Φορολόγηση της Εκκλησίας

Πρέπει να φορολογείται η Εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Ναι

    Ψήφοι: 17 85.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 3 15.0%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
«Αντισυνταγματικό και ανήθικο»
Αντιδρά ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος στη φορολόγηση των εσόδων της Εκκλησίας

Aντισυνταγματικό και ανήθικο χαρακτηρίζει ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος τον τρόπο φορολόγησης της Εκκλησίας που επέλεξε η κυβέρνηση, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να τον καταγγείλει στα ελληνικά και στα ευρωπαϊκά δικαστήρια.
Μιλώντας στη Realnews, ο κ. Ιερώνυμος αναφέρει ότι η εκκλησία έχει υπό τη σκέπη της περίπου δέκα χιλιάδες ΝΠΔΔ, τους ναούς, με αυτόνομη οικονομική διαχείριση, και δηλώνει ότι δεν είναι αντίθετος να φορολογηθούν αυτά με το λογιστικό προσδιορισμό, εσόδων μείον εξόδων βάσει των βιβλίων τους.
«Έρχεται τώρα το κράτος και λέει» προσθέτει ο Αρχιεπίσκοπος: «'Δεν ξέρω τι έσοδα έχεις, εγώ θέλω το 20% από αυτά που εισπράττεις'. Αυτό είναι αντισυνταγματικό. Και πολεμιέται τόσο στα ελληνικά όσο και στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Είναι όμως και ανήθικο: Πώς θα πας να πάρεις από τον άλλον το 20% όταν μπορεί να μην βγάζει τα έξοδά του;».
Ο κ. Ιερώνυμος χαρακτηρίζει «παραμύθι» όσα ακούγονται για την εκκλησιαστική περιουσία και τονίζει ότι περιμένει να συναντήσει τον πρωθυπουργό, αξιώνοντας να τηρήσει η κυβέρνηση τη συμφωνία της για σύσταση επιτροπών. «Θα ήθελα τον δω και να του πω όπως η υπομονή μας εξαντλήθηκε. Ή ισχύει η συμφωνία που είχαμε κάνει για τις επιτροπές, ή κάθε υπουργός θα κάνει ό,τι θέλει» αναφέρει.
in.gr

Κι εχω ζητησει 2 χρονια τωρα απο τη Λια μια φατσουλα που να μοιραζει μουντζες, ρε γ@ωτο...
Ουστ...!

Σημείωση Editor: Το παρόν θέμα προήλθε από συζήτηση στο Σχολιασμό Ειδήσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τη θεϊκότερη ατάκα την άκουσα σε αναμετάδοση στο Λαζόπουλο (από το πρωινό της ΝΕΤ)
ο ιερώνυμος(?) να λέει στους παρουσιαστές "<...> δεν μας ρωτάει κανείς αν βγάζουμε τα έξοδα μας<...>"
(ενώ τους υπόλοιπους μας ρωτάνε ας πούμε)

και
"φανταστείτε να έρθει κάποιος και να σας πει να του δώσετε το 20% της περιουσίας σας"
Ούτε η παρουσιάστρια δεν κρατήθηκε και του είπε (μειδιάζοντας) "εμάς μας παίρνουν το 45%"

Σε άλλο κόσμο τελείως όμως ορισμένοι (ντυμένοι στα χρυσά άμφια βεβαίως βεβαιώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
«Έρχεται τώρα το κράτος και λέει» προσθέτει ο Αρχιεπίσκοπος: «'Δεν ξέρω τι έσοδα έχεις, εγώ θέλω το 20% από αυτά που εισπράττεις'. Αυτό είναι αντισυνταγματικό. Και πολεμιέται τόσο στα ελληνικά όσο και στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Είναι όμως και ανήθικο: Πώς θα πας να πάρεις από τον άλλον το 20% όταν μπορεί να μην βγάζει τα έξοδά του;».

Αχ τα καημένα, δεν έχουν να δώσουν το 20%, τόσα έξοδα, θα βάλω τα κλάματα. Ιερώνυμος ο νέος Βασιλάκης Καίλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Σε άλλο κόσμο τελείως όμως ορισμένοι (ντυμένοι στα χρυσά άμφια βεβαίως βεβαιώς)
Εξ ου και το "παπατζήδες", μου 'ρθε να ψιθυρίσω, για μυριοστή φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι καταστηματρχες επιχειρηματιες πώς φορολογουνται?επι των κερδων?(το λογικο) 'ή επι ολων των εισπραξεων?
αναλογα να φορολογηθει και η εκκλησια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επί των κερδών :)

Υ.γ.: Βέβαια υπάρχουν κάποιοι φόροι (χαρτόσημα, ΦΜΥ κτλ) που τα πληρώνεις ακόμη και μηδέν έσοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επί των κερδών
τοτε ετσι πρεπει να φορολογειται και η εκκλησια...
το 20% φορο που ειπαν τωρα ειναι επι των κερδων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί 20%; :mad:
Οι κεφαλαιουχικές επιχειρήσεις (ΕΠΕ και ΑΕ) έχουν 25% :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το 20 αυτο ειναι επι των κερδων ή συνολικα εσοδων?γιατι νομιζω οτι ειναι επι των εσοδων γενικα γιαυτο και διαμαρτυρονται οι παπαδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω ότι την Εκκλησία με βάση την (ακίνητη) περιουσία είναι εύκολο να φορολογούμε.
Το θεωρώ γελοίο να κόβει αποδείξεις σε κάθε γιαγιά που δίνει "δωρεές" σε κάθε ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το θεωρώ γελοίο να κόβει αποδείξεις σε κάθε γιαγιά που δίνει "δωρεές" σε κάθε ευκαιρία.
γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως έχει ένα δίκιο, η φορολόγηση πρέπει να γίνεται επί των κερδών, όχι επί των εσόδων. Στις άλλες επιχειρήσεις επί των κερδών γίνεται. Είναι όντως άδικο αν στην εκκλησία επέβαλλαν φορολόγηση επί των εσόδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρακτικούς λόγους, νομίζω.

π.χ. νομίζω ότι κατά την λειτουργία ο παπάς περνάει με ένα καλάθι και ρίχνει χαρτονομίσματα ο κάθε πιστός. Ο παπάς θα έπρεπε να κόβει και απόδειξη.

Υ.γ.: Βασικά δεν ξέρω απλά εικασίες κάνω, έχω να πάω σε Εκκλησία από το Γυμνάσιο :P Όποτε συγχωρέστε με ... δεν ξέρω πως ακριβώς έχει έσοδα μια εκκλησία.
(Και μάλιστα τότε στο Γυμνάσιο δεν πήγαινα γιατί την λειτουργία αλλά επειδή στην περιοχή μου ήταν καλός τόπος για φασώματα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πρακτικούς λόγους, νομίζω.

π.χ. νομίζω ότι κατά την λειτουργία ο παπάς περνάει με ένα καλάθι και ρίχνει χαρτονομίσματα ο κάθε πιστός. Ο παπάς θα έπρεπε να κόβει και απόδειξη.

Υ.γ.: Βασικά δεν ξέρω απλά εικασίες κάνω, έχω να πάω σε Εκκλησία από το Γυμνάσιο :P Όποτε συγχωρέστε με ... δεν ξέρω πως ακριβώς έχει έσοδα μια εκκλησία.
(Και μάλιστα τότε στο Γυμνάσιο δεν πήγαινα γιατί την λειτουργία αλλά επειδή στην περιοχή μου ήταν καλός τόπος για φασώματα :P)

Οι δίσκοι και τα καλάθια είναι (υποτίθεται πάντα) προορισμένοι για κάποιο σκοπό, π.χ. ένα έργο στο ναό ή κάτι άλλο. Οπότε, υποτίθεται πάντα ότι το ενοριακό συμβούλιο ή όπως αλλοιώς το λένε, καταγράφει κάθε Κυριακή τί έχει εισπραχθεί με αυτό τον τρόπο.
Το ίδιο γίνεται (υποτίθεται πάάάντα) και για τα έσοδα του παγκαριού τα οποία κάποτε φορολογούνταν, τώρα δεν ξέρω και νομίζω ότι συστηματικά αποκρύπτουν έσοδα από εκεί.

Το θέμα εδώ είναι ότι έχουμε ουσιαστικά ενα φορέα που ασκεί κερδοσκοπικές δραστηριότητες, έχει κινητή και ακίνητη περιουσία, έχει έσοδα από ενοίκια, μερίσματα (ύπαγε οπίσω μου...:P) ασκεί φιλανθρωπικό έργο (όπως και άλλοι φορείς, εταιρείες κλπ) αλλά ... έχει φορτώσει τη μισθοδοσία των υπαλλήλων του - κληρικών (με τις αναλογούσες εισφορές για να μην ξεχνιόμαστε) στο Κράτος!

Εδώ τί λέει η οικονομική επιστήμη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εδώ τί λέει η οικονομική επιστήμη?
Καταρχάς αυτό το θέμα δεν πρέπει να απασχολεί κανέναν οικονομολόγο που δεν εργάζεται για την εκκλησία.

Αυτό το θέμα είναι καθαρά φοροτεχνικό και πολιτικό.

Οι δίσκοι και τα καλάθια είναι (υποτίθεται πάντα) προορισμένοι για κάποιο σκοπό, π.χ. ένα έργο στο ναό ή κάτι άλλο. Οπότε, υποτίθεται πάντα ότι το ενοριακό συμβούλιο ή όπως αλλοιώς το λένε, καταγράφει κάθε Κυριακή τί έχει εισπραχθεί με αυτό τον τρόπο.
Το ίδιο γίνεται (υποτίθεται πάάάντα) και για τα έσοδα του παγκαριού τα οποία κάποτε φορολογούνταν, τώρα δεν ξέρω και νομίζω ότι συστηματικά αποκρύπτουν έσοδα από εκεί.
Ναι μεν είναι νόμιμο να βγω στους δρόμους και να λεω θέλω να βοηθήσω τον τρίτο κόσμο δώστε μου κάτι. Αλλά είναι παράνομο να γυρίζω σπίτι να μετράω τα λεφτά και να κόβω τότε ένα σχετικό παραστατικό. Πρέπει να κόβω την απόδειξη μπροστά σε αυτόν που μου έδωσε το donate και του δίνω αντίγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Καταρχάς αυτό το θέμα δεν πρέπει να απασχολεί κανέναν οικονομολόγο που δεν εργάζεται για την εκκλησία.

Αυτό το θέμα είναι καθαρά φοροτεχνικό και πολιτικό.


(...).

Ναι, αλλά από τη στιγμή που ένα νομικό πρόσωπο που δεν είναι του δημοσίου και δεν είναι κοινής ωφελείας, ασκεί οικονομική δραστηριότητα και αποκομίζει ωφέλη έχοντας απαλλαγεί από το βάρος των αμοιβών προσωπικού (γιατί νομίζω ότι και το όποιο "πολιτικό προσωπικό" εμείς το πληρώνουμε) που συνήθως είναι σημαντικό σε μια επιχείρηση, αυτό δεν θυμίζει αθέμιτο ανταγωνισμό?
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βασικά αυτό συνιστά "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο..".
Ντροπή τους που μιλάνε καν. Κι επί των εσόδων να είναι και μόνο που είναι 20% και δεν έχει διαβαθμίσεις ανάλογα με το έσοδο πάλι χαριστικό είναι.
Διότι ως γνωστόν τα έσοδα από τα ενοίκια μόνο, φορολογούνται με 40 ή 45%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έξω ο κοσμάκης φώναζε, "πεινάμε τέτοιες μέρες"
γερόντοι και γερόντισσες, παιδάκια και μητέρες
κι οι των επίγειων αγαθών σφιχτοί νοικοκυραίοι,
ανοίξαν τα παράθυρα κι εκράξαν "είστε αθέοι"

(Του Κώστα Βάρναλη, με τίτλο "Χριστούγεννα".
Ναι, είναι το ίδιο εκείνο ποίημα που ξεκινά χαρακτηρίζοντας την "Ιερά" Σύνοδο, ως
"Σαράντα σβέρκοι βοδινοί με λιγδωμένες μπούκλες,
κοιλάρες σταυροθόλωτες και βρώμιες ποδαρούκλες
")

Σε εποχές τεράστιας κρίσης, στα πρόθυρα πτώχευσης και πώλησης ακόμη και της Ακρόπολης, τόση μα τόση αναισθησία από τους "ανθρώπους του Θεού", ακάθεκτοι ακόμη κι από οικονομικά σκάνδαλα τύπου "Βατοπεδίου". Το πρόβλημα δεν είναι οι ναοί. Υπάρχουν ακίνητα που τα εκμεταλλεύονται με ενοίκιο, υπάρχουν προσκυνήματα, όπως εκείνο των Τεμπών, που θησαυρίζουν, σε σημείο να είναι οι καλύτεροι πελάτες της Μερσεντές Ελλάς.

Αλλά τι το συζητάμε; Ήδη άρχισαν να σκέφτονται τη φοροδιαφυγή και την απόκρυψη. Σιγά μην κόβουν οι παπάδες αποδείξεις καημένοι συνέλληνες. Τούτοι έχουν ασυλία από την εποχή του ...Σουλτάνου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πάντως έχει ένα δίκιο, η φορολόγηση πρέπει να γίνεται επί των κερδών, όχι επί των εσόδων. Στις άλλες επιχειρήσεις επί των κερδών γίνεται. Είναι όντως άδικο αν στην εκκλησία επέβαλλαν φορολόγηση επί των εσόδων.

Βεβαίως έχει δίκιο Λία μου, η φορολόγηση θα πρέπει να γίνεται επι των καθαρών κερδών κι όχι των εσόδων.
Για να δούμε λίγο πως βγαίνουν τα καθαρά κέρδη, απλοικά θα δεχτούμε έσοδα μείον έξοδα(λογιστικές λεπτομέρειες περαιτέρω αποφεύγω για χάρην της συζήτησης εξάλλου δεν αλλάζουν το νόημα).
Έσοδα της εκκλησίας:
Ενοίκια που εισπράττει(για τα οποία δεν θα φανώ δύσπιστη και θα δεχτώ ότι δηλώνει ολόκληρο το ποσό)
Δωρεές πιστών (για τις οποίες δηλώνει ένα μέρος του ποσού ή συνηθέστερα τίποτα)
Τελεση μυστηρίων( για τα οποία αν πιέσεις ίσως πάρεις απόδειξη και ίσως γράφει το σωστό ποσό)
Τελεση μυστηρίων κατ΄οίκον (ευχέλαια,τρισάγια δεν έχεις ελπίδα να πάρεις απόδειξη)
Αγορά κεριού ή λαμπάδας απο την είσοδο της εκκλησίας (καμμία απόδειξη, κι όχι αυτά δεν είναι τα λεφτά που πάνε υπερ των πτωχών)
Οπότε απλοικά πάλι έχουμε μάνι μάνι απόκρυψη ακαθάριστων εσόδων της τάξεως του 50%(70% ήθελα να γράψω αλλά είπα να μην είμαι δύσπιστη).

Έξοδα της εκκλησίας
Συντήρηση ναών και ιερέων με όλα τα παρελκόμενα εξοδά τους(άμφια,μεταφορά,μισθούς κλπ)
Δωρεές υπερ πτωχών(ενώ δεν εμφανίζονται ως έσοδα εκπίπτουν ως έξοδα)
Πάσης φύσεως έξοδα (γραφικές ύλες,λοιπά υλικά,συντήρηση μεταφορικών μέσων,μισθοί υπαλλήλων μη κληρικών κλπ)
Υποθέτω πως τα δηλώνει όλα κι ακόμη παραπάνω.

Κοινώς ο νομοθέτης τι σκέφτηκε:Φοροδιαφεύγεις που φοροδιαφεύγεις, να δεχτείς να σου επιβάλλω ταμειακή δεν πρόκειται, σε φορολογώ μια και καλή με το 20% των εσόδων στα οποία ούτως ή αλλως έχεις αποκρύψει μέρος οποτε κι έσυ είσαι πάλι κερδισμένη και εγώ θα βγάλω κατι παραπάνω.
Γιατί αν τους αφήσουμε να τηρήσουν βιβλία θα εμφανίζουν ζημίες κάθε χρόνο, και για τους ανίδεους οι ζημίες δεν φορολογούνται αντιθέτως αφαιρούνται και απο τα κέρδη των επομένων χρήσεων,κοινώς δεν είναι πως δεν θέλουν να πληρώσουν παραπάνω αλλά δεν θέλουν να πληρώσουν τίποτε κι αυτό να το πετύχουν κάτω απο νόμιμες συνθήκες.
Για μένα καλώς σκέφτηκε ο νομοθέτης.

Και για να μην τα συγχέουμε η φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας της εκκλησίας δεν έχει σχέση με την φορολόγηση των κερδών της.
Τα περιουσιακά στοιχεία φορολογούνται ξεχωριστά-βέβαια αυτό το παράδοξο συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα δλδ να φορολογηθεί κατι που πιθανό να μην αποφέρει εισόδημα ή να φορολογηθεί διπλά(και ως έσοδο και ως περιουσιακό στοιχείο).

Καταρχάς αυτό το θέμα δεν πρέπει να απασχολεί κανέναν οικονομολόγο που δεν εργάζεται για την εκκλησία.
Είναι καλό όταν καταπιάνεσαι ακαδημαικά ή εργασιακά με ένα αντικείμενο να εκφράζεις την αποψη σου και στους υπολοιπους έστω και αν είναι απλουστευμένα δοσμένη.Βέβαια εσύ δεν ασχολείσαι με τα φοροτεχνικά οπότε λογικά δεν σου κινεί το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οι μισθοί των κληρικών δεν πληρώνονται από την Εκκλησία, οπότε πρέπει να βγουν από τα έξοδα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top