Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Κάθε εβδομάδα

    Ψήφοι: 12 12.1%
  • Μια φορά το μήνα

    Ψήφοι: 6 6.1%
  • Μια φορά το τρίμηνο

    Ψήφοι: 14 14.1%
  • Μια φορά το χρόνο

    Ψήφοι: 32 32.3%
  • Πότε

    Ψήφοι: 35 35.4%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Θεος δημιουργησε τα ζωα για να βοηθανε τους ανθρωπους.
και το αναποδο ..ο ανθρωπος πρεπεινα προσεχει τη φυση ,ζωα και την ισορροπια της...

ο Θεος μας κληρονομησε ενα σπιτι,
ενοικιαστες ειμαστε ουσιαστικα.. καποτε ο Κύριος του σπιτου θα ερθει να δει τι κανουμε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Απο ο,τι βλεπω εχεις μια μεγαλη αγαπη στις γατες κι απο κει πηγαζει το "παραπονο" σου .Δηλαδη τι θα ηθελες ?Να εξυψωνουμε τις γατες,και να παραγκωνιζουμε τους ανθρωπους?Ο Θεος δημιουργησε τα ζωα για να βοηθανε τους ανθρωπους.Εκεινος εθεσε ως κορυφη της Δημιουργιας τον ανθρωπο.Ποια ειμαι εγω να το αμφισβητησω?Τωρα,αν αγαπας παραπανω τα ζωακια απο του ανθρωπους δεν ειναι κακο,αλλα να θεωρεις τον ανθρωπο κατωτερο απο αυτα??:hmm:Μπορεις αν θες να γινεις υπηρετρια της γατας σου!:P

κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Αγαπαω ολες τις μορφες ζωης, ειτε αυτες λεγονται γατες, ειτε βρυα, ειτε σαλαμανδρες, ειτε αστεριες, ειτε κουνουπια. Δεν υπαρχει ανωτερη και κατωτερη μορφη ζωης. Ο ανθρωπος δεν ειναι στην κορυφη του δεντρου, ειναι απλα ενα κλαδι του δεντρου. Η καθε μορφη ζωης και το καθε ειδος ζωου ειναι αριστα προσαρμοσμενο στις συνθηκες που ζει τωρα. Το οτι εμεις εχουμε ανεπτυγμενο εγκεφαλο δεν μας κανει αυτοματως και ανωτερους. Μη ξεχνας πως ο ανθρωπος ειναι μονο 2εκ χρονια στον πλανητη και δεν πιστευω να παει για πολυ ακομα. Οι δεινοσαυροι ηταν για εκατονταδες εκατομμυρια χρονια στη Γη. Υπαρχουμε για ενα δευτερολεπτο στην ιστορια της γης, για ποιο ανωτερο ον λοιπον μου λες; Γιατι λοιπον να ακολουθησω μια θρησκεια η οποια δεν σεβεται τιποτα αλλο περα απο τον ανθρωπο και ακομα και τον ανθρωπο δεν τον σεβεται οπως πρεπει. Γιατι να πιστεψω σε εναν θεο που υποτιμα τις γυναικες; Συγγνωμη αλλα δεν γεννηθηκα για να υπηρετω κανεναν. Ο θεος δεν δημιουργησε τιποτα και λυπαμαι πολυ που βλεπετε τα ζωα και την φυση σαν εργαλεια. Χωρις αυτα ο ανθρωπος δεν μπορει να υπαρξει.

οσο για την γατα μου, ναι ειμαι υπηρετρια της αφου οι γατες δεν εχουν αφεντικα αλλα υπηρετες :D

Ειπε καποιος πιο πριν οτι μπορεις να επικοινωνεις με το Θεο χωρις να πας στην εκκλησια.
Ναι γινεται κι αυτο αλλα....πως να συγκεντρωθεις π.χ. κατω απο ενα δενδρο με τη φραπεδια στο χερι?:P
οποιος θελει να επικοινωνησει με τον θεουλη βρισκει τροπο.

Οσο για το οτι μας βαφτισαν χωρις να μας ρωτησουν..οκ τωρα που συνειδητοποιεις οτι εσυ δεν το ηθελες αυτο..ο δρομος ανοιχτος.Δεν σε εμποδιζει κανεις.Εξαλλου ο Ιδιος ο Χριστος ελεγε :"Οστις θελει οπισω μου ελθειν,απαρνησασθω εαυτο,και αράτω το σταυρον του και ακολουθειτω Μοι. "
Οστις ειπε.Δεν ειπε ολοι.Η θρησκεια δεν υποχρεωνει κανεναν να την ακολουθησει.Οποιος θελει.Εχει στην ελευθερη βουληση οποτε...ποιο το προβλημα?Εκτος κι αν μεσα του δεν ειναι "ενταξει"και με το να το πολεμαει (την θρησκεια)προσπαθει να πεισει τον εαυτο του οτι δεν πιστευει ή οτι ειναι σωστο αυτο που κανει.
και τι κανεις οταν σε βαπτισουν; Πας πισω στην εκκλησια και τους λες να το παρουν πισω; Η βαπτιση γινεται σκοπιμα σε τοσο μικρη ηλικια γιατι πολυ απλα το παιδακι δεν εχει καν σκεψη και αποψη. Αλλωστε φαινεται ποσο αθλιο μυστηριο ειναι απο το κλαμμα του μωρου. Το στιγμα του ΧΟ στα χαρτια δυστυχως θα το κουβαλαω πανω μου μεχρι να πεθανω. Απο 'κει και περα ειμαι αθεη ή μαλλον οχι ακριβως, πιστευω σε εναν "θεο", τον δαρβινο.

και καποια απο τα αγαπημενα μου quotes:
A church is a place in which gentlemen who have never been to heaven brag about it to persons who will never get there. H.L. Mencken

I have found the missing link between the higher ape and civilized man: It is we. K. Lorenz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Απο ο,τι βλεπω εχεις μια μεγαλη αγαπη στις γατες κι απο κει πηγαζει το "παραπονο" σου .Δηλαδη τι θα ηθελες ?Να εξυψωνουμε τις γατες,και να παραγκωνιζουμε τους ανθρωπους?Ο Θεος δημιουργησε τα ζωα για να βοηθανε τους ανθρωπους.Εκεινος εθεσε ως κορυφη της Δημιουργιας τον ανθρωπο.Ποια ειμαι εγω να το αμφισβητησω?Τωρα,αν αγαπας παραπανω τα ζωακια απο του ανθρωπους δεν ειναι κακο,αλλα να θεωρεις τον ανθρωπο κατωτερο απο αυτα??:hmm:Μπορεις αν θες να γινεις υπηρετρια της γατας σου!:P

Αχά... Και ποια είσαι εσύ που αποφαίνεσαι με τόση σιγουριά ότι ο θεός δημιούργησε τα ζώα για να βοηθάνε τους ανθρώπους και έθεσε τον άνθρωπο στην κορυφή της δημιουργίας?

Και ποιος είναι ο οιοσδήποτε που θεωρεί το ανθρώπινο είδος το περιορισμένο στον κόκκο άμμου στην απόμακρη παραλία του γαλαξία, κορωνίδα μιας δημιουργίας που απλώνεται σε γαλαξίες και σύμπαντα? :hmm:

Μήπως κάπου εδώ απαιτείται λίγη παραπάνω ταπεινοφροσύνη συμπυκνωμένη στη φράση "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα"?


Ειπε καποιος πιο πριν οτι μπορεις να επικοινωνεις με το Θεο χωρις να πας στην εκκλησια.
Ναι γινεται κι αυτο αλλα....πως να συγκεντρωθεις π.χ. κατω απο ενα δενδρο με τη φραπεδια στο χερι?:P

Ασε τη φραπεδιά ήσυχη. (ασέβειες:P)

Μπορείς να συγκεντρωθείς σ' ένα χώρο που έχεις γι αυτό το λόγο ως μικρό ησυχαστήριο στο σπίτι σου, να απομονωθείς για λίγη ώρα, όση μπορείς, και να προσευχηθείς.

Αλλά και κάτω από ένα δέντρο στην εξοχή, μπροστά στη θάλασσα σε μια ήσυχη παραλία, στο μονοπάτι ενός βουνού μπορείς να κάνεις το ίδιο και να τον δοξάσεις όχι μόνο αναλογιζόμενη το μεγαλείο της δημιουργίας του αλλά ευρισκόμενη μέσα στο μεγαλείο της δημιουργίας του.

Γιατί αν ο θεός θεωρούσε ως οίκο του τους ναούς, θα έφτιαχνε ναούς, όχι σύμπαντα...


Οσο για το οτι μας βαφτισαν χωρις να μας ρωτησουν..οκ τωρα που συνειδητοποιεις οτι εσυ δεν το ηθελες αυτο..ο δρομος ανοιχτος.Δεν σε εμποδιζει κανεις.Εξαλλου ο Ιδιος ο Χριστος ελεγε :"Οστις θελει οπισω μου ελθειν,απαρνησασθω εαυτο,και αράτω το σταυρον του και ακολουθειτω Μοι. "
Οστις ειπε.Δεν ειπε ολοι.Η θρησκεια δεν υποχρεωνει κανεναν να την ακολουθησει.Οποιος θελει.Εχει στην ελευθερη βουληση οποτε...ποιο το προβλημα?Εκτος κι αν μεσα του δεν ειναι "ενταξει"και με το να το πολεμαει (την θρησκεια)προσπαθει να πεισει τον εαυτο του οτι δεν πιστευει ή οτι ειναι σωστο αυτο που κανει.

Ο Ιησούς το είπε όλο αυτό. Όχι οι ρασοφόροι (κάθε αποχρώσεως και δόγματος) managers του ιουδαιο-χριστιανικού κοσμικού οικοδομήματος που σε ασφυκτικό εναγκαλισμό με το κάθε επίσημο "κοσμικό" κράτος δημιουργούν κάθε πιθανό και απίθανο κοινωνικό ή διαδικαστικό εμπόδιο σε κάποιον που επιλέγει να μην ανήκει ούτε τύποις στην "επίσημη θρησκεία". Αν έχουν τα κότσια, στην Ελλάδα αναφέρομαι, να απαιτήσουν τώρα άμεσο και απόλυτο χωρισμό Κράτους - εκκλησίας, να λειτουργήσουν αυτόνομα ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου και να αυτοσυντηρηθούν οικονομικά και θεσμικά. Να δούμε κι εμείς ποιο ποσοστό των Ελλήνων θα ακολουθήσει, θα συνεισφέρει για τη συντήρηση της εκκλησίας του, θα εργαστεί γι αυτήν...

Άλλωστε και ο Ιησούς μίλησε γι αυτόν και τη διδασκαλία του, μίλησε για ένα άλλο τρόπο ζωής, μια λειτουργία σαφώς περισσότερο ελεύθερη από την ένταξη σε κωδικοποιημένα συστήματα κανονισμών και ρύθμισης της συμπεριφοράς με συγκεκριμένο σύστημα ανταμοιβών και ποινών όπως μια θρησκεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ανωτερη και κατωτερη μορφη ζωης. Ο ανθρωπος δεν ειναι στην κορυφη του δεντρου, ειναι απλα ενα κλαδι του δεντρου.
βρισκομαστε στην κορυφη της τροφικης αλυσιδας,,παρεα με τα λιονταρια που μας τρωνε που και που..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παλιά πήγαινα κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.
Τώρα πια πάω πιο συχνά, όχι όμως κάθε Κυριακή.
Έχω βρει όμως μια εκκλησία που μου αρέσει να πηγαίνω, γιατί ηρεμώ και αισθάνομαι καλά, είναι και καλοί οι ιερείς, είναι και ο κόσμος που εκκλησιάζεται σε αυτήν αξιοπρεπής, ίσως και γιατί το έχω πιο πολύ ανάγκη.
Σίγουρα, για όσους πιστεύουν, το μεγαλείο του Θεού μπορεί να το νιώσει κανείς-ίσως και πιο πολύ- σε κάποιο ερημικό και όμορφο φυσικό τοπίο ή και οπουδήποτε αλλού.
Όσο για το θέμα της εκκλησίας, δεν ξέρω αλλά νομίζω πως όταν αγαπάς κάποιον, ε σε ευχαριστεί να τον επισκέπτεσαι και στο σπίτι του, άσχετα με το αν οι υπηρέτες του δεν είναι πάντα και ότι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σίγουρα, για όσους πιστεύουν, το μεγαλείο του Θεού μπορεί να το νιώσει κανείς-ίσως και πιο πολύ- σε κάποιο ερημικό και όμορφο φυσικό τοπίο ή και οπουδήποτε αλλού.
συμφωνω απολυτα..ετσι μου αρεσει και εμενα..
σε μια απεραντη πεδιαδα,,σε ενα ψηλο βουνο...στο διαστημα..

εκει θα νιωσεις φοβο θεου για το δημιουργημα του..θα νιωσεις ποσο μικρος εισαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock-Punk_Girl

Νεοφερμένος

Η Rock-Punk_Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ok...βασικά πάω β γυμνασίου και είμαι άθεη!!! (τους λόγους τους εξηγώ σε άλλο topic). Δεν πάω εκκλησία ποτέ γιατί πολύ απλά δεν με εκφράζει και δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον...Αλλά ακόμα και αν κάποια στιγμή πάω δεν νομίζω ότι θα γίνω χριστιανή γιατί έχω πολλούς λόγους να μην πιστεύω σε κάποια θεική ύπαρξη..!!!:):)



συμφωνώ......πάω β γυμνασίου και είμαι άθεη....έχω να πάω εκκλησία εδώ και κάτι χρόνια γιατί πολύ απλά δεν με εκφράζει και δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Παλιά πήγαινα κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.
Τώρα πια πάω πιο συχνά, όχι όμως κάθε Κυριακή.
Έχω βρει όμως μια εκκλησία που μου αρέσει να πηγαίνω, γιατί ηρεμώ και αισθάνομαι καλά, είναι και καλοί οι ιερείς, είναι και ο κόσμος που εκκλησιάζεται σε αυτήν αξιοπρεπής, ίσως και γιατί το έχω πιο πολύ ανάγκη.
Σίγουρα, για όσους πιστεύουν, το μεγαλείο του Θεού μπορεί να το νιώσει κανείς-ίσως και πιο πολύ- σε κάποιο ερημικό και όμορφο φυσικό τοπίο ή και οπουδήποτε αλλού.
Όσο για το θέμα της εκκλησίας, δεν ξέρω αλλά νομίζω πως όταν αγαπάς κάποιον, ε σε ευχαριστεί να τον επισκέπτεσαι και στο σπίτι του, άσχετα με το αν οι υπηρέτες του δεν είναι πάντα και ότι καλύτερο.

Όλα καλά και όμορφα, αλλά αυτό για τον αξιοπρεπή κόσμο τι το ήθελες; Δηλαδή δε θα παρακολουθούσες ποτέ τη Θεια Λειτουργία σε μια Εκκλησία δίπλα σε μια μοιχαλίδα ή κάποιον που είναι ζητιάνος ή έχει καταχραστεί χρήματα; Ξέρω, κρέμομαι από μια λεπτομέρεια του λόγου σου, αλλά για μια ακόμα φορά, βάρεσε το "racism alert" μέσα μου. Δε θα σε κάνει χειρότερη Χριστιανή ή δε θα αποτύχει ο σκοπός της παρακολούθησης της Θ. Λειτουργίας, αν αυτό γίνει μαζί με τον αναξιοπρεπή λαουτζίκο Μπούι μου. Ταπεινότης Ταπεινότης Ταπεινότης.:)

ΥΓ: Το σπίτι του Θεου -αν υπάρχει Θεος- δεν είναι η Εκκλησία, αλλά η ψυχή μας. Όταν τον αγαπάς, φροντίζεις να είσαι εσύ ο υπηρέτης της ψυχής σου και να την κρατάς πάντα ποιοτική.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όλα καλά και όμορφα, αλλά αυτό για τον αξιοπρεπή κόσμο τι το ήθελες; Δηλαδή δε θα παρακολουθούσες ποτέ τη Θεια Λειτουργία σε μια Εκκλησία δίπλα σε μια μοιχαλίδα ή κάποιον που είναι ζητιάνος ή έχει καταχραστεί χρήματα; Ξέρω, κρέμομαι από μια λεπτομέρεια του λόγου σου, αλλά για μια ακόμα φορά, βάρεσε το "racism alert" μέσα μου. Δε θα σε κάνει χειρότερη Χριστιανή ή δε θα αποτύχει ο σκοπός της παρακολούθησης της Θ. Λειτουργίας, αν αυτό γίνει μαζί με τον αναξιοπρεπή λαουτζίκο Μπούι μου. Ταπεινότης Ταπεινότης Ταπεινότης.:)
Ο ιησους ετρωγε με πορνες και αμαρτωλους....
η αγαπη οριζει την εκκλησια..η αγαπη..προς όλους..

εκκλησια αλλωστε σημαινει η μαζωξη ..δεν ειναι μονο θρησκευτικη..

αρα καποιος μπορει να μην ειναι τοσο κοινωνικος πιστος και να προτιμαει να προσευχεται μονος του,χωρις τις μαζικες επισημες τελετες...δεν του μειωνει την πιστη αυτο..αλλα ουτε μειωνει την πιστη αυτων που πηγαινουν εκκλησια...

απλα ειναι θεμα γουστου και χαρακτηρα...εγω πχ δεν παω γιατι βαριεμαι την ακινησια και τα πολλα κυριε ελεησον..θεμα και ιδιοσυγκρασιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Όλα καλά και όμορφα, αλλά αυτό για τον αξιοπρεπή κόσμο τι το ήθελες; Δηλαδή δε θα παρακολουθούσες ποτέ τη Θεια Λειτουργία σε μια Εκκλησία δίπλα σε μια μοιχαλίδα ή κάποιον που είναι ζητιάνος ή έχει καταχραστεί χρήματα; Ξέρω, κρέμομαι από μια λεπτομέρεια του λόγου σου, αλλά για μια ακόμα φορά, βάρεσε το "racism alert" μέσα μου. Δε θα σε κάνει χειρότερη Χριστιανή ή δε θα αποτύχει ο σκοπός της παρακολούθησης της Θ. Λειτουργίας, αν αυτό γίνει μαζί με τον αναξιοπρεπή λαουτζίκο Μπούι μου. Ταπεινότης Ταπεινότης Ταπεινότης.:)

ΥΓ: Το σπίτι του Θεου -αν υπάρχει Θεος- δεν είναι η Εκκλησία, αλλά η ψυχή μας. Όταν τον αγαπάς, φροντίζεις να είσαι εσύ ο υπηρέτης της ψυχής σου και να την κρατάς πάντα ποιοτική.;)

Λυκούργε σε είχα για πιο έξυπνο και πραγματικά, επειδή με ξέρεις κιόλας, να σε πληροφορήσω ότι πραγματικά με εξοργίζεις με τον τρόπο που προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα λεγόμενά μου.
Με τον όρο "αξιοπρεπής", δεν εννοούσα ούτε την καταγωγή, ούτε το επάγγελμα, ούτε την προσωπική ή σεξουαλική τους ζωή. Εννοούσα ότι δεν "κουτσομπολεύουν", δεν σπρώχνουν, δεν ρίχνουν αγκωνιές στην προσπάθεια να προσκυνήσουν και άλλα τέτοια, που αν θυμάμαι καλά και εσύ σχολίασες σε προηγούμενο ποστ σου.
Το αν είναι μάνατζερ, λιμενεργάτης, μπετατζής, κομμώτρια, πόρνη, αν είναι φτωχός, πλούσιος ζάμπλουτος ή ότι άλλο ποσώς με ενδιαφέρει και ποσώς το λαμβάνω υπόψη μου για να χαρακτηρίσω κάποιον αξιοπρεπή.

Και μη μου μιλάς εμένα περί ταπεινότητας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ο Θεος ειναι μεσα μας και δεν χρειαζεται να επισκεπτομαι την εκκλησια για να το εκφρασω αυτο, αν θελησω να επικοινωνισω Μαζι Του μπορω να το κανω οπουδηποτε χωρις τη μεσολαβηση αντιπροσωπου.
που κ που ομως αν περασω απο καποιο ναο αναβω κανενα κερακι , αλλιως σε γαμους και βαφτησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οπως πρεπει. Γιατι να πιστεψω σε εναν θεο που υποτιμα τις γυναικες;
Υποτιμα τις γυναικες?? :Pτι αστειο ειναι αυτο παλι???

Ο Χριστιανισμος ειναι η πρωτη θρησκεια που διακυρηξε την ισοτητα των δυο φιλων "ουκ εστιν αρσεν και θηλυ,πλουσιος και πτωχος...κτλ"ο Ιδιος τα ειπε.Εκεινος ηταν που υπερασπιστκε τη μοιχαλιδα που ο οχλος ηταν ετοιμος να τη λιθοβολησει λεγοντας:"Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω",εφαγε με πορνες και τελωνες ,χωρις να κανει διακρισεις αναμεσα σε εναρετους και αμαρτωλους.Για ποια "διακριση"μιλας λοιπον?Πιθανοτατα το συγχεεις με την ιουδαικη θρησκεια,που οι ιουδαιοι ελεγαν:"Ευχαριστω Κυριε που δεν με εκανες γυναικα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ο Θεος ειναι μεσα μας και δεν χρειαζεται να επισκεπτομαι την εκκλησια για να το εκφρασω αυτο, αν θελησω να επικοινωνισω Μαζι Του μπορω να το κανω οπουδηποτε χωρις τη μεσολαβηση αντιπροσωπου.
που κ που ομως αν περασω απο καποιο ναο αναβω κανενα κερακι , αλλιως σε γαμους και βαφτησια.

και εγώ, έτσι το έχω μέσα στο μυαλό μου..., αλλά κάτι μου λέει, ότι δεν είναι έτσι ακριβώς....
τί θέλω να πω...; εντάξει σίγουρα, ο Θεός βρίσκεται μέσα μας, αλλά αν δε μας ενδιαφέρει πραγματικά, ποιος είναι ο λόγος που επισκέφτεται ο καθένας την εκκλησία, μάλλον είναι καλύτερα, να τον αναζητούμε στην οικεία του, που και που....
και εγώ αυτό το σκεπτικό έχω..., αλλά μάλλον είναι καλύτερα να πηγαίνουμε που και που στην εκκλησία....
δε νομίζω ότι είναι καλός ο λόγος, ότι αυτοί που επισκέφτονται την εκκλησία δεν είναι καλοί Χριστιανοί, και η γνώμη που με κατέχει τώρα είναι, ότι πρέπει να αρχίσω να πηγαίνω που και που....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ειμαι πιστη ετσι θελω να πιστευω και ειμαι χριστιανη δεν παω συχνα στην εκκλησια ισως λογο ελειψης χρονου η παλι επειδη δεν ακολουθω το τυπικο της ιεροτελεστιας .Εχω αναγκη να πιστευω σε εναν θεο του καλου που θα νικησει το κακο απλοικο αφελες μπορει εγω εμαθα να τον λεω χριστο αλλοι αλλαχ αλλοι βουδα κοινη ομως η αναγκη και ελπιδα.Θελω να πιστευω σε εναν θεο ελεημονα με κατανοηση με αγαπη και οχι σε εναν θεο τιμωρο εκδικητικο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
το αν εισαι σωστος χριστιανος κρινεται απο τη πιστη σου στο Θεο και τη συμπεριφορα που εχεις πανω σε αυτο το πλανητη οσο ζεις....εγω παω στην εκκλησια μονο στις γιορτες ομως νιωθω πως ειμαι μια πιστη χριστιανη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Υποτιμα τις γυναικες?? :Pτι αστειο ειναι αυτο παλι???

Ο Χριστιανισμος ειναι η πρωτη θρησκεια που διακυρηξε την ισοτητα των δυο φιλων "ουκ εστιν αρσεν και θηλυ,πλουσιος και πτωχος...κτλ"ο Ιδιος τα ειπε.Εκεινος ηταν που υπερασπιστκε τη μοιχαλιδα που ο οχλος ηταν ετοιμος να τη λιθοβολησει λεγοντας:"Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω",εφαγε με πορνες και τελωνες ,χωρις να κανει διακρισεις αναμεσα σε εναρετους και αμαρτωλους.Για ποια "διακριση"μιλας λοιπον?Πιθανοτατα το συγχεεις με την ιουδαικη θρησκεια,που οι ιουδαιοι ελεγαν:"Ευχαριστω Κυριε που δεν με εκανες γυναικα"

καταρχην ας ξεκινησουμε με την ευα. Η ευα ηταν η αμαρτωλη, αυτη που παρακινησε και ξεμυαλισε τον αδαμ και ο αδαμ ηταν ο αθωος, ο αγνος, αυτος που δεν ειχε πειρασμο μεσα του. Ακομα και στις μερες βλεπουμε το ιδιο σεναριο. Αν συμβει κατι μεταξυ ενος ζευγαριου, θα κατηγορηθει πρωτα η γυναικα. Τι εχεις να πεις επισης για την ελλειψη γυναικων ιεριων απο τον οικο του θεου; Γιατι οταν μια γυναικα μπαινει σε εναν ναο ή μοναστηρι με shorts την διωχνουν για ασεβεια, ενω δεν κανουν το ιδιο με εναν αντρα; Αν αυτο δεν ειναι φυλετικη διακριση τοτε τι ειναι; Γιατι ο θεος εφτιαξε την ευα απο τον αδαμ; Λες και την εφτιαξε για να υπηρετει τον αδαμ; Γιατι παντα ο θεος ειναι γενος αρσενικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Eγω παω μονο με το σχολειο και μερικες φορες οταν περναω και με πιανει κατι παω και αναβω και κανενα κερακι..Δεν ξερω δεν πολυ πιστευω στον Θεο!!:redface::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
καλα δεν νομιζω πως η πιστη που μπορει να εχω η ιδια και οποιοσδηποτε αλλος εκφραζεται και εξαρταται απο τις φορες που επισκεπτομαι την εκκλησια...εμενα προσωπικα δεν ειναι ο χωρος που με εκφραζει(ειτε λογω των εκπροσωπων της ειτε λογω του κλιματος που επικρατοι με καποιους "πιστους"...) και προτιμω να δειχνω την πιστη μου με αλλους πιο σημαντικους τροπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καταρχην ας ξεκινησουμε με την ευα. Η ευα ηταν η αμαρτωλη, αυτη που παρακινησε και ξεμυαλισε τον αδαμ και ο αδαμ ηταν ο αθωος, ο αγνος, αυτος που δεν ειχε πειρασμο μεσα του. Ακομα και στις μερες βλεπουμε το ιδιο σεναριο. Αν συμβει κατι μεταξυ ενος ζευγαριου, θα κατηγορηθει πρωτα η γυναικα. Τι εχεις να πεις επισης για την ελλειψη γυναικων ιεριων απο τον οικο του θεου; Γιατι οταν μια γυναικα μπαινει σε εναν ναο ή μοναστηρι με shorts την διωχνουν για ασεβεια, ενω δεν κανουν το ιδιο με εναν αντρα; Αν αυτο δεν ειναι φυλετικη διακριση τοτε τι ειναι; Γιατι ο θεος εφτιαξε την ευα απο τον αδαμ; Λες και την εφτιαξε για να υπηρετει τον αδαμ; Γιατι παντα ο θεος ειναι γενος αρσενικου;
αυτα που λες ειναιειτε εβραικα ειτε μπηκαν μετα αποτους παπαδες... δενυπηρχαν στοευαγγελιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Λυκούργε σε είχα για πιο έξυπνο

Ενας υπέροχος τρόπος για να πει κανείς τον άλλο ηλίθιο χωρίς να φανεί ότι το λέει. Μπορούσες πάντα να μου το πεις από το τηλέφωνο. Εδώ μου χαλάς το ίματζε του ευφυούς διανοούμενου!:(

και πραγματικά, επειδή με ξέρεις κιόλας

Ως διασημότητα, λογικό είναι να ξέρω πολλούς/ες... Με λυπεί όμως που τρέχετε να το διατυμπανίσετε ότι έχετε την τύχη να με γνωρίζετε!:(:P

να σε πληροφορήσω ότι πραγματικά με εξοργίζεις με τον τρόπο που προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα λεγόμενά μου.

Μου αρέσει να σε εξοργίζω. Σε κάνει να δείχνεις πιό ζωντανή, ειδάλλως η ζωή σου θα ήταν μουντή χωρίς εμένα να σου γκρεμίζω την ψυχική ηρεμία συνέχεια. Μου χρωστάς!:D

Και για πιό σοβαρά τώρα, πέρα από την πλάκα...

Δεν διαστρεβλώνω. Ερμηνεύω τα λεγόμενά σου, όπως θα τα ερμήνευε κάποιος άγνωστος, είτε είναι λάθος η ερμηνεία, είτε σωστή, θα μπορούσε να υπάρξει και μάλιστα όχι από φίλο/γνωστό σου, αλλά από κάποιον άγνωστο. Πάμε παρακάτω όμως γιατί έχω μια διαφωνία παρόλαυτά...


Με τον όρο "αξιοπρεπής", δεν εννοούσα ούτε την καταγωγή, ούτε το επάγγελμα, ούτε την προσωπική ή σεξουαλική τους ζωή. Εννοούσα ότι δεν "κουτσομπολεύουν", δεν σπρώχνουν, δεν ρίχνουν αγκωνιές στην προσπάθεια να προσκυνήσουν και άλλα τέτοια, που αν θυμάμαι καλά και εσύ σχολίασες σε προηγούμενο ποστ σου.
Το αν είναι μάνατζερ, λιμενεργάτης, μπετατζής, κομμώτρια, πόρνη, αν είναι φτωχός, πλούσιος ζάμπλουτος ή ότι άλλο ποσώς με ενδιαφέρει και ποσώς το λαμβάνω υπόψη μου για να χαρακτηρίσω κάποιον αξιοπρεπή.

Λοιπόν, είπα ότι συνεχίζω να διαφωνώ, για τον εξής λόγο: Ναι κι εγώ μίλησα για κουτσομπόλες θεούσες, σαφώς εννοώντας ότι είναι υποκρίτριες. Δεν είπα όμως ότι με εμπόδισε ποτέ να πάω σε έναν συγκεκριμένο ναό, όπως κι εσένα δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί η παρουσία τους στην Εκκλησία, εφόσον πας για τον συγκεκριμένο σκοπό της προσευχής. Είναι σαν τους καπνιστές και τους αντικαπνιστές. Πρέπει να βρείτε έναν τρόπο να συνυπάρξετε, εσύ με την επιθυμία σου να βρίσκεσαι εκεί, και οι κουτσομπόλες με τη βλαβερή συνήθειά τους να πιάνουν τον κόσμο στο στόμα τους. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να σε απασχολεί δηλαδή. Ναι είναι βρωμερές και τρισάθλιες οι κουτσομπόλες, αλλά σε τι δίνεις πιό πολλή σημασία; Στο σκοπό για τον οποίο πας ή στις συνιστώσες που θα κάνουν πιό ευχάριστο το σκοπό σου; Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Και μη μου μιλάς εμένα περί ταπεινότητας ....

Το αφήνω να πέσει... Το είπες πάνω στα νεύρα σου και θα το μετανιώσεις αύριο από μόνη σου, είμαι βέβαιος. Νομίζεις ότι δεν σε ξέρω καλά, αλλά ιδού!:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top