Λουλούδια, δέντρα, μικρές καλλιέργειες κηπευτικών

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο θέμα αλλά δεν θα ήταν ωραίο, να μοιραζόμασταν την αγάπη μας και την όποια γνώση έχουμε γύρω από φυτά, δέντρα ή μικρές καλλιέργειες κηπευτικών και ζαρζαβατικών...

να μοιραστούμε εμπειρίες και φωτογραφίες γύρω από δικά μας φυτά ή καλλιέργειες που κατα καιρούς επιχειρήσαμε.....

Ας κάνω την αρχή λοιπόν επειδή όταν μαγειρεύω προτιμώ τα φρέσκα μυρωδικά καλλιεργώ σε μικρές γλάστρες δυόσμο, ρίγανη, ματζουράνα, βασιλικό πλατύφυλλο για pesto, ακόμη και αρμπαρόριζα που είναι ότι πρέπει για γλυκά του κουταλιού......

Επίσης έχω μεγάλη αδυναμία σε ορχιδέες του είδους φαλαινόψις [Phalaenopsis], σε αποχρώσεις του μωβ και του λευκού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαιρετικό θέμα και με ενδιαφέρει πολύ αφού σκέφτομαι κι εγώ να καλλιεργήσω στο μπαλκόνι μας μυρωδικά για το φαγητό αλλά και για τη άρωμά τους! :)

Πώς αποξηραίνεις τον βασιλικό για να τον χρησιμοποιήσεις στο φαγητό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επίσης έχω μεγάλη αδυναμία σε ορχιδέες του είδους φαλαινόψις [Phalaenopsis], σε αποχρώσεις του μωβ και του λευκού.....

Αααααα, θελω φωτο !!!!
Επιβαλλεται!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
όταν θέλουμε να αποξηράνουμε βασιλικό ή δυόσμο, αφού τον κοψουμε και τον πλύνουμε καλά.......τον αφήσουμε να στεγνώσει καλά καλά αφήνοντας τον σε σουρωτήρι....

δύο λυσεις υπάρχουν... ή το κάνουμε ματσάκι και το κρεμάμε κοντά στο παράθυρο της κουζίνας ή τον σκορπάμε σε μικρό ταψάκι και τον αφήνουμε να ξεραθεί......

προσοχή πρέπει να έχει στεγνώσει πολύ καλά, αλλίως θα σαπίσει και δεν θα ξεραθεί.....

αφού ξεραθεί τον τρίβουμε με τα χέρια μας και τον φυλαμε σε κάποιο γυάλινο βαζακι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
IMAG0138.jpg

IMAG0031.jpg

ας ξεκινήσω με την ορχιδέα μου και τον κίτρινο ιβίσκο μου........

ορχιδέα φαλαινοψις στα επόμενα επεισόδια..........:clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δύο λυσεις υπάρχουν... ή το κάνουμε ματσάκι και το κρεμάμε κοντά στο παράθυρο της κουζίνας ή τον σκορπάμε σε μικρό ταψάκι και τον αφήνουμε να ξεραθεί......

προσοχή πρέπει να έχει στεγνώσει πολύ καλά, αλλίως θα σαπίσει και δεν θα ξεραθεί.....
Εγώ το πλένω, το σκουπίζω ελάχιστα, και το βάζω στον ήλιο.




Έχω μια ορχιδέα phalaenopsis που δεν μου έβγαλε λουλούδι τώρα και δυο χρόνια. Τα φύλλα είναι οκ. Εσένα σου βγάζει πιο συχνά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
@vvv:

Επειδή σου αρέσουν οι περτικαλιές (:P)

μερικά τιπς:

- χρειάζεται πολλά και συχνά ποτίσματα τη θερινή περίοδο.
- η λίπανση να γίνεται με κοπριά κι ακόμη με φωσφορούχα, αζωτούχα και θειούχα λιπάσματα
- να προτιμάς εμβολιασμό σε πορτοκαλιά ή νερατζιά που προήλθε από σπόρο.


Για τον ιβίσκο:

- καλή αποστράγγιση αν είναι γλάστρας.
- ο συριακός (Hibiscus syriacus) έχει σχήμα διακλαδούμενο,
βγάζει άνθη από Ιούλιο ως Οκτώβριο με ποικίλα χρώματα από λευκό ως πορφυρό.

Ποικιλίες (ανάλογα τα χρώματα που θες): Ardens, ροζ βιολέ
και Cocleste μπλέ βαθύ. :)

Είδη θερμοκηπίου: Hibiscus rosa sinensis (ή τριαντάφυλλο της Κίνας)
πολύ διαδεδομένο, άνθη βαθύ κόκκινο από Ιούνιο Σεπτέμβριο
(η ποικιλία Cooper, φύλλωμα πράσινο ανακατεμένο με λευκό και βαθύ κόκκινο)




Και φωτό για νέες σπανιότατες ποικιλίες από Phalaenopsis


Αγαπώ (οπτικά) αυτές πιο πολύ:

















:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχω μια ορχιδέα phalaenopsis που δεν μου έβγαλε λουλούδι τώρα και δυο χρόνια. Τα φύλλα είναι οκ. Εσένα σου βγάζει πιο συχνά?

κάθε τρία χρόνια μου βγάζει.....
και η ορχιδέα που έχω στο μπαλκόνι και φαίνεται στη φωτό έκανε 6 χρόνια να βγάλει λουλούδια.... πάντως αν το κοτσάνι που πετάει τα λουλούδια της ορχιδέας ειδους φαλαινόψις δεν έχει ξεραθεί καλό είναι να μην το κόψεις... μόνο αν έχει ξεραθεί

https://www.ammerlaan-orchideeen.nl/nl_index.php?lang=en&id=Assortiment
πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα για ορχιδέα φαλαινόψις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
https://www.ammerlaan-orchideeen.nl/nl_index.php?lang=en&id=Assortiment
πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα για ορχιδέα φαλαινόψις

Αχ Νέδερλαντς :inlove:


Μερικά πρόσθετα ινφοζ:

Οι ορχιδέες και οι μπρομέλιες (bromeliads) καθώς και ένα πολύ κοινό φυτό
η Sanseviera (κοινά η γλώσσα της πεθεράς) βγάζουν οξυγόνο τις νύχτες
σε αντίθεση με μερικά φυτά που απορροφούν τη νύχτα μικρή ποσότητα οξυγόνου.
Αυτό κάνει τις ορχιδέες ΙΔΑΝΙΚΕΣ για το υπνοδωμάτιο.

Επίσης τα μεγάλα φύλλα και το εναέριο ριζικό σύστημά της phalenopsis
έχουν ιδιαίτερα μεγάλη αντιρυπαντική δραστηριότητα.

Απαιτήσεις σε φως: Πλήρη σκιά. (έντονος ήλιος βλάπτει τα φύλλα και μειώνει την ανθοφορία)

Διάρκεια Ανθοφορίας: από δύο ως και 10 εβδομάδες ανάλογα το είδος
Άρωμα: όταν υπάρχει, μεθυστικό. Μερικά είδη είναι άοσμα (πχ Phalaenopsis honghenensis)


Πότισμα: περίπου 1 φορά την εβδομάδα, για όλη την διάρκεια του χρόνου,
εκτός από τον χειμώνα που αραιώνουμε το πότισμα, κάθε 10 μέρες περίπου,
καθώς το φυτό πρέπει να είναι νωπό αλλά όxι υγρό ούτε εντελώς στεγνό.


Η ανάπτυξη των ορχιδεών γίνεται προς τα επάνω από ένα σημείο.
Δηλαδή τα φυτά προσθέτουν νέα φύλλα και αναπτύσονται προς τα πάνω
χωρίς να κάνουν διακλαδώσεις.
Σπάνια οι ορχιδέες μπορεί να εμφανίζουν δεύτερο φυτό από το ίδιο ρίζωμα.

Οι Phalaenopsis είναι νεολατινικός όρος με ελληνική ρίζα.
Προέρχεται από τις λέξεις "Phalaena" (είδος νυχτοπεταλούδας)
και "όψις" γιατί το λουλούδι θυμίζει πολύ τις νυχτοπεταλούδες.

Και μιας και πιάσαμε τη φαλαίνοψη σε λίγο πιο αναλυτικό επίπεδο,
παρακάτω παραθέτω -για όποιον δεν βαριέται- ένα συνοπτικό αρθράκι για
την καλλιέργεια και παραγωγή της Φαλαίνοψης από δύο διδάκτορες του είδους.

Growing the Best Phalaenopsis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
IMAG0180.jpg
ο δυόσμος μου
IMAG0184.jpg
ο βασιλικός μου
IMAG0182.jpg
η ματζουράνα μου


και η μία ορχιδεά μου φαλαινόψις
View attachment 30146

IMAG0181.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω συνεχεια προσπαθω για τριανταφυλλα αλλα ολο μαραινονται, φταιει το σημειο, εχει η πολυ αερα η πολυ ηλιο.
Μα καμμια τριανταφυλλια να μη μου κραταει!:(

Λατρευω ορχιδεες, δεν εχω. Θελω κι εγω ορχιδεες!!!:baby:

:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Περνούν κατά καιρούς από τα χέρια μου κουκούτσια αβοκάντο τα οποία έχω προσπαθήσει πολλές φορές να "καλλιεργήσω" αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Έχω χρησιμοποιήσει φυσικά τη γνωστή μέθοδο:



Δεν περιμένω φυσικά να βγάλει καρπό, αλλά κάνει ωραία πρασινάδα και θα ήθελα να έχω ένα στο παράθυρο της κουζίνας μου! :inlove:



Ξέρει κανείς να μου πει πώς θα καταφέρω; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα έλεγα να το βάλεις σε βαμβάκι, όπως κάναμε μικρά στο δημοτικό με τις φακές και τα φασόλια.
Τελικά, με λίγο ψάξιμο είδα πως κάποιοι το φυτεύουν στο χώμα.
Μπορείς να δεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
δες εδώ
https://www.gardening-guides.com/howto/how%20to%20grow%20avocado.php


Το αβοκάντο είναι αειθαλές δένδρο και φυτεύεται σε βάθος τουλάχιστον 1 m. Δεν έχει σημαντικές ασθένειες και δεν απαιτεί ιδιαίτερες καλλιεργητικές φροντίδες. Θέλει ένα εύφορο έδαφος, (εδάφη ελαφράς ή μέτριας σύστασης, δηλαδή αμμοχαλικώδη και όχι αργιλικά) με καλή αποστράγγιση και καλό αερισμό και να το λούζει το φώς.Το αβοκάντο μπορεί να πάρει μέχρι δέκα έτη για να ωριμάσει αρκετά και να δώσει καρπούς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κάθε φορά που γίνεται η έκθεση Λουλουδιών στη Κηφισιά και αμέσως μετά στην Πλατεία Κοτζιά εκεί γύρω στο Μάιο - Ιούνιο, κόσμος πηγαίνει και αγοράζει λουλούδια για να στολίσει το σπίτι του.....
Υπάρχουν όμως και τα μυρωδικά που όχι μόνο στολίζουν το σπίτι και τις βεράντες, αλλά νοστιμίζουν και το φαγητό......
μυρωδικά.jpg
μυρωδικά
βασιλικός μέντα ρίγανη
βασιλικός.jpg
βασιλικός
χειμερινός είναι αυτός που έχει μαύρο κορμό
αρωματικό ετήσιο, ποώδες φυτό
κατά μια άποψη το βασιλικό τον έφερε ο Μέγας Αλέξανδρος στην Ελλάδα μετά εκστρατεία του στην Ινδία.
ο βασιλικός είναι φυτό με μεγάλη βλαστητική ανάπτυξη γι αυτό έχει συνέχεια ανάγκη από λιπαντικά στοιχεία και υγρασία στο έδαφος, παρ όλο που αντέχει και σε πιο αντίξοες συνθήκες.
χρειάζεται ένα μέσης συστάσεως έδαφος, που πρέπει να είναι καλά λιπασμένο, κυρίως, σε ό,τι αφορά το κάλιο.
στα πολύ ελαφρά χώματα υποφέρει από έλλειψη υγρασίας, γι αυτό συνήθως είναι αρκετά βαρύ το γλαστράκι του βασιλικού όταν τον αγοράζετε.
ο βασιλικός θέλει πολύ ήλιο, για να αποκτήσει το γνωστό, χαρακτηριστικό του άρωμα (όσο περισσότερος ήλιος, τόσο πιο έντονο είναι το άρωμα).
μέντα.jpg
μέντα
είναι ποώδες αρωματικό φυτό
υπάρχουν τρία διαφορετικά είδη, η Μέντα η πιπερώδης (Mentha piperita), η πράσινη μέντα , κοινώς δυόσμος (Mentha viridis), η μέντα η πουλέγιος (Mentha pulegium), κοινή ονομασία φλισκούνι.
η μέντα χρειάζεται ήλιο για να αναπτυχθεί, αλλά αντέχει και σε μέρος που τη βλέπει λίγες ώρες την ημέρα ο ήλιος.

η μέντα πρέπει να ποτίζεται τακτικά γιατί είναι απαιτητική σε νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Σας παρουσιάζω τον ανθισμένο μου... κάκτο! :clapup:
Οι φωτογραφίες είναι περσινές, φέτος όμως μου ξανά φούντωσε λουλούδια! :D

cac1.jpg
cac2.jpg
cac3.jpg

Δεν ξέρω σε ποιο είδος ανήκει. Πάντως για να φτάσει να φυτρώσουν λουλούδια χρειάστηκαν ΧΡΟΝΙΑ (τουλάχιστον 4-5) και συχνό καθαρισμό από νέα βλαστάρια ώστε να μεγαλώσει μόνος του στη γλάστρα.
Υπό κανονικές συνθήκες γεμίζει τριγύρω του κι άλλα κακτάκια-μπάλες, εγώ τον καθαρίζω όμως, μεταφυτεύοντας τα κακτάκια σε άλλες γλάστρες.
Δυστυχώς το λουλούδι διαρκεί μόνο 1 μέρα, μετά μαραίνεται. :/:

:)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σας παρουσιάζω τον ανθισμένο μου... κάκτο! :clapup:
Οι φωτογραφίες είναι περσινές, φέτος όμως μου ξανά φούντωσε λουλούδια! :D
Δεν ξέρω σε ποιο είδος ανήκει. Πάντως για να φτάσει να φυτρώσουν λουλούδια χρειάστηκαν ΧΡΟΝΙΑ (τουλάχιστον 4-5) και συχνό καθαρισμό από νέα βλαστάρια ώστε να μεγαλώσει μόνος του στη γλάστρα.
Υπό κανονικές συνθήκες γεμίζει τριγύρω του κι άλλα κακτάκια-μπάλες, εγώ τον καθαρίζω όμως, μεταφυτεύοντας τα κακτάκια σε άλλες γλάστρες.
Δυστυχώς το λουλούδι διαρκεί μόνο 1 μέρα, μετά μαραίνεται. :/:

:)

-petros

λέγεται το Λουλούδι του Πάσχα..δεν θυμάμαι αν το έχω αναρτήσει κι εγώ....
εμένα τώρα μόλις έβγαλε ματάκια γύρω γύρω από το κεφαλάκι του κάκτου για να γίνουν λουλούδια....
μου αρέσει που ολη τη μέρα κοιτάει τον ήλιο και το βράδυ κλείνει.....
κρατάει δύο τρεις μέρες......
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, Sans-Serif]Easter Lilly Cactus[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τρελαίνομαι για κάκτους. Έχω τρεις. Το ένα κακτάκι σάπισε σε ένα μέρος και το 'βγαλα το σαπισμένο. Αυτό που έμεινε, εντάξει φαίνεται, αλλά δε μεγαλώνει.
Ο άλλος είναι μεγάλος, μια χαρά και το τρίτο άνθισε κιόλας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Προσπαθω να φυτεψω αβοκαντο αλλα δεν φυτρωνει καν. Το βαζω σε δοχειο με νερο για 4-8 εβδομαδες αλλα δεν βγαζει ριζες... τι κανω λαθος; Εχω και ενα προβλημα με το κριθαρι. Φυτευω κριθαρι, μεγαλωνει κανονικα αλλα μετα απο 2 εβδομαδες αρχιζει να κιτρινει απο επανω και σταδιακα ξερενεται. Μηπως εχει μικρο χρονο ζωης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προσπαθω να φυτεψω αβοκαντο αλλα δεν φυτρωνει καν. Το βαζω σε δοχειο με νερο για 4-8 εβδομαδες αλλα δεν βγαζει ριζες...
That makes two of us. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. :/: (ό,τι μπόρεσα να βρω στο διαδίκτυο δηλαδή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top