Που βρίσκεται "αποθηκευμένος" ο χαρακτήρας;

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πειρατή αυτό που εννοούμε συνήθως ψυχή είναι (κατ'εμε τουλάχιστον, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) το σύνολο των αναμνήσεων, του χαρακτήρα και των σκέψεων κάποιου.
Αν αυτά βρίσκονται στον εγκέφαλο, τότε ουσιαστικά αυτό ακυρώνει τα περι ψυχής που είναι ξεχωριστή απο το υλικό σώμα. Επίσης ισχύει και αυτό που λέει ο ifrit... Θα μπορούσαμε αν ήταν εφικτή η μεταμόσχευση εγκεφάλου να δημιουργήσουμε έναν άνθρωπο με την "ψυχή" ενός άλλου;

Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι για μένα, έτσι όπως το νιώθω δηλ...φυσικά κανείς δεν ξέρει στα σίγουρα, το μεγαλύτερο μέρος της ψυχής πιστεύω ότι είναι ο τρόπος που βιώνουμε τα διάφορα συναισθήματα...τώρα τα συναισθήματα όμως, είναι ένα μπερδέμενο πράγμα...σίγουρα είναι και εγκεφαλικά, αλλά πιστεύω ότι έχουν απόλυτη σχέση με τις "ορμονικές ισορροπίες" στο σώμα του καθενός μας...οπότε αν είναι έτσι, για μένα η ψυχή ενός ανθρώπου δεν θα μπορούσε να μεταφερθεί αυτούσια σε ένα άλλο σώμα, δεδομένου ότι άλλες ορμονικές αναλογίες θα έχει το σώμα του άλλου...:worry:
Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ υποθετικά και δικές μου σκέψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να συνεχίσω να ζω έτσι. Ειδικά αν το νέο σώμα ήταν πιο νέο και πιο όμορφο.
Πολύ υλιστικό μου ακούγεται. Τουλάχιστον εγώ, έχω συνυφασμένη την εικόνα ενός ατόμου, την φυσιογνωμία του, με τον χαρακτήρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο Πειρατής θα μπορούσε ίσως να μας βοηθήσει όσους δεν κατέχουμε καλά τα περι βιολογίας σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ υλιστικό μου ακούγεται. Τουλάχιστον εγώ, έχω συνυφασμένη την εικόνα ενός ατόμου, την φυσιογνωμία του, με τον χαρακτήρα του.
Σου ακούγεται υλιστικό να μην με νοιάζει σε ποιό σώμα βρίσκομαι αρκεί να είναι ανέπαφος ο χαρακτήρας μου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο Πειρατής θα μπορούσε ίσως να μας βοηθήσει όσους δεν κατέχουμε καλά τα περι βιολογίας σε αυτό το θέμα.
Σε ποιο ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, άλλωστε ότι λέμε τώρα είναι στη σφαίρα του φανταστικού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, το περι μεταμόσχευσης είναι στη σφαίρα του φανταστικού αλλα πχ αυτό που αναφέρθηκε για "ορμονική ισορροπία", στέκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στην ουσία ξαναγυρίζουμε στα ίδια, αφού και οι ορμονική ισορροπία καθορίζεται από τον εγκέφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το DNA που θα υπήρχε στα υπόλοιπα κύτταρα; Δεν καθορίζει κι αυτό κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, το dna, δεν είναι υπέυθυνο για καμία λειτουργία.
Ολα ξεκινούν και τελειώνουν στον εγκέφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια παιδιάστικη ερώτηση:
Ας υποθέσουμε πως το μυαλό μου ξυπνάει και βρίσκεται σε ένα άλλο σώμα. Το μυαλό μου κοιτάζει τα καινούργια χέρια μου, με τα καινούργια μου μάτια. Πόσο ισχυρό μπορεί να είναι ένα τέτοιο σοκ?
Είναι δυνατόν να συνεχίσω να είμαι πραγματικά εγώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν είναι συνηθισμένη μια τέτοια πρακτική δεν θα είναι τόσο μεγάλο το σοκ. Και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που θα προτιμούσαν να πεθάνουν απο το να μπουν σε άλλο σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα έστω ότι είναι επιλογή μου! Όσο και κοινή πρακτική και να είναι, και όσο καλά και να έχεις προετοιμαστεί γι' αυτό, στην ουσιά το νέο εσύ, δεν μπορεί να παραμείνει ανέπαφο. Σίγουρα το νέο κουφάρι θα το επιρρεάζει. π.χ. ας πούμε πως ήσουν κοντή και τώρα βρίσκεσαι σε ένα σώμα πιο ψηλό. Αμέσως-αμέσως έχει αλλάξει η οπτική σου γωνία...

καλά βέβαια έτσι μπορούν να γίνουν πολλά τρελά σενάρια. Ίσως πρέπει να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι...

π.χ. εάν υπάρχει στο μέλλον η δυνατότητα να μεταφερθεί η νόηση σε ένα άλλο σώμα που θα έχει κατασκευαστεί εκ νέου όπως ακριβώς ήταν το παλιο...

Φαντάζομαι πως δε θα με πείραζε εάν υπήρχε η δυνατότητα. Ειδικά εάν είχα μισοτελειωμένες υποθέσεις που θα ήθέλα να κλείσω πριν φύγω.

Το θέμα είναι: Θα ήθελα ποτέ (κάποτε) να φύγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα έστω ότι είναι επιλογή μου! Όσο και κοινή πρακτική και να είναι, και όσο καλά και να έχεις προετοιμαστεί γι' αυτό, στην ουσιά το νέο εσύ, δεν μπορεί να παραμείνει ανέπαφο. Σίγουρα το νέο κουφάρι θα το επιρρεάζει. π.χ. ας πούμε πως ήσουν κοντή και τώρα βρίσκεσαι σε ένα σώμα πιο ψηλό. Αμέσως-αμέσως έχει αλλάξει η οπτική σου γωνία...

καλά βέβαια έτσι μπορούν να γίνουν πολλά τρελά σενάρια. Ίσως πρέπει να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι...

π.χ. εάν υπάρχει στο μέλλον η δυνατότητα να μεταφερθεί η νόηση σε ένα άλλο σώμα που θα έχει κατασκευαστεί εκ νέου όπως ακριβώς ήταν το παλιο...

Φαντάζομαι πως δε θα με πείραζε εάν υπήρχε η δυνατότητα. Ειδικά εάν είχα μισοτελειωμένες υποθέσεις που θα ήθέλα να κλείσω πριν φύγω.

Το θέμα είναι: Θα ήθελα ποτέ να φύγω?
Αυτό θα ήταν ακόμα καλύτερο. Ειδικά αν το νέο σώμα ήταν σαν το παλιό σε νεότερο στάδιο. Θα ήταν ίσως ο μόνος τρόπος να εξασφαλίσουμε την αθανασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σαν το παλιό, νεότερο και βελτιωμένο! :)


...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Σου ακούγεται υλιστικό να μην με νοιάζει σε ποιό σώμα βρίσκομαι αρκεί να είναι ανέπαφος ο χαρακτήρας μου;;
Ναι, βασικά δε καταλαβαίνω γιατί να συνεχίσεις να ζεις εφόσον δε θα είσαι πια αυτός που γνώρισαν οι άλλοι (φυσιογνωμικά). Τουλάχιστον εμένα μου προκαλεί απόστροφή το γεγονός να αποκτήσω νέο σώμα, θα προτιμούσα τον θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πως ο εγκέφαλος που θα μεταμοσχευόταν θα παθαινε φοβερό σοκ, στο οποίο δεν ξέρω αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει άμεσα. Παρόλα αυτά ..ακούγεται ενδιαφέρον, αν και είναι επικίνδυνο. Γενικά η αθανασία είναι επικίνδυνη για πολλούς λόγους, κυρίως για το ότι θα σταματούσε η ανάπτυξη του ανθρώπινου είδους υποχρεωτικά κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Michel και isilel, το θέμα αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου παιδιάστικο.
Αρκεί να σκεφτεί κανείς οτι ήδη έχουν γίνει μερικές μεταμοσχεύσεις προσώπου, αποκλειστικά και μόνο για λόγους αποκατάστασης, και παρ' όλα αυτά υπήρξαν πάρα πολλές αντιδράσεις από πολλούς.......
Σκεφτείτε πόσο μάλλον να γινόταν μεταμόσχευση εγκεφάλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι, βασικά δε καταλαβαίνω γιατί να συνεχίσεις να ζεις εφόσον δε θα είσαι πια αυτός που γνώρισαν οι άλλοι (φυσιογνωμικά). Τουλάχιστον εμένα μου προκαλεί απόστροφή το γεγονός να αποκτήσω νέο σώμα, θα προτιμούσα τον θάνατο.


Τον θάνατό τον πολεμάμε, υπήρχε η περίπτωση του ριβς του σούπερμαν που ήταν ο πρώτος άνθρωπος που έκανε μεταμόσχευση κεφαλιού:worry:
Θυμόμαστέ όλοι ότι ήταν παράλυτος χρόνια, το θέμα είναι ότι σαν μυαλό μεταφέρθηκε σε άλλο σώμα το οποίο δεν υπάκουγε στις διαταγές του εγκεφάλου και παρέμηνε στο κρεββάτι, το θέμα είναι ότι δεν άλλαξε χαρακτήρα και δέν πήρε τίποτα άπο το σώμα.

Τώρα θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά, πιστέυω ότι τα πάντα εξαρτούντε άπο το μυαλό άλλα ο χαρακτήρας είναι φτιαγμένος βάσει της ζωής του ανθρώπου, δεν αποθηκέυετε πουθενά ο χαρακτήρας πιστέυω, είναι όπως το έχω στο μυαλό μου η εμπιρία που φτιάχνει το χαρακτήρα και πόσο ανταποκρίνοντε οι άλλοι στα θέλω του. Αυτό που πιστέυω μπορεί να άλλάξει ένα χαρακτήρα είναι η αφέρεση των συμαντικών θέλω του ανάλωγα με το τί θέλεις να άλλαξεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top