Αψυχολόγητος

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν ειμαι κακος.Ουτε και αντικοινωνικος,κατ'εμε.Ισως λιγο αναίσθητος.Αυτο καποιες φορες βοηθάει.
Στην μεχρι τωρα μικρη διαρκεια της ζωης μου,εχω κανει αρκετες γνωριμιες.Και αρκετες σχεσεις.Το θεμα ειναι πως δεν κρατανε.Κυριως εξαιτιας μου.Ειμαι γνωστος με πολλους,αλλα φιλος σχεδον με κανενα.
Εχω αναπτυξει καποιους μηχανισμους αντιστασης(μην ρωτησετε πως και γιατι) και καθε φορα που καποιος προσπαθει να εισχωρησει,αυτοματα ενεργοποιειται ο μηχανισμος και εχω τασεις φυγης.
Χαρακτηριστικο πως κολλητο δεν ειχα ποτε κανεναν,παρολο που ηξερα και με ηξεραν πολλοι.
Και η μεγαλυτερη σχεση που χω κανει ειναι 1 μηνα.Εχω κανει αρκετες(αναλογικα με την ηλικια μου),αλλα μικρες σε διαρκεια.Ο λογος;Μετα απο καμια βδομαδα σχεσης,αρχιζω και βαριεμαι,χανω τον ενθουσιασμο μου και νοιωθω πιεσμενος,με συνεπεια να το τελειωσω εγω.Πολλες μου εχουν πει πως δεν ειμαι ''ικανος να αγαπησω''.Ισως και να χουν δικιο.
Ας παμε στον χαρακτηρισμο αναισθητος.Στα ματια ,κυριως της οικογενειας μου,μοιαζω ενας αναισθητος.Πολλες καταστασεις,οι οποιες κανονικα θα επρεπε να με εχουν συγκλονισει,μοιαζουν μηδαμινης σημασιας σε μενα.Και ετσι,δεν τους δινω και την απαιτουμενη σημασια.
Τα παραπανω συν σκληροπυρηνικος σε καποια θεματα,απροβλεπτος,μυστηριος και σιγουρα αψυχολογητος,εχουν προβληματισει τοσο ανθρωπους γυρω μου οσο και εμενα.
Καποτε εκανα μια αποτυχημενη αποπειρα να αναλυσω τον εαυτο μου.Το αποτελεσμα ηταν να μεινω με ενα ηλιθιο βλεμμα αποριας.
Δεν ξερω τι αποψη θα στιγματισετε για μενα.Καθε αποψη παντως θα την σκεφτω,προσπαθοντας να ενωσω το παζλ.
Ευχαριστω για το χρονο σας,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τι θες να σου πούμε; Θεωρείς οτι η συμπεριφορά σου και/ή ο χαρακτήρας σου έχουν κάποιο πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ετσι τουλαχιστον λενε αλλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν είναι οι άλλοι κριτές του εαυτού μας αλλά εμείς οι ίδιοι. Αν εσύ δε θεωρείς οτι έχει κάποιο πρόβλημα η συμπεριφορά σου ή ο χαρακτήρας σου ή αν και να έχουν δε σε απασχολεί, μην αλλάξεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολλά επίθετα διαβάζω στο ποστ σου, πολλές ταμπελίτσες.
Μόνο εσύ ξέρεις πόσες από αυτές τις ταμπέλες δημιούργησαν οι άλλοι για σένα και πόσες έφτιαξες εσύ για τον εαυτό σου.
Μόνο εσύ επίσης γνωρίζεις πόσες από αυτές τις ταμπελίτσες έχεις πραγματικά ανάγκη...

Μας γράφεις πως έχεις δημιουργήσει κάποιους μηχανισμούς αντίστασης, χωρίς να μας αποκαλύπτεις πώς και γιατί.
Ελπίζω τουλάχιστον να το αποκαλύψεις στον εαυτό σου... Ελπίζω πως μια μέρα θα τον καθίσεις απέναντί σου και θα τον ρωτήσεις, εάν στ' αλήθεια σου χρειάζονται αυτοί οι μηχανισμοί και μέχρι ποιο βαθμό.

Από τα γραφόμενά σου, φαίνεται να είσαι αρκετά νέος. Θυμήσου ότι συνήθως η φυλακή μας είναι οι άλλοι και οι εικόνα που σχηματίζουν εκείνοι για μας... Φτιάξε μια δική σου εικόνα για τον εαυτό σου, έτσι όπως θέλεις εσύ να είναι. Ο Καζαντζάκης έλεγε: Έχεις τα πινέλα, έχεις και τα χρώματα, ζωγράφιζε τον κόσμο σου και ζήσε μέσα σ' αυτόν.

Μην περιμένεις από εμάς να σου πούμε αν έχεις κάποιο πρόβλημα. Όλοι μας για κάποιον άλλο είμαστε προβληματικοί, επειδή δεν είμαστε αρκετά επιτυχημένοι, αρκετά ψηλοί, αρκετά επαναστάτες, αρκετά συντηρητικοί... Επειδή όμως ο μόνος φίλος που θα έχεις για πάντα ακόμη κι αν τον περιφρονήσεις, θα είναι ο εαυτός σου, ρώτα πρώτα αυτόν, τι θέλει, τι σκέφτεται, τι ονειρεύεται...

Τέλος, σου προτείνω να διαβάσεις αυτή τη μικρή ιστορία. Πιστεύω πως θα τη βρεις ενδιαφέρουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ίσως απλά δεν έχεις βρει αυτό που ψάχνεις ακόμα... Σε όλους τους τομείς. Συνέχισε να ψάχνεις και χαλάρωσε λίγο τις άμυνες σου. Καλό είναι να είσαι επιφυλακτικός, αλλά έως κάποιο βαθμό. Έχε θετική διάθεση και αντιμετώπιζε με αισιοδοξία τη ζωή. Άρχισε να ελπίζεις και να ονειρεύεσαι! Μην σε παίρνει από κάτω.

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου και μακάρι μια μέρα όλα να είναι καλά και να νιώθεις πιο ολοκληρωμένος. Να έχεις ανθρώπους που σε νοιάζονται και τους νοιάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
το να αλλάξεις τον εαυτό σου, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα..., θα έλεγα το δυσκολότερο και σημαντικότερο κομμάτι στη ζωή του ανθρώπου..., αν δεν τα καταφέρεις με το πέρασμα του χρόνου, αρχίζεις και κουράζεσαι τόσο πολύ, ωστέ να χάσεις και την τελευταία ελπίδα για να αλλάξεις.... κάπου εκεί είμαι και εγώ τώρα και αν δε βρω τον τρόπο να αλλάξω τον εαυτό μου, θα του αλλάξω τα φώτα.... μερικές φορές νομίζεις, οτί μία στιγμή είναι αρκετή για να αλλάξεις όλη την πορεία, ή ανατρέχεις στο παρελθόν και βρίσκεις περίεργα κομμάτια που θα τα ήθελες σε άλλο σχήμα.... και αναρωτιέσαι και πάλι, γιατί δε μπορείς να αλλάξεις, χάνεσαι στις σκέψεις και καταλήγεις χωρίς απάντηση..., ξέρεις οτί υπάρχει μια ιδιαίτερη ενέργεια μέσα σου, αλλά δε μπορείς να την διοχετεύσεις πουθενά και χάνεται.... λίγο το σύστημα, λίγο το πρόγραμμα, λίγο ο περίγυρος σου, λίγο η κοινωνία και εσύ στη μέση του γηπέδου χωρίς τη μπάλα....
προσπάθησε να βρεις ένα άτομο, που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, και ψάξτε το λίγο μαζί..., πάντα νόμιζα οτί η επικοινωνία με κάποιον σε βοηθάει, αν και εγώ ήμουν σχεδόν πάντα κλειστός σε αυτό, για διάφορους λόγους....
προσπάθησε να βρεις καινούρια πράγματα στη ζωή σου, που θα σε γεμίσουν με ενέργεια..., προσπάθησε να ξεφύγεις για λίγο από το παρόν, έστω για μια μέρα, μπορεί να αλλάξεις κατεύθυνση..., τώρα σου λέω να κάνεις ότι νομίζω, χωρίς να τηρώ τη βάση του λόγου μου, εγώ δεν έχω κάνει τίποτα για να αλλάξω τον εαυτό μου και αρχίζω να νομίζω οτί αυτό δε γίνεται....
σαν να περιμένω κάτι από τη ζωή μου..., από την άλλη αν συμβεί κάτι που θα με στεναχωρήσει αρκετά και δεν έχω αλλάξει κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου, νομίζω πως αυτό θα είναι η αρχή του τέλους μου....
ίσως να ψάξεις να βρεις κάτι από το παρελθόν σου, που θα σε γεμίσει δύναμη και θα σε οδηγήσει σε αυτό που θέλεις, σε αυτό που περιμένεις, σε αυτό που χρειάζεσαι..., ίσως στο παρελθόν, βρεις κάποια απάντηση για το μέλλον σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σου, Χρήστο! :)

Καταρχάς, για να νιώσεις καλά πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου. Και για να τα βρεις πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς, να κάνεις μια εσωτερική αναζήτηση/αναδιοργάνωση και να δεις ποια είναι αυτά τα στοιχεία που προκαλούν το "πρόβλημα" και να προσπαθήσεις να τα εξαλείψεις. Μερικές άσχημες πτυχές του εαυτού μας οφείλονται σε καταστάσεις που έχουμε βιώσει στο παρελθόν. Κάνε ένα flashback και προσπάθησε να δεις από πού πηγάζει αυτό. Βέβαια, μπορεί να μην ευθύνεται και τίποτα και να είσαι από τη φύση σου κλειστός άνθρωπος, σκληρός και μη προσεγγίσιμος.

Αν θες να αλλάξεις θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ και θα πρέπει να πιεστείς, γιατί δεν αλλάζουμε και πολύ εύκολα τις συνήθειες και τον χαρακτήρα μας. Κι όσο περνάνε τα χρόνια κι ο καιρός τόσο συμβιβαζόμαστε με τον εαυτό μας, βολευόμαστε και βουλιάζουμε σε τέτοιες καταστάσεις. Αν πάλι δεν θέλεις να αλλάξεις και νιώθεις καλά με τον εαυτό σου μείνε όπως είσαι.

Από σενα εξαρτάται αν και κατά πόσο θα αλλάξεις!


Καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν ειμαι κακος.Ουτε και αντικοινωνικος,κατ'εμε...

Γεια σου, φίλτατε Χρήστε! Έχεις υπόψη σου κάποιους "κακούς" ή "αντικοινωνικούς"; Αν ναι, επωφελήσου από τη γνώση σου αυτή, για να αποφύγεις να τους μοιάσεις, αν δεν θέλεις να είσαι, ούτε κακός ούτε αντικοινωνικός. Όταν μάλιστα σου δοθεί η ευκαιρία να τους κρίνεις, προτίμησε να τους ευχαριστήσεις: τότε σίγουρα θα είσαι, αυτό που σήμερα, κατ' εσε, θα ήθελες να είσαι!

...
Καποτε εκανα μια αποτυχημενη αποπειρα να αναλυσω τον εαυτο μου.Το αποτελεσμα ηταν να μεινω με ενα ηλιθιο βλεμμα αποριας.
...

Γνώμη μου είναι πως αυτοανάλυση δεν γίνεται, αν δεν προηγηθεί και μία κάποια αυτοδιάλυση. Αλλά αυτοδιάλυση είναι ανέφικτη,όταν ήδη είμαστε διαλυμένοι, από (οποιουσδήποτε) άλλους. Η απορία σου πάντως, φίλε μου καλέ, εκτιμώ πως δεν ήταν καθόλου μα καθόλου ηλίθια. Μάλλον ήταν κάτι σαν το σάστισμα των ματιών μας, όταν, τυχαία ή από θράσσος, τα ρίχνουμε πάνω στον μεσημεριάτικο ήλιο...

...
Δεν ξερω τι αποψη θα στιγματισετε για μενα...

Και γιατί να σε νοιάζει; Ή μήπως σε νοιάζει; Αναρρωτήσου, αν θες...



Δεν είναι οι άλλοι κριτές του εαυτού μας αλλά εμείς οι ίδιοι. Αν εσύ δε θεωρείς οτι έχει κάποιο πρόβλημα η συμπεριφορά σου ή ο χαρακτήρας σου ή αν και να έχουν δε σε απασχολεί, μην αλλάξεις τίποτα.

Καλή μου Χιμέλα, μήπως εννοείς, ότι "δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να μας κρίνουν, αλλά εμείς να κρίνουμε τον εαυτό μας, πριν ανάλογα κρίνουμε και τους άλλους...";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Καλή μου Χιμέλα, μήπως εννοείς, ότι "δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να μας κρίνουν, αλλά εμείς να κρίνουμε τον εαυτό μας, πριν ανάλογα κρίνουμε και τους άλλους...";

Ναι αυτό εννοώ. Και ξέρεις, όταν κάποιος είναι γαλήνιος μέσα του και τα έχει βρει με τον εαυτό του, δε νιώθει την ανάγκη να κρίνει τους άλλους. Πάρε κάτι γεροντάκια με ήρεμο και γαλήνιο βλέμμα. Αυτοί έχουν ζήσει την ευτυχία και νιώθουν πλήρεις, δεν έχουν λόγο να κρίνουν κανέναν.

Edit: Εσύ Νωέα θεωρείς οτι πρέπει να αλλάζουμε το χαρακτήρα μας για να αρέσουμε στους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι καταλαβαινω.. κανοντας ενα μερικο προφιλ αρχικα.

Ευμεταβλητη συμπεριφορα, φαση μετεφηβειας που θελει προσοχη μη γινει χρονια, κοινωνικος αλλα εσωστρεφης. Η μαλλον μολις τα βγαλεις απο μεσα σου, γινεσαι λουης φοβουμενος οτι τα δωσες ολα. Απο αυτη την αποψη εσωστρεφης. Δε δενεσαι συναισθηματικα γιατι δε θελεις να πληγωνεσαι. Μολις δεις τα σκουρα και τα πιο εντονα/ αληθινα δεσιματα βρισκεις τροπους διαφυγης, εξαφανιζεσαι. Συναισθηματικο δε θα σε ελεγα, μαλλον φοβιτσιαρη να πληγωθεις. Ισως ανταποκρινεσαι στη ζωη περισσοτερο διανοητικα κι αντικειμενικα παρα συναιθηματικα, γι αυτο δεν μπορεις να εισαι πολυ κοντα με τους ανθρωπους, δεν αντεχεις τα βαρη και τις ευθυνες κι αν καποια φορα δεν μπορεις να καταλαβεις κατι λογικα, προτιμας να το αγνοεις, το ιδιο ισχυει για τα συναισθηματα σου, τις αναγκες σου και τις επιθυμιες των αλλων. Θελω να μου πεις αν πεφτω καθολου μεσα.

Σου ειναι δυσκολο να παραμεινεις σταθερος καπου αλλα προτιμας αφου εχεις τοσες απιλογες γυρω σου να τρεξεις να πιασεις εκεινες και μετα σε αλλες σε αλλες. Σε κοβω παρα ολ αυτα που ειναι αρνητικα βεβαια, για πολυ ευστροφο νου και πετυχημενο επαγγελματικα - αν δεν εργαζεσαι, εστω στη σχολη, στις ιδεες σου και τις εποαφες με τους συναδελφους η συμφοιτητες η συμμαθητες (το υποθετω, επιβεβαιωσε το αν θελεις θετικα η αρνητικα). Τι σχεση εχεις με Διδυμο? Ακουγεται γελοιο σε καποιους(:P), αλλα ψαξε τον χαρτη σου και δες τι εχεις σε Διδυμο.

Σου χω ενα νεο ομως(τελευταια εχω πολλα νεα για ολο το κοσμο που μας γραφει:redface:) Πως ειτε αφεθεις, ειτε οχι τον πονο δε θα τον αποφυγεις. Κυκλοθυμια ειναι αυτα ολα και ειναι προτιμοτερη η βραχυθυμια γενικα. Θελει ή γιατρεια/ ριζικη αλλαγη ή αποδοχη. Το να δενεσαι εξ αρχης και μετα να ξενερωνεις κα να την κανεις, κακο μονο κανει. Θα ελεγα σχετικα με τις σχεσεις να μη βιαζεσαι να δωσεις απο την αρχη τον εαυτο σου.

Ερωτηση, οταν γνωριζεις μια κοπελα στα ποσα ραντεβου ξερει την ιστορια της ζωης σου και τα σωψυχα σου? Απαντα εδω και μετα συνεχιζω.

Καλως ορισες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ιζι θα ηθελα να σε ρωτησω μιας και μιλησες για ταμπελες, και πολυ ωραια τα ειπες, θεωρεις πως ειναι των αλλων οι ταμπελες που κολλουν στους ανθρωπους? Λογικα ομως, αν 5-10 ατομα σε πουν ετσι κι ετσι, καπου δε θα χουν δικιο? Εκει πας και βαζεις την ταμπελα στον εαυτο σου και την πιστευεις, αλλοτε θες να την αλλαξεις, αλλοτε σου αρεσει. Συνηθως μαλιστα αν πεσει καποιος εξω το αγνοεις, αν ομως πεσει μεσα, το σκεφτεσαι περισσοτερο ειτε για καλο ειτε για κακο.

Τελικα οι ανθρωποι εχουμε εναν συγκεκριμενο χαρακτηρα ο οποιος ομως ανγακαστικα εχει χαρακτηριστικα/επιθετα ή ειμαστε λιγο απο ολα ή αυτο που μας αρεσει? Αν δε βαριεσαι, την ιστορια με την ''ταμπελα'', θα ηθελα να μας την αναλυσεις περισσοτερο, γιατι μοιαζει πολυ ενδιαφερουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την εξήγησή μου την έχω γράψει ήδη εδώ.

Όταν ορίζεις κάτι ή κάποιον, του στερείς τη δυνατότητα να είναι άπειρος (ά στερητ. + πέρας).

Μπορώ να μιλήσω όμως και με παραδείγματα.
Πρώτο παράδειγμα, αυτό που μας λέει η Aimee Mullins στο τέλος της ομιλίας της για μια μελέτη που έγινε στη Βρετανία το 1960, για τα λεγόμενα "σχολεία δύο ταχυτήτων":

[...]Είναι όταν χωρίζεις τους μαθητές σε Α, Β, Γ, Δ και ούτω καθεξής. Και οι Α μαθητές παίρνουν δυσκολότερο πρόγραμμα σπουδών, καλύτερους δάσκαλους, κλπ.

Λοιπόν, πήραν, για μια περίοδο τριών μηνών, τους μαθητές του Δ επίπεδου, και τους έδωσαν Άριστα, τους είπαν ότι ήταν Α επιπέδου, τους είπαν ότι ήταν έξυπνοι. Και στο τέλος αυτής της περιόδου των τριών μηνών, απέδιδαν όλοι σε επίπεδο Α.

Και, φυσικά, η σπαρακτική, άλλη όψη αυτής της μελέτης, είναι ότι πήραν τους μαθητές του Α επιπέδου και τους είπαν ότι είναι Δ. Και αυτό είναι που συνέβη στο τέλος της τρίμηνης περιόδου. Εκείνοι που ήταν ακόμα στο σχολείο, εκτός από τα άτομα που τα είχαν παρατήσει.

Ένα σημαντικό μέρος αυτής της μελέτης ήταν ότι εξαπατήθηκαν και οι δάσκαλοι. Οι δάσκαλοι δεν ήξεραν ότι είχε γίνει αλλαγή. Τους είπαν απλά αυτοί είναι οι μαθητές Α, αυτοί είναι οι μαθητές Δ. Και έτσι προσάρμοσαν τη διδασκαλία τους και τον τρόπο που τους φέρονταν.
Ένα δεύτερο παράδειγμα υπάρχει στα λόγια του Μπεν Ζάντερ, εδώ.

Την πρώτη μέρα που μπαίνω στην τάξη στην αρχή του έτους, έχω 40 μαθητές περίπου στην αίθουσα και τους λέω: Ο βαθμός σου είναι Άριστα (Α). Αυτός θα είναι ο βαθμός σου για όλη την υπόλοιπη χρονιά. Είσαι ένας μαθητής του Α, με μόνο έναν όρο: Θα πρέπει να μου γράψεις μια επιστολή με ημερομηνία κοντά στο τέλος του μαθητικού έτους το Μάιο, που θα πρέπει να ξεκινά έτσι: "Αγαπητέ κε Ζάντερ, πήρα το Άριστα επειδή...". Θα πρέπει η επιστολή να είναι γραμμένη σαν να γράφτηκε στο τέλος της χρονιάς και να περιγράφει ποιος θα έχεις γίνει μέχρι το τέλος της.

Γράφουν για το ποιοι θα έχουν γίνει και για το τι μπορούν να γίνουν και για το πώς βλέπουν τους εαυτούς τους, σαν η φωνούλα μέσα τους, να έχει σταματήσει να τους υπαγορεύει ότι δεν μπορούν να τα κάνουν ολ' αυτά. Έτσι όταν μπαίνω στην αίθουσα, το άτομο που διδάσκω είναι το άτομο που μου έχουν περιγράψει στις επιστολές τους.
Βλέπετε, ...δέχομαι μόνο Άριστους μαθητές.

Σε έναν κόσμο όπου η προσωπικότητά μας, δεν θα καθρεφτιζόταν πάνω στις συνειδήσεις των άλλων, ποιος ξέρει τι θα μπορούσαμε να είμαστε... (και πόσο βαρετά θα ήταν βέβαια εκεί... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι σχεση εχεις με Διδυμο? Ακουγεται γελοιο σε καποιους(:P), αλλα ψαξε τον χαρτη σου και δες τι εχεις σε Διδυμο.

:mastigio ρίξτου, τον τσάκισες κι αυτόν, και τον βρίζεις και Δίδυμο από πάνω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάτι ακόμα που ήθελα να σχολιάσω και το λησμόνησα:
Λογικα ομως, αν 5-10 ατομα σε πουν ετσι κι ετσι, καπου δε θα χουν δικιο?
Έστω ότι οι άνθρωποι που ζουν μαζί μας -γονείς, οικογένεια, φίλοι- μας γνωρίζουν αρκετά καλά ώστε να μπορούν να μας προσδώσουν κάποιους χαρακτηρισμούς με επιτυχία.
Μέσα στο διαδίκτυο και με γνώμονα ένα ποστ και μια ημερομηνία γεννήσεως, πιστεύεις ότι μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το χαρακτήρα των συνομιλητών μας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καταρχας,σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις αποψεις σας.
Υπολογιζα απλα να συλλογιστω τις σκεψεις σας,διχως να εμπλακω περαιτερω αλλα μιας και ρωτηθηκα...
@mindcircus
Οντως,πεφτεις μεσα.
Και στην δευτερη παραγραφο,επιβεβαιωνω.
Διδυμος παντως δεν ειμαι.Ωροσκοπους και τετοια δεν ξερω :P
Σε αυτο που διαφωνω ειναι στο οτι δινομαι εξαρχης.Εγω θα ελεγα το ακρως αντιθετο.Δεν δινομαι καθολου.Τι να πω;Απλα δεν μου βγαινει να δωθω εστω και λιγο.Συνεπως,καμια κοπελα δεν ξερει τα εσωψυχα ουτε στο χιλιοστο ραντεβου.Βεβαια αν υπαρχει καποια διαφορετικη και μου κανει το κλικ,λογικα θα ανοιχτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάτι ακόμα που ήθελα να σχολιάσω και το λησμόνησα:

Έστω ότι οι άνθρωποι που ζουν μαζί μας -γονείς, οικογένεια, φίλοι- μας γνωρίζουν αρκετά καλά ώστε να μπορούν να μας προσδώσουν κάποιους χαρακτηρισμούς με επιτυχία.
Μέσα στο διαδίκτυο και με γνώμονα ένα ποστ και μια ημερομηνία γεννήσεως, πιστεύεις ότι μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το χαρακτήρα των συνομιλητών μας; :hmm:


...

Εχεις δικιο.
Ελαβα υποψην μου κυριως οσα ''λενε'' οι γυρω του θεματοθετη, μαλιστα αυτους τους χαρακτηρισμους(σχεδον ιδιους) τους εχω ξανακουσει για ατομο πολυ... κοντινο μου. Απο τη μια επεφταν μεσα... απο την αλλη ομως... ξεχνουσαν (η μαλλον δεν ηξεραν) και την αλλη πλευρα του νομισματος. Τα παραδειγματα που εδωσες με το σχολειο ηταν φανταστικο! Σε ευχαριστω!
Αρνητικη σε εμενα μπορω να βαλω?:P:)


:mastigio ρίξτου, τον τσάκισες κι αυτόν, και τον βρίζεις και Δίδυμο από πάνω :clapup:

Πες το ψεμματα:hmm:
:)


@mindcircus
Οντως,πεφτεις μεσα.


Ξερεις γιατι νομιζω επεσα μεσα? Για τον λογο που ειπα παραπανω (χαρακτηρισμοι που εχουν αποδοθει σε δικο μου ανθρωπο, χωρις να λαμβανεται υποψην η αλλη πλευρα του νομισματος) Θεωρω πως επειτα απο ολα οσα ειπαμε, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι, οπως ειπε η ιζιλιελ, να κοιταχτεις στον καθρεφτη και να αναρωτηθεις ποιος εισαι ΕΣΥ, χωρις να επιτρεπεις στις ταμπελες να σε καθοδηγουν. Λενε, πως οι ανθρωποι δεν αλλαζουν κι εγω διαφωνω. Ενας ανθρωπος θα αλλαξει αν εχει ζησει σε μια μεγαλουπολη και ξαφνικα τον πας στην εξορια, μονο του.

Δεν ξερω τελικα ποιος ειναι ο πραγματικος του ομως χαρακτηρας. Αυτος που εχει οταν ερχεται σε επαφη με αλλους ανθρωπους ή αυτος που εχει οντας μονος του?

Ιζι... σου παραδιδω σκυταλη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τη σκυτάλη να την παραδώσεις στον αγαπητό Ευπατρίδη... Καθένας έχει τα δικά του θεριά να πολεμήσει κι έχω κι εγώ τα δικά μου με τα οποία δεν τα έχω βγάλει πέρα ακόμη ώστε να δίνω και συμβουλές ... :P



Αλήθεια, τι έχετε πάθει όλοι και με φωνάζετε ιΖίλιελ;
Το νικ μου είναι ξωτικίστικο και στα ξωτικίστικα διαβάζεται "ιΣίλιελ" :D
(το ίΖι το δέχομαι ως χαϊδευτικό! ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τη σκυτάλη να την παραδώσεις στον αγαπητό Ευπατρίδη... Καθένας έχει τα δικά του θεριά να πολεμήσει κι έχω κι εγώ τα δικά μου με τα οποία δεν τα έχω βγάλει πέρα ακόμη ώστε να δίνω και συμβουλές ... :P

:(
:)



Αλήθεια, τι έχετε πάθει όλοι και με φωνάζετε ιΖίλιελ;
Το νικ μου είναι ξωτικίστικο και στα ξωτικίστικα διαβάζεται "ιΣίλιελ" :D
(το ίΖι το δέχομαι ως χαϊδευτικό! ;))

:eek: Εγω, ελπιζω να θυμασαι, πως στις αρχες ισιλιελ σε ελεγα και καποιος, δε θυμαμαι, μου χε πει εντονως πως το λεω λαθος.
:hmm:

:/:

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top