Δωρεάν αγκαλιές! ♥

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάπως έτσι ξεκίνησε την τρελή καμπάνια του ο Juan Mann, βγαίνοντας στο δρόμο με ένα πλακάτ που διαφήμιζε δωρεάν αγκαλιές:



[FONT=georgia,palatino]Ζούσα στο Λονδίνο, γράφει ο ίδιος στην ιστοσελίδα του, όταν ο κόσμος μου γύρισε ανάποδα και έπρεπε να γυρίσω στη χώρα μου. Τα μόνα πράγματα που είχα όταν το αεροπλάνο μου προσγειώθηκε στο Σίδνευ ήταν το δισάκι μου και ένα σωρός προβλήματα. Δεν υπήρχε κανένας να με καλωσορίσει, δεν υπήρχε μέρος να μπορώ να αποκαλέσω "σπίτι μου". Ήμουν τουρίστας στην ίδια μου την πόλη.

Καθώς στεκόμουν στην πύλη των αφίξεων, παρακολουθώντας τους άλλους επιβάτες να συναντούν φίλους και συγγενείς που τους περίμεναν με ανοιχτές αγκάλες και χαμογελαστά πρόσωπα, ήθελα να υπήρχε κάποιος και για μένα που να με περιμένει. Να χαίρεται που με βλέπει. Να μου χαμογελάσει. Να με αγκαλιάσει.

Πήρα λοιπόν ένα κομμάτι χαρτόνι κι ένα χοντρό μαρκαδόρο και έφτιαξα μια ταμπέλα. Βρήκα την πιο πολυσύχναστη διασταύρωση πεζών στην πόλη και όρθωσα την ταμπέλα μου με τις λέξεις "ΔΩΡΕΑΝ ΑΓΚΑΛΙΕΣ" κι απ' τις δυο πλευρές.

Επί 15 λεπτά, οι άνθρωποι με προσπερνούσαν χωρίς να με βλέπουν. Το πρώτο άτομο που σταμάτησε, με χτύπησε φιλικά στην πλάτη και μου είπε ότι εκείνο το πρωί, είχε πεθάνει ο σκύλος της. Πως εκείνο το πρωί συμπληρώθηκε ένας χρόνος από τον τραγικό θάνατο της κόρης της σε αυτοκινητιστικό ατύχημα. Πως αυτό που χρειαζόταν εκείνη τη στιγμή που ένιωθε τόσο μόνη στον κόσμο, ήταν μια αγκαλιά. Γονάτισα, αγκαλιαστήκαμε και όταν χωρίσαμε χαμογελούσε.

Όλοι έχουν προβλήματα και τα δικά μου δεν μπορούν να συγκριθούν. Αλλά το να βλέπεις κάποιον που πριν ήταν σκυθρωπός, να χαμογελά έστω και για μια στιγμή, αξίζει κάθε φορά.

[/FONT]​

Τον Οκτώβριο του 2004 οι αρχές ζήτησαν από τον Mann να σταματήσει να μοιράζει δωρεάν αγκαλιές, επειδή έπρεπε να έχει κάποιου είδους άδεια για δημόσιες εκδηλώσεις, η οποία σύμφωνα με τη wiki, κοστίζει 25 εκατομμύρια δολάρια. Ο Mann μάζεψε 10.000 υπογραφές και κατάφερε να συνεχίσει την ...όμορφη τρέλα του).


Αθήνα:


Θεσσαλονίκη:



:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σήμερα συμμετείχα σε μια τέτοια κίνηση που έγινε στον σταθμό του Θησείου και μπορώ να πω πως είναι εκπληκτική! Ανοίγω αυτό το θέμα αφενός προς ενημέρωση όποιου ενδιαφέρεται, αλλά και για να μπορώ να ανακοινώνω πότε θα υπάρξει επόμενη συνάντηση μήπως κάποιος ενδιαφέρεται να έρθει! Μιλάμε για απίστευτη ανταλλαγή ενέργειας, παρόλο που αποτελεί αρκετά κουραστική εμπειρία!

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε εδώ.

Οι συναντήσεις διοργανώνονται από τον Χαρούμενο Πλανήτη, μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που σκοπό της έχει την την προώθηση και την προάσπιση του ανθρώπινου δικαιώματος στην καλής ποιότητας ζωή, μέσα από δράσεις που καλλιεργούν τη χαρά στην καθημερινότητα, την προστασία του περιβάλλοντος και την Παγκόσμια Ειρήνη, ξεκινώντας από το τοπικό επίπεδο.



Θα σας κρατάω ενήμερους για κάθε νέα συνάντηση, νομίζω πως πραγματικά αξίζει τον κόπο να έρθει όποιος μπορεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
καταπληκτική ιδέα..., σκέφτομαι να το κάνω και εγώ, με την διαφορά, οτί θα χρεώνω την αγκαλιά με 1 ευρώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί να την χρεώνεις; Χάνεται το νόημα έτσι.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
γιατί έχω ανάγκη τα χρήματα..., τουλάχιστον να μου μένει και εμένα κάτι από αυτήν την αγκαλιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έγινε κι αυτό:



... :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σου μένουν πολλά Άπρο. Πίστεψέ με, τα χρήματα δεν μπορούν να σου δώσουν τίποτα μπροστά στην αυθόρμητη αγκαλιά που εισπράττεις από κάποιους! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
έχεις δίκιο..., κάνω πάσο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μου αρεσει αυτο... θαθελα να το δω απο κοντα...:hmm:

Ντινα, θα με παρεις μαζι σου την επομενη φορα?

(εχω την εντυπωση παρομοια βιντεακια καπου ειχα ποσταρει, αμα τα βρω.. τα φερνω!:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το έχω ξαναπει και το ξαναλεω. Με κάνανε "free hug" και ήταν μία φανταστική εμπειρία. Φανταστείτε από το πουθενά ενας αγνωστος χαμογελαστος ανθρωπος να σε παροτρυνει για να αγκαλιαστειτε.


Θετική ενεργεια στο φουλ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μόνο εγώ παρατήρησα ότι στα βιντέκια του εξωτερικού υπάρχει μεγαλύτερη ζωντάνια;

Ελληνικέ λαέ ΞΥΠΝΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομίζω ότι η κοινωνία μας όλη αποτυπώνεται στην φωτογραφία που ανέβασε η Ίση. Δωρεάν αγκαλιές ο ένας "Deluxe hugs" ο άλλος ακριβώς δίπλα του, χρεωμένες 2 ευρώ. Θα μπορούσα να γράψω ολόκλήρο βιβλίο εδώ κοινωνιολογικής οικονομικής και ηθικής διατριβής. Δηλαδή

αγκαλιά: είδος πρώτης ανάγκης ή όχι; Πόοσ ανάγκη έχουμε μια αγκαλιά; Μερίδα αγοράς, αγοραστική ανάγκη-δύναμη προιόντος κατ'επέκταση.

Υστερα αφου έγραφα διακόσιες σελίδες για το βάθος της ανάγκης μιας αγκαλιοάς, θα επέστρεφα. Ποιά αγκαλιά; Η δωρεάν ή η πληρωμένη;

Ενας γιατρός θα έβαζε ηλεκτρόδια στα πειραματόζωά του και θα προσπαθούσε απο τις ταλαντώσεις στο μηχάνημα του να βγάλει άκρη. Ενας ψυχολόγος θα μελετούσε το πρίν και το μετά. Συγκρίνοντας τα δυο είδη προσφοράς. Αν υπήρχε "χαρουμενόμετρο" φυσικά θα το χρησιμοποιούσε.

Εγω σαν συγγραφέας εστιάζω στο ότι η φωτογραφία αυτή μάλλον υπάρχει απο καταβολής κόσμου. Η ομορφιά απο τη μία που πάει συνήθως παρέα με την ελπίδα, και η ασχήμια απο την άλλη, που πάει παρέα με την απαισιοδοξία. Δηλαδή, ότι και άν σου συμβαίνει έλα να αγκαλιαστούμε για λίγο. Σταμάτα για λίγο την ξέφρενη κούρσα της ζωής σου πρός τα πρέπει, πρός το θάνατο. Κάνε ένα κιτ κατ. Γιατί μόνο αυτό αξίζει τον κόπο. Ζούμε, για τα διαλείματα απο την ζωή όπως την ξέρουμε. Απο την αδιαφορία, την απόσταση, την κυνικότητα, γιατί έτσι πρέπει να είμαστε. Για να στέκουμε σωστά στην κοινωνία, να μήν δίνουμε δικαιώματα, να έχουμε ανεβασμένη διαπραγματευτική ισχύ οπότε και.... να βγάζουμε λεφτά !

Ο άλλος εκφράζει ακριβώς αυτό. Αγκαλιές και πραγματικό νοιάξιμο δεν υπάρχουν έτσι κι αλλιώς. Υπάρχει μόνο μια παράσταση. Πληρώστε λοιπόν την καλύτερη παράσταση. Αυτό που δεν πληρώνεται δεν αξίζει. Κι ότι πληρώνεται παλι πολλές φορές δεν αξίζει αλλά πληρώνοντας τουλάχιστον, αξίζει γι'αυτόν που πληρώνεις ! Γι'αυτό χαμογελάει και ο τύπος των 2 ευρώ έτσι. Και ο άλλος διπλα του είναι σαφώς θυμωμένος.

Πωλητές και άνθρωποι. Είμαστε όλοι πωλητές που πουλάμε μια πραμάτεια, μια απάτη, μια ανάγκη; Υπαρκτή ή ανύπαρκτη; Ή είμαστε όλοι πρώτα άνθρωποι που θα πεθάνουμε όλοι και το μόνο που θα έχει αξία απο τη ζωή μας, όταν θα έχει φύγει, θα είναι οι αναμνήσεις που θα έχουμε αφήσει στις καρδιές άλλων; Οι αγκαλιές, τα φιλιά, οι αγάπη.

Η ζωή μας είναι στατική, περιορισμένη στην δική μας μικρή ζωή, ή είναι μέρος ενός συνόλου, ενός ολόκληρου σύμπαντος, που όσο τεράστιο και άν είναι, εμείς, με μία αγκαλιά, το κάνουμε λίγο γλυκύτερο,λίγο πιο όμορφο; Αρκεί βέβαια να είναι δωρεάν. Γιατί αλλιώς μήπως με την σούπερ αγκαλιά, πουλάμε απλά το ότι τίποτα δεν αξίζει το κόσμο; Την επιβεβαίωση ότι όλα είναι ψεύτικα; Υπάρχουν προφανώς αγοραστές και γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν συνοδευόταν από φιλί στο στόμα θα πήγαινα. Εμπλουτίστε το λίγο κι εσείς βρε παιδιά, αγκαλιά μου δίνει και η μαμά μου. :P
αλλά και ένα φιλάκι είναι λίγο πολύ λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έγινε κι αυτό:



... :rant:
Χιούμορ έκανε ο άνθρωπος, γιατί ένα χαμόγελο έχει την ίδια αξία με μια αυθόρμητη free αγκαλιά.

Έλα να δούμε…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έρχεται και η μετεξέλιξη της ιδέας. Ετσι όπως το πάει η Τζούλια σε λίγο για την προώθηση του επόμενου ντι βι ντι της, θα παρέχει δωρεάν σέξ στο Σύνταγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
γιατι να μην χαριζουμε και μεις ιντερνετικες αγκαλιτσες? :hmm::redface: ας πουμε οποιος απο μας εχει αναγκη απο μια αγκαλιτσα και δεν μπορει να την βρει κοντα του να μας λεει εδω να του δινουμε εμεις μια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Γιατί οι δωρεάν αγκαλιές! <3 είναι στο Υγεία-Ιατρική; :confused:
Θεωρούνται θεραπεία του μείζονος ψυχοσωματικού συνδρόμου του Μοναχικού Αστικοποιημένου Πολίτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν συνοδευόταν από φιλί στο στόμα θα πήγαινα. Εμπλουτίστε το λίγο κι εσείς βρε παιδιά, αγκαλιά μου δίνει και η μαμά μου. :P
αλλά και ένα φιλάκι είναι λίγο πολύ λίγο

Για σκέψου να είσαι στημένος και να εκανες αγκαλια μια γιαγιά (70+) και να της εδινες και ενα γλωσσοφιλο.... :whistle::P
γιατι να μην χαριζουμε και μεις ιντερνετικες αγκαλιτσες? :hmm::redface: ας πουμε οποιος απο μας εχει αναγκη απο μια αγκαλιτσα και δεν μπορει να την βρει κοντα του να μας λεει εδω να του δινουμε εμεις μια..:)

Πολύ καλή η ιδέα σου!Ας ξεκινήσουμε!! :bigarmhug

Γιατί οι δωρεάν αγκαλιές! <3 είναι στο Υγεία-Ιατρική; :confused:
Θεωρούνται θεραπεία του μείζονος ψυχοσωματικού συνδρόμου του Μοναχικού Αστικοποιημένου Πολίτη;

Φυσικά!!!3 αγκαλιές την μέρα σε κάνουν να ζεις περισσότερο :D :bigarmhug (παρε και εσυ μια αγκαλιτσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
γιατι να μην χαριζουμε και μεις ιντερνετικες αγκαλιτσες? :hmm::redface: ας πουμε οποιος απο μας εχει αναγκη απο μια αγκαλιτσα και δεν μπορει να την βρει κοντα του να μας λεει εδω να του δινουμε εμεις μια..:)


:)

https://www.e-steki.gr/member.php?u=6104

Δωρεάν αγκαλιές σε όλα τα στεκομέλη :)

έξτρα : φημισμένο φιλί, γλυκό σαν προφιτερόλ

θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας αλλά θα προτιμηθούν άτομα που έχουν φάει κρεμμύδι και τζατζίκι

ειδικά για την μουν , πέρα από την αγκαλιά θα υπάρξει και γλωσσόφιλο , στο οποίο θα απαντήσει με χαστούκι αλλά το βράδυ θα γράψει στο ημερολόγιο της : ο ιούδας φιλούσε υπέροχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top