• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακουστικά Βαρηκοΐας

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Φοράτε ακουστικά βαρηκοΐας; Κατά πόσα σας άλλαξαν τη ζωή σε σχέση με το πρόβλημα που έχετε; Τι μάρκα ακουστικό(α) φοράτε και πόσο περίπου σας κόστισε; Πόσο διαρκεί μια μπαταρία;

Το topic αφορά αφορά τα πάντα γύρω από τα ακουστικά βαρηκοΐας! :D

Εγώ έχω πρόβλημα εδώ και χρόνια (μάλλον κληρονομικό) και πριν λίγες ημέρες μετά από ακουόγραμμα, παρήγγειλα δύο μικροσκοπικά ακουστικά της Hansaton, 4 καναλιών που κοστίζουν περίπου 1125ευρώ το καθένα. Δεν έχω φορέσει ποτέ ακουστικό και ανυπομονώ να δω πως θα είναι! Ελπίζω να μη με ενοχλούν και να ακούω φυσικά τους ήχους του περιβάλλοντος! :worry:
Υπάρχουν ακουστικά από 3 καναλιών μέχρι 17 και οι τιμές κυμαίνονται από 800 μέχρι 2500 ευρώ (δυστυχώς βάσει των οικονομικών μου δεν μπόρεσα να αγοράσω καλύτερα ακουστικά). Όπως και να 'χει ελπίζω να αξίζουν τα λεφτά τους.

Τέλος να ενημερώσω ότι, απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα για τα ακουστικά, τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφ' όρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά και μπορούν κάθε 5 χρόνια να τα αντικαθιστούν με νεότερης τεχνολογίας, χωρίς οικονομική επιβάρυνση!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δεν φανταζόμουν ποτέ οτι είναι τόσο ακριβά τα ακουστικά:eek:

Καλύπτεται μέρος τουλάχιστον από κάποιο ταμείο ή εξ'ολοκλήρου εσύ το πληρώνεις?

Τέλος να ενημερώσω ότι, απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα για τα ακουστικά, τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφόρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά και μπορούν κάθε 5 χρόνια να τα αντικαθιστούν με νεότερης τεχνολογίας, χωρίς οικονομική επιβάρυνση!

Εννοείς εάν γίνει η διάγνωση και πρώτη αγορά πριν τα 18 να υποθέσω?

Edit

Ααα και κάτι άλλο, που μπορούμε να κάνουμε εμείς ακουόγραμμα? Κοστίζει?

Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι δεν ακούω αρκετά καλά, ίσως είναι και ιδεά μου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Φοράτε ακουστικά βαρηκοΐας; Κατά πόσα σας άλλαξαν τη ζωή σε σχέση με το πρόβλημα που έχετε; Τι μάρκα ακουστικό(α) φοράτε και πόσο περίπου σας κόστισε; Πόσο διαρκεί μια μπαταρία;

Το topic αφορά αφορά τα πάντα γύρω από τα ακουστικά βαρηκοΐας! :D

Εγώ έχω πρόβλημα εδώ και χρόνια (μάλλον κληρονομικό) και πριν λίγες ημέρες μετά από ακουόγραμμα, παρήγγειλα δύο μικροσκοπικά ακουστικά της Hansaton, 4 καναλιών που κοστίζουν περίπου 1125ευρώ το καθένα. Δεν έχω φορέσει ποτέ ακουστικό και ανυπομονώ να δω πως θα είναι! Ελπίζω να μη με ενοχλούν και να ακούω φυσικά τους ήχους του περιβάλλοντος! :worry:
Υπάρχουν ακουστικά από 3 καναλιών μέχρι 17 και οι τιμές κυμαίνονται από 800 μέχρι 2500 ευρώ (δυστυχώς βάσει των οικονομικών μου δεν μπόρεσα να αγοράσω καλύτερα ακουστικά). Όπως και να 'χει ελπίζω να αξίζουν τα λεφτά τους.

Τέλος να ενημερώσω ότι, απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα για τα ακουστικά, τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφόρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά και μπορούν κάθε 5 χρόνια να τα αντικαθιστούν με νεότερης τεχνολογίας, χωρίς οικονομική επιβάρυνση!

-petros
Καλά ρε Πέτρο, εσύ πρώτα τα αγοράζεις και ύστερα ζητάς γνώμη;; Τα μικροσκοπικά ακουστικά βαρηκοίας δεν κάνουν για μεγάλες απώλειες κατ'αρχήν. Αν έχεις μεγάλη απώλεια εκανες λάθος και τα πήρες. Οσο ντελικάτα και άν είναι, θα σε δυσκολέψουν περισσότερο παρά θα σε βοηθήσουν. Αν έχεις μικρή απώλεια, θα είναι μάλλον οκ.

Τα εβαλες να τα δοκιμάσεις σε ακουόγραμμα; Μια πολύ σωστή και κρίσιμη δοκιμή είναι αυτή με πολλους εξωτερικούς θορύβους. Μπορείς ας πούμε, αν το γραφείο του εμπόρου βρίσκεται πάνω απο πολυσύχναστο δρόμο, κατα προτίμηση να έχει και λεωφορεία, να βγείς στο μπαλκόνι και να προσπαθήσεις να τον ακούσεις να σου μιλάει χαμηλόφωνα, χωρίς φυσικά να τον κοιτάς. Πόσο καθαρά τον ακούς; Απομονώνονται οι διάφοροι ήχοι; Ένα άλλο πρόβλημα είναι με το τηλέφωνο. Μικροφωνίζει όταν το φοράς; Κτυπάει το τηλέφωνο κι εσύ πρέπει γρήγορα να βγάλεις το ένα ακουστικό για να απαντήσεις;

Πρέπει να τσεκάρεις επίσης, αν το ακουστικό ρυθμίζεται ψηφιακά με ασύρματη επικοινωνία. Αυτό μάλλον θα είναι οκ, όμως υπάρχουν ακουστικά που ρυθμίζονται με χρέωση, αλλα χωρίς, και άλλα με software που στο δίνουν ακόμη και για το πι σι σου. Φυσικά δεν κάνουν όλα τα ίδια χρήματα.

Σε γενικές γραμμές το προβλημα με τη βαρηκοία έγκειται σε δυο τομείς θα έλεγα. Ενα ότι το ακουστικό συνήθως ανεβάζει την ένταση αυτού που ακους χωρίς να σε διευκολύνει στη διάκριση όσων ακους. Αυτό είναι εξαιρετικά ενοχλητικό ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ενας βαρήκοος, έχει μία μάλλον ... απαλή ακουστική πραγματικότητα. Το δεύτερο πρόβλημα είναι .... η κοινωνική προκατάληψη. Ενω δηλαδή τα γυαλιά θεωρούνται μόδα, με το που φοράς ακουστικό σε βλέπόυν αυτόματα σαν τον παπού στο Λούκυ Λούκ, με το χωνί στ'αφτί. Κάποτε, όχι πολύ παλιά, πρίν 25 χρόνια δεν μπορούσες ούτε να βρείς δουλειά αν φορούσες ακουστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Καλά ρε Πέτρο, εσύ πρώτα τα αγοράζεις και ύστερα ζητάς γνώμη;; Τα μικροσκοπικά ακουστικά βαρηκοίας δεν κάνουν για μεγάλες απώλειες κατ'αρχήν. Αν έχεις μεγάλη απώλεια εκανες λάθος και τα πήρες. Οσο ντελικάτα και άν είναι, θα σε δυσκολέψουν περισσότερο παρά θα σε βοηθήσουν. Αν έχεις μικρή απώλεια, θα είναι μάλλον οκ.

Τα εβαλες να τα δοκιμάσεις σε ακουόγραμμα; Μια πολύ σωστή και κρίσιμη δοκιμή είναι αυτή με πολλους εξωτερικούς θορύβους. Μπορείς ας πούμε, αν το γραφείο του εμπόρου βρίσκεται πάνω απο πολυσύχναστο δρόμο, κατα προτίμηση να έχει και λεωφορεία, να βγείς στο μπαλκόνι και να προσπαθήσεις να τον ακούσεις να σου μιλάει χαμηλόφωνα, χωρίς φυσικά να τον κοιτάς. Πόσο καθαρά τον ακούς; Απομονώνονται οι διάφοροι ήχοι; Ένα άλλο πρόβλημα είναι με το τηλέφωνο. Μικροφωνίζει όταν το φοράς; Κτυπάει το τηλέφωνο κι εσύ πρέπει γρήγορα να βγάλεις το ένα ακουστικό για να απαντήσεις;

Πρέπει να τσεκάρεις επίσης, αν το ακουστικό ρυθμίζεται ψηφιακά με ασύρματη επικοινωνία. Αυτό μάλλον θα είναι οκ, όμως υπάρχουν ακουστικά που ρυθμίζονται με χρέωση, αλλα χωρίς, και άλλα με software που στο δίνουν ακόμη και για το πι σι σου. Φυσικά δεν κάνουν όλα τα ίδια χρήματα.

Σε γενικές γραμμές το προβλημα με τη βαρηκοία έγκειται σε δυο τομείς θα έλεγα. Ενα ότι το ακουστικό συνήθως ανεβάζει την ένταση αυτού που ακους χωρίς να σε διευκολύνει στη διάκριση όσων ακους. Αυτό είναι εξαιρετικά ενοχλητικό ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ενας βαρήκοος, έχει μία μάλλον ... απαλή ακουστική πραγματικότητα. Το δεύτερο πρόβλημα είναι .... η κοινωνική προκατάληψη. Ενω δηλαδή τα γυαλιά θεωρούνται μόδα, με το που φοράς ακουστικό σε βλέπόυν αυτόματα σαν τον παπού στο Λούκυ Λούκ, με το χωνί στ'αφτί. Κάποτε, όχι πολύ παλιά, πρίν 25 χρόνια δεν μπορούσες ούτε να βρείς δουλειά αν φορούσες ακουστικό.
Τα συγκεκριμένα ακουστικά μου τα πρότεινε ο ίδιος ο υπεύθυνος του καταστήματος που υποτίθεται ξέρει τη δουλειά του και δε θα είχε πρόβλημα να μου προτείνει κάτι μεγαλύτερο.

Τα ακουστικά δε τα έχω αγοράσει ακόμα, παρά τα έχω παραγγείλει. Θα κάνω τις δοκιμές που μου είπες.
Λες να ζητήσω να μου ξανά κάνει ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά;

Μόλις τα βάλω θα σας ενημερώσω!
Δεν φανταζόμουν ποτέ οτι είναι τόσο ακριβά τα ακουστικά:eek:

Καλύπτεται μέρος τουλάχιστον από κάποιο ταμείο ή εξ'ολοκλήρου εσύ το πληρώνεις?



Εννοείς εάν γίνει η διάγνωση και πρώτη αγορά πριν τα 18 να υποθέσω?

Edit

Ααα και κάτι άλλο, που μπορούμε να κάνουμε εμείς ακουόγραμμα? Κοστίζει?

Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι δεν ακούω αρκετά καλά, ίσως είναι και ιδεά μου:hmm:
Το ΙΚΑ καλύπτει 400ευρώ για 1 μόνο ακουστικό και η εφορία επιστρέφει το 17% του συνόλου (2 ακουστικά) μετά από ένα χρόνο.

Ναι, να γίνει διάγνωση και πρώτη αγορά από τα 18 και πιο πριν!
Ακουόγραμμα μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με ακουστικά βαρηκοίας και συνήθως στο κάνουν δωρεάν χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται να αγοράσεις.
Αν νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα άρχισε να το ψάχνεις τώρα που ίσως θα έχεις και το προνόμιο να τα πάρεις τζάμπα (δε χάνεις κάτι ακόμα κι αν δε τα χρησιμοποιείς).

Απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα, τα ακουστικά σταθεροποιούν το πρόβλημα και δε το αφήνουν να επεκταθεί μιας που με τα χρόνια το πρόβλημα θα χειροτερεύει. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαιτούνται δύο ακουστικά μιας που το βαρήκοο αυτί επηρεάζει και το "καλό" προκειμένου ο εγκέφαλος να θέσει μια ισορροπία.

edit: Το παρακάτω είναι το ακουόγραμμά μου.
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG.jpg
    IMG.jpg
    142.5 KB · Εμφανίσεις: 1,005
Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τα συγκεκριμένα ακουστικά μου τα πρότεινε ο ίδιος ο υπεύθυνος του καταστήματος που υποτίθεται ξέρει τη δουλειά του και δε θα είχε πρόβλημα να μου προτείνει κάτι μεγαλύτερο.
Δεν είναι θέμα προβλήματος δικού του. Τα μεγαλύτερα ακουστικά, τα πίσω απο το αυτί, κοστίζουν φθηνότερα, για τις ίδιες function και παρέχουν περισσότερες function για την ίδια τιμή με τα in tube.

Τα ακουστικά δε τα έχω αγοράσει ακόμα, παρά τα έχω παραγγείλει.
Αν έχεις δώσει προκαταβολή και είναι για να σου προσαρμόσουν την συσκευή στο εκμαγείο, τότε η προκαταβολή δεν γυρίζει. Γιατί μιλάω για επιστροφή; Είδα το ακουόγραμμα σου, Δεν έχεις σημαντική απώλεια στις ψηλές συχνότητες, ίσα ίσα. Οπότε ενα κοινό ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ακουστικό, των 700 ευρώ, θα σε βολέψει μάλλον μια χαρά. Τα εξειδικευμέ να ακουστικά ενδείκνυνται για την αντίστροφη βαρηκοία απο την δική σου, δηλαδή απώλεια στις ψηλές συχνότητες.

Λες να ζητήσω να μου ξανά κάνει ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά;
Αυτό πρέπει κανονικά να στο κάνει πρίν δεχτείς να τα πληρώσεις γιατί πρόκειται για in tube. Είναι σημαντικό να δείς και το θέμα του τηλεφώνου και της μικροφώνησης γιατί τα in tube βγαίνουν δυσκολα και μέχρι να το βγάλεις μπορεί αυτός που σε καλεί να κλείσει. Επίσης άν τα αφήνεις δεξια και αριστερά κάθε φορά που θα απαντάς στο τηλέφωνο, κινδυνεύεις πολύ να τα χάσεις και κάνουν μια μικρή περιουσία. Στη δοκιμή θα πρέπει , αν έχει κάνει τις ρυθμίσεις σωστά, η καμπύλη σου να βγαίνει ΚΑΙ ανεβασμένη ΚΑΙ ισσοροπημένη.

Ναι, να γίνει διάγνωση και πρώτη αγορά από τα 18 και πιο πριν!
Αυτό ισχύει και για κάποιον που είναι σήμερα μεγάλος όμως έχει διαγνωσθεί εκ γεννετής;

Απ' ότι μου είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος στο οποίο πήγα, τα ακουστικά σταθεροποιούν το πρόβλημα και δε το αφήνουν να επεκταθεί μιας που με τα χρόνια το πρόβλημα θα χειροτερεύει. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαιτούνται δύο ακουστικά μιας που το βαρήκοο αυτί επηρεάζει και το "καλό" προκειμένου ο εγκέφαλος να θέσει μια ισορροπία.
Μύθος. Ισχύει για ορισμένες βαρηκοίες, για άλλες, η διαρκής εξάσκηση φέρνει (πολύ ελαφριά βέβαια) καλυτέρευση, με το χρόνο. Για τη δική σου βαρηκοία ισχύει πάντως, και για σχεδόν όλες τις "μπάσες" απώλειες. Τα δυο ακουστικά δεν είναι απαραίτητα. Η ισσοροπία ακοής είναι που διευκολύνει κι αυτό εξαρτάται απο το αν έχεις απώλειες και στα δυο αφτιά.

Και κάτι για την κουλτούρα. Ο κόσμος γενικά θεωρεί τους βαρήκοους ηλίθιους γιατί συμπεριφέρονται κάπως σαν τον καθηγητή Τουρνεσόλ στο Τεν Τεν. Πετάνε φοβερά πράγματα, πραγματικά πολύ αστεία, εκτός τόπου και χρόνου σαν απαντήσεις, σε ερωτήσεις που φυσικά δεν έχουν γίνει, ή δεν έχουν γίνει έτσι. :) Δείχνουν επίσης διαρκώς σαν μαστουρωμένοι και στο κόσμο τους αφού τα μισά απο όσα ακουστικά διαδραματίζονται γύρω τους, δεν τα ακούν και έτσι τους είναι αδιάφορα. Βεβαια Πέτρο, βλέποντας το ακουόγραμμα σου, η δική σου βαρηκοία θα πρέπει να σου έχει φτιάξει μια μάλλον φρικτή ακουστική πραγματικότητα. Γεμάτη απο τσιρίγματα, συναγερμούς, φρεναρίσματα, κουδούνια, ήχους απο κινητά κλπ, που υπερισχύουν των μπάσων που έχεις σημαντική απώλεια. Απορώ πραγματικά πώς και αποφάσισες τώρα να τα αγοράσεις τόσο μεγάλος. Κάλιο αργά παρα ποτέ.

Πρέπει να πούμε ότι η προκατάληψη με τα ακουστικά είναι αντίθετη απο ότι τελικά ισχύει στην πραγματικότητα. Ομως ίσως βοηθάει τελικά όσους δεν είναι ντιπ καταντιπ κουφοί γιατί οι περισσότεροι, είτε επειδή δεν ήθελαν είτε επειδή δεν το αντιλήφθηκαν οι γονείς τους, δεν τα φορούν απο μικορί. Έτσι όπως όλοι οι άνθρωποι που έχουν αναγκαστεί να αντικαταστήσουν μια αίσθηση τους με άλλες, αναπτύσσουν ισχυρές δυνάμεις συναίσθησης, (βλέπε αντίστοιχο θέμα που έχει ανοίξει η Ισι σε άλλο σημείο), κάτι το οποίο οδηγεί χωρίς κάποια άλλη εκπαίδευση σε ιδιαίτερα αυξημένη συναισθηματική νοημοσύνη.

Η συναισθηματική νοημοσύνη, αντίθετα με την κλασσική, (για όσους δεν το γνωρίζουν), είναι εκπαιδεύσιμη και όχι έμφυτη. Μπορεί να αυξάνεται διαρκώς ανάλογα του πόσο το άτομο την εξασκεί (βλέπε Daniel Goleman Συναισθηματική νοημοσύνη). Οι μειονεκτικοί άνθρωποι, και ιδιαίτερα οι κουφοί, αφού οι μύωπες έχουν σχεδόν όλοι γυαλιά απο μωρά, την εξασκούν αναγκαστικά, προκειμένου να επικοινωνήσουν α ποτελεσματικότερα με το περιβάλλον τους. Γι'άυτό, αν τύχει και τα φτιάξετε με κάποια κοπελίτσα όμορφη που όμως είναι πολύ περήφανη στ'αφτιά, σκεφτείτε τα υπέρ και τα κατά. Θα χρειάζεται αρκετές φορές να λέτε τα πράγματα δυο φορές, θα σας πετάει μερικές φορές εξωφρενικές απαντήσεις όμως θα γνωρίζει τι αισθάνεστε πριν κάν της το πείτε. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα σας πληγώσει παρα μόνο όταν θα το θέλει, ποτέ απο αναισθησία ή αδιαφορία. Αυτό, ειδικά σε μακροχρόνιες σχέσεις, ίσως είναι ο πιο σημαντικός παράγων ευτυχίας ενός ζευγαριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Buggs!

Χωρίς να έχω κατανοήσει πλήρως την έννοια του καναλιού, προτίμησα το 4κάναλο ακουστικό και γενικά σκεφτόμενος το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" σκέφτηκα ότι το φθηνότερο ακουστικό δε θα κάνει καλύτερη δουλειά από ένα ακριβότερο.

Δεν είχα μυαλό μικρός γι' αυτό το καθυστέρησα τόσο. :/: Σιγά σιγά βάζω :P
Τελικά ποιά βαρηκοΐα είναι χειρότερη, αυτή στην οποία απουσιάζουν σημαντικά οι χαμηλές συχνότητες ή αυτή που απουσιάζουν οι υψηλές; Ο τύπος μου είπε ότι αν απουσίαζαν οι υψηλές θα είχα πρόβλημα και στην ομιλία αφού δε θα άκουγα τα σύμφωνα!

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι δυσκολεύομαι να ακούσω τους άντρες μιας που έχουν πιο χαμηλών συχνοτήτων φωνή. Ένα άλλο πρόβλημα που μου δημιουργεί η βαρηκοΐα είναι ότι πολλές φορές αποσυντονίζομαι από τις συζητήσεις (μιας που δυσκολεύομαι να τις ακούσω) και το μυαλό μου φεύγει.
Αυτό ισχύει και για κάποιον που είναι σήμερα μεγάλος όμως έχει διαγνωσθεί εκ γεννετής;
Δυστυχώς όχι!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν είναι των κοινωνικών μου τρόπων να τρολάρω σε σοβαρά ζητήματα

τα παιδιά ηλικίας από 18 και κάτω δικαιούνται εφ' όρου ζωής ΔΩΡΕΑΝ ακουστικά
-petros

αλλά τι εννοείς ;

-siδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ζήτησα να διορθωθεί. :P

edit: για την ιστορία, έγραψα "εφόρου" αντί "εφ' όρου".

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τελικά ποιά βαρηκοΐα είναι χειρότερη, αυτή στην οποία απουσιάζουν σημαντικά οι χαμηλές συχνότητες ή αυτή που απουσιάζουν οι υψηλές;

Η βαρηκοία στις ψηλές θα έλεγα. Γιατί είσαι πιο κοντά στη συχνότητα ομιλίας. Το να χάνεις τα σύμφωνα δεν είναι τραγικό. Δεν άκουσα ποτέ το σίγμα όμως, αν και παχύ, το λέω. Επίσης, καλύτερα να έχεις μια απαλή ακουστική πραγματικότητα, επειδή απουσιάζουν οι οξείς θόρυβοι απο τη γκάμα σου, παρά το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτό με την διάγνωση πριν τα 18 πολύ αμφιβάλλω πως ισχύει. Ποιος σου το είπε;

Επίσης για να καταλάβω ..έκανες ακουόγραμμα από το τηλέφωνο; Διότι αν πας στους Γαζή - Παππά που σου είπα θα σου κάνουν ένα δωρεάν (εμένα μου κάνανε κάποια στιγμή που ήθελα να τσεκάρω κάτι).

Τα κανάλια είναι ωραία, αλλά αν κρατήσεις τα ακουστικά χρόνια, το κουμπάκι θα χαλάσει και δεν θα δουλεύει, οπότε βάλε πρώτο το πρόγραμμα που προτιμάς, ώστε να μην έχεις θέμα. Επίσης το πρόγραμμα που σου χαμηλώνει τους δυνατούς και ξαφνικούς θορύβους, προσωπικά μάλλον μου έσπασε τα νεύρα παρά με ηρέμησε, αφού κάθε τρεις και λίγο ανοιγόκλεινα το ακουστικό για να ακούω κανονικά (βόλευε μόνο όταν φώναζε η μαμά μου και μπορούσα να επικαλεστώ την δικαιολογία πως δεν την άκουγα :P)

Γενικώς σου συνιστώ πολύ έντονα να πας σε κάποιο κέντρο και να δοκιμάσεις το ακουστικό πριν το αγοράσεις. Μιλάμε για ένα σημαντικό ποσό χρημάτων, μη το ξοδέψεις χωρίς να είσαι σίγουρος πως έκανες την σωστή επιλογή.

Και συνεχίζουμε:
ΙΚΑ: Κυρία μου σας λέω πως δικαιολογούμε μόνο ένα ακουστικό και γι' αυτό δίνουμε 400 ευρώ.
Εγώ: Μα σας λέω πως έχω βαρηκοΐα και στα δύο αυτιά.
ΙΚΑ: Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.
Εγώ: Δηλαδή αν είχα μυωπία, θα μου δίνατε μόνο ένα ποσό για το ένα τζάμι των γυαλιών;
ΙΚΑ: ...

:P

ΥΓ: Μπάγκς οι βαρήκοοι δεν είναι όπως τους περιγράφεις. Δεν είναι στον κόσμο τους, δεν απαντάνε σε φανταστικές ερωτήσεις, ούτε χαζεύουν. Έχω πρόβλημα εκ γενετής, αρκετά σοβαρή απώλεια κι έβαλα ακουστικά στην δευτέρα δημοτικού, αφού η μαμά μου είδε κι έπαθε να πείσει τους υπόλοιπους πως δεν ακούω καλά. Θυμάμαι ακόμα την μέρα που μου είπε πως επιτέλους δεν θα χρειάζεται να προσπαθώ τόσο για να καταλαβαίνω τι λένε οι άλλοι. Παρόλα αυτά η ομιλία μου είναι φυσιολογικότατη και δεν βάζω μάλιστα γλώσσα μέσα, ενώ αντιλαμβάνομαι πλήρως το περιβάλλον γύρω μου - μάλιστα σε χώρους με έντονους θορύβους (είτε με, είτε χωρίς ακουστικά, αλλά κυρίως χωρίς) ακούω και συνεννοούμαι πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε ακούοντα (κι αυτό συμβαίνει διότι όλοι φωνάζουν, αλλά εγώ χωρίς τα ακουστικά ακούω τους υπόλοιπους θορύβους πιο χαμηλά, οπότε απλά με ξεκουφαίνουν :lol:)
ΥΓ2: Πέτρο τα ακουστικά λειτουργούν και ως εξαίρετες ωτοασπίδες όταν θες να μην ακούς (πχ σε εξετάσεις, αν θες να ξεκουραστείς ή αν απλά φωνάζει ο δίπλα σου και δεν θες να ακούς :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αυτό με την διάγνωση πριν τα 18 πολύ αμφιβάλλω πως ισχύει. Ποιος σου το είπε;

Επίσης για να καταλάβω ..έκανες ακουόγραμμα από το τηλέφωνο; Διότι αν πας στους Γαζή - Παππά που σου είπα θα σου κάνουν ένα δωρεάν (εμένα μου κάνανε κάποια στιγμή που ήθελα να τσεκάρω κάτι).

Τα κανάλια είναι ωραία, αλλά αν κρατήσεις τα ακουστικά χρόνια, το κουμπάκι θα χαλάσει και δεν θα δουλεύει, οπότε βάλε πρώτο το πρόγραμμα που προτιμάς, ώστε να μην έχεις θέμα. Επίσης το πρόγραμμα που σου χαμηλώνει τους δυνατούς και ξαφνικούς θορύβους, προσωπικά μάλλον μου έσπασε τα νεύρα παρά με ηρέμησε, αφού κάθε τρεις και λίγο ανοιγόκλεινα το ακουστικό για να ακούω κανονικά (βόλευε μόνο όταν φώναζε η μαμά μου και μπορούσα να επικαλεστώ την δικαιολογία πως δεν την άκουγα :P)

Γενικώς σου συνιστώ πολύ έντονα να πας σε κάποιο κέντρο και να δοκιμάσεις το ακουστικό πριν το αγοράσεις. Μιλάμε για ένα σημαντικό ποσό χρημάτων, μη το ξοδέψεις χωρίς να είσαι σίγουρος πως έκανες την σωστή επιλογή.
Όχι καλέ, το ακουόγραμμα το έκανα κανονικά στο κατάστημα και δωρεάν! (Γ. Δημόπουλος ΑΕ)

Τι εννοείς όταν λες να βάλω πρώτο το πρόγραμμα που προτιμώ; Έχουν προγράμματα τα ακουστικά; Αν ναι, πως τα ρυθμίζεις;

Θα ζητήσω να κάνω πάλι ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά. :)
Τα 4 κανάλια που λες τα καταλαβαίνω ως 4 διαφορετικά προγράμματα - τα δικά μου έχουν ένα για δυνατούς θορύβους, ένα για μουσική, ένα γενικής χρήσης κι ένα ακόμα που δεν θυμάμαι.. δεν δουλεύει κανένα πλέον, αφού το κουμπάκι δεν λειτουργεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται ακουόγραμμα με τα ακουστικά στα αυτιά. :)
Τα 4 κανάλια που λες τα καταλαβαίνω ως 4 διαφορετικά προγράμματα - τα δικά μου έχουν ένα για δυνατούς θορύβους, ένα για μουσική, ένα γενικής χρήσης κι ένα ακόμα που δεν θυμάμαι.. δεν δουλεύει κανένα πλέον, αφού το κουμπάκι δεν λειτουργεί!
Απ' ότι μου είπε ο τύπος, όσο πιο πολλά κανάλια έχει ένα ακουστικό τόσο πιο εύκολα μπορείς να ξεχωρίζεις τους διάφορους ήχους.
πχ εμένα που είναι τετρακάναλο, σε μια φάση κατά την οποία η αδελφή μου από το δίπλα δωμάτιο έβαλε πιστολάκι μαλλιών, άκουγα ένα δυνατό "σσσσσσσσσσσ" και νόμιζα ότι ήταν παρεμβολή των ακουστικών!

Τα έλαβα προχθές τα ακουστικά και δεν είμαι ικανοποιημένος.
Πρώτων ακούω συνεχώς ένα ελαφρύ σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ (σε όλους συμβαίνει αυτό; - θα πάω αύριο να τα ρυθμίσει αν είναι)
Όταν τα φοράω μεταφέρομαι σε άλλη ακουστική πραγματικότητα η οποία δε μου αρέσει καθόλου (οι ήχοι δεν είναι "φυσικοί" παρά μηχανικοί). Πολλά πράγματα τα ακούω δυνατά (πχ τα βήματα μου) και γενικά κυριαρχεί ένα κλίμα φασαρίας με αρκετά δυνατές τις μεσαίες συχνότητες.

Είναι τόσο θέμα συνήθειας; Για αρχή μου τα ρύθμισε στο πιο χαμηλό. Δηλαδή η κανονική ένταση πόσο πιο υψηλά θα είναι;;
Ελπίζω να μη μου δημιουργηθεί μεγαλύτερο ακουστικό πρόβλημα από την ένταση των ακουστικών!

(αύριο θα εκφράσω τις ανησυχίες μου και στον υπεύθυνο του καταστήματος από το οποίο τα πήρα, απλά ενδιαφέρομαι για περισσότερες απόψεις και πάνω απ' όλα εμπειρίες)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πέτρο καλησπέρα
Επισκέφθηκα το Δημόπουλο στήν Ομόνοια μετά το ακοογράφημα που μου έκανε ο Ορλ:P( εννοείται οτι δε πήγα εκεί που με έστειλε, εταιρεία μίζεχ αν θυμάμε καλά) στο θέμα μας τώρα.
Μου δοκίμασε ο υπεύθηνος της εταιρείας κατι ακουστικά channel free πατέντα ελβετικής προέλευσης bernafon veras ο τύπος ,αυτό ήταν έπαθα ΠΛΑΚΑ,τέλος η φωνή απο πηγάδι τα γνωστά σσσσσσσσσ και γενικά καθαρός ήχος, βέβαια το κόστος αλμυρό 1500 το ένα.:hmm:
Μου είπε οτι δεν κάνει για μεγάλες βαρηκοίες εγώ έχω 65% αλλά η σύζυξ 80% οπότε θα ακούω εγώ καλύτερα.:whistle:
Μάγκες να πάτε για δοκιμή
ΥΓ1 ζήτησα δόσεις με κάρτα δε ξέρω αν τα έσκαγα cas τι τιμή θα έπαιρνα :mad:
ΥΓ2 Τέλος του μήνα παραλαμβάνω:D
ΥΓ3 Καλό ακουστικό 2011:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Εγώ πήρα τα ακουστικά, αλλά δε τα φοράω. :(

Δε μου αρέσει καθόλου η ακουστική τους (πολύ "ψεύτικος" ο ήχος τους, ακούω κατά συρροή ένα σσσσσ και είναι απίστευτα φασαριόζικα- όταν βρίσκομαι με μεγάλη παρέα επικρατεί ένα ηχητικό χάος και δυσκολεύομαι να ξεχωρίζω τις φωνές των ατόμων με τα οποία συζητάω). Γενικά αίσχος. Λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα. :(


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ πήρα τα ακουστικά, αλλά δε τα φοράω. :(

Δε μου αρέσει καθόλου η ακουστική τους (πολύ "ψεύτικος" ο ήχος τους, ακούω κατά συρροή ένα σσσσσ και είναι απίστευτα φασαριόζικα- όταν βρίσκομαι με μεγάλη παρέα επικρατεί ένα ηχητικό χάος και δυσκολεύομαι να ξεχωρίζω τις φωνές των ατόμων με τα οποία συζητάω). Γενικά αίσχος. Λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα. :(


-petros

Koίτα μήπως μπορείς να τα επιστρέψεις.. πολλά προιόντα έχουν αυτή την επιλογή

(αφού δεν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημά), είναι κρίμα να μην τα φοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rory32

Νεοφερμένος

Ο αρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πέτρο η βαρηκοία μου είναι μεσαία δε ξέρω αν κάνουν για τη περιπτωσή σου.
δε χάνεις τίποτα να πάς για δοκιμή και αν σου κάνουν αντάλαξε τα με τα δικά σου που δε φοράς
ΥΓ τα προηγούμενα ήταν siemens κακό service και χάλια ακουστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Τελικά πήγα στον Δημόπουλο και τους είπα ότι δε με εξυπηρετούν τα ακουστικά που πήρα, καθώς δεν έχω μείνει ευχαριστημένος με την ποιότητα του ήχου τους (4 κανάλια γαρ). Ανέλαβαν μετά από παράκλησή μου να τα αντικαταστήσουν με 1 καλύτερης ποιότητας (17 καναλιών ή free channel) για το αυτί που έχω μεγαλύτερη βαρηκοία, χωρίς επιπλέον χρέωση. :D
Τώρα είμαι ανάμεσα σε rich (17 καναλιών) ή σε free channel, αλλά επειδή έχω βαρηκοία 55% στο αριστερό και 65% στο δεξί, τo free channel μάλλον δεν κάνει για την περίπτωσή μου και θα επιλέξω το rich που είναι και πιο δυνατό.

Τα 4κάναλα ακουστικά πάντως δε τα προτείνω καθόλου, είναι πολύ ψεύτικος ο ήχος τους.

Θα σας πω τις εντυπώσεις μου με το νέο μου ακουστικό!

Φιουυυ, μου έφυγε ένα άγχος...
Πραγματικά επαγγελματίες οι άνθρωποι στον Δημόπουλο!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ πήρα τα ακουστικά, αλλά δε τα φοράω. :(

Δε μου αρέσει καθόλου η ακουστική τους (πολύ "ψεύτικος" ο ήχος τους, ακούω κατά συρροή ένα σσσσσ και είναι απίστευτα φασαριόζικα- όταν βρίσκομαι με μεγάλη παρέα επικρατεί ένα ηχητικό χάος και δυσκολεύομαι να ξεχωρίζω τις φωνές των ατόμων με τα οποία συζητάω). Γενικά αίσχος. Λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα. :(


-petros

Εχεις μεγάλη βαρηκοία Πέτρο. Θέλεις ακουστικά με "όγκο". Εγώ έχω την ίδια βαρηκοία με σένα και πάντα έπαιρνα ακουστικά πίσω απο το αφτί. ΠΟλύ καλά. Ειδικά όταν παίζω κιθάρα μου αρέσει πολύ, στο αυτοκίνητο επίσης και γενικά σε πολλούς εξωτερικούς θορύβους εκεί δέιχνουν. Μια φορά είχα πάρει ακουστικά μέσα στο αφτί, ήταν μάλιστα και Siemens και ήταν αρκετά καλά, όμως είχα αυτή την αίσθηση που λές. Είναι ο μικρός "όγκος". Δεν μπορείς να έχεις τα πάντα, και φοβερό όγκο και συχνότητες και κομψότητα και καλή τιμή. Αν πληρώσεις όμως 2000 το ένα για μεσα στο αφτί και πάλι όχι τα μικρά με το τριχίδιο για να τα βγάζεις, ξέρερεις τώρα, το αμέσως επόμενο μέγεθος, θα πάρεις μπόμπα ακουστικά και θα νοιώσεις πραγματικά σαν να ακούς καλύτερα. Αντί το χάος, και μάλιστα ένα θορυβώδες χάος.

Προσωπική γνώμη. Αν έχεις πρόβλημα με τα 2000 το ένα, και επειδή χρειάζεσαι δυο, πάρε δυο πίσω απο το αφτί και θα βρείς την υγειά σου (και την ακοή σου) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Όταν λες "ακουστικά πίσω από το αυτί", εννοείς αυτά;


Εμένα μου είπαν ότι έχω περιθώρια να χρησιμοποιήσω το μικρό ακουστικό (το εσωτερικό με την τριχούλα που το τραβάς) :hmm:
Το ένα κοστίζει πάνω από 2000ευρώ (2500-2800) και είναι το μικρότερο μέγεθος που υπάρχει (απ' ότι κατάλαβα).

Θα ρωτήσω πάντως τι παίζει με τα ακουστικά που λες. :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top