Αποπλάνηση 11χρονης μέσω διαδικτύου

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
τόσο για την κόρη μου όσο και για τον εραστή της. Για να φανεί αυτή ηλίθια, διεστραμένη και ότι βάλει ο άρρωστος νούς τους μαζί με τον εραστή της,
Ποιος ειπε το παιδι διεστραμμενο?Εσυ το λες και το ξαναλες.

Βρες τα ποστς και παραθεσε τα μας.

Και μολις τα βρεις και απαντησεις στις ερωτησεις μας τα ξαναλεμε, εγω τοποθετηθηκα αρκετα.

Πολυ κριμα να υπαρχουν τοσα ασχημα στον κοσμο. Γιαυτο θελει δουλεια να σαι ανθρωπος, γονιος, συντροφος, φιλος και ολα μαζι. Κι αυτη η δουλεια ειναι τελικα που αξιζει στη ζωη παρα τις δυσκολιες και την αποφυγη των πειρασμων, αυτη η ηθικη ικανοποιηση, η συνειδηση η καθαρη, τα ησυχα βραδια. Ο 40 αρης το χασε, τα χασε ολαυτα, εχει χασει το παιχνιδι της ζωης γενικα. Η μικρη θα βρει τον δρομο της, αυτος εχει τελειωσει.

Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όσο καλή και άν είναι η κάθε Λία, όσο και άν τον προσέξει τον γιό σου στα 11, το ζητούμενο είναι ένα.Η παιδικότητά του θα έχει χαθεί ανεπιστρεπτί.

Παιδικότητα είναι η ικανότητα ενός ατόμου να κάνει ότι αισθάνεται, χωρίς να υπολογίζει τις κοινωνικές συμβάσεις. To follow your heart είναι απλά η παιδικότητα. Μερικοί άνθρωποι όμως, όπως παρατηρώ, γερνάνε ίσως και πρίν να ενηλικιωθούνε κάν...

Αρα, όπως καταλαβαίνεις, μάλλον το αντίθετο θα συνέβαινε με αυτό που λές, ο γιόκας μου δηλαδή, αν έχει την ευκαιρία να έχει κάποια τόσο καλή δασκάλα, μάλλον θα ευνοήσει τις πιθανότητες να διατηρήσει την παιδικότητα του για καιρό ! :) Θα κανει δηλαδή ότι του γουστάρει αντί να κανει ότι θα ενέκρινε η Νεράιδα, ο κάθε φαντασμένος ή ο κάθε .... ένας άλλος

Ο 40 αρης το χασε, τα χασε ολαυτα, εχει χασει το παιχνιδι της ζωης γενικα. Η μικρη θα βρει τον δρομο της, αυτος εχει τελειωσει.

Έτσι καθησυχάζεις τώρα ε; Ποιό δρόμο θα βρεί η μικρή μετά απο τέτοιο διασυρμό; Αν εδώ, σε ένα απλό φόρουμ, έφαγε τέτοιο κράξιμο, σκέψου δια ζώσης τι υπέστη. Εύκολη θα την λένε, ίσως νυμφομανή, αφελή, ανόητη, καημένη.... μπορεί και για όλη της τη ζωή. Ο κάθε πουριτανός, σεμνότυφος, "ψυχικά υγιής"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αααααακριβώς! Αυτή που "οδηγεί" σε ακριβείς και σωστές εκφράσεις, πχ...βρωμερό υποκείμενο αντι του βρωμόγερος, που αν μη τι άλλο βρε συ, υποψιάζει όσους σε διαβάζουν για....απωθημένα!
Εγώ να σε προφυλάξω θέλησα γιατί σε συμπαθώ! Ή μήπως κι αυτό πρέπει να περάσει από....το ηλικιακό φίλτρο σου; :hmm:

Εχω εναν μαθητη ιδιος με τον Ρουβα, ενα κουκλακι ειναι 13 χρονων
Ωχ! :eek:

@Nεράϊδούλα, θέμα όσον αφορά την παιδοφιλία ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ προς διαπραγμάτευση, και αυτό είναι σαφές και κατανοητό από τους πάντες, είμαι βέβαιος ότι όλοι στο σημείο αυτό, συμφωνούμε απόλυτα!
Όταν όμως γίνεται η αφορμή να αρχίσουν οι παρεκκλίσεις, οι νουθεσίες και το κουμάντο στο....βρακί των άλλων με άλλοθι και καλά τις..."ασυμβατότητες" , ε τότε .....αρχίζει το ΓΕΛΙΟ! :D

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με ποιά λογικη ορίζεις κατώτατη ηλικία σεξουαλικής συναίνεσης μεγαλύτερη από αυτή που ορίζει ο νόμος; Για μένα αν θέλουν και οι δύο, τα 15 είναι μια χαρά ηλικία και τίποτα ηθικώς μεμπτό δεν βρίσκω (και θα μπορούσε να είναι και λίγο μικρότερη, 13-14 ίσως).

Διαβάζοντας το θέμα, παρατηρώ ότι μιλάτε για την Ελληνική Νομοθεσία που θέτει την ηλικία συναινετικού σεξ στα 15 (για σχέσεις ετεροφυλοφιλικές), σε αντίθεση με τη νομοθεσία της Κύπρου που θέτει αυτό το όριο στα 17 (για όλες τις σχέσεις).(wiki)

Διαβάζω επίσης ότι σε κάποιες χώρες λαμβάνεται υπ' όψιν η διαφορά ηλικίας των εμπλεκόμενων όπως για παράδειγμα στον Καναδά:

There exist two close in age exemptions, depending on the age of the younger partner. A youth of twelve or thirteen can consent to sexual activity with an individual no more than two years older than them. A fourteen- or fifteen-year-old can consent to sexual activity with a partner who is no more than five years older than them.
(wiki)

Σε ότι αφορά γενικότερα τη νομοθεσία περί της νόμιμης συναινετικής ηλικίας για σεξ, παρατηρείται ένα εύρος ηλικιών και νομικών δεσμεύσεων, διαφορετικό από χώρα σε χώρα.
Ο χάρτης που ακολουθεί είναι κατατοπιστικός:

Age_of_Consent.png


Αρχική Δημοσίευση από ruko:
Σύμφωνα με κάποιες θεωρίες, τα παιδιά αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τις αφηρημένες έννοιες μετά τα 14 (ίσως τώρα να είναι 1-2 χρόνια νωρίτερα, μιας και αυτές οι θεωρίες είναι αρκετά παλιές), πράγμα που σημαίνει ότι αδυνατούν να αντιληφθούν κάποια πράγματα, άρα γίνονται ευκολότερα θύματα χειρισμού (manipulation).
Έχουμε αναρτήσει στις ομιλίες του TED, αυτή της Rebecca Saxe, που αναφέρεται σε αυτό ακριβώς. Είναι μια πολύ ευχάριστη και εύκολα κατανοητή ομιλία που σας προτείνω ανεπιφύλακτα να δείτε.


Γενικότερα επί του θέματος, πέρα από τα όσα συζητήθηκαν παραπάνω, αναρωτιέμαι πώς έφυγε από το σπίτι της η μικρή 11χρονη, να πάει στο ραντεβού, χωρίς να ξέρει η οικογένειά της πού βρίσκεται; Έστω ότι δεν είχαν έλεγχο στις διαδικτυακές της βόλτες. Δεν είχαν ούτε και στις πραγματικές της βόλτες έλεγχο; :confused:

Για περισσότερα ερωτήματα και απαντήσεις, θα επανέλθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.....αλλα αποπλανηθηκε.

Τωρα μα τω Θεω τι θα διδαξεις στο κομματι σεξ τον γιο σου? Ειναι 11, σωστα? Αμα σε ρωτησει μπαμπα τι ειναι σεξ? τι θα του πεις? αμα σε ρωτησει μπαμπα ποτε και γιατι το κανουμε? Τι θα του πεις? οποτε γοητευτεις απο καποια? κι αν αυτη η καποια ειναι μια 40 αρα αρρωστη που παει με μωρα, τι θα κανεις? μπορεις ολαυτα να μου τα απαντησεις??


:) Πώς να μήν μου έρθουν στο νου οι ατάκες με τέτοιες εκφράσεις που διαβάζω, είναι δυνατόν; "Πάρτα μωρη άρρωση" πάντως, θα φροντίσω να μάθω το γιόκα μου να μην το λέει, ούτε να το σκέφτεται, ούτε στην 40άρα ούτε σε καμία κοπελίτσα ή γυναίκα του. Κι αυτό ναι, είναι σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Έτσι καθησυχάζεις τώρα ε; Ποιό δρόμο θα βρεί η μικρή μετά απο τέτοιο διασυρμό; Αν εδώ, σε ένα απλό φόρουμ, έφαγε τέτοιο κράξιμο, σκέψου δια ζώσης τι υπέστη. Εύκολη θα την λένε, ίσως νυμφομανή, αφελή, ανόητη, καημένη.... μπορεί και για όλη της τη ζωή. Ο κάθε πουριτανός, σεμνότυφος, "ψυχικά υγιής"...

Λολ. Τοτε ολοι μας μεσα σαυτο το μικρουλικο χωρο που γραφουμε και εχουμε την ιδια αποψη ειμαστε για το Δαφνι. Κι εσυ εισαι ο υγιης και ο σωστος, εδω δυο μερες προσπαθουμε να κανουμε κουβεντα ρε φιλε Μπαγκς, μας κανεις ερωτησεις, σου απανταμε. Εγω στις απαντησα ολες αυθορμητως χωρις κανενα φιλτραρισμα ουτε παω να γραψω αρθρο εδω η να πειραματιστω με τα νευρα των αλλων. Εσυ μας εμπαιζεις, μερικες ερωτησεις σου εγιναν, δεν απαντησες σε καμια, σα να σου αρεσει να φρικαρεις τον κοσμο. Δε θα παρω ,ψυχικα μη υγιης ανετα μπορω να γινω, κοινως τρελη αν εχω απεναντι μου καθικια... που μου πειραζουν την κορη ας πουμε.

Αααααακριβώς! Αυτή που "οδηγεί" σε ακριβείς και σωστές εκφράσεις, πχ...βρωμερό υποκείμενο αντι του βρωμόγερος, που αν μη τι άλλο βρε συ, υποψιάζει όσους σε διαβάζουν για....απωθημένα!
Εγώ να σε προφυλάξω θέλησα γιατί σε συμπαθώ! Ή μήπως κι αυτό πρέπει να περάσει από....το ηλικιακό φίλτρο σου; :hmm:

Δεν ξερω τι νομιζει ο καθενας και μετα συγχωρησεως, χεστηκα κιολας. :redface: Ξερω γω κρινε ηλικια, προσωπικα τους σιχαινομαι κατι 40 αρηδες, 50αρηδες και ανω που μου την πεφτουν. Καποτε στο τρενο ημουν με μια φιλη. Πηχτρα κοσμος, ο ενας κολλητα πανω στον αλλο. Σε καποια φαση μου λεει η φιλεναδα μου ''ρε συ.. κατι γινεται εδω μαυτον εδω πισω'' ενας που ταν κυριολεκτικα πανω της. Της λεω για ναρθω γω απο κει. Ε ξερεις τι εκανε ο βρωμογερος?(ασε με να τον λεω γιατι ειναι, ας ακουστουν κι αλλες φρασεις δε πειραζει) ειχε κολλησει ολοκληρος πανω στο μπουτι μου και τριβοταν. Το ιδιο ειχε κανει και στη φιλη. Τοτε ημουν γυρω στα 16. Ξερεις τι εκανα? Μολις ειχα ψωνισει παπουτσια. Το κουτι βρεθηκε στο κεφαλι του(δυστυχως ξωφαλτσα πηρε κι αλλους). Εξαφανιστηκε στην επομενη σταση κι ευτυχως να λες.
Το λες απωθυμενο? Πες το. Μου την εσπασε παντως. Η στο σχολειο απεξω γυμνασιο ενας τυπος οταν καναμε γυμναστικη, ειχε κατσει εξω απο τα καγκελα και ειχε γδυθει απο τη μεση και κατω. Τρεξαμε να φωναξουμε διευθυντες και ειχε γινει Λουης.
Τυποι στο νετ κυκλοφορουν κι εδω αναμεσα μας διαστροφικοι κι οχι μονο με τις ηλικιες αλλα γενικα διαστροφη. Η αμυνα σε κατι τετοιους ειναι η ''φωνη''. Ουστ.

Εχεις χιουμορ, η συμπαθεια ειναι αμοιβαια, το ξερεις.

:) Πώς να μήν μου έρθουν στο νου οι ατάκες με τέτοιες εκφράσεις που διαβάζω, είναι δυνατόν; "Πάρτα μωρη άρρωση" πάντως, θα φροντίσω να μάθω το γιόκα μου να μην το πεί ποτέ, ούτε στην 40άρα ούτε σε καμία κοπελίτσα ή γυναίκα του. Κι αυτό ναι, είναι σεξουαλική διαπαιδαγώγηση

Ο,τι ναναι.. Το βιολι σου. Καταλαβα, τις ρημαδες τις παραθεσεις δε θα τις δω ποτε.
Φτου!

:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γενικότερα επί του θέματος, πέρα από τα όσα συζητήθηκαν παραπάνω, αναρωτιέμαι πώς έφυγε από το σπίτι της η μικρή 11χρονη, να πάει στο ραντεβού, χωρίς να ξέρει η οικογένειά της πού βρίσκεται; Έστω ότι δεν είχαν έλεγχο στις διαδικτυακές της βόλτες. Δεν είχαν ούτε και στις πραγματικές της βόλτες έλεγχο; :confused:


:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup: !!! Επιτέλους και μερικοί ακόμη έχουν τουλάχιστον απορίες και δεν βιάζονται τόσο να βγάλουν συμπεράσματα και να ανάψουν την πυρά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γενικότερα επί του θέματος, πέρα από τα όσα συζητήθηκαν παραπάνω, αναρωτιέμαι πώς έφυγε από το σπίτι της η μικρή 11χρονη, να πάει στο ραντεβού, χωρίς να ξέρει η οικογένειά της πού βρίσκεται; Έστω ότι δεν είχαν έλεγχο στις διαδικτυακές της βόλτες. Δεν είχαν ούτε και στις πραγματικές της βόλτες έλεγχο; :confused:

Τhat's an easy one :P
Θα πάω στο σπίτι της Κατερίνας, Γωγούς κλπ.
Έχουμε έκτακτο φροντιστήριο στα αγγλικά κλπ.
Δικαιολογείες υπάρχουν...τις έχουμε πει όλες... (ναι..ναι...κι εγώ :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τοτε ολοι μας μεσα σαυτο το μικρουλικο χωρο που γραφουμε και εχουμε την ιδια αποψη ειμαστε για το Δαφνι. Κι εσυ εισαι ο υγιης και ο σωστος, εδω δυο μερες προσπαθουμε να κανουμε κουβεντα ρε φιλε Μπαγκς, μας κανεις ερωτησεις, σου απανταμε.
Ε όχι και ΟΛΟΙ, μην τους τσουβαλιάζεις όλους να τους κάνει αυθαίρετα θιασώτες της άποψής σου. Οσο για τις ερωτήσεις δεν θυμάμαι να ρώτησα τιποτα εκτός απο λεπτομέρειες του συμβάντος, τις ακριβείς συνθήκες δηλαδή, που ακόμη δεν αναρτήθηκαν...

Δεν ξερω τι νομιζει ο καθενας και μετα συγχωρησεως, χεστηκα κιολας. :redface: Ξερω γω κρινε ηλικια, προσωπικα τους σιχαινομαι κατι 40 αρηδες, 50αρηδες και ανω που μου την πεφτουν. Καποτε στο τρενο ημουν με μια φιλη. Πηχτρα κοσμος, ο ενας κολλητα πανω στον αλλο. Σε καποια φαση μου λεει η φιλεναδα μου ''ρε συ.. κατι γινεται εδω μαυτον εδω πισω'' ενας που ταν κυριολεκτικα πανω της. Της λεω για ναρθω γω απο κει. Ε ξερεις τι εκανε ο βρωμογερος?(ασε με να τον λεω γιατι ειναι, ας ακουστουν κι αλλες φρασεις δε πειραζει) ειχε κολλησει ολοκληρος πανω στο μπουτι μου και τριβοταν. Το ιδιο ειχε κανει και στη φιλη. Τοτε ημουν γυρω στα 16. Ξερεις τι εκανα? Μολις ειχα ψωνισει παπουτσια. Το κουτι βρεθηκε στο κεφαλι του(δυστυχως ξωφαλτσα πηρε κι αλλους). Εξαφανιστηκε στην επομενη σταση κι ευτυχως να λες.
Εγώ μια φορά όταν ήμουν έφηβος, ήμουν στο τρολευ και ήταν μπροστά μου μια κοπελιτσα. Είμασταν όλοι σαν τις σαρδέλες, κι εκείνη φορούσε φούστα. Κόλλησε λοιπόν τον κώλο της πανω μου και άρχισε να τρίβεται. Γυρνούσε κάθε τόσο και μου χαμογελούσε. Μετά, σαν να μήν συνέβαινε τίποτα, όταν ήταν η στάση της, κατέβηκε και με άφησε σύξιλο... :( Ακόμη το θυμαμαι , να σκεφτείς πόσο με πείραξε....


Τυποι στο νετ κυκλοφορουν κι εδω αναμεσα μας διαστροφικοι κι οχι μονο με τις ηλικιες αλλα γενικα διαστροφη. Η αμυνα σε κατι τετοιους ειναι η ''φωνη''. Ουστ.
Πάντως η κοπελίτσα του θέματος μας είναι σίγουρο ότι δεν τον έβλεπε έτσι τον σαραντάρη, γι'αυτό άλλωστε και του έκλεισε και ραντεβού, όχι για να παίξουν γκρινιάρη... :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαφωνώ με όλες τις προσεγγίσεις :worry:
  1. Ακουώ ότι τα παιδιά πλέον είναι πιο σεξουαλικά απαλευθερομένα, συγνώμη μόνο εγώ παρατηρώ ότι οι νέες γενίες είναι μπερδεμένα; Πηγαίνετε σε club και μιλήστε σε μια πιτσιρικά με μίνι φόρεμα και γόβα, την επόμενη μέρα μιλήστε στην κοπέλα που περνάει απαραίτητη στο σχολείο.
  2. Μόνο εγώ εχώ ακούσει ιστορίες για αγρίους σε χωρία και σχολεία την δεκετία του 80 κτλ;
  3. Ξέχασαμε το κίνημα των Χίπηδων;
  4. Μάλλον ξεχάσαμε και τον Ελύτη
  5. Ωστόσο ... ξεχνάμε τι παίζουν στα διάφορα εφηβικά social network
  6. Μάλλον ξεχάσαμε και τι σκεφτόμασταν εμείς στην εφηβεία
  7. Από την άλλη έχω μια άλλη απορία, ένας ενήλικας γιατί ψάχνει γρήγορο σεξ σε ανήλικα; (Άλλο ψάχνω και άλλο τυχαίνει). Εξ'ορισμού στο γρήγορο σεξ δεν έχει χρόνο να μάθεις τα κουμπία του άλλου όποτε είναι καταδικασμένο στην αποτυχία όταν και ένας από τους δυο είναι άπειρος
  8. Μόνο σε εμένα η πλειοψηφία των εφήβων μου σπάει τα νεύρα επειδή θεωρούν ότι έχουν κατανοήσει τον κόσμο ή επειδή νομίζουν ότι μπορούν να είναι το επίκεντρο χώρις δράση;
  9. Τις μεγαλύτερες καφρύλες τις έχω δει από εφήβους και όχι από ενήλικες

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, ότι δεν υπάρχουν μοτίβα. Δεν μπορούμε να πούμε σε καμία περίπτωση να πούμε ότι το σεξ επιτρέπετε από μια ηλικία και πάνω, νομίζω ότι ούτε οι γονείς δεν μπορούν κρίνουν πότε το παιδί τους είναι έτοιμο. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δώσουμε στους εφήβους τα skills που θα τους επιτρέπουν να πάρουν την σωστή απόφαση.

Μην βάζουμε κανόνες στο οτιδήποτε, ήδη μας έχουν θέσει πολλούς κανόνες, επίσης υπάρχει και ο κίνδυνος κάποια στιγμή να χρειαστεί να παραβιάσουμε κανόνα που θέσαμε εμείς οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τhat's an easy one :P
Θα πάω στο σπίτι της Κατερίνας, Γωγούς κλπ.
Έχουμε έκτακτο φροντιστήριο στα αγγλικά κλπ.
Δικαιολογείες υπάρχουν...τις έχουμε πει όλες... (ναι..ναι...κι εγώ :redface:)


Τόσες δικαιολογίες για να πάει να .... βιαστεί ! Τι δράμα Θεέ μου αλήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η δουλεια με το παιδι γινεται απο νωρις θεωρω, κι οχι στα 11 του η πιο μεγαλο που αρχιζει να πονηρευεται πλεον και στην πραξη. Δεν ειμαι μητερα, δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να κανει ενας γονιος, υποθετω πως αν δε γινεις γονιος δε μαθαινεις ουσιαστικα. Το παιδι ας πουμε για να βγει εξω βολτα μπορει χιλια δυο να πει οπςω ειπε και η Βικυ, ομως προηγουμενως ειχε συζητησει με τους γονεις του για τη δραστηριοτητα του στο διαδικτυο? Για το μπασκετ τους μιλαμε, για τους βαθμους μιλαμε, για το διαδικτυο μιλαμε? Κι αν ναι, τι τους λεμε και πως? Εξαρταται και το παιδι.
Ακομα λοιπον και να τεινεις να παρασυρθεις, γιατι δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο αυτο με τοση υπερπληροφορηση, αν εχεις παρει απο νωρις τις βασεις ερχεται ενα -στοπ- και σου βαζει τα φρενα.

Η δουλεια δε γινεται στην εφηβεια λοιπον, ειναι απο την αρχη και στην πορεια και τελειωμο δεν εχει πιστευω. Απο μια ηλικια κι επειτα εχει πια ενηλικιωθει ο ανθρωπος κι ειναι ετοιμος να εχει ευθυνη των πραξεων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ουτιδανός

Νεοφερμένος

Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
καλησπερα σας.

βρικα τυχεα το στεκι σας σερφαροντας στο νετ κι επεσα πανω σ' αυτο το θεμα. καθως το διαβαζα μου σηκωθηκε καγκελο (η τριχα στο κεφαλι). νομιζω οτι ο μεγαλυτερος κινδυνος απο το ιντερνετ ειναι να παθεις ανακοπη απο τα γελια η να πεσεις απ' την καρεκλα και να σπασεις το σβερκο σου διαβαζοντας τι κουβαλαει ο κοσμος μεσα στο κεφαλι του

εχω μονο μια απορια: ενας 15ονος ειναι καποιος που εχει μηχανη 15 ονων; ποσο μας κανει σε ιπποδυναμη; εχει καποια σχεση με τα σαρανταρικα γαιδουρια; αν ειναι αρρωστα μειωνετε το τεκμηριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
..... νομίζω ότι ούτε οι γονείς δεν μπορούν κρίνουν πότε το παιδί τους είναι έτοιμο.
Νομίζω ότι όσοι γονείς είναι σε θέση να το πούν αυτό, είναι καλοί γονείς και έχουν παρακολουθήσει το παιδί τους απο κοντά.


Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δώσουμε στους εφήβους τα skills που θα τους επιτρέπουν να πάρουν την σωστή απόφαση.
Τετοια αναφέρω εδώ και κάτι ποστ και περνούν απαρατήρητα. Π.χ. οι γιοί μου είναι 7 και 8 και όμως ξέρουν ήδη τη διάκριση μεταξύ καλου και κακού σέξ.

Μην βάζουμε κανόνες στο οτιδήποτε, ήδη μας έχουν θέσει πολλούς κανόνες, επίσης υπάρχει και ο κίνδυνος κάποια στιγμή να χρειαστεί να παραβιάσουμε κανόνα που θέσαμε εμείς οι ίδιοι.
Δεν είναι μόνο αυτός ο κίνδυνος. Η υπακοή στους κανόνες είναι εκ των πραγμάτων ολοένα μεγαλύτερη απώλεια της παιδικότητας, του αυθορμιτισμού, της αυθεντικότητας. Ενα κοριτσάκι που μεγάλωσε σαν καλόγρια, παντρεύτηκε και έχασε την παρθενιά της στο νυφικό κρεβάτι, μπορεί να είναι γριά στο μυαλό απο τα πέντε της χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε όχι και ΟΛΟΙ, μην τους τσουβαλιάζεις όλους να τους κάνει αυθαίρετα θιασώτες της άποψής σου. Οσο για τις ερωτήσεις δεν θυμάμαι να ρώτησα τιποτα εκτός απο λεπτομέρειες του συμβάντος, τις ακριβείς συνθήκες δηλαδή, που ακόμη δεν αναρτήθηκαν...

Ε πως ε πως, γυρνα πισω τα ποστς και θυμισου.
Εσυ σε τι απαντησες? Σε τιποτις.

Εγώ μια φορά όταν ήμουν έφηβος, ήμουν στο τρολευ και ήταν μπροστά μου μια κοπελιτσα. Είμασταν όλοι σαν τις σαρδέλες, κι εκείνη φορούσε φούστα. Κόλλησε λοιπόν τον κώλο της πανω μου και άρχισε να τρίβεται. Γυρνούσε κάθε τόσο και μου χαμογελούσε. Μετά, σαν να μήν συνέβαινε τίποτα, όταν ήταν η στάση της, κατέβηκε και με άφησε σύξιλο... :( Ακόμη το θυμαμαι , να σκεφτείς πόσο με πείραξε....

Δε πειραζει, θα σου περασει, ελπιζω να μη σου μεινε απωθυμενο. Γω παντως φουστα δε φορουσα κι αν εβλεπες το υφακι μου στα 16, αγριο, σιγουρα χαμογελακια δεν εσκαγα.

Πάντως η κοπελίτσα του θέματος μας είναι σίγουρο ότι δεν τον έβλεπε έτσι τον σαραντάρη, γι'αυτό άλλωστε και του έκλεισε και ραντεβού, όχι για να παίξουν γκρινιάρη...:knife:

Βαρεθηκα. Θα βαρεθει κι ο κοσμος να με βλεπει να λεω τα ιδια και τα ιδια.
Διαφωνω με τις σκεψεις σου γενικα.
Ας παρει τη σκυταλη κανενας αλλος με περισσοτερη υπομονη και που να αντεχει τον μονολογο.
:knife:

καλησπερα σας.

βρικα τυχεα το στεκι σας σερφαροντας στο νετ κι επεσα πανω σ' αυτο το θεμα. καθως το διαβαζα μου σηκωθηκε καγκελο (η τριχα στο κεφαλι). νομιζω οτι ο μεγαλυτερος κινδυνος απο το ιντερνετ ειναι να παθεις ανακοπη απο τα γελια η να πεσεις απ' την καρεκλα και να σπασεις το σβερκο σου διαβαζοντας τι κουβαλαει ο κοσμος μεσα στο κεφαλι του

εχω μονο μια απορια: ενας 15ονος ειναι καποιος που εχει μηχανη 15 ονων; ποσο μας κανει σε ιπποδυναμη; εχει καποια σχεση με τα σαρανταρικα γαιδουρια; αν ειναι αρρωστα μειωνετε το τεκμηριο;

:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τόσες δικαιολογίες για να πάει να .... βιαστεί ! Τι δράμα Θεέ μου αλήθεια...

Το point μου ήταν ότι το παιδί εκτός σπιτιού ΔΕΝ μπορείς να το ελέγξεις....
Ούτε γίνεται να είσαι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών!
Αυτό που έχεις να κάνεις ως γονέας είναι να του διδάξεις τους κινδύνους και να το μεγαλώσεις ώστε να τους αντιμετωπίσει!
Και να εύχεσαι να γυρίσει σώο στο σπίτι!
(τραγικό ε; Κι εγώ όταν το άκουσα από την μαμά μου μου φάνηκε γελοίο...κι όμως με όλα αυτά που γίνονται και ακούγονται μου φαίνεται φυσιολογικό!)

Και συγνώμη ρε μπαγκς αλλά τόσα ποστ τι προσπαθείς πραγματικά να πεις;
Ότι το 11χρονο ήθελε και τα έπαθε;
Ότι ο 40χρονος είναι φυσιολογικός που πηδήχτηκε με ένα 11χρονο;
Μήπως δηλαδή ο 40χρονος αποπλανήθηκε κιόλας;
Μήπως να του ζητήσουμε και συγνώμη που δεν δεχόμαστε ή έστω δέχομαι αυτή την πράξη;
Που την θεωρώ μη φυσιολογική;
Που ξαφνικά το θύμα θα γίνει και θύτης από πάνω;
Και μετά αναρρωτιέμαι η ηλίθια η ξανθιά γιατί οι γυναίκες που έχουν βιαστεί δεν τολμούν να το πουν επειδή κάτι εξυπνάκηδες θα έχουν το ύφος "ήθελε και τα έπαθε το τσ00λί!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και συγνώμη ρε μπαγκς αλλά τόσα ποστ τι προσπαθείς πραγματικά να πεις; Ότι το 11χρονο ήθελε και τα έπαθε; Ότι ο 40χρονος είναι φυσιολογικός που πηδήχτηκε με ένα 11χρονο; Μήπως δηλαδή ο 40χρονος αποπλανήθηκε κιόλας;
Μήπως να του ζητήσουμε και συγνώμη που δεν δεχόμαστε ή έστω δέχομαι αυτή την πράξη; Που την θεωρώ μη φυσιολογική;
Που ξαφνικά το θύμα θα γίνει και θύτης από πάνω; Και μετά αναρρωτιέμαι η ηλίθια η ξανθιά γιατί οι γυναίκες που έχουν βιαστεί δεν τολμούν να το πουν επειδή κάτι εξυπνάκηδες θα έχουν το ύφος "ήθελε και τα έπαθε το τσ00λί!"

Θα ξαναπώ για χιλιοστή φορά αυτό που θελω να πώ, πολυ περιληπτικά μπάς και το εμπεδώσεις εσύ και όλη η ανάλογη παράταξη. Από την εισαγωγή του θέματος, το ιστορικο δηλαδή, μου δημιουργήθηκε έντονα η εντύπωση ότι

  1. Η μικρή ήθελε τον εραστή της
  2. Ο σαραντάχρονος ήταν ευγενικός μαζί της
  3. Δεν την πίεσε πουθενά, δεν την έδειρε και δεν την κτύπησε
  4. Μετά την πράξη η μικρή σοκαρίστηκε
  5. Υστερα που μίλησε στους γονείς της προέκυψε το θέμα βιασμού

Αυτού του είδους η εξέλιξη μου υποδηλώνει χίλια σημεία στα οποία η μικρή βιάστηκε, συμπεριλαμβανομένης και της όλης συζήτησης σ'αυτό το φόρουμ, πέρα απο τον υποτιθέμενο βιασμό της απο τον σαραντάρη. Με αφορμή λοιπόν το γεγονός αυτό, κάνω μια συζήτηση για τις αιτίες, που βρίσκω πολλές απο αυτές, να ελοχέυουν στα σχόλια που διαβάζω εδώ. Γιατί δηλαδή η 11χρονη έκανε ότι έκανε και γιατί αντίστοιχα το έκανε ο 39χρονος. Πάντα με την προυπόθεση ότι ότι έκαναν ήταν αποτέλεσμα μιας αμοιβαίας έντονης και μάλλον συναισθηματικής έλξης τους (μιλήσανε αρκετά, έκλεισαν ραντεβού, δεν της έδωσε ναρκωτικά ή την εκβίασε πουθενά). Μένω λοιπόν στο γεγονός όπως το βλέπω, χωρίς να δίνω αυθαίρετες προεκτάσεις, χυδαίες ή βρώμικες, και πάνω σ'αυτό συζητώ: τον έρωτα δηλαδή δυο ανθρώπων με μεγάλη διαφορά ηλικίας, τί παρενέργειες μπορεί να έχει.

Για το σέξ με μεγάλη διαφορά ηλικίας, όταν τα κορίτσια είναι τα μικρά, ανέλυσα πλήρως γιατί ΔΕΝ πρέπει να γίνεται. Απλά δεν ήταν γία τα κλισέ και τα πρέπει που αναφέρουν διάφορες και ήταν για συναισθηματικούς και φιλοσοφικούς λόγους. Δηλαδή εγώ θα αρνούμουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να το κάνω και όχι γιατί θα με έβαζαν φυλακή ή θα με έβριζαν. Εχει μεγάλη διαφορά πιστεύω απο κάποιον που ότι κάνει, το κάνει μόνο επειδή το λέει ο νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το point μου ήταν ότι το παιδί εκτός σπιτιού ΔΕΝ μπορείς να το ελέγξεις....
Ούτε γίνεται να είσαι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών!
Αυτό που έχεις να κάνεις ως γονέας είναι να του διδάξεις τους κινδύνους και να το μεγαλώσεις ώστε να τους αντιμετωπίσει!
Και να εύχεσαι να γυρίσει σώο στο σπίτι!

Εάν δεν μπορείς να ελέγξεις ή αν θέλεις να προστατέψεις, ένα παιδί 11 ετών εκτός οικίας υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
Ναι φυσικά και πρέπει να του διδάξεις πώς να αντιμετωπίζει τους κινδύνους αλλά αυτή είναι μια διαδικασία που γίνεται σταδιακά και διαρκεί χρόνια. Δεν είναι manual να του το δώσεις και να ησυχάσεις, ούτε μπορείς να επαναπαύεσαι ότι κατάλαβε πώς να εφαρμόσει αυτά που του έμαθες δια της προφορικής οδού. Όσο να 'ναι, όταν σου λέει ότι θα πάει στο σπίτι της Κατερίνας δύο τετράγωνα παρακάτω, θα πάρεις ένα τηλέφωνο να βεβαιωθείς ότι βρίσκεται πράγματι εκεί. Υπάρχει πάντα και ο αστάθμητος παράγοντας που δεν ελέγχεται και δεν εμπίπτει σε οδηγίες...

Εάν τελικά οι γονείς δεν γνωρίζουν πώς να προστατέψουν τα παιδιά τους in real life, τι απαιτήσεις μπορούμε να έχουμε απ' αυτούς για την προστασία των παιδιών τους στο διαδίκτυο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ουτιδανός

Νεοφερμένος

Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Και συγνώμη ρε μπαγκς αλλά τόσα ποστ τι προσπαθείς πραγματικά να πεις;
Ότι το 11χρονο ήθελε και τα έπαθε;
Ότι ο 40χρονος είναι φυσιολογικός που πηδήχτηκε με ένα 11χρονο;

Μα τι λες; εδω ο ανθρωπος μας ειπε πως εαν σε εκατο σαρανταρηδες κουνηθει μια 11χρονη λολιτα :eek: οι ενενηνταφευγα θα ενδωσουν!!
Δεν περιμενα με τιποτε οτι θα διαβαζα κατι τετοιο η οτι θα υπηρχαν τοσες διαφωνιες για ενα τοσο ξεκαθαρο θεμα

Αλλες παλι ειπαν πως ειναι αφυσικο για εναν σαρανταρη να ποθει μια 15χρονη. εκαναν ποτε σαρανταρηδες και το ξερουν;:P:D γιατι ειναι αφυσικο θα μου απαντησει καποιος;

Το σημαντικοτερο που με μπερδεβει ειναι το εξης: γιατι το να παει καποια 15χρονη με εναν 25αρη ειναι αποδεκτο, ενω μ' εναν 40αρη οχι; Τι βρωμερο εχει ενας μεγαλος σε ηλικια και γιατι πρεπει να του τα κοψουν απ' τη ριζα εαν την πεσει σε μια 23χρονη; Τι μας νοιαζει εμας τι ηλικια σιχαινεται η καθεμια; αυτο θα καθορισει την ηθικη και τη νομιμοτητα της χωρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....Εάν τελικά οι γονείς δεν γνωρίζουν πώς να προστατέψουν τα παιδιά τους in real life, τι απαιτήσεις μπορούμε να έχουμε απ' αυτούς για την προστασία των παιδιών τους στο διαδίκτυο; :worry:

Και επειδή το διαδίκτυο είναι μέρος της αληθινής ζωής, εμποδίζει κανείς τους γονείς να πούνε απο νωρίς, απο μωρά, στα παιδιά τους, μερικές χιλιάδες φορές ότι αν οι προθέσεις κάποιου ή κάποιας ειναι με μια πιθανολόγηση ψεύτικες, στον αληθινό κόσμο, στον εικονικό του διαδικτύου είναι απλά αρκετά πιθανότερο; Είναι δύσκολο άραγε για ένα παιδί να καταλάβει ότι πίσω απο μια οθόνη , χιλιόμετρα μακριά, ενας ανώνυμος πίσω απο ένα ψευδώνυμο, μπορει να είναι ψεύτης; Ακόμη και ένα πεντάχρονο μπορεί να το κατανοήσει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top