"Λάθη" στη σχέση

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
θεωρειτε οτι κανετε καποια λαθη στη σχεση σας?
αν ναι ποιοα?
εγω πχ κατι που μπορω να κανω ειναι να εξαφανιστω για μια ολοκληρη μερα χωρις να απανταω ουτε σε τηλεφωνα ουτε τιποτα...αλλα καμια φορα αυτο με βοηθαει να ξεφυγω λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το μεγαλυτερο λαθος που μπορει να γινει σε μια σχεση ειναι να την θεωρησεις λαθος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο λάθος μου είναι οτι πιέζω κάποιες φορές τον άλλον με την έννοια οτι θέλω να περνάμε πολύ χρόνο μαζί κι αυτό καταντάει κουραστικό. Εγώ βέβαια το κάνω από αγάπη, έτσι καταλαβαίνω εγώ την αγάπη, το συνέχεια μαζί. Έχω δει όμως οτι είναι λάθος και προσπαθώ να το αλλάξω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Στην μικρή μου εμπειρία σε αυτό το πεδίο τα μεγαλύτερα λάθη που μπορώ να σκεφτώ είναι η ζήλεια και το να προσπαθω να αλλάξω τον άλλο που έχω απέναντι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μου επιτρεπετε κοριτσια να κανω μερικες παρατηρησεις? (αν δε θελετε, βαλτε μου μια αρνητικη να ξερω πως ενοχλησε)
Κι αυτο γιατι αναλυω και δικες μου διαπιστωσεις πανω στις σχεσεις μου.;):)

Το μεγαλύτερο λάθος μου είναι οτι πιέζω κάποιες φορές τον άλλον με την έννοια οτι θέλω να περνάμε πολύ χρόνο μαζί κι αυτό καταντάει κουραστικό. Εγώ βέβαια το κάνω από αγάπη, έτσι καταλαβαίνω εγώ την αγάπη, το συνέχεια μαζί. Έχω δει όμως οτι είναι λάθος και προσπαθώ να το αλλάξω.:/:

αυτο νομιζω εχει να κανει με ατομικο προβλημα, ανασφαλειες προσωπικες. Δεν εχει να κανει με τον αλλο. Απο την αλλη, καποιος που σε αγαπα, δουλευει πανω σε αυτο μαζι σου και το λυνετε. Αν λυνεται. Θελει περισσοτερη δουλεια η εργασια με τον Εαυτο παρα με τους αλλους γυρω μας.
εγω πχ κατι που μπορω να κανω ειναι να εξαφανιστω για μια ολοκληρη μερα χωρις να απανταω ουτε σε τηλεφωνα ουτε τιποτα...αλλα καμια φορα αυτο με βοηθαει να ξεφυγω λιγο...

Αυτο παλι με τον χαρακτηρα σου εχει να κανει. Προφανως δεν εξαφανιζεσαι μονο στον φιλο σου οποτε εχετε τις μαυρες σας, αλλα γενικοτερα χανεσαι οταν κατι σε χαλασει. Μενεις μονη και το λυνεις μονη με ηρεμια. Γιαυτο σε ανακουφιζει. Ομως αφου σε ανακουφιζει, γιατι το θεωρεις λαθος? Ισως να θεωρειται λαθος απο τον φιλο σου, ομως εκει χρειαζεται η αμοιβαια καταννοηση. Εχω μια φιλη που οποτε εχει τις μαυρες της χανεται. Μου πηρε χρονια για να παψω να εκνευριζομαι. Το αποδεχτηκα τελικα. Προτιμω αυτη τη συμπεριφορα απο εναν ανδρα παρα την καταπιεση πχ της Χιμ. Οταν με καταπιεζουν παθαινω ασφυξια και ξενερωνω, οσο κι αν θελω τον αλλο, πιστυω πολλες φορες πως γινομαι η κρεμαστρα του, παρα ο συνοδοιπορος του.

η ζήλεια και το να προσπαθω να αλλάξω τον άλλο που έχω απέναντι μου.

Ολες το χουμε λιγο πολυ αυτο, τη ζηλεια. Με το περας των χρονων και των εμπειριων μαθαινεις να την συγκρατεις, οταν νιωθεις ενδομυχα πως δεν ειναι δικαιολογημενη. Σε αυτο μπορει να βοηθησει και ο συντροφος, οταν του χεις μιλησει ανοιχτα πως δε θελεις να σε προκαλει. Υπαρχει φορμουλα σε αυτο πιστευω αρκει να υπαρχει αγαπη και ερωτας κι ολα γινονται.
Το δευτερο κομματι σου το χω ζησει κι εγω. Ηταν τοτε που καταλαβα πως το να προσπαθεις να αλλαξεις εναν ανθρωπο, ειναι σα να προσπαθεις να εισαι με εναν αλλο ανθρωπο, κι ισως τελικα αυτος να μην ειναι αυτος που θελεις. Αλλα να θελεις να ειναι ενας αλλος. Μολις το διαπιστωσα, χωρισα. Δεν ειναι ωραιο ουτε να εισαι με καποιον που δε θελεις πραγματικα, ουτε να νιωθει ο αλλος πως δεν ειναι αρκετος. Εχω νιωσει και το αντιστοιχο, να θελει καποιος να με αλλαξει. Ειναι σοβαρος λογος να δυαλυσεις μια σχεση, αυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
αυτο νομιζω εχει να κανει με ατομικο προβλημα, ανασφαλειες προσωπικες. Δεν εχει να κανει με τον αλλο. Απο την αλλη, καποιος που σε αγαπα, δουλευει πανω σε αυτο μαζι σου και το λυνετε. Αν λυνεται. Θελει περισσοτερη δουλεια η εργασια με τον Εαυτο παρα με τους αλλους γυρω μας.

Δεν είναι ο ψυχολόγος μου ο φίλος μου, όσο κι αν θέλει να με βοηθήσει για πόσο θα αντέξει να το κάνει;;; Μόνη μου πρέπει να παλέψω να το διώξω από πάνω μου.

Υ.Γ. Και φυσικά δε με ενοχλεί που σχολίασες. Με βοηθάς πιο πολύ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν είναι ο ψυχολόγος μου ο φίλος μου, όσο κι αν θέλει να με βοηθήσει για πόσο θα αντέξει να το κάνει;;; Μόνη μου πρέπει να παλέψω να το διώξω από πάνω μου.

Ακριβως Χιμ! Οταν ομως κανεις προσπαθεια γι αυτο μονη σου με κινητρο σου μια καλη, ομορφη σχεση, να κανεις εναν ανθρωπο ευτυχισμενο (εχεις δει τι θελει και πως το θελει και το δοκιμαζεις) και το βλεπει εκεινος, το εκτιμα περισσοτερο οταν σε λατρευει και σε λατρευει ακομα περισσοτερο!:) Κι εσυ το ιδιο δε θα νιωθες? Κι οχι μονο στις ερωτικες σχεσεις, σε ολες τις σχεσεις. :) Γενικα πιστευω πολυ στην κουβεντα στις σχεσεις, στην επικοινωνια και στη συνεχη προσπαθεια. (Μαρω ειναι η προσπαθεια που σου ελεγα στο αλλο θεμα πριν καιρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο λάθος μου είναι οτι πιέζω κάποιες φορές τον άλλον με την έννοια οτι θέλω να περνάμε πολύ χρόνο μαζί κι αυτό καταντάει κουραστικό. Εγώ βέβαια το κάνω από αγάπη, έτσι καταλαβαίνω εγώ την αγάπη, το συνέχεια μαζί. Έχω δει όμως οτι είναι λάθος και προσπαθώ να το αλλάξω.:/:

ακριβως αυτο^ :redface:

επισης, το να της φορτωνω τα προβληματα μου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν είναι ο ψυχολόγος μου ο φίλος μου, όσο κι αν θέλει να με βοηθήσει για πόσο θα αντέξει να το κάνει;;; Μόνη μου πρέπει να παλέψω να το διώξω από πάνω μου.

Πολύ σωστά τα λες...Ο άλλος είναι εκεί να στηρίζει την προσπάθεια σου όχι να κανει αυτος την προσπάθεια για σενα. ;)

Ακριβως Χιμ! Οταν ομως κανεις προσπαθεια γι αυτο μονη σου με κινητρο σου μια καλη, ομορφη σχεση, να κανεις εναν ανθρωπο ευτυχισμενο (εχεις δει τι θελει και πως το θελει και το δοκιμαζεις) και το βλεπει εκεινος, το εκτιμα περισσοτερο οταν σε λατρευει και σε λατρευει ακομα περισσοτερο!:) Κι εσυ το ιδιο δε θα νιωθες? Κι οχι μονο στις ερωτικες σχεσεις, σε ολες τις σχεσεις. :) Γενικα πιστευω πολυ στην κουβεντα στις σχεσεις, στην επικοινωνια και στη συνεχη προσπαθεια. (Μαρω ειναι η προσπαθεια που σου ελεγα στο αλλο θεμα πριν καιρο)
Διαφωνώ σε αυτό. Την προσπάθεια για αυτοβελτίωση την κάνεις αρχικά για σένα και πρεπει το κίνητρο να είναι αυτό και όχι η καλη σχέση. Η καλή σχέση προκύπτει μετά.

Συμφωνοι στο οτι μεσα στην σχεση πρεπει να υπαρχει κουβεντα και διαρκης επικοινωνια αλλα οταν αξιζει η σχεση. Οταν δεν αξιζει και δεν προχωραει οση προσπαθεια και αν γινει τιποτα δεν πετυχαινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Ακριβως Χιμ! Οταν ομως κανεις προσπαθεια γι αυτο μονη σου με κινητρο σου μια καλη, ομορφη σχεση, να κανεις εναν ανθρωπο ευτυχισμενο (εχεις δει τι θελει και πως το θελει και το δοκιμαζεις) και το βλεπει εκεινος, το εκτιμα περισσοτερο οταν σε λατρευει και σε λατρευει ακομα περισσοτερο!:) Κι εσυ το ιδιο δε θα νιωθες? Κι οχι μονο στις ερωτικες σχεσεις, σε ολες τις σχεσεις. :) Γενικα πιστευω πολυ στην κουβεντα στις σχεσεις, στην επικοινωνια και στη συνεχη προσπαθεια. (Μαρω ειναι η προσπαθεια που σου ελεγα στο αλλο θεμα πριν καιρο)

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Θα τον ρωτήσω αν ισχύει, γιατί ως τώρα αγχώνομαι οτι μπορεί κάποια στιγμή να απαυδήσει από τις συνεχείς μου προσπάθειες κι ίσως αναλύσεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και γω νομιζω κανω πολλα λαθη.:worry:
Πρωτα απ' ολα η ζηλεια μου, που αρχικα φαινεται χαριτωμενη και μπορει να αρεσει στον αλλον, αλλα με τον καιρο κουραζει πολυ, με αποτελεσμα να καταληγει σε καυγαδες χωρις στην ουσια καποιον πραγματικο λογο. Επισης, επειδη ειμαι πολυ ανασφαλης γενικα, ερμηνευω καθε λεξη του αλλου, συνηθως λανθασμενα, οποτε φτιαχνω δικια μου φανταστικη ιστορια, και ξεσπαω παλι χωρις λογο. Παρεξηγω τα παντα και ζηταω και τα ρεστα μετα.:/:
Επισης, εχω την απαίτηση απο τον αλλον να φέρεται οπως του φέρομαι, να μου λεει τα προβληματα του και ο,τι τον απασχολει, αμα δε το κανει "τα παιρνω" επειδη νομιζω οτι δεν νιωθει οπως εγω. Μετα που το σκεφτομαι καταλαβαινω οτι δεν ειμαστε ιδιοι χαρακτηρες, και δεν αντιδραμε/φερόμαστε με τον ιδιο τροπο, οποτε παλι δικο μου το φταιξιμο.

Τελος, ενα πραγμα που θεωρω παλι λαθος, ειναι το οτι δενομαι υπερβολικα, και τα παντα τα συνδεω μ' αυτον, και γενικα η "εξαρτηση" απο τον αλλον.:/:

Αυτα.:redface: Ισως θυμηθώ κι αλλα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λες...Ο άλλος είναι εκεί να στηρίζει την προσπάθεια σου όχι να κανει αυτος την προσπάθεια για σενα. ;)


Διαφωνώ σε αυτό. Την προσπάθεια για αυτοβελτίωση την κάνεις αρχικά για σένα και πρεπει το κίνητρο να είναι αυτό και όχι η καλη σχέση. Η καλή σχέση προκύπτει μετά.

Συμφωνοι στο οτι μεσα στην σχεση πρεπει να υπαρχει κουβεντα και διαρκης επικοινωνια αλλα οταν αξιζει η σχεση. Οταν δεν αξιζει και δεν προχωραει οση προσπαθεια και αν γινει τιποτα δεν πετυχαινεις...

Δεν ξερω για σενα Μαρω(σε πειραζω):P, εγω οσες προσπαθειες κανω αυτοβελτιωσης ειναι για να εχω διπλα μου τους ανθρωπους που αγαπω. Οχι, μη μπερδευτεις, δε χαριζομαι ευκολα.
Ουσιαστικα, ναι μεν κανεις ατομικη προσπαθεια, αλλα πιστεψε με αν ζουσες σε ενα βουνο εξορισμενη, δε θα κανες αποπειρες αυτοβελτιωσης για να τα πηγαινεις καλα με τα βουβαλια και τις τιγρεις.:P Που ακομα κι εκει, πληρη επικοινωνια με τα ζωα θα την ειχες και θα πρεπε να την προσαρμοσεις. (Δες Μογλι, αγαπημενος):P

:)Φυσικα ειναι ατομικη προσπαθεια, αλλα το κινητρο σου δεν ειναι μονο να σαι καλος ανθρωπος απο μονη σου, γιατι δε ζεις μονη σου. Να σαι καλος αλλα απεναντι σε ποιον? Δεν ειμαστε μονοι σε αυτο τον κοσμο κι οσες προσπαθειες γινονται ειναι για τις διαπροσωπικες μας σχεσεις. Ατομικα μεν, για το κοινο μας καλο δε.
Και φυσικα καθε προσπαθεια σε μεταμορφωνει και σε διαμορφωνει. Αν καθησεις προσεχτικα και το σκεφτεις, οι σχεσεις σου απο τοτε που γεννηθηκες με τους ανθρωπους σε διαμορφωσαν ως ενα βαθμο. Δεν εγινες αυτο που εισαι απο μονη σου. Επειτα καθεσαι κι αναρωτιεσαι, ποια ειμαι τελικα. Ειμαι αυτη που απο μονη μου εγινα αλλα ειμαι ταυτοχρονα κι αυτη που εγινα μεσα απο τις σχεσεις μου με τους αλλους. Μονη σου κανεις την δουλεια, αλλα με κινητρο σου να εισαι καλη κοπελα με καθαρη συνειδηση και οταν εσυ νιωθεις και καλα το περνας στον αλλο. Αυτη δεν ειναι η ουσια? Να μαστε ευτυχεις ωστε να δινουμε και την ευτυχια? Αλλιως τι να την κανω την αυτοβελτιωση δρωντας μονη μου? Δε θελω.:P

Πωπω φιλοσοφια μεσημεριατικα...:laugh:

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Θα τον ρωτήσω αν ισχύει, γιατί ως τώρα αγχώνομαι οτι μπορεί κάποια στιγμή να απαυδήσει από τις συνεχείς μου προσπάθειες κι ίσως αναλύσεις.:/:

ωχ θα τον τρελανει τον ανθρωπο:P
ρωτα τον με ... τακτ, ξερεις.:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δν ξερω αν θα εκανα σχεση για να τελειοποιησω τον εαυτο μου.....κυριως μονο και μονο επειδη αγαπαω θα το εκανα και μονο....μαλλον λαθος καταλαβα αλλα τεσπα ειπα και μια αποψη :P

Και γω νομιζω κανω πολλα λαθη.:worry:
Πρωτα απ' ολα η ζηλεια μου, που αρχικα φαινεται χαριτωμενη και μπορει να αρεσει στον αλλον, αλλα με τον καιρο κουραζει πολυ, με αποτελεσμα να καταληγει σε καυγαδες χωρις στην ουσια καποιον πραγματικο λογο. Επισης, επειδη ειμαι πολυ ανασφαλης γενικα, ερμηνευω καθε λεξη του αλλου, συνηθως λανθασμενα, οποτε φτιαχνω δικια μου φανταστικη ιστορια, και ξεσπαω παλι χωρις λογο. Παρεξηγω τα παντα και ζηταω και τα ρεστα μετα.:/:
Επισης, εχω την απαίτηση απο τον αλλον να φέρεται οπως του φέρομαι, να μου λεει τα προβληματα του και ο,τι τον απασχολει, αμα δε το κανει "τα παιρνω" επειδη νομιζω οτι δεν νιωθει οπως εγω. Μετα που το σκεφτομαι καταλαβαινω οτι δεν ειμαστε ιδιοι χαρακτηρες, και δεν αντιδραμε/φερόμαστε με τον ιδιο τροπο, οποτε παλι δικο μου το φταιξιμο.

Τελος, ενα πραγμα που θεωρω παλι λαθος, ειναι το οτι δενομαι υπερβολικα, και τα παντα τα συνδεω μ' αυτον, και γενικα η "εξαρτηση" απο τον αλλον.:/:

Αυτα.:redface: Ισως θυμηθώ κι αλλα.:whistle:

κι εγω:clapup: παρα πολυ ομως, δν ξερω αν ειναι λαθος. δν την πρηζω ωστοσο, απλα χωρις να της τα κανω τσουρεκια, ειμαι κυριολεκτικα εξαρτημενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
ωχ θα τον τρελανει τον ανθρωπο:P
ρωτα τον με ... τακτ, ξερεις.:P:)

Done, ευτυχώς έχω πέσει σε άνθρωπο με κατανόηση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,809 μηνύματα.
A peek in Valder's life: 5 βασικά σημεία-λύσεις, για λιγότερα λάθη στις σχέσεις

1. Όταν η γυναίκα είναι σαν τη Λογιστική:

Ενεργητικό - Παθητικό. Ότι της κάνεις, δεν το ξεχνάει, πάντα στο ισοσκελίζει. Αποφεύγουμε τα μπινελίκια στη γκόμενα όσο έχουμε παρεδωσιλίκια μαζί της στο κρεβάτι. Αντιθέτως, αποφεύγουμε το κρεβάτι με μια γκόμενα που ήδη της έχουμε ρίξει μπινελίκια.
Αν η γκόμενα ρίχνει σ' εμάς τα μπινελίκια ΔΕΝ συνεχίζουμε με ευγένεια, αλλά της δείχνουμε την έξοδο. (εξαιρούνται τα μπινελίκια στο σεξ)

Συχνά λάθη: Συνεχίζουμε το κρεβάτι παρά το βόθρο στόμα της από τις αλητείες/μπινελίκια

Συνιστώμενες Λύσεις: Χωρίζουμε και βρίσκουμε την επόμενη

2. Όταν η γυναίκα είναι σαν την λεωφόρο Βάρης - Κορωπίου:

Όχι, το ΠΕΧΩΔΕ δεν θα στείλει τις μπουλντόζες να κλείσουν τις λακούβες στη μάπα της. Το κράτος έχει πέσει έξω, το ΔΝΤ κάνει κουμάντο στη χώρα, το υπουργείο έχει κλατάρει και οι μπουλντοζιέρηδες κάνουν απεργία. Οι λακούβες θα μείνουν εκεί. Μην ελπίζεις...

Συχνά λάθη: Λατρεύουμε αυτές τις "μικρές" ατέλειες, επειδή δεν έχουμε βρεί κάποια πιό "σόι" να ασχοληθούμε.

Συνιστώμενες Λύσεις: Οι ατέλειες είναι γιγάντιες. Χωρίζουμε και βρίσκουμε την επόμενη.


3. Όταν η γυναίκα πάσχει από παθολογική ζήλια:

Όχι, το ότι ζήλεψε που μίλησες με τη μάνα σου στο τηλέφωνο για τις τελευταίες της συναλλαγές στον Dow Jones, δεν σημαίνει ότι σε αγαπάει. Σημαίνει ότι έχει πρόβλημα!

Συχνά λάθη: Γουστάρουμε και την κάνουμε να ζηλέψει κι άλλο με τη νεα κολλητή μας. Μετά ζητάμε συγγνώμη.

Συνιστώμενες Λύσεις: Τη χωρίζουμε και κοιμόμαστε με την κολλητή μας.


4. Όταν η γυναίκα ψάχνει για ψυχολόγο:

Το επάγγελμά σου είναι Χρηματιστής, όχι ψυχολόγος να της βάζεις φωτογραφίες με ακανόνιστα σχήματα και να σου λέει "α να ενα πουλάκι.... του πρώην μου θα είναι" ή "α να κι άλλο ένα πουλάκι, ...κι αυτό του πρώην μου θα είναι" (με τι τα είχες κούκλα μου, με τον Mumra τον Παντοτινό; ) Σίγουρα το να την υποστηρίξεις ψυχολογικά σε μια κατάπτωση είναι σωστό εκ μέρους σου, αλλά να μη σου βγάζει και τα σπασμένα άλλων επάνω σου. Στα μπουζούκια εσύ πλήρωνες σπασμένα πιάτα άλλων; Γιατί να πληρώσεις σπασμένη γκόμενα; Το χρήμα είναι χρυσός, η σιωπή είναι χρυσός, άρα περισσότερη σιωπή συνεπάγεται περισσότερο χρήμα. Απλά κλείσε της το στόμα.

Συχνά λάθη: "Όχι αγάπη μου, ο άλλος ήταν μαλάκας, εσύ είσαι υπέροχη σαν οπτασία"

Συνιστώμενες Λύσεις: Για να την άφησε κάτι ήξερε. Χώρισέ τη για να το μάθεις κι εσύ. Ποτέ δε σου άρεσαν οι γρίφοι!


5. Όταν η γυναίκα έχει επώνυμο Ματαιοδοξία:

Ο Λύκος μπορεί να είχε μεγάλα μάτια για να βλέπει καλύτερα την κοκκινοσκουφίτσα, αλλά το γεγονός ότι η γκόμενά σου έχει μεγάλη συλλογή από γυμνές/προκλητικές/βαμμένες/photoshopιασμένες/ερωτικές φωτό της στο Facebook, ΔΕΝ είναι για να τη βλέπεις εσύ καλύτερα. Είναι για να αποκαλύπτει το μεγαλείο της σε όλο τον κόσμο. Με την έννοια κόσμο φυσικά ενοούμε όλο αυτό τον κόσμο που θα ήθελε να έχει μαζί με σένα αλλά που δε μπορεί να γνωρίσει κανονικά γιατί 1ον η μάπα στην κανονική ζωή δεν σηκώνει photoshop και 2ον πρέπει να πατήσει πρώτα το logout από το Facebook!

Συχνά λάθη: "Lykourgos Valder likes this"

Συνιστώμενες Λύσεις: "Do you really want to remove this contact from your friends list?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Το επάγγελμά σου είναι Χρηματιστής, όχι ψυχολόγος...

Εσύ δηλαδή καλέ μου δεν έχεις ψυχολογικά προβλήματα κι ανασφάλειες; Έχεις, όλοι έχουμε. Οπότε μη ζητάς κάποια που δεν έχει.;) (γενικό το εσύ, με όλη μου τη συμπάθεια:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,809 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή καλέ μου δεν έχεις ψυχολογικά προβλήματα κι ανασφάλειες; Έχεις, όλοι έχουμε. Οπότε μη ζητάς κάποια που δεν έχει.;) (γενικό το εσύ, με όλη μου τη συμπάθεια:))

Επειδή όλοι έχετε δε σημαίνει ότι πρέπει να έχω κι εγώ! Εγώ είμαι ο Valder!:pfff:

Σοβαρά τώρα: ΟΧΙ δεν έχω ψυχολογικά προβλήματα και όσον αφορά τις ανασφάλειες, όσες κι αν έχω δεν θα τις βγάλω επάνω στην κοπέλα μου. Μου το ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ Συλβάκι, γιατί δεν είναι υποχρεωμένη η άλλη να τραβάει ζόρια αλλονών και δε μου αρέσει να κάνω ότι δεν μου άρεσε όταν το έπαθα, τελεία και παύλα.:)

Ομοίως αυτό επιζητώ κι από την άλλη και όταν δεν το βρίσκω, φεύγω. Άλλο ψυχολογικό θεματάκι, κι άλλο ψυχολογικό πρόβλημα - πνευματική αρρώστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Επειδή όλοι έχετε δε σημαίνει ότι πρέπει να έχω κι εγώ! Εγώ είμαι ο Valder!:pfff:

Σοβαρά τώρα: ΟΧΙ δεν έχω ψυχολογικά προβλήματα και όσον αφορά τις ανασφάλειες, όσες κι αν έχω δεν θα τις βγάλω επάνω στην κοπέλα μου. Μου το ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ Συλβάκι, γιατί δεν είναι υποχρεωμένη η άλλη να τραβάει ζόρια αλλονών και δε μου αρέσει να κάνω ότι δεν μου άρεσε όταν το έπαθα, τελεία και παύλα.:)

Ομοίως αυτό επιζητώ κι από την άλλη και όταν δεν το βρίσκω, φεύγω. Άλλο ψυχολογικό θεματάκι, κι άλλο ψυχολογικό πρόβλημα - πνευματική αρρώστια.

Σύμφωνοι με την τελευταία πρόταση. Όμως γιατί το βλέπεις οτι τη φορτώνεις; Υποτίθεται οτι είναι μαζί σου και για τα καλά και για τα άσχημά σου. Δεν είναι ό,τι πιο όμορφο να ξέρεις οτι αν έχεις κάποιο πρόβλημα η κοπέλα σου θα είναι εκεί να σε υποστηρίξει και δε θα είναι φόρτωμα γι' αυτήν αλλά ευχαρίστηση; Το να μοιράζεστε τα προβλήματά σας δεν είναι όμορφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,809 μηνύματα.
Σύμφωνοι με την τελευταία πρόταση. Όμως γιατί το βλέπεις οτι τη φορτώνεις; Υποτίθεται οτι είναι μαζί σου και για τα καλά και για τα άσχημά σου. Δεν είναι ό,τι πιο όμορφο να ξέρεις οτι αν έχεις κάποιο πρόβλημα η κοπέλα σου θα είναι εκεί να σε υποστηρίξει και δε θα είναι φόρτωμα γι' αυτήν αλλά ευχαρίστηση; Το να μοιράζεστε τα προβλήματά σας δεν είναι όμορφο;

Άλλο το να μοιραστώ ένα θέμα, πχ ρε παιδί μου το άγχος μου για το αν θα με δεχτούν στο μεταπτυχιακό. Εκεί ναι, είναι πολύ όμορφη η μοιρασιά και μάλιστα με έχει βοηθήσει και πολύ. Το φθινόπωρο του 2008 τα είχα με μια κοπέλα που κάθησε και άκουγε τη γκρίνια μου για την εξεταστική, με ηρέμησε και πέρασα 8 στα 8 παλούκια μαθήματα τότε.

Άλλο όμως αυτό και άλλο το "Γιατί δεν είμαι με την πρώην μου; Μου λείπει η πρώην μου! Δεν ξέρω αν σε θέλω, θα το σκεφτώ μαζί με την πρώην μου και όταν το αποφασίσω να είμαι μαζί σου θα είναι απλό και λιτό σα σχέση γιατί θα τα χω και με την πρώην μου!":pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Άλλο όμως αυτό και άλλο το "Γιατί δεν είμαι με την πρώην μου; Μου λείπει η πρώην μου! Δεν ξέρω αν σε θέλω, θα το σκεφτώ μαζί με την πρώην μου και όταν το αποφασίσω να είμαι μαζί σου θα είναι απλό και λιτό σα σχέση γιατί θα τα χω και με την πρώην μου!":pc:

Αυτό δεν είναι ψυχολογικό, είναι ανωμαλία του εγκεφάλου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top