Σκύλος ή γάτα;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καμια φυση ομως δεν περιλαμβανει φολες, αυτοκινητα, βια
βια και αρρωστιες περιλαμβανει..τα αυτοκινητα ειναι προσθετα βεβαια..


επειδη λοιπον εχει πεθανει γατα μου (ευτυχως απο γειρατια) στα χερια μου..το βλεμμα που μου εριξε εκεινη την στιγμη δεν το εχω εισπραξει ουτε απο ανθρωπο..γι αυτο λοιπον οταν ακουω για αγριοτητες το μονο που μπορω να νιωσω ειναι απογοητευση!:(
σπουδαιο αυτο που εζησες..εγω δεν το εχω ζησει..
ποσων χρονων ηταν η γατα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
βια και αρρωστιες περιλαμβανει..τα αυτοκινητα ειναι προσθετα βεβαια..



σπουδαιο αυτο που εζησες..εγω δεν το εχω ζησει..
ποσων χρονων ηταν η γατα?

ηταν 16 χρονων!:)
ηταν μια υπεροχη γατα που πιστευω οτι εζησε ευτυχισμενη!:) Με τα ματια μου ειπε οσα 16 χρονια δεν μου ειχε πει..ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα αυτα τα χρονια και η χαρα που εκεινη την ωρα ημουν διπλα της και ''εφευγε'' γουργουριζοντας μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
είπα εγώ ότι μισώ τις γάτες...;
είπα ότι τις θέλω, έξω από το σπίτι....
είπα εγώ, ότι αντιπαθώ τα σκυλιά...;
είπα ότι δεν είναι ωραίο να βλέπουν τηλεόραση....
βγάλτε τα συμπεράσματά σας και γράψτε πώς αρέσουν σε εσάς τα ζώα
αλλά μη προσπαθείτε να πείσετε τον άλλον ότι τα ζώα, είναι για το σπίτι μέσα
γιατί δοκιμάστε και εσείς να μένετε έξω στη φύση, να δείτε πώς είναι....
και δεν καταλαβαίνω το λόγο της υπερπροστασίας των ζώων..., ο άνθρωπος προσπαθεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες του(καθημερινά πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι από ασιτία....) και ο γείτονας μου χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του..., που αν διέθετε την ψυχούλα της, θα έσωζε, μερικές δεκάδες παιδιά από το θάνατο..., απλά είναι το πως το βλέπει ο καθένας..., αλλά μη λέτε ότι επειδή ο άλλος, θέλει τα ζώα έξω από το σπίτι του, δεν τα αγαπάει κιόλας....
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Υπαρχουν 2 κατηγοριες, αδεσποτα και δεσποζομενα. Εχω συναντησει ακρως επιθετικο αδεσποτο σκυλο και εξισου επιθετικη αδεσποτη γατα. Εχω συναντησει ομως και φιλικο αδεσποτο σκυλο αλλα και φιλικη αδεσποτη γατουλα. Η ζωη στον δρομο, αναμεσα σε τοσους κινδυνους και κακουχιες τα εχει κανει "αγριμια" οπως καποιος αναφερε. Τα αιλουροειδη ειναι τα πιο πετυχημενα σαρκοφαγα ζωα στην φυση γι' αυτο και οι γατες μπορουν και επιβιωνουν και αναπαραγονται στους δρομους των πολεων. Τα σκυλια ομως δεν μπορουν να ζησουν αν δεν τα ταισει καποιος γι' αυτο και βλεπουμε πολυ λιγοτερα αδεσποτα σκυλια απο οτι γατες. Οσο για το οτι η γατα φευγει ενω ο σκυλος μενει, το θεωρω φυσιολογικο γιατι η γατα ειναι πιο εξυπνη. Οταν δει πως δεν υπαρχει τροφη δεν θα κατσει να πεθανει απο την πεινα, θα προτιμησει να κυνηγησει, κατι που δεν μπορει να κανει ο σκυλος. Ειναι αδικο να συγκρινετε 2 διαφορετικες καταστασεις.

Οσο για το argument για τα οικοσιτα ζωα, θα πω οτι η γατα και ο σκυλος πρεπει να ζουν εξω μονο οταν ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον, στο δασος δηλαδη. Απο ποτε εγιναν το αυτοκινητο, η φολα και μερικοι εξυπνοι με αεροβολα φυσικοι εχθροι της γατας; Αλλωστε εσεις οι ιδιοι περιγραψατε πως αντιδρα μια γατα στο ακουσμα ενος αυτοκινητου. Προσωπικα τον δικο μου γατο δεν προκειται ποτε να τον αφησω να τριγυριζει εξω μονος του. Μπορει να μην υπαρχουν φολες εδω που ζω, υπαρχουν ομως αυτοκινητα, υπαρχουν coyotes & raccoons και συνεπως δεν τον αφηνα να χασει την ζωη του επειδη ορισμενοι απο εσας νιωθετε οτι πρεπει να ζουν εξω στα πεζοδρομια/δρομους (aka φυση για εσας).

Οι γατες τρωνε και ποντικια και πουλια και αρουραιους και σαυρες και φιδια και εντομα και αλλα 2000 ειδη επειδη πολυ απλα ειναι αριστοι κυνηγοι. Ο σκυλος τι μπορει να πιασει στην πολη; Παρτε για παραδειγμα τον συγγενη του σκυλου, τον λυκο. Πως κυνηγα; Σε αγελες μηπως; Τι κυνηγαει; Σαυρες και σπουργιτια; Δεν το νομιζω. Το οτι ο σκυλος δεν τρωει ποντικια και πουλια, επειδη πολυ απλα δεν μπορει να τα πιασει, δεν τον κανει αυτοματως και καθαροτερο. Αληθεια πως οριζει κανεις την καθαριοτητα στα αγρια ζωα; Απο ποτε εγινε η διατροφη κριτηριο καθαριοτητας; Οι γυπες δηλαδη ειναι τα πιο βρωμικα ζωα; Δεν το νομιζω. Με βαση το κριτηριο σας, τοτε ο ελεφαντας ή ο ιπποποταμος που χωνεται στις λασπες αλλα τρωει φυτα ειναι πεντακαθαρο ζωακι. Ακομα και το κουνελι χορτο τρωει, με την διαφορα ομως οτι τρωει και τα περιττωματα του (κοπροφαγια), τι καθαρο ζωακι που ειναι!

Παλαιοτερα ειχα βρει μια γατουλα 2-3 ετων, την πηρα και την ειχα εξω στην αυλη, ηταν ελευθερη να παει οπου ηθελε. Εζησε για 15 χρονια, ποτε δεν εφυγε απο το σπιτι. Τον γατο μου οταν τον βγαζω εξω βολτα δεν απομακρυνεται απο το σπιτι, αντιθετα μαλιστα συνεχεια προς την πορτα παει για να μπει μεσα. Πρεπει να του αρεσουν πολυ οι ηχοι των αυτοκινητων για να τρεχει προς την πορτα ε;

Να προσθεσω επισης οτι η δικη σας λογικη, η οποια λεει οτι η γατα πρεπει να ζει εξω, αστειρωτη, εχει επιπτωσεις στην πανιδα του τοπου λογω του οτι η γατα ειναι αριστος κυνηγος και μπορει να οδηγησει ορισμενα ειδη στην εξαφανιση. Επιπλεον μπορει να ζευγαρωσει με αλλα μικροσωμα ειδη γατας και να συμβαλλει στην μειωση της γενετικης ποικιλοτητας των αγριων αυτων αιλουροειδων. Η γατα οπως και ο σκυλος εξημερωθηκαν για να ζουν διπλα στον ανθρωπο. Δεν μπορεις να αλλαξεις κατι που εγινε 10,000 χρονια πριν. Μηπως να αφηναμε τις αγελαδες, τις κοτες και ολα τα αλλα εξημερωμενα ζωα να ζουν ελευθερα στην πολη; Να καταργησουμε τις στανες, τα κοτετσια και τα χοιροστασια και να αφησουμε τα κατσικια να τρεφονται απο την πρασιναδα που φυτρωνει διπλα στο πεζοδρομιο.

Οσο για το οτι οι γατες αφηνουν περισσοτερη τριχα σας προκαλω να ερθετε στο σπιτι μου. Μονο 2 φορες τον χρονο μαδαει, λιγο πριν το καλοκαιρι και λιγο πριν τον χειμωνα. Ουτε καν ρολο δεν χρησιμοποιω για να καθαριζω τα ρουχα μου απο τις τριχες αφου οι τριχες που χανει ειναι αμελητεες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
είπα εγώ ότι μισώ τις γάτες...;
είπα ότι τις θέλω, έξω από το σπίτι....
είπα εγώ, ότι αντιπαθώ τα σκυλιά...;
είπα ότι δεν είναι ωραίο να βλέπουν τηλεόραση....
βγάλτε τα συμπεράσματά σας και γράψτε πώς αρέσουν σε εσάς τα ζώα
αλλά μη προσπαθείτε να πείσετε τον άλλον ότι τα ζώα, είναι για το σπίτι μέσα
γιατί δοκιμάστε και εσείς να μένετε έξω στη φύση, να δείτε πώς είναι....
και δεν καταλαβαίνω το λόγο της υπερπροστασίας των ζώων..., ο άνθρωπος προσπαθεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες του(καθημερινά πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι από ασιτία....) και ο γείτονας μου χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του..., που αν διέθετε την ψυχούλα της, θα έσωζε, μερικές δεκάδες παιδιά από το θάνατο..., απλά είναι το πως το βλέπει ο καθένας..., αλλά μη λέτε ότι επειδή ο άλλος, θέλει τα ζώα έξω από το σπίτι του, δεν τα αγαπάει κιόλας....
:confused:

Αληθεια εσυ γιατι ζεις σε σπιτι και οχι σε μπανανια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αληθεια εσυ γιατι ζεις σε σπιτι και οχι σε μπανανια;

τί ήταν αυτό τώρα...; πριν γράψεις, βούτα το χέρι σου, στο μυαλό....
αν δε γνωρίζεις τον άλλον, καλό είναι να προσέχεις τί σκέφτεσαι και πως το εκφράζεις....
και ποιος σου είπε ότι ζω σε σπίτι...; και όχι σε παγκάκι...; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
απλα ρωτησα γιατι δεν ζεις σε δεντρο. Απο τη στιγμη που πιστευεις οτι ο σκυλος και η γατα πρεπει να ζουν εξω, στην φυση τους σε ρωτησα γιατι δεν κανεις και εσυ το ιδιο, να ζησεις στην φυση σου δηλαδη (ξερεις ο ανθρωπος δεν εμφανιστηκε ξαφνικα μια μερα στον πλανητη και βρηκε ετοιμες πολυκατοικιες για να μεινει). Δεν καταλαβα που ακριβως σκαλωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
απλα ρωτησα γιατι δεν ζεις σε δεντρο. Απο τη στιγμη που πιστευεις οτι ο σκυλος και η γατα πρεπει να ζουν εξω, στην φυση τους σε ρωτησα γιατι δεν κανεις και εσυ το ιδιο, να ζησεις στην φυση σου δηλαδη (ξερεις ο ανθρωπος δεν εμφανιστηκε ξαφνικα μια μερα στον πλανητη και βρηκε ετοιμες πολυκατοικιες για να μεινει). Δεν καταλαβα που ακριβως σκαλωσες.

θα σου πω πού σκάλωσα..., αλλά πρέπει να μάθεις, να σέβεσαι την γνώμη του άλλου, άσχετα αν δε συμφωνείς....
άλλο σεβασμός και άλλο διαφωνία..., άλλο ακούω και άλλο σε βγάζω άκυρο....
τί δεν κατάλαβες από την άποψή μου..., δε μου αρέσει το ζώο, μέσα στο σπίτι, τί παραπάνω να δικαιολογήσω....
αν σου αρέσουν τα ζώα μέσα στο σπίτι σου, δικαίωμα σου και το σέβομαι, αλλά μην προσπαθείς να ακυρώσεις τα πιστεύω του άλλου....
και συγνώμη για την απότομη έκφρασή μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Σε καμια περιπτωση παντως οι γατες δεν ειναι οπως καποιοι τις παρουσιαζουν: κακες, ζηλοφθονες, επιθετικες, συμφεροντολογες. Αντιθετα, δενονται μαζι σου, σου δειχνουν με τον δικο τους τροπο την αγαπη τους, ειναι στοργικες, πιστες, και ανεξαρτητες με βαση το οτι μπορεις να τις αφησεις περισσοτερες ωρες μονες στο σπιτι χωρις να σου το καταστρεψουν.

τώρα αυτό , μόνο σε μένα προκαλεί συνειρμούς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τώρα αυτό , μόνο σε μένα προκαλεί συνειρμούς ?
σαν τι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
μου θυμίζει και την δική μου γάτα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
θα σου πω πού σκάλωσα..., αλλά πρέπει να μάθεις, να σέβεσαι την γνώμη του άλλου, άσχετα αν δε συμφωνείς....
άλλο σεβασμός και άλλο διαφωνία..., άλλο ακούω και άλλο σε βγάζω άκυρο....
τί δεν κατάλαβες από την άποψή μου..., δε μου αρέσει το ζώο, μέσα στο σπίτι, τί παραπάνω να δικαιολογήσω....
αν σου αρέσουν τα ζώα μέσα στο σπίτι σου, δικαίωμα σου και το σέβομαι, αλλά μην προσπαθείς να ακυρώσεις τα πιστεύω του άλλου....
και συγνώμη για την απότομη έκφρασή μου....

ο τροπος που το ανεφερες ισως να ηταν καπως με αποτελεσμα να μην καταλαβω σωστα. Εσυ προσωπικα μπορει να μη θελεις το ζωο μεσα στο σπιτι, το καταλαβαινω. Δεν μπορουμε ομως να λεμε γενικολογιες οτι ολα τα κατοικιδια πρεπει να ζουν στη φυση τους και εξω απο το σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
και δεν καταλαβαίνω το λόγο της υπερπροστασίας των ζώων..., ο άνθρωπος προσπαθεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες του(καθημερινά πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι από ασιτία....) και ο γείτονας μου χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του..., που αν διέθετε την ψυχούλα της, θα έσωζε, μερικές δεκάδες παιδιά από το θάνατο..., απλά είναι το πως το βλέπει ο καθένας..., αλλά μη λέτε ότι επειδή ο άλλος, θέλει τα ζώα έξω από το σπίτι του, δεν τα αγαπάει κιόλας....
:confused:

Φίλε Apro, παρακολουθώ τη συζήτηση, και ειλικρινά σέβομαι τις απόψεις όλων, απλά δεν συμμετέχω γιατί δυσκολεύομαι να μιλήσω για τα ζώα μου, ειδικά όσα έφυγαν μια και αυτά με πονάνε περισσότερο κι από τους ανθρώπους...

Αλλά το επιχείρημα που παραθέτεις περί ασιτίας, πεινασμένων παιδιών και του τί χαλάει ο καθένας για τα ζώα του το έχω χιλιοακούσει και ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ! Γι αυτό και απαντώ τώρα σε εσένα, όχι με διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης αλλά σε εσένα εξ΄ονόματος όλων όσων αναμασούν αυτή τη γελοιότητα.

Και για να μη μακρηγορώ, αν πεθαίνουν παιδάκια από ασιτία, δεν φταίει ο γείτονας σου, δεν φταις εσύ, δεν φταίει κανείς από όσους αγαπάνε και φροντίζουν με όσες δυνάμεις έχουν τα ζώα τους και τα ζώα γενικότερα.

Φταίνε οικονομικά συμφέροντα, φαύλα καθεστώτα, αδίστακτοι οικονομικοί οργανισμοί, δειλοί κυβερνήτες, άπληστες φαρμακοβιομηχανίες, ευρωπαϊκές και αμερικανικές αγροτικές επιδοτήσεις, μονοπώλια, και το λουρί της μάνας.
And last but not least, και όσοι δεν ξεσηκώνονται ακόμα και με τις μασέτες (που έχουν στην Αφρική) ακόμα και με τις πέτρες, όσο έχουν τη δύναμη και προτού γίνουν σκελετοί από την πείνα και το AIDS. (Στο εργοστάσιο της foxconn στην Κίνα, είδες τί έγινε και γίνεται ακόμα?)

Εμείς, όσοι εμείς φροντίζουμε ζώα και θυσιάζουμε πόρους και χρόνο, κι εμείς θα πρέπει να ξεσηκωθούμε ενάντια σε όσους μας παίρνουν τη ζωή μέσα από τα χέρια, σε όσους μας κλέβουν τον πλανήτη των παιδιών μας (και των δικών τους αλλά που να το καταλάβουν) αλλά μέχρι εκεί.

Τα ζώα,τα φυτά, το περιβάλλον μας το φέραμε στα μέτρα μας, το κλέψαμε από όσους είχαν τα ίδια δικαιώματα σε αυτό, υφαρπάξαμε πόρους, καταστρέψαμε, εκδιώξαμε, σκοτώσαμε. Δεν μας είχαν ανάγκη τα ζώα, εμείς την προκαλέσαμε με την αρπακτική, εγωϊστική και άπληστη στάση μας.
Και αν για κάποιες εποχές κάποια πράγματα ήταν δικαιολογημένα εξ ανάγκης καθώς δεν υπήρχε άλλος τρόπος ανάπτυξης του ανθρώπινου πολιτισμού, τώρα πια, εδώ και πολύ καιρό δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία, καμμία απολύτως.

κι επειδή έχω και τις μαύρες μου, αφήνω το λόγο σε κάποιον που το διετύπωσε καλύτερα:

Η αληθινή καλωσύνη του ανθρώπου δε μπορεί να φανερωθεί με απόλυτη καθαρότητα και απόλυτη ελευθερία παρά μόνον απέναντι σʼ αυτούς που δεν εκφράζουν καμμία δύναμη.Η πραγματική ηθική δοκιμασία της ανθρωπότητας, (η πιο ριζική, που είναι τοποθετημένη τόσο βαθιά ώστε να ξεφεύγει απ΄το βλέμμα μας), είναι οι σχέσεις με αυτούς που είναι στο έλεος μας: τα ζώα.Κι εδώ είναι που τοποθετείται η μεγαλύτερη αποτυχία του ανθρώπου, μια καταστροφή βασική από την οποία απορρέουν όλες οι υπόλοιπες.

MilanKundera
Η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι
Μετάφραση από τα γαλλικά Κατερίνα Δασκαλάκη
Εκδόσεις Το βιβλιοπωλείον της Εστίας, Αθήνα 1986

Υ.Γ. Το παραπάνω μήνυμα, παρακαλώ να εκληφθεί ως όλο γραμμένο με κεφαλαίους χαρακτήρες ως ένδειξη της οργής που εκφράζει. Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα, ήταν ο οφειλόμενος σεβασμός στους όρους χρήσης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν πλουσιες χωρες πχ αμερικη και αλλου παντως υπαρχει αυτο..να ταιζεις με ζαμπον Δανιας το σκυλο σου (αν θυμαστε απο την ταινια "δολωμα" με τη βουγιουκλακη :D)και να ζουν στο διπλανο δρομο ανθρωποι σε χαρτοκουτα.

λογικη να υπαρχει..και πραγματικα καλη καρδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν αγαπούσαμε πραγματικά τα ζώα δεν θα τα φυλακίζαμε ποτέ. Γιατί αυτό να ισχύει μόνο για τους ανθρώπους, μιας που υποστηρίζετε ότι είναι φίλοι σας, οικογένεια σας, κλπ. Δικαιολογούμε τον εγωισμό μας με το μπανάλ «αγαπάω τα ζώα».

Αγάπα τα σεβωντας την φύση που τα τρέφει χωρίς την βοήθεια μας.


(...είδες isiliel ότι δεν πήγε χαράμι η προσπάθεια σου? Κάποια στιγμή το κατάλαβα και εγω: «αν αγαπάς δεν φυλακίζεις»)

(βασικά ούτε θα τα τρώγαμε αλλά είναι και θέμα επιβίωσης στην μέση)

Σκύλος ή γάτα?
Μου αρέσουν τα σκυλιά γιατί έχουν σταθερό χαρακτήρα. Δεν προτιμώ της γάτες επειδή έχουν απρόβλεπτο χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Αν αγαπούσαμε πραγματικά τα ζώα δεν θα τα φυλακίζαμε ποτέ. Γιατί αυτό να ισχύει μόνο για τους ανθρώπους, μιας που υποστηρίζετε ότι είναι φίλοι σας, οικογένεια σας, κλπ. Δικαιολογούμε τον εγωισμό μας με το μπανάλ «αγαπάω τα ζώα».

Αγάπα τα σεβωντας την φύση που τα τρέφει χωρίς την βοήθεια μας.


(...είδες isiliel ότι δεν πήγε χαράμι η προσπάθεια σου? Κάποια στιγμή το κατάλαβα και εγω: «αν αγαπάς δεν φυλακίζεις»)

(βασικά ούτε θα τα τρώγαμε αλλά είναι και θέμα επιβίωσης στην μέση)

Σκύλος ή γάτα?
Μου αρέσουν τα σκυλιά γιατί έχουν σταθερό χαρακτήρα. Δεν προτιμώ της γάτες επειδή έχουν απρόβλεπτο χαρακτήρα.

Δεν θα τα εγκλωβιζαμε αν καποιοι ασυνειδητοι δεν πετουσαν φολες και δεν ετρεχαν με τα αυτοκινητα τους σαν μανιακοι σκοτωνοντας οτι βρεθει στο διαβατους...!

Τωρα αν το αγαπαω τα ζωα σημαινει αφαιρω απο πανω μου την ευθυνη που εχουμε οι ανθρωποι για καθε πλασμα τοτε.. μαλλον τα αγαπαμε λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αν αγαπούσαμε πραγματικά τα ζώα δεν θα τα φυλακίζαμε ποτέ. Γιατί αυτό να ισχύει μόνο για τους ανθρώπους, μιας που υποστηρίζετε ότι είναι φίλοι σας, οικογένεια σας, κλπ. Δικαιολογούμε τον εγωισμό μας με το μπανάλ «αγαπάω τα ζώα».

Αγάπα τα σεβωντας την φύση που τα τρέφει χωρίς την βοήθεια μας.


(...είδες isiliel ότι δεν πήγε χαράμι η προσπάθεια σου? Κάποια στιγμή το κατάλαβα και εγω: «αν αγαπάς δεν φυλακίζεις»)

Ναι, αλλά όταν έχεις ήδη καταστρέψει το φυσικό τους περιβάλλον σε μεγάλο βαθμό κι έχεις προχωρήσει σε μεταβολή γενετικών χαρακτηριστικών και συνηθειών όπως τα οικόσιτα και τα κατοικίδια? Εκεί δεν υπάρχει ευθύνη?

(βασικά ούτε θα τα τρώγαμε αλλά είναι και θέμα επιβίωσης στην μέση)

Α μπα! για κοίτα κι εδώ
Κανένα θέμα επιβίωσης δεν τίθεται, ίσα ίσα που λύνονται κι άλλα...


Σκύλος ή γάτα?
Μου αρέσουν τα σκυλιά γιατί έχουν σταθερό χαρακτήρα. Δεν προτιμώ της γάτες επειδή έχουν απρόβλεπτο χαρακτήρα.

Λιγότερο υποτακτικό χαρακτήρα θα έλεγα... Περισσότερο ανεξάρτητο, αλλά αν τις έχεις ζήσει ξέρεις ακριβώς ποιές είναι οι ανάγκες τους, τί τις ευχαριστεί και τί τις εκνευρίζει. Το ότι δεν γίνονται χαλί να τις πατήσεις δεν σημαίνει ότι δεν θα αισθανθούν τις ανάγκες σου και δεν θα κάνουν κάτι για σένα με το δικό τους τρόπο...
Τα σκυλιά πάλι είναι άλλο πράγμα, :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ότι μπερδεύω τα πράγματα..., το ξέρω και σκέφτομαι ότι πρέπει να το διορθώσω και αυτό το κομμάτι....
αλλά και ο πιο σταθερός και καλός σκοπεύτης, μπορεί να αστοχήσει....
εγώ μπορώ να το διορθώσω ίσως..., ένας επαγγελματίας σκοπευτής, δε μπορεί να είναι εκατό τοις εκατό σίγουρος, ότι θα βρει το στόχο του....
και δεν καταλαβαίνω, γιατί όταν κάποιος εκφράζει τη γνώμη του, πρέπει να τον αντικρούσω με δικά μου επιχειρήματα και ειρωνίες....
τί το παράλογο, βρίσκεις στη σκέψη μου, ότι δε θέλω ζώα μέσα στο σπίτι..., γιατί νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο, καταργώ την έννοια της φύσης....
εσύ τώρα, επειδή έχει πέντε γάτες μέσα στο σπίτι σου, θα με αντικρούσεις και θα προσπαθήσεις να με πείσεις, ότι η σκέψη μου είναι άκυρη και δε στέκει με τη λογική....
ποια λογική όμως...; τη δικιά μου, τη δικιά σου ή αυτού που παρακολουθεί τη συζήτηση....
όταν λέω εγώ ότι ο γείτονας μου, χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του, ενώ θα μπορούσε να τα διαθέτει κάπου αλλού, εσύ το βλέπεις άδικο αυτό, γιατί μπορεί τα ζώα να έχουν μεγαλύτερη αξία από τον άνθρωπο για εσένα....
σέβομαι τη γνώμη σου και μαγκιά του γείτονα μου, να χαλάσει και όλη την περιουσία του, για τη γάτα του....
αλλά επιτρέψτε και στον άλλον, να έχει αυτόνομη γνώμη και μην προσπαθείτε να τον βγάλετε λάθος....
πολλές φορές, κάνετε το ίδιο λάθος, που νομίζετε ότι κάνει ο συνομιλητής σας..., να λέει την γνώμη του άφοβα....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως παρολο που σαν χαρακτηρας προτιμω τα σκυλια..καλες ειναι και οι γατες..
πριν ξεστραβωσα με τον πατερα μου τα γατια εξω,γιατι απο τις τσιμπλες ειχαν κλεισει τελειως τα ματια τους...χαρτι με νερο..και μετα με βλεπανε με άλλο ματι:P

τις γάτες πρεπει να τις αγαπας περισσοτερο σαν αγρια ζωα..
κοινως τα σκυλια ειναι πιο πολυ κατοικιδια και εξημερωμενα ζωα,,ενω οι γατες μεσα τους κραταν πιο αγρια φυση...

ενω ο σκυλος προσαρμοστηκε με την ανθρωπινη αγελη απολυτα και εγινε ο "καλυτερος φυλος του ανθρωπου"

η γατα μοιαζει καμια φορα σαν ενα αγριο θηριο που επιλεγει να ζει αναμεσα σε ανθρωπους..
γενικα πρεπει να αγαπαμε τα ζωα(όπως και τον ανθρωπο) και κυριως,αλλα οχι με την παραλογη εννοια του χορτοφαγου ,αλλα με τη εννοια της ισορροπιας ζωης και θανατου στη φυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
ότι μπερδεύω τα πράγματα..., το ξέρω και σκέφτομαι ότι πρέπει να το διορθώσω και αυτό το κομμάτι....
αλλά και ο πιο σταθερός και καλός σκοπεύτης, μπορεί να αστοχήσει....
εγώ μπορώ να το διορθώσω ίσως..., ένας επαγγελματίας σκοπευτής, δε μπορεί να είναι εκατό τοις εκατό σίγουρος, ότι θα βρει το στόχο του....
και δεν καταλαβαίνω, γιατί όταν κάποιος εκφράζει τη γνώμη του, πρέπει να τον αντικρούσω με δικά μου επιχειρήματα και ειρωνίες....
τί το παράλογο, βρίσκεις στη σκέψη μου, ότι δε θέλω ζώα μέσα στο σπίτι..., γιατί νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο, καταργώ την έννοια της φύσης....
εσύ τώρα, επειδή έχει πέντε γάτες μέσα στο σπίτι σου, θα με αντικρούσεις και θα προσπαθήσεις να με πείσεις, ότι η σκέψη μου είναι άκυρη και δε στέκει με τη λογική....
ποια λογική όμως...; τη δικιά μου, τη δικιά σου ή αυτού που παρακολουθεί τη συζήτηση....
όταν λέω εγώ ότι ο γείτονας μου, χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του, ενώ θα μπορούσε να τα διαθέτει κάπου αλλού, εσύ το βλέπεις άδικο αυτό, γιατί μπορεί τα ζώα να έχουν μεγαλύτερη αξία από τον άνθρωπο για εσένα....
σέβομαι τη γνώμη σου και μαγκιά του γείτονα μου, να χαλάσει και όλη την περιουσία του, για τη γάτα του....
αλλά επιτρέψτε και στον άλλον, να έχει αυτόνομη γνώμη και μην προσπαθείτε να τον βγάλετε λάθος....
πολλές φορές, κάνετε το ίδιο λάθος, που νομίζετε ότι κάνει ο συνομιλητής σας..., να λέει την γνώμη του άφοβα....


  • Το να μην θέλεις να έχεις ζώα μέσα στο σπίτι σου είναι απόλυτα σεβαστό και δεν σε κρίνει κανείς γι αυτό.
  • Ο λόγος για τον οποίο δεν τα θέλεις, είναι δικό σου θέμα. Κάποιος μπορεί να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει αλλά μέχρις εκεί.
  • Δεν σε ειρωνεύτηκα.
  • Δε με ενδιαφέρει να σου αποδείξω ότι η σκέψη σου είναι άκυρη.
  • αφού,
  • Δεν θεωρώ καμμία σκέψη άκυρη καθόσον η γέννηση και διατύπωση κάθε σκέψης οφείλεται σε πληθώρα αντικειμενικών συνθηκών και υποκειμενικών παραγόντων και καθώς το ίδιο ισχύει και για μένα, ακολουθώ το "μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν".
  • Εάν νομίζεις ότι τα 2000? ή τα 20.000? του κάθε γείτονα μπορούν να κάνουν τη διαφορά, πάσο.
  • Εγώ πάλι πιστεύω ότι η φιλανθρωπία απλά πολλαπλασιάζει την εξαθλίωση και εκτρέφει νέες φαυλότητες εκεί που χρειάζονται εκ βάθρων διαρθρωτικές αλλαγές σε πολιτικό, κοινωνικό και βεβαίως οικονομικό επίπεδο.
  • Το πνεύμα της απάντησης μου δεν ήταν να βγάλω λάθος εσένα αλλά να καταρρίψω το απλοϊκό επιχείρημα του "γιατί ξοδεύετε για τα ζώα ενώ υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε". Εάν θέλεις, ας μιλήσουμε για το επιχείρημα που ανέπτυξα.
  • Καθώς επίσης και για το ποιές ευθύνες έχει πλέον ο άνθρωπος απέναντι στο περιβάλλον του μετά από τις σαρωτικές αλλαγές που έχει επιφέρει σε αυτό, συμπεριλαμβανομένων και της εξημέρωσης ζώων, της αλλαγής γενετικών χαρακτηριστικών και προδιαθέσεων, κλπ.
  • Κλείνοντας, θα ήθελα να σου πω ότι τα ζώα έχουν μεγαλύτερη σημασία όχι για μένα, αλλά το συνολικό οικοσύστημα απ' ότι η αφεντιά μας. Βάλε κάτω τις συνέπειες κάποιων εκατομμυρίων ετών ζωής και μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπινης ζωής και θα δεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top