο celebrities που φρόντισαν να ασκηθούν πολιτικές πιέσεις (περισσότερα εδώ). Φυσικά ήταν και σχετικά εύκολο για το Ιράν να κατευνάσει την διεθνή κοινή γνώμη μη επιβάλλοντας τη θανατική ποινή στην κοπέλα, αφού αυτό που του ζητούσαν ουσιαστικά ήταν να κάνει μια εξαίρεση, όχι να αλλάξει τη νομοθεσία του. ;)

Μα το έγραψα κι εγώ παραπάνω ότι δεν είναι τόσο αυτή καθεαυτή η ψηφοφορία, αλλά ο γενικότερος ντόρος που γίνεται γύρω της. Χωρίς αυτόν, οι celebrities που αναφέρεις δεν θα είχαν ενημερωθεί για την περίπτωσή της αλλά και να είχαν ενημερωθεί δεν θα είχαν ενδιαφερθεί εάν η συμμετοχή του κόσμου δεν ήταν καθηλωτική (ευκαιρία να ακουστεί το ονοματάκι μας σε μια περίπτωση που απασχολεί τον κόσμο ;)). Επειδή παρακολούθησα τότε από κοντά την ιστορία, η βοήθεια δεν περιορίστηκε σε μερικές υπογραφές. Μαζεύτηκαν χρήματα που πλήρωσαν την εξαγοράσιμη ποινή της (τα λεγόμενα blood money), αφού η ίδια προερχόταν από φτωχή οικογένεια.
Ποιος ξέρει ποια θα ήταν η τύχη αυτής της κοπέλας εάν άνθρωποι απ' όλον τον κόσμο δεν είχαν ευαισθητοποιηθεί.
Διότι αυτή η ευαισθητοποίηση ήταν που "επέβαλε" στην κυβέρνηση της χώρας της να κάνει την "εξαίρεση".

Η Διεθνής Αμνηστία χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια τη μέθοδο των επιστολών διαμαρτυρίας για να βοηθήσει πολιτικούς κρατούμενους και ανθρώπους που τους έχει επιβληθεί η θανατική ποινή ώστε να πιέσει τις κυβερνήσεις να αναθεωρήσουν, φέρνοντάς τες αντιμέτωπες με την οργή του κόσμου.

Φυσικά, το γεγονός ότι εκείνο το petition έπαιξε ενδεχομένως ένα μικρό ρόλο στο να σωθεί η κοπέλα δεν είναι διόλου ασήμαντο, αλλά νομίζω πως το ποσοστό επιτυχίας είναι πολύ μικρό, για να πούμε ότι όλα τα petitions είναι αποτελεσματική μέθοδος άσκησης πιέσεων.
Δεν υποστήριξα ότι κάθε petition έχει αποτέλεσμα ή διεξάγεται με αγνές προθέσεις, αφού δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.
Θεωρώ πάντως αυθαίρετη την αξιολόγησή σου ως προς το ρόλο που έπαιξε το petition. Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έπαιξε μικρό ρόλο όπως λες, έπαιξε κάποιο αδιαμφισβήτητο ρόλο που δεν μπορεί να παραβλεφθεί.
Δεν μπορούμε λοιπόν αντίστοιχα να ισχυριστούμε ότι κανένα petition δεν είναι αποτελεσματικό επειδή συνολικά έχουν μικρό ποσοστό επιτυχίας.

Επιλεκτικά πάντως μπορεί κανείς να συμμετέχει σε κάποιες ψηφοφορίες που θεωρεί σημαντικές, αφού τελικά το ερώτημα δεν είναι εάν αυτές θα έχουν πράγματι αποτέλεσμα, αλλά το γιατί κάποιος να μην συμμετέχει με το ελάχιστο που μπορεί να προσφέρει από την άνεση του καναπέ του: Την υπογραφή/συμμετοχή του.

Είναι καλύτερη η απραξία, από μια έστω χαμένη υπογραφή;
Εκτός κι αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, για περιπτώσεις (έστω), σαν αυτή της Ναζανίν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Δεν υποστήριξα ότι κάθε petition έχει αποτέλεσμα ή διεξάγεται με αγνές προθέσεις, αφού δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.
Θεωρώ πάντως αυθαίρετη την αξιολόγησή σου ως προς το ρόλο που έπαιξε το petition. Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έπαιξε μικρό ρόλο όπως λες, έπαιξε κάποιο αδιαμφισβήτητο ρόλο που δεν μπορεί να παραβλεφθεί.
Δεν μπορούμε λοιπόν αντίστοιχα να ισχυριστούμε ότι κανένα petition δεν είναι αποτελεσματικό επειδή συνολικά έχουν μικρό ποσοστό επιτυχίας.

Το ξέρω, απλώς το είπα, επειδή βλέποντας κανείς κάτι τέτοιο είναι εύκολο να κάνει κάποιος ένα λογικό άλμα και να υποθέσει ότι όλα είναι αποτελεσματικά.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα για την αποτελεσματικότητα των petitions, αλλά αν όντως βοηθάνε (που μπορεί να είναι κι έτσι, μιας και χρησιμοποιούνται από μεγάλες οργανώσεις), καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε υπό ποιες προϋποθέσεις γίνεται αυτό, γιατί...

Επιλεκτικά πάντως μπορεί κανείς να συμμετέχει σε κάποιες ψηφοφορίες που θεωρεί σημαντικές, αφού τελικά το ερώτημα δεν είναι εάν αυτές θα έχουν πράγματι αποτέλεσμα, αλλά το γιατί κάποιος να μην συμμετέχει με το ελάχιστο που μπορεί να προσφέρει από την άνεση του καναπέ του: Την υπογραφή/συμμετοχή του.

κάνουμε κάτι για να πετύχουμε κάποιο σκοπό, οπότε η αποτελεσματικότητα του τρόπου δράσης θα έπρεπε να μας απασχολεί.

Παραδέχομαι ότι άλλο είναι ένα petition της Διεθνούς Αμνηστίας (που φροντίζει να πάει στα σωστά άτομα, ενδεχομένως ελέγχει το περιεχόμενο των μηνυμάτων για να μην έχουν βρισιές κ.λπ.) και άλλο τα διάφορα petition για κάθε πιθανό και απίθανο θέμα που κυκλοφορούν αριστερά-δεξιά και δεν τα επιβλέπει κανείς. Και δυστυχώς, όταν μιλάμε για online petitions, αυτά έρχονται πρώτα στο μυαλό, αφού αυτά γεμίζουν το inbox μας.

Εκτός κι αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, για περιπτώσεις (έστω), σαν αυτή της Ναζανίν.

Δεν έχω, γιατί είναι σχεδόν αδύνατον να επηρεάσουμε τα εσωτερικά ενός άλλου κράτους (εδώ δυσκολευόμαστε να επηρεάσουμε τα του δικού μας!):confused: Αυτό που θα πρότεινα πάντως είναι να συμβουλεύεται τις οργανώσεις που ασχολούνται με την υπόθεση, καθώς αυτές ξέρουν ποιον να πιέσουν και πώς να ενεργήσουν. Για παράδειγμα, διάβαζα εδώ μια περίπτωση, όπου οργάνωση της Νιγηρίας ζήτησε απ' τον κόσμο να μην στείλει επιστολές διαμαρτυρίας, γιατί θα είχαν αντίθετο αποτέλεσμα.

Οπότε στα πλαίσια μιας οργανωμένης δράσης, ένα petition ίσως να βοηθήσει ως επιπλέον μοχλός πίεσης.
Όμως ένα petition σαν αυτό για τη φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι σίγουρο ότι θα πέσει στο κενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όμως ένα petition σαν αυτό για τη φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι σίγουρο ότι θα πέσει στο κενό.
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι.

και άλλο τα διάφορα petition για κάθε πιθανό και απίθανο θέμα που κυκλοφορούν αριστερά-δεξιά και δεν τα επιβλέπει κανείς. Και δυστυχώς, όταν μιλάμε για online petitions, αυτά έρχονται πρώτα στο μυαλό, αφού αυτά γεμίζουν το inbox μας.
Πραγματικά υπάρχουν petitions για οτιδήποτε!
Θυμάμαι μετά την 11/9 ήταν να κυκλοφορήσει η δεύτερη συνέχεια του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών με τίτλο "Οι Δύο Πύργοι" όπως είναι δηλαδή και ο τίτλος του δεύτερου βιβλίου που γράφτηκε το 1957. Αναρτήθηκε τότε petition που ζητούσε από τον Peter Jackson και τη New Line, να αλλάξουν τον τίτλο της ταινίας ώστε να μην θυμίζει το τραγικό συμβάν.
Όταν αυτό το petition άρχισε να μαζεύει υπογραφές, δημιουργήθηκε ένα δεύτερο petition για να το αντικρούσει, που ζητούμε από τον Peter Jackson να μην αλλάξει την ονομασία της ταινίας... :worry::P

Οπότε στα πλαίσια μιας οργανωμένης δράσης, ένα petition ίσως να βοηθήσει ως επιπλέον μοχλός πίεσης.

Κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αρκετές ιστορίες με επιτυχημένα petitions. Στη σελίδα petitiononline υπάρχει σύνδεσμος με τέτοιες ιστορίες. Διαβάζω επίσης για την πίεση που άσκησαν μέσω ψηφοφορίας, φίλοι των ηλεκτρονικών παιχνιδιών στη Γερμανία, όταν το κράτος έφτασε πολύ κοντά να απαγορεύσει κάθε βίαιο παιχνίδι.

Όταν μαζευτεί ένας ικανός αριθμός ψήφων, είναι δύσκολο για όποιον δεν θέλει να χάσει μια θέση εξουσίας, να αγνοήσει τέτοιες ψηφοφορίες και να πάει ενάντια στο κοινό αίσθημα.

Για όποιον ενδιαφέρεται, η σελίδα με εκκλήσεις για βοήθεια της Διεθνούς Αμνηστίας βρίσκεται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Οτιδήποτε σχετίζεται με λέξη που έχει το "pet"
ως συνθετικό της
πιστεύω στη μέγιστη αναποτελεσματικότητά του.

Ομάδες πετ-ανθρώπων,
αναφερόμενες σε άλλους πετ-ανθρώπους (χειριστών εξουσίας).

Λειτουργεί;

Ναι λειτουργεί.
Όσο και τα γρανάζια της αβύσσου που μετατρέπουν το φως σε λυχνίες μεταμορφωμένες σε ρέγγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mία άποψη κατά των petitions βρίσκεις και στο αγαπημένο snopes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top