Θετική σκέψη

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θετική Σκέψη
Μαθαίνοντας να ζούμε με ένα θετικό τρόπο σκέψης κερδίζουμε σε όλο το φάσμα των επαγγελματικών, κοινωνικών και προσωπικών μας σχέσεων και απολαμβάνουμε συναισθηματικά υγεία, ηρεμία του νου και ευτυχία, αποτρέποντας έτσι, σε μεγάλο βαθμό, ακόμη και τις ασθένειες του σώματος.

Ο εγκέφαλος του ανθρώπου «παράγει» αμέτρητες σκέψεις όλο το εικοσιτετράωρο. Οι σκέψεις πετάγονται με αφορμή οποιοδήποτε ερέθισμα από το ένα θέμα στο άλλο σαν κινηματο¬γραφική ταινία χωρίς τέλος. Το τι ακριβώς σκεφτόμαστε είναι βέβαιο ότι πολλοί από εμάς δεν το προσέχουν ποτέ. Όμως μέσα μας υπάρχουν πολλές μπερδεμένες σκέψεις οι οποίες προσελκύουν τα φαινομενικά χαοτικά γεγονότα που βιώνουμε. Για να εντοπίσουμε τις σκέψεις αυτές που κατατρύχουν το νου μας απαιτείται σοβαρή αυτοπειθαρχία και διαρκής αυτοπαρατήρηση. Σκοπός είναι να έχουμε εξ ολοκλήρου τον έλεγχο του νου ώστε να μετατρέπουμε ό,τι αρνητικό ξεπετάγεται από εκεί σε θετική αντίληψη για τον εαυτό μας και τη ζωή γενικότερα.

Θετική σκέψη σημαίνει:
• Να βλέπουμε τα εμπόδια σαν ευκαιρίες που μας δυναμώνουν και όχι σαν σημάδια αποτυχίας και κακοτυχίας.
• Να αναγνωρίζουμε και να αναπτύσσουμε τα προτερήματα μας αποκτώντας αυτοπεποίθηση.
• Να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι αποβάλλοντας τα ελαττώματα μας
και κερδίζοντας αυτοεκτίμηση.
• Να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα της καθημερινότητας «δαμάζοντας» τη στενοχώρια και την απόγνωση, αποκτώντας έτσι εσωτερική κυριαρχία ώστε να δίνουμε τη σωστή λύση σε κάθε περίπτωση.
• Να βλέπουμε πάντα το ποτήρι μισογεμάτο, απολαμβάνοντας τη χαρά των προσπαθειών μας, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.
• Να γίνουμε... αλχημιστές της ίδιας της νοοτροπίας μας μετατρέποντας το μόλυβδο σε χρυσό, αναδεικνύοντας την αγνή εσωτερική μας ομορφιά και όχι τα αρνητικά απωθημένα μας.

Ας θυμόμαστε πάντα...
«Είμαι ό,τι σκέφτομαι και σκέφτομαι ό,τι είμαι». Γι' αυτό να σκεφτόμαστε μόνο τα καλά και τα εποικοδομητικά για τον εαυτό μας και για τους άλλους. Αυτό από μόνο του είναι ένδειξη υγείας και αρμονίας. Η θετική σκέψη επιτυγχάνεται όχι με την επιφανειακή, ψεύτικη επανάληψη θετικών δηλώσεων προς κάτι, αλλά με την εσωτερική ουσιαστική θετική στάση ζωής.


Της Ζέττας Βενέτου-Δούκαρη, συμβούλου αυτοβελτίωσης-ενεργειακής θεραπεύτριας

Πηγή


Πιστεύετε στη δύναμη της θετικής σκέψης; Θεωρείτε πως είμαστε ό,τι σκεφτόμαστε; Πιστεύετε πως το μυαλό μας μπορεί να ελέγξει τι νιώθουμε και τι συμβαίνει στο κορμί μας; Πως μπορεί μέχρι και να θεραπεύσει ασθένειες χωρίς ιατρική παρέμβαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι τα πάντα είναι στο μυαλό μας το κείμενο που μας κατέθεσες είναι σεβαστό, πρέπει να έχουμε θετική σκέψη και να προσθέσω καθαρό μυαλό σε ότι έρχετε, όσο για τις ασθένιες ειναι αλήθεια ότι τις καθυστερεί, πολλοι άνθρωποι που έμαθαν π.χ. ότι έχουν καρκίνο έπεσαν και πέθαναν νορίτερα προχωρόντας την ασθένια λόγο άγχους ένω όσο δεν το ήξεραν ήταν πιο χαλαρά.
Προσώπικά το ποτήρι το δικό μου είναι πάντα μισογεμάτο, ακόμα και στα δίσκολα προσπάθησα όσο μπορούσα να το δώ τουλάχιστον στην μέση απλά.
Ειμαστε ότι σκευτόμαστε είναι αλήθεια για μένα, άν δώσουμε στο μυαλό μας καλές ένοιές σε όλα περνάμε καλύτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Της Ζέττας Βενέτου-Δούκαρη, συμβούλου αυτοβελτίωσης-ενεργειακής θεραπεύτριας


... :confused:? Πες μ ότι κάνεις πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εκεί κόλλησες βρε; :) Ούτε καν το είδα.. απλά το άρθρο διάβασα κι επειδή τελευταία έχω αρχίσει να πιστεύω στη δύναμη της θετικής σκέψης, είπα να το προσθέσω σαν έναυσμα για την κουβέντα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όσο θετική σκέψη και να έχω, πρέπει να προσέχω τι μου πουλάνε για μεταξωτή κορδέλλα :confused: :confused::confused:

Λεπόν, έναυσμα για κουβέντα περί της θετικής σκέψης. Έχει διαβάσει κανείς το...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ όχι. Τι πραγματεύεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι είμαι υπέρ και συμφωνώ...
γνωρίζω ανθρώπους που θεραπεύτηκαν από ανίατες ασθένειες με μόνο τους όπλο την δική τους θέληση κόντρα σε όλους τους γιατρούς που τους ήθελαν να χάνουν τη μάχη με τη ζωή σε λίγους μήνες...
Νταξ, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και θαύμα :P
Παρόλο που πιστεύω σε κάτι ανώτερο από μένα, δεν πιστεύω ότι είναι θαύμα... το μόνο θαύμα είναι ο ίδιος ο άνθρωπος και οι εγκεφαλικές ικανότητες που έχει που ακόμα δεν έχει εξερευνήσει η επιστήμη και που δεν τις ξέρουμε.

άλλοι μετακινούν κουταλάκια με τη σκέψη τους... γιατί δλδ άλλοι να μην μπορούν να επιβληθούν στο σώμα τους με τη σκέψη τους?

Επαναλαμβάνω λοιπόν... ναι η θετική σκέψη είναι Α και Ω για μια, τουλάχιστον, αισιόδοξη ζωή!
Και η αισιόδοξη ζωή είναι σίγουρα, πιστεύω, πιο χαρούμενη απ την απαισιόδοξη.
Άρα με την μαθηματική μέθοδο.. η θετική σκέψη βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η θετική σκέψη είναι πράγματι πολύ επιβοηθητική και κανείς δεν νομίζω να διαφωνεί μ'αυτό. Τα τελευταία χρόνια όμως, αναπτύχθηκε ιδιαίτερα στα πλαίσια της ψεύτικης υποτιθέμενης Νέας Εποχής αυτό το κίνημα της θετικής σκέψης και έγινε κι αυτό μόδα. Το όλο ζήτημα ήταν και παραμένει κυρίως εμπορικό - κοινωνικοπολιτικό. Το ''κίνημα'' της θετικής σκέψης ''πουλάει'', και αυτό που ''πουλάει'' είναι μια γλυκερή ευτυχία που τάχα αρκεί η θετική σκέψη για να την κατακτήσεις. Η αγορά έχει πλημυρίσει με βιβλία που πουλάνε συνταγές επιτυχίας και ευτυχίας με όπλο τη θετική σκέψη. Βιβλία του τύπου ''Μπορείς τα πάντα'', ''πάρε τη ζωή στα χέρια σου'', ''το μέλλον σου ανήκει'', ''Είσαι ο καλύτερος'', ''Πώς να γίνεις εκατομυριούχος'' και άλλα τέτοια, δεν καταφέρνουν τίποτα παραπάνω από το να τυλίγουν σε ροζ συννεφάκια τους αφελείς. Αυτά ''πουλάνε'' όμως τρελλά, και έτσι εξηγείται γιατί βιβλία με πολύ ουσιαστικότερα και βαθύτερα μαθήματα θετικής σκέψης και θέλησης, μένουν στα ράφια των βιβλιοπωλείων στα αζήτητα. Ο κόσμος προτιμά σήμερα να αγοράσει ένα βιβλίο που θα του προτείνει ηλίθιες τεχνικές όπως το να στέκεται μπροστά σε έναν καθρέφτη και να επαναλαμβάνει ''είμαι ο καλύτερος, είμαι ο καλύτερος'', από το να διαβάσει για παράδειγμα το ''Τάδε έφη Ζαρατούστρα'', που παραδίδει μερικά από τα συγκλονιστικότερα μαθήματα αισιοδοξίας, δύναμης και θέλησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
''Τάδε έφη Ζαρατούστρα'', που παραδίδει μερικά από τα συγκλονιστικότερα μαθήματα αισιοδοξίας, δύναμης και θέλησης

Nαι αμέ, όταν σκέφτομαι "Θετική Σκέψη", αυτόματα μου έρχεται ο Νίτσε στο μυαλό :D:P:D

Ο Καντίντ τώρα, είναι ένας ονειροπόλος νεαρός, που πιστεύει πως ζούμε στον καλύτερο δυνατό κόσμο, υπό την συνεχή παρουσία της Θεϊκής πρόνοιας. Κάπου εκεί ξεκινάει το Θαύμα που λέμε Ζωή, να τον κοπανάει αλύπητα, αλλά αυτός συνεχίζει την αισιοδοξία του απτόητος. :hmm:




πσ. Αντίθετα με τα φαινόμενα (:confused:), και εγώ σκέφτομαι Θετικά, αν και το μόνο που παίρνω στο τέλος είναι τα @@ μου. Είμαι και εγώ ένας μικρός Καντίντ...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Nαι αμέ, όταν σκέφτομαι "Θετική Σκέψη", αυτόματα μου έρχεται ο Νίτσε στο μυαλό :D:P:D

Μα κάνει κύρηγμα θέλησης και εσωτερικής δύναμης. Δεν είναι αισιοδοξία αυτό ?
Ηρωικό πεσιμιστή τον είπαν αλλά δεν συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
DrStrangeLove έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλιο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ο κόσμος προτιμά σήμερα να αγοράσει ένα βιβλίο που θα του προτείνει ηλίθιες τεχνικές όπως το να στέκεται μπροστά σε έναν καθρέφτη και να επαναλαμβάνει ''είμαι ο καλύτερος, είμαι ο καλύτερος'',

Kατι αναλογο προτεινε κι ο Κουε στις αρχες του 20ου αιωνα.
("καθε μερα, καθε ωρα και καθε στιγμη, γινομαι ολο και καλυτερος").

Εχει βαση αυτο αλλα δεν ειναι η λυση.
Δυστυχως, οι ρυθμοι που βιωνουμε απαιτουν "συνταγες" για την ευτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
DrStrangeLove έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλιο; :)

Αφύπνιση στις 3.30 τα ξημερώματα για μένα σήμερα και αυπνίες και γράφω, αυτή την ώρα όμως δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό αλλά έχω δίπλα μου :sleep:στο γραφείο μου το ''Tomorrow - Adventures in an Uncertain World'' του Bradley Trevor Greive. Και όλα τα βιβλία του Bradley Trevor Greive είναι όλο εικόνες και λίγα αλλά σοφά λόγια, μια δυο γραμμές κάτω από την κάθε εικόνα. 10 πράγματα είναι όλο το μυστικό της ζωής αλλά άντε να τα εφαρμόσουμε, αυτό είναι το δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν μας λες ποια είναι αυτά τα δέκα πράγματα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν μας λες ποια είναι αυτά τα δέκα πράγματα.. :)

Θα γράψω μερικά συντόμως μανδάμ, υπόσχομαι. :D
Αλλά αφού λέτε περί θετικής σκέψης, από χθες δεν έχω καθόλου θετική σκέψη που χάνει η Ρουαγιάλ από αυτήν την αντιπαθητίκλα τον Σαρκοζύ :sick: στη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με τόσο μικρά πράγματα επηρεάζεσαι;



Κακώς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μπα δεν είναι μικρό, το'χα πάρει ζεστά το θέμα. Θέλω να γεμίσει η Ευρώπη και η Αμερική από γυναίκες πρωθυπουργούς και προέδρους, αλλά κάτι σε πιο σέξυ από Μέρκελ. 'Επρεπε η Σεγκολέν να'χε δείξει λίγο περισσότερο ντεκολτέ και σου΄'λεγα εγώ αν θα κέρδιζε η αντιπαθητίκλα ο μυτόγκας. :D Απλά η μαντάμ Σεγκολέν έκανε το λάθος να πει δημόσια ''δεν θα γονατίσουμε στην πολιτική Μπους'', οπότε να'τος ο μυτόγκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το επαναφέρω γιατί θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ειναι πολυ κακο κακα την γνωμη μου να σκεφτεσαι αρνητικα...
αλλα κ παραλληλα πολυ δυσκολο να σκεφτεσαι παντα θετικα:/:

της περισσοτερες φορες δυστηχος σκεφτομαι αρνητικα... κ αυτο κανει πολυ μεγαλο κακο μεσα μου,στην αντιδραση μου,στην σκεψη μου... κ γενικος στα παντα στην ζωη μου:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
ναι είμαι υπέρ και συμφωνώ...
γνωρίζω ανθρώπους που θεραπεύτηκαν από ανίατες ασθένειες με μόνο τους όπλο την δική τους θέληση κόντρα σε όλους τους γιατρούς που τους ήθελαν να χάνουν τη μάχη με τη ζωή σε λίγους μήνες...
Νταξ, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και θαύμα :P
Παρόλο που πιστεύω σε κάτι ανώτερο από μένα, δεν πιστεύω ότι είναι θαύμα... το μόνο θαύμα είναι ο ίδιος ο άνθρωπος και οι εγκεφαλικές ικανότητες που έχει που ακόμα δεν έχει εξερευνήσει η επιστήμη και που δεν τις ξέρουμε.

άλλοι μετακινούν κουταλάκια με τη σκέψη τους... γιατί δλδ άλλοι να μην μπορούν να επιβληθούν στο σώμα τους με τη σκέψη τους?

Επαναλαμβάνω λοιπόν... ναι η θετική σκέψη είναι Α και Ω για μια, τουλάχιστον, αισιόδοξη ζωή!
Και η αισιόδοξη ζωή είναι σίγουρα, πιστεύω, πιο χαρούμενη απ την απαισιόδοξη.
Άρα με την μαθηματική μέθοδο.. η θετική σκέψη βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μας :)

H Kουέ εδώ είναι σαν να μιλάει για μένα. Συμφωνώ απόλυτα :)

Είναι αποδεδειγμένο ότι ασθενείς με θετική σκέψη ζούνε περισσότερο και αναρρώνουν γρηγορότερα.

Αλλά και στη ζωή μας όσο πιο θετικά αντιμετωπίζουμε τα πράγματα τόσο πιο ευτυχισμένοι είμαστε. Αντιμετωπίζοντας τις δυσκολίες με θετικότητα και αντλώντας χαρά από μικρές στιγμές της καθημερινότητας μπορούμε να αφήσουμε πίσω τα αντικαταθλιπτικά μας.
Και όταν λέω μικρές στιγμές της καθημερινότητας εννοώ την καθημερινή επαφή με αγαπημένα μας άτομα, την έστω μισάωρη ξεκούραση, την ασφάλεια του σπιτιού μας ακόμα και το ότι φάγαμε το αγαπημένο μας γλυκό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top