Πότε κινδυνεύουν οι ιδιωτικές καταθέσεις;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ένα πρακτικό θέμα που ελπίζω να διαφωτίσει όσους δεν έχουμε ιδέα από οικονομικά. Παράκληση να χρησιμοποιείτε απλούς όρους για να καταλαβαίνουμε κι εμείς. :P

Το 'χα ρωτήσει κι αλλού αλλά ας το κάνουμε και θέμα. Βλέπω λοιπόν τελευταία λόγω της κρίσης ένα ρεύμα των πολιτών να σπεύσουν να σηκώσουν ό,τι λεφτά έχουν στις τράπεζες για να τα φυλάξουν κάτω από το μαξιλάρι τους. Είμαι λίγο επιφυλακτικός απέναντι σ' αυτήν την κινδυνολογία, αλλά προφανώς κι εγώ ανησυχώ - και πολλοί από εσάς προφανώς.

Θα ήθελα λοιπόν όσοι γνωρίζετε σχετικά να μου πείτε:

  • Γενικά πότε κινδυνεύουν οι ιδιωτικές καταθέσεις.
  • Ειδικά τώρα, λόγω της κρίσης που έχουμε και της κρισάρας που θα επέλθει, κατά πόσον κινδυνεύουν οι ιδιωτικές καταθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης επειδή είχα μια απορία με αυτά που λέει ο Γιώργος, άκουσα σε μια εκπομπή ότι οι καταθέσεις κάτω από 100.000 ευρώ είναι εγγυημένες.
Τί ακριβώς παίζει με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Bill, πράγματι ισχύει αυτό! Αρκεί η τράπεζα να είναι Ελληνική. Π.χ. στην HSBC, Citibank ισχύει διαφορετική νομοθεσία (αν και στην πράξη, μόνο το ποσό διαφέρει νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι το ότι όλοι σηκώνουν τα λεφτά κ τα βάζουν κάτω από τα μαξιλάρια δεν μπορεί να οδηγήσει σε μία κατάσταση όπως τότε με τα λεγόμενα Ραλικά χρήματα; κ επίσης δεν θα είανι καλύτερα κ πιο ασφαλείς οι καταθέσεις μας να βρίσκονται σε ξένη κ όχι σε ελληνική τράπεζα σε περίπτωση υποτίμησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πράγματι τα λεφτά στις τράπεζες δεν κινδυνεύουν αυτή την στιγμή, και η προσωπική μου εκτίμηση ούτε στο άμεσο μέλλον. Ναι μεν σε θεωρητικό επίπεδο τα χρήματα σε ξένη τράπεζα είναι πιο ασφαλές, αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο όλη η φασαρία και ειδικά για πόσα κάτω των 100.000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Πράγματι τα λεφτά στις τράπεζες δεν κινδυνεύουν αυτή την στιγμή, και η προσωπική μου εκτίμηση ούτε στο άμεσο μέλλον. Ναι μεν σε θεωρητικό επίπεδο τα χρήματα σε ξένη τράπεζα είναι πιο ασφαλές, αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο όλη η φασαρία και ειδικά για πόσα κάτω των 100.000 ευρώ.
Εκτιμάς όμως ότι ίσως λίγο αργότερα ή σε βάθος χρονου θα υπάρξει πρόβλημα δέσμευσης; Οσο για τα 100.000 πάνω ή κάτω εμένα προσωπικά δεν μου λέει τιποτα το όριο γιατί πολλά έχουν ειπωθεί από υποσχέσεις κ πριν καν τελειώσει η εβδομάδα έχουμε δει να μην τηρούνται κ πιστεύω ότι αν φτάσουμε στην κατάσταση της δέσμευσης ως συνήθως θα ξεκινήσουν από τα μικρά εισοδήματα γιατί τα μεγάλα ουτε μπορούν ούτε θέλουν να τα ακουμπήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Επίσης επειδή είχα μια απορία με αυτά που λέει ο Γιώργος, άκουσα σε μια εκπομπή ότι οι καταθέσεις κάτω από 100.000 ευρώ είναι εγγυημένες.
Τί ακριβώς παίζει με αυτό;

@Bill, πράγματι ισχύει αυτό! Αρκεί η τράπεζα να είναι Ελληνική. Π.χ. στην HSBC, Citibank ισχύει διαφορετική νομοθεσία (αν και στην πράξη, μόνο το ποσό διαφέρει νομίζω).

δεν είμαι ειδικός ούτε καν γνώστης του θέματος και καλά κάνει ο εκτεθειμένος κόκκαλος και ενημερώνει τι ισχύει θεωρητικά, αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ αυθόρμητα ότι και ο 14ος μισθός εγγυημένος ήτανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
αν φτάσουμε στην κατάσταση της δέσμευσης ως συνήθως θα ξεκινήσουν από τα μικρά εισοδήματα γιατί τα μεγάλα ουτε μπορούν ούτε θέλουν να τα ακουμπήσουν

Σε όλες τις περιπτώσεις που υπήρξε δέσμευση των καταθέσεων τα μεγάλα κεφάλαια ήταν ήδη σε τράπεζες του εξωτερικού. Ποιος νομίζεις ότι θα μυριστεί πρώτος τη δέσμευση, εσύ ή ο Κόκκαλης;

Πάντως όπως το αντιλαμβάνομαι σε περίοδο πιθανής κρίσης του τραπεζικού συστήματος στην Ελλάδα ότι χειρότερο είναι να αφαιρείς τα κεφάλαια από τις τράπεζες τροφοδοτώντας τη κρίση τους.

Επίσης δέσμευση κεφαλαίων είναι σχεδόν σα να ομολογείς χρεοκοπία οπότε έχουμε χρόνο για κάτι τέτοιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ρε παιδια ποιος εχει στη τραπεζα καταθεσεις τη σημερον ημερα με το χαλι που επικρατει?

οποιος εχει να ρθει να με ζητησει απο τον πατερα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πφφφφ δεν έχω δυστυχώς ούτε ένα ? στο όνομα μου σε τράπεζα. Κρίμα και είχα έτοιμο το μονόπετρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ρε παιδια ποιος εχει στη τραπεζα καταθεσεις τη σημερον ημερα με το χαλι που επικρατει?

οποιος εχει να ρθει να με ζητησει απο τον πατερα μου.

:redface:: "Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, Σιντ!", :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
επ

έχεις περιουσιακό στοιχείο που δεν δικαιολογούν οι καταθέσεις στο όνομά σου ;

πάω να αφήσω ένα μήνυμα επισκεπτών στην εφορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πότε κινδυνεύουν οι ιδιωτικές αποταμιεύσεις;
Aπο την στιγμή που μπαίνουν σε τράπεζα.



Υγ. αστειεύομαι βέβαια, δεν έχω τπτ εναντίον του τραπεζικού συστήματος. αντιθέτως, έχω επισκεφτεί πολλές φορές συγκεκριμένη τράπεζα για να καταθέσω τις προσωπικές αποταμιεύσεις γενετικού υλικού.


υγ2. καλά τώρα έγινα και χυδαίος. αλήθεια είναι πως αυτές οι τράπεζες είναι οι μόνες που δεν κινδυνεύουν ούτε από ληστές
ούτε από έλλειψη ρευστού. :P

υγ3. παραέγινα χυδαίος, άλλο ήθελα να πω (τι; λολ :confused:) Λοιπόν, μη με νομίζετε για αναρχικό στοιχείο. Μπορεί να έχω όνειρα μιας ιδεατής κοινωνίας όπου η μπύρα είναι δωρεάν και οι μαξι φούστες απαγορευμένες... μα, αλίμονο, μέχρι να ωριμάσει το ανθρώπινο είδος αρκετά ώστε να αποδεχθεί αυτήν την παγκόσμια πρόοδο αξιών, αναγκαστικά συμβιβάζομαι
με έναν μετασχηματισμό των εξουσιαστικών κοινωνικών δομών που θα επιφέρει μια ισορροπία στην πάλη των τάξεων. α ναι, και μείωση τιμης στα φυστίκια :mad:
θες να πιείς ένα ουίσκι και δυο σακκουλάκια κοστίζουν οσο ένα μπουκάλι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μ αρεσει που απο τη μια μερια φωναζουμε οτι οι μισθοι ειναι μικροι, οτι δε μας μενει μια, οτι ζουμε με δανεια, οτι ειμαστε ολοι καταχρεωμενοι και απο την αλλη μερια ανησυχουμε για τα περισσια που υποτιθεται οτι δεν υπαρχουν, μηπως κινδυνευουν ως καταθεσεις σε τραπεζες! :D

Τελικα αποφασιστε...εχετε ή δεν εχετε?!:P

Να ξερω και γω μανα μου, να κανω τα κουμαντα μου αλα Βικ-Βικ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ρε παιδια ποιος εχει στη τραπεζα καταθεσεις τη σημερον ημερα με το χαλι που επικρατει?

οποιος εχει να ρθει να με ζητησει απο τον πατερα μου.


(Ωπα, τι διαμάντι είναι τουτο; :P)


Εχμμμ, σόρρυ δεν θα έρθω να σε ζητήσω, θα του πω να σε βάλει σε πακέτο και να το στείλει στη θυρίδα, είμαι μπιζι αυτό τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν άνθρωποι που ο μισθός τους κατατίθεται στην τράπεζα κ όλο κ κάτι αφήνουν μεσα γιατίς πιο δύσκολες μέρες ή αν συμβεί κάτι απρόοπτο ή άνθρωποι που έχουν κάνει πχ μια αγοροπωλησια οικοπέδου κ μεχρι να βρουν πως θα επενδύσουν το ποσο το έχουν στην τράπεζα ή αγρότες που παίρνουν τα χρήματα από τη σοδειά που έχουν πουλήσει κ πολλές πολλές άλλες περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ρε παιδια ποιος εχει στη τραπεζα καταθεσεις τη σημερον ημερα με το χαλι που επικρατει?

οποιος εχει να ρθει να με ζητησει απο τον πατερα μου.

και που τις έχει δλδ ο "νορμάλ" κόσμος τις κατα8έσεις του??? :worry:
Κάτω από το στρώμα? :worry:
(Αντι-σχόλιο: "και ποιός έχει ρε παιδιά κάτω από το στρώμα καταθέσεις τη σήμερον ημέρα με το χάλι που επικρατεί με τις ληστείες?")

I know ότι κάτι άλλο (θα πρέπει να ) θέλει να πει ο ποιητής εδώ πέρα αλλά ... τι? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οτι πλεον δε σου περισσευουν, ωστε να εχεις καταθεσεις...Αυτο νομιζω πως θελει να πει η Βικ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μ αρεσει που απο τη μια μερια φωναζουμε οτι οι μισθοι ειναι μικροι, οτι δε μας μενει μια, οτι ζουμε με δανεια, οτι ειμαστε ολοι καταχρεωμενοι και απο την αλλη μερια ανησυχουμε για τα περισσια που υποτιθεται οτι δεν υπαρχουν, μηπως κινδυνευουν ως καταθεσεις σε τραπεζες! :D

Τελικα αποφασιστε...εχετε ή δεν εχετε?!:P

Να ξερω και γω μανα μου, να κανω τα κουμαντα μου αλα Βικ-Βικ:P

άλλη και τούτη από δω μας πετάχτηκε :P

Δεν μου λες αστέρι μου? Το "Δεν έχω λεφτά να πάρω ένα αμάξι της προκοπής/ένα σπίτι/ να κάνω μια αποταμιευση σοβαρή για μια αναποδιά που θα εμφανιστεί παρακάτω" φαντάζομαι ότι για τους περισσότερους δεν σημαίνει "όλη μου η περιουσία είναι το 50ευρω που έχω στην τσέπη"! :P

Και επίσης μπορεί κάποιος να μην έχει τα τεράστια ποσά τύπου 200 ή 300.000 ευρώ αλλά και 20 ή 30.000 [ή και 10 ή και 5] να έχει για αυτόν που τα έχει είναι.. η περιουσία του. Και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να τα δει να χάνονται.
Έτσι πιστεύω εγώ τουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ω δε διαφωνω σε αυτο...

Απλα δεν μπορω να ακουω οτι δεν εχουν "μια" και πεινανε και απο την αλλη οτι ανησυχουν για τις καταθεσεις...

Ή σου περισσευουν και αποταμιευεις εστω και 100? το μηνα ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top