Το επίθετο των παιδιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το επίθετο θα ήθελα να είναι πιο άπλό για όλους, ενοώ ότι να ην δίναμε τόση αξία, θα ήθελα να έχει και τα δύο επίθετα και να τα χρεισιμοποιει και τα δύο, δεν μπορώ τις βλακείες με το επίθετο του πατέρα, στο κάο κάτω πονεσα, θύλασα ξενήχτησα και υπέφερα και εγώ για αυτό το παιδί ο άντρας τι έκανε και πρέπει να έχει μόνο το δικό του, εξάλου και εγώ θα ήθελα το επίθετο της μάνας μου και έχω του πατέρα μου μόνο που είναι και σάν σόι χάλια:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εμεις δηλωσαμε οταν παντρευτηκαμε τα παιδια να παρουν το επιθετο του αντρα μου γιατι ειναι σαφως πιο ωραιο... το δικο μου ειναι ενα αισχος!! δεν θα θελα να χει επιθετο σιδηροδρομο το παιδι μου...με τπτ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το παιδί είναι καρπός δύο ανθρώπων άρα τα πράγματα είναι απλά...παίρνει και τα δύο επίθετα. Μπορεί σε κάποιους να μην ακούγε αρκετα πρακτικό όμως είναι το πιό λογικό. Τώρα τι επώνυμο/α θα δώσουν τα παιδιά μας στα δίκά τους παιδιά...δικό τους πρόβλημα :/: εξάλου τα παιδία δεν έιναι κτήμα των γονιών τους είναι ελεύθερα να κάνουν τις επιλογές τους. Και όσοι συγγενείς έχουν πρόβλημα....ξυδάκι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Πιστευω κι εγω οτι εφοσον το παιδι ειναι καρπος δυο ανθρωπων,το πιο σωστο ειναι το παιδι να παρει το ονομα και των δυο. Αυτο που λετε καποιοι οτι καλυτερο ειναι να δινεται στο παιδι ενα ονομα για πρακτικους λογους και για να μην εχει ονομα-σιδηροδρομο παλι δεν στεκει γιατι το ενα ονομα που δινεται στο παιδι ειναι παντα το ονομα του πατερα και σχεδον ποτε της μητερας, οποτε οι λογοι δεν ειναι πρακτικοι αλλα ειναι περισσοτερο συνηθεια, και γιατι ακολουθουνται τυφλα οι αγραφοι κανονες της κοινωνιας. Γιατι το ενα ονομα που παιρνει το παιδι να ειναι αυτο του πατερα? Δεν ειναι λιγο αυθαιρετο αυτο?

Το πιο σωστο για μενα ειναι το παιδι να παιρνει το ονομα του πατερα και το ονομα της μητερας, κι αν ο καθενας τους εχει δυο ονοματα να διαλεγουν ενα ονομα απο τη μητερα ενα ονομα απο τον πατερα και ετσι το παιδι να προκυπτει παλι με δυο επιθετα που αντιπροσωπευουν και τους δυο γονεις τους. Με αυτη τη λογικη, εχουν να επιλεξουν αναμεσα σε 4 συνδυασμους ονοματων και οχι σε 9, πραγμα που δεν το θεωρω τοσο περιπλοκο.

Ετσι κανουν στην Ισπανια, οπως μου ελεγε μια φιλη μου, και το βρισκω πολυ σωστο. Και κατι ασχετο που θυμηθηκα ειναι οτι αυτη η φιλη μου εχασε τη μαμα της οταν ηταν 11 και ο μπαμπας της μετα απο καποια χρονια ηθελε να υιοθετησει ενα παιδακι, αλλα το νομοθετικο πλαισιο της Ισπανιας δεν προβλεπει υιοθεσια απο μονογονεικη οικογενεια. Ετσι, ο μπαμπας της φιλης μου υιοθετησε κινεζακι και η φιλη μου εχει τωρα μια μικρη κινεζουλα αδερφουλα:) Ομως ενω η φιλη μου εχει τα 2 επιθετα των γονιων της, στην κινεζουλα αδερφη της επιτρεψανε να παρει τα 2 ονοματα του πατερα της και ετσι οι δυο αδερφες εχουν διαφορετικα επιθετα(με κοινο το ενα επιθετο του πατερα). Δηλαδη ενω τη φιλη μου τη λενε πχ Dolores Perez Martinez, την αδερφη της τη λενε Julia Perez Franco. Αυτο ομως δεν αρεσει στη φιλη μου και πιστευω οτι σε περιπτωσεις σαν κι αυτη ισως θα επρεπε να γινονται εξαιρεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ωραίο θα ήταν να έπαιρνε χαρακτηριστικά και απο τους δύο γονείς, και όχι μόνο χαρακτηριστικά στην εξωτερική εμφάνιση αλλά κυρίως στο χαρακτήρα και στη συμπεριφορά, το όνομα είναι το λιγότερο.

όπως λέει ένα μέλος στις πρώτες σελίδες, μετά το διαζύγιο το μόνο που έχει το παιδί απο τον πατέρα είναι το όνομα, ας ρωτήσει κάποιος αν αυτό σημαίνει κάτι για το παιδί και κατα πόσο το καλύπτει. καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ρε παιδιά σορρυ αλλά τι βλακείες είναι αυτές? Φανταστήτε δηλ μια οικογένεια οπου ο παππους θα λέγεται πχ Παπαδόπουλος Σωτηρόπουλος, ο γιός του κρατάει το ένα απο το μπαμπά του και το άλλο από την μαμά του άρα θα λέγετε Σωτηρόπουλος Αναστασιάδης. και εν συνεχεία ο εγγονός θα λέγετε Σωτηρόπουλος Γεωργιάδης. και πάει λέγοντας. Συγνώμη τι οικογένεια είναι αυτή? Η γνώμη μου είναι ότι όλη η οικογένεια πρέπει να κρατάει ένα όνομα. Το παιδί να πέρνει το όνομα του πατέρα γιατι έτσι συνεχίζεται το όνομα της οικογένειας με το πέρασμα των χρόνων. Έτσι το βρήκαμε έτσι πρέπει να το διατηρίσουμε. Φεμινισμός τώρα!! Αυτός ο φεμινισμός μας έφαγε εμάς τις γυναίκες και φτάσαμε να δουλεύουμε σαν τα γαιδούρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για εσένα μπορεί να είναι "βλακείες" η άποψη αυτή όπως και για κάποιους άλλους μπορεί να είναι "βλακείες" η δική σου. Απο τη στιγμή που φαντάζομαι οτι δεν θα ήθελες να αρχίσει να σου λέει κάποιος οτι λες βλακείες επειδή έτσι πιστευει, καλό είναι να μην το κάνεις και εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
. Έτσι το βρήκαμε έτσι πρέπει να το διατηρίσουμε.

ανεξάρτητα με το θέμα (δλδ η θεία μου δεν είναι οικογένεια μου επειδή δεν έχει το επώνυμο μου μιας και παντρεύτηκε??? αχαχαχαχαχαχαχα, καλό ε!)

εξήγησε μου από που ακριβώς πηγάζει αυτή η ... υποχρέωση????:confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Για εσένα μπορεί να είναι "βλακείες" η άποψη αυτή όπως και για κάποιους άλλους μπορεί να είναι "βλακείες" η δική σου. Απο τη στιγμή που φαντάζομαι οτι δεν θα ήθελες να αρχίσει να σου λέει κάποιος οτι λες βλακείες επειδή έτσι πιστευει, καλό είναι να μην το κάνεις και εσύ.
Μην τσιτώνεσε αμέσως. Το "βλακεία" είναι απλά μια έκφραση. Δεν το είπα για να θίξω κανέναν. Σορρυ αν το παρεξήγησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έτσι το βρήκαμε έτσι πρέπει να το διατηρίσουμε.

Κι όμως, η Γη γυρίζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ανεξάρτητα με το θέμα (δλδ η θεία μου δεν είναι οικογένεια μου επειδή δεν έχει το επώνυμο μου μιας και παντρεύτηκε??? αχαχαχαχαχαχαχα, καλό ε!)

εξήγησε μου από που ακριβώς πηγάζει αυτή η ... υποχρέωση????:confused::confused::confused::confused:
Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Κι όμως, η Γη γυρίζει. :)
Όντως γυρίζει, γι' αυτό και τα πράγματα δεν μένουν όπως ήταν πριν 100 χρόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.


Όντως γυρίζει, γι' αυτό και τα πράγματα δεν μένουν όπως ήταν πριν 100 χρόνια. :)
Και είσαι υπερ αυτού; Μα κι αυτό οι προηγούμενες γενιές το είχαν βρει αλλιώς. Γιατί να μην το διατηρήσουν και αυτό; Να έχει και όοοολη η οικογένεια ενιαίο επίθετο; Δεν θα ήταν ακόμα πιο βολικό; Το ένα είναι "προσωπικό θέμα" και το άλλο "βλακείες";

Όσο για το άλλο, καλά εσύ δεν είπες "έτσι το βρήκαμε, έτσι πρέπει να το διατηρήσουμε";; Τώρα είσαι υπερ της προόδου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:)
Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.


ΠΛΕΟΝ... ¨Οταν παντρεύτηκε, όπως και η μάνα μου υποχρεώθηκαν να αλλαξουν επώνυμο γιατί έτσι όριζε τότε ο νόμος. Αλλά με τη λογική σου δύο τινά συμβαίνουν:

1. Εγώ (όταν με το καλό παντρευτώ, κάνω παιδια κτλ), που θα διατηρήσω -έστω- το επώνυμο μου, θα είμαι...άλλη οικογένεια από τα παιδιά μου (μιας κ την οικογένεια την κάνει... το επώνυμο:confused:)

2. Αφού εμείς το βρήκαμε έτσι (δλδ όπως η μάνα μου και η θεία μου που άλλαξαν αναγκαστικά επώνυμο όταν παντρεύτηκαν) έτσι θα έπρεπε να το διατηρήσουμε...

χμμμ...
πως το είπε ο Γιώργος πιο πάνω?

α ναι...

"και όμως γυρίζει" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Και είσαι υπερ αυτού; Μα κι αυτό οι προηγούμενες γενιές το είχαν βρει αλλιώς. Γιατί να μην το διατηρήσουν και αυτό; Να έχει και όοοολη η οικογένεια ενιαίο επίθετο; Δεν θα ήταν ακόμα πιο βολικό; Το ένα είναι "προσωπικό θέμα" και το άλλο "βλακείες";

Όσο για το άλλο, καλά εσύ δεν είπες "έτσι το βρήκαμε, έτσι πρέπει να το διατηρήσουμε";; Τώρα είσαι υπερ της προόδου; :confused:
Εγώ δεν έιπα ότι κακώς αλλάζουν τα πράγματα. Καθε τι που αλλάζει γίνετε για καλό. Όπως είπες παλιά οι γυναίκες έπερναν το επίθετο του συζύγου τώρα αυτό άλλαξε. Παλια τα παιδιά έπερναν το όνομα του πατέρα, τώρα αλλαξε. Καλώς αλλάξανε. Απο κει και πέρα ο κάθένας κρίνει και αποφασίζει. Εγώ είπα την δική μου άποψη που διαφέρει από την δική σου. Δεν είναι κακό αυτό. Να σου πω την αλλήθεια, δεν μου πολυαρέσει που ο συζυγος και τα παιδιά μου έχουν άλλο επίθετο κι εγώ άλλο. Αλλά ούτε θα μου άρεσε να πάρω κι εγώ το επώνυμο του συζύγου. Τι να πω δεν ξέρω ... πάντως δεν μου πάει και αυτό το μπλέξιμο με τα διαφορετικά επίθετα σε μια οικογένεια. Δεν βαριέσαι... ίσως και να είναι η δική σου άποψη πιο σωστή, δεν ξέρω.
Πάντως να σου πω κάτι, απόψεις λεμε εδώ μέσα. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε..:)

:)


ΠΛΕΟΝ... ¨Οταν παντρεύτηκε, όπως και η μάνα μου υποχρεώθηκαν να αλλαξουν επώνυμο γιατί έτσι όριζε τότε ο νόμος. Αλλά με τη λογική σου δύο τινά συμβαίνουν:

1. Εγώ (όταν με το καλό παντρευτώ, κάνω παιδια κτλ), που θα διατηρήσω -έστω- το επώνυμο μου, θα είμαι...άλλη οικογένεια από τα παιδιά μου (μιας κ την οικογένεια την κάνει... το επώνυμο:confused:)

2. Αφού εμείς το βρήκαμε έτσι (δλδ όπως η μάνα μου και η θεία μου που άλλαξαν αναγκαστικά επώνυμο όταν παντρεύτηκαν) έτσι θα έπρεπε να το διατηρήσουμε...

χμμμ...
πως το είπε ο Γιώργος πιο πάνω?

α ναι...

"και όμως γυρίζει" :)
Συμφωνώ και στα 2.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνώ και στα 2.:)

τώρα σε έχασα! δλδ συμφωνείς ότι (μιας και πιο πάνω είπες αν κατάλαβα καλά ότι έχεις παιδιά) ότι ... είσαι/νιώθεις διαφορετική οικογένεια από τα παιδιά σου
και επίσης συμφωνείς ότι όποιος άλλαξε το νόμο και σου έδωσε το δικαίωμα να μη γίνεις στα καλά του καθουμένου από "Μαρία Παπαδοπούλου" ένας ... καινούριος άνθρωπος η "Μαρία Καρβουνοπούλου" ήταν ...βλάκας! :confused:

οκ...απόψεις είναι αυτές! Απλά εγώ χαίρομαι που τα όποια μικρά ή μεγάλα "επιτευγματά" μου δεν θα ανήκουν σε ...άλλον άνθρωπο από τη στιγμή που θα παντρευτώ και μετά, όπως επίσης και δεν με ενοχλεί καθόλου που τα 2 πιο κοντινά μου ξαδέρφια δεν είναι... οικογένεια μου μιας και έχουν άλλο επώνυμο... Είναι ΠΟΛΥ περισσότερο οικογένεια μου από τα παιδιά του αδελφού του πατέρα μου, που έχουμε το ίδιο επώνυμο, κι ας λέγονται κάπως αλλιώς...

Αλλά όπως είπες και πιο πάνω... γνώμες και απόψεις είναι αυτές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τώρα σε έχασα! δλδ συμφωνείς ότι (μιας και πιο πάνω είπες αν κατάλαβα καλά ότι έχεις παιδιά) ότι ... είσαι/νιώθεις διαφορετική οικογένεια από τα παιδιά σου
και επίσης συμφωνείς ότι όποιος άλλαξε το νόμο και σου έδωσε το δικαίωμα να μη γίνεις στα καλά του καθουμένου από "Μαρία Παπαδοπούλου" ένας ... καινούριος άνθρωπος η "Μαρία Καρβουνοπούλου" ήταν ...βλάκας! :confused:
Αχχχ Βρε καλό μου παιδί. Δεν είπα για το όνομα της συζύγου. Είπα για το όνομα των παιδιών ότι δεν μου αρέσει να έχουν 2 επίθετα. Γι' αυτό και επέλεξα να έχουν του συζύγου. Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό για μένα προσωπικα. Αλλά όπως είπα και πριν αυτό το μπέρδεμα με τα επίθετα στο πέρασμα του χρόνου δεν είναι και τόσο καλό. Παππούς γιός και εγγονός με διαφορετικά επίθετα. Δεν συμφωνείς με αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah

Νεοφερμένος

Η Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτο το -5 στο κάρμα μου με πλήγωσε.:( Κλάψ Λύγμ!! Δεν είμαι τόσο κακό παιδι βρε!! Τεσπα. Να μην ξανασυμβει όμως ε!!! :rtfm: Γιατί θα το ρίξω στο πιοτί:drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Παππούς γιός και εγγονός με διαφορετικά επίθετα. Δεν συμφωνείς με αυτό?

xmmm.. τώρα ίσως έπεσες σε περίπτωση :).

Έχω περάσει αρκετά μεγάλη στενοχώρια (παρόλο που οι γονείς μου και δη ο πατέρας μου έκανε ότι μπορούσε για να μη νιώσω άσχημα) καθότι είμαι το 2ο κορίτσι στην οικογένεια (και το τελευταίο παιδί αυτής) που ούτε το μικρό όνομα της "σωστής" γιαγιάς (δλδ της γυναίκας του παππού με το επώνυμο μου) είχα [το είχε η αδελφή μου] ούτε το σωστό ... φύλο για να συνεχίσω το όνομα που ο παππούς μου για πολλάααα χρόνια με αντιμετώπιζε λες και ... έφταιγα που βγήκα κορίτσι [και πήρα και όνομα από ... το άλλο σόι!], ειδικά δε όταν απέκτησα (από το θείο μου) ξάδερφο, που ... πραγματικά σου μιλάω, ειδικά εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ ασχημη ιδέα ;).

Αλλά οκ, That's just me :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αχχχ Βρε καλό μου παιδί. Δεν είπα για το όνομα της συζύγου. Είπα για το όνομα των παιδιών ότι δεν μου αρέσει να έχουν 2 επίθετα. Γι' αυτό και επέλεξα να έχουν του συζύγου. Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό για μένα προσωπικα. Αλλά όπως είπα και πριν αυτό το μπέρδεμα με τα επίθετα στο πέρασμα του χρόνου δεν είναι και τόσο καλό. Παππούς γιός και εγγονός με διαφορετικά επίθετα. Δεν συμφωνείς με αυτό?
Μα και παλιότερα μια γιαγιά με μια κόρη και μια εγγονή είχαν διαφορετικά επίθετα (αν είχε παντρευτει και η εγγονή)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top