Αεροπορική τραγωδία και ευθύνες

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η άποψη σας ποια είναι θα τυμωρηθούν οι υπέυθυνοι για την τραγωδια ή απλά θα περάσει στο ντούκου το όλο θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αν βρεθει οτι φταίει κάποιος, εγω ελπίζω max σε απολυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αν βρεθει οτι φταίει κάποιος, εγω ελπίζω max σε απολυση...

Max απολυση? Έτσι απλά gademi? Αν υπάρχουν ευθήνες κακής συντήρησης κτλ η φυλακή είναι λύση. Όχι τόσο στους φροντιστές, πιλότους κτλ αλλωστε αυτοι διακινδυνέυουν κιόλας, αλλα στους ιδιοκτήτες, διευθηντές της Helios. Αφού εξαντληθεί το γεγονός ότι δεν είναι ατύχημα, μην ψάχνουμε απλά για κάποιον να την πληρώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Max απολυση? Έτσι απλά gademi? Αν υπάρχουν ευθήνες κακής συντήρησης κτλ η φυλακή είναι λύση. Όχι τόσο στους φροντιστές, πιλότους κτλ αλλωστε αυτοι διακινδυνέυουν κιόλας, αλλα στους ιδιοκτήτες, διευθηντές της Helios. Αφού εξαντληθεί το γεγονός ότι δεν είναι ατύχημα, μην ψάχνουμε απλά για κάποιον να την πληρώσει.
Επειδή τυχαίνει να τον γνωρίζω προσωπικά τον gademi και τις απόψεις τοθ περί νόμων, είμαι σίγουρος ότι εννοούσε πως αποκλείεται να τιμωρηθούν οι υπέυθυνοι με κάτι παραπάνω από απόλυση και όχι πως αυτός θεωρεί την απόλυση ως τη δίκαιη τιμωρία.
Βέβαια θα μας το επιβεβαιώσει και ο ίδιος αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι δεν αξίζει κάποιος φυλακή αν βγεί τελικά κάτι τέτοιο, απλά συνήθως καταφέρνουν να τα κάνουν γαργάρα. Εδώ βγήκαν αθώοι αυτοί που είχαν κόψει τις κολώνες απο πολυκατοικία που έπεσε τότε με το σεισμό για να διαμορφωθεί ο χώρος του soupermarket στο υπόγειο.

αλλα στους ιδιοκτήτες, διευθηντές της Helios
Αυτοι δεν έχουν ποτέ ευθύνη, ακόμα και νομικα. Ευθύνη έχει ο μηχανικός η η εταιρία σαν νομικό προσωπο που μονο αποζημίωση μπορείς να τη βαλεις να πληρώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
και η ιστορία επαναλαμβάνετε gademis για όπου ο φταίχτης έχει λεφτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Παιδιά είτε το πιστεύετε είτε όχι,στην Ελλάδα βάσει νόμων,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΣΟΒΙΑ!Γι'αυτό και όλοι μα όλοι,ακόμη και οι πιο ψυχροί δολοφόνοι κάθονται μεσα το πολύ καμιά 20αρια χρόνια.Εδω βγήκε ο Δράκος,τι να λέμε τώρα!!!Και όχι μόνο βγήκε αλλά προσπαθούν να τον αγιοποιήσουν κιόλας,άσε που θα κάνει και τρελά λεφτά από δικαιώματα βιβλίων κλπ.Οσον αφορά πάντωσ το συγκεκριμένο δυστύχημα,η δίκη λογικά θα γίνει στην Κύπρο,όπου πιστέψτε με,σε θέματα οργάνωσης-πολιτείας -κράτους είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά από μας!Οπότε αυτή τη φορά ίσως δούμε κάποιους να τιμωρούνται πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
βασικά εγω πιστεύω ότι για καμία εβδομαδα θα ασχοληθουν με το θεμα και μετα θα ξεχαστει...Ετσι γίνετια πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Νομίζω οτι αν μιλάγαμε για Ελλάδα, τοτε το μόνο που θα γίνονταν θα ήταν να τα αρπάξουν 2-3 "μικροί", να κάνουν μερικά χρονάκια μέσα και ολοι να είναι ευχαριστημένοι... το θέμα είναι να γίνει έρευνα σε βάθος... Άμεσα υπέυθυνος είναι ο μηχανικός - συντηριτής που κάνει τον έλεγχο πρίν την πτήση, στην συνέχεια ο πιλότος που πέρνει την ευθύνη της πτήσης και μετά η ίδια η εταιρία. Ακόμα και πιέσεις να δέχονταν απο την εταιρία ή στελέχη αυτής για να κάνουν κάπου τα στραβά μάτια, φταίνε! και θα πρέπει να υπάρξει ανάλογη τιμωρία, κατα την γνώμη μου παραδειγματική και προς την εταιρία και να θεσπιστούν αυστιρότεροι νόμοι ωστε οι ίδιες οι εταιρίες να είναι πιο προσεκτικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
κατα την γνώμη μου παραδειγματική και προς την εταιρία και να θεσπιστούν αυστιρότεροι νόμοι ωστε οι ίδιες οι εταιρίες να είναι πιο προσεκτικές!
Το κακό είναι οτι σε μία εταιρία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω απο το να της πάρεις λευτά. Θα γίνει όπως έγινε με τα soupermarkets που βαλανε το κοινό να πληρώσει τα πρόστιμά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
@alex 25 χρόνια είναι τα ισόβια, φοβερή λογική. Κάπιοι δικαστές βέβαια ρίχνουν 5-6 φορές ισόβια αλλα μόνο όταν δεν έχει κανένα μεγαλοδικηγόρο ο κατηγορούμενος.

@exposed και σε 1 μήνα ουτε καν θα το θυμόμαστε, θα βγει στην επιφάνεια με το επόμενο αεροπλάνο που θα πέσει.

Εμένα μου έχει κάτσει περίεργα το ότι δεν έχουν βρει τον πιλότο. Το θέμα να εξανεμίστηκε είναι λίγο κουλό. Είμαι περιέργος να δω αν ήταν ασφαλισμένο το αεροπλάνο. Λέτε να το έριξαν οι ίδιοκτήτες της εταιρείας ? Εκτός απο το θέμα ευθηνών ας γράψουμε και τον λόγο για τον οποίο νομίζετε ότι έπεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top