Σκύλος ή γάτα;

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
πολλες βλακειες διαβασα παραπανω.λατρευω και τα 2 ζωα αλλα οπως και να το κανουμε τα σκυλια ΒΡΩΜΑΝΕ!! οσο μπανιο και να τα κανεις βρωμανε.και μαζι βρωμαει και το σπιτι. και οσο για το οτι οι γατες ειναι επιθετικες δεν εχετε γνωρισει το σκυλακι της φιλης μου. εχω σταματησει πλεον να πηγαινω στο σπιτι της αφου με δαγκωσε ουκ ολιγες φορες. γι
αυτο γατες και παλι ΓΑΤΕΣ! εχω 2 και τις λατρευω ειναι απιστευτα ησυχες και καλες. επισης επειδη διαβασα κατι για τριχες γατας παραπανω, να ξερετε οτι και αν εχεις σκυλο παλι γεμιζει το σπιτι τριχες.αμα ειχα κηπο θα επαιρνα ευχαριστως κηπο αλλα σε διαμερισμα δεν παλευεται ο σκυλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αυεπισης επειδη διαβασα κατι για τριχες γατας παραπανω, να ξερετε οτι και αν εχεις σκυλο παλι γεμιζει το σπιτι τριχες.

E τωρα...Ολα καλα με τις γατες, αλλα η τριχα που αφηνουν πισω τους, δε συγκρινεται με αυτη των σκυλιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
μου αρέσουν τα ζώα.... και είχα ανά διαστήματα και έχω και ένα σκυλί και 3 γάτες....
αλλά όλα και όλα, έξω από το σπίτι..., έχετε καταντήσει τα ζώα, αφύσικα όντα....
τί πράματα είναι αυτά που κάνετε ρεεεε, παίρνετε τα ζώα και τα παραμορφώνετε σε παράξενα όντα..., με ειδικές ανάγκες και συναισθήματα..., το ζώο είναι γεννημένο να τρέχει, να κυνηγάει, να σκαρφαλώνει, να το καλεί η φύση και όχι να το κάνουμε ένα καινούριο είδος, που μπορεί και κατουράει στην τουαλέτα μας, κοιμάται στα κρεβάτια μας, και τρώει από το πιάτο μας....
παιδιά συγνώμη, αλλά έτσι το βλέπω εγώ..., τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα εμείς οι άνθρωποι..., ας αφήσουμε τουλάχιστον τα ζώα, να ακολουθήσουν το δρόμο τους και όχι να τα χειριζόμαστε σαν πειραματόζωα....
η γάτα μου κατουράει στην τουαλέτα και πατάει και καζανάκι..., άκου εκεί....
πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να προκαλούμε τον εαυτό μας και την ίδια τη φύση..., τα έχουμε ισοπεδώσει όλα....
έλεος..., εύχομαι να μην υπάρχει Θεός, γιατί θα μας κάψει, μια μέρα των ημερών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά όλα και όλα, έξω από το σπίτι..., έχετε καταντήσει τα ζώα, αφύσικα όντα....
σωστοος..και εγω παντα εξω ειχα τα ζωα...

αλλα για την τριχα της γατας μην ξεχναμε οτι μοιαζει καθαρη γιατι ειναι χιλιοσαλιωμενη και γιαυτο και οι αλλεργειες...
και η γατα κολλαει ασθενειες τον ανθρωπο..ενω ο σκυλος πολυ πιο δυσκολα..
επισης ο σκυλος ειναι πολυ πιο κοινωνικο ζωο...
εχω παντου γατες και γατια στις αυλες..αλλα συχνα πλακωνονται χωρις λογο σχεδον...

και επεισης οι γατες λογω περιεργειας μαγαριζουν σε μεγαλο βαθμο πολλα αντικειμενα φαγητα κλπ..απιστευτη περιεργεια..και καθονται οπου βρουν βολικο..
και σκιζουν τις σακουλες με τα σκουπιδια..

επεισης τρωνε ποντικο-φιδο-σαυρο-κατσαριδες και αρα ειναι πιο μολυσμενες..
και εγω μιλαω για γνησιες γατες αλανιαρες,,οχι αστικες του διαμερισματος που η κοιλια τους εχει γινει μεγαλυτερη απο τη δικια μου..

επισης οι γατες ειναι περισσοτερες απο τους σκυλους και πεθαινουν πολυ πιο ευκολα περισσοτρες..το ποσα γατια και γατες εχω δει ψοφια χωρις φανερο λογο..ασε..και χαλκομανια στο δρομο εννοειται..

στο δρομο πχ ενας πατημενος σκυλος-σπανιο-με λυπει πολυ περισσοτερο ,απο αλλη μια γατα χαλκομανια..

οι γατες συμπεριφερονται στον δρομο και την κυκλοφορια σαν αγριμια συχνα..τρομαζουν και δεν προσεχουν τοσο οσο τα σκυλια..το εχω παρατηρησει...

κορναρεις σε σκυλο και κανει στην ακρη ηρεμα..κορναρεις σε γατα και μπορει να πεταχτει μεστη μεση του δρομου..κοκαλωμενη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
σωστοος..και εγω παντα εξω ειχα τα ζωα...

αλλα για την τριχα της γατας μην ξεχναμε οτι μοιαζει καθαρη γιατι ειναι χιλιοσαλιωμενη και γιαυτο και οι αλλεργειες...
και η γατα κολλαει ασθενειες τον ανθρωπο..ενω ο σκυλος πολυ πιο δυσκολα..
επισης ο σκυλος ειναι πολυ πιο κοινωνικο ζωο...
εχω παντου γατες και γατια στις αυλες..αλλα συχνα πλακωνονται χωρις λογο σχεδον...

και επεισης οι γατες λογω περιεργειας μαγαριζουν σε μεγαλο βαθμο πολλα αντικειμενα φαγητα κλπ..απιστευτη περιεργεια..και καθονται οπου βρουν βολικο..
και σκιζουν τις σακουλες με τα σκουπιδια..

επεισης τρωνε ποντικο-φιδο-σαυρο-κατσαριδες και αρα ειναι πιο μολυσμενες..
και εγω μιλαω για γνησιες γατες αλανιαρες,,οχι αστικες του διαμερισματος που η κοιλια τους εχει γινει μεγαλυτερη απο τη δικια μου..

επισης οι γατες ειναι περισσοτερες απο τους σκυλους και πεθαινουν πολυ πιο ευκολα περισσοτρες..το ποσα γατια και γατες εχω δει ψοφια χωρις φανερο λογο..ασε..και χαλκομανια στο δρομο εννοειται..

στο δρομο πχ ενας πατημενος σκυλος-σπανιο-με λυπει πολυ περισσοτερο ,απο αλλη μια γατα χαλκομανια..

οι γατες συμπεριφερονται στον δρομο και την κυκλοφορια σαν αγριμια συχνα..τρομαζουν και δεν προσεχουν τοσο οσο τα σκυλια..το εχω παρατηρησει...

κορναρεις σε σκυλο και κανει στην ακρη ηρεμα..κορναρεις σε γατα και μπορει να πεταχτει μεστη μεση του δρομου..κοκαλωμενη..

ναι ρε Άγγελε..., έχουμε κάνει την ίδια τη φύση, που μας γέννησε και μας μεγάλωσε ένα ....δέλο....
έλεος..., δηλ. πόσο έξυπνος είναι ο άνθρωπος και για πόσο ακόμα νομίζει ότι θα παρεμβαίνει στη φύση, χωρίς να πληρώσει το αντίτιμο..., έχουμε κάνει τον εαυτό μας ένα πειραματόζωο, που δεν ξέρουμε τί είναι σωστό και τί λάθος....
βρίσκω τον τρόπο του ανθρώπου, να χειρίζεται το ζωικό βασίλειο, κάτι χειρότερο από αλαζονεία....
κάτω τα χέρια σας από τη φύση..., γιατί θα μας τιμωρήσει.... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
κυκλοφόρησε και η καινούρια ράτσα τώρα..., το γατόσκυλο.... :eek:
για όσους βρίσκεστε σε δίλημμα.... :hmm:
απλά, χρειάζεται δικιά του τουαλέτα.... :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
σωστοος..και εγω παντα εξω ειχα τα ζωα...

αλλα για την τριχα της γατας μην ξεχναμε οτι μοιαζει καθαρη γιατι ειναι χιλιοσαλιωμενη και γιαυτο και οι αλλεργειες...
και η γατα κολλαει ασθενειες τον ανθρωπο..ενω ο σκυλος πολυ πιο δυσκολα..
επισης ο σκυλος ειναι πολυ πιο κοινωνικο ζωο...
εχω παντου γατες και γατια στις αυλες..αλλα συχνα πλακωνονται χωρις λογο σχεδον...

και επεισης οι γατες λογω περιεργειας μαγαριζουν σε μεγαλο βαθμο πολλα αντικειμενα φαγητα κλπ..απιστευτη περιεργεια..και καθονται οπου βρουν βολικο..
και σκιζουν τις σακουλες με τα σκουπιδια..

επεισης τρωνε ποντικο-φιδο-σαυρο-κατσαριδες και αρα ειναι πιο μολυσμενες..
και εγω μιλαω για γνησιες γατες αλανιαρες,,οχι αστικες του διαμερισματος που η κοιλια τους εχει γινει μεγαλυτερη απο τη δικια μου..

επισης οι γατες ειναι περισσοτερες απο τους σκυλους και πεθαινουν πολυ πιο ευκολα περισσοτρες..το ποσα γατια και γατες εχω δει ψοφια χωρις φανερο λογο..ασε..και χαλκομανια στο δρομο εννοειται..

στο δρομο πχ ενας πατημενος σκυλος-σπανιο-με λυπει πολυ περισσοτερο ,απο αλλη μια γατα χαλκομανια..

οι γατες συμπεριφερονται στον δρομο και την κυκλοφορια σαν αγριμια συχνα..τρομαζουν και δεν προσεχουν τοσο οσο τα σκυλια..το εχω παρατηρησει...

κορναρεις σε σκυλο και κανει στην ακρη ηρεμα..κορναρεις σε γατα και μπορει να πεταχτει μεστη μεση του δρομου..κοκαλωμενη..

:confused::confused::confused: καλα εχω μεινει speech-less!!!:confused::confused::confused:
ολα αυτα τα εχεις συμπερανει μονος σου ή τα εχεις διαβαζει καπου??:hmm::confused:
η γατα αποδεδειγμενα ειναι απο τα πιο καθαρα ζωα!! για τις γατες που ζουν στους δρομους, ειναι τοσο βρωμικες οσο και ενας σκυλος που ζει στο δρομο..με τι νομιζεις οτι τρεφεται ενα αδεσποτο σκυλι?? με φιλετα??:confused:
Το οτι κολλαει ασθενειες η γατα στον ανθρωπο στο εχει πει καποιος γιατρος?:confused:

Οσο γι αυτο :
"στο δρομο πχ ενας πατημενος σκυλος-σπανιο-με λυπει πολυ περισσοτερο ,απο αλλη μια γατα χαλκομανια.."
το θεωρω τραγικο και λυπηρο.. ενας ανθρωπος δεν μπορει να θεωρειται φιλοζωος (φιλος της ζωης) οταν χαιρεται με το θανατο οποιασδηποτε ζωης..

Οσο για την καραμελα ''τα ζωα ειναι για εξω'':
Φυσικα και το ιδανικο θα ηταν ολα τα ζωα να μενουν στη φυση τους..σιγουρα ομως η φυση τους δεν περιλαμβανει φολες, αυτοκινητα, βια.. αυτα δυστηχως τα προκαλεσε και τα προκαλει το μεγαλυτερο ΖΩΟ απ ολα που ειναι ο ανθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Εγω αγαπαω ολα τα ζωα! ειτε αυτα λεγονται σκυλια, ειτε γατες, ειτε κουνελια.. ολα εχουν τη δικη τους προσωπικοτητα..:)
Οπως φαινεται:P εχω μια αδυναμια στης γατες..και ο μονος λογος ειναι οτι στη συγκεκριμενη περιοδο της ζωης μου αδυνατο να αποκτησω σκυλο..
Η γατα ειναι ενα υπεροχο ζωο! μονο ενας ανθρωπος ο οποιος εχει ζησει με γατα μπορει να το καταλαβει! ειναι τρυφερες, χαδιαρες αλλα και πολυ ανεξαρτητες σε σχεση με το σκυλο! αυτο δεν σημαινει οτι οπως λενε οσοι τις αντυπαθουν οτι οι γατες δεν εκτιμανε, δεν δενονται.. ολα αυτα ειναι μυθος και μια καλη δικαιολογια γι αυτους που τις αντιπαθουν!:) Μου αρεσει η ανεξαρτησια τους.. και μακαρι αυτη την ανεξαρτησια και την δυναμικοτητα να την ειχαν πολλοι ανθρωποι!:D
Ο σκυλος ειναι ενα υπεροχο πλασμα το οποιο βεβαια εχει πολυ μεγαλη ευθυνη στη φροντιδα του..Το κακο με το σκυλο ειναι οτι δουλοπρεπης με τους ανθρωπους..και αυτο δεν το εκτιμανε ολοι..:/::/: εχει εναν διαφορετικο τροπο να εκδηλωνει τα συναισθηματα του κατι που το κανει πιο 'συμπαθη σε σχεση με την γατα.. και οπως ειναι γνωστο στον ανθρωπο αρεσει να επιβαλεται να νιωθει αφεντικο..κ αυτο μπορει να το κανει μονο με τον σκυλο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Excuse me, αλλά μιλάμε για οικόσιτα ζώα... ή όχι;
Δεν είπε κανείς βέβαια ότι είναι ωραίο θέαμα ένα λυκόσκυλο σε ένα μπαλκόνι 1χ1, αλλά ένα γιορκσάιρ δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα να μείνει σε ένα διαμέρισμα, μάλλον έξω θα έχει το πρόβλημα.
Τώρα για τις αρρώστιες ... νομίζω αν ο καθένας φροντίζει να ακολουθεί τις οδηγίες του κτηνιάτρου του, αλλά και τους λογικούς κανόνες υγιεινής, καθώς και αν δεν ταϊζει το ζωάκι του ωμά κρεατικά .... τότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα εχω μεινει speech-less!!!:confused::confused::confused:
ολα αυτα τα εχεις συμπερανει μονος σου ή τα εχεις διαβαζει καπου??:hmm::confused:
η γατα αποδεδειγμενα ειναι απο τα πιο καθαρα ζωα!! για τις γατες που ζουν στους δρομους, ειναι τοσο βρωμικες οσο και ενας σκυλος που ζει στο δρομο..με τι νομιζεις οτι τρεφεται ενα αδεσποτο σκυλι?? με φιλετα??:confused:
Το οτι κολλαει ασθενειες η γατα στον ανθρωπο στο εχει πει καποιος γιατρος?:confused:

Οσο γι αυτο :
"στο δρομο πχ ενας πατημενος σκυλος-σπανιο-με λυπει πολυ περισσοτερο ,απο αλλη μια γατα χαλκομανια.."
το θεωρω τραγικο και λυπηρο.. ενας ανθρωπος δεν μπορει να θεωρειται φιλοζωος (φιλος της ζωης) οταν χαιρεται με το θανατο οποιασδηποτε ζωης..

Οσο για την καραμελα ''τα ζωα ειναι για εξω'':
Φυσικα και το ιδανικο θα ηταν ολα τα ζωα να μενουν στη φυση τους..σιγουρα ομως η φυση τους δεν περιλαμβανει φολες, αυτοκινητα, βια.. αυτα δυστηχως τα προκαλεσε και τα προκαλει το μεγαλυτερο ΖΩΟ απ ολα που ειναι ο ανθρωπος!?
ποσες γατες εχεις δει στη ζωη σου...? πόσες γάτες εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην αυλη σου ή το σπιτι σου?

εγω οσες φορες εχω συνδεθει συναισθηματικα με γατα το εχω μετανιωσει...ζουν τοσες γατες στην αυλη μου..και την αλλη μερα μπορει να βρω μια φαγωμενη να πεθαινει...αλλη μια ψοφια στριμωγμενη κατω απο τον καταψυκτη και να τις παιρνεις χαμπαρι απο τη μυρωδια και να πρεπει να βιαστεις να τις θαψεις..(ευτυχως το θαψιμο το αναλαμβανει παντα ο πατερας μου,,εγω δεν ειμαι τοσο για τετοια..0..

γενικα οι γατες της επαρχιας τουλαχιστον που ειναι εδω εχω δεχτει οτι ειναι αγρια ζωα ουσιαστικα..που καθονται στην αυλη σου οσο γουσταρουν και μπορει μια ημερα ή να τις δει νεκρες ή με βγαλμενο ματι -που συχνα εχω δει-ειτε να μην τις ξαναδεις ποτέ...

δεν ξερω πώς ειναι οι γατες που εχετε στις πολεις και τις ταιζετε φρισκις-ποτέ δεν το καταλαβα αυτο-,,ξερω αυτες που υπαρχουν κατα χιλιαδες εδω..

εγω ξερω οτι αν μαζεψω σκυλο απο το δρομο θα γινει σπιτικος μονο του..η γατα οχι..

οποτε ας αφησουμε τις θεωρητικολογιες.. μην αρχισω παλι να λεω γατοιστοριες..

και θα κοβονται λογω σκληρων εικονων..αγριμια ειναι κατα βαθος..και οπου τις συμφερει μενουν..δυστυχως..


εχουν περασει κανα 7 σκυλια απο το σπιτι μου..αλλα πεθαναν,με φολα ή αρρωστιες μερικα ...αλλα τα θυμαμαι ολα με τα ονοματα τους..τον αρη,την ιρμα ,το Ρομπεν,το τζωνυ,την ιβετ,την κοτσιλω:P.... τα θυμαμαι...:/:
τι γατες ουτε που νοσταλγω σοβαρα καμια...
ηταν απλα αγριμια που εζησαν και πεθαναν...

οι σκυλοι ειναι διαφορετικα ειναι σαν να χανεις φιλο.μελος της οικογενειας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
ποσες γατες εχεις δει στη ζωη σου...? πόσες γάτες εχουν γεννηθει και μεγαλωσει στην αυλη σου ή το σπιτι σου?

εγω οσες φορες εχω συνδεθει συναισθηματικα με γατα το εχω μετανιωσει...ζουν τοσες γατες στην αυλη μου..και την αλλη μερα μπορει να βρω μια φαγωμενη να πεθαινει...αλλη μια ψοφια στριμωγμενη κατω απο τον καταψυκτη και να τις παιρνεις χαμπαρι απο τη μυρωδια και να πρεπει να βιαστεις να τις θαψεις..(ευτυχως το θαψιμο το αναλαμβανει παντα ο πατερας μου,,εγω δεν ειμαι τοσο για τετοια..0..

γενικα οι γατες της επαρχιας τουλαχιστον που ειναι εδω εχω δεχτει οτι ειναι αγρια ζωα ουσιαστικα..που καθονται στην αυλη σου οσο γουσταρουν και μπορει μια ημερα ή να τις δει νεκρες ή με βγαλμενο ματι -που συχνα εχω δει-ειτε να μην τις ξαναδεις ποτέ...

δεν ξερω πώς ειναι οι γατες που εχετε στις πολεις και τις ταιζετε φρισκις-ποτέ δεν το καταλαβα αυτο-,,ξερω αυτες που υπαρχουν κατα χιλιαδες εδω..

εγω ξερω οτι αν μαζεψω σκυλο απο το δρομο θα γινει σπιτικος μονο του..η γατα οχι..

οποτε ας αφησουμε τις θεωρητικολογιες.. μην αρχισω παλι να λεω γατοιστοριες..

και θα κοβονται λογω σκληρων εικονων..αγριμια ειναι κατα βαθος..και οπου τις συμφερει μενουν..δυστυχως..

:confused::confused::confused: εχω μεγαλωσει με πολλες γατες στη ζωη μου!! αυτο το εκτρωμα που περιγραφεις εσυ ποτε δεν το εχω συναντησει!:) κ αυτο γιατι τις φροντιζα! δεν τις αφηνα να γεννοβολανε αριστερα και δεξια! τις ταιζα και δεν τις αφηνα να τρωνε σκουπιδια!! τωρα αν καποιος δεν μπορει να φροντισει ουτε τον εαυτο του ο σκυλος τον μαρανε!:)


οποτε ας αφησουμε τις θεωρητικολογιες.. μην αρχισω παλι να λεω γατοιστοριες..


και θα κοβονται λογω σκληρων εικονων..αγριμια ειναι κατα βαθος..και οπου τις συμφερει μενουν..δυστυχως..

εχουν περασει κανα 7 σκυλια απο το σπιτι μου..αλλα πεθαναν,με φολα μερικα ...αλλα τα θυμαμαι ολα με τα ονοματα τους..τον αρη,την ιρμα ,το Ρομπεν,το τζωνυ,την ιβετ,την κοτσιλω:P.... τα θυμαμαι...:/:
τι γατες ουτε που νοσταλγω σοβαρα καμια...
ηταν απλα αγριμια που εζησαν και πεθαναν...
οι σκυλοι ειναι διαφορετικα..

με απειλεις??:confused::confused:
και μετα θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι..:/::/: κριμα να μιλαει με τοση απαιχθια ενα παιδι 26 χρονων..:/::/: απλα λυπηρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
εγω ξερω οτι αν μαζεψω σκυλο απο το δρομο θα γινει σπιτικος μονο του..η γατα οχι..


Πριν απο αρκετά χρόνια, γύρισα ένα βράδυ σπίτι και βρήκα στο γκαράζ έναν γάτο 5-6 μηνών.
Μόλις με είδε ήρθε στα πόδια μου και αποφάσισα να του βάλω ένα πιάτο φαΐ..... δεν ξαναέφυγε ποτέ!!
Δεν υπήρχε περίπτωση να έβγαινα στη βεράντα και μόλις με έβλεπε να μην σκοτωνόταν να έρθει, όπου και να ήταν. Δεν μου είχε βγάλει νύχια ποτέ, ακόμα και όταν τον ζόριζα για να του δώσω με τη σύριγγα φάρμακο, δεν υπήρχε περίπτωση να είμαι στο σπίτι και να μην είναι δίπλα μου ..... ακόμα και ο σκύλος που απέκτησα μετά από αυτόν τον γάτο, τόσο μεγάλη εξάρτηση από μένα δεν είχε!
Τόσο λατρεία μου είχε ο γατούλης μου που πολλές φορές πιστεύω ότι ο γάτος μου είχε ψυχολογία σκύλου και ο σκύλος μου ψυχολογία γάτου.
Δυστυχώς δεν έχω πια κανένα από τα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κ αυτο γιατι τις φροντιζα! δεν τις αφηνα να γεννοβολανε αριστερα και δεξια! τις ταιζα και δεν τις αφηνα να τρωνε σκουπιδια!!
και πώς τις αναγκαζες να μην βγαινουν εξω απο την αυλη σου? ετσι ωστε να ελεγχεις τι τρωνε,τι κανουν..
εγω δεν μπορω να το κανω αυτο..οτι και να φραξω,,πηδανε απο πανω..

εχω μεγαλωσει με πολλες γατες στη ζωη μου!!
για ριξε ενα νουμερο..ετσι χοντρικο...
σε μενα πρεπει εχουν μεγαλωσει κανα 5 αρι γενιες γατες.. (βαλε 30 -40 γατες..βασικα ουτε μπορω να υπολογισω πια)
και οταν μεγαλωναν τα μικρα ,φεβγανε συνηθως οι μεγαλες για να αφηνουν χωρο..

και τωρα εχω γεμισει με 8 γατες...3 μεγαλες και τα 5 παιδια...και δεν ξερω τι να κανω..δεν μπορω να τις εχω ολες..


με απειλεις??:confused::confused:
και μετα θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι..:/::/: κριμα να μιλαει με τοση απαιχθια ενα παιδι 26 χρονων..:/::/: απλα λυπηρο!
δεν απειλω...απλα λεω οτι αν αρχισω να λεω ,,θα ξεχειλωσει το θεμα..


Πριν απο αρκετά χρόνια, γύρισα ένα βράδυ σπίτι και βρήκα στο γκαράζ έναν γάτο 5-6 μηνών.
Μόλις με είδε ήρθε στα πόδια μου και αποφάσισα να του βάλω ένα πιάτο φαΐ..... δεν ξαναέφυγε ποτέ!!
Δεν υπήρχε περίπτωση να έβγαινα στη βεράντα και μόλις με έβλεπε να μην σκοτωνόταν να έρθει, όπου και να ήταν. Δεν μου είχε βγάλει νύχια ποτέ, ακόμα και όταν τον ζόριζα για να του δώσω με τη σύριγγα φάρμακο, δεν υπήρχε περίπτωση να είμαι στο σπίτι και να μην είναι δίπλα μου ..... ακόμα και ο σκύλος που απέκτησα μετά από αυτόν τον γάτο, τόσο μεγάλη εξάρτηση από μένα δεν είχε!
Τόσο λατρεία μου είχε ο γατούλης μου που πολλές φορές πιστεύω ότι ο γάτος μου είχε ψυχολογία σκύλου και ο σκύλος μου ψυχολογία γάτου.
Δυστυχώς δεν έχω πια κανένα από τα δύο!
εγω λεω για γατες..απο τις δεκαδες γατες που εχουν γεννηθει και ενηλικιωθει στην αυλη μου καμια δεν ηταν γατος..δεν ξερω γιατι..
γατους βλεπω μονο συγκεκριμενους 3 μεγαλους σε ηλικια περιπου που χρονια τωρα καθε γεναρη ορμανε στις γατες "μου" και μετα γεννοβολανε και μετα εξαφανιζονται..

οποτε ο γατος δεν ειναι πιθανον το ιδιο με γατα..

δεν κανει η εξαιρεση τον κανονα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
και πώς τις αναγκαζες να μην βγαινουν εξω απο την αυλη σου? ετσι ωστε να ελεγχεις τι τρωνε,τι κανουν..
εγω δεν μπορω να το κανω αυτο..οτι και να φραξω,,πηδανε απο πανω..



για ριξε ενα νουμερο..ετσι χοντρικο...
σε μενα πρεπει εχουν μεγαλωσει κανα 5 αρι γενιες γατες.. (βαλε 30 -40 γατες..βασικα ουτε μπορω να υπολογισω πια)
και οταν μεγαλωναν τα μικρα ,φεβγανε συνηθως οι μεγαλες για να αφηνουν χωρο..

και τωρα εχω γεμισει με 8 γατες...3 μεγαλες και τα 5 παιδια...και δεν ξερω τι να κανω..δεν μπορω να τις εχω ολες..

φροντιζα να τις εχω μεσα στο σπιτι! και αν δεν μπορουσα φροντιζα να φτιαχνω ετσι το χωρο ωστε να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο επικινδυνο γι αυτες..φυσικα εμβολιαζονταν ΟΛΕΣ!:)

:hehe::hehe::hehe: για να καταλαβω αυτη τη στιγμη παμε κοντρα??:P:P μετραμε τις πειρες μας??:P:P δεν εχει σημασια ποσες ειχα αλλα ποσες καταφεραν να ζησουν μια ομορφη και υγιει ζωη κοντα μου! αυτη ειναι η ουσια!;):)

εγω λεω για γατες..απο τις δεκαδες γατες που εχουν γεννηθει και ενηλικιωθει στην αυλη μου καμια δεν ηταν γατος..δεν ξερω γιατι..
γατους βλεπω μονο συγκεκριμενους 3 μεγαλους σε ηλικια περιπου που χρονια τωρα καθε γεναρη ορμανε στις γατες "μου" και μετα γεννοβολανε και μετα εξαφανιζονται..

οποτε ο γατος δεν ειναι πιθανον το ιδιο με γατα..

δεν κανει η εξαιρεση τον κανονα..

οι δεκαδες γατες δημιουργουνται απ ολους τους ανευθυνους που δεν φροντιζουν να στειρωσουν τα ζωα τους ή τουλαχιστον να δωσουν σε σπιτια αυτα που εχουν..παρα αφηνουν ''την φυση'' να δουλεψει γεμιζοντας τους δρομους αδεσποτες ψυχες..και αυτο δεν αφορα μονο τις γατες αλλα τους σκυλους!
Ο γατος ειναι ιδιος με την γατα.. εχουν τις ιδιες αναγκες..
γιατι πρεπει ο κανονας να ειναι αυτο που παρουσιαζεις εσυ??
Μαλλον οι γατες εχουν ενστικτο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
εγω λεω για γατες..απο τις δεκαδες γατες που εχουν γεννηθει και ενηλικιωθει στην αυλη μου καμια δεν ηταν γατος..δεν ξερω γιατι..
γατους βλεπω μονο συγκεκριμενους 3 μεγαλους σε ηλικια περιπου που χρονια τωρα καθε γεναρη ορμανε στις γατες "μου" και μετα γεννοβολανε και μετα εξαφανιζονται..

οποτε ο γατος δεν ειναι πιθανον το ιδιο με γατα..

δεν κανει η εξαιρεση τον κανονα..

Υποτίθεται ότι ο γάτος, και δη ο μη στειρωμένος γάτος, φεύγει πολύ πιο εύκολα από τη θηλυκή γάτα.
Δεν είναι η εξαίρεση... σίγουρα οι γατούλες είναι κατά γενική ομολογία πιο ανεξάρτητα ζώα, αυτή άλλωστε είναι και η ομορφιά τους.
Νομίζω πως έχει να κάνει με το τι δείχνεις εσύ στο ζώο.
Αν τους δώσεις αγάπη, αυτό και θα πάρεις ... ακόμα και αν είναι ελέφαντας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φροντιζα να τις εχω μεσα στο σπιτι!
αα,καλα.. στν αυλη τη βγαζεις? θα φυγει ή θα σου μεινει πιστη? ο σκυλος στην αυλη παντως δεν φευγει... σου εχει φυγει ποτέ?

εγω σκυλο ή γατα δεν βαζω στο σπιτι.
τα σπιτια ειναι για τους ανθρωπους..και οχι για τα υπολοιπα ζωα..


για να καταλαβω αυτη τη στιγμη παμε κοντρα??:P:P μετραμε τις πειρες μας??:P:P δεν εχει σημασια ποσες ειχα αλλα ποσες καταφεραν να ζησουν μια ομορφη και υγιει ζωη κοντα μου! αυτη ειναι η ουσια!;)
εχει σημασια..εχεις δει ,νεογεννητα και νεκρα γατια?εχεις δει ολες τις φασεις μια γατας?

εχεις δει γατια να τσιριζουν απο την πεινα και η μανα πλαι τους να μην τα θηλαζει και να θηλαζει άλλα γατια και να αφηνει να πεθαινουν απο την πεινα?
εχεις δει γατα που προσπαθει να πηδηξει αλλες γατες?

σοβαρα μιλαω.....μπορω να μιλαω για ωρες...

ασε καλυτερα


οι δεκαδες γατες δημιουργουνται απ ολους τους ανευθυνους που δεν φροντιζουν να στειρωσουν τα ζωα τους ή τουλαχιστον να δωσουν σε σπιτια αυτα που εχουν..παρα αφηνουν ''την φυση'' να δουλεψει γεμιζοντας τους δρομους αδεσποτες ψυχες..και αυτο δεν αφορα μονο τις γατες αλλα τους σκυλους!
ποιος να τις στειρωσει? εχεις παει επαρχια να δεις τι γινεται?σαν τα αγρια ζωα μονες τους γεννοβολανε..δεν ειναι οικοσιτες ουσιαστικα,,απλα τρωνε απο το σπιτι σου και μπορει μετα απο εναν άλλον..
και μετα αν δεν τους δωσεις φαι πιανουν πουλια ,σαυρες,φιδια και τρωνε..νομιζεις οτι εχεις το δικαιωμα σε αγρια ανεξαρτητα ζωα να τα στειρωσεις?τη ρωτησες τη γατα?ή το γατο?πιανεις τις αλεπουδες και τους λυκους να τους στειρωσεις?

νομιζει ο ανθρωπος οτι ειναι θεος και οτι μπορει να καταστρεφει το γενετησιο ενστικτο και οργανα ενος ζωου..με ποιο δικαιωμα?


σκυλος ναι..βλεπω πολυ λιγοτερους και μετρημενους,,αλλα γατες..
ειναι παντου..

αν γραψω όλα αυτα στο mycat..θα φαω δημοκρατικο μπαν ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
αα,καλα.. στν αυλη τη βγαζεις? θα φυγει ή θα σου μεινει πιστη? ο σκυλος στην αυλη παντως δεν φευγει... σου εχει φυγει ποτέ?

εγω σκυλο ή γατα δεν βαζω στο σπιτι.
τα σπιτια ειναι για τους ανθρωπους..και οχι για τα υπολοιπα ζωα..


εχει σημασια..εχεις δει ,νεογεννητα και νεκρα γατια?εχεις δει ολες τις φασεις μια γατας?

εχεις δει γατια να τσιριζουν απο την πεινα και η μανα πλαι τους να μην τα θηλαζει και να θηλαζει άλλα γατια και να αφηνει να πεθαινουν απο την πεινα?
εχεις δει γατα που προσπαθει να πηδηξει αλλες γατες?

σοβαρα μιλαω.....μπορω να μιλαω για ωρες...

ασε καλυτερα


ποιος να τις στειρωσει? εχεις παει επαρχια να δεις τι γινεται?σαν τα αγρια ζωα μονες τους γεννοβολανε..δεν ειναι οικοσιτες ουσιαστικα,,απλα τρωνε απο το σπιτι σου και μπορει μετα απο εναν άλλον..
και μετα αν δεν τους δωσεις φαι πιανουν πουλια ,σαυρες,φιδια και τρωνε..νομιζεις οτι εχεις το δικαιωμα σε αγρια ανεξαρτητα ζωα να τα στειρωσεις?τη ρωτησες τη γατα?ή το γατο?πιανεις τις αλεπουδες και τους λυκους να τους στειρωσεις?

νομιζει ο ανθρωπος οτι ειναι θεος και οτι μπορει να καταστρεφει το γενετησιο ενστικτο και οργανα ενος ζωου..με ποιο δικαιωμα?


σκυλος ναι..βλεπω πολυ λιγοτερους και μετρημενους,,αλλα γατες..
ειναι παντου..

στην αυλη βγαινανε μονο με την επιβλεψη μου! γιατι γι αυτες τις ψυχες εγω ειμαι υπευθυνη!
αν εχω δει νεογεννητα γατια??? πεθαμενα?? και φυσικα εχω δει!!! αυτα που μαζευω καθημερινα απο τους δρομους!!! αυτα που καποιοι παρατησαν στον δρομο γιατι αποφασισαν οτι δεν τους κανουν πια!!! μωρα και ζωα που δεν φταινε σε τιποτα! ταιζω καθημερινα δεκαδες σκυλια και γατες..απο δικα μου λεφτα!! γιατι δυστιχως ειναι πολλοι οι ανευθυνοι σε αυτη τη χωρα!!αυτη τη στιγμη φιλοξενω στο σπιτι μου 3 μωρα γατακια!!! γατακια που τα βρηκα παρατημενα μεσα σε σακουλα (γιατι αυτη ειναι η παιδεια μας!) τα ταιζω με μπιμπερο και φροντιζω γι αυτα! προσπαθω να τους βρω σπιτια για να περασουν ηρεμα και υγιη την υπολοιπη ζωη τους και να μην υποφερουν ΚΑΙ αυτα στους δρομους οπως δεκαδες αλλα!!

Γι αυτο λοιπον φιλε Αγγελε στα λογια και στις θεωριες περι αγριοτητας ειμαστε ολοι καλοι!! στην πραξη στερευουμε οι περισσοτεροι! Αυτη ειναι η φυση λοιπον?? εκατονταδες αρρωστα και σκοτωμενα σκυλια και γατια στο δρομο?? αν ειναι αυτη τοτε οχι..θα φροντισω για κατι καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στην αυλη βγαινανε μονο με την επιβλεψη μου! γιατι γι αυτες τις ψυχες εγω ειμαι υπευθυνη!
αν εχω δει νεογεννητα γατια??? πεθαμενα?? και φυσικα εχω δει!!! αυτα που μαζευω καθημερινα απο τους δρομους!!! αυτα που καποιοι παρατησαν στον δρομο γιατι αποφασισαν οτι δεν τους κανουν πια!!! μωρα και ζωα που δεν φταινε σε τιποτα! ταιζω καθημερινα δεκαδες σκυλια και γατες..απο δικα μου λεφτα!! γιατι δυστιχως ειναι πολλοι οι ανευθυνοι σε αυτη τη χωρα!!αυτη τη στιγμη φιλοξενω στο σπιτι μου 3 μωρα γατακια!!! γατακια που τα βρηκα παρατημενα μεσα σε σακουλα (γιατι αυτη ειναι η παιδεια μας!) τα ταιζω με μπιμπερο και φροντιζω γι αυτα! προσπαθω να τους βρω σπιτια για να περασουν ηρεμα και υγιη την υπολοιπη ζωη τους και να μην υποφερουν ΚΑΙ αυτα στους δρομους οπως δεκαδες αλλα!!


στην αυλη βγαινανε μονο με την επιβλεψη μου!

νορμαλ ειναι αυτο?να φυλακιζεις ενα ζωο στους τοιχους?ο σκυλος που ειναι πιστος πχ δεν φευγει απο το σπιτι του ,..και ειναι στην αυλη συνηθως..


μπραβο..καλα κανεις και φροντιζεις και ταιζεις γατες..απλα εχεις διαφορετικες εμπειριες απο μενα..
εδω στην επαρχια...μεσα σε ελαιωνα ζω βασικα..τα πραγματα ειναι πολυ λιγοτερο ελεγχομενα.

και μακαρι και εγωνα μπορουσα να δωσω καπου τα γατια -μερικα τουλαχιστον γιατι δεν μπορω να τα θρεφω όλα..

βασικα εγω και η οικογενεια μου εχει ελευθερη σχεση με τις γατες..ερχονται τρωνε και μενουν εδω βασικα.αλλα οποτε θελουν ,,κανενας δεν τις εμποδιζει να φυγουν..


οι γατες ως αγρια ζωα πεθαινουν και μονες τους...απο αρρωστιες ...απο άλλες γατες..

έτσι ειναι η φυση...ο θανατος και η ζωη..
καθε ζωο εχει ενα υπολγισμενο περιθωριο θανατων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
αν γραψω όλα αυτα στο mycat..θα φαω δημοκρατικο μπαν ε?:P

οχι!! σαν εσενα εχουμε συναντησει πολλους! δεν μας κανει εντυπωση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
νορμαλ ειναι αυτο?να φυλακιζεις ενα ζωο στους τοιχους?ο σκυλος που ειναι πιστος πχ δεν φευγει απο το σπιτι του ,..και ειναι στην αυλη συνηθως..


μπραβο..καλα κανεις και φροντιζεις και ταιζεις γατες..απλα εχεις διαφορετικες εμπειριες απο μενα..
εδω στην επαρχια...μεσα σε ελαιωνα ζω βασικα..τα πραγματα ειναι πολυ λιγοτερο ελεγχομενα.

και μακαρι και εγωνα μπορουσα να δωσω καπου τα γατια -μερικα τουλαχιστον γιατι δεν μπορω να τα θρεφω όλα..

βασικα εγω και η οικογενεια μου εχει ελευθερη σχεση με τις γατες..ερχονται τρωνε και μενουν εδω βασικα.αλλα οποτε θελουν ,,κανενας δεν τις εμποδιζει να φυγουν..


οι γατες ως αγρια ζωα πεθαινουν και μονες τους...απο αρρωστιες ...απο άλλες γατες..

έτσι ειναι η φυση...ο θανατος και η ζωη..

καθε ζωο εχει ενα υπολγισμενο περιθωριο θανατων..

ειναι νορμαλ να φυλακιζω ενα ζωο οταν το μελλον του εξω ειναι αβεβαιο!
η φυση του ζωου ειναι εξω! καμια φυση ομως δεν περιλαμβανει φολες, αυτοκινητα, βια.. απο αυτα πρεπει να προστατευτουν οσο το δυνατον περισσοτερα ζωα!

και ο ανθρωπος παλια δεν ζουσε 90 χρονια οπως τωρα..στα 50 πεθαινε.. η επιστημη ομως εχει προσπαθησει με διαφορους τροπους να επιμηκυνει την ζωη του! το ιδιο ισχυει και για τα ζωα!! σε κανενος πλασματος η ζωη δεν ειναι να πεθαινει μονο του στους δρομους..ουτε του σκυλου..ουτε της γατας...

επειδη λοιπον εχει πεθανει γατα μου (ευτυχως απο γειρατια) στα χερια μου..το βλεμμα που μου εριξε εκεινη την στιγμη δεν το εχω εισπραξει ουτε απο ανθρωπο..γι αυτο λοιπον οταν ακουω για αγριοτητες το μονο που μπορω να νιωσω ειναι απογοητευση!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top