Εθελοντική εργασία

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εψαξα αλλά δεν βρηκα αλλο τετοιο θέμα. Αν υπάρχει σβήστε το.

Εθελοντική Εργασία.
Με αφορμή μία έρευνα μου περί εθελοντισμού και καλοκαιρινών προγραμμάτων εθελοντισμού έχω να σας θέσω τα εξής ερωτήματα...

Ποιά η άποψη σας; Πιστεύετε ότι είναι χάσιμο χρόνου?Θα δουλεύατε ποτέ εθελοντικά?Έχετε δουλέψει?Ποιά η εμπειρία σας?

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χμ,δεν έχω δουλέψει ποτέ αλλά θα ήθελα γιατί όχι είναι ωραίο μπορείς να κάνεις και νέες γνωρίσεις καινούριους φίλους και μπορεί να νιώσεις ωραία που βοηθάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να θέσω ένα άλλο ερώτημα; Η εθελοντική εργασία πρέπει να γίνετε μόνο για μη κερδοσκοπικές δραστηριότητες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να θέσω ένα άλλο ερώτημα; Η εθελοντική εργασία πρέπει να γίνετε μόνο για μη κερδοσκοπικές δραστηριότητες; :)

Όχι απαραίτητα. Και μάλιστα εκεί ήθελα να καταλήξω. Θα σας άρεσε να δουλεύατε εθελοντικά π.χ για μια μεγάλη εταιρία? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Να θέσω ένα άλλο ερώτημα; Η εθελοντική εργασία πρέπει να γίνετε μόνο για μη κερδοσκοπικές δραστηριότητες; :)

Φυσικά!

Όχι απαραίτητα. Και μάλιστα εκεί ήθελα να καταλήξω. Θα σας άρεσε να δουλεύατε εθελοντικά π.χ για μια μεγάλη εταιρία? :whistle:

Σιγά μη δουλέψουμε για τα Μακντόνταλντς ή την Ιντεραμέρικαν

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Στο παρελθον μου ειχαν προτεινει στους Ολυμπιακους. Δεν το εψαξα περισσοτερο και πριν κανα δυο χρονια ηθελα να συμμετασχω εθελοντικα στον ΟΚΑΝΑ, θυμαμαι, μου χαν πει πως επρεπε να συμμετεχω σε σεμιναρια καθε μερα σχεδον, ο χρονος μου ηταν υπερβολικα περιορισμενος, οπως κι εξακολουθει να ειναι.

Θα μου αρεσε εθελοντικα να ασχοληθω με παιδια με ιδιαιτερες αναγκες. Γνωριζω τη νοηματικη κι εχω κανει μαθηματα σεμιναριακα, οποτε θα βοηθουσε. Καρκινοπαθεις, γυναικες που μεγαλωνουν μονες τα παιδια τους, ανεργες.

Για να συμμετεχεις χρειαζεται να διαθετεις αρκετο χρονο, εξαρταται βεβαια- Υπαρχουν εργασιες τετοιου ειδους που ζητουν λιγο απο τον χρονο σου, οπως μια δυο φορες το μηνα.
Στην Greenpeace ημαστε γραμμενοι οικογενειακως, διναμε χρηματα, ομως δεν καταλαβα κατι απο αυτο.
Θελω να το ζω κι οχι απλως να δινω χρηματα, να μαι απο κοντα. Μες στο μυαλο μου παιζουν πολλα περι εθελοντισμου.
Εχεις να μας παραθεσεις εταιρειες η οργανισμους? Αν οχι, μηπως να τους ψαξουμε και να τους παραθεσουμε?


Το να προσφερεις, σου δινει δυναμη. Ακομα ομως και να βοηθας τη γιαγια που θελει να περασει το πεζοδρομιο ή ενα πληγωμενο σκυλακι το πας στο γιατρο ειναι ενδειξη αγαπης.

υσ. για κερδοσκοπικες θα το εκανα μονο αν κι εφοσον μου δινε χαρα κι αυτο.
Πχ εδω κοντα μας θα σου πω- το moderation εθελοντισμος δεν ειναι? Μου δινει χαρα να μαι σε ομαδα? Μαρεσει να βλεπω κατι ωραιο με καλα αποτελεσματα που φτιαχνουν τον κοσμο στο οποιο συμμετεχω και να χω κι εγω λιγακι συμβαλλει σε αυτο? Τοτε ναι, το κανω.

Πιστευω, πως η δουλεια γινεται αρχικως ατομικα, μεσα μας, δηλαδη, πως βλεπουμε την αποψη ''βοηθειας'', να μας συγκινει κυριως κι επειτα αυτο βγαινει και σε μια ομαδα. Οταν λειτουργεις σε ομαδα, μικρη - μεγαλη δεν εχει σημασια, λειτουργεις και καλυτερα κι εχεις και καλα αποτελεσματα, επιτυγχανεις τον σκοπο σου.

Μιας και κανεις εργασια, γραψε μας πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Απαντω λίγο γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω...

Δεν κανω εργασια πανω στον εθελοντισμο. Ειμαι απλα εθελοντρια και σκοπευω να συμμετασχω σε ενα καλοκαιρινο προγραμμα για εναν μη κερδοσκοπικο οργανισμο. Και αυτο που θα ηθελα ειναι οι γνωμες σας...

Θα επανερθω με περισσοτερες πληροφοριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αν ο οργανισμός για τον οποίο θα εργαστείς και οι στόχοι του είναι στόχοι που τους αναγνωρίζεις και τους βρίσκεις σωστούς, νομίζω ότι θα περάσεις καλά και θα γνωρίσεις ανθρώπους με τους οποίους θα έχεις τουλάχιστον ένα κοινό στοιχείο... την αγάπη γι αυτό που κάνετε μαζί εκεί.
Αυτό και οι εμπειρίες που θα αποκομίσεις μπορεί να εξουδετερώσουν την όποια κούραση, τον όποιο κόπο.

Αρκεί όταν τελειώνει η κάθε μέρα να μπορείς να λες: Έκανα κάτι που μου άρεσε σήμερα. Είναι καλό, και είμαι ευχαριστημένη που το έκανα.

Τέτοια ικανοποίηση, μπορεί να μη βρεις εύκολα σε κανονική εργασία, αν και σου το εύχομαι με όλη μου την καρδιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εχεις να μας παραθεσεις εταιρειες η οργανισμους? Αν οχι, μηπως να τους ψαξουμε και να τους παραθεσουμε?

Φυσικά και μπορώ να παραθέσω πολλές ΜΚΟ που βασικα λειτουργουν με την εθελοντικη εργασια...

M.K.O. Ελλάδας

Ανθρωπιστικές Μ.Κ.Ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Απαντω λίγο γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω...

Δεν κανω εργασια πανω στον εθελοντισμο. Ειμαι απλα εθελοντρια και σκοπευω να συμμετασχω σε ενα καλοκαιρινο προγραμμα για εναν μη κερδοσκοπικο οργανισμο. Και αυτο που θα ηθελα ειναι οι γνωμες σας...

Θα επανερθω με περισσοτερες πληροφοριες...

και γω θελω να συμμετεχω εθελοντικα καπου...
βασικα αν ειχα λεφτα και δεν χρειαζοταν ποτε να δουλεψω θα εφτιαχνα ενα κεντρο προστασιας ζωων...
και αν ειχα παρα πολλα λεφτα θα εφτιαχνα κατι για την τριτη ηλικια...
ααν ειχα παρα παρα πολλα λεφτα θα εφτιαχνα ενα νοσοκομειο--θεραπευτηριο για μερικες ομαδες ανθρωπων που το εχουν αναγκη...

ειναι σπουδαια η εθελοντικη εργασια.
οποιος μπορει να την προσφερει μπραβο του.και αν επιτεπεται που θα συμμετασχεις?καλη τυχη και μπραβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
και γω θελω να συμμετεχω εθελοντικα καπου...
βασικα αν ειχα λεφτα και δεν χρειαζοταν ποτε να δουλεψω θα εφτιαχνα ενα κεντρο προστασιας ζωων...
και αν ειχα παρα πολλα λεφτα θα εφτιαχνα κατι για την τριτη ηλικια...
ααν ειχα παρα παρα πολλα λεφτα θα εφτιαχνα ενα νοσοκομειο--θεραπευτηριο για μερικες ομαδες ανθρωπων που το εχουν αναγκη...

ειναι σπουδαια η εθελοντικη εργασια.
οποιος μπορει να την προσφερει μπραβο του.και αν επιτεπεται που θα συμμετασχεις?καλη τυχη και μπραβο σου!

Δεν χρειάζεσαι λεφτά...Απλά πρόσφερε λίγο χρόνο σου...:)

Το ψάχνω ακόμα...Αλλώστε για τα καλοκαιρινά προγράμματα ακόμα δεν έχουν γίνει οι ανακοινώσεις...Τουλάχιστον από οσο ξέρω η WWF τον Μάιο θα ανακοινώσει τα προγράμματα της.

Και γω πραγματικά αν δεν είχα ανάγκη να δουλέψω θα έκανα κάτι τέτοιο. Ωστόσο υπάρχουν και θέσεις εργασίας σε περιβαλλοντικες ή ανθρωπιστικές οργανώσεις...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φυσικά και μπορώ να παραθέσω πολλές ΜΚΟ που βασικα λειτουργουν με την εθελοντικη εργασια...

Το συζητησα σημερα με την παρεα μου.. και αποφασισαμε να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο. Θα μου αρεσε κι εμενα να ασχοληθω.
Αρχιζουμε τα τηλ απο Δευτερα.
Και παλι μπραβο Μαρω για το θεμα και συγχαρητηρια για την αποφαση σου αυτη.
Το θεωρω σπουδαιο και μεγαλοψυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το συζητησα σημερα με την παρεα μου.. και αποφασισαμε να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο. Θα μου αρεσε κι εμενα να ασχοληθω.
Αρχιζουμε τα τηλ απο Δευτερα.
Και παλι μπραβο Μαρω για το θεμα και συγχαρητηρια για την αποφαση σου αυτη.
Το θεωρω σπουδαιο και μεγαλοψυχο.


:):):):)

Μπράβο mindcircus!!!
Και σε ότι μπορώ να βοηθήσω στείλε...:D

Γνωρίζω από WWF και Greanpeace. Ωστόσο οι ιστοσελίδες τους παρέχουν πολλεεες πληροφορίες...


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Φυσικά και μπορώ να παραθέσω πολλές ΜΚΟ που βασικα λειτουργουν με την εθελοντικη εργασια...

M.K.O. Ελλάδας

Ανθρωπιστικές Μ.Κ.Ο.

Κουΐζ: Βρείτε πόσες από αυτές τις ΜΚΟ χρηματοδοτούνται από το OSI και κυβερνήσεις χωρών πέραν του Ατλαντικού και κερδίζετε μια ετήσια συνδρομή...

Μιας και το θέμα είναι πάντως η εθελοντική εργασία, να πω ότι σαν ιδέα με βρίσκει σύμφωνο με δύο προϋποθέσεις: Πρώτον, ότι είμαι 100% σίγουρος ότι όλα αυτά γίνονται επ' αγαθώ και δεν υπάρχει καμία απολύτως σκιά σχετικά με τις δραστηριότητες του οργανισμού (όπως υπάρχει στις περισσότερες ΜΚΟ που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα) και δεύτερον, ότι δεν γίνεται προκειμένου κάποιοι να κερδίσουν τσάμπα χρήματα. Εννοείται δηλαδή ότι δεν θα δούλευα εθελοντικά σε οποιαδήποτε δραστηριότητα κομίζει κέρδος για κάποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εννοείται δηλαδή ότι δεν θα δούλευα εθελοντικά σε οποιαδήποτε δραστηριότητα κομίζει κέρδος για κάποιον άλλον.


Ακόμα και αν αυτή η δραστηριότητα που δίνει κέρδος σε κάποιον, δίνει παράλληλα ζωη σε παιδιά με καρκίνο για παράδειγμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ακόμα και αν αυτή η δραστηριότητα που δίνει κέρδος σε κάποιον, δίνει παράλληλα ζωη σε παιδιά με καρκίνο για παράδειγμα;;;

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό γιατι δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς σε τί αναφέρεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό γιατι δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς σε τί αναφέρεσαι.

Εχεις μια ιδιωτικη κλινικη την οποία πληρωνουν όσοι ασθενεις είναι εκεί και η κλινικη αυτη αναζητα εθελοντες (για καποιες εργασιες-οπως δραστηριοτητες για να περνανε οι ωρες των παιδιων σε περιπτωση που η κλινικη εχει να κανει με παιδια).

Μπορεί το παράδειγμα μου να μην υφισταται απο πολλες απόψεις...Θεωρητικα όμως μπορει να σταθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν έχω υπόψιν μου κάτι τέτοιο αλλά αν αυτή η δουλειά την οποία θα έκανα εθελοντικά μπορούσε να την κάνει κάποιος και να κερδίζει χρήματα, εγώ δεν θα πήγαινα να δουλέψω εθελοντής...

Στο κάτω-κάτω αυτός που έχει μια επιχείρηση πρέπει να κάνει τις αντίστοιχες κινήσεις ώστε να καλύπτει όλες τις θέσεις. Όχι να εκμεταλλεύεται νέους ανθρώπους με εθελοντική εργασία προκειμένου να μην προσλαμβάνει προσωπικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εχεις μια ιδιωτικη κλινικη την οποία πληρωνουν όσοι ασθενεις είναι εκεί και η κλινικη αυτη αναζητα εθελοντες (για καποιες εργασιες-οπως δραστηριοτητες για να περνανε οι ωρες των παιδιων σε περιπτωση που η κλινικη εχει να κανει με παιδια).

Μπορεί το παράδειγμα μου να μην υφισταται απο πολλες απόψεις...Θεωρητικα όμως μπορει να σταθει...

Το παράδειγμα σου υφίσταται μια χαρά, υπάρχουν εθελοντικές οργανώσεις που κρατάνε παρέα και ψυχαγωγούν παιδιά που νοσηλεύονται. Απ' ότι έχω διαβάσει, δραστηριοποιούνται σε δημόσια νοσοκομεία όπου οι γενικότερες συνθήκες επιβάλλουν την προσπάθεια να κρατηθεί το χαμόγελο των παιδιών όσο γίνεται...

Σε ιδιωτική κλινική όμως, έχω κάποιες επιφυλάξεις, καθώς εφόσον πρόκειται για επιχείρηση με σκοπό το κέρδος, η ιδιοκτησία οφείλει να καλύψει και αυτή την ανάγκη των πελατών της με εξειδικευμένο και φυσικά έμμισθο προσωπικό.
Το μόνο που θα μπορούσα να δεχθώ σε αυτή την περίπτωση είναι κάποιες έκτακτες δραστηριότητες με επισκέψεις, παιχνίδια, δραστηριότητες κλπ που όμως να οργανώνονται και να ελέγχονται από κάποιο ανεξάρτητο μη κερδοσκοπικό σωματείο ή οργάνωση, όχι από την ιδιοκτησία της όποιας κλινικής, καθώς εκεί μπαίνει και το στοιχείο της εκμετάλλευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως παιδιά οφείλω να σας ενημερώσω ότι σε πολλές μη κυβερνητικές αλλά και κερδοσκοπικές οργανώσεις που ασχολούνται με ψυχολογία, ΑμεΑ, ασθένειες και λοιπά, γίνεται κάποια έμμεση "εκμετάλλευση" πολλών ψυχολόγων, λογοθεραπευτών, ειδικών εκπαιδευτικών, κοινωνικών λειτουργών, εργοθεραπευτών κι άλλων παρόμοιων ειδικοτήτων, οι οποίοι εργάζονται αμισθί για να αποκτήσουν την προαπαιτούμενη προϋπηρεσία η οποία θα τους εξασφαλίσει αξιοπρεπή δουλειά. Και μην φανταστείτε ότι μιλάω μόνο για 22χρονα που πήραν τώρα πτυχίο, αλλά και για άτομα γύρω στα 30. Γενικώς έχει γίνει "άγραφος νόμος" και προσωπικά το θεωρώ μεγάλη εκμετάλλευση.

Τέλος πάντων, εγώ έχω κάνει εθελοντισμό κι "εθελοντισμό". Στην 'α περίπτωση ήταν επειδή το ήθελα πραγματικά, επειδή ήταν εκτός Ελλάδος και το είδα σαν διαφορετική εμπειρία κι επειδή ήταν εκ των πραγμάτων κάτι που δεν θα έβρισκα πολύ εύκολα εδώ. Στην 'β ('γ, 'δ) περίπτωση το έκανα για να αποκτήσω προϋπηρεσία (βλέπε προηγούμενη παράγραφος). Αν μπορώ να προτείνω κάτι για όσους ενδιαφέρεστε είναι να το ψάξετε πολύ και να είστε σχεδόν σίγουροι πως η τάδε οργάνωση έχει όντως έλλειψη πόρων και χρειάζεται όντως τους εθελοντές. Διάφοροι οργανισμοί εκτός από τους τόσους νέους επαγγελματίες οι οποίοι δουλεύουν εθελοντικά (αφενός για να μαζεύουν προϋπηρεσία, αφετέρου για να κάνουν την δουλειά που αγαπούν αφού δεν μπορούν να την κάνουν έμμισθα ) χρησιμοποιούν και κόσμο από τις πρακτικές Πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Οπότε μην ψαρώνετε με τον τομέα (όσο να είναι, "ευαίσθητοι" τομείς όπως παιδιά, ουσιοεξάρτηση, ΑμεΑ πάντα συγκινούν) και βρείτε κάποια μικρή οργάνωση που έχει πραγματικά ανάγκη. Εκεί πιθανώς θα κάνετε και ουσιαστική δουλειά.

Επίσης προτείνω σε όλους να ψάξουν τα προγράμματα που γίνονται σε ξένες χώρες! Είχα δει videos από αποστολές σε Αφρική και Λατινική Αμερική κι είχα ζηλέψει πολύ. Στο μείον ότι πληρώνεις τα ναύλα σου εσύ, αλλά υπάρχουν τρόποι να μαζέψεις λεφτά και να το κάνεις, χωρίς να βάλεις δικά σου χρήματα (κάποιο event που θα οργανώσεις σε bar, χρήση διαδικτύου, φιλικός "έρανος" και λοιπά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top