Το απόλυτο κενό

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον συζηταγα τις προαλλες μ ενα φιλο που παει φυσικο και μου λεει καποια στιγμη οτι δεν υπαρχει απολυτο κενο, και αυτο αν υπαρχει ειναι μονο σε θεωρητικο επιπεδο. οταν τον ρωτησα λοιπον πως μου οριζει το απολυτο κενο δε μπρουσε να απαντησει, επισης προσπαθησε να μου τεκμηριωσει τη θεση του αναφεροντας μου τα σφαλαματα που εχουν τα εργαλεια μετρησης και κατι τετοια που δεν καταλαβα τι σχεση εχουν με το θεμα.
στο δια ταυτα: υπαρχει η εννοια του απολυτου κενου στη φυσικη? εαν ναι τοτε τι ειναι και υπο ποιες προυποθεσεις μπορουμε να το βρουμε? εαν οχι γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χμμμ...κανεις ε? μα κανεις? κανενας φυσικος, μαθηματικος, μηχανικος δεν ξερω και γω τι δεν υπαρχει να διαφωτισει?
εστω και ασχετος χομπιστας καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
όσοι προσπάθησαν να το ερευνήσουν , αλίμονο , πέθαναν από ασφυξία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
https://www.physics4u.gr/articles/vacuum.html

προφανως και δν υπαρχει απολυτο κενο, διοτι απολυτο κενο σημαινει τπτ, δλδ ανυπαρξια(?) απο τη μεγαλη εκρηξη δημιουργειται υλη..παντως δν γινεται να υπαρχει το ανυπαρκτο [<=δικη μου σκεψη μη δινετε πολυ σημασια]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ενδιαφερον το αρθρο που εστειλες (οσα καταλαβα δλδ...:Ρ) αλλα θα κανω εδω και μια αλλη ερωτηση για να το καταλαβω καλυτερα:
οταν μιλαμε για κενο, εγω καταλαβαινω απουσια υλης. παρ ολα αυτα το αρθρο μιλουσε συνεχως για ενεργεια.
ειναι το ιδιο πραγμα, ή εχουν απλα πολυ στενη σχεση? πως συλλαμβανουν αυτες τις 2 εννοιες και τη συνδεση τους οι φυσικοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
E=mc^2. η μαζα δν εχει μεγαλη διαφορα απ'την ενεργεια, ουσιαστικα συσχετιζονται αρηκτα. διοτι οσο μεγαλυτερη μαζα καταστερεψεις θα παρεις αναλογη ενεργεια, επισης τα μορια συνεχως κινουνται και εχουν ενεργεια μεσα σε ενα σωμα, οποτε η μαζα εχει ενεργεια την οποια μπορει να απελευθερωσει. αρα μαζα=ενεργεια. η μαζα προφανως εκφραζει την υπαρξη υλης. αρα μαζα=υλη<=>μαζα=ενεργεια<=>υλη=ενεργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
κατ αρχας αυτη η εξισωση E=mc^2 προσδιοριζει την μεγιστη ενεργεια που εχει εν δυναμει μαι μαζα? την ενεργεια που θα βγαλει αν τη διαλυσουμε (και πως οριζουμε τη μεγιστη διαλυση?) ή την ενεργεια που εχει αν κινειται με την ταχυτητα του φωτος? η κατι εντελως αλλο? (ρωταω γιατι δεν ειμαι πολυ σχετικη με τη φυσικη ακομα και οταν αφορα μια τοσο διασημη εξισωση...).
επειτα, απο το προηγουμενο ποστ καταλαβα γενικα τη σχεση μαζας=>ενεργειας αλλα δεν καταλαβα τη σχεση ενεργειας=>μαζας.
σε αυτο συντελεσε και το οτι στην καθημερινοτητα μου ερχεται παραδειγμα μονο για το 1ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κατ αρχας αυτη η εξισωση E=mc^2 προσδιοριζει την μεγιστη ενεργεια που εχει εν δυναμει μαι μαζα? την ενεργεια που θα βγαλει αν τη διαλυσουμε (και πως οριζουμε τη μεγιστη διαλυση?)

Εχμμμ... τη μεγιστη διαλυση μπορουμε να την συζητησουμε, αλλα και μια μικρουλα ...διαλυση μπορει να αποβει
σε ενα μινι ατυχημα που αποκαλειται "ατομικη εκρηξη" :ρ

αλλα δεν καταλαβα τη σχεση ενεργειας=>μαζας


Απλο ειναι. Τρωγε για εναν μηνα καθε μερα απο μια παστα σοκολατα και θα δεις :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μα πως ειναι δυνατον να μην καταλαβαινεις το ενεργεια=μαζα και να καταλαβαινεις το μαζα=ενεργεια??? το ιδιο μου μοιαζουν εμενα :P οτιδηποτε τρεξει με την ταχυτητα του φωτος μετατρεπεται σε ενεργεια..https://el.wikipedia.org/wiki/Ισοδυναμία_μάζας-ενέργειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μα πως ειναι δυνατον να μην καταλαβαινεις το ενεργεια=μαζα και να καταλαβαινεις το μαζα=ενεργεια??? το ιδιο μου μοιαζουν εμενα :P

βασικα στην περιπτωση μαζα=ενεργεια μου ερχεται πρωτα απ ολα η βομβα ας πουμε.

τωρα στην περιπτωση ενεργεια=μαζα νομιζω οτι ειναι διαισθητικα πολυ πιο δυσκολο...ειδικα οταν σου λεει οτι ξεπηδουν σωματιδια απ το τιποτα, μεσα απο την ενεργεια του κενου...και τι ειναι αυτη η ρημαδα η ενεργεια η οποια δεν εχει "πραγματικη" υπαρξη οπως την καταλαβαινουμε? (οπως αντιλαμβανομαστε φυσιολογικα τη μαζα τουλαχιστον)

μεχρι τωρα ειχα συμβιβαστει με το να μην κατανοω την εννοια της ενεργειας στη φυσικη και να την εκλαμβανω απλα ως ενα μεγεθος που μας εξηγει πολλα σε μαθηματικο και θεωρητικο επιπεδο. πλεον ομως παιζει κυριαρχο ρολο οταν λεμε οτι η ενεργεια αυτη δημιουργει απο το τιποτα σωματιδια. και ετσι επανερχομαι στο μπερδεμα για την ιδια τη φυση της ενεργειας. αληθεια εχει οριστει αυτη? (περα απο το να τη χρησιμοποιουμε επειδη ταιριαζει τελεια στις εξισωσεις και θεωριες)

Απλο ειναι. Τρωγε για εναν μηνα καθε μερα απο μια παστα σοκολατα και θα δεις :ρ
και παλι το λιπος που θα σχηματιστει θα εχει δημιουργηθει απο υλη, τη σοκολατα στην προκειμενη, εστω και απο ενα κομματι της μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι σαφεστατα, την ενεργεια δν την βλεπεις, την αντιλαμβανεσαι μεσα απο αποτελεσμα του εργου που προκαλει...μα μαζα=ενεργεια και ενεργεια=μαζα ειναι το ιδιο πραγμα με τις λεξεις στο αντιθετο μελος της ισοτητας! ξεπηδουν σωματιδια?? τι να σου πω δν το εχω ξανακουσει...παντως η ενεργεια βρισκεται παντου, το ιδιο το συμπαν ειναι μια τεραστια ενεργεια...ακομα δν εχω καταλαβει την ακριβη απορια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ξεπηδουν σωματιδια?? τι να σου πω δν το εχω ξανακουσει...
βασικα στο κειμενο το οποιο παρεθεσες παραπανω απο το physics4u λεει αυτα εδω τα πραγματα:
ο κενό λοιπόν δεν είναι ΚΕΝΟ αλλά περιέχει εν δυνάμει κάθε μορφή του κόσμου των σωματιδίων.
Και λόγω της ισοδυναμίας μάζας-ενέργειας, οποιαδήποτε ενέργεια του κενού χώρου μπορεί να δημιουργήσει 'εν δυνάμει' σωματίδια. Ετσι εμφανίζονται από το πουθενά σωματίδια ως ζεύγη ύλης - αντιύλης, που ζούν σε εξαιρετικά μικρούς χρόνους αλλά προλαβαίνουν να αλληλεπιδράσουν πριν να εξαφανιστούν.
παντως η ενεργεια βρισκεται παντου, το ιδιο το συμπαν ειναι μια τεραστια ενεργεια...ακομα δν εχω καταλαβει την ακριβη απορια σου
αυτο ακριβως που λες ειναι η απορια μου...η μεγαλη συγχιση γυρω απο την εννοια της ενεργειας που φαινεται σε φρασεις οπως αυτη "το ιδιο το συμπαν ειναι μια τεραστια ενεργεια" (αν και καταλαβαινω πως ισως δεν το εννοεις κατα λεξη).
νομιζω οτι μιλαμε γι αυτην χωρις να ξερουμε τι ειναι και αυτο δε θα ηταν κακο αν αποτελουσε μονο ενα μεγεθος εξισωσεων. απο τη στιγμη ομως που φτιαχνουμε και μια επισημη ιστορια γυρω απ αυτην (υπαρχει ενεργεια, αυτη μετατρεπεται σε διαφορες μορφες, υπαρχει παντου, μπορει να δημιουργησει σωματιδια κτλ) νομιζω αξιζει να την κατανοησουμε σε πραγματικο επιπεδο.

οσον αφορα τωρα στο γιατι εχω τοσο προβλημα να κατανοησω το ενεργεια=>μαζα ειναι πιστευω λογικο τη στιγμη που εχω πει ολα τα παραπανω, δηλαδη τη στιγμη που δεν εχω κατανοησει τη φυση της ως κατι πραγματικο οπως εχω κατανοησει την υλη.

τωρα που το ξανασκεφτομαι βεβαια, αυτο που ειπες οτι η ενεργεια ειναι παντου θα μπορουσα να το αντιληφω σαν τη μητρα απο την οποια γεννιεται το συμπαν. αντι για κενο υπαρχει κατι που δινει δυναντοτητα στην ιδια τη ζωη και την υλη και την υπαρξη να εμφανιστει. αλλα αυτο παραειναι λογοτεχνικο και καθολου η εξηγηση που εψαχνα. παρ ολα αυτα μ αρεσει και τ εγραψα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αντι για κενο υπαρχει κατι που δινει δυναντοτητα στην ιδια τη ζωη και την υλη και την υπαρξη να εμφανιστει.
Ναι, η συμπαντική Ατυχία.


Υγ. απ ότι θυμάμαι απο το σχολείο, το κενό είναι πλήρες από σωματίδια κβαντικής αλληλεπίδρασης.
Πως να το θεσω αλλιώς...
σκουπίδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι ετσι ειναι, θα το εξηγησω αλλη φορα...σιελα εχεις ενδιαφερον αποριες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το απόλυτο κενό είναι αυτό που υπάρχει έξω από το σύμπαν μας, δηλαδή το τίποτα: ούτε ενέργεια, ούτε ύλη, ούτε φως, ούτε καν χωροχρόνος.

Το κενό είναι απουσία ύλης και φωτός, αλλά παρουσία ενέργειας και βρίσκεται και στο σύμπαν μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Το απόλυτο κενό είναι αυτό που υπάρχει έξω από το σύμπαν μας, δηλαδή το τίποτα: ούτε ενέργεια, ούτε ύλη, ούτε φως, ούτε καν χωροχρόνος. Το κενό είναι απουσία ύλης και φωτός, αλλά παρουσία ενέργειας και βρίσκεται και στο σύμπαν μας.
Έλα να δώσεις κι εσύ εξετάσεις στο μάθημα "Σύγχρονη Κβαντική Φυσική και Εφαρμογές".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα να δώσεις κι εσύ εξετάσεις στο μάθημα "Σύγχρονη Κβαντική Φυσική και Εφαρμογές".

Αν δεν έχει μαθηματικά μέσα με μεγάλη μου χαρά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν δεν έχει μαθηματικά μέσα με μεγάλη μου χαρά. :D

είναι σαν να διαβάζεις Ομήρου Οδύσσεια χωρίς να ξέρεις (αρχαία) Ελληνικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είναι σαν να διαβάζεις Ομήρου Οδύσσεια χωρίς να ξέρεις (αρχαία) Ελληνικά :D
Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Αν δεν έχει μαθηματικά μέσα με μεγάλη μου χαρά.
Ε, κάτι ...λίγα ψιλο-μαθηματικάκια τα θέλει η Κβαντική Φυσική.


είναι σαν να διαβάζεις Ομήρου Οδύσσεια χωρίς να ξέρεις (αρχαία) Ελληνικά
Σε διορθώνω: Το θέλεις να διαβάσεις Φυσική χωρίς Μαθηματικά, είναι σαν να προσπαθείς να διαβάσεις Όμηρο από το πρωτότυπο χωρίς να γνωρίζεις ούτε το ελληνικό αλφάβητο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top