Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
μην κοιτάς τι κάνουν "αυτές"
κοιτάξτε τι δεν κάνετε "εσείς"....
είναι κάτι θεμελιώδες





Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αναφέρομαι στις ξένες , οχι τις δικές μας τις Βόρειες.
Δεν ξέρω βρε παιδί μου αλλα στον περίγυρό μου γνωρίζω 3 τέτοια ζευγάρια.
Ειναι που δεν ειναι πολλοί οι ελληνες άνδρες , ήρθαν και αυτές και μας πήραν οποιον καλό ειχε μεινει.
Πείτε με ρατσιστρια, ναι το παραδέχομαι οτι μου την σπάει αυτό το γεγονος οτι αυτή κατεβαίνει απο την χώρα της μόνο και μόνο με αυτόν τον σκοπό. Να χτυπησει εναν καλό και συγκεκριμένα "ματσωμένο" γαμπρό. Και μην μου πείτε οτι ειναι μια καημένη μετανάστρια και εχει ερθει για να εργαστει:mad: γιατι "θα πηδηχτώ :mad:απο το παράθυρο".
Δηλαδή οι έλληνες άντρες δεν έχουν κανένα προσόν για να ελκύουν τις [ξένες] γυναίκες παρά μόνο την φουσκωμένη τσέπη… αυτό θες να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οι γυναίκες ελληνιδες είναι σχεδόν όλες fans του δόγματος Α.ΛΕ.ΠΟΥ. οπου Α=Αμάξι, ΛΕ=Λεφτα, ΠΟΥ=....(ευνόητο)-ελπίζω να μην λογοκριθώ από τίποτα δήθεν σεμνοτυφίες.
Αυτά τα 3 θέλουν να τα έχει ο άντρας για αρχή και σε συνεχόμενη φάση (ας κόβει και το λαιμό του ρε παιδί μου). Κατόπιν, ο άντρας θέλουν να είναι:
Συμπονετικός, κατανοητικός, τσαμπουκάς, ψυχολόγος (για αυτην), μάστορας (για το σπίτι), γυμνασμένος, αρρενωπός, καλοντυμένος κλπ κλπ.
Είναι γεγονός ότι οι ελληνίδες έχουν μεγαλώσει με κάποια τέτοια ιδεώδη και απαιτούν να τα έχει ο άντρας. Όμως, δεν μας λένε τι προσφέρουν αυτές σε έναν τέτοιο άντρα. Τι προσφέρουν? Είναι συνέχεια με το "θέλω" και επειδή τα θέλουν όλα, στο τέλος μένουν με το τίποτα γιατί πλέον πολλοί άντρες έχουν βαρεθεί να τους δίνουν πέρα από την ΠΟΥ... (της Α.ΛΕ.ΠΟΥ.) οτιδήποτε άλλο.
Οι δε βόρειες (δεν μιλάω για αυτές του πρώην ανατολικού μπλοκ) που εγώ έχω συναναστραφεί τόσο στην Ελλάδα όσο και εξω (έχει σημασία το εδώ με το έξω) είναι σε πολλά σημεία διαφορετικές, γιατί δεν έχουν γαλουχηθεί με το όνειρο του πριγκηπόπουλου πάνω στο λευκό άλογο που θα έρθει να πάρει το κορίτσι και να το εχει κορώνα στο κεφάλι του. Αυτές έχουν άλλες απαιτήσεις, πιο προσγειωμένες τις οποίες ακόμα και ένας μέσος άντρας μπορεί να αντιμετωπίσει. Είναι πιο ρεαλίστριες και πιο αυτόνομες σαν χαρακτήρες.
Το ελληνικό "στυλ" είναι αλήθεια ότι αποδομείται σιγά σιγά κυρίως στην Αθήνα, που γυναίκες με δυναμισμό και αυτοκυριαρχία και εξυπνάδα, θεωρούν ότι επειδή η ζωή είναι αποδεδειγμένα μία ζούγκλα, πρέπει και αυτές να επιβιώσουν χωρίς να περιμένουν από κανέναν κερατά να τους προσσφέρει το οτιδήποτε. Και αυτές είναι οι σύγχρονες που κερδίζουν το παιχνίδι. Για μένα η σύγχρονη γυναίκα, πρέπει να είναι έτσι: Δυναμική και να έχει θηλυκότητα και ο δε άντρας να είναι δυναμικός και να ξέρει τον ρόλο του....το κυνήγι δεν σταματά ποτέ.






Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Οι γυναίκες ελληνιδες είναι σχεδόν όλες fans του δόγματος Α.ΛΕ.ΠΟΥ. οπου Α=Αμάξι, ΛΕ=Λεφτα, ΠΟΥ=....(ευνόητο)-ελπίζω να μην λογοκριθώ από τίποτα δήθεν σεμνοτυφίες.
Αυτά τα 3 θέλουν να τα έχει ο άντρας για αρχή και σε συνεχόμενη φάση (ας κόβει και το λαιμό του ρε παιδί μου).

Νομίζω ότι εδώ και αρκετά χρόνια οι Ελληνίδες κάνουν σαφή διάκριση του άντρα για διασκέδαση (ότι και άν συμπεριλαμβάνει αυτό) και άντρα για γάμο. Η Α.ΛΕ.ΠΟΥ είναι αυτές που πάνε για το δεύτερο, στην ελλάδα τουλάχιστον.

Βέβαια καλό είναι, οι έλληνες άντρες, να έχουν υπόψη τους, ότι στην Ελλάδα η πρόοδος προχωράει με πενήντα χρόνια περίπου καθυστέρηση. Η σεξουαλική επανάσταση δηλαδή που συντελέστηκε τη δεκαετία του εξήντα, εδώ ίσα που αρχίζει στα μυαλά των ελληνίδων. Οι οποίες, κι ας διαχωρίζουν καμπόσο επιτέλους, τα λεφτά και τη δουλειά, απο μια συναισθηματικά αποδοτική σχέση, ακομη δεν μπορούν με σαφήνεια να διαχωρίσουν την σεξουαλικότητα απο την προστυχιά. Με αποτέλεσμα επιχειρώντας το πρώτο να καταλήγουν συχνά στο δεύτερο.



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και αυτό "διασκέδαση", το κάνουν "γαμο" μετά....το βαφτίζουν στο υποσυνείδητό τους κανονικά!






Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
μην κοιτάς τι κάνουν "αυτές"
κοιτάξτε τι δεν κάνετε "εσείς"....
είναι κάτι θεμελιώδες

Δεν μπορούμε να αλλάζουμε και να προσαρμόζουμε το είναι μας για να αρέσουμε στους άλλους. Το θεωρώ τελείως pathetic. Σ' όποιον αρέσουμε.




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σε οποιουδήποτε είδους ανθρώπινη συνύπαρξη, θεωρείται δεδομένο ότι υπάρχει αλισβερίσι...και το "ετσι είμαι και σε όποιον αρέσει" χωρίς δεύτερη κουβέντα ίσως αποδειχθεί αδιέξοδο. Για διεύρυνε λίγο αυτό που λες.





Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Σε οποιουδήποτε είδους ανθρώπινη συνύπαρξη, θεωρείται δεδομένο ότι υπάρχει αλισβερίσι...και το "ετσι είμαι και σε όποιον αρέσει" χωρίς δεύτερη κουβέντα ίσως αποδειχθεί αδιέξοδο. Για διεύρυνε λίγο αυτό που λες.

Εσύ το λες αδιέξοδο, εγώ το λέω φιλτράρισμα. Με το "αυτή είμαι και σε όποιον αρέσω" φιλτράρω αυτούς που με θέλουν να είμαι όπως θέλουν αυτοί και αυτούς που με δέχονται όπως είμαι ακριβώς επειδή είμαι έτσι. Και ποιοι μένουν; Οι λίγοι και καλοί. Αυτοί που αξίζουν. Αυτούς θέλω κοντά μου.




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εσύ το λες αδιέξοδο, εγώ το λέω φιλτράρισμα. Με το "αυτή είμαι και σε όποιον αρέσω" φιλτράρω αυτούς που με θέλουν να είμαι όπως θέλουν αυτοί και αυτούς που με δέχονται όπως είμαι ακριβώς επειδή είμαι έτσι. Και ποιοι μένουν; Οι λίγοι και καλοί. Αυτοί που αξίζουν. Αυτούς θέλω κοντά μου.

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι "οφείλει" ο άλλος να σε δεχτεί όπως είσαι για να σου είναι αρεστός. Δηλαδή να προσαρμοστεί στα δικά σου "θέλω" και να συμβιβαστεί με αυτό. Δεσποτική.




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εσύ το λες αδιέξοδο, εγώ το λέω φιλτράρισμα. Με το "αυτή είμαι και σε όποιον αρέσω" φιλτράρω αυτούς που με θέλουν να είμαι όπως θέλουν αυτοί και αυτούς που με δέχονται όπως είμαι ακριβώς επειδή είμαι έτσι. Και ποιοι μένουν; Οι λίγοι και καλοί. Αυτοί που αξίζουν. Αυτούς θέλω κοντά μου.

Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι "οφείλει" ο άλλος να σε δεχτεί όπως είσαι για να σου είναι αρεστός. Δηλαδή να προσαρμοστεί στα δικά σου "θέλω" και να συμβιβαστεί με αυτό. Δεσποτική.
Όχι δεν λέει αυτό και το ξέρεις... λέει ότι δεν έχει νόημα να την αγαπήσει ως παρλαπίπα και μετά να της πει ότι θα την προτιμούσε βαθυστόχαστη, ή να του αρέσει η σοβαρότητα της στην επιλογή συντρόφου και μετά να της πει "ωραία και τώρα τι θα έλεγες για ένα τρίο" και μην πεις όχι γιατί τότε είσαι συντηριτικούρα. Αυτό λέει.

Αυτό δεν σημαίνει καν βέβαια ότι μια σχέση δεν σε αλλάζει, δεν σε καλλιεργεί κι εσένα και τον σύντροφό σου.

Και δεσποτική θα ήταν αν ήθελε ΕΚΕΙΝΗ να αλλάξει τον άλλον. Κάτι που εδώ δεν συζητιέται άρα δεν μπορεί να βγει τέτοιο συμπέρασμα.






Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εσύ το λες αδιέξοδο, εγώ το λέω φιλτράρισμα. Με το "αυτή είμαι και σε όποιον αρέσω" φιλτράρω αυτούς που με θέλουν να είμαι όπως θέλουν αυτοί και αυτούς που με δέχονται όπως είμαι ακριβώς επειδή είμαι έτσι. Και ποιοι μένουν; Οι λίγοι και καλοί. Αυτοί που αξίζουν. Αυτούς θέλω κοντά μου.
Κοίτα σωστο απο την μία το να μην προσπαθούμε να γίνουμε κάτι μόνο και μόνο επειδή το θέλουν καποιοι άλλοι , αλλα από την άλλη πάντα πρέπει να προσπαθούμε να καλυτερέψουμε διαφορα ψευγάδια του χαρακτήρα μας.
Πάντα πρέπει να προσπαθούμε να εχουμε μια πρόοδο.




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Όχι δεν λέει αυτό και το ξέρεις... λέει ότι δεν έχει νόημα να την αγαπήσει ως παρλαπίπα και μετά να της πει ότι θα την προτιμούσε βαθυστόχαστη, ή να του αρέσει η σοβαρότητα της στην επιλογή συντρόφου και μετά να της πει "ωραία και τώρα τι θα έλεγες για ένα τρίο" και μην πεις όχι γιατί τότε είσαι συντηριτικούρα. Αυτό λέει.

Αυτό δεν σημαίνει καν βέβαια ότι μια σχέση δεν σε αλλάζει, δεν σε καλλιεργεί κι εσένα και τον σύντροφό σου.

Και δεσποτική θα ήταν αν ήθελε ΕΚΕΙΝΗ να αλλάξει τον άλλον. Κάτι που εδώ δεν συζητιέται άρα δεν μπορεί να βγει τέτοιο συμπέρασμα.

Περιμένω να απαντήσει και η Himela.





Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
μην κοιτάς τι κάνουν "αυτές"
κοιτάξτε τι δεν κάνετε "εσείς"....
είναι κάτι θεμελιώδες
Οταν λες οτι αυτες κάνουν κάτι το οποίο δεν κάνουμε εμεις πάνω σε τι δηλαδή αναφέρεσαι?
Εμφάνιση? νοικοκυριό? κρεββάτι?




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Κοίτα σωστο απο την μία το να μην προσπαθούμε να γίνουμε κάτι μόνο και μόνο επειδή το θέλουν καποιοι άλλοι , αλλα από την άλλη πάντα πρέπει να προσπαθούμε να καλυτερέψουμε διαφορα ψευγάδια του χαρακτήρα μας.
Πάντα πρέπει να προσπαθούμε να εχουμε μια πρόοδο.

Πολύ σωστό! Να τα καλυτερέψουμε όπως μόνο αν θεωρήσουμε οτι μας κάνουν κακό ή ενοχλούν εμάς κι όχι να προσαρμοζόμαστε για να αρέσουμε στους γύρω μας. Βασικά και πρακτικά δε γίνεται αυτό, πώς γίνεται να αρέσουμε σε όλους;

Περιμένω να απαντήσει και η Himela.

Με κάλυψε η lugar.;)

Δεν μπήκε καν η παράμετρος αν αρέσουν σε μένα, δεν είχα φτάσει καν σε αυτό το σημείο.:)





Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
...εξωπραγματικά, πράγματι.


Δηλαδή οι έλληνες άντρες δεν έχουν κανένα προσόν για να ελκύουν τις [ξένες] γυναίκες παρά μόνο την φουσκωμένη τσέπη… αυτό θες να πεις?
Ναι πέσμου τώρα οτι η πιτσιρίκα η 27χρονη βρήκε πολλά προσόντα (εκτος πορτοφολιού) στον 55 χρονο !!!





Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οταν λες οτι αυτες κάνουν κάτι το οποίο δεν κάνουμε εμεις πάνω σε τι δηλαδή αναφέρεσαι?
Εμφάνιση? νοικοκυριό? κρεββάτι?

Αυτά και άλλα.

Με κάλυψε η lugar.;)

Δεν μπήκε καν η παράμετρος αν αρέσουν σε μένα, δεν είχα φτάσει καν σε αυτό το σημείο.:)

Έχει ψωμί ακόμα...






Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Έχει ψωμί ακόμα...

Ρώτα με.:)






Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Οι γυναίκες ελληνιδες είναι σχεδόν όλες fans του δόγματος Α.ΛΕ.ΠΟΥ. οπου Α=Αμάξι, ΛΕ=Λεφτα, ΠΟΥ=....(ευνόητο)-ελπίζω να μην λογοκριθώ από τίποτα δήθεν σεμνοτυφίες.
Αυτά τα 3 θέλουν να τα έχει ο άντρας για αρχή και σε συνεχόμενη φάση (ας κόβει και το λαιμό του ρε παιδί μου). Κατόπιν, ο άντρας θέλουν να είναι:
Συμπονετικός, κατανοητικός, τσαμπουκάς, ψυχολόγος (για αυτην), μάστορας (για το σπίτι), γυμνασμένος, αρρενωπός, καλοντυμένος κλπ κλπ.
Είναι γεγονός ότι οι ελληνίδες έχουν μεγαλώσει με κάποια τέτοια ιδεώδη και απαιτούν να τα έχει ο άντρας. Όμως, δεν μας λένε τι προσφέρουν αυτές σε έναν τέτοιο άντρα. Τι προσφέρουν? Είναι συνέχεια με το "θέλω" και επειδή τα θέλουν όλα, στο τέλος μένουν με το τίποτα γιατί πλέον πολλοί άντρες έχουν βαρεθεί να τους δίνουν πέρα από την ΠΟΥ... (της Α.ΛΕ.ΠΟΥ.) οτιδήποτε άλλο.

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου και εγω το ίδιο πιστεύω οτι ισχύει κατα 60%.

Οι δε βόρειες (δεν μιλάω για αυτές του πρώην ανατολικού μπλοκ) που εγώ έχω συναναστραφεί τόσο στην Ελλάδα όσο και εξω (έχει σημασία το εδώ με το έξω) είναι σε πολλά σημεία διαφορετικές, γιατί δεν έχουν γαλουχηθεί με το όνειρο του πριγκηπόπουλου πάνω στο λευκό άλογο που θα έρθει να πάρει το κορίτσι και να το εχει κορώνα στο κεφάλι του. Αυτές έχουν άλλες απαιτήσεις, πιο προσγειωμένες τις οποίες ακόμα και ένας μέσος άντρας μπορεί να αντιμετωπίσει. Είναι πιο ρεαλίστριες και πιο αυτόνομες σαν χαρακτήρες.
Σαυτό θα διαφωνήσω. Ειναι ανάλογα την χωρα καταγωγής. Οι Αλβανίδες είναι ποιο συγκροτημένες. Αλλα ρωσίδες , ρουμανες, σέρβες είναι κατα πολύ 80% σκέφτονται εναν γάμο με πολλά λεφτά.Επίσης πιστεύω οτι ειναι και αντροχωρίστρες. Οι άνδρες στα 50 πάθαίνουν μία κρίση πάνω στην οποία πατανε αυτές και καταφέρνουν και τους χωρίζουν.Βέβαια δεν ειναι 100% σφάλμα αυτων των γυναικων γιατι αμα οι άνδρες δεν χάναν το μυαλό τους αυτές δεν θα καταφέρναν τίποτα.Φταίει και ο άνδρας.

Το ελληνικό "στυλ" είναι αλήθεια ότι αποδομείται σιγά σιγά κυρίως στην Αθήνα, που γυναίκες με δυναμισμό και αυτοκυριαρχία και εξυπνάδα, θεωρούν ότι επειδή η ζωή είναι αποδεδειγμένα μία ζούγκλα, πρέπει και αυτές να επιβιώσουν χωρίς να περιμένουν από κανέναν κερατά να τους προσσφέρει το οτιδήποτε. Και αυτές είναι οι σύγχρονες που κερδίζουν το παιχνίδι. Για μένα η σύγχρονη γυναίκα, πρέπει να είναι έτσι: Δυναμική και να έχει θηλυκότητα και ο δε άντρας να είναι δυναμικός και να ξέρει τον ρόλο του....το κυνήγι δεν σταματά ποτέ.
Ναι η κοινωνία μας ειναι μια ζούγκλα στην οποία πρέπει να επιβιώσεις. Αλλα εγω πιστεύω οτι σήμερα δεν υπάρχουν πολλες δυναμικες ανεξάρτητες γυναίκες. Ανεξάρτητη οταν λέω εννόω να μπορεί να φτιάξει, να αλλάξει βρε παιδί μου μια ασφάλεια στον πίνακα όταν καεί κάτι και να μην φωνάζει ολο το σόι.
Λέγοντας ανεξάρτητη να μην εννοούμε μόνον αυτήν που βγάζει τα δικά της λεφτά γιατι αυτό το κάνουν πια όλες.



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αλλα εγω πιστεύω οτι σήμερα δεν υπάρχουν πολλες δυναμικες ανεξάρτητες γυναίκες. Ανεξάρτητη οταν λέω εννόω να μπορεί να φτιάξει, να αλλάξει βρε παιδί μου μια ασφάλεια στον πίνακα όταν καεί κάτι και να μην φωνάζει ολο το σόι.
Λέγοντας ανεξάρτητη να μην εννοούμε μόνον αυτήν που βγάζει τα δικά της λεφτά γιατι αυτό το κάνουν πια όλες.
Θα σας πληροφορήσω ότι η αλλαγή ασφάλειας δεν έχει σχέση με τον δυναμισμό του χαρακτήρα, ούτε με την ανεξαρτησία. Αν είχε θα ήμουν δυναμικότατη.:clapup:
Να φανταστώ ότι τον 2 μετρο παίδαρο που κυαλάρεις, αν μάθεις ότι δεν βάζει χέρι στον πίνακα, και φωνάζει ηλεκτρολόγο, θα τον χωρίσεις για έλλειψη δυναμισμού?:D




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αυτά και άλλα.

Κάτσε ρε θα με τρελάνεις τώρα. Ασε που δεν καταλαβαίνω τι "άλλα" εννοείς?!!!!!!
Όπως???:hmm:



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top