Μετοχές αντί μισθού

Θα δεχόσασταν μετοχές αντί μισθού;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Όχι

    Ψήφοι: 3 27.3%
  • Όχι επειδή έχω οικογένεια να συντηρήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Με έναν μισθό των 300-500? θα το δοκίμαζα για κανένα χρόνο

    Ψήφοι: 3 27.3%
  • Αν πίστευα στην ιδέα θα το δοκίμαζα ακόμη και με 0?

    Ψήφοι: 5 45.5%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έστω ότι έχουμε κάποια εταιρία που μόλις συστήθηκε και για κάποιους λόγους δεν έχει κεφαλαία, μόνο όραμα. Κάποιο από τα στελέχη σας ζητούσε να εργαστείτε στην εταιρία επειδή οι γνώσεις σας είναι πολύτιμες. Όμως δεν μπορούν να σας δίνουν μισθό όποτε είτε θα σας δίνουν μετοχές είτε θα σας δίνουν κάποιο συμβολικό μισθό και μετοχές.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι εάν η εταιρία δεν αποκτούσε ικανοποιητικά κέρδη έτσι ώστε κάποια στιγμή να σας δώσουν ένα ικανοποιητικό μέρισμα είτε αν η εταιρία δεν έμπαινε στο χρηματιστήριο θα κινδυνεύατε να μείνετε με άδεια χέρια!

Θα δοκιμάζετε κάτι τέτοιο; Αν όχι γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχουμε κάποια εταιρία που μόλις συστήθηκε και για κάποιους λόγους δεν έχει κεφαλαία, μόνο όραμα. Κάποια από τα στελέχη σας ζητούσε να εργαστείτε στην εταιρία επειδή οι γνώσεις σας είναι πολύτιμες. Όμως δεν μπορούν να σας δίνουν μισθό όποτε είτε θα σας δίνουν μετοχές είτε θα σας δίνουν κάποιο συμβολικό μισθό και μετοχές.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι εάν η εταιρία δεν αποκτούσε ικανοποιητικά κέρδη έτσι ώστε κάποια στιγμή να σας δώσουν ένα ικανοποιητικό μέρισμα είτε αν η εταιρία δεν έμπαινε στο χρηματιστήριο θα κινδυνεύατε να μείνετε με άδεια χέρια!

Θα δοκιμάζετε κάτι τέτοιο; Αν όχι γιατί;

Συνήθως εργάζεται κανείς, επειδή με το αποτέλεσμα της εργασίας του(χρήμα) προσδοκάει να γίνει γενικά αποδεκτός από την υπόλοιπη κοινωνία(τον έμπορο, τον ιδιοκτήτη σπιτιού, τον γιατρό, τον φουρνάρη, το ερωτικό agter ego, τον επαίτη και πάει λέγοντας).
Από την άλλη βέβαια υπάρχει πχ και η κατάσταση χρόνιας ή προβλέψιμα παρατεταμένης ανεργίας, κατά την οποία δεν θα αρνιόμουν να συνεργαστώ με κάποιους, που μάλλον κι αυτοί κάποια μορφή ανεργίας τους θα ήθελαν να αντιμετωπίσουν, ξεκινώντας μία επιχείρηση, χωρίς τα απαραίτητα κεφάλαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Έχουμε κάποια εταιρία που μόλις συστήθηκε και για κάποιους λόγους δεν έχει κεφαλαία, μόνο όραμα. Κάποια από τα στελέχη σας ζητούσε να εργαστείτε στην εταιρία επειδή οι γνώσεις σας είναι πολύτιμες. Όμως δεν μπορούν να σας δίνουν μισθό όποτε είτε θα σας δίνουν μετοχές είτε θα σας δίνουν κάποιο συμβολικό μισθό και μετοχές.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι εάν η εταιρία δεν αποκτούσε ικανοποιητικά κέρδη έτσι ώστε κάποια στιγμή να σας δώσουν ένα ικανοποιητικό μέρισμα είτε αν η εταιρία δεν έμπαινε στο χρηματιστήριο θα κινδυνεύατε να μείνετε με άδεια χέρια!

Θα δοκιμάζετε κάτι τέτοιο;



Με μισθό ανάλογο αγοράς, προσόντων και τις μετοχές
μπόνους.



Αν όχι γιατί;



Δεν έχω καιρό για χάσιμο.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τα ρίσκα είναι συγκρίσιμα με το να ανοίξεις ο ίδιος επιχείρηση, αφού ουσιαστικά μετέχεις στην επιχείρηση. Το πρόβλημα έχει τα εξής μέρη:
1) Μπορείς να ανταποκριθείς οικονομικά στην άμεση περίοδο μειωμένων η μηδενικών αποδοχών ; (αυτό θα καθορίσει αν θες τον συμβολικό μισθό)
2) Μπορείς να αντέξεις οικονομικά την πιθανότητα αποτυχίας;
3) Πόσο μεγάλη είναι αυτή η πιθανότητα; Συμφέρει το ρίσκο σε σχέση με τα αναμενόμενα κέρδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,002 μηνύματα.
Αν μπορώ να προσφέρω σε αυτήν την εταιρεία κρατώντας παράλληλα την full time εργασία μου (δηλαδή στον ελεύθερο χρόνο μου), πιστεύω θα το σκεφτόμουν θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ, προσωπικά είχα στο μυαλό full time εργασία.

Υ.γ.: Ο μισθός του Steve Job είναι 1$ το χρόνο.
Υ.γ.2:Βεβαία απολαμβάνει/του αναλογούν κέρδη άνω 50 εκ $.
Υ.γ.3: Φέτος αποφάσισε η Apple να μην μοιράσει μερίσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα το δεχόμουν ευχαρίστως, εφόσον πίστευα ότι η νέα επιχειρηματική ιδέα έχει αξία για να επενδύσει κάποιος επάνω της. Θα θεωρούσα τον μισθό που δεν παίρνω ως επένδυση λοιπόν και δεν θα μπορούσα να με βλέπω ως αδικημένο, εφόσον σε περίπτωση που η εταιρεία πετύχει να παράγει κέρδος, θα είχα κι εγώ το μερίδιό μου απ' αυτό.

Το μόνο πρόβλημα θα ήταν εάν δεν είχα αρκετά λεφτά ώστε να ζήσω τον εαυτό μου και ν' ανταποκριθώ στις (μεγάλες) υποχρεώσεις μου. Συνεπώς θα επέλεγα να την κάνω αρχικά ως δεύτερη δουλειά, επενδύοντας όσο περισσότερο από τον χρόνο μου είναι δυνατόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υ.γ.: Ο μισθός του Steve Job είναι 1$ το χρόνο.
Υ.γ.2:Βεβαία απολαμβάνει/του αναλογούν κέρδη άνω 50 εκ $.
Υ.γ.3: Φέτος αποφάσισε η Apple να μην μοιράσει μερίσματα

Ξανά σκέφτηκα αυτό που έγραψα, είναι εντελώς άκυρο με το θέμα μας! :P
Προφανώς δεν μιλάμε ΟΥΤΕ για τόσο σίγουρες περιπτώσεις ΟΥΤΕ να σου ανήκει το 50% της εταιρίας και να είσαι ιδρυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η απάντηση εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Σε γενικές γραμμές δεν είμαι αρνητική με τέτοια ιδέα, αλλά το θέμα είναι πως από την άλλη είμαι γενικά αρνητική με την ιδέα να δουλεύεις "τσάμπα", γιατί θεωρώ πως αυτό δείχνει στους άλλους πως δεν σέβεσαι τον εαυτό σου.

Συνεπώς θα δεχόμουν να το συζητήσω, μόνο αν όντως με θεωρούσαν σχεδόν ιδρυτή της εταιρίας, δηλαδή αν όντως είχα πολλά να κερδίσω σε περίπτωση που όλα πήγαιναν καλά. Και μετά θα εξέταζα το ρίσκο και θα απαιτούσα να μπορώ να λάβω μέρος στις αποφάσεις (όχι απαραίτητα ως πλειοψηφία, αλλά τουλάχιστον να ακούγομαι και να λαμβάνομαι υπόψιν). Ειδάλλως προτιμώ ή να ανοίξω δική μου εταιρία ή να γίνω κανονικός υπάλληλος κάπου άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παναή, δίνεις ελλιπείς πληροφορίες μου φαίνεται.
Η εταιρεία έχει μόνο όραμα ή και επιχειρηματικό σχέδιο;Έχει κάνει ανάλυση αγοράς;
Δεν έχει κεφάλαια; Πώς καλύπτει σταθερά και μεταβλητά έξοδα;Μόνο με δάνειο; Νομίζω ο μισθός των στελεχών λογίζεται στα σταθερά.
Ότι μόλις τώρα συστήθηκε σημαίνει ότι πιθανότατα θα εμφανίζει ζημιά για ορισμένο διάστημα (έχει υπολογίσει πόσο είναι αυτό;) Χρειάζεται ανάλυση νεκρού σημείου για να δει τι πωλήσεις χρειάζεται ώστε να εμφανίζει ούτε ζημιά ούτε κέρδος. (Είναι αυτό εφικτό με τον ανταγωνισμό που έχει να αντιμετωπίσει;)
Για να μπει στο Χρηματιστήριο δεν χρειάζεται να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις; να είναι Α.Ε. με ορισμένο κατώτατο κύκλο εργασιών και κεφάλαια. Αλλιώς πως θα δώσει μέρισμα;
Εννοείται πως αυτά που ανέφερα οφείλει να μου τα γνωστοποιήσει, γιατί το να είμαι καλοπροαίρετος δεν αρκεί.

*Όλα τα παραπάνω τα γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν είμαι και οικονομολόγος για να τα ξέρω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έστω ότι έχουμε κάποια εταιρία που μόλις συστήθηκε και για κάποιους λόγους δεν έχει κεφαλαία, μόνο όραμα. Κάποιο από τα στελέχη σας ζητούσε να εργαστείτε στην εταιρία επειδή οι γνώσεις σας είναι πολύτιμες. Όμως δεν μπορούν να σας δίνουν μισθό όποτε είτε θα σας δίνουν μετοχές είτε θα σας δίνουν κάποιο συμβολικό μισθό και μετοχές.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι εάν η εταιρία δεν αποκτούσε ικανοποιητικά κέρδη έτσι ώστε κάποια στιγμή να σας δώσουν ένα ικανοποιητικό μέρισμα είτε αν η εταιρία δεν έμπαινε στο χρηματιστήριο θα κινδυνεύατε να μείνετε με άδεια χέρια!

Θα δοκιμάζετε κάτι τέτοιο; Αν όχι γιατί;
Άν κατάφερναν να με πείσουν πως αξίζει το ρίσκο που πρόκειται να πάρουμε, τότε θα συμμετείχα με όλη μου την δύναμη.
Άν όμως διέκρινα κάτι παρ'όμοιο με τον λογαριασμό που ανοίξανε στην Τράπεζα της Ελλάδος, να καταθέσω εγώ και ο κάθε εγώ και δίχως να στεγανοποιήσουν πρωτίστως τις διαφυγές και δίχως κάποιοι απο μέσα να λογοδοτήσουν, έ τότε φίλε Ε.Β. με την ίδια ευκολία και με λύπη μου, θα αρνιόμουν γιατι στα μάτια μου θα ήταν ένα μεγάλο φιάσκο.
Προϋπόθεση λοιπόν είναι να με πείσουν. Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να μπορώ να δώ.
Υ.Γ.1ο) το θέμα που εθεσες χρειάζεται περισότερη εμβάθυνση...εκ των υστέρων διαφαίνεται πως σίγουρα έχεις κάτι στο μυαλό σου.
Υ.Γ. 2ο) και μόνο μέχρι εδώ, σάν σκέψη δηλ. το βρίσκω θετικό. Εξ'άλου πιστεύω πως ισχυρότερο κεφάλαιο απο τον άνθρωπο δέν είναι κανένα κεφάλαιο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
το όλο θέμα παρουσιάζεται από όσο ξέρω σε εταιρείες που είναι ήδη εισηγμένες στο χρηματιστήριο και γι'αυτό υπάρχει και ως δυνατότητα προς τους εργαζομένους.
από την άλλη αν είναι μία καινούρια εταιρεία-επιχείρηση τότε σίγουρα δεν είναι σε θέση να έχει πολλούς εργαζόμενους οπότε πάμε πάλι ως βάση ότι υπάρχουν συνιδρυτές τις εταιρείας επιφορτισμένοι με διαφορετικό μεν αξιόλογο δε μετοχικό κεφάλαιο.

πχ.δεν θα δουλέψω για να πέρνω κάθε μήνα το 0.5% των μετοχών μιας εταιρείας που δεν ξέρω την πορεία της στο χρόνο ούτε τι έχει στο μυαλό του ο ιδρυτής αλλά σίγουρα θα δούλευα αν πχ υπήρχε σχήμα με ποσοστά του στυλ εγώ έχω τα λεφτά εσύ την ιδέα αυτός την εξειδικευμένη τεχνική και ο 4ος την εμπειρία οπότε ξεκινούν όλοι ως μέτοχοι με διαφορετικό μεν ποσοστό αλλά με ξεκάθαρη θέση και πλήρη γνώση του τι γίνεται.

αυτά πολύ θεωρητικά,αν έχεις μία συγκεκριμένη ιδέα-περίπτωση στο μυαλό σου θα γινόταν σίγουρα μια πιο επικοδομητική συζήτηση και πολύ πιο στοχευμένη ως προς το θέμα.
τώρα μόνο ένας κάποιος προβληματισμός θα δημιουργηθεί χωρίς όμως να εξελιχθεί σε συζήτηση:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παναή, δίνεις ελλιπείς πληροφορίες μου φαίνεται.
Η εταιρεία έχει μόνο όραμα ή και επιχειρηματικό σχέδιο;Έχει κάνει ανάλυση αγοράς;
Δεν έχει κεφάλαια; Πώς καλύπτει σταθερά και μεταβλητά έξοδα;Μόνο με δάνειο; Νομίζω ο μισθός των στελεχών λογίζεται στα σταθερά.
Ότι μόλις τώρα συστήθηκε σημαίνει ότι πιθανότατα θα εμφανίζει ζημιά για ορισμένο διάστημα (έχει υπολογίσει πόσο είναι αυτό;) Χρειάζεται ανάλυση νεκρού σημείου για να δει τι πωλήσεις χρειάζεται ώστε να εμφανίζει ούτε ζημιά ούτε κέρδος. (Είναι αυτό εφικτό με τον ανταγωνισμό που έχει να αντιμετωπίσει;)
Για να μπει στο Χρηματιστήριο δεν χρειάζεται να πληροί ορισμένες προϋποθέσεις; να είναι Α.Ε. με ορισμένο κατώτατο κύκλο εργασιών και κεφάλαια. Αλλιώς πως θα δώσει μέρισμα;
Εννοείται πως αυτά που ανέφερα οφείλει να μου τα γνωστοποιήσει, γιατί το να είμαι καλοπροαίρετος δεν αρκεί.

*Όλα τα παραπάνω τα γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν είμαι και οικονομολόγος για να τα ξέρω καλά.

το όλο θέμα παρουσιάζεται από όσο ξέρω σε εταιρείες που είναι ήδη εισηγμένες στο χρηματιστήριο και γι'αυτό υπάρχει και ως δυνατότητα προς τους εργαζομένους.
από την άλλη αν είναι μία καινούρια εταιρεία-επιχείρηση τότε σίγουρα δεν είναι σε θέση να έχει πολλούς εργαζόμενους οπότε πάμε πάλι ως βάση ότι υπάρχουν συνιδρυτές τις εταιρείας επιφορτισμένοι με διαφορετικό μεν αξιόλογο δε μετοχικό κεφάλαιο.

πχ.δεν θα δουλέψω για να πέρνω κάθε μήνα το 0.5% των μετοχών μιας εταιρείας που δεν ξέρω την πορεία της στο χρόνο ούτε τι έχει στο μυαλό του ο ιδρυτής αλλά σίγουρα θα δούλευα αν πχ υπήρχε σχήμα με ποσοστά του στυλ εγώ έχω τα λεφτά εσύ την ιδέα αυτός την εξειδικευμένη τεχνική και ο 4ος την εμπειρία οπότε ξεκινούν όλοι ως μέτοχοι με διαφορετικό μεν ποσοστό αλλά με ξεκάθαρη θέση και πλήρη γνώση του τι γίνεται.

αυτά πολύ θεωρητικά,αν έχεις μία συγκεκριμένη ιδέα-περίπτωση στο μυαλό σου θα γινόταν σίγουρα μια πιο επικοδομητική συζήτηση και πολύ πιο στοχευμένη ως προς το θέμα.
τώρα μόνο ένας κάποιος προβληματισμός θα δημιουργηθεί χωρίς όμως να εξελιχθεί σε συζήτηση:hmm:
Μην περιπλέκεται τα πράγματα, δεν μιλάμε για κάτι σίγουρο ή κατοχυρωμένο.
Μιλάμε για κάτι υπερβολικά απλό, υπάρχουν η ιδέα αλλά δεν υπάρχει το κεφαλαίο. Το funding είναι άγνωστο αν θα δοθεί, επιδοτούμενα προγράμματα δεν υπάρχουν επειδή η εταιρία είναι νεοσύστατη.
Υπάρχει σοβαρό ανθρώπινο δυναμικό και έχει σωστά οργανωθεί.

Δεν μιλάμε ούτε για stock opition, ούτε για τίποτα. Μιλάμε μόνο για πιστή.

Υ.γ.: eyripos_xalkida και η ΕΠΕ δίνει μερίσματα. Και για να μπεις στο ΧΑ να χρειάζεσαι ΑΕ και έναν ορισμένο κύκλο εργασιών. Για αυτό ανέφερα το ενδεχόμενο η εταιρία να μην τα καταφέρει τελικά να μπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Εγώ ναι θα το ρίσκαρα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
μην το πάρεις στραβά αλλά δεν πιστεύω ότι κάτι τέοιο θα ήταν ποτέ εφαρμόσιμο πέρα από την κλίμακα μίας μικρής οικογενειακής επιχείρησης.
δηλαδή δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει ποτέ επιχείρηση όπου απλοί υπάλληλοι θα δουλέυουν καθαρά και μόνο με την προοπτική ότι θα είναι βιώσιμη και κερδοφόρα η επιχείρηση χωρίς καμίας μορφής άλλη εξουσία ή έλεγχο γύρω από τα θέματα που την αφορούν.
αν η ιδέα ήταν τόσο καλά μελετημένη και βάσει των μελετών που έχουν γίνει αποδικνύεται απολύτως βιώσιμη,τότε θα υπήρχε εξασφαλισμένο δάνειο από τράπεζα ή από κάποιον επενδυτή ο οπόίος όμως αυτόματα γίνεται και μέτοχος σύμφωνα με τα όσα λέω παραπάνω.

δουλειά χωρίς απολαβές-εγγυήσεις για το μέλλον,χωρίς λόγω στις αποφάσεις δεν πιστεύω να υπάρξει ποτέ γιατί στην τελική γιατί να σε εμπιστευτώ?μπορεί να χρησημοποιήσεις την επιχείρηση αυτή για κάπιον άλλο λόγω και να μείνω εγώ εντελώς ξεκρέμαστος στο τέλος.εσύ θα το ξέρεις εξ αρχής μιας και θα θέλεις να εξυπηρετήσεις τους δικούς σου σκοπούς αλλά οι "ελπίζοντες" εργαζόμενοι σου δεν θα έχουν ιδέα.

πχ στην αλβανία όπου είχε γίνει της μουρλής πριν μερικά χρόνια με τις τράπεζες και ακόμα κλένε τα λεφτά τους.
ακραίο το παράδειγμα αλλά έχει την ίδια ουσία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top