Γάμος με άτομο άλλης θρησκείας/δόγματος + παιδιά

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[ντάξυ δεν το ψαξα αν υπάρχει, οπότε αν υπάρχει... ξέρετε τι να κάνετε :)]

Πάτε στα... εξωτερικά για σπουδές. Και γνωρίζετε το Jack, Mike, Jose, Kemal δεν έχει σημασία.. Η' πάτε και μέχρι την κοντινη σας παραλία και παραθερίζει εκεί ο Jack. Η' η Κate, Suzanna, Dolores κτλ κτλ κτλ...

Ερωτευεστε, αγαπιέστε, λύνετε τα της διαμονής (χώρα μου, χώρα σου ή σε καποια τρίτη για να γκρινιάζουν και τα 2 πεθερικά:P) και έρχεται η ώρα να κάνετε παιδιά...

Και το κάνετε το παιδί ( ή έστω το περιμένετε σε λίγους μήνες!)... Και έρχετε το εξής ερώτημα... Εσείς είστε Ορθόδοξος/η (έπαιξα με τα sos μιας και είμαστε στην Ελλάδα οι περισσότεροι έτσι βαφτιστήκαμε)... Ο Jack (ή η Dolores αντίστοιχα!) είναι (best case scenario) Καθολικός/Διαμαρτυρόμενος/άλλο χριστιανικό δόγμα που δεν μου έρχεται τώρα ή (worse case scenario) εβραίος/βουδιστής/μουσουλμάνος/άλλη εντελώς θρησκεία τέσπα.


Τι θα γίνει με το παιδί??? Keep in mind στους συλλογισμούς σας ότι οι εκκλησίες των χριστιανικών δογμάτων τουλ (φαντάζομαι το αυτό θα ισχύει και για τις άλλες θρησκείες αλλά δεν το ξέρω), δεν επιτρέπουν ο νουνός/α να είναι διαφορετικου δόγματος. Εμένα πχ (βαφτισμένη χριστιανή ορθόδοξη) δεν μου επιτρέπεται να βαφτίσω σε (πχ) καθολική εκκλησία.

Η παραπάνω απορία έχει προκύψει από μελλοντικό (σχετικά άμεσο όμως) πρόβλημα συγγενικού μου προσώπου (πιο πριν δεν είχε χρειαστεί να το σκεφτώ ποτέ) αλλά με έπιασε ο ... ευρύτερος προβληματισμός με αφορμή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε λογικά όπως επιλέγεις και την χώρα, θα πρέπει να επιλέξεις και θρησκεία για το παιδί σου. Απ' όσο γνωρίζω δεν γίνεται κάποιος να έχει δύο θρησκεύματα, άρα δεν μένουν και πολλές επιλογές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αποφασίζουν από κοινού οι γονείς. Αν καταφέρουν να βρουν κοινά για να παντρευτούν παρόλο της διαφοράς θρησκείας, λογικό είναι να τα βρουν και όταν αποφασίζουν ποια θρησκεία θα πάρει το παιδί…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ε λογικά όπως επιλέγεις και την χώρα, θα πρέπει να επιλέξεις και θρησκεία για το παιδί σου. Απ' όσο γνωρίζω δεν γίνεται κάποιος να έχει δύο θρησκεύματα, άρα δεν μένουν και πολλές επιλογές. :)

δλδ μια μητέρα ορθόδοξη και ένας πατέρας διαμαρτυρόμενος θα πρέπει να βαφτίσουν το παιδί τους καθολικό απλά επειδή μένουν σε χώρα που η κύρια θρησκεία είναι ο καθολικισμός??? (that is my case)...

Είναι σαν να μου λες ότι οι Έλληνες εβραίο/ καθολικοί πρέπει να επιλέξουν για τα παδιά τους να τα κάνουν χ.ο απλά και μόνο επειδή είναι Έλληνες! :confused:

Και με το θέμα του νονού τι γίνεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η θεία μου είναι χριστιανή και ο θείος μου καθολικός, τα παιδιά τους βαφτήστικάν κατεπιλογή των παιδιών, Στα 10 τους τα ρώτησε και τα 4 και είπαν ότι ήθελαν χριστιανισμό, και τα 4 επέλεξαν και βαφτήστικάν χριστιανοί, όσο για τον γάμο πρώτα πήγαν σε χριστιάνική έκκλησία επιδή απαγορέυετε να είσαι παντρεμένος με άλλη θρησκεία και μετά θρησκευτηκό και μετά πήγα και έκανάν γάμο καθολικό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί και πολλάκις, καθώς οι περισσότερες σχέσεις μου ήταν με άτομα με άλλη καταγωγή. Βασικά δεν έχω ούτως ή άλλως στο μυαλό μου να βαφτίσω το παιδί μου ορθόδοξο (αν ποτέ κάνω), αλλά θέλω να αποφασίσει το ίδιο. Αν παντρευτώ αλλοδαπό ένας λόγος παραπάνω. Στο μόνο για το οποίο είμαι κάθετη είναι ότι το παιδί μου θα μάθει ελληνικά κι ότι θα πάρει (και) την ελληνική υπηκοότητα, ακόμα κι αν δεν την χρησιμοποιήσει!

Η θεία μου είναι χριστιανή και ο θείος μου καθολικός, τα παιδιά τους βαφτήστικάν κατεπιλογή των παιδιών, Στα 10 τους τα ρώτησε και τα 4 και είπαν ότι ήθελαν χριστιανισμό, και τα 4 επέλεξαν και βαφτήστικάν χριστιανοί, όσο για τον γάμο πρώτα πήγαν σε χριστιάνική έκκλησία επιδή απαγορέυετε να είσαι παντρεμένος με άλλη θρησκεία και μετά θρησκευτηκό και μετά πήγα και έκανάν γάμο καθολικό:)

Μάνια και οι καθολικοί χριστιανοί είναι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μάνια και οι καθολικοί χριστιανοί είναι.:P


ακριβώς :)... η αδελφή μου (περι ου ο λόγος :P) παντρεύτηκε σε ορθόδοξη εκκλησία και η διαμαρτυρόμενη (ο γαμπρός μου) εκκλησία αναγνωρίζει το γάμο καθότι χριστιανικός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια και οι καθολικοί χριστιανοί είναι.:P


Οχι έχουν διαφορές που δέν δέχετε η έκκλησία, άλλο ορθόδοξός και άλλο Καθολικός:)

Πολιτικοί γάμοι

Η τελετή μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε μέρος της επιλογής σας, όπως φημισμένα εστιατόρια, οινοποιεία, παλιά εργοστάσια, μουσεία, ιστιοπλοϊκά σκάφη, παραλίες, παλιές επαύλεις κ.α.

Ορθόδοξοι γάμοι

Η ορθόδοξη τελετή μπορεί να πραγματοποιηθεί στη Ιερά Μητρόπολη του νησιού που βρίσκεται στα Φηρά, με θέα το ηφαίστειο και τη θάλασσα ή σε κάθε άλλη ορθόδοξη εκκλησία στα γραφικά χωριά ολόκληρου του νησιού.

Καθολικοί γάμοι

Η καθολική τελετή γίνεται στον Καθολικό Καθεδρικό ναό, χτισμένο σε στυλ μπαρόκ με ένα φίνο καμπαναριό. Ο καθεδρικός ναός είναι αφιερωμένος στον Αγ. Ιωάννη τον Βαπτιστή και βρίσκεται στην καθολική συνοικία των Φηρών.

ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Οχι έχουν διαφορές που δέν δέχετε η έκκλησία, άλλο ορθόδοξός και άλλο Καθολικός:)

Ναι, άλλο ορθόδοξος και άλλο καθολικός, και άλλο διαμαρτυρόμενος, ΑΛΛΑ όλοι αυτοί είναι χριστιανοί.
Και για να είμαι ον τόπικ, μάλλον το καλύτερο είναι το παιδί να πάρει την θρησκεία που έχει η πλειοψηφία στην χώρα που εν τέλει θα ζήσουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
δλδ μια μητέρα ορθόδοξη και ένας πατέρας διαμαρτυρόμενος θα πρέπει να βαφτίσουν το παιδί τους καθολικό απλά επειδή μένουν σε χώρα που η κύρια θρησκεία είναι ο καθολικισμός??? (that is my case)...

Είναι σαν να μου λες ότι οι Έλληνες εβραίο/ καθολικοί πρέπει να επιλέξουν για τα παδιά τους να τα κάνουν χ.ο απλά και μόνο επειδή είναι Έλληνες! :confused:

Και με το θέμα του νονού τι γίνεται???

Καλέ δεν ειπα αυτό. Είπα να διαλέξουν οι γονείς μία θρησκεία (όποια θέλουν) χωρίς φυσικά να έχει σημασία ποια είναι η κύρια θρησκεία της χώρας που διαμένουν. Βέβαια η επιλογή να διαλέξει το παιδί ακούγεται πολύ καλύτερη, αν κι εφόσον είναι εφικτή.

Όσο για τον νονό, ε, διαλέγεις θρησκεία και μετά διαλέγεις και νονό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οχι έχουν διαφορές που δέν δέχετε η έκκλησία, άλλο ορθόδοξός και άλλο Καθολικός:)

ΝΑΙ, αλλά όλοι χριστιανοί... Και όσο για το γάμο το έχω το παράδειγμα μέσα στην οικογένεια (σιστερ!) εν έτει 1999 τουλάχιστον μπορώ να σε βεβαιώσω ότι η διαμαρτυρόμενη εκκλησία θεωρεί εγκυρότατο το γάμο μεταξύ ορθόδοξου και διαμαρτυρόμενου που έχει τελεστεί σε ορθόδοξη εκκλησία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ΝΑΙ, αλλά όλοι χριστιανοί... Και όσο για το γάμο το έχω το παράδειγμα μέσα στην οικογένεια (σιστερ!) εν έτει 1999 τουλάχιστον μπορώ να σε βεβαιώσω ότι η διαμαρτυρόμενη εκκλησία θεωρεί εγκυρότατο το γάμο μεταξύ ορθόδοξου και διαμαρτυρόμενου που έχει τελεστεί σε ορθόδοξη εκκλησία :)

Αυτό δεν το ήξερα η θεία μου παντρέυτηκε το 1992, έτσι ναι μπορεί να άλλαξε πάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πολιτικά βαφτίσια και όταν μεγαλώσουν, ας αποφασίσουν μόνα τους.
Αλλά επειδή μιλάμε για την ελλάδα, αν εγώ είχα αυτό το πρόβλημα, θα το συζήταγα με τον σύζυγο, θα βάζαμε κάτω τα υπέρ και τα κατά για τις συγκεκριμένες συνθήκες, και θα παίρναμε την απόφαση με γνώμονα το καλό των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν, να απαντήσω με βάση ό,τι έχω σκεφτεί για μένα... που έχω σχέση με καθολικό!
Θα κάνουμε και καθολικό και ορθόδοξο γάμο...
και τα παιδιά μας, αν μέναμε στις Άλπεις, θα βαπτίζονταν καθολικά...
ΑΛΛΑ θα τους μάθαινα και τα ορθόδοξα διδάγματα και ειδικά τις παραδόσεις, που είναι δεμένες με την ελληνική κουλτούρα!

(όπως είπε και κάποιος, θα μάθουν ελληνικά και θα έχουν και υπηκοότητα!)

Αν βέβαια ο καλός μου, λέμε τώρα, είχε τέτοιο ενθουσιασμό με την ορθόδοξη εκκλησία... ίσως τα βάπτιζα ορθόδοξα. Αλλά θα 'ταν περίεργο, αν μέναμε σε καθολικό μέρος...

Για άλλες θρησκείες μού είναι πιο δύσκολο να απαντήσω.
Υποθέτω ότι πάντα παίζει ρόλο το πού καταλήγεις, και το πόσο σημαντική είναι για τους γονείς η κάθε θρησκεία.
Πχ αν αυτός ήταν μουσουλμάνος και του ήταν σημαντικό να μεγαλώσει έτσι τα παιδιά του, θα το δεχόμουν, αλλά θα διασφάλιζα ότι θα είχαν και ορθόδοξες επιρροές και ότι θα φιλτράρονταν κάποια από τα διδάγματα του Ισλάμ, τα οποία προσωπικά απορρίπτω εντονότατα.

Αλλά, για να έχεις καταλήξει με έναν αλλόθρησκο, προφανώς έχετε βρει και τη χρυσή τομή ανάμεσα στις διδαχές των θρησκειών σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντας άθεη, απορρίπτω το ενδεχόμενο να με συγκινούσε ερωτικά ένας θρήσκος. Θα ξενέρωνα μόλις το μάθαινα. Αλλά ακόμα και αν πίστευα σε κάποια θρησκεία, ουδέποτε θα βάφτιζα το παιδί μου απο βρέφος, θα το άφηνα να διαλέξει εκείνο, τη βάφτιση σε μικρή ηλικία τη θεωρώ φασιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Το παιδί κάποτε θα επιλέξει και θα μπορέσει να διαλέξει που ανοίκει η καρδιά του περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πολιτικά βαφτίσια <...>

Ερώτησις: Λέμε, λέμε για πολιτικά βαφτίσια.... έχει κανείς ιδέα στο "δια ταυτα" πως γίνεται αυτό? Ή έστω που μπορεί κανείς να απευθυνθεί για να μάθει? Φαντάζομαι η... εκκλησία της ενορίας is not a option ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ερώτησις: Λέμε, λέμε για πολιτικά βαφτίσια.... έχει κανείς ιδέα στο "δια ταυτα" πως γίνεται αυτό? Ή έστω που μπορεί κανείς να απευθυνθεί για να μάθει? Φαντάζομαι η... εκκλησία της ενορίας is not a option ;)

πας και δηλώνεις (νομίζω στο δημαρχείο ή στη νομαρχία) το όνομα του παιδιού.
και τα 3 μου ανήψια είναι δηλωμένα κι όχι βαφτισμένα μέσω εκκλησίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πας και δηλώνεις (νομίζω στο δημαρχείο ή στη νομαρχία) το όνομα του παιδιού.
και τα 3 μου ανήψια είναι δηλωμένα κι όχι βαφτισμένα μέσω εκκλησίας

Ναι, αλλά τότε κανένα από τα ανήψια σου δεν έχει νονούς/ες... Όχι;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχει λυθεί κι αυτό... ;)
η αδερφή μου πήγε με "μάρτυρα" για την ονοματοδοσία κάθε φορά αν και δεν χρειαζοταν....
Αυτός ο "μάρτυρας" είναι και ο νονός του παιδιού ;)
ήταν άπλα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ οικονομική "βάφτιση" :P


Κι επειδή το ένα της παιδί δεν έχει καν μέρα που γιορτάζει, για να μην νοιώθει μειονεκτικά, του κάνουν γιορτή τη μέρα της βάφτισης του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top