Είναι η αγάπη υπερεκτιμημένη;

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αμα εχεις νιωσει την πραγματικη ερωτικη αγαπη θα καταλαβεις. στη μητερα σου φανταζομαι δε θες να της κανεις ερωτα, ουτε να την φιλας στο στομα. δε νομιζω πως υπαρχει ορισμος της αγαπης. οτι και να πει κανεις θα ειναι ελλειπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
στη μητερα σου φανταζομαι δε θες να της κανεις ερωτα, ουτε να την φιλας στο στομα

Αυτά εάν δεν κάνω λάθος δεν εντάσσονται στην αγάπη, αλλά ότι παράλληλα ποθείς τον άλλον.
Όταν θες να κάνεις σε κάποιον έρωτα γιατί σ' αρέσει (και όχι γιατί είναι "υποχρέωση") πάει να πει ότι τον ποθείς... σωστό;

Για να κάνεις σεξ αρκεί να υπάρχει το πάθος... not?

Ώρα είναι να μου πείτε ότι θες να κάνεις έρωτα σε κάποιον επειδή τον αγαπάς κι όχι επειδή είσαι ερωτευμένος μαζί του. Η αγάπη είναι ξεχωριστό συναίσθημα που χτίζεται καθώς προχωρά η σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε ξερω αν το παρατηρησες αλλα χρησιμοποιησα τη λεξη ερωτας και οχι σεξ.

μα χρειαζεται και το παθος ειπα οτι δεν χρειαζεται? εγω απλα ειπα οτι η αγαπη ειναι δυνατοτερο συναισθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τι διακρίνει την ερωτική αγάπη από την αδερφική αγάπη; Τι παραπάνω έχει το πακέτο; :hmm:
σεξ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δε ξερω αν το παρατηρησες αλλα χρησιμοποιησα τη λεξη ερωτας και οχι σεξ.

μα χρειαζεται και το παθος ειπα οτι δεν χρειαζεται? εγω απλα ειπα οτι η αγαπη ειναι δυνατοτερο συναισθημα.
Συμφωνώ ότι ο έρωτας είναι κάτι καλύτερο από το σεξ. Έχουμε και λέμε:

  • Ο έρωτας είναι κάτι καλύτερο από το σεξ.
  • Άρα, για να κάνεις έρωτα σε κάποιον πρέπει να πληρούνται *και* οι απαραίτητες προϋποθέσεις του σεξ, μαζί με κάποιες άλλες που χρειάζονται για να "αναβαθμιστεί" σε έρωτα.
  • Για να κάνεις σεξ είναι αναγκαία προϋποθέση να υπάρχει ο πόθος.
  • Άρα για να κάνεις έρωτα είναι αναγκαία προϋποθέση να υπάρχει και εκεί ο πόθος.
Απλός παραγωγικός συλλογισμός, Έκθεση Γ' Λυκείου. Θα το γνωρίζεις, ως απόφοιτη θεωρητικής κατεύθυνσης.


Χωρίς τον πόθο, λοιπόν, δεν μπορείς να κάνεις ούτε σεξ, ούτε έρωτα. Με τον πόθο σκέτο κάνεις σεξ, αλλά ίσως όχι έρωτα. Ωστόσο το θέμα είναι ότι όπως βλέπεις δεν αρκεί μόνο η αγάπη.

Το πώς έρχεται ο πόθος διαφέρει στον καθένα μας... :)



Για παράδειγμα, μπορεί εσύ να ποθήσεις κάποιον για το μυαλό του, το λεγόμενο mindfuck. Για να μην μιλάμε στον αέρα, θυμίζω:
το μυαλο του.
και πιο εξυπνος θελω να ειναι αφου για να κολλησω με καποιον πρωτα μετραει το μυαλο του και μετα η εμφανιση του συνηθως.:hmm:

Όπως έχεις γράψει, σε ελκύει το μυαλό του άλλου (θέμα "Τι σας [highlight]ελκύει[/highlight] στο άλλο φύλο;"). Αυτό είναι κάτι άλλο από την αγάπη (είναι έλξη). Η διαφορές τους είναι ότι:

  • Η μεν αγάπη χτίζεται πάνω σε κάποια πράγματα που αφορούν την καθημερινή μας αλληλεπίδραση με τα άλλα άτομα.
  • Τη δε έλξη, που είναι απαραίτητη για να έρθει και ο πόθος, συνήθως την καταλαβαίνουμε μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου.
Θα μπορούσες, εν προκειμένω, εσύ να κάνεις με την ίδια διάθεση έρωτα με κάποιον που τον αγαπάς αλλά δεν έχει αυτό το "μυαλό" που ψάχνεις; Μπορείς φυσικά να αγαπήσεις κάποιον κι ας μην υπάρχει αυτό το "μυαλό" που σε ελκύει, γιατί φερ' ειπείν μπορεί να είναι καλός πατέρας, καλός σύζυγος, να σας φροντίζει, να δίνει αγάπη στα παιδιά σας. Για παράδειγμα μέσα από έναν γάμο που έρχεται επειδή απλά "πέρασαν τα χρόνια".

Αλλά θα είναι το ίδιο άμα δεν έχει αυτό το "μυαλό" το οποίο σε ελκύει; Θα μπορείς με την ίδια διάθεση να κάνεις έρωτα; Αν απαντήσεις, κάνε το με πάσα ειλικρίνεια.



Το εξατομίκευσα μεν, αλλά ήθελα να δώσω αυτό το παράδειγμα για να δείξω ότι και ο πόθος είναι απαραίτητος στη ζωή μας. Δεν αρκεί μόνο η αγάπη, όπως και να το κάνουμε. Μπορεί να αγαπάμε κάποιον για διάφορους λόγους, αλλά άμα δεν έχει αυτό το κάτι που θα μας συναρπάζει ... δεν είναι το ίδιο. :)
Απλά δεν το ομολογούμε εύκολα γιατί η κοινωνία έχει καταδικάσει τον πόθο σε κάτι "κακό", για το οποίο πρέπει να "ντρεπόμαστε".

Αυτό το πράγμα είναι στο πακετάκι του πόθου, Πάνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα είναι στο πακετάκι του πόθου, Πάνο. :)
Σεξ κάνεις για 3 λόγους, καμία φορά δεν συνυπάρχουν αυτοί οι λόγοι
  1. Κ@υ#%@
  2. Επειδή είσαι ερωτευμένος
  3. Λόγο ερωτικής αγάπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ωπ, τωρα ανακαλυψα και αυτο το θεμα.
Εχω ηδη απαντησει στο αλλο, επιπροσθετα με το ποστ μου το πρωτο, πως η αγαπη δεν αρκει σε ενα ερωτικο ζευγαρι.
Διαβασα κι οσα γραψατε και θα παρω οσα μου καναν το κλικ να πω κι εγω, ταπεινα, τη δικη μου γνωμη.

Προσπαθω να ξεχωρισω λιγακι παθος, ποθο κι αγαπη.

Διαφωνω καθετως κι οριζοντιως με Γιωργο σχετικα με τον ορισμο της αγαπης, πως ειναι ιδια παντου κι απαραλλαχτη. Κι εν πασει περιπτωσει ειναι δυνατον να μπορουμε να καταγραφουμε τα συναισθηματα? Δεν ξερω, σε κατι τετοια θεματα, ειναι σαν να τα βαζω με την ψυχη μου και της χωνω ενα μαχαιρακι να απαντησει. Αυτα τα νιωθεις, κι αν θες να νιωθεις πως αγαπας, τοτε αυτο κανεις, αγαπας. Σου χαλω εγω χατηρι ψυχη μου για το πως θες να νιωθεις?:P
Μπορει παραδειγματος χαρην εγω να πιστευω πως ο τεως φιλος μου δε μαγαπησε ποτε, συμφωνα μετα δικα μου κριτηρια. Κι εκεινος μεχρι και σημερα πχ να επιμενει πως μαγαπησε.
Εκει τι σκεφτεσαι? Ο καθενας τα κριτηρια του.
Συμφωνω με Love πως η αγαπη σε καθε σχεση ειναι διαφορετικη. Διαφορετικα αισθανομαι για την καλυτερη μου φιλη, διαφορετικα για τον ανθρωπο μου, διαφορετικα για τους γονεις μου. Με τον φιλο μου, υπαρχει κατι διαφορετικο, ελξη, παθος και ποθος, κατι συν.

Ο ποθος ειναι η κ@υλα που σου ρχεται και σου φευγει. Κι αυτο απαραιτητο για!:P Ολα καλα ειναι:P

Το παθος, οπως λεει και η Λια δυσευρετο και εξισου σημαντικο, αυτο μαρεσει κι εμενα, η ολα η τιποτα που λεμε. Η αγαπη ερχεται με τα χρονια - και σε αυτο το κομματι διαφωνω μαζι της που ειπε πως μπορεις ναγαπησεις σε ενα μηνα- γιατι πιστευω πως η αγαπη ερχεται με τα χρονια, περνας απο σταδια με τον αλλο που σε δενουν και σε κανουν ενα μαζι του, εχετε κοινα να σας συνδεουν (αλλοτε παιδια σε μεγαλυτερες απο εμας ηλικιες). Η Λια αποσο καταλαβα (καταλαβα καλα?) θεωρει πως προκειται για συνηθεια, αφου περνουν τα χρονια, ομως εδω λεω πως διαχωριζω τη συνηθεια απο την αγαπη. Πχ ενα ζευγαρι χωρισμενο αγαπιεται γιατι εχουν κοινα δεσμα (πχ παιδια) αλλα ειναι χωρια. Νοιαζονται ο ενας για τον αλλο και ειναι κοντα ο ενας στον αλλο σε διαφορες φασεις σημαντικες της ζωης τους.

Ειναι συζητηση πολυ μπερδεμα, τουλαχιστον για μενα, αν και τελικα νιωθω πως ειναι πιο απλα τα πραματα αποσο νομιζουμε(καποιος κει πανω γελα μαζι μας, Νωευ), διοτι ο καθενας απο εμας οριζει τα συναισθηματα του διαφορετικα, που ισως τελικα να ειναι ιδια για ολους αλλα διαφορετικα στον τροπο που τα οριζουμε. Κι οπως χθες ρωτησα την Καyira - και τι ειναι ερωτας τελικα?
- Δεν υπαρχει ορισμος, για τον καθενα ειναι κατι διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λόγω ερωτικής αγάπης
Εμένα μου ακούγεται πολύ "συμβιβαστικό" αυτό, αν μου επιτρέπεις. :) Μου φαίνεται "συμβιβασμός" να κάνω σεξ με κάποια αν δεν έχω ταύλες ή αν δεν είμαι ερωτευμένος. Μου ακούγεται απλώς σαν ένα tick στις υποχρεώσεις μου. Και δεν είμαι άνθρωπος των συμβιβασμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σεξ κάνεις για 3 λόγους, καμία φορά δεν συνυπάρχουν αυτοί οι λόγοι
  1. Κ@υ#%@
  2. Επειδή είσαι ερωτευμένος
  3. Λόγο ερωτικής αγάπης

Προφανώς το "Κ@υ#%@" σημαίνει: "λαχτάρα για αναπαραγωγή" ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προφανώς το "Κ@υ#%@" σημαίνει: "λαχτάρα για αναπαραγωγή" ή κάνω λάθος;

Τι εννοεις αναπαραγωγη? Να κανεις παιδια?:whistle::hmm::redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα μου ακούγεται πολύ "συμβιβαστικό" αυτό, αν μου επιτρέπεις. :) Μου φαίνεται "συμβιβασμός" να κάνω σεξ με κάποια αν δεν έχω ταύλες ή αν δεν είμαι ερωτευμένος. Μου ακούγεται απλώς σαν ένα tick στις υποχρεώσεις μου. Και δεν είμαι άνθρωπος των συμβιβασμών.
Πρόσεξε την μαγική λέξη "ερωτική". Αλλάζει όλο το νόημα.

Στην ερωτική αγάπη νομίζω είναι απαραίτητη η έλξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι εννοεις αναπαραγωγη? Να κανεις παιδια?:whistle::hmm::redface::D

...και ό,τι άλλο εξάπτει και δίνει παράταση στην ανθρώπινη φαντασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
...και ό,τι άλλο εξάπτει και δίνει παράταση στην ανθρώπινη φαντασία!

Α. Οκευ, δεν εχει τυχει να ορισω ποτε την κ@υλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι ο έρωτας είναι κάτι καλύτερο από το σεξ. Έχουμε και λέμε:

  • Ο έρωτας είναι κάτι καλύτερο από το σεξ.
  • Άρα, για να κάνεις έρωτα σε κάποιον πρέπει να πληρούνται *και* οι απαραίτητες προϋποθέσεις του σεξ, μαζί με κάποιες άλλες που χρειάζονται για να "αναβαθμιστεί" σε έρωτα.
  • Για να κάνεις σεξ είναι αναγκαία προϋποθέση να υπάρχει ο πόθος.
  • Άρα για να κάνεις έρωτα είναι αναγκαία προϋποθέση να υπάρχει και εκεί ο πόθος.
Απλός παραγωγικός συλλογισμός, Έκθεση Γ' Λυκείου. Θα το γνωρίζεις, ως απόφοιτη θεωρητικής κατεύθυνσης.

λολ, δε θυμαμαι να ειπα οτι ειμαι κατα του παθους, ή οτι δε χρειαζεται το παθος. απλα τονισα οτι η αγαπη ειναι εντονοτερη συναισθημα και αυτο αποδεικνυεται ξεκαθαρα με το περασμα του χρονου.αντιθετως:



Ξέρεις πόσο εύκολα πηδάς από πάθος
σε πάθος;






Χωρίς τον πόθο, λοιπόν, δεν μπορείς να κάνεις ούτε σεξ, ούτε έρωτα. Με τον πόθο σκέτο κάνεις σεξ, αλλά ίσως όχι έρωτα. Ωστόσο το θέμα είναι ότι όπως βλέπεις δεν αρκεί μόνο η αγάπη.

♥ Έρωτας είναι όταν το κάνεις με αυτόν που αγαπάς πραγματικά και υπάρχουν βαθειά συναισθήματα εκείνη την στιγμή..Το κάνεις για να έρθεις πιο κοντά με το αγόρι σου και επειδή πραγματικά το νιώθεις εκείνη την στιγμή,νιώθεις ότι τον θέλεις πιο πολύ από κάθε τι που υπάρχει.Θέλει το χρόνο του για να γίνει και συνήθως υπάρχει στην αρχή μια σχέσης!Διότι κάθε σχέση που ξεκινάει με τον έρωτα, στο τέλος καταλήγει στο σεξ ή πάει κατευθείαν στο σεξ (πάντως η κατάληξη είναι πάντα η ίδια) ..Με λίγα λόγια στην αρχή μιας σχέσης (που υπάρχει ο έρωτας) πριν πάτε στο ψητό..,φιλιέστε,χαιδέυεστε αργά σε όλο το σώμα μας, βγάζετε σιγά σιγά τα ρούχα σας…και έτσι κυλάει όλο το θέμα.Ο έρωτας είναι και υπάρχει μέχρι να ανέβει η ανδρεναλίνη μεταξύ σας και να φύγουν οι “¨ντροπές” !!Λίγοι είναι αυτοί που κάνουν έρωτα πραγματικό και όσοι το κάνουν έχουν πλήρης ευχαρίστηση.., διότι και μετά την συνουσία νιώθουν πραγματικά ωραία που το κάνανε και σίγουρα δεντο μετανοιώνουν.Αυτό συμβαίνει για τη στο σεξ τα πράγματα μερικές φορές δε πάνε όπως τα περίμενες, ενώ στον έρωτα είσαι πάντα σίγουρη ότι θα ναι το καλύτερο εφόσον γίνεται με το άτομο που το νιώθεις κοντά σου και το αγαπάς!!

♥ Σεξ απʼ την άλλη ειναι απλα μια σωματικη ευχαριστηση (που γινεται με διαφορους τροπους) και μπορει να συμβει με τον οποιοδηποτε…ακομα και με την σχεση σου.

Το να με επιθυμει και να με ποθει καποιος δεν σημαινει απαραιτητα ότι ειναι ερωτευμενος μαζι μου.Ο ερωτας δεν
επιβαλλεται και σιγουρα δεν είναι προυποθεση για να κανουμε σεξ.

ΕΡΩΤΑΣ: Είναι το έντονο συναίσθημα έλξης και επιθυμίας μεταξύ δύο προσώπων, που χαρακτηρίζεται και από πόθο για σεξουαλική επαφή, με τη σημασία όμως της αγάπης που στηρίζεται στη σαρκική έλξη. Ο Φρόιντ έχει δηλώσει πως η ψυχολογική υγεία μπορεί να καθοριστεί από την ικανότητα ενός ανθρώπου να λειτουργεί καλά σε δύο σφαίρες: στη δουλειά και στον έρωτα. Ειδικά εκείνος που μπορεί να πάρει και να δώσει αγάπη με τον ελάχιστο φόβο αλλά και σύγκρουση έχει την ικανότητα να αναπτύξει γνήσιες και αυθεντικές σχέσεις οικειότητας με άλλους. Με αυτόν τον τρόπο το σεξ και ο έρωτας ενισχύονται αμοιβαία αλλά και συνδυάζονται.

Σεξ: Η ερωτική πράξη που μπορεί να συμβαίνει ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που αγαπιούνται, αλλά και σε εκείνους που νιώθουν μόνο σεξουαλική έλξη.



Για παράδειγμα, μπορεί εσύ να ποθήσεις κάποιον για το μυαλό του, το λεγόμενο mindfuck. Για να μην μιλάμε στον αέρα, θυμίζω:


Όπως έχεις γράψει, σε ελκύει το μυαλό του άλλου (θέμα "Τι σας [highlight]ελκύει[/highlight] στο άλλο φύλο;"). Αυτό είναι κάτι άλλο από την αγάπη (είναι έλξη). Η διαφορές τους είναι ότι:

  • Η μεν αγάπη χτίζεται πάνω σε κάποια πράγματα που αφορούν την καθημερινή μας αλληλεπίδραση με τα άλλα άτομα.
  • Τη δε έλξη, που είναι απαραίτητη για να έρθει και ο πόθος, συνήθως την καταλαβαίνουμε μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου.
Θα μπορούσες, εν προκειμένω, εσύ να κάνεις με την ίδια διάθεση έρωτα με κάποιον που τον αγαπάς αλλά δεν έχει αυτό το "μυαλό" που ψάχνεις; Μπορείς φυσικά να αγαπήσεις κάποιον κι ας μην υπάρχει αυτό το "μυαλό" που σε ελκύει, γιατί φερ' ειπείν μπορεί να είναι καλός πατέρας, καλός σύζυγος, να σας φροντίζει, να δίνει αγάπη στα παιδιά σας. Για παράδειγμα μέσα από έναν γάμο που έρχεται επειδή απλά "πέρασαν τα χρόνια".

καταρχας δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να αναφερεις εδω παλαιοτερα ποστ μου αλλα τεσπα.
καταρχας, το οτι ποθω καποιο για τον εγκεφαλο του ειναι ενα μεγαλο + στο να τον ερωτευτω. αρα ερχεσαι στα λογια μου. θενξ ζορζ που με καταλαβαινεις. αλλα οπως ελεγε και στο συγκεκριμενο θεμα η ερωτηση ηταν ''τι σας ελκυει στο αλλο φυλο?''. μπορει να με ελκυει και ο ωραιος κωλος αλλα δε νομιζω οτι αυτο ειναι το κριτηριο μου για να τον αγαπησω!:D επομενως αστοχος ο συλλογισμος σου.:redface:
χεχε νομιζω οτι ενα χρονο στο στεκι εχω δειξει ποσο ρομαντικη ειμαι. δε θα παντρευτω απο αναγκη οπως εχω δηλωσει και εδω:
δε θα παντρευομουν μονο και μονο για να κανω παιδια. αν ειχα τοσο πολυ αναγκη να γινω μανουλα, αλλα δεν ταιριαζα με κανεναν λογου χαρη και μου τυχαινε εγκυμοσυνη θα το μεγαλωνα μονη μου το παιδακι.
(μιας και το ξεκινησες με αναφορες σε παλαιοτερες δημοσιευσεις:))

Αλλά θα είναι το ίδιο άμα δεν έχει αυτό το "μυαλό" το οποίο σε ελκύει; Θα μπορείς με την ίδια διάθεση να κάνεις έρωτα; Αν απαντήσεις, κάνε το με πάσα ειλικρίνεια.

απαντησα και πιο πανω πως οτι με ελκυει δε με κανει απαραιτητα να ερωτευτω και καποιον. ειναι συνδυασμος πολλων παραγοντων αυτων και κυριως θεμα χημειας.

Το εξατομίκευσα μεν, αλλά ήθελα να δώσω αυτό το παράδειγμα για να δείξω ότι και ο πόθος είναι απαραίτητος στη ζωή μας. Δεν αρκεί μόνο η αγάπη, όπως και να το κάνουμε. Μπορεί να αγαπάμε κάποιον για διάφορους λόγους, αλλά άμα δεν έχει αυτό το κάτι που θα μας συναρπάζει ... δεν είναι το ίδιο. :)


χαχαχ βρε γιωργο ποτε ειπα οτι δε χρειαζεται το παθος??!??? ειπα οτι η αγαπη ειναι εντονοτερο συναισθημα και πιο ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ!

Απλά δεν το ομολογούμε εύκολα γιατί η κοινωνία έχει καταδικάσει τον πόθο σε κάτι "κακό", για το οποίο πρέπει να "ντρεπόμαστε".

λολ! σου πε κανεις οτι θεωρω το παθος κακο? εχω αποδειξει κατι τετοιο απο τα ποστ μου στο στεκι τοσο καιρο? το αντιθετο νομιζω!:P
ακου θεμα ταμπου το παθος το 2010!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
λολ, δε θυμαμαι να ειπα οτι ειμαι κατα του παθους
ειμαι 100% αντιθετη με αυτο που προσπαθεις να παρουσιασεις ανωτερο της αγαπης.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


λολ οτι λεω και πιο πανω λεω και δω.
ΠΟΥ βλεπεις τη διαφορα?
η λεξη ΑΝΩΤΕΡΟ σου λεει κατι?:D

ειμαι αντιθετη ως το οτι ειναι ανωτερο. οχι ως προς το παθος γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η αγάπη, όπου κι αν βρίσκεται, ποτέ δεν εκπίπτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Πότε είπα ότι είναι φθηνή και ανούσια; Αν δεν είχαμε ανθρώπους να μας αγαπούν στη ζωή μας θα είμασταν όλοι δυστυχείς!
Καλώς ή κακώς όμως, η αγάπη είναι κάτι που αργά ή γρήγορα το συνηθίζεις και καταλήγεις να το θεωρείς δεδομένο. Ναι I know, life sucks, κακούργα κενωνία κτλ κτλ αλλά lets face it, έτσι γίνεται σχεδόν πάντα (και το "σχεδόν" όχι επειδή έχω δει κάποια εξαίρεση, απλά για να μην φανώ απόλυτη).
Aλλο η συνηθεια και αλλο η αγαπη. Τα εχεις μπερδεψει. Η αγαπη αποκαλυπτεται οταν η ρουτινα και η συνηθεια αναταρασεται. Τοτε φαινεται η αληθινη αγαπη και το ουσιαστικο της εργο. Η συνηθεια και η επαναλαμβανομενη ρουτινα δεν εχουν να κανουν καθολου με την αγαπη. Ισως εχουν μια μακρινη σχεση αφου καθε φορα που αποδεχεσαι στραβοπατηματα ερχεσαι ακομα πιο κοντα σε μια πιο ηρεμη και πιο στρωτη κατασταση.

Την (στενή) οικογένεια τους οι περισσότεροι άνθρωποι την αγαπούν (άντε με κανα-δυό εξαιρέσεις στριμμένων συγγενών), ακόμη κι αν δεν έχουν τις καλύτερες των σχέσεων με αυτή.
Αυτο που λες δεν ειναι αγαπη! Ειναι απλη συνηθεια. Ακομα κι οταν βρεθει καποιος δικος σου μεσα σε μεγαλη θυελα το θεμα δεν ειναι να τον βοηθησεις μονο και μονο επειδη ειναι αδερφος σου πχ. Εξαλλου αν το δεις ετσι αυτο που θα παρει απο σενα θα ειναι ανυπαρκτη βοηθεια. Αυτο που χρειαζεται ειναι να τον κοιταξεις στα ματια λες και ειναι καποιος αγνωστος ακομα, καποιος μακρινος και του δωσεις περιθωρια να τον μαθεις παλι απ'την αρχη χωρις τα "εγω σε ξερω" και "εισαι ετσι κι αλλιως". Αυτο ειναι αγαπη πιστευω. Να αφηνεις στον αλλον περιθωρια να εξελισεται και να προσπαθεις καθε φορα ν'αγαπησεις αυτο το κατι που γεννιεται μεσα απ'αυτον(αν εχεις βεβαια τα ματια να το δεις). Η συνηθεια δεν ειναι αγαπη αλλα μια ψευδαισηθηση αυτης.

Η ουσία είναι διαφορετική για τον καθένα rascal. Άλλος μπορεί να θέλει την ηρεμία και τη σιγουριά μιας σχέσης γεμάτης αγάπη αλλά και στασιμότητα. Προσωπικά προτιμώ (πλέον) το excitement που προσφέρει το πάθος, ακόμη κι αν σημαίνει ότι ο άλλος δεν θα έδινε και το ένα του μάτι για μένα, αν χρειαζόταν.
Η αγαπη και η στασιμοτητα δεν εχουν σχεση γιατι οτιδηποτε εχει σχεση με την αγαπη "κοιταει μπροστα"!!

Οπως επισης δεν χρειαζεται καποιος να βγαλει το ματι του για να σου δειξει οτι σ'αγαπει..


υγ ελπιζω να μην εγινα τοσο μελο και να μου δοθει η ευκαιρεια να τα πω καλυτερα παρακατω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
για να σου εβαλα εγω θετικη μαλλον μελω εγινες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top