Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 97)
  • Κάθε εβδομάδα

    Ψήφοι: 11 11.3%
  • Μια φορά το μήνα

    Ψήφοι: 6 6.2%
  • Μια φορά το τρίμηνο

    Ψήφοι: 14 14.4%
  • Μια φορά το χρόνο

    Ψήφοι: 31 32.0%
  • Πότε

    Ψήφοι: 35 36.1%

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Όλη μου την ζωή δεν πήγαινα καθόλου, ή πήγαινα κάθε φορά που ήταν μεγάλη γιορτή (Χριστούγεννα, Πάσχα, του Αγίου Γεωργίου, Των Αγίων Αναργύρων, των Τριών Ιεραρχών, της Παναγίας...). Σήμερα πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Ξεκίνησα πριν 2-3 χρόνια και από τότε πάω κάθε Κυριακή. Αν δεν πάω δεν αισθάνομαι καλά. Η εκκλησία με ανακουφίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ δεν πάω και πολύ συχνά στην εκκλησία αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό με μειώνει ως χριστιανή. . .:confused:απλά δεν νοιώθω συχνά το "κάλεσμα", την ανάγκη να πάω στην εκκλησία! Όταν το νοιώθω μόνο πηγαίνω!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Σήμερα πηγαίνω κάθε εβδομάδα. Ξεκίνησα πριν 2-3 χρόνια και από τότε πάω κάθε Κυριακή. Αν δεν πάω δεν αισθάνομαι καλά. Η εκκλησία με ανακουφίζει.
ουαου! καθε κυριακη! καποτε στην εφηβεια μου το ειχα δοκιμασει γτ ειχα εντονα υπαρξιακα ερωτηματα αλλα δεν το τηρησα, μετα πηγαινα μια φορα το 3μηνο, μεχρι να καταληξω στην τωρινη μου φαση οπου φετος το πασχα ειχα να παω εκκλησια απο το περασμενο πασχα! θυμαμαι οτι παλια πηγαινα και ολη τη Μ βδομαδα, και μαλιστα ειχα κ βιβλιαρακι με τους ψαλμους. ειναι απιστευτο ποσο αυτη η εμπειρια του να ξερεις τι λεγεται μπορει να σε επηρεασει και να ταυτιστεις, και να νιωσεις τα παντα, οσα θελει να σου περασει η μεγαλη βδομαδα. και οταν γινει η ανασταση οντως να νιωσεις τι εχει "παιχτει " πραγματικα και να ανατριχιασεις. εγω φετος ειχα ενα χρονο να παω εκκλησια κ πηγα μονο στην περιφορα που πηγαν κ οι φιλοι μου και στην ανασταση. περναω μια περιεργη φαση με τα θεια αυτη την περιοδο. αλλα αυτες τις χρονιες που παρακολουθησα την εκκλησια συστηματικα και ιδιαιτερα τη μεγαλη βδομαδα δεν τη μετανοιωνω με τιποτα και την εκτιμω για πνευματικους αλλα και αισθητικους λογους. καποιοι ψαλμοι ειναι πραγματικα αριστουργηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
καποιοι ψαλμοι ειναι πραγματικα αριστουργηματα.

Εγώ αντίθετα πιστεύω, εκτός από τη ζωή εν τάφω, ότι από μουσικότητα η ορθοδοξία πάσχει ταμάλα,
και υστερεί δραματικά σε σχέση με τους καθολικούς ύμνους που είναι Α-ΠΑΙ-ΧΤΟΙ.

(κι όχι λόγω της Λατινικής γλώσσας που όσο να'ναι ηχεί πιο αρχοντική στα αυτιά)

Δοκίμασε να πας σε εκκλησία το καλοκαιράκι (που ειναι και πιο πρόσφορο)
σε (καθολικό) γάμο στην Κέρκυρα και δε θα θες να σταματήσει η λειτουργία.

Θα κάνεις τα τσισάκια σου. :redface:

Λες και στάζει μέλι από κερήθρα, ειλικρινά.

Τι έπαθα σήμερα και πήρα σβάρνα τα church-themes? :hmm:
Πάω για κρύο ντουζ.:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω κυριως αναφερομουν οχι στη μουσικη αλλα στον στιχο και πως διαλεγουν να παρουσιασουν καποια πραγματα. και ολο αυτο βεβαια με τη δυναμη που εχει η επαναληψη καθε μερα επι μια βδομαδα αυτου του κλιματος. θες δε θες ταυτιζεσαι. εδω σε μια δυωρη ταινια ταυτιζεσαι. καλα στην εκκλησιαστικη μουσικη εννοειται οτι οι δυτικοι εχουν επιμεινει πολυ περισσοτερο και την εχουν εξελιξει μεσα στους αιωνες. παρ ολα αυτα νομιζω οτι συγκρινονται ανομια πραγματα οταν αναφερομαστε σε γαμο καθολικης εκκλησιας και μεγαλη βδομαδα σε ορθοδοξο ναο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εξέλιξη της εκκλησιαστικής μουσικής είναι η τετραφωνία; Εξέλιξη είναι η καθιέρωση του ματζόρε και του μινόρε; Δεν συμφωνώ.

Η δυτική εκκλησιαστική μουσική μπορεί σε πρώτη φάση να ικανοποιεί κάπως τα αυτιά λόγω της εναρμόνισης και των εύκολων μελωδιών αλλά πέρα από αυτά είναι επίπεδη και χωρίς κάποιο βάθος. Η βυζ. μουσική (όταν υπάρχει βέβαια σοβαρός ψάλτης) έχει πολύ μεγαλύτερο πλούτο καθώς χρησιμοποιείται ακόμα η φυσική πυθαγόρεια κλίμακα και στηρίζει τον καλλωπισμό της όχι στην εναρμόνιση της δυτικής αλλά στην μελίσματική μορφή δηλ. στην επέκταση μιας μελωδικής γραμμής πάνω σε μια συλλαβή. όταν βέβαια τα αυτιά μας έχουν συνηθίσει ως επί το πλείστον σε δυτικά ακούσματα, σίγουρα η βυζ. μουσική φαίνεται δύσκολη. Για κάποιον όμως που έχει εμπειρία και έχει ακούσει πολύ βυζ. μουσική, η ευρωπαϊκή φαίνεται πολύ πτωχή και «λάιτ» μπροστά στην πλούσια βυζαντινή μουσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Κάτσε ρε λοβ....γιατί σε κάνει μη σωστή χριστιανή???Εχεις δει ποτε γραμμένο σε κανένα ευαγγέλιο κτλ ότι η τακτική επίσκεψη στην εκκλησία είναι απαραίτητη;;;;Αν είναι δυνατόν...Σιγά μην σε κάνει καλο χριστιανό αυτό. Μιλαμε για χριστιανισμο και οχι για μουσουλμανισμο που βγάζουν το χαλακι τους και κανουν προσευχες καθε 10 λεπτα!(Σεβαστή αυτή η κίνηση αλλά ο χριστιανισμος δεν επιβάλλει τέτοιες τελετουργίες!)

Επειδή το πάω εκκλησία σημαίνει και είμαι μέρος της Εκκλησίας, κοινωνώ και με άλλους ανθρώπους την αγάπη μου για τον Θεό, λέω ναι στην πρόσκληση του Θεού να πάρω μέρος στο τραπέζι που έχει στρώσει.
Κι εγώ μη σωστή χριστιανή λοιπόν!
Εγώ αντίθετα πιστεύω, εκτός από τη ζωή εν τάφω, ότι από μουσικότητα η ορθοδοξία πάσχει ταμάλα,
και υστερεί δραματικά σε σχέση με τους καθολικούς ύμνους που είναι Α-ΠΑΙ-ΧΤΟΙ.
Με μπέρδεψες... δεν σε είχα για τύπο που δεν εκτιμά τα ανατολιτικά μακάμια ας πούμε... ούτε που προτιμά την συγκερασμένη αντί για την ασυγκέραστη μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σχεδόν ποτέ. Όταν μας πάνε με το σχολείο αν δεν μπορώ να το αποφύγω, ναι. Πάω στην Ανάσταση για να μην χαλάσω την καρδιά της μητέρας μου, αλλά φέτος δεν πήγα ούτε στην Ανάσταση.

Αν ήταν στο χέρι μου το ''σχέδόν ποτέ'' θα γινόταν σκέτο ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να αναψω κανα κερακι καμια φορα μπορει..αλλα να παω και να βαριεμαι ακουγοντας τα απανωτα κυριελεησον ... προτιμω να κανω το σταυρο μου απεξω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
να σας πω την αληθεια..καθολου δεν με απασχολει αν θα με πουνε σωστη χριστιανη ή οχι...ουτως ή αλλως ειμαι αθρησκη...δεν λεω αθεη,γιατι νομιζω οτι κανενας δεν μπορει να απαντησει στο ερωτημα αν υπαρχει κατι περα και πανω απο εμας ή οχι...σημασια για μενα εχει να εισαι σωστος επειδη ΕΣΥ το νιωθεις..και οχι απο τον φοβο της τιμωριας στην μεταθανατο ζωη..με αυτη την εννοια ειναι πολυ πιο αξιολογος αυτος που δεν πιστευει σε τιποτα..και φερεται σωστα...απο το ανθρωπακι που το κανει μονο και μονο απο φοβο.της τιμωριας,..και απο συνηθεια,επειδη ετσι τον εμαθαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπον για να τα ξεχωρισουμε: Το οτι παει καποιος εκκλησια δεν σημαινει οτι ειναι καλος χριστιανος.Απ την αλλη ομως,οποιος πραγματικα θελει να ακολουθησει μια χριστιανικη ζωη θα πρεπει να πηγαινει στην εκκλησια.

Εγω προσωπικα πηγαινω απο μικρο παιδι.Στην αρχη,οντως ,δεν καταλαβαινα τι ελεγαν αλλα μεγαλωνοντας εμαθα.Ομως στην εκκλησια δεν πας μονο για να καταλαβεις τι λενε,αλλα κυριως για να επικοινωνησεις εσυ με το Θεο,να προσευχηθεις για σενα και τους ανθρωπους που ξερεις οτι βρισκονται σε δυσκολιες,και στην τελικη για να ηρεμησεις ψυχικα.Πας ακομα για να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.Βεβαια θα πει καποιος"εγω μια χαρα τα εχω με τον εαυτο μου και δεν χρειαστηκε ποτε να παω στην εκκλησια"Αλλα ας μη γελιομαστε.Ολοι εχουμε μεσα μας τη φωνη της συνειδησης.Και μας ενοχλει που και που.Εκτος πια(μιλαω για μεγαλυτερης ηλικιας ατομα)αν την εχουμε μπουκωσει τοσο πολυ(τη συνειδηση)ωστε δεν μπορει πια να μας "χτυπαει"το καμπανακι οταν κανουμε κατι λαθος.

Εν πασει περιπτωση ο καθε ανθρωπος αρχιζει να πλησιαζει το Θεο ,μονο οταν εκεινος αισθανθει την αναγκη.Δεν αναγκαζεις καποιον να πιστεψει.Αυτο πηγαζει απο μεσα μας.
Αλλα θα ηθελα να διαχωρισω κατι:Το γεγονος οτι καποιο κληρικοι δεν ειναι σωστοι,δεν σημαινει οτι πρεπει να τους βαζουμε ολους στο ιδιο "τσουβαλι".Δηλαδη δεν πρεπει να βρισκουμε ως δικαιολογια οτι "καποιοι παπαδες δεν ειναι καλοι,αρα εγω γιατι να ειμαι;"Οσο για τα λεφτα....ναι υπαρχουν καποιοι που τα "τσεπωνουν"οπως ειπατε,αλλα και ειναι πλειστα τα παραδειγματα ενοριων που δινουν τροφη,ρουχα,χρηματα σε ανθρωπους που πραγματικα πασχουν.Αν στους δρομους ειναι 100.000 ανθρωποι τουλαχιστον οι 6000 παιρνουν συσσιτιο απο την εκκλησια.Τωρα αν δεν μας συμφερει να το ψαξουμε αυτο ειναι αλλο θεμα...

Και κατι τελευταιο...λετε οτι στο σχολειο μας "υποχρεωναν"να παμε στην εκκλησια.Στην ηλικια των 10 ετων ας πουμε δεν εισαι σε θεση να πεις :"πιστευω " ή "δεν πιστευω".Οταν μεγαλωνει ο ανθρωπος ακολουθει το δρομο του.Απο τη στιγμη ομως που ζουμε σε ενα κρατοςπου (ειτε θελουμε ειτε οχι)η εκκλησια ΔΕΝ εχει διαχωριστει απο το κρατος,ειναι υποχρεωση του σχολειου να εκκλησιαζει τα παιδια(μιας και οι περισσοτεροι γονεις δεν πηγαινουν τα παιδια τους στην εκκλησια).Γιατι κακα τα ψεματα ,ολοι εχουμε βαφτιστει Χριστιανοι Ορθοδοξοι.Και καλο θα ηταν να γνωρισουμε την θρησκεια μας.Απο κει και περα επιλογη του καθενος ειναι τι θα κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αυτο που δεν καταλαβαινω με την εκκλησια ειναι το γιατι χρειαζεται καποιος χριστιανος μεσολαβητη (την εκκλησια και τους ρασοφορους της) για να επικοινωνησει με τον θεο; Επισης το θεωρω ακρως υποτιμητικο να συχναζεις σε εναν τοπο που σε θεωρουν αμαρτωλο απο την ημερα της γεννησης σου.

Ολοι εχουμε βαπτιστει ΧΟ ΧΩΡΙΣ την θεληση μας. Επειδη με βαπτισαν χωρις την θεληση μου δεν σημαινει οτι πρεπει να μου κανουν και πλυση εγκεφαλου στο σχολειο, ουτε οτι πρεπει να γνωρισω την θρησκεια "μας". Επιλογη μου ειναι να πιστευω σε οτι θελω και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να μου επιβαλλει την πιστη που θα ακολουθησω, ειτε αυτος ο κανενας λεγεται σχολειο, ειτε οικογενεια, ειτε κρατος, ειτε οτιδηποτε.

Επιπλεον δεν χρειαζομαι καμια εκκλησια να διαμορφωνει την συνειδηση μου. Δεν δρω με βαση το ευαγγελιο αλλα με βαση την ανθρωπια. Επισης αυτο που δεν ανεχομαι ειναι μια θρησκεια ανθρωποκεντρικη που βαζει πανω απο ολα τον ανθρωπο λες και δεν υπαρχουν αλλες μορφες ζωης. Μια θρησκεια που θεωρει τον ανθρωπο ως το ανωτερο ων μου προκαλει αηδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Λοιπον για να τα ξεχωρισουμε: Το οτι παει καποιος εκκλησια δεν σημαινει οτι ειναι καλος χριστιανος.Απ την αλλη ομως,οποιος πραγματικα θελει να ακολουθησει μια χριστιανικη ζωη θα πρεπει να πηγαινει στην εκκλησια.

Εγω προσωπικα πηγαινω απο μικρο παιδι.Στην αρχη,οντως ,δεν καταλαβαινα τι ελεγαν αλλα μεγαλωνοντας εμαθα.Ομως στην εκκλησια δεν πας μονο για να καταλαβεις τι λενε,αλλα κυριως για να επικοινωνησεις εσυ με το Θεο,να προσευχηθεις για σενα και τους ανθρωπους που ξερεις οτι βρισκονται σε δυσκολιες,και στην τελικη για να ηρεμησεις ψυχικα.Πας ακομα για να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.Βεβαια θα πει καποιος"εγω μια χαρα τα εχω με τον εαυτο μου και δεν χρειαστηκε ποτε να παω στην εκκλησια"Αλλα ας μη γελιομαστε.Ολοι εχουμε μεσα μας τη φωνη της συνειδησης.Και μας ενοχλει που και που.Εκτος πια(μιλαω για μεγαλυτερης ηλικιας ατομα)αν την εχουμε μπουκωσει τοσο πολυ(τη συνειδηση)ωστε δεν μπορει πια να μας "χτυπαει"το καμπανακι οταν κανουμε κατι λαθος.

Εν πασει περιπτωση ο καθε ανθρωπος αρχιζει να πλησιαζει το Θεο ,μονο οταν εκεινος αισθανθει την αναγκη.Δεν αναγκαζεις καποιον να πιστεψει.Αυτο πηγαζει απο μεσα μας.
Αλλα θα ηθελα να διαχωρισω κατι:Το γεγονος οτι καποιο κληρικοι δεν ειναι σωστοι,δεν σημαινει οτι πρεπει να τους βαζουμε ολους στο ιδιο "τσουβαλι".Δηλαδη δεν πρεπει να βρισκουμε ως δικαιολογια οτι "καποιοι παπαδες δεν ειναι καλοι,αρα εγω γιατι να ειμαι;"Οσο για τα λεφτα....ναι υπαρχουν καποιοι που τα "τσεπωνουν"οπως ειπατε,αλλα και ειναι πλειστα τα παραδειγματα ενοριων που δινουν τροφη,ρουχα,χρηματα σε ανθρωπους που πραγματικα πασχουν.Αν στους δρομους ειναι 100.000 ανθρωποι τουλαχιστον οι 6000 παιρνουν συσσιτιο απο την εκκλησια.Τωρα αν δεν μας συμφερει να το ψαξουμε αυτο ειναι αλλο θεμα...

Και κατι τελευταιο...λετε οτι στο σχολειο μας "υποχρεωναν"να παμε στην εκκλησια.Στην ηλικια των 10 ετων ας πουμε δεν εισαι σε θεση να πεις :"πιστευω " ή "δεν πιστευω".Οταν μεγαλωνει ο ανθρωπος ακολουθει το δρομο του.Απο τη στιγμη ομως που ζουμε σε ενα κρατοςπου (ειτε θελουμε ειτε οχι)η εκκλησια ΔΕΝ εχει διαχωριστει απο το κρατος,ειναι υποχρεωση του σχολειου να εκκλησιαζει τα παιδια(μιας και οι περισσοτεροι γονεις δεν πηγαινουν τα παιδια τους στην εκκλησια).Γιατι κακα τα ψεματα ,ολοι εχουμε βαφτιστει Χριστιανοι Ορθοδοξοι.Και καλο θα ηταν να γνωρισουμε την θρησκεια μας.Απο κει και περα επιλογη του καθενος ειναι τι θα κανει...

Για 15 χρονών κοριτσάκι, ειλικρινά, πολύ δομημένος λόγος, πολύ ξεκάθαρα και σωστά εκτεθειμένα επιχειρήματα και πολύ ώριμος τρόπος σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δεν πηγαίνω ποτέ στην εκκλησία.
Ίσως σε αυτό παίζει ρόλο το ότι δεν έχω ιδιαίτερα θρήσκους γονείς και δεν με πίεσαν ποτέ να πάω.Όταν μεγάλωσα διαπίστωσα πως η μαμά μου πήγαινε αναγκαστικά στην εκκλησία(τις σπάνιες φορές που πήγαινε δηλαδή).Γιατί έτσι της είχαν μάθει οι δικοί της γονείς.Δηλαδή την έχω ακούσει να λέει ''Πρέπει να πάω να κοινωνήσω''ή να μου λέει ''Αν σας πάει το σχολείο,να κοινωνήσεις''.Να το κάνουμε όχι επειδή το νιώθουμε,αλλά επειδή το προστάζει κάποιο εσωτερικό ''πρέπει''.
Προσωπικά δεν έχω στραφεί ακόμα προς το Θεό.Λέω ακόμα γιατί πιστεύω πως όλοι ανεξαρτήτως όσων λέμε,κάποια στιγμή της ζωής μας-συνήθως δύσκολη-θα ζητήσουμε τη βοήθεια του Θεού.Είναι ανθρώπινο και είναι μια ανάγκη μας.
Προς το παρόν,δεν πηγαινω στην εκκλησία.
Οι λόγοι δεν είναι τόσο πίστης.Δεν ξέρω αν πιστεύω στον Θεό.Συμφωνώ με την μια του πλευρά,διαφωνώ με την άλλη.Κάπου είχα διαβάσει πως αν δεν πιστεύεις έστω και ένα κομμάτι της πίστης δεν είσαι χριστιανός.Για να θεωρηθείς πρέπει να τα δέχεσαι όλα.Άρα μάλλον δεν είμαι :whistle:
Μια επίσκεψη στην εκκλησία,ηρεμεί πολλούς ανθρώπους.Εμένα πάλι καθόλου.Μου είναι αδιάφορο και προσπαθώ να είμαι ήσυχη απλά γιατί πρέπει.Δεν με συγκινεί και ούτε με γαληνεύει.Νιώθω σαν να είμαι στον οποιοδήποτε άλλο χώρο .Πολλές φορές έχω θαυμάσει εκκλησίες για την αρχιτεκτονική,τις αγιογραφίες ή τις εικόνες και είναι το μόνο ενδιαφέρον που μου προξενούνε.Οπότε πιστεύω πως είναι καλύτερα να μην πηγαίνω.Ποιος ο λόγος να βρίσκομαι σε έναν χωρό που δεν έχω τίποτα να του προσφέρω και ίσως ούτε εκείνος σε εμένα?!
Οι παπάδες με ενοχλούνε.Μπορεί λόγω σκανδάλων,κακών εμπειριών,ενόχληση στα λόγια τους.Δεν έχω ψάξει τι ακριβώς με ενοχλεί.Δεν λέω,υπάρχουν και πραγματικά άγιοι άνθρωποι που επιτελούν το έργο τους όπως ακριβώς πρέπει.

Αυτό που με απασχολεί είναι αν πλέον η εκκλησία λειτουργεί σαν εκκλησία ή σαν κερδοφόρα επιχείρηση.
Προτιμώ να νιώθω τον Θεό μέσα μου και να του δίνω όποια μορφή θέλω εγώ.Εξάλλου δεν κατοικεί σε κανέναν ναό,αλλά στην καρδιά μας.:) Και το πραγματικό ζουμί της διδασκαλίας του ήταν να κάνουμε τον κόσμο λίγο καλύτερο...Αυτό ισχύει για'μένα και θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω στην ζωή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο που δεν καταλαβαινω με την εκκλησια ειναι το γιατι χρειαζεται καποιος χριστιανος μεσολαβητη (την εκκλησια και τους ρασοφορους της) για να επικοινωνησει με τον θεο; Επισης το θεωρω ακρως υποτιμητικο να συχναζεις σε εναν τοπο που σε θεωρουν αμαρτωλο απο την ημερα της γεννησης σου.

δεν θελω ενδιαμεσους...προτιμω τη αμεση δορυφορικη συνδεση..:P

κανε μια προσευχη μεσα απο την καρδια σου και αυτη μετραει περισσοτερο απο όλα..

αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον ...αυτη ειαι η δυσκολη ουσια..οχι να πας και να κανεις να αναβεις κερια και να ψελνεις..

παντως όπου αμαρτια ,εγω βαζψ ατελεια..

αμαρτια αυτο σημαινει...αυτος που δεν ειναι αρτιος?τελειος..ε,,δεν ειμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Λοιπον για να τα ξεχωρισουμε: Το οτι παει καποιος εκκλησια δεν σημαινει οτι ειναι καλος χριστιανος.

Ωραία. Συμφωνούμε. Πολλές φορές όχι μόνο δεν είναι καλός χριστιανός αλλά δεν είναι καν και σωστό ον. Οι μεγαλύτερες δηλητηριώδεις κουτσομπόλες στην πατρώα γη μου (όχι την Caprica City, αλλά εδω στη Γη εννοώ), ήταν θεούσες!

Απ την αλλη ομως,οποιος πραγματικα θελει να ακολουθησει μια χριστιανικη ζωη θα πρεπει να πηγαινει στην εκκλησια.

Γιατί; Δε μπορεί κάποιος να διαβάσει τις διδαχές και τις αρχές της θρησκείας του και να τις ακολουθεί από μόνος του;

Εγω προσωπικα πηγαινω απο μικρο παιδι.Στην αρχη,οντως ,δεν καταλαβαινα τι ελεγαν αλλα μεγαλωνοντας εμαθα.Ομως στην εκκλησια δεν πας μονο για να καταλαβεις τι λενε,αλλα κυριως για να επικοινωνησεις εσυ με το Θεο,να προσευχηθεις για σενα και τους ανθρωπους που ξερεις οτι βρισκονται σε δυσκολιες,και στην τελικη για να ηρεμησεις ψυχικα.Πας ακομα για να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.Βεβαια θα πει καποιος"εγω μια χαρα τα εχω με τον εαυτο μου και δεν χρειαστηκε ποτε να παω στην εκκλησια"Αλλα ας μη γελιομαστε.Ολοι εχουμε μεσα μας τη φωνη της συνειδησης.Και μας ενοχλει που και που.Εκτος πια(μιλαω για μεγαλυτερης ηλικιας ατομα)αν την εχουμε μπουκωσει τοσο πολυ(τη συνειδηση)ωστε δεν μπορει πια να μας "χτυπαει"το καμπανακι οταν κανουμε κατι λαθος.

1ον επικοινωνείς και με το Θεο από μόνος/η σου, δε χρειάζεσαι ούτε τις ψαλμωδίες, ούτε τις τριχτες καρεκλίτσες, ούτε τα λιβάνια, ούτε τις μαυροφορούσες που γονατίζουν και φιλάνε το πάτωμα.

2ον Ακόμα περισσότερο, δεν συνιστά εξιλέωση συνειδήσεως το να κάνεις τα άνωθι γεγραφέντα. Άμα έχεις πλουτίσει παράνομα για παράδειγμα, μπορείς αντί να πας στην Εκκλησία, να δώσεις ένα σεβαστό ποσό από το εισόδημά σου, σε περιβαλλοντολογικές οργανώσεις ή γενικά σε ΜΚΟ.

Αν στους δρομους ειναι 100.000 ανθρωποι τουλαχιστον οι 6000 παιρνουν συσσιτιο απο την εκκλησια.Τωρα αν δεν μας συμφερει να το ψαξουμε αυτο ειναι αλλο θεμα...

Κάθε επιχείρηση κάνει φιλανθρωπίες και για πολλούς λόγους. Μην αρχίσουμε να παραθέτουμε τις φιλανθρωπίες του Bill Gates και της Microsoft γενικότερα, γιατί θα κάνει την Εκκλησία φτωχό συγγενή. Με τόσα που έχει τσεπώσει η Εκκλησία, συν τα όσα γλυτώνει από τους φόρους ακίνητης περιουσίας που δεν υποχρεούται να καταβάλλει, όχι 6000 ανθρώπους αλλά 600.000 έπρεπε να ταΐζει! Τι; Δεν έχουμε τόσους φτωχούς ακούω να λέτε... Για ξαναδείτε τους επίσημους αριθμούς! Που είναι η Εκκλησία A.E.;

Και κατι τελευταιο...λετε οτι στο σχολειο μας "υποχρεωναν"να παμε στην εκκλησια.Στην ηλικια των 10 ετων ας πουμε δεν εισαι σε θεση να πεις :"πιστευω " ή "δεν πιστευω".Οταν μεγαλωνει ο ανθρωπος ακολουθει το δρομο του.Απο τη στιγμη ομως που ζουμε σε ενα κρατοςπου (ειτε θελουμε ειτε οχι)η εκκλησια ΔΕΝ εχει διαχωριστει απο το κρατος,ειναι υποχρεωση του σχολειου να εκκλησιαζει τα παιδια(μιας και οι περισσοτεροι γονεις δεν πηγαινουν τα παιδια τους στην εκκλησια).Γιατι κακα τα ψεματα ,ολοι εχουμε βαφτιστει Χριστιανοι Ορθοδοξοι.Και καλο θα ηταν να γνωρισουμε την θρησκεια μας.Απο κει και περα επιλογη του καθενος ειναι τι θα κανει...

Θα σου πω 2 διαφορετικές ιστορίες. Μια από το Γυμνάσιο και μια από το Λύκειο.

Στο Γυμνάσιο είχα μια θεούσα για υποδιευθύντρια, που μας είχε πρήξει να παίρνουμε το εκκλησιαστικό περιοδικό "Προς την Νίκην". Ποιάν νίκην άραγε; Τέλος πάντων και πες αυτό πάει στα κομμάτια. Αλλά παιδάκια 12 ετών να δέχονται τόσο ισχυρή κατήχηση, όχι, δεν μπορώ να το δεχτώ! Μην πάμε βέβαια μακριά, όταν από τα 2-3 σε βαφτίζουν Χριστιανό Ορθόδοξο, ειδάλλως αν το αφήνανε μέχρι τα 18 σου για να αποφασίσεις εσύ, είσαι ένα τίποτα, ένα "αβάφτιστο", όπως λένε μερικά εθνίκια σήμερα "ένα αλβανάκι" λες και πρόκειται για παιδιά κατώτερου Θεου...

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όλα τα εθνίκια, είναι προσκολλημένα μέχρι αηδίας στην Εκκλησία, και όλοι οι άθεοι ή αγνωστικιστές είναι "κομμούνια του κερατά", ενώ οι μετριοπαθείς Χριστιανοί, είναι "αμαρτωλοί που είναι σε μια σωστή αρχή και δρόμο".

Στο Λύκειο, είχα έναν καταπληκτικό παπά που μας έκανε θρησκευτικά, μας μιλούσε άπειρες ώρες, όχι για τις χαζομάρες που έγραφε το βιβλίο τύπου "ο Θεος είναι Πανάγαθος, ο Θεος είναι καλός, οι Ισραηλίτες έκαναν αγρανάπαυση, το Ισραήλ είναι ο λαός του Θεού" κλπ, αλλά μας μίλαγε για πραγματικά γεγονότα που ζούσε στην ενορία του, μας μίλαγε για άλλα δόγματα, ακόμα και για κάποιες ανατολικές θρησκείες που με ενδιέφεραν ιδιαίτερα και δυστυχώς δεν είχαμε το χρόνο να τις αναλύσουμε στο σχολείο. Ακόμα και το βιβλίο δεν αφιέρωνε τότε πολλές σελίδες σε άλλες θρησκείες.

Το ότι ένα σύστημα είναι διεφθαρμένο, σίγουρα δεν κάνει τους ανθρώπους και τις αρχές του, εξίσου διεφθαρμένα στοιχεία. Όμως η θρησκεία και η Εκκλησία, εκ γενετής και εξ αρχών έχουν διαφθορά, τουλάχιστον πνευματική (που σήμερα εξελίχθηκε και σε οικονομική) υπό την έννοια ότι φτιάχτηκαν για να ελέγχουν τους ανθρώπους της εποχής με βάση κάποιους κανόνες και πρότυπα και όχι για να γνωρίσουν αυτοί οι άνθρωποι το Θεο. Όταν θες κάποιος να γνωρίσει το Θεο, του γνωρίζεις το Θεο, όχι ένα σετ από κανόνες και εντολές, από το πως θα νηστέψεις, μέχρι το πως θα αυνανιστείς (ναι κι αυτό αμαρτία θεωρείται).


Κυριολεκτικά "Holy Frak" δηλαδή!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι μεγαλύτερες δηλητηριώδεις κουτσομπόλες στην πατρώα γη μου (όχι την Caprica City, αλλά εδω στη Γη εννοώ), ήταν θεούσες!
που ριχναν και τις μαγαλυτερες καταρες..εναλλαξ με προσευχες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Επισης αυτο που δεν ανεχομαι ειναι μια θρησκεια ανθρωποκεντρικη που βαζει πανω απο ολα τον ανθρωπο λες και δεν υπαρχουν αλλες μορφες ζωης. Μια θρησκεια που θεωρει τον ανθρωπο ως το ανωτερο ων μου προκαλει αηδια.
Απο ο,τι βλεπω εχεις μια μεγαλη αγαπη στις γατες κι απο κει πηγαζει το "παραπονο" σου .Δηλαδη τι θα ηθελες ?Να εξυψωνουμε τις γατες,και να παραγκωνιζουμε τους ανθρωπους?Ο Θεος δημιουργησε τα ζωα για να βοηθανε τους ανθρωπους.Εκεινος εθεσε ως κορυφη της Δημιουργιας τον ανθρωπο.Ποια ειμαι εγω να το αμφισβητησω?Τωρα,αν αγαπας παραπανω τα ζωακια απο του ανθρωπους δεν ειναι κακο,αλλα να θεωρεις τον ανθρωπο κατωτερο απο αυτα??:hmm:Μπορεις αν θες να γινεις υπηρετρια της γατας σου!:P


Ειπε καποιος πιο πριν οτι μπορεις να επικοινωνεις με το Θεο χωρις να πας στην εκκλησια.
Ναι γινεται κι αυτο αλλα....πως να συγκεντρωθεις π.χ. κατω απο ενα δενδρο με τη φραπεδια στο χερι?:P

Οσο για το οτι μας βαφτισαν χωρις να μας ρωτησουν..οκ τωρα που συνειδητοποιεις οτι εσυ δεν το ηθελες αυτο..ο δρομος ανοιχτος.Δεν σε εμποδιζει κανεις.Εξαλλου ο Ιδιος ο Χριστος ελεγε :"Οστις θελει οπισω μου ελθειν,απαρνησασθω εαυτο,και αράτω το σταυρον του και ακολουθειτω Μοι. "
Οστις ειπε.Δεν ειπε ολοι.Η θρησκεια δεν υποχρεωνει κανεναν να την ακολουθησει.Οποιος θελει.Εχει στην ελευθερη βουληση οποτε...ποιο το προβλημα?Εκτος κι αν μεσα του δεν ειναι "ενταξει"και με το να το πολεμαει (την θρησκεια)προσπαθει να πεισει τον εαυτο του οτι δεν πιστευει ή οτι ειναι σωστο αυτο που κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy_Law

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Όποτε μας πάνε με το σχολείο,τη Μ.Παρασκευή,το Μ.Σάββατο,
και όποτε τύχει σε γάμους και βαπτίσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν πάω καθόλου και δεν νιώθω τύψεις γιατί ξέρω ότι κάποια στιγμή ο θεός θα νευριάσει μαζί μου και θα στείλει 4 άτομα να με πάνε σηκωτό :smoke:
+1

με εκφράζει απόλυτα - αν και δεν ξέρω κάτα πόσο θα σε σκοτώσει τελικά ο κυνισμός , φίλε μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top