Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θεωρώντας ότι η πιο παραγωγική 10ετία ενός ανθρώπου [εργασιακή] κατά κανόνα είναι η δεκαετία 25-35 (ή 30-40 κατά άλλους-είναι θέμα ποιούς παράγοντες και με ποιά βάρη λαμβάνει κανείς υπόψη του) και αγνοώντας τις εικασίες περί ετών στη σχολή ή όχι, πότε πιστεύεις ότι πρέπει να αναρωτηθεί κανείς για το που θα χτίσει την καριέρα του? Στα 50, αφού εχει δει και ... εμπεδώσει την ελληνική αγορά εργασίας?

Κατ αρχάς ας πάψουμε να υπολογίζουμε με...10ετίες! Χρυσή 10ετία κτλ...μπορεί να είναι και 8, 13,24 και πάει λέγοντας!
Κατά δεύτερον, εκείνο το...."η πιο παραγωγική", μου θυμίζει....σοδειά, και ισχύει ίσως για κάποιους, που βιάζονται να παροπλιστούν!
Και τέλος, "έξω" δεν προσπάθησα να χτίσω ποτέ καριέρα για να σου απαντήσω εάν και κατά πόσο η Ευρώπη περιμένει με ανοιχτές αγκάλες τον κάθε...πικραμένο από την Ελληνική αγορά εργασίας, αλλά ένα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας, αν αξίζεις πραγματικά, ΟΠΟΥ και να είσαι θα πετύχεις!
"Εύκολες" αγορές, δεν θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις, αγαπητή μου, ποιοί ψάχνουν! ;)
Κρατάω και αντιμετωπίζω με σεβασμό και σοβαρότητα τις ειδικές περιπτώσεις που, η....Ελλαδίτσα μας ΔΕΝ καλύπτει κάποια μεγάλα ταλέντα! Πόσα είναι αυτά λες, ο...καθένας που σκέπτεται το....έξω; :D

Kαλή σου και δημιουργική μέρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Να προσθέσω κάτι για να συνεισφέρω στη συζήτηση. Θεωρούμε οτι οι ξένοι δεν κουράζονται για να παίρνουν τα χρήματα που παίρνουν; Δηλαδή οκ, μπορεί ο μέσος ευρωπαίος να παίρνει για την ίδια εργασία 300 ευρώ παραπάνω από έναν έλληνα. Σκεφτόμαστε όμως οτι αυτοί (από όσο ξέρω) δεν έχουν καφεδάκια, τσιγαράκια, κουβεντούλα στο τηλέφωνο, facebook και msn στα γραφεία που έχουμε συνηθίσει εμείς;

Νομίζω οτι δε θα άφηνα την Ελλάδα, θα άφηνα όμως την Αθήνα. Θα πήγαινα σε κάποιο νησί ή μια μικρή παραθαλάσσια πόλη και θα μεγάλωνα εκεί τα παιδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κάποια πράγματα δεν είναι κλισέ... ότι άλλες αντοχές έχεις στα 30, άλλες στα 40 και άλλες στα 50 είναι...κοινο μυστικό και όχι κλισέ!

Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι κακό να διευρύνει κανείς τους ορίζοντες "αγορά εργασίας" και να αντιμετωπίζεται με μειδίαμα και/ή ειρωνία κάποιος που αντιμετωπίζει την υδρόγειο ως ένα ... μεγάλο χωριό.
Με την ίδια λογική και οι Έλληνες γιατί έρχονται στην Αθήνα από τα χωριά τους? Να κάτσει ο καθένας εκεί που κάθεται... μην τον δω να βγαίνει από τα σύνορα του νομού του [μη πω του δήμου του]... τον τσάκισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
E σορρυ, αλλα εαν η sakura-chan επιστρεψει εχοντας σπουδασει βιολογια δεν τη βλεπω να βρισκει τοσο ευκολα δουλεια και μαλιστα πανω στην ερευνα...
Η κολλητη μου παντως μετα απο αρκετα χρονια τρεξιμο, κατεληξε να γινει τραπεζικος. Γινονται και στις καλυτερες οικογενειες! :P

Οποτε το "ΟΠΟΥ" εισαι θα πετυχεις δεν ισχυει για ολους και για ολα.

"αν αξίζεις πραγματικά, ......!" Μα βεβαια, στη χωρα μας την αξιοκρατια την εχουμε για σημαια. Ας ειναι καλα οι δημοσιες σχεσεις και το εθνικο μας σπορ του "γλυψιματος", λεω εγω...

Εδω ζητημα ειναι να βρεις να δουλεψεις πανω σε αυτο που εχεις σπουδασει και σου αρεσει και μετα μιλαμε για καριερα στο Ελλαντα...Εχουμε γινει και ολοι πανεπιστημονες τρομαρα μας! Ο, τι μπορει κι αυτη κανει...

"Αχ Ελλαδα" που λεει και ο Παπαζογλου...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

ENNOEITAI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εγώ ναι..Θα μου λείψει το κλίμα, η ακαταστασία, ο συνωστισμός στις παραλίες και τα χαζοχαρούμενα που κάνουν βλακείες στις πλατείες με φωτιές και τέτοια, αλλά άμα δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις κάπου, μια είναι η λύση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
κάποια πράγματα δεν είναι κλισέ... ότι άλλες αντοχές έχεις στα 30, άλλες στα 40 και άλλες στα 50 είναι...κοινο μυστικό και όχι κλισέ!
Στο...σκάψιμο; :)
Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι κακό να διευρύνει κανείς τους ορίζοντες "αγορά εργασίας" και να αντιμετωπίζεται με μειδίαμα και/ή ειρωνία κάποιος που αντιμετωπίζει την υδρόγειο ως ένα ... μεγάλο χωριό.
Με την ίδια λογική και οι Έλληνες γιατί έρχονται στην Αθήνα από τα χωριά τους? Να κάτσει ο καθένας εκεί που κάθεται... μην τον δω να βγαίνει από τα σύνορα του νομού του [μη πω του δήμου του]... τον τσάκισα!
Μειδίαμα στις περιπτώσεις απλώς που κάποιοι νομίζουν ότι το "πάμε έξω ρε" είναι κάτι σαν....πάμε μπαρότσαρκα και ότι κάτσει!
Σοβαρά τώρα, πόσους από όσους το λένε, θα αντιμετώπιζες με σοβαρότητα; Εγώ, και να μου επιτρέψεις, σαν μια...10ετία και βάλε μεγαλύτερος σου,που πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μα αυτό το πάμε έξω μου φέρνει τρόμο, ούτε 1 στους 100!
Οι 99 συνήθως διάγουν την παιδική τους ηλικία ακόμη (νοητικά) και ως εκ τούτου....

Οποτε το "ΟΠΟΥ" εισαι θα πετυχεις δεν ισχυει για ολους και για ολα
Πάλι ολισθαίνεις....σαφώς και δεν ισχύει, μπορεί να πεθάνεις κι από καρκίνο κάπου στην ...πορεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πάλι ολισθαίνεις....σαφώς και δεν ισχύει, μπορεί να πεθάνεις κι από καρκίνο κάπου στην ...πορεία!

Α, αυτο ειναι το προβλημα βρε...οτι αυτος που πραγματικα αξιζει μπορει να πεθανει απο ανιατη ασθενεια στην προσπαθεια του να πετυχει τους στοχους του!:/:
Στην ιδια χωρα ζουμε?!:confused:
Γκαμωτο!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στο...σκάψιμο; :)
Στη συγκέντρωση την ωρα που διαβάζεις νέα πράγματα, στη μνήμη, στην ικανότητα να αφομοιώνεις νέες τεχνολογίες και ιδέες, στα ψυχικά αποθέματα να 'ακολουθείς' και να 'ηρεμείς' (ενώ παράλληλα τους μαθαίνεις) μια ομάδα παιδιών (κάθε ηλικίας), στη δυνατότητα να αντέχεις στις πολλές ώρες εργασίας...
θέλεις να συνεχίσω?
Δεν ξέρω για σένα, και δεν μπορώ να κρίνω αγνώστους αλλά κρίνω από τον εαυτό μου, που πριν μια δεκαετία μου αρκούσαν 2 μέρες διάβασμα και χτύπαγα 10άρακι και αν με έβαζες να το ξανακάνω σήμερα δεν ξέρω αν θα έπιανα τάληρο, που στα 20 μας βαράγαμε 5νθημερα ξενύχτια πριν σωριαστούμε από την κούραση και σήμερα [στα 30 μας] στη δεύτερη άντε τρίτη μέρα ο καναπές μας φαίνεται μακρινή απόσταση κοοοκ.
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά για κάθε άνρθωπο η πνευματική διαύγεια και η σωματική ικανότητα βαίνουν μειούμενες καθώς οι μέρες περνούν. global truth και όχι, ούτε εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα(!)


edit: σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί ο καθένας που λέει "θα πάρω το δισάκι μου στο ώμο", αλλά προσωπικά δεν έχω την πρόθεση να κρίνω αν κάποιος έχει μυαλό μέσα στο κεφάλι του ή πάνω από αυτό (οπότε νομίζει ότι θα πάει στον κήπο της Εδέμ αν πάει στο εξωτερικο), παρά μόνο να δώσω τη δική μου οπτική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η Ευρωπη πια δεν νοειται τοσο ως εξωτερικο..οποτε ευρωπη ναι..για αμερικη δεν νομιζω..πηγα και καναδα καποτε και η αδελφη μου εμεινε κατι χρονια και γυρισε πισω..δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..
μην ακουτε τα μεγαλα λογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και τέλος, "έξω" δεν προσπάθησα να χτίσω ποτέ καριέρα για να σου απαντήσω εάν και κατά πόσο η Ευρώπη περιμένει με ανοιχτές αγκάλες τον κάθε...πικραμένο από την Ελληνική αγορά εργασίας, αλλά ένα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας, αν αξίζεις πραγματικά, ΟΠΟΥ και να είσαι θα πετύχεις!
"Εύκολες" αγορές, δεν θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις, αγαπητή μου, ποιοί ψάχνουν! ;)

Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα πολλοί άνθρωποι θεωρούνται επιτυχημένοι, ή ακόμα και πρωτοπόροι, στην προσπάθειά τους να κάνουν όσο πιο αποδοτικά μπορούν την δουλειά τους σε συνθήκες αναπτυσσόμενης χώρας, με πολλές ελλείψεις, τόσο από πλευράς υποδομών, όσο κι οργάνωσης. Με βάση αυτά τα δεδομένα εργάζομαι και προσπαθώ να προσεγγίσω το επίπεδο που θα θεωρήσω τον εαυτό μου πετυχημένο, όμως το σφίξιμο στο στομάχι είναι αναπόφευκτο κάθε φορά που κάποιος αλλοδαπός συνάδελφος με κοιτάει με γουρλωμένα μάτια όταν του περιγράφω τις διαφορές στον τρόπο δουλειάς εδώ με εκεί. Και πια με εκνευρίζει όλο αυτό. Δεν το βλέπω τόσο ως challenge ούτε με ενδιαφέρει να το παίξω καλή Σαμαρείτισσα. Απλά μπούχτισα και σκέφτομαι εναλλακτικές, αν και δεν μπορώ να αποφασίσω. Πάντως σίγουρα δεν θεωρώ εύκολη λύση το να μεταναστεύω, δεν θεωρώ loosers όσους το κάνουν, χαίρομαι για αυτούς. Άλλωστε την χώρα του κανείς μπορεί να την βοηθήσει και με άλλους, έμμεσους τρόπους κι όχι μόνο μένοντας σε αυτή και πληρώνοντας φόρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γειά σας αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο φορουμ σας.

Στο θέμα μας τώρα, εγώ όπως έχουν τώρα τα πράγματα στην Ελλάδα θα έφευγα στο εξωτερικό, αν ήμουν λίγο πιο νέος και δεν είχα τόσους λόγους να είμαι εδώ. Έχω ζήσει 7 χρόνια στην Αγγλία και μπορώ να σας πω ότι ο καιρός μπορεί να φαίνεται σαν αποτρεπτικός παράγοντας αλλά για τους περισσότερους δεν είναι. Εξαρτάται και από το τι άνθρωπος είσαι. Όσο ήμουν εκεί γνώρισα αυτούς που όλη μέρα γκρινιάζουν και άλλους που ήταν αποφασισμένοι να περάσουν φανταστικά. Δεν λέω ότι δεν θα έχεις προβλήματα και περίεργες εμπειρίες αλλά για μένα το να έχεις εμπειρίες είναι πλούτος.
Στην Αγγλία μου είχε δοθεί η ευκαιρία να μείνω εκεί και να δουλέψω αλλά έπρεπε να γυρίσω για να πάω στρατό (18μηνο τότε) και όταν ξαναέψαξα το "κονέ" δεν υπήρχε πια αλλά και εγώ δεν το πάλεψα πολύ να γυρίσω Αγγλία. Από τότε συνέχεια σκέφτομαι αν ήταν βλακεία μου ή όχι. Έχω δουλέψει σε πολύ σοβαρές εταιρίες και με σχέσεις με το εξωτερικό. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι στην Αγγλία τα πράγματα ίσως να ήταν λίγο καλύτερα. Τώρα δουλεύω σε έναν εκπαιδευτικό οργανισμό στην Αθήνα και τον προβληματισμό του φίλου τον αντιμετωπίζω παντού.
Πρέπει να πω, για να είμαστε όλοι προετοιμασμένοι, ότι η Αγγλία είναι πολύ δεκτική σε αλλοδαπούς (καμία σχέση με την Ελλάδα) αλλά ΠΑΝΤΑ θα νιώθεις αλλοδαπός. Όσα χρόνια και αν είσαι εκεί. Σε αντίθεση με την Αμερική που είναι όλοι αλλοδαποί και σε δέχονται πιο εύκολα.

Εγώ θα έφευγα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

To ερώτημα είναι τόσο αορίστως αόριστο, που η απάντηση του ...self, το υπερκαλύπτει ως προς το ουσιώδες περιεχόμενο του, αλλά και ως προς την τάση να κολακεύονται ιδέες, αισθήματα και ενδιαφέροντα της Λαϊκής...τάξης (ποπουλισμός) !
Τάση φυγής στο....εξωτερικό, πριν συνειδητοποιήσουμε καλά καλά τι γίνεται στο....εσωτερικό!

Αλλά ξέχασα, ζήσαμε κάποιες (καθοριστικές) εμπειρίες στην....σχολή (στο πρώτο έτος) :hehe: και βουρ για....έξω!

.

Το ερώτημα είναι καλά διατυπωμένο! Τι θέλεις να ρωτήσω; Να γράψω μια παράγραφο που να αναλύω τα πιθανά επαγγέλματα που μπορεί να έχει κάποιος εδώ, τα πιθανά έξω, (ανα περιοχή, ή το θέλεις ανα απασχόληση/μισθό/καιρό/ απόσταση; ) και να περιμένω απάντηση για την κάθε περίπτωση;
Όσοι έχουν δουλέψει εδώ και έχουν δει τους ορίζοντες τους και ίσως μπορούν να το συγκρίνουν με το τι θα μπορούσαν να κάνουν κάπου αλλού ας απαντήσουν.

Φυσικά και είναι ευπρόσδεκτα και τα σχετικά σχόλια όπως τα παράπονα του παιδιού που είδε την κατάντια της σχολής του και ονειρεύεται κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω αν είναι νωρίς το πρώτο έτος αλλά όσοι έχουν σπουδάσει έχουν να πουν ιστορίες που τους απογοήτευσαν κάποια στιγμή οι σχολές τους και είπαν "τι κάνω εδώ πέρα!!!!". Το τι αποφάσεις στηρίζει πάνω σε αυτές είναι υπόθεση του καθενός προσωπικά.

Και φυσικά δεν πιστεύω ότι όλοι πρέπει να παρατήσουν την χώρα λες και είναι πλοίο που βουλιάζει, απλά πιστεύω ότι μια εμπειρία στο εξωτερικό (εκπαίδευση/εργασία) είναι πολύτιμη και μπορεί να προσφέρει στην βελτίωση της κατάστασης εδώ.
Πάντως πιστεύω ότι είναι μια πιθανότητα που πρέπει να σκεφτεί κανείς νωρίς.

Η μητέρα μου θα με ταίζει για καμιά 10 χρόνια ακόμα αν παίρνω 750 ευρώ και κάνω κάνα κουτσούβελο...

edit:
" "Εύκολες" αγορές, δεν θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις, αγαπητή μου, ποιοί ψάχνουν! "
Δεν είπα θα πάω στο εξωτερικό να καβατζοθώ και να πληρώνομαι, να δουλέψω θα πήγαινα. Γιατί θα είναι πιο εύκολη αγορά γιατί τα λεφτά θα μου αρκούν;

"Κρατάω και αντιμετωπίζω με σεβασμό και σοβαρότητα τις ειδικές περιπτώσεις που, η....Ελλαδίτσα μας ΔΕΝ καλύπτει κάποια μεγάλα ταλέντα! Πόσα είναι αυτά λες, ο...καθένας που σκέπτεται το....έξω; "
1. lol, πάλι καλά που το αξίζουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις.
2.Όχι δεν είμαι μεγάλο ταλέντο, αυτό να με καθησυχάσει κάπως; ή να μου δώσει ένα κίνητρο παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
1. lol, πάλι καλά που το αξίζουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις.
2.Όχι δεν είμαι μεγάλο ταλέντο, αυτό να με καθησυχάσει κάπως; ή να μου δώσει ένα κίνητρο παραπάνω;
lol...? Tι lol? :confused:
Eδώ μερικοί μερικοί, ούτε λίγο ούτε πολύ μας λένε...
Επαγγελματικός προσανατολισμός-----> ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ!
Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, λέω εγώ (δίχως lol)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οκ οκ το "Επαγγελματικός προσανατολισμός-----> ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ!" είναι πολύ ακραίο.

Δεν λέω αυτό. Ούτε σκέφτονται την μετανάστευση όλοι. Απλά κάποιος που το έχει το μικρόβιο "μήπως να το παλέψω και αλλού;" ας το σκεφτεί σοβαρά.

Πήρα πολλές απόψεις και ξέρω ότι πολλές γίνονται εκ του ασφαλούς ή κατόπιν εορτής ή τέλος πάντων ως ένα post σε ένα forum και θα τις αξιολογήσω υπό αυτό το πρίσμα. Το θέμα είναι τόσο πολύπλευρο που ο χρόνος θα είναι καλύτερος σύμβουλος ( και η τιμή της βενζίνης!!!!) thanx everybody !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
lol...? Tι lol? :confused:
Eδώ μερικοί μερικοί, ούτε λίγο ούτε πολύ μας λένε...
Επαγγελματικός προσανατολισμός-----> ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ!
Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, λέω εγώ (δίχως lol)

Eδω μερικοι υπονοουν οτι οι νεοι που θελουν να φυγουν εξω,εχοντας βιωσει την εργασιακη κατασταση και το αδιεξοδο στο Ελλαντα ειναι προδοτες και τεμπεληδες που νομιζουν οτι στο εξωτερικο βγαζεις ευκολο χρημα χωρις να δουλευεις..

Και εγω το ιδιο παντως προτεινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, λέω εγώ (δίχως lol)
«Human capital flight» ή "brain drain" (είμαι σίγουρη ότι το ξέρεις) είναι ένα φαινόμενο όπου άτομα μορφωμένα και άριστα προετοιμασμένα στον τομέα τους μεταναστεύουν έχοντας κίνητρο επαγγελματική καταξίωση, συνεπώς, καλύτερη οικονομική κατάσταση. Δεν είναι κάτι καινούριο. Συμβαίνει σε πολλές "κρίσεις". Οι αναπτυγμένες χώρες που προσφέρουν τις ευκαιρίες τρίβουν τα χέρια τους όταν παίρνουν έτοιμα εκπαιδευμένα άτομα και τα αξιοποιεί χωρίς κόστος εκπαίδευσης.

Έβαλες τον φθαρμένο (πλέον) πατριωτισμό να πολεμά τον φόβο της επαγγελματικής και οικονομικής αποτυχίας.
[FONT=&quot]… άνισος πόλεμος, δαίμονα.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
η Ευρωπη πια δεν νοειται τοσο ως εξωτερικο..οποτε ευρωπη ναι..για αμερικη δεν νομιζω..πηγα και καναδα καποτε και η αδελφη μου εμεινε κατι χρονια και γυρισε πισω..δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..
μην ακουτε τα μεγαλα λογια..

βρε κουτούτσικο , αυτό δεν είναι επιχείρημα , απλά κανείς δεν αντέχει μακρυά σου

«Human capital flight» ή "brain drain" (είμαι σίγουρη ότι το ξέρεις) είναι ένα φαινόμενο όπου άτομα μορφωμένα και άριστα προετοιμασμένα στον τομέα τους μεταναστεύουν έχοντας κίνητρο επαγγελματική καταξίωση, συνεπώς, καλύτερη οικονομική κατάσταση. Δεν είναι κάτι καινούριο. Συμβαίνει σε πολλές "κρίσεις". Οι αναπτυγμένες χώρες που προσφέρουν τις ευκαιρίες τρίβουν τα χέρια τους όταν παίρνουν έτοιμα εκπαιδευμένα άτομα και τα αξιοποιεί χωρίς κόστος εκπαίδευσης.

Έβαλες τον φθαρμένο (πλέον) πατριωτισμό να πολεμά τον φόβο της επαγγελματικής και οικονομικής αποτυχίας.
[FONT=&quot]… άνισος πόλεμος, δαίμονα.[/FONT]

https://issuu.com/yawningsplits/docs/204issue?viewMode=magazine

σελίς 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βρε κουτούτσικο , αυτό δεν είναι επιχείρημα , απλά κανείς δεν αντέχει μακρυά σου
λες?:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
για μεταπτυχιακα, ερευνα ή γενικα δουλεια για ορισμενο διαστημα ναι. αλλα με τιποτα μονιμα, εκτος αν η ελλαδα καταντησει πραγματικα απαραδεκτη ωστε να αναγκαστω να μεταναστευσω. σιγουρα δν θα θυσιαζα σχεση για καριερα. με κρατανε πολλα, οικογενια, φιλοι, κοινωνικη ζωη, σχεση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top