Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τι είναι πιο σημαντικό: ο άνθρωπος που έχεις πλάι σου ή τα όνειρά σου; Το συγκεκριμένο δίλημμα με έχει απασχολήσει πολύ. Το σκέφτηκα αρκετά να πω ή όχι την άποψή μου (καθώς εμπεριέχει προσωπικά δεδομένα), αλλά εν τέλει σκέφτηκα ότι ίσως και να έχει νόημα. Ο επί αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα σύντροφός μου προέρχεται από χώρα του Ινδικού κι όνειρό του είναι να μείνει στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, σε πόλη που έχει πολλούς συγγενείς και που για πολλούς θεωρείται "Γη της Επαγγελίας''. Εγώ με την σειρά μου έχω αρχίσει να χτίζω την καθημερινότητά μου εδώ, έχω πολλά πράγματα που με κρατάνε και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να απομακρυνθώ πέρα από την Ευρωπαϊκή ήπειρο και την ασφάλεια του να αισθάνομαι το πολύ 4 ώρες μακριά από την οικογένειά μου.

Οι διαδικασίες κι οι σκέψεις και των 2 μας πολλές. Εγώ να αναρωτιέμαι αν αξίζει να τον "αναγκάσω" να μείνει σε κάποια κλειστή, ξενοφοβική χώρα, να βιώνει συνέχεια έλεγχο χαρτιών, να τον κοιτάζουν κάπως επειδή αν και μελαμψός έχει "κανονική" δουλειά ενώ "τα δικά μας παιδιά πεινάνε"/είναι καλοντυμένος/κυκλοφορεί Ελληνίδα και ούτως καθεξής, ενώ ταυτόχρονα εδώ δεν θα καταφέρει εύκολα να πετύχει το μέγιστο των δυνατοτήτων του, τόσο δημιουργικά όσο και οικονομικά.

Εκείνος με την σειρά του να σκέφτεται αν είναι σωστό να με "αναγκάσει" να τον ακολουθήσω "στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα", για να πάω σε κάποια χώρα χωρίς κάτι σίγουρο, μπλέκοντας σε "υποτιμητικές" διαδικασίες (βίζα, άδεια παραμονής, διαδικασίες λήψης αδειών εξάσκησης επαγγέλματος), όταν έχω κάποια σειρά εδώ και απόλυτη στήριξη από τους δικούς μου.

Σκέφτηκαμε το ενδεχόμενο να συμβιβαστούμε για να είμαστε μαζί. Όμως είναι αρκετή η σχέση μας για να παρακαμφθούν όλα τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουμε αν συμβιβαστούμε σε κάτι που δεν ονειρευόμαστε και δεν μας ιντριγκάρει; Είμαστε τόσο σημαντικοί έκαστος για τον άλλον , ώστε να αδιαφορήσουμε για άλλα σημαντικά πρόσωπα τα οποία εκ των πραγμάτων θα αναγκαστούμε να αποχωριστούμε; Πολύ δύσκολη απόφαση και πολύ φθορά ψυχολογική ! Το ζήτημα έχει "παγώσει", όπως και η σχέση μας. Αλλά εκείνο που προσπαθώ να πω είναι ότι, ανεξάρτητα από την όποια απόφασή μας, κανείς δεν θεωρεί τον άλλον κάτι περαστικό κι επιφανειακό. Μερικές φορές όμως, για να είσαι απόλυτα ισορροπημένος ψυχολογικά, πρέπει να σκεφτείς καταρχάς τον εαυτό σου. Κυνικό πιθανώς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι ρεμάλι κι αναίσθητη για τις σκέψεις μου, ούτε σκέφτομαι κάτι αρνητικό για τον φίλο μου που κάνει κι αυτός παρόμοιες σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θα πηγαινα αλλα οχι και να μεινω και για παντα καποια στιγμη θα επεστρεφα στην ελλαδα αλλα και να παω καπου αλλου δεν θα με πειραζε γνωριζεις μια νεα χωρα χωρις να ξεχνας ομως την καταγωγη σου και σε καμια περιπτωση τους ανθρωπους που γνωριζεις εκει (κρατας επαφη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα την άφηνα, με τον καημό όμως :" Γιατί, ρε γαμώτο, όχι στην Ελλάδα;":redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα την άφηνα και χωρίς καριέρα.:worry:

Btw σήμερα μου ανακοίνωσαν μείωση 50% στις εργατοώρες μου άρα και στο μισθό μου.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Το θέμα που προέκυψε σχετικά με το κατά πόσο οι άνθρωποι είναι "αναλώσιμοι" μπορεί να συζητηθεί εδώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο άνθρωπος που έχεις πλάι σου ή τα όνειρά σου;

τα ονειρα σου μαζι με τον ανθρωπο σου...:)
ετσι εχουν τα ονειρα πραγματικο νοημα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Στην περίπτωση της Underwater θα είχα θυσιάσει την καθημερινότητα μου για το καλύτερο του συντρόφου μου αφού μάλιστα ίσως αυτό σημαίνει και καλύτερη ζωή ΚΑΙ για μένα. Φυσικά αυτή ξέρει όλες τις λεπτομέρειες και όσα την κρατάνε πίσω και καταλαβαίνω το πρόβλημα...

Αλλά τελείως επιφανειακά θα έλεγα ότι αφού θα εξελιχθεί ο ένας εύκολα εκεί και πιθανόν και ο άλλος ίσως είναι καλύτερο σχέδιο από το "και οι δύο στο περίπου" της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Δεν θα αφηνα με τιποτα την Ελλαδα,οσα προβληματα κι αν ειχα εδω...Ισως γιατι δεν ειμαι ατομο που 8α αφησει αυκολα καποιον πισω,ουτε που 8α κανει ευκολα φιλιες καπου αλλου...Ετσι κι αλλιως η Ελλαδιτσα ειναι αναντικαταστατη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Θα 'θελα να δουλέψω και να ζήσω στο εξωτερικό. Σε σύγκριση με την Ελλάδα - εν μέσω οικονομικής κρίσης - υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες. Επαγγελματικά θέλω να ασχοληθώ με τη βιολογία. Εδώ δεν υπάρχουν πολλές δυνατότητες,ειδικά για έρευνα.
Νομίζω όμως πως η οικογένεια θα μου έλειπε περισσότερο.
Δεν ξέρω πώς θα το χειριζόμουν αν είχα μια σοβαρή σχέση-άλλωστε είμαι μικρή ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaplamas

Νεοφερμένος

Ο kaplamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Την άφησα, δε βγήκε η καριέρα και γύρισα!!! Μακάρι να μη χρειαζόταν (να γυρίσω)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
πιστευω πως ειναι αρκετα δυσκολο να αφηνεις τη χωρα σου για να πας σε καποια αλλη ειδικα για επαγγελματικους λογους δε νομιζω να το εκανα ποτε παρα μονο αν βρισκομουν σε εξαιρετικα δυσκολη θεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
δε ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει για να με αναγκάσει να φύγω από τη χώρα μου, αλλά σίγουρα για εμένα δε θα ήταν το επαγγελματικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleoz

Νεοφερμένος

Η kleoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ναι θα την αφηνα.Μαλιστα βρισκομαι ενα βημα πριν φυγω.Χωρις δευτερη σκεψη θα την αφηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εξαρταται ποια χωρα(συνθηκες, κλιμα) και ποσο μακρια θα ειμαι απο τους ανθρωπους μου.
Δοκιμαστικα θα πηγαινα αλλα η βαση μου δεν αλλαζει και τοσο ευκολα χωρις να θεωρουμαι πατριδοφιλη(αδιαφορη σε αυτο το κομματι), ειναι καθαρα συναισθηματικοι οι λογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Νομίζω πως ναι. Ίσως να έφευγα λίγο δύσκολα λόγω οικογένειας, φίλων και τόπου καταγωγής ( και για να πω την αλήθεια αναφέρομαι στην Ήπειρο ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγώ αν πάνε όλα καλά μέσα στο επόμενο δίμηνο μετακομίζω για να ζήσω τα τουλάχιστον επόμενα 4 χρόνια στο εξωτερικό..Και δεν μετακομίζω για μια καλοπληρωμένη καριέρα, ούτε για να βγάλω ταααα λεφτά...

Μετακομίζω επειδή τουλάχιστον στον κλάδο μου η κατάσταση εδώ και 2-3 χρόνια είναι απελπιστική και κάθε μέρα γίνεται χειρότερη..Η προοπτική εδώ είναι αν σταθώ τυχερός να βρω σε κάποια φάση μια δουλειά των 700 ευρώ με εξαντλητικά ωράρια και χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα..Για δικό μου σπίτι δεν το συζητάμε καν..Δυστυχώς η γενιά των γονιών μας (πολιτικοί και πολίτες) καταφέρανε να διώχνουν τους νέους μακρυά..

Και ξέρω ότι αν τελικά πάω θα υπάρξουν και δυσκολίες και πράγματα που θα μου λείψουν.. Αλλά έχω σιχαθεί να ζω σε μια χώρα που δεν έχω παρόν και έχω σταματήσει να ονειρεύομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Θα έφευγα από την Ελλάδα όχι μόνο για μια καριέρα στο εξωτερικό αλλά για μια ζωή εκεί. Έχει πολλά χρόνια που θέλω να φύγω και, αν όλα πάνε καλά, σε 3 χρόνια θα το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Προσωπικά ναι. ΜΕΓΑΛΟ ναι. Ειδικά για ειδικότητα στην Ιατρική, το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να βγω έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Θέλω να το κάνω και ελπίζω να τα καταφέρω..Η Ελλάδα δεν έχει να προσφέρει κάτι περαιτέρω και είναι απαραίτητο να το καταλάβουμε αυτό.
Δεν θα ήθελα το συναισθηματικό κομμάτι να με κρατήσει πίσω & δεν νομίζω να το κάνει...

Ο αδερφός μου μάλιστα, είχε πρόταση να πάει έξω...Με όλη του την οικογένεια & σκεφτόμουν πόσο καλή ευκαιρία θα είναι για τα μικρά του να ζήσουν σε μια άλλη κουλτούρα και ας μη γελιόμαστε μια ζωή λίγο καλύτερη από ότι της Ελλάδας, όσον αφορά σε θέματα ευκαιριών τουλάχιστον...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όχι δεν θα την άφηνα για κανέναν λόγο.
Η Ελλάδα μου πάει, είναι στο πετσί μου, με τα στραβά και τα ανάποδά της μα και για τα καλά της.
Μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει ο τρόπος ζωής, μου αρέσει το κλίμα, μου αρέσει η θάλασσα. Πουθενά δε θα ένιωθα πιο οικεία, τίποτα δε μου ταιριάζει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top