Σκύλος ή γάτα;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η φιλανθρωπία απλά πολλαπλασιάζει την εξαθλίωση και εκτρέφει νέες φαυλότητες εκεί που χρειάζονται εκ βάθρων διαρθρωτικές αλλαγές σε πολιτικό, κοινωνικό και βεβαίως οικονομικό επίπεδο.
σε αυτο συμφωνω και εγω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.

  • Το να μην θέλεις να έχεις ζώα μέσα στο σπίτι σου είναι απόλυτα σεβαστό και δεν σε κρίνει κανείς γι αυτό.
  • Ο λόγος για τον οποίο δεν τα θέλεις, είναι δικό σου θέμα. Κάποιος μπορεί να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει αλλά μέχρις εκεί.
  • Δεν σε ειρωνεύτηκα.
  • Δε με ενδιαφέρει να σου αποδείξω ότι η σκέψη σου είναι άκυρη.
  • αφού,
  • Δεν θεωρώ καμμία σκέψη άκυρη καθόσον η γέννηση και διατύπωση κάθε σκέψης οφείλεται σε πληθώρα αντικειμενικών συνθηκών και υποκειμενικών παραγόντων και καθώς το ίδιο ισχύει και για μένα, ακολουθώ το "μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν".
  • Εάν νομίζεις ότι τα 2000? ή τα 20.000? του κάθε γείτονα μπορούν να κάνουν τη διαφορά, πάσο.
  • Εγώ πάλι πιστεύω ότι η φιλανθρωπία απλά πολλαπλασιάζει την εξαθλίωση και εκτρέφει νέες φαυλότητες εκεί που χρειάζονται εκ βάθρων διαρθρωτικές αλλαγές σε πολιτικό, κοινωνικό και βεβαίως οικονομικό επίπεδο.
  • Το πνεύμα της απάντησης μου δεν ήταν να βγάλω λάθος εσένα αλλά να καταρρίψω το απλοϊκό επιχείρημα του "γιατί ξοδεύετε για τα ζώα ενώ υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε". Εάν θέλεις, ας μιλήσουμε για το επιχείρημα που ανέπτυξα.
  • Καθώς επίσης και για το ποιές ευθύνες έχει πλέον ο άνθρωπος απέναντι στο περιβάλλον του μετά από τις σαρωτικές αλλαγές που έχει επιφέρει σε αυτό, συμπεριλαμβανομένων και της εξημέρωσης ζώων, της αλλαγής γενετικών χαρακτηριστικών και προδιαθέσεων, κλπ.
  • Κλείνοντας, θα ήθελα να σου πω ότι τα ζώα έχουν μεγαλύτερη σημασία όχι για μένα, αλλά το συνολικό οικοσύστημα απ' ότι η αφεντιά μας. Βάλε κάτω τις συνέπειες κάποιων εκατομμυρίων ετών ζωής και μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπινης ζωής και θα δεις...
αναφέρθηκα γενικά..., αλλά εσύ, συνεχίζεις να απευθύνεσαι σε εμένα....

άσχετο..., μ' αρέσουν οι τελίτσες που βάζεις, πριν τις προτάσεις.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

όταν λέω εγώ ότι ο γείτονας μου, χαλάει 2000 ευρώ για τη γάτα του, ενώ θα μπορούσε να τα διαθέτει κάπου αλλού, εσύ το βλέπεις άδικο αυτό, γιατί μπορεί τα ζώα να έχουν μεγαλύτερη αξία από τον άνθρωπο για εσένα....

αφου τα εχει γιατι να μην τα δωσει; Εσυ γιατι δινεις μερικες χιλιαδες ευρω για καινουριο αυτοκινητο και δεν διαθετεις αυτα τα χρηματα στον διπλανο σου που πειναει;

Απο ποτε η αξια της ζωης αποκτα μετρο συγκρισης με βαση το ειδος του οργανισμου; Οπως ειπα και σε αλλο θεμα, ο ανθρωπος δεν ειναι η κορυφη στο δεντρο, αλλα ενα κλαδι. Γιατι θεωρεις τον ανθρωπο ανωτερο απο μια γατα ή ενα σκυλο; Με τι κριτηριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αφου τα εχει γιατι να μην τα δωσει; Εσυ γιατι δινεις μερικες χιλιαδες ευρω για καινουριο αυτοκινητο και δεν διαθετεις αυτα τα χρηματα στον διπλανο σου που πειναει;

Απο ποτε η αξια της ζωης αποκτα μετρο συγκρισης με βαση το ειδος του οργανισμου; Οπως ειπα και σε αλλο θεμα, ο ανθρωπος δεν ειναι η κορυφη στο δεντρο, αλλα ενα κλαδι. Γιατι θεωρεις τον ανθρωπο ανωτερο απο μια γατα ή ενα σκυλο; Με τι κριτηριο;

έχω αρχίσει και σε συμπαθώ ιδιαίτερα..., επειδή έχεις βρει τον τρόπο, να βρίσκεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση μαζί μου....
μ' αρέσει αυτό και θα σου πω ότι συμφωνώ μαζί σου....
ο άνθρωπος είναι ανώτερο ον από μια γάτα, γιατί αυτός επιλέγει και μπορεί να αλλάξει τη ζωή του....
η γάτα συμβιβάζεται με ένα γεύμα friskies(αν το έγραψα σωστά....) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
έχω αρχίσει και σε συμπαθώ ιδιαίτερα..., επειδή έχεις βρει τον τρόπο, να βρίσκεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση μαζί μου....
μ' αρέσει αυτό και θα σου πω ότι συμφωνώ μαζί σου....
ο άνθρωπος είναι ανώτερο ον από μια γάτα, γιατί αυτός επιλέγει και μπορεί να αλλάξει τη ζωή του....
η γάτα συμβιβάζεται με ένα γεύμα friskies(αν το έγραψα σωστά....) ;)

εχμ, η γατα ομως εχει την επιλογη να κοιμαται οποτε θελει, να παιζει οποτε θελει και να κυνηγαει οποτε θελει. Η γατα επισης μπορει να κυνηγησει για καλυψει τις ενεργειακες της αναγκες. Με λιγα λογια στις περισσοτερες περιπτωσεις εχει περισσοτερη ελευθερια απο εμας. Εμεις οι ανθρωποι δυστυχως ειμαστε πιονια καποιων πιο ισχυρων. Δουλευουμε, κοιμομαστε και τρωμε σε προκαθορισμενες ωρες. Ειλικρινα δεν πιστευω οτι ειμαστε σε θεση να αλλαξουμε τη ζωη μας. Δεν πιστευω καν οτι ειμαστε ελευθεροι. Ειμαστε ακομα υποδουλωμενοι στο χρημα και σε αυτους που το συγκεντρωνουν, κατι που δεν συμβαινει στο ζωικο βασιλειο :). Τολμω να πω πως πολλες φορες βλεπω πουλια να πετουν στον ουρανο και τα ζηλευω γιατι δεν εχουν κανεναν πανω απο το κεφαλι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν έχεις ήδη καταστρέψει το φυσικό τους περιβάλλον σε μεγάλο βαθμό κι έχεις προχωρήσει σε μεταβολή γενετικών χαρακτηριστικών και συνηθειών όπως τα οικόσιτα και τα κατοικίδια? Εκεί δεν υπάρχει ευθύνη?
Βεβαίως. Από το να αναλαμβάνεις ευθύνη και να φέρεσαι σωστά, ανθρώπινα με σεβασμό σε κάποιο ζώο, μέχρι να του πάρεις κολάρο με μπριγιάν είναι μια απόσταση, έτσι?

Εδώ στην Ρόδο, έχουμε ένα συγκεκριμένο μέρος όπου αφήνουν τροφή και πηγαίνουν οι γάτες και τρώνε. Είναι ελεύθερες, παρόλ'αυτά έ[FONT=&quot]χουν φαγητό.[/FONT]. Η κοινωνία μπορεί να βρει τρόπους να τις φροντίζει.


Αυτό που με προβληματίζει εμένα, δεν είναι ότι φυλακίζουμε το ζώο επειδή το αγαπάμε και θέλουμε να το έχουμε διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή, (χιλιάδες άλλες εγωιστικές κινήσεις κάνουμε καθημερινά, και δεν δίνουμε σημασία) αλλά το γεγονός ότι ακούς όλο και περισσότερους να αντικαθιστούν τους φίλους τους, την οικογένεια τους με κατοικίδια. Κάτι που παλιά ήταν «η τρέλα μιας γριάς» ή «το βίτσιο ενός πλουσίου» τώρα γίνεται «φυσική επιλογή» στην περίπτωση απογοήτευσης.



Α μπα! για κοίτα κι εδώ
Κανένα θέμα επιβίωσης δεν τίθεται, ίσα ίσα που λύνονται κι άλλα...
εδω… χορτοφάγος 90%. 8)



Τα σκυλιά πάλι είναι άλλο πράγμα, :)
Όταν κάποιο σκυλάκι αδέσποτο θα αποφασίσει ότι θέλει να είμαι φίλη του και θα με ακολουθήσει, θα έχω κατοικίδιο. Με ανοιχτή πόρτα.;)
Γάτα δεν έχω ελπίδα ότι πρόκειται ποτέ να με επιλέξει, οπότε… σκυλος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Εδώ στην Ρόδο, έχουμε ένα συγκεκριμένο μέρος όπου αφήνουν τροφή και πηγαίνουν οι γάτες και τρώνε. Είναι ελεύθερες, παρόλ'αυτά έ[FONT=&quot]χουν φαγητό.[/FONT]. Η κοινωνία μπορεί να βρει τρόπους να τις φροντίζει.


Αυτό που με προβληματίζει εμένα, δεν είναι ότι φυλακίζουμε το ζώο επειδή το αγαπάμε και θέλουμε να το έχουμε διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή, (χιλιάδες άλλες εγωιστικές κινήσεις κάνουμε καθημερινά, και δεν δίνουμε σημασία) αλλά το γεγονός ότι ακούς όλο και περισσότερους να αντικαθιστούν τους φίλους τους, την οικογένεια τους με κατοικίδια. Κάτι που παλιά ήταν «η τρέλα μιας γριάς» ή «το βίτσιο ενός πλουσίου» τώρα γίνεται «φυσική επιλογή» στην περίπτωση απογοήτευσης.

https://www.e-steki.gr/member.php?u=1505

Επειδη τυχαινει να ειμαι απο Ροδο να σου θυμησω( αν γνωριζεις ) ή να σου γνωστοποιησω ( αν δεν γνωριζεις ) να δεκαδες ζωα, γατες και σκυλους, που φολιασαν οι τοσο καλοι Ροδιτες! Ειμαστε ο ιδανικος προορισμος για να αναδειξουμε τον πολιτισμο μας στους ξενους!:D Μπραβο μας βρε!:D

Ισως γιατι πλεον οι ανθρωποι εχουν χασει τις αξιες τους.. βλεπεις φιλους, οικογενειες να σε ''πουλανε''... να περνεις πραγματα απο ενα ζωο που ενας ανθρωπος ουτε σκεφτηκε να στα ''δωσει''.. ολα αυτα πολλες φορες σε κανει να πεις... καλύτερα να εχω σκυλο-γατα παρα φιλο!!:whistle::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Βεβαίως. Από το να αναλαμβάνεις ευθύνη και να φέρεσαι σωστά, ανθρώπινα με σεβασμό σε κάποιο ζώο, μέχρι να του πάρεις κολάρο με μπριγιάν είναι μια απόσταση, έτσι?

Εδώ στην Ρόδο, έχουμε ένα συγκεκριμένο μέρος όπου αφήνουν τροφή και πηγαίνουν οι γάτες και τρώνε. Είναι ελεύθερες, παρόλ'αυτά έ[FONT=&quot]χουν φαγητό.[/FONT]. Η κοινωνία μπορεί να βρει τρόπους να τις φροντίζει.

η φροντιδα σας τους κανει μεγαλυτερο κακο. Αν δεν μπορειτε να τις στειρωνετε τουλαχιστον μην τις ταιζετε. Ετσι ερχονται στον κοσμο περισσοτερα γατακια με συνεπεια να επιδεινωνεται η κατασταση. Το να ταισεις μια αστειρωτη γατα δεν ειναι επιτευγμα γιατι αυτη η γατα θα φερει στον κοσμο δεκαδες γατακια εκ των οποιων τα περισσοτερα θα πεθανουν. Επιπλεον αυτες οι αδεσποτες γατες εχουν επιπτωσεις στην πανιδα, μπορει να γινουν φορεις ασθενειων (οχι τοσο για τους ανθρωπους οσο για αλλα ζωα), και μπορει να προκαλεσουν μειωση της γενετικης ποικιλοτητας αλλων αγριων αιλουροειδων που πιθανοτατα μπορουν να ζευγαρωσουν με αυτα.


Αυτό που με προβληματίζει εμένα, δεν είναι ότι φυλακίζουμε το ζώο επειδή το αγαπάμε και θέλουμε να το έχουμε διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή, (χιλιάδες άλλες εγωιστικές κινήσεις κάνουμε καθημερινά, και δεν δίνουμε σημασία) αλλά το γεγονός ότι ακούς όλο και περισσότερους να αντικαθιστούν τους φίλους τους, την οικογένεια τους με κατοικίδια. Κάτι που παλιά ήταν «η τρέλα μιας γριάς» ή «το βίτσιο ενός πλουσίου» τώρα γίνεται «φυσική επιλογή» στην περίπτωση απογοήτευσης.

Οι αδεσποτες ειναι το ιδιο φυλακισμενες με τις οικοσιτες γατες. Οι μεν ειναι φυλακισμενες στους δρομους και σε αφιλοξενο πειρβαλλον, οι δε ειναι σε λιγοτερο εχθρικο περιβαλλον. Αλλωστε ελευθερια δεν ειναι μονο το "παω οπου θελω". Ακομα και μια αγριογατα στην φυση της εχει περιορισμενο χωρο. Εχει την περιοχη της, το δικο της niche. Περα απο αυτο δεν μπορει να επιβιωσει.

Που ακριβως ειναι το κακο να εχεις για παρεα μια γατα ή ενα σκυλο; Γιατι πρεπει να παρεις κατοικιδιο μονο οταν απογοητευεσαι; Οι περισσοτεροι απο εμας δεν πηραμε γατα επειδη απογοητευτηκαμε. Σε πολλες περιπτωσεις απλα βρισκεται μπροστα μας, χτυπημενη απο καποιον ασυνειδητο. Σε αλλες περιπτωσεις παιρνουμε κατοικιδιο επειδη μας γεμιζει με χαρα, επειδη μας κανει και γελαμε με τις γαφες του, επειδη θελουμε καποιον που να αλληλεπιδρα μαζι μας σαν μικρο παιδι. Επιπλεον δεν γνωριζω κανεναν που εχει κατοικιδιο να ειναι απομονωμενος απο τους ανθρωπους! Αντιθετα μαλιστα, οι περισσοτεροι που εχουν κατοικιδια ειναι πιο κοινωνικοι. Εγω προσωπικα δεθηκα με την οικογενεια μου ακομα περισσοτερο απο τοτε που πηρα τον γατο μου. Ουτε απομακρυνθηκα απο την παρεα μου, γιατι να το κανω αλλωστε; Ισα ισα, ερχονται περισσοτεροι σπιτι μου να δουν τον γατο μου.



εδω… χορτοφάγος 90%. 8)

αυτο ομολογω πως δεν μπορω να το καταλαβω. Καταρχην που κολλαει με τις γατες και τους σκυλους και κατα δευτερον, τι σχεση εχει με την φιλοζωια;
Αν ακολουθησω το παραδειγμα σου ειμαι και εγω χορτοφαγος κατα 60% :confused:


Όταν κάποιο σκυλάκι αδέσποτο θα αποφασίσει ότι θέλει να είμαι φίλη του και θα με ακολουθήσει, θα έχω κατοικίδιο. Με ανοιχτή πόρτα.;)
Γάτα δεν έχω ελπίδα ότι πρόκειται ποτέ να με επιλέξει, οπότε… σκυλος.:P

μη το λες, η πρωτη μου γατα με επελεξε γι' αυτο και το 1ο κατοικιδιο που ειχα ηταν γατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο ανθρωπος ειναι το ανωτερο ζωο στη φυση ,στην εξυπναδα και την επιδεξιοτητα των χεριων...απλο ειναι..στα υπολοιπα συχνα μας νικουν τα αάλλα ζωα..

γιαυτο και οι ανθρωποι φτιαξανε παρθενωνες ενω ,τα άλλα ζωα πρεπει να πιανουν συχνα την τροφη με το στομα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εχμ, η γατα ομως εχει την επιλογη να κοιμαται οποτε θελει, να παιζει οποτε θελει και να κυνηγαει οποτε θελει. Η γατα επισης μπορει να κυνηγησει για καλυψει τις ενεργειακες της αναγκες. Με λιγα λογια στις περισσοτερες περιπτωσεις εχει περισσοτερη ελευθερια απο εμας. Εμεις οι ανθρωποι δυστυχως ειμαστε πιονια καποιων πιο ισχυρων. Δουλευουμε, κοιμομαστε και τρωμε σε προκαθορισμενες ωρες. Ειλικρινα δεν πιστευω οτι ειμαστε σε θεση να αλλαξουμε τη ζωη μας. Δεν πιστευω καν οτι ειμαστε ελευθεροι. Ειμαστε ακομα υποδουλωμενοι στο χρημα και σε αυτους που το συγκεντρωνουν, κατι που δεν συμβαινει στο ζωικο βασιλειο :). Τολμω να πω πως πολλες φορες βλεπω πουλια να πετουν στον ουρανο και τα ζηλευω γιατι δεν εχουν κανεναν πανω απο το κεφαλι τους...

αν το θέτεις έτσι και τα ζώα είναι πιόνια μιας υπερδύναμης που λέγεται φύση....
και αν νομίζεις ότι η φύση είναι τέλεια και δεν κάνει σφάλματα, είσαι γελασμένη....
και αν το δούμε έτσι, ο άνθρωπος έχει την επιλογή να καταστρέψει τα πάντα, ακόμα και τη φύση....
οι γάτες άραγε, μπορούν να καταστρέψουν τη φύση..., δε νομίζω....

άρα ο άνθρωπος είναι η αρχή και το τέλος της ζωής..., τέσπα....
συγκεντρωθείτε στον άνθρωπο και αφήστε τα ζώα στην ηρεμία τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο άνθρωπος έχει την επιλογή να καταστρέψει τα πάντα, ακόμα και τη φύση....
οι γάτες άραγε, μπορούν να καταστρέψουν τη φύση..., δε νομίζω....

άρα ο άνθρωπος είναι η αρχή και το τέλος της ζωής...,
οχι τα παντα..ουτε τη γη καν μπορει ποσο μαλλον το συμπαν..

μπορει να μολυνει τη Γη,αλλα αυτη σε μερικα εκατομμυρια χρονια θα ειναι καθαρη χωρις εμας...(οι αστεροειδεις που πεσανε ειναι πολλαπλασιοι σαν καταστροφη απο οποιαδηποτε ανθρωπινη αιτια..μυρμηγκια ειμαστε...)
σαφως ομως ο ανθρωπος επηρεαζει το περιβαλλον περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλον ζωο..και αυτο ειναι η μεγαλη του ευθυνη...γιατι η φυση ειναι το σπιτι μας και τα αλλα ζωα ,εκτος του ανθρωπου χρειαζονται σε αυτην..

να παψουμε να ειμαστε κατακτητες της Γης πια ,και να γινουμε συντηρητες του πολυτιμου σπιτιου μας..

εχουμε αλλωστε να κατακτησουμε απειρα μερη στο συμπαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
αν το θέτεις έτσι και τα ζώα είναι πιόνια μιας υπερδύναμης που λέγεται φύση....
και αν νομίζεις ότι η φύση είναι τέλεια και δεν κάνει σφάλματα, είσαι γελασμένη....
και αν το δούμε έτσι, ο άνθρωπος έχει την επιλογή να καταστρέψει τα πάντα, ακόμα και τη φύση....
οι γάτες άραγε, μπορούν να καταστρέψουν τη φύση..., δε νομίζω....

άρα ο άνθρωπος είναι η αρχή και το τέλος της ζωής..., τέσπα....
συγκεντρωθείτε στον άνθρωπο και αφήστε τα ζώα στην ηρεμία τους....

Μπραβο μας γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε!! γιατι ο ανθρωπος εχει αυτη τη δυνατοτητα... αλλα δεν εχουμε καταλαβει οτι ολα θα γυρισουν μπουμερανγκ..γι αυτο τοσος κοσμος πεθαινει απο φυσικα φαινομενα!! γιατι εχουμε δυναμη!δεν μπορειται να καταλαβατε ποσο μικροι και αδυναμοι ειμαστε μπροστα στη φυση..

Ο ανθρωποκεντρεντρισμος μας εφτασε εδω που ειμαστε..κι ακομα δεν εχουμε δει τιποτα..ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
οχι τα παντα..ουτε τη γη καν μπορει ποσο μαλλον το συμπαν..

μπορει να μολυνει τη Γη,αλλα αυτη σε μερικα εκατομμυρια χρονια θα ειναι καθαρη χωρις εμας...(οι αστεροειδεις που πεσανε ειναι πολλαπλασιοι σαν καταστροφη απο οποιαδηποτε ανθρωπινη αιτια..μυρμηγκια ειμαστε...)
σαφως ομως ο ανθρωπος επηρεαζει το περιβαλλον περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλον ζωο..και αυτο ειναι η μεγαλη του ευθυνη...γιατι η φυση ειναι το σπιτι μας και τα αλλα ζωα ,εκτος του ανθρωπου χρειαζονται σε αυτην..

να παψουμε να ειμαστε κατακτητες της Γης πια ,και να γινουμε συντηρητες του πολυτιμου σπιτιου μας..

εχουμε αλλωστε να κατακτησουμε απειρα μερη στο συμπαν...

Να πω οτι αυτη τη φορα θα συμφωνησω μαζι σου??:P:P πρωτοτυπο ε?? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενα ηφαιστειο εκλασε..και σταματησαν οι ουρανοι...:P
άλλωστε αν πας σε μια ζουγκλα το δικαιωμα της ζωης και θανατου μαλλον ανηκει συχνα στα λιονταρια..μια χαψια μπορουν να σε κανουν..

φαντασου την απολυτη δυναμη που θα μπορουσε να εχει ο ανθρωπος αν μπορουσε πραγματικα να καταλαβει μιλησει και συνεργαστει με πολλα ζωα.. ... εδω προσπαθουμε να τα αντιγραψουμε..πετωντας,και προσπαθωντας να βαλουμε γονιδια ζωων μεσα μας..

το δυνατοτερο αλεξισφαιρο γιλεκο πχ,θα ηταν αυτο φτιαγμενο απο ιστο αραχνης..:D


η ταπεινοτητα του ανθρωπου ειναι η δυναμη του..οσο διαπραττει υβρι ,,τοσο θα αυτοκαταστρεφεται..


πρωτοτυπο ε?? :P:P
Δεν νομιζω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
η φροντιδα σας τους κανει μεγαλυτερο κακο. Αν δεν μπορειτε να τις στειρωνετε τουλαχιστον μην τις ταιζετε. Ετσι ερχονται στον κοσμο περισσοτερα γατακια με συνεπεια να επιδεινωνεται η κατασταση. Το να ταισεις μια αστειρωτη γατα δεν ειναι επιτευγμα γιατι αυτη η γατα θα φερει στον κοσμο δεκαδες γατακια εκ των οποιων τα περισσοτερα θα πεθανουν. Επιπλεον αυτες οι αδεσποτες γατες εχουν επιπτωσεις στην πανιδα, μπορει να γινουν φορεις ασθενειων (οχι τοσο για τους ανθρωπους οσο για αλλα ζωα), και μπορει να προκαλεσουν μειωση της γενετικης ποικιλοτητας αλλων αγριων αιλουροειδων που πιθανοτατα μπορουν να ζευγαρωσουν με αυτα.
Δεν γνωρίζω πολλά, κατάλληλη να σου μιλήσει για μια μεγάλη προσπάθεια είναι η mania, εγώ μεταφέρω απλά ένα καλό νέο. Στη Ρόδο, κάτοικοι αφιλοκερδώς παίρνουν φαγητό για τις αδέσποτες γάτες. Επίσης μαζεύονται λεφτά από όλη την Ελλάδα. Η mania φροντίζει να αγοραστεί το φαγητό και να φτάσει στον προορισμό του. Επόμενο λοιπόν, να βρουν λεφτά για να τις [FONT=&quot]στειρώσουν[/FONT]. Θέλω να σου πω ότι, το μόνο που χρειάζεται είναι οργάνωση και σχεδίαση των στόχων. (δεν ξέρω αν η λέξη είναι κατάλληλη αλλά μάλλον θα καταλάβεις τι θέλω να πω).


Που ακριβως ειναι το κακο να εχεις για παρεα μια γατα ή ενα σκυλο;
Πουθενά.:)
Όταν αντικαθίσταται η ανθρώπινη συντροφιά αρχίζει το κακό.


Επιπλεον δεν γνωριζω κανεναν που εχει κατοικιδιο να ειναι απομονωμενος απο τους ανθρωπους! Αντιθετα μαλιστα, οι περισσοτεροι που εχουν κατοικιδια ειναι πιο κοινωνικοι. Εγω προσωπικα δεθηκα με την οικογενεια μου ακομα περισσοτερο απο τοτε που πηρα τον γατο μου. Ουτε απομακρυνθηκα απο την παρεα μου, γιατι να το κανω αλλωστε; Ισα ισα, ερχονται περισσοτεροι σπιτι μου να δουν τον γατο μου.
Θα μου επιτρέπεις να μην θεωρήσω δεδομένο ότι δεν υπάρχουν διαφορετικές καταστάσεις από την ευχάριστη που μου περιγράφεις. Για να μιλήσω, προφανώς εγώ γνωρίζω.
Άλλωστε, η aporw απάντησε ξεκάθαρα: «καλύτερα να εχω σκυλο-γατα παρα φιλο!!». Λες να είναι η μόνη που έχει αυτή τη γνώμη?


αυτο ομολογω πως δεν μπορω να το καταλαβω. Καταρχην που κολλαει με τις γατες και τους σκυλους και κατα δευτερον, τι σχεση εχει με την φιλοζωια;
[FONT=&quot]Αυτό κολλάει [/FONT][FONT=&quot]σε μερικούς[/FONT][FONT=&quot] πακιστανούς και σε μερικούς ιταλούς.
[/FONT] [FONT=&quot]…[/FONT]ήταν μια σκέψη μου για το που μας οδηγεί η ανάγκη της επιβίωσης.

Αν ακολουθησω το παραδειγμα σου ειμαι και εγω χορτοφαγος κατα 60% :confused:
Το 90% vegetarian ήταν μια πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Επόμενο λοιπόν, να βρουν λεφτά για να τις αποστειρώσουν.


Πουθενά.:)
Όταν αντικαθίσταται η ανθρώπινη συντροφιά αρχίζει το κακό.




Άλλωστε, η aporw απάντησε ξεκάθαρα: «καλύτερα να εχω σκυλο-γατα παρα φιλο!!». Λες να είναι η μόνη που έχει αυτή τη γνώμη?

μαλλον στειρωσουν θελεις να πεις!:):) αποστειρωση κανουμε αλλου οχι στα ζωα!:)

η ανθρωπινη συντροφια δεν εχει αντικατασταθει απο τα ζωα αλλα απο αλλους παραγοντες.. οχι γιατι αποκτησανε ζωο αλλα επειδη δουλευουν πολλες ωρες, απο την αποχαυνωση απο υπολογιστες και τηλεορασεις..

Κρατησε απλα μια φραση και εκοψες τα υπολοιπα!:) λεω οταν οι ανθρωποι εχουν γινει τοσο κακοι και τοσο εγωιστες και αλλαζωνες σιγουρα ο σκυλος πχ ή η γατα ειναι καλυτερη παρεα απο εναν ανθρωπο που το μονο που κοιταει ειναι η παρτη του!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το 90% vegetarian ήταν μια πλάκα.

Επειδή ρωτήθηκα που είναι η πλάκα, να διευκρινίσω λοιπόν ότι οι γάτες και οι σκύλοι τρώνε κρέας. Οπότε, αν οι χορτοφάγοι μεγάλοι φίλοι τους θέλουν να έχουν υγιέστατα κατοικίδια, τους ταΐζουν κρέας.
Μάλλον δεν είναι αστείο. Δεν πειράζει… εγώ προσπάθησα.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως εχει πλακα μολις ερχεσαι σπιτι ..ορμανε πανω σου νιαουριζοντας τα γατια..συμμορια μιλαμε:D
φυλάνε το σπιτι..:confused:

απο τη χαρα τους σου τυλιγουν τα ποδια μεχρι να πεσεις..:D
ή μεχρι να τους χαιδεψεις την κοιλια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
μίαουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και τωρα με τη ζεστη κοιμουνται ολα μαζι πανω στο πατακι της πορτας..
μιλαμε για καταληψη..
σπρωχνεις την πορτα να ανοιξεις και δεν κανουν πισω..:P

και οταν παλευουν,,με κατι λαβές γυρω απο το λαιμο,,θυμιζουν ντοκιμαντερ με λιονταρια..:)

όταν μου την εχουν δωσει και θελω εκδικηση..
τα κανω λουτσα με το λαστιχο..ή κανα μπουκαλι..:D
και με τη ζεστη που εχει λενε και ευχαριστω..:slourp:
τα ταιζω και καρπουζι..και το γλυφουν ευχαριστως..(δεν ξερω αν φτυνουν τα κουκουτσια βεβαιως.:shifty:.)

αυτα βεβαια για την μπροστινη αυλη μονο..
γιατι στην πισω οι 3 μεγαλες γατες (η μανες τους,και μία ξαδελφη:confused:ειναι πιο ηρεμες και βαρετες)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top