Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Νομίζω είναι δύσκολη ερώτηση...Μην απαντάμε τόσο γρήγορα. :)

Προσωπικά, βλέποντας το θέμα αρχικά μου ήρθε πρώτα πρώτα στο μυαλό να απαντήσω ότι δεν με αφορά η γνώμη των άλλων...Σκεφτόμενη ξανά το θέμα μου ήρθαν στο μυαλό αναμνήσεις όπου πολλές φορές "σπάστηκα" ή εκνευρίστηκα με κάποια αρνητική κριτική που μου έγινε. Βεβαίως μετά αναρωτήθηκα αυτές τις φορές το πρόσωπο που μου έκανε την κριτική αν ήταν φιλικό ή κάτι παραπάνω. Πιστεύω πως εκεί είναι το κλειδί όλης της υπόθεσης. Δίνω βάση σε κριτικές που γίνονται από άτομα που εκτιμώ, ενώ δεν δίνω βάση σε κριτικές ατόμων που δεν με ξέρουν καλά.

Αναμενόμενο είναι ένας πραγματικός φίλος να ενδιαφέρεται για το καλό μας και έτσι να δίνουμε βάση σε αυτά που λένε για μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Γιωργάρα, δίχως παρεξήγηση, είσαι και "πατρίδα" αλλά δε κρατιέμαι να μη το πω....:D
Αν φτάσουμε στο σημείο να έχουν δίκιο (για μας) μ@λ@κες, πάει....την κάτσαμε τη βάρκα!:P

πατριδα??? σαλλλλονικιος??? ναι ρε εχεις δικιο, αλλα νομιζω το πιασατε τι εννοω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δυστυχως με επηρρεαζει υπερβολικα η γνωμη των αλλων.

μπορει απο τα δεκα ατομα οι 9 να μου πουν κατι καλο, και ο ενας κατι κακο και να μετρησω μονο την αρνητικη αποψη και να πεσω ψυχολογικα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Είναι του ζωδίου μας Λοβ...Μην μασάς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δυστυχως με επηρρεαζει υπερβολικα η γνωμη των αλλων.

μπορει απο τα δεκα ατομα οι 9 να μου πουν κατι καλο, και ο ενας κατι κακο και να μετρησω μονο την αρνητικη αποψη και να πεσω ψυχολογικα.:/:

έλα ρε, μην κάνεις έτσι..., προσπάθησε να τα μετράς ανάποδα.... ;)
ή ζυγά ή μονά..., κάπως, μπορείς να το κάνεις αλλιώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Με νοιάζει και με κόφτει η γνώμη συγκεκριμένων ατόμων και μόνο!!!!!
Δεν είναι μόνο η γνώμη ατόμων που με ξέρουν καλά ή όχι, είναι η γνώμη ανθρώπων που εγώ εκτιμώ. Ανθρώπων, που θεωρώ σκεπτόμενους και που θεωρώ πως έχουν ορθή κρίση!

Η γνώμη της κυρά κατίνας, τρίτο παράθυρο δεξιά, στην απέναντι πολυκατοικία, πίσω από το μισάνοιχτο στόρι .... μού είναι παντελώς αδιάφορη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ δεν θέλω να λένε κακά πράγματα για εμένα μου την δίνει και με στεναχωρεί:mad:
Δυστυχώς ο "κόσμος" είναι κακός! :(
Ποιός σου είπε ότι δεν το κάνει; Απλώς τον κοιτάει μέσα από τους....άλλους! ;)
Γι αυτό και τα έχει μαζί τους, αν με εννοείς! Βασικές αρχές ψυχολογίας


Oταν ημουν μικροτερη, με ενδιεφερε τι θα πει ο κοσμος για μενα. Οι φιλοι του φιλου μου, οι γονεις του φιλου μου, οι φιλες της φιλεναδας μου, ο απεναντι, ο φουρναρης κοκ.
Κι οσες φορες ακουσα αρνητικα σχολια εσπευσα να τα διαψευσω.
Μοναχοπαιδι βλεπεις, το καμαρι της οικογενειας, το επικεντρο της συνεχους επιβεβαιωσης. Με πολλα αποθεματα αγαπης. Γιατι λοιπον να μη με αγαπα κι ο κοσμος? Αφου το αξιζω, ελεγα.
Λιγο πιο μεγαλη σε ηλικια, εφηβη πια, αρχισα να εχω αποψη για τα παντα. Οταν αρχισα να τη λεω με ειπαν ''γλωσσου''. Το συγκεκριμενο χαρακτηρισμο το ακουγα απο μπεμπα αλλα δεν εδινα και σημασια τοτε.:P Ενας θειος μου ηθελε να γινω εισαγγελεας. Αρνιομουν κατηγορηματικα, αν και ποτε δεν απεκλεισα τη νομικη σα σκεψη. Ευτυχως που δεν τη δηλωσα ποτε, σκεφτομαι σημερα.
Ποτε ομως δε μου εριξαν αδικο, παρολαυτα. Το γλωσσου, εμενα με πειραξε. Μιλαω για τον τυπο τον απεναντι, αυτον που θα μου χε μιλησει 50 λεπτα ολα κι ολα, αυτον που μπορει να με διαβασει σε δεκα ποστς στο στεκι αγνοωντας τα υπολοιπα 100 και φυσικα τη ζωη μου.
Προσπαθησα για ενα χρονικο διαστημα να ειμαι αρεστη σε ολους. Το αποτελεσμα? Να πεφτω τοσο κουρασμενη στο κρεβατι μου. Ειχα χασει κατι μοναδικο, την αποψη που εχει ο εαυτος μου για μενα. Και το κοριτσακι το ησυχο και συμπαθεια ολων δεν ημουν εγω. Μεγαλωνα...

Τοτε μπηκα και στη σχολη της δημοσιογραφιας. Εμαθα να κανω κριτικη σε αλλους ανθρωπους και να μου κανουν. Ειχα διαλεξει μια σπουδη εναντια στον ψυχισμο μου, κι αυτο οσο βαναυσο κι αν ηταν στην αρχη, με δυναμωσε ακομα περισσοτερο. Κερδισα σεβασμο ξανα και ξανα. Αν και στην πραγματικοτητα, απο οσο μπορω να θυμηθω πολυ λιγα ατομα στα 23 μου χρονια, εδειξαν να μη με σεβονται. Ισως επειδη αυτο το κομματι ξερω να το χειριζομαι καλα, απαιτω το σεβασμο και ειναι κατι που δεν το διαπραγματευομαι.
Γιατι σεβομαι κι εγω εκει που βλεπω πως αξιζει.
Επρεπε να αναδειξω 5 πραματα για τον κοσμο στη σχολη αυτη, που μονο με κριτικες θα μπορουσα να το κανω.

Ολοι εχουμε ενα καλο κι ενα κακο του εαυτου μας. Αλλοι βλεπουν το ενα, αλλοι το αλλο.
Αυτο που διαλεγουν, αυτη την αντιμετωπιση θα εχεις. Προτιμω να βλεπω τα καλα στους ανθρωπους αρχικα.
Οταν μαθεις την αξια σου σαν ατομο κι εκτιμησεις τον εαυτο σου, παυεις να ενδιαφερεσαι για την γνωμη που εχουν οι αλλοι για σενα. Δεν ειναι παντα ευκολο, αφου σα μελη της κοινωνιας υπαρχει ενα ειδος εξαρτησης.
Οταν οι 10 στους δεκα πουν για σενα, τοτε κατι δε παει καλα. Θα ελεγα ποσο οσο ντομπρα και ειλικρινης εχω υπαρξει, τοσο περισσοτερες συμπαθειες εχω κερδισει. Φυσικα δε λειπουν και οι αρνητικοι χαρακτηρισμοι που ακους γυρω γυρω, αλλα ελατε και πεστε μου ποση σημασια εχει οταν η αποψη που χεις για τον εαυτο σου ειναι η καλυτερη απο ολες τις κριτικες, καλες και κακες. Επισης θεωρω πως οι ''καλοθελητες'' ειναι πολυ περισσοτεροι αποτι οι ιδιοι οι κριτες.

Γιαυτο το διαστημα που με ενδιεφερε τι λεει ανακριβες ο κοσμος ηταν λιγο, αφου το πατημα το σταθερο στα ποδια μου εγινε συντομα, με κοπο και δουλεια απο εμενα, που κανεις απο αυτους που ''ειπαν'' δε βοηθησε στην ωριμανση μου. :)

Οταν η ζωη γινεται μια διαρκης προσπαθεια να αποδειξεις κατι, τοτε δεν ειναι ζωη. :)

Αξιζει να φοβασαι? Οχι. Ο φοβος ειναι ο χειροτερος συμβουλος αλλωστε αποδεδειγμενα.
Γιαυτο, σε οποιον αρεσουμε, για τους αλλους δε θα μπορεσουμε. Και ξερουμε πως αρεσουμε.:)
Νομιζω το χειροτερο ειναι να περνας αδιαφορος(μην μπλεξουμε την απορριψη με την αδιαφορια). Οχι, αυτο δεν το εχω νιωσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Μindcircus...Χμ... Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες ε? Μου άρεσαν πολύ... Καλά έκανες και είσαι ο εαυτός σου.. Αλλά πότε πήρες αυτήν την απόφαση και πως τα κατάφερες εν τέλη?
P.S. Συμπάσχω στο γλωσσού:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μindcircus...Χμ... Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες ε? Μου άρεσαν πολύ... Καλά έκανες και είσαι ο εαυτός σου.. Αλλά πότε πήρες αυτήν την απόφαση και πως τα κατάφερες εν τέλη?
P.S. Συμπάσχω στο γλωσσού:redface::P

Χμμ να σου πω...
Την αποφαση αυτη δεν ξυπνησα ενα πρωινο και την πηρα.:P:)
Σταδιακα γινεται, οσα περισσοτερα χαστουκακια φας, τοσο πιο γρηγορα ξυπνας. Αυτα, τα τρως οσο κανεις λαθη, ειναι αναμενομενα και στο τελος μαντεψε ποιος εχει την ευθυνη? Εσυ και κανεις αλλος.
Ανηκω στην κατηγορια των παιδιων που εχουν προστατευθει πολυ, ωστε τιποτα να μην τους ενοχλησει την ηρεμια κι ευτυχια, ομως αργα η γρηγορα το ενηλικο ατομο ερχεται σε επαφη εκτος απο τον καλο, αλλα και με τον ''κακο'' κοσμο. Μεσα απο λαθη και αναποδιες, την εμπιστοσυνη και την προδωσια μαθαινεις η εστω πονηρευεσαι ωστε να προφυλασσεσαι. Αν κι αυτο παιζεται, ευ ορου ζωης.

Συγκεκριμενα, συνεβησαν σημαντικα γεγονοτα στη ζωη μου που μ εκαναν να δω τον κοσμο στα ματια, ολα αρχισαν και ταυτοχρονα τελειωσαν οταν πατησα τα 20 με 21 μου χρονια, οταν εγιναν οι μεγαλες αλλαγες, περιοδος ξεκαθαρισματων, προσωπικη ανελιξη και ευρυτερη διαμορφωση προσωπικοτητας. Γενικοτερα, δεν μπορω να πω πως ειχα ιδιαιτερα προβληματα με τον κοσμο γιατι ειμαι συζητησιμη και καλοψυχη (καλα, κατα βαθος μη το δεσουμε κιολας:devil:) , τι γινεται ομως οταν οι αλλοι δε συζητουν? Τυχαινουν και τετοιες περιπτωσεις.

Το μονο που θα μπορουσα να σου πω σαν λιγο μεγαλυτερη κι οχι για κανεναν αλλο λογο ειναι να χεις πολυ χιουμορ και να επικοινωνεις καθως και παρορμητικη εκει που πρεπει κι οχι παντος καιρου. Η επικοινωνια λυνει αν οχι εντελως, τα μισα προβληματα στις διαπροσωπικες σχεσεις. Και το βασικο, να μαθεις να πιστευεις καπου και σε κατι, δυναμη λεγεται αυτο, Θεος λεγεται, ο εαυτος σου, ο,τιδηποτε. Αρκει να χεις πιστη σαν ατομο και σιγουρια για τον εαυτο σου, για να μην κρατας μεσα σου πικριες και μενος.Εχουμε ξαναπει πως υπαρχουν οι καταστροφικοι κι αυτοκαταστροφικοι ανθρωποι. Προτιμω τους δευτερους, με πιανει δεος.

Η ζωη αυτα θελει για να γινει νοστιμη, περιπετειωδης και χαρουμενη, χωρις να επηρρεαζουν οποιοιδηποτε βρισκονται εκτος της κοντινης καθημερινοτητας σου, αλλα ακομα κι εκει η προστασια εαυτου ερχεται πρωτη και μετα ολοι οι υπολοιποι. Ετσι μαθαινεις να δινεις, να δεχεσαι, να αγαπας και να αγαπιεσαι, να σεβεσαι και να σε σεβονται, να δικαιολογεις και το κυριοτερο, να συγχωρεις, να χεις ωραια, θετικα συναισθηματικα, να εισαι η ιδια θετικη.
Οι θετικοι ανθρωποι φαινονται απο χιλιομετρα. Εσυ εισαι πολυ καλο και γλυκο κοριτσακι και εγω σε συμπαθω πολυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Χμμ να σου πω....Εσυ εισαι πολυ καλο και γλυκο κοριτσακι και εγω σε συμπαθω πολυ.:)
Ίλια, μην ακούς τι λέει ο κόσμος για σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ίλια, μην ακούς τι λέει ο κόσμος για σένα!

Ναι, αν θελει εχει το δικαιωμα και πρεπει να αναρωτηθει και να αμφιταλαντευτει και να μη με ή με ακουσει.
Αυτο ειναι αναφαιρετο ανθρωπινο δικαιωμα και πρεπει να γινεται δουλεια απο νωρις για να αποκτησει κανεις ορθη κριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για το τι θα πουν οι άλλοι. Όσοι αξίζουν ποτέ δεν θα πουν κάτι με τρόπο που θα με πληγώσει, ακόμα κι αν είναι κάτι αρνητικό. Συνεπώς αυτό είναι κι ένας τρόπος να τσεκάρω αν όντως αξίζουν, όσοι νομίζω πως αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δε με νοιάζει τί θα πουν οι άλλοι..., με ενοχλεί όμως, όταν ο καθένας ξεχνάει τον εαυτό του και τα προβλήματά του και ασχολείται με την ζωή των άλλων....
είναι σίγουρα οπισθοδρομικό, αυτό που συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα..., ο κακόβουλος σχολιασμός και το ρουφιανιλίκι και τα αντιπαθώ ιδιαίτερα αυτά.... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Νομίζω οτι εξαρτάται από το ποιοί είναι οι άλλοι και ποιό είναι το ζήτημα στο οποίο με ενδιαφέρει η άποψή τους (ή όχι!)..
Δεν με νοιάζει ποιά είναι η αγαπημένη σαλάτα του γκαρσόν, αλλά με νοιάζει τι λέει η παρέα για το ''λεγάμενο''..:P







νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Χμμ να σου πω...
Την αποφαση αυτη δεν ξυπνησα ενα πρωινο και την πηρα.:P:)
Σταδιακα γινεται, οσα περισσοτερα χαστουκακια φας, τοσο πιο γρηγορα ξυπνας. Αυτα, τα τρως οσο κανεις λαθη, ειναι αναμενομενα και στο τελος μαντεψε ποιος εχει την ευθυνη? Εσυ και κανεις αλλος.
Ανηκω στην κατηγορια των παιδιων που εχουν προστατευθει πολυ, ωστε τιποτα να μην τους ενοχλησει την ηρεμια κι ευτυχια, ομως αργα η γρηγορα το ενηλικο ατομο ερχεται σε επαφη εκτος απο τον καλο, αλλα και με τον ''κακο'' κοσμο. Μεσα απο λαθη και αναποδιες, την εμπιστοσυνη και την προδωσια μαθαινεις η εστω πονηρευεσαι ωστε να προφυλασσεσαι. Αν κι αυτο παιζεται, ευ ορου ζωης.

Συγκεκριμενα, συνεβησαν σημαντικα γεγονοτα στη ζωη μου που μ εκαναν να δω τον κοσμο στα ματια, ολα αρχισαν και ταυτοχρονα τελειωσαν οταν πατησα τα 20 με 21 μου χρονια, οταν εγιναν οι μεγαλες αλλαγες, περιοδος ξεκαθαρισματων, προσωπικη ανελιξη και ευρυτερη διαμορφωση προσωπικοτητας. Γενικοτερα, δεν μπορω να πω πως ειχα ιδιαιτερα προβληματα με τον κοσμο γιατι ειμαι συζητησιμη και καλοψυχη (καλα, κατα βαθος μη το δεσουμε κιολας:devil:) , τι γινεται ομως οταν οι αλλοι δε συζητουν? Τυχαινουν και τετοιες περιπτωσεις.

Το μονο που θα μπορουσα να σου πω σαν λιγο μεγαλυτερη κι οχι για κανεναν αλλο λογο ειναι να χεις πολυ χιουμορ και να επικοινωνεις καθως και παρορμητικη εκει που πρεπει κι οχι παντος καιρου. Η επικοινωνια λυνει αν οχι εντελως, τα μισα προβληματα στις διαπροσωπικες σχεσεις. Και το βασικο, να μαθεις να πιστευεις καπου και σε κατι, δυναμη λεγεται αυτο, Θεος λεγεται, ο εαυτος σου, ο,τιδηποτε. Αρκει να χεις πιστη σαν ατομο και σιγουρια για τον εαυτο σου, για να μην κρατας μεσα σου πικριες και μενος.Εχουμε ξαναπει πως υπαρχουν οι καταστροφικοι κι αυτοκαταστροφικοι ανθρωποι. Προτιμω τους δευτερους, με πιανει δεος.

Η ζωη αυτα θελει για να γινει νοστιμη, περιπετειωδης και χαρουμενη, χωρις να επηρρεαζουν οποιοιδηποτε βρισκονται εκτος της κοντινης καθημερινοτητας σου, αλλα ακομα κι εκει η προστασια εαυτου ερχεται πρωτη και μετα ολοι οι υπολοιποι. Ετσι μαθαινεις να δινεις, να δεχεσαι, να αγαπας και να αγαπιεσαι, να σεβεσαι και να σε σεβονται, να δικαιολογεις και το κυριοτερο, να συγχωρεις, να χεις ωραια, θετικα συναισθηματικα, να εισαι η ιδια θετικη.
Οι θετικοι ανθρωποι φαινονται απο χιλιομετρα. Εσυ εισαι πολυ καλο και γλυκο κοριτσακι και εγω σε συμπαθω πολυ.:)
Τα σκέφτηκα καλά αυτά που είπες..Και σε ευχαριστώ πολύυυυ για τις συμβουλές σου! Θα τις έχω υπ' όψιν μου:)

Ίλια, μην ακούς τι λέει ο κόσμος για σένα!
Τώρα αυτή θεωρείται φιλική παρέμβαση ή να το πάρω ως κακό?:P

Ναι, αν θελει εχει το δικαιωμα και πρεπει να αναρωτηθει και να αμφιταλαντευτει και να μη με ή με ακουσει.
Αυτο ειναι αναφαιρετο ανθρωπινο δικαιωμα και πρεπει να γινεται δουλεια απο νωρις για να αποκτησει κανεις ορθη κριση.
Δηλαδή πρέπει να σκέφτομαι σοβαρά αν θα δεχτώ ότι κάποιος με θεωρεί γλυκιά και με συμπαθεί? Γιατί?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να σκέφτομαι σοβαρά αν θα δεχτώ ότι κάποιος με θεωρεί γλυκιά και με συμπαθεί? Γιατί?:confused:

Οσο δε με γνωριζεις προσωπικα, δεν εχεις δει το προσωπο μου και το χαμογελο μου, δε θα πρεπει να εφησυχαζεσαι. Οσο δεν με ξερεις καιρο να δεις πως αντιδρω και πως φερομαι και τη ζωη μου, την οικογενεια μου και ολα αυτα που συνθετουν εναν ανθρωπο.
Μπορεις να με συμπαθεις απο εδω, να μου δινεις κι αγκαλιες αλλα τον ουρανο με τα αστρα να σου δωσω, εσυ θα το δεχτεις αλλα θα χεις στο πισω μερος του κεφαλιου σου οτι μπορει να λεω ψεματα.
Κι αυτο για ανδρες και γυναικες, κατι τετοια κανουν μερικοι και ενοχλουν κοριτσακια (δες θεμα αποπλανησης) κι αγορακια, ακομα και μεγαλους ανθρωπους.
Ενταξει οι θαμωνες του στεκιου γνωριζομαστε πανω κατω μεταξυ μας, ο χρονος εχει πλεον αποδειξει τι ειναι πανω κατω ο καθενας, οποτε δεν εχεις προβλημα, αλλα γενικα με το διαδικτυο χρειαζεται ορθη κριση. Κι οχι μονο το διαδικτυο.
Ποτε δεν μπορεις να ξερεις αν καποιος που ξερεις μολις ενα μηνα και σε πεθαινει με γλυκα επιθετα και γλυψιματα, δεν αποσκοπει και καπου. Σε τρομαξα ε? Ειδες, το ουφο ο δαιμωνας φταιει που γραφει τα τρελα του καθε φορα.:mad: Αλλα καλα κανει σε πονηρευει. Θα ειναι μαλλον καλος μπαμπας. Αρκει να μην τα πολυζαλιζει τα παιδακια του και τα τρομοκρατει χωρις λογο:)
(παντως μπορεις να με δεις οποτε θελεις κι εχεις οσο χρονο θελεις να με γνωρισεις, τα λατρευω τα παιδια.:))
φιλακια, παω να δουλεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
απαιτω το σεβασμο και ειναι κατι που δεν το διαπραγματευομαι.
Γιατι σεβομαι κι εγω εκει που βλεπω πως αξιζει.
Δηλαδή για να το αναλύσουμε αυτό...:hmm:
Εσύ δίνεις στους άλλους σεβασμό, μόνο όταν ΕΣΥ κρίνεις πως τους αξίζει. Ωστόσο, ΑΠΑΙΤΕΙΣ σεβασμό απ' όλους, ασχέτως αν εκείνοι κρίνουν πως σου αξίζει, μόνο και μόνο επειδή ΕΣΥ έτσι θέλεις. :eek::confused:

Αυτό λέγεται ισορροπία στην άποψη, δεν λέω...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα ειναι μαλλον καλος μπαμπας
:beating:

τα λατρευω τα παιδια.:))μπορεις να με δεις οποτε θελεις κι εχεις οσο χρονο θελεις να με γνωρισεις
Να σου γνωρίσω και τα....δικά μου; :whistle:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δηλαδή για να το αναλύσουμε αυτό...:hmm:
Εσύ δίνεις στους άλλους σεβασμό, μόνο όταν ΕΣΥ κρίνεις πως τους αξίζει. Ωστόσο, ΑΠΑΙΤΕΙΣ σεβασμό απ' όλους, ασχέτως αν εκείνοι κρίνουν πως σου αξίζει, μόνο και μόνο επειδή ΕΣΥ έτσι θέλεις. :eek::confused:

Αυτό λέγεται ισορροπία στην άποψη, δεν λέω...:lol:

Οχι οχι το χασες καπου.
Αυτο λεγεται ''παιρνουμε μια φραση απο ολοκληρο αφιλτραριστο κατεβατο...'' και το κανουμε λιαρδα.:mad:
Μιλ μεγσι δε θα παρω, ειναι αστειο να θες να σου αναλυσω την μπουρδα που εβγαλες πορισμα.



Να σου γνωρίσω και τα....δικά μου;

Ειναι μικρα? Να σου ζησουν και να τα δεις οπως θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παντως ο σεβασμος ειναι αναγκαιος και βασικη αρχη για μια αρμονικη συνυπαρξη, ασχετα με το εαν εκτιμαμε τον αλλο ή οχι...
Ο σεβασμος θα επρεπε να ειναι δεδομενος. Η εκτιμηση κερδιζεται.
Βεβαια, εαν δειχνεις σεβασμο που δε αναγνωριζεται (κοινως στον τριβουν στη μουρη), απλα δεν ειναι δυνατη η συνυπαρξη...

Τα κουβαδακια και σε αλλη παραλια που λενε...:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top