Το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας

Ποιό είναι το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 75)

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ποιό είναι κατά τη γνώμη σας το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας;

Μερικές απόψεις μπορείτε να αντλήσετε από:
https://en.wikipedia.org/wiki/Crime_against_humanity
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως σίγουρα όχι η εκτρωση όπως πολλοι -είμαι βέβαιη- θα πουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως σίγουρα όχι η εκτρωση όπως πολλοι -είμαι βέβαιη- θα πουν...

μεχεχε :) Βασικά το έβαλα το θέμα έχοντας στο νου μου για εγκλήματα με τη μορφή πιο συγκεκριμένου γεγονότος και όχι στυλ έκτρωση, ρατσισμός, δουλεία και τέτοια.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ αν και λίγο "αιρετική" η άποψη μου πιστεύω οτι το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας είναι η κάθε μορφής θρησκεία που δημιουργει ανθρώπους φοβισμένους, ρατσιστές και με παρωπίδες και το χειρότερο όλων: αδύναμους να ξεφύγουν απο αυτή την παραπληροφόρηση τις περισσότερες φορές... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Χμμμ αν και λίγο "αιρετική" η άποψη μου πιστεύω οτι το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας είναι η κάθε μορφής θρησκεία που δημιουργει ανθρώπους φοβισμένους, ρατσιστές και με παρωπίδες και το χειρότερο όλων: αδύναμους να ξεφύγουν απο αυτή την παραπληροφόρηση τις περισσότερες φορές... :(
Όμως η πιστή πολλές φορές σε βοηθάει να προχωράς, ας μην το συνεχίσουμε όμως το θέμα γιατί θα βγούμε πολύ off-topic

Για εμένα ήταν οι ατομίκες βόμβες που ρίξαν στην χιροσίμα και ναγκασάκι το 1945
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για εμένα ήταν οι ατομίκες βόμβες που ρίξαν στην χιροσίμα και ναγκασάκι το 1945
Και για μένα. Πέρα από τον ακαριαίο θάνατο τόσων αθώων και τον καταδικασμό άλλων τόσων να ζουν με τις συνέπειες, μπορεί να σήμαινε μέχρι και την έναρξη ατομικού πολέμου και ίσως το τέλος του σύγχρονου πολιτισμού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Οι ατομικές βόμβες στη Χιροσίμα και στο Ναγκασάκι.
Όσο για τις θρησκείες ειδικά πριν το Χριστιανισμό βοηθούσαν πολύ τους ανθρώπους και ολόκληρες τις κοινωνίες να ξεπεράσουν δυσκολίες και δεν νομίζω να είναι το μεγαλύτερο έγκλημα κατά τις ανθρωπότητας, αυτό ειναι ακραίο. Κι ο Χριστιανισμός με όλα τα κακά που έχει βοήθησε κατά την Τουρκοκρατία και το νεοσύστατο ελληνικό κράτος. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγίναν split τα μηνύματα εκτός θέματος. Τα μηνύματα πλέον βρίσκονται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου οι επιλογές που δίνει το poll είναι όλες εξίσου ειδεχθή εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
Αν μιλάμε γενικότερα τώρα, προφανώς η κάθε είδους οργανωμένη θρησκεία ευθύνεται για περισσότερα θύματα (άμεσα και έμμεσα) από όλους τους πολέμους μαζί, καθώς επίσης και για την ανεπίσημη έναρξη του τρίτου παγκοσμίου πολέμου, θεατές του οποίου είμαστε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
επίσης και για την ανεπίσημη έναρξη του τρίτου παγκοσμίου πολέμου, θεατές του οποίου είμαστε όλοι.
Νομίζω ότι εδώ υπερβάλεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικα δεν ξερω τι να ψιφισω. Μεχρι ενος σημιου ειμαι υπερ των Ναζι (και μην με πειτε νεο ναζι και τετια. Ειμαι υπερ του οτι σκοτωναν Ευραιους και μονο αυτο). Κοντρα σε δικτατωριες δεν παω γιατι εχουν πολυ κακα σημια αλλα κανουν και καλο (και ας μην το καταλαβενουμε) στην χωρα. Για τα βρετανικα στρατοπεδα δεν ξερω τπτ οποτε δεν μπορω να εκφρασω γνωμη. Ο πολεμος του Βιετναμ ειναι ενα σημιο της ιστορια που ειμαι καθαρα κατα αλλα εχει και το καλο του οτι μετα τον βασικο πολεμο γ@μιθηκαν οι Αμερικανοι. Το Χιροσημα και το Ναγκασακι εινια ενα απο τα μεγαλυτερα εγκληματα της ανθρωποτιτας και δεν εχουν κανενα πλεονεκτιμα. Τις σφαγες δεν ξερω αμα θα επρεπε να της ψιφισω γιατι σαν Ελληνας ισως το περνω λαθος, τα αλλα τα βλεπω πιο αντικιμενικα λογο του οτι ειμαι απεξω. Οποτε θα ψηφισω την Χειροσημα και το Ναγκασακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Νομίζω ότι εδώ υπερβάλεις!!!
Γι' αυτό το είπα για να προκαλέσω αντίδραση και κουβέντα! Το πιστεύω όμως. Επειδή δεν υπάρχει επίσημη διακήρυξη πολέμου δε σημαίνει ότι δεν υφιστάμεθα καταστάσεις ανάλογες με αυτές του πολέμου.
Σκέψου το: θέατρο επιχειρήσεων είναι όλος ο κόσμος, κανείς δεν ξέρει που θα χτυπήσουν οι φονταμενταλιστές (Μπαλί, ΗΠΑ, Τουρκία, Αγγλία). Υπάρχει φόβος και τρομοκρατία, άσχετα αν εμείς στην Ελλάδα (και δικαιολογήμενα) δεν τα νιώθουμε ακόμα στο πετσί μας. Εννοείται ότι παγκόσμιο πόλεμο με την έννοια των 2 πρώτων δε θα δούμε ξανά, αλλά είμαι της άποψης ότι αυτές οι καταστάσεις που ζούμε τώρα (και που τις ξεχνάμε μόνο και μόνο επειδή δε μας έχουν επηρεάσει άμεσα) έχουν όλα τα σημάδια ενός σύγχρονου παγκοσμίου πολέμου. Μακάρι να βγω ψεύτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Γι' αυτό το είπα για να προκαλέσω αντίδραση και κουβέντα! Το πιστεύω όμως. Επειδή δεν υπάρχει επίσημη διακήρυξη πολέμου δε σημαίνει ότι δεν υφιστάμεθα καταστάσεις ανάλογες με αυτές του πολέμου.
Σκέψου το: θέατρο επιχειρήσεων είναι όλος ο κόσμος, κανείς δεν ξέρει που θα χτυπήσουν οι φονταμενταλιστές (Μπαλί, ΗΠΑ, Τουρκία, Αγγλία). Υπάρχει φόβος και τρομοκρατία, άσχετα αν εμείς στην Ελλάδα (και δικαιολογήμενα) δεν τα νιώθουμε ακόμα στο πετσί μας. Εννοείται ότι παγκόσμιο πόλεμο με την έννοια των 2 πρώτων δε θα δούμε ξανά, αλλά είμαι της άποψης ότι αυτές οι καταστάσεις που ζούμε τώρα (και που τις ξεχνάμε μόνο και μόνο επειδή δε μας έχουν επηρεάσει άμεσα) έχουν όλα τα σημάδια ενός σύγχρονου παγκοσμίου πολέμου. Μακάρι να βγω ψεύτης...
Τις τρομοκρατικές επιχειρήσεις εγώ τις βλέπω σαν την άρνηση κάποιον συνήθως αναπτησώμενων λάων σε ότι λένε των μεγάλων. Αλλά πιστεύω ότι δεν θα γίνει τπτ μιας και ολες οι αξιόλογες δυνάμεις είναι με το μέρος των μεγάλων αλλά με ανησυχεί λίγο η κινά, ιαπωνία κλτ :/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τις τρομοκρατικές επιχειρήσεις εγώ τις βλέπω σαν την άρνηση κάποιον συνήθως αναπτησώμενων λάων σε ότι λένε των μεγάλων. Αλλά πιστεύω ότι δεν θα γίνει τπτ μιας και ολες οι αξιόλογες δυνάμεις είναι με το μέρος των μεγάλων αλλά με ανησυχεί λίγο η κινά, ιαπωνία κλτ :/::worry:
Διαφωνώ αλλά είναι και περασμένη ώρα, συγχύστηκα και με ένα άλλο thread και δεν θα σου απαντήσω σήμερα :)
Ες αύριον τα σπουδαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Βασικα δεν ξερω τι να ψιφισω. Μεχρι ενος σημιου ειμαι υπερ των Ναζι (και μην με πειτε νεο ναζι και τετια. Ειμαι υπερ του οτι σκοτωναν Ευραιους και μονο αυτο).

Βρε Dark αν είσαι υπέρ των Ναζί και υπέρ του γεγονότος οτι σκώτοναν Εβραίους και σε πέι κάποιος φιλο-Ναζι αυτός θα φταίει που λέει το προφανές? Πριν αρχίζει να τους υποστηρίζεις και πολύ όμως σκέψου οτι αρκετές χιλιάδες Έλληνες εβραίοι βρήκαν τον θάνατο απο του Ναζί στην Θεσσαλονίκη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας. Και δεν αναφέρω καν τα θύματα απο την Γερμανική κατοχή του '40. Η Χιροσήμα και το Ναγκασάκι πάντως είναι το μεγαλύτερο έγκλημα και για εμένα. Στην τελική ακόμα και οι Γερμανοί έκανσν επιλογή στον πιό σκώτοναν και ποιον όχι, οι Αμερικάνοι απλά τους σκώτοσαν όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα τους ναζί γιατί αυτοί νομίζω ότι σκότωσαν τον περισσότερο κόσμο. Dark το ότι είναι Εβρέοι δεν σημαίνει ότι είναι "κακοί" δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον από την εθνικότητα του.

ΥΓ : Όσος κόσμος σκοτώθηκε από πολέμους σε 100 χρόνια μπορεί να σκοτωθεί σε 100 λεπτά από την φύση, παράδειγμα : Τσουνάμι μουχαχαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Είμαι μεταξύ του ολοκαυτώματος των ναζί και των ατομικών βομβων...Δεν μπορώ να επιλέξω,τα θεωρώ και τα 2 απόλυτα εγκληματικά(όχι πως δεν είναι τα άλλα φυσικά).Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με τον O'Zorgnax στο ότι ο Γ' παγκόσμιος έχει ξεκινήσει και τον βιώνουμε κάθε μέρα(ευτυχώς ακόμα όχι οι Ελληνες)...Και όχι μόνο αυτό αλλά πιστεύω ότι αυτός ο πόλεμος ίσως να είναι και χειρότερος από άλλους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ο τρίτος παγκόσμιος για μένα είναι ο οικονομικός ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ψήφισα την τελευταία επιλογή "άλλο" δηλαδή και αυτό για να επιλέξω τις "Ειρηνευτικές" κατα τ' άλλα επεμβάσεις των ΗΠΑ σε Γιουγκοσλαβία και ΙΡΑΚ την δεκαετία που πέρασε αλλά ακόμα και σήμερα... Η παραπάνω επιλογές του poll όσο σκληρό και αν ακούγετε όσο εξωφρενικό, αφού μιλάμε πάντα για πόλεμο και ανθρώπινες απώλειες, είχαν μια κάποια ιδεολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα στον Χίτλερ και τις ατομικές βόμβες...
Τελικά διάλεξα τις ατομικές βόμβες με το εξής σκεπτικό...
Ο Χίτλερ ότι έκανε, το έκανε νομίζοντας ότι κάνει "καλό" στην ανθρωπότητα... ο άνθρωπος ήταν ψυχάκιας!
Οι ατομικές βόμβες όμως... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top