Tablet και απορίες γύρω από τις λειτουργίες του

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η εξέλιξη των οικιακών υπολογιστών; Ένα χρήσιμο εργαλείο για οικιακούς και επαγγελματίες χρήστες; Όπως και να έχει σίγουρα είναι ενδιαφέρον Trend.

Apple iPad
Από αυτή την κατηγορία δεν θα μπορούσε να λείπει το Apple iPad. Μόνο και μόνο το OS που φοράει έχει προκαλέσει τόσο ενθουσιασμό και διαξιφισμούς που σίγουρα το καθιστά την πιο ενδιαφέρουσα και πολυσυζητημένη πρόταση.

Για πολλούς έχει πολλά αρνητικά, με κυριότερο την έλλειψη πρόσβαση στο filesystem. Ωστόσο το απλό interface, η απλότητα στην εύρεση και εγκατάσταση εφαρμογών, τα αυστηρά guidelines που έχει θέσει η Apple στους προγραμματιστές είναι στοιχεία που κάνουν το iPad να ξεχωρίζει στα μάτια του απλού χρήστη. Σαν hardware τώρα, έχει 10” οθόνη στα 132ppi (δλδ 1024x768), 256 Ram, και 1GHZ CPU.


MSI WindPad
Η απάντηση στης MSI στο iPad. Κυκλοφορεί σε δυο εκδόσεις ένα με Windows 7 Ultimate και Intel Atom Z530 (1.66GHz), και ένα με Android 2.1 αλλά με διπύρηνο Nvidia Tegra 250. Ο Nvidia Tegra είναι ένας διπύρηνος επεξεργαστής αρχιτεκτονικής ARM, στα χαρτιά είναι είναι ανταγωνιστής του A4 της Apple. Οι πρώτες εντυπώσεις τις συσκευής δεν είναι θετικές ωστόσο, αφού κάνουν λόγο για μια ιδιαίτερα αργή συσκευή.


Asus EeePad
Όπως και η MSI, έτσι και η ASUS στην έκθεση Computex 2010, παρουσίασε δυο Tablets. Το ένα μοντέλο τρέχει Windows Embdedded Compact 7 (Στην ουσία είναι Windows CE), ενώ το δεύτερο μοντέλο τρέχει Windows 7 Home Premium και επεξεργαστή Intel Core 2 Duo Culv.

Οι επεξεργαστές Culv είναι ιδιαίτερα ισχυροί, πολύ περισσότερο από τους Atom. Πολύ πιθανόν ξεπερνάει αρκετά τον Apple A4, και ίσως να τρέχει τα Windows 7 με άνεση σε αντίθεση με την πρόταση της MSI.


HP Slate
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές σίγουρες πληροφορίες για αυτή την συσκευή, καταρχάς η ίδια η HP έχει αλλά αλλάξει αρκετές φορές τα σχέδια. Πρόσφατα ανακοίνωσε ότι θα φοράει WebOS, ένα λειτουργικό που άνηκε στην Palm.


Υ.γ.: Ωστόσο υπάρχουν και άλλες προτάσεις, και μάλιστα πολύ πριν την κυκλοφορία του iPad, όπως της OQO. Ωστόσο πότε δεν κατάφεραν να κεντρίσουν τα φώτα της δημοσιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω, όσο εύχρηστο και ελκυστικό κι αν είναι το iPad και τα iPadοειδή, το θέμα είναι ότι για να το κουβαλήσεις, χρειάζεσαι κάτι επιπλέον, δεν μπορεί να μπει απλά στην τσάντα σου (όπως πχ το iPhone). Ε, αν είναι να κουβαλήσεις μαζί σου κάτι επιπλέον, γιατί όχι κανονικό laptop?

Είναι όμως εξαιρετικά χρήσιμο για ανθρώπους με πολύ περιορισμένη γνώση στη χρήση υπολογιστών (πχ τους γονείς των περισσότερων από μας), λόγω της πολύ μελετημένης ευχρηστίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε θεωρητικό επίπεδο το iPad χωράει στην τσάντα ή τον χαρτοφύλακα που διαθέτει ήδη κάποιος, ειδικά αν καταφέρει να κάνει τους χρήστες τους να μην κουβαλάνε μαζί τους έγγραφα, σημειώσεις και βιβλία σε φυσική υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
κατά την γνώμη μου το iPad δεν εξυπηρετεί καμία πρακτική ανάγκη. περισσότερο είναι για φιγούρα παρά για να κάνεις την δουλειά σου. σε 10 χρόνια όμως μπορεί να έχει αυτό να αλλάξει και τα tablet pcς να έχουν τον ίδιο ρόλο που έχουν τα laptops σήμερα. βασικά, ή μόνη ανάγκη που ικανοποιούν είναι σας e-readers. το βρίσκω δύσκολο κάποιος να πάρει ένα iPad και να αρχίσει να γράφει κείμενα ή να συντάσσει μελέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι το iPad σίγουρα δεν είναι για την παραγωγή δουλείας, όμως για την παρουσίαση; Προσωπικά μου φαίνεται πολύ άβολο να πρέπει να γυρνάω το laptop (και έχω απλά ένα 12") για να δείξω κάτι στους συνομιλητές.

Επίσης ένα καλό του iPad (κρίνω από το iPhone) είναι η ταχύτητα. Σε ένα laptop πρέπει να περιμένεις να φορτώσουν τα Windows (ακόμη και το hibranate παίρνει λίγη ώρα), να ανοίξεις Outlook και όλα αυτά για να ένα email που ίσως να χρειάζεται απλά μια απάντηση τύπου "Οκ".

Νομίζω ότι η Apple το έπιασε το μήνυμα, χρειαζόμαστε και ένα λειτουργικό πραγματικά light (και σε χρήση και σε κώδικα). Δεν είναι τυχαίο που και η Google ετοίμασε το ChromeOS, αλλά νομίζω ότι αυτή το παράκανε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αν ειχε και multitasking θα ήταν καλύτερα. πράγματι, για παρουσιάσεις βολεύει. ο περισσότερος κόσμος το αγόρασε από περιέργεια όμως, παρά από πραγματική ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λογικά θα υποστηρίζει και το ipad multitasking , αφού το υποστηρίζει ήδη το κινητάκι μου ( iPhone 3GS - iOS 4 ) :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
oχι. δεν υποστηρίζει το iPad το multitasking
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ξέχασες το iPed
:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Θα υποστηρίζει όταν θα φτιάξουν το iOS4 για iPad

Λέγεται πως το iOS4 για iPad θα κυκλοφορήσει επίσημα όταν κυκλοφορήσει επίσημα και για τις iPhone συσκευές (σημαντική η έλλειψη multitasking στο 3G λόγω επεξεργαστή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καθώς έψαχνα στο e-shop διάφορα πράγματα για μια αναβάθμιση που θέλω να κάνω, έπεσα πάνω στα PC/Internet tablets. Φαίνονται πολύ πρακτικά, παρόλο που ο πιο κατάλληλος υπολογιστής για κάποιον είναι αυτός που αντεπεξέρχεται καλύτερα στις επιθυμίες/ανάγκες του. Εσείς τί γνώμη έχετε? Συμφέρει μια τέτοια αγορά?

Archos 10.1 Internet Tablet
Archos 9 PC Tablet

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα σου συνιστούσα να περιμένεις το HP Slate 500, δεν θα αργήσει λογικά.
Το Archos, το ένα έχει Android ένα λειτουργικό που σύμφωνα με τον κατασκευαστή του ΔΕΝ είναι για tablet.

Όπως και να έχει, σίγουρα τα Tablet είναι μια πολλά υποσχόμενη ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το έψαξα περαιτέρω το θέμα και κατέληξα αλλού, μεταξύ του Adam και του Interpad. Γι' αυτά τι έχεις να πεις?
Notion Ink Adam
Interpad
Όσο για το Android, τι εννοείς? Θα ήταν καλύτερο να προτιμήσουμε tablet με Windows, για παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, το android ακόμη και σύμφωνα με την Google δεν είναι για Tablet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

mary-babis

Νεοφερμένος

Η mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα!!Ψαχνω εδω και λιγο καιρο να παρω ενα tablet. Απο τεχνολογια δεν γνωριζω πολλα πραγματα.Γι αυτο χρειαζομαι την βοηθεια σας αν γνωριζει καποιος να μου πει. Ειμαι αναμεσα στο Acer Iconia Tab A500 και στο Acer Iconia Tab W500..Το ενα εχει windows 7 ενω το αλλο Android 3.0..Λοιπον ειμαι αρκετα ασχετη και δεν γνωριζω ουτε την διαφορα αναμεσα στα δυο λειτουργικα συστηματα. Ποια ειναι η γνωμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
googlαρε το τωρα για διαφορες win 7 vs android 3 διαβασα μερικα θεματα.. προσωπικα δεν εχω εμπειρια απο ταμπλετ και φορητες συσκευες.... απο κλασσικους υπολογιστες λαπτοπ ναι.. αλλα android δεν εχω δει ποτέ..:P



απο εδω βλεπω οτι το w500 win 7 παιζει αψογα hd video κλπ,,ειναι δυνατοτερο καλυτερο,με πληκτρολογιο,,ειναι περισσοτερο λαπτοπ.. ενω το a500 ειναι πιο αδυναμο αλλα μονο αφης ταμπλετα κλπ.. τα λειτουργικα ειναι αναλογα,,τα win 7 δεν ειναι προσαρμοσμενα σε αφης οθονες κλπ,ενω το android ειναι.. ειναι αναλογα τι θες..
https://iconiatabforums.com/iconiatabforums/index.php?topic=57.0


to w500 ειναι σαν νετβοοκ με αφη, ,ενω το a500 απλο ταμπλετ.. προσωπικα παντως δεν θα επαιρνα τιποτα απο τα δυο αλλα ενα πολυ ανωτερο σε χαρακτηριστικα νετβοοκ,,και φτηνοτερο,,

αλλα ειναι θεμα αποψης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mary-babis

Νεοφερμένος

Η mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καταρχην σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο και το εψαξες...Εκανα και εγω μια σχετικη ερευνα και απ'οτι καταλαβα τα windows πεφτουν βαρια για τα tablets, ακομα και στο βιντεο δειχνει να "αντιδρα" πιο γρηγορα αυτο με το android..Κλασικο επιτραπεζιο υπολογιστη εχω, λαπτοπ εχω, απλα μου αρεσει το tablet απο καθε αποψη και εχω φαει λιγο κολλημα και το θελω...Αρχικα ειχα κολλησει με το Ipad αλλα μετα απο ψαξιμο καταλαβα οτι ειναι απλα για να μπαινεις στο ιντερνετ και τιποτα περισσοτερο.Μετα ειδα της εταιριας Archos αλλα δεν ξερω αν θα ειναι καλο..Επισης μια αλλη απορια..Εχω ενα εγγραφο του word για παραδειγμα, μπορω να το ανοιξω με android λειτουργικο; Εχουν αυτα κατι αντιστοιχο των office, τυπου open office;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα,,τοτε καταλαβα,,δεν θελεις ταμπλετολαπτοπ:P
αλλα κανονικη ταμπλετα,,τοτε android..

για διαβασμα doc word αρχειων σε android κατι βρηκα εδω
και εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top