Απορίες και προβλήματα με την εγκατάσταση διανομών

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κατεβάσω το LiveCD από SUSE 9.3
Εχώ κάποιες απορίες ωστόσο.
Το LiveCD θα το χρησιμοποιήσω στο laptop της acer, aspire 1353LM αν στην περιπτώση είναι δεν είναι συμβατό θα μου δημιουργήσε κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή; Θα επιρρεάσει τα windows;

Επίσης δεν νομίζω να πειράζει που τα δυό partition του laptop είναι FAT32, σωστά;


Σημείωση συντονιστή: Από αυτό το ποστ μέχρι την επόμενη σημείωση , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : " SUSE 9.3 liveCD: Απορίες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η λογική του liveCD είναι οτι δέν επηρεάζει το εγκατεστημένο λειτουργικο, οπότε ακόμα και άν κάνει πρόβλημα δεν νομίζω να αποπειραθεί καθόλου να διαβάσει δίσκους. Λογικά είναι ασφαλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως μετά δεν ξεκινάνε τα XP και δεν θα έχω καθόλου laptop, υπάρχει τέτοια περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Η μόνη περίπτωση που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα είναι να σώσεις τίποτα στο δίσκο (που και πάλι είναι σχεδόν απίθανο). Περίπτωση να μην ξεκινάνε τα Windows δεν παίζει με live cd γιατί δε γράφει τίποτα στο MBR και γενικά δεν κάνει access το δίσκο καθόλου. Προχώρα άφοβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Η μόνη περίπτωση που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα είναι να σώσεις τίποτα στο δίσκο (που και πάλι είναι σχεδόν απίθανο). Περίπτωση να μην ξεκινάνε τα Windows δεν παίζει με live cd γιατί δε γράφει τίποτα στο MBR και γενικά δεν κάνει access το δίσκο καθόλου. Προχώρα άφοβα.
Αχα, θα ξεκινήσω σε λίγο το κατέβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ακόμα και να σώσεις κάτι στο δίσκο αν όταν κάνεις shutdown έχεις ακόμα προσαρτημένο το δίσκο στον οποίο έσωσες δεδομένα, αυτά θα σβηστούν (έτσι τουλάχιστον γίνεται με το Knoppix)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτή την γράφω από linux , παιζούν όλα μια χαρά :) Δεν μου δημιουργήσε κανένα πρόβλημα. Το μόνο κακό είναι ότι αργει να φορτώσει στην αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Ακόμα και να σώσεις κάτι στο δίσκο αν όταν κάνεις shutdown έχεις ακόμα προσαρτημένο το δίσκο στον οποίο έσωσες δεδομένα, αυτά θα σβηστούν (έτσι τουλάχιστον γίνεται με το Knoppix)
Αυτό δλδ σημαίνει ότι ότι ρυθμίσεις θα κάνω δεν θα παίζουν μέτα από restart;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτό δλδ σημαίνει ότι ότι ρυθμίσεις θα κάνω δεν θα παίζουν μέτα από restart;

Το knoppix είχε επιλογή να σώσεις ρυθμίσεις σε μια δισκέτα και να τις φορτώσεις πάλι μετά το reboot. Δες και αυτο αν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Το knoppix είχε επιλογή να σώσεις ρυθμίσεις σε μια δισκέτα και να τις φορτώσεις πάλι μετά το reboot. Δες και αυτο αν εχει.
οδηγό Δισκέτας δεν έχει το laptop. :( Αλλή λύση υπάρχει; Τέλως πάντων θα το ψάξω περισσότερο.

Α κάτι άλλο μιας και το dvd-rom διαβάζει κάπως με μικρή ταχύτητα σκέφτηκα αν θα μπορούσα να αντιγράψω το cd στον δεύτερο υπολογιστή και να ξεκινάει μέσου lan, γίνεται αυτό ή ονειροπολώ;
Πάντως το laptοp έχει την δυνατότητα να μπουτάρει από lan


Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : " SUSE 9.3 liveCD: Απορίες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά δεν τα καταφέρνω με τα livecd , με περιοριζουν αρκετα.
Σκέφτομαι να βάλω linux suse 9.3 ... Τι προβλήματα θα έχω; Το λαπτοπ είναι: το acer aspire 1353lm με 15" XGA TFT. AMD Athlon xp-m 2400+ 40GB HDD 512ram DVD-RW.
Ο λόγος που διαλέγω το suse 9.3 είναι γιατι τα έχω συνηθίσει και επίσης το livecd παίζει άψογα (εκτός από κάρτα ήχου) και νίωθω λιγάκι πιο σίγουρος

Λοίπον αυτό που έχω να κάνω είναι:
ο Υπολογιστης έχει δυο partition ενα 30αρι και ενα 10αρι και FAT32 . Αυτό που έχω να κάνω είναι: απο το paritition magic να αφαιρέσω όσο χώρο θέλω απο το καθε παρτιτιον και να τα αφησω ελευθερα χωρις φορματ. μετα να τρέξω το dvd μετα suse 9.3 (κανενα λινκ υπάρχει; ) και κατα την διαρκεία τις εγκατάστασεις με ρωταει αν εχω windows απανταω ναι και μετα τα partition τα φτιαχνει μόνο του, σωστά;
Τι αλλό πρέπει να προσέξω;
Ποσες πιθανότητες υπάρχει να παει κατι στραβα;


Σημείωση συντονιστή: Από αυτό το ποστ μέχρι την επόμενη σημείωση , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Βοήθεια στην εγκατάσταση suse 9.3 σε laptop"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Καταρχήν τα partition φιάχτα από πριν μόνος σου για να είσαι 100% σίγουρος!
Αν τα έχεις φιάξει, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι στο κατάληλο σημείο της εγκατάστασης (φαίνεται ποιο είναι αυτό) να του πεις να μην κάνει partition αλλά να χρησημοποιήσει αυτά που έχεις φιάξει.

Δεν νομίζω ότι θα έχεις προβλήματα. Και εγώ laptop ACER έχω και παίζουν όλα καλά

Η εκγατάστση είναι πανέυκολη! Αν χρειαστείς βοήθεια πες. Έχω εγκαταστήσει πολλές φορές suse!

Τι link θες; Για το DVD της 9.3; Το έχω εγώ. Αν είσαι ακόμα Θεσσαλονίκη στο γράφω (είναι 8GB άρα θέλει dual layer)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
-τα partition εχω σκοπώ να τα κάνω με το partitionmagic, αυτό που σκέφτομαι είναι να σβήσω λίγο χώρο και από τα δυο partition και να αφήσω χωρις format, νομίζω οτι τα suse 9.3 σε ρωταει τι θελεις να χρησιμοποιησεις απο τον δισκο σου, εγω θα διαλέξω τον ελευθέρο χώρο. Σωστή σκέψη

- Μου έδωσες κουράγιο πάντως...

- Σε λιγό θα έχεις pm ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Με το partition magic θα μικρύνεις τα ήδη υπάρχοντα και θα φιάξεις δύο νέα. Δεν έχει σημασία αν θα τα φορμάρεις ή όχι. Το ένα θα είναι για το σύστημα, και το άλλο για swap (κάτι σαν temp storage). Το πρώτο το κάνεις όσο μεγάλο θες, για το δεύτερο αρκεί χώρος περίπου ίσος με τη RAM σου.
Τώρα στην εγκατάσταση όταν θα φτάσεις σε εκείνο το σημείο απλά θα επιλέξεις custom partitioning (ή κάπως έτσι) και λες στο σύστημα ότι θα κάνει το πρώτο partition format σε reiser (αν θυμάμαι καλά) και mount "/" ενώ το δεύτερο (swap) format σε swap και κάτι αντίστοιχο για Mount (δεν το θυμάμαι αλλά υπάρχει λίστα με επιλογές και είναι έυκολο)

Ίσως σου φαίνονται πολύπλοκα γραμμένα αλλά στην πράξη είναι πολύ απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Με το partition magic θα μικρύνεις τα ήδη υπάρχοντα και θα φιάξεις δύο νέα. Δεν έχει σημασία αν θα τα φορμάρεις ή όχι. Το ένα θα είναι για το σύστημα, και το άλλο για swap (κάτι σαν temp storage). Το πρώτο το κάνεις όσο μεγάλο θες, για το δεύτερο αρκεί χώρος περίπου ίσος με τη RAM σου.
Τώρα στην εγκατάσταση όταν θα φτάσεις σε εκείνο το σημείο απλά θα επιλέξεις custom partitioning (ή κάπως έτσι) και λες στο σύστημα ότι θα κάνει το πρώτο partition format σε reiser (αν θυμάμαι καλά) και mount "/" ενώ το δεύτερο (swap) format σε swap και κάτι αντίστοιχο για Mount (δεν το θυμάμαι αλλά υπάρχει λίστα με επιλογές και είναι έυκολο)

Ίσως σου φαίνονται πολύπλοκα γραμμένα αλλά στην πράξη είναι πολύ απλά!
Έχω ξαναβάλει suse (9.2) αλλα στο desktop ... ολα πηγαν μια χαρα...
αλλα εδώ ψιλοφοβάμαι ειναι η πρωτη φορα που επιχειρω να βαλω linux σε laptop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Έχω ξαναβάλει suse (9.2) αλλα στο desktop ... ολα πηγαν μια χαρα...
αλλα εδώ ψιλοφοβάμαι ειναι η πρωτη φορα που επιχειρω να βαλω linux σε laptop

Μη μασάς!
Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω και κατά τη διάρκεια της εκγατάστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Το swap partition δε γίνεται mount πουθενά, είναι "κρυφό" :) Γενικά δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.. Αφού και το livecd παίζει μια χαρά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποσο χόρο θα χρειαστώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποσο χόρο θα χρειαστώ;

Ανάλογα με το τι θα επιλέξεις να εγκαταστήσεις!
Νομίζω ότι με 4~5GB είσαι καλυμένος για ένα βασικό σύστημα.

Πάντως και μέσα από την εγκατάσταση μπορείς να πειράξεις τα partition χωρις να χάσεις δεδομένα (ότι κάνει και το partition magic δηλαδή) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να δώ πόσο αξιόπιστο είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Ανάλογα με το τι θα επιλέξεις να εγκαταστήσεις!
Νομίζω ότι με 4~5GB είσαι καλυμένος για ένα βασικό σύστημα.

Πάντως και μέσα από την εγκατάσταση μπορείς να πειράξεις τα partition χωρις να χάσεις δεδομένα (ότι κάνει και το partition magic δηλαδή) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να δώ πόσο αξιόπιστο είναι...
Άστο καλλίτερα μια φορα δοκίμασα απο μια παλια madrake και το αποτελεσμα αστο καλλιτερα.

Ποια η διαφορα μεταξυ της eval έκδοσης και τις prof;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top