Ερωτική έλξη και συμβατότητα

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι περισσότερες έρευνες σχετικά με την έλξη υποστηρίζουν, ότι αναπτύσσεται ανάμεσα στους ανθρώπους, κυρίως όταν αυτοί παρουσιάζουν ομοιότητες και κοινά στοιχεία μεταξύ τους .
Ωστόσο, πολλές φορές , όταν συναναστρέφεται κάποιος με ένα άτομο, με το οποίο "ταιριάζει", μπορεί να αισθάνεται έλξη , αλλά όχι πάθος. Από την άλλη μεριά, είναι δυνατόν ,με ένα άλλο άτομο , με το οποίο είναι αρκετά διαφορετικοί, να μπορεί να αισθάνεται πολύ πιο έντονα συναισθήματα.
Υπάρχουν συνεπώς περιπτώσεις όπου δύο άτομα φλερτάρουν, επικοινωνούν πολύ καλά, βρίσκουν αμφότεροι το άλλο άτομο ελκυστικό , όμως πχ δεν θεωρούν ότι είναι ερωτευμένοι.
Πόσο "λογικά" θεωρείτε ότι είναι τα συναισθήματα έλξης ή πάθους που αισθανόμαστε για τους άλλους και πόσο εξαρτώνται από το αν ταιριάζουμε με αυτούς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
νομιζω πως η ερωτικη ελξη,
και εννοω την ακατανικητη ερωτικη ελξη, οταν ο αλλος περνα απο διπλα σου και σου σηκωνεται η τριχα, οταν το αισθημα των χεριων του πανω σου κραταει ωρες μετα,
δεν εχει να κανει με το αν ταιριαζεις σα χαρακτηρας με τον αλλον.
το ιδανικο ειναι να τα βρεις και τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Νομίζω έχει να κάνει με το τι αφήνεις να κυριαρχήσει: το μυαλό (η λογική) ή η καρδιά (το συναίσθημα). Μπορεί δηλαδή αν αφήσω το συναίσθημα ανεξέλεγκτο (ανεπηρέαστο από τη λογική) να νιώθω έλξη για κάποιον που ίσως δεν ταιριάζουμε, αλλά να υπάρχει μια χημεία μεταξύ μας. Μπρεί και να βάλω τη λογική μπροστά που μου λέει οτι κάποιος είναι καλός, σωστός, ευγενικός, ό,τι πρέπει δηλαδή για μια σχέση, αλλά όσο κι αν το παλεύω να μη μου βγαίνει πάθος παρά μόνο εκτίμηση και συμπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
μια καλη μου φιλη λεει:
΄΄οταν η καρδια δε συμβαδιζει με το μυαλο, ε αστο καλυτερα να παει στην ευχη της παναγιας΄΄!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
μια καλη μου φιλη λεει:
΄΄οταν η καρδια δε συμβαδιζει με το μυαλο, ε αστο καλυτερα να παει στην ευχη της παναγιας΄΄!!!!!!!

Το μυαλό περιορίζετε και φυλακίζετε απτά πρέπει και τα τη θα πουν οι άλλοι κ.ο.κ Η καρδιά απτήν άλλη οχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όταν κάποιος παρουσιάζει ομοιότητες με εσένα, σίγουρα αναπτύσσεται μία έλξη και δεν είναι απαραίτητα ερωτική. Αλλά η ερωτική έλξη είναι εντονότερη όταν κάποιος είναι διαφορετικός από εσένα, γιατί έτσι γεννιέται μία επιθυμία για να τον γνωρίσεις και να τον μάθεις, αναπτύσσεται παραπάνω ενδιαφέρον, αφού δίνεις και παίρνεις διαφορετικά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top