• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

with love

Νεοφερμένος

Η with love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για καποιες μπορει να μην ειναι σημαντικο το να ειναι αδιαθετες στις διακοπες τους,για μενα ειναι ομως διοτι θελω να παω 7 μερες και να μην σκεφτομαι τι-πο-τα!!!!!!!και να γυριζω σαν παρταλι απο δω και απο κει χωρις να σκεφτομαι τι να φορεσω ωωωωχ ειμαι αδιαθετη να μην βαλω ασπρο κτλ....αρα δεν μπορω να κανω τιποτααααα!!!!!

τσαμπα ελπιδες ειχα με τις λεμοναδες.......:worry::worry::worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δε βαριέσαι, του χρόνου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Υπάρχουν χάπια που καθυστερούν την περίοδο. Συμβουλέψου τον γυναικολόγο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγω παντως δεν θα χαπακωνομουν για να μη μου ερθει στις διακοπες. Ουτε χρειαζεται να φορας λευκα ή να σκεφτεσαι τι να φορεσεις. Ταμπον, αντε και κανενα σερβιετακι μηπως συμβει ατυχημα, παυσιπονα για 1-2 μερες αν εχεις πονους και ολα μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα χαπακωνόμουν...Η περιοδος με ρημάζει και θα έκανα μαύρες διακοπές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί να χαπακωθείτε καλέ όλες; :confused:

Βάλε ταμπόν και σερβιετάκι ημέρας και μια χαρά θα είσαι, θα φοράς και άσπρο και ο,τι θες. Μόνο σεξ θα είναι λίγο δύσκολο να κάνεις, εκ των πραγμάτων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχμ, υπαρχει τροπος να κανεις και σεξ. Υπαρχει ενα προιον που λεγεται instead softcup και μπορεις να κανεις τα παντα. Δεν το εχω δοκιμασει ομως οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τι προιόν είναι αυτό;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι προιόν είναι αυτό;;;;;
Κρίνοντας από το όνομα, φαντάζομαι κάποιο cup που κρατάει τα ...πάντα και είναι σαν να μην έχεις περιόδο.

Λίγο αηδία μου φαίνεται προσωπικά. Κι αν φύγει από τη θέση του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προτείνω ένα νέο θέμα, όπου η sakura θα μας γράψει περισσότερα για το instead softcup αλλά και το mooncup
(ή θα μας δώσει link σε έτοιμο θέμα :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
χαχαχα εγω μονο το divacup εχω δοκιμασει και λεω να μεινω εκει αφου δεν το αλλαζω με τιποτα. Μου αρεσει που μπορω να κοιμαμαι για 10 ωρες χωρις να χρειαζεται να σηκωθω για να αλλαξω ή να προσεχω πως κοιμαμαι για να μη λερωθω. Να πω την αληθεια το instead δεν θα το δοκιμαζα με καμια δυναμη γιατι δεν μου φαινεται και τοσο leak proof. Παντως τα cups ειναι ακομα καλυτερα για να κανεις μπανιο στην θαλασσα γιατι δεν εχουν κορδονακια και δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις μολις βγεις απο το νερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χαχαχα εγω μονο το divacup εχω δοκιμασει και λεω να μεινω εκει αφου δεν το αλλαζω με τιποτα. Μου αρεσει που μπορω να κοιμαμαι για 10 ωρες χωρις να χρειαζεται να σηκωθω για να αλλαξω ή να προσεχω πως κοιμαμαι για να μη λερωθω. Να πω την αληθεια το instead δεν θα το δοκιμαζα με καμια δυναμη γιατι δεν μου φαινεται και τοσο leak proof. Παντως τα cups ειναι ακομα καλυτερα για να κανεις μπανιο στην θαλασσα γιατι δεν εχουν κορδονακια και δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις μολις βγεις απο το νερο.
Εγώ πάντως δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα από τα ταμπόν, για να είμαι ειλικρινής. Τι 8 ώρες, τι 12, big deal. Ούτε χρειάζεται να προσέχεις πώς κοιμάσαι με ταμπόν, μόνο για τα pads ισχύει αυτό. Και μου φαίνεται πολύ χρονοβόρο (ok, το eek factor το ξεπερνάς μετά από λίγο I guess) να κάθεσαι να το πλένεις μετά με ζεστό νερό και σαπούνι. :mpliaks:

Το instead μάλιστα, έχει σημαντικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα! Αν και δε νομίζω να το χαρείς και ιδιαίτερα το σεξ με δαύτο, θα αναρωτιέσαι συνεχώς μήπως έχεις κανένα leak :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δε μπορείτε να κάμετε σεξ χωρίς κούπες και τέτοια; :look:

Αυτά τα καπς δε μου φαίνονται καλή ιδέα με την έννοια ότι θα παλινδρομεί αίμα κάποιων ωρών παλιό πάλι μέσα στην κοιλότητα της μήτρας, και αυτό αυξάνει το μικροβιακό φορτίο της καημένης περιοχής που είναι αρκετά εκτεθειμένη εκείνο το διάστημα... πράγμα που δεν είναι καθόλου επιθυμητό. ;ο
Το αίμα των εμμήνων είναι πολύ θρεπτικό για ένα σωρό μικρόβια και γι'αυτό δεν το θέλουμε μαζεμένο εσωτερικά. Ακόμα και τα ταμπόν δεν είναι ό,τι πιο υγιεινό για τον κόλπο και τον τράχηλο, αλλά πόσο μάλλον το καπ που είναι σα να ξαναβάζεις μέσα στη μήτρα το αίμα που κύλησε απ'αυτήν ώρες νωρίτερα.

Χώρια που το σεξ με το καπ μέσα και το πέος να χτυπάει πάνω στο καπ και το καπ πάνω στον τράχηλο είναι μια καλή ιδέα για να προκληθεί τραυματισμός του τραχήλου.

Τα πράγματα περιπλέκονται από το τίποτα. Τα ταμπόν είναι καλή ιδέα και για το μπάνιο (βάζετε το κορδόνι στο έξω τμήμα του κόλπου, δεν πρόκειται να χαθεί) και κάνετε και γυμνισμό άμα θέλετε. Τα ταμπόν είναι καλή ιδέα για τάνγκα, στριπτίζ, άσπρα ρούχα κτλ. Και με σερβιέτες άμα προσέχετε πώς κάθεστε δεν υπάρχουν διαρροές -το πολύ πολύ να πιαστεί η μέση σας. Για το σεξ το μόνο που χρειάζεται είναι προφυλακτικό, μια πετσέτα ή το πάτωμα και έναν μη υστερικό σύντροφο.

Υ.Γ. Να αναφέρω επίσης ότι επειδή η μήτρα δεν είναι στεγανή κοιλότητα, αλλά επικοινωνεί με την περιτοναϊκή κοιλότητα δηλ. ας το πούμε την "κοιλιά", το αίμα που θα παλινδρομεί μέσα της μπορεί να κυλήσει μέχρι και εκτός της μήτρας, μέσα στην κοιλιά. Γυναίκες με ενδομητρίωση ΑΥΣΤΗΡΩΣ πρέπει να αποφύγουν τα καπς (αν και όλες θα'ταν καλό να τα αποφεύγουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αυτο που λες θεωρητικα ισχυει, δεν εχει αποδειχτει ομως κατι τετοιο για παλινδρομηση και δεν ειναι λιγες οι φορες που παλινδρομηση συμβαινει ακομα και οταν χρησιμοποιεις σερβιετα :hmm:. Αυτο για τα μικροβια ισχυει και για το ταμπον και μαλιστα με το ταμπον ευνοουνται ακομα περισσοτερο αφου απορροφουν και τα υγρα του κολπου αφηνωντας τον στεγνο. Ουτε οι σερβιετες ειναι αθωες αφου γινονται εστια αποικιας βακτηριων απο τον πρωκτο και συνεπως μπορουν να αυξησουν τον κινδυνο για ουρολοιμωξη. Επιπλεον δεν ειναι επικινδυνο να παει αιμα στην μητρα, αλλα στα fallopian tubes. Τα περισσοτερα cups μπαινουν στην εισοδο του κολπου και το βρισκω σχεδον αδυνατο να μπορεσει το αιμα να παει πισω μεχρι τα fallopian tubes εκτος βεβαια αν αυτη που το φοραει περπαταει με τα χερια. Αν εχεις βρει καποιο αρθρο απο την επιστημονικη κοινοτητα που λεει για retrograde menstruation με την χρηση cup θα το εκτιμουσα (αν δεν βρεις σε ηλεκτρονικη μορφη, μπορεις να μου δωσεις τον τιτλο του αρθρου να το ψαξω σε hard copy)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερο πλεονέκτημα από τα ταμπόν, για να είμαι ειλικρινής. Τι 8 ώρες, τι 12, big deal. Ούτε χρειάζεται να προσέχεις πώς κοιμάσαι με ταμπόν, μόνο για τα pads ισχύει αυτό. Και μου φαίνεται πολύ χρονοβόρο (ok, το eek factor το ξεπερνάς μετά από λίγο I guess) να κάθεσαι να το πλένεις μετά με ζεστό νερό και σαπούνι. :mpliaks:

Το instead μάλιστα, έχει σημαντικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα! Αν και δε νομίζω να το χαρείς και ιδιαίτερα το σεξ με δαύτο, θα αναρωτιέσαι συνεχώς μήπως έχεις κανένα leak :P

τα ταμπον ειναι πολυ ανετα, δεν διαφωνω, αλλα προσωπικα δεν με βολευουν καθολου οταν κοιμαμαι επειδη συνηθως κοιμαμαι πανω απο 8 ωρες και συνεπως πρεπει να ξυπναω καθε 6-7 ωρες να το αλλαζω :( Με το cup κοιμαμαι σαν ανθρωπος πλεον και δεν βαζω ξυπνητηρι μετα απο 6 ωρες για να αλλαξω :D Καλα με pad δεν μπορω να κοιμηθω με καμια δυναμη (δεν μπορεις να απλωνεις τα ποδια σου απο δω και απο εκει ανετα χωρις να φοβασαι μηπως λερωθεις). Εχω να φορεσω pad το βραδυ εδω και 6-7 χρονια. Ωρες ωρες απορω πως υπαρχουν ατομα που τα φορανε (no offence intended) :/:

Περιμενα και εγω πως θα ειναι αηδια να βλεπεις το αιμα συγκεντρωμενο στο cup αλλα τελικα δεν εχει καμια σχεση με το πως το φανταζομαστε. Ουτε ειναι αηδια να το πλενεις, αφηνεις λιγο την βρυση να τρεξει και καθαριζει μονο του, μετα βαζεις σαπουνι και το καθαριζεις για να φυγουν τα μικροβια (δεν εχει πανω stains απο αιμα). Πηζει κιολας και οταν το αδειαζεις στην τουαλετα ειναι ενα ενιαιο πηκτο πραγμα. Διαχωριζεται και το πλασμα απο το αιμα. Πανω πανω βλεπεις ενα διαφανες υγρο και απο κατω ειναι το πηκτο αιμα :P


Να ρωτησω και κατι ασχετο; Απο την 2η μερα και μετα δεν εχω καθολου περιοδο τα βραδια οποτε δεν φοραω τιποτα. Σας συμβαινει και εσας αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
αυτο που λες θεωρητικα ισχυει, δεν εχει αποδειχτει ομως κατι τετοιο για παλινδρομηση και δεν ειναι λιγες οι φορες που παλινδρομηση συμβαινει ακομα και οταν χρησιμοποιεις σερβιετα :hmm:. Αυτο για τα μικροβια ισχυει και για το ταμπον και μαλιστα με το ταμπον ευνοουνται ακομα περισσοτερο αφου απορροφουν και τα υγρα του κολπου αφηνωντας τον στεγνο. Ουτε οι σερβιετες ειναι αθωες αφου γινονται εστια αποικιας βακτηριων απο τον πρωκτο και συνεπως μπορουν να αυξησουν τον κινδυνο για ουρολοιμωξη. Επιπλεον δεν ειναι επικινδυνο να παει αιμα στην μητρα, αλλα στα fallopian tubes. Τα περισσοτερα cups μπαινουν στην εισοδο του κολπου και το βρισκω σχεδον αδυνατο να μπορεσει το αιμα να παει πισω μεχρι τα fallopian tubes εκτος βεβαια αν αυτη που το φοραει περπαταει με τα χερια. Αν εχεις βρει καποιο αρθρο απο την επιστημονικη κοινοτητα που λεει για retrograde menstruation με την χρηση cup θα το εκτιμουσα (αν δεν βρεις σε ηλεκτρονικη μορφη, μπορεις να μου δωσεις τον τιτλο του αρθρου να το ψαξω σε hard copy)
Τα fallopian tubes λέγονται ωαγωγοί ή σάλπιγγες.
Επειδή προφανώς δεν έχεις δει πώς είναι ακριβώς τα έσω γεννητικά όργανα του θήλεως, δεν είμαι διατεθειμένη να σου κάνω μάθημα Ανατομίας για να διαπιστώσεις ότι η παλινδρόμηση του αίματος συμβαίνει μάλλον εύκολα. Και φυσικά, η πρώτη μας ανησυχία είναι να μην πάει υλικό αποπεπτοκώτος ενδομητρίου εκτός της μήτρας, γιατί τότε είναι προφανές ότι υπάρχει κίνδυνος για αιμοπεριτόναιο ή ενδομητρίωση.
Δυστυχώς τα περισσότερα άρθρα που διάβασα απαιτούν πληρωμή, αυτό είναι από τα λίγα τζάμπα.
https://www.assocpharmtox.org/pages/CupsIntro3.html

Αλλά αντί να κάνουμε online ιατρική, γιατί δεν πάτε όλες οι ψημένες με τα καπς να ρωτήσετε τι πιστεύει ο γυναικολόγος σας γι'αυτό; Είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε φαντάζομαι... και αν δώσει έγκριση ο γυναικολόγος, φορέστε το, γιατί όχι.

Ο κόλπος δεν εκκρίνει υγρά. Όλα τα υγρά στον κόλπο προέρχονται από τον τράχηλο. Και φυσικά δεν είναι υγιές αυτό το πράγμα, ποιος είπε ότι τα ταμπόν είναι εντελώς αθώα;
Αν το πάμε έτσι, τότε όταν έχετε περίοδο απλώς αφήστε την να στάζει στο πάτωμα, γιατί αυτό είναι το πιο υγιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όταν ο πόνος δε σταματά με τίποτα, τι κάνουμε; Αυτοκτονούμε;:/::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όχι σε καμία περίπτωση!!! Τρώμε λίγο, παίρνουμε παυσίπονο, κλεινόμαστε στο δωμάτιό μας και ζητάμε την θαλπωρή και την κατανόηση του αγαπημένου μας μαξιλαριού... Εγώ ακούω και λίγη μουσική για να με πάρει ο ύπνος.. Μετά από μία ώρα που ξυπνάω, όλα είναι υπέροχα....
Φυσικά όμως το παυσίπονο πρέπει γενικά να είναι η τελευταία μας εναλλακτική και να μην το χρησιμοποιούμε για ψίλλου πήδημα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πφφφφφ. Ήπια 3 ντεπόν κατα τις 3 και δε μου' κανε ΤΙΠΟΤΑ, τώρα ήπια και ένα κόκκινο χαπάκι "nurofen" και σαν να ψιλοπέρασε, αλλά είναι βλακεία για τον οργανισμό τόσα χάπια. :S
Πλέον δύσκολα υποχωρεί και δεν παλεύεται. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πφφφφφ. Ήπια 3 ντεπόν κατα τις 3 και δε μου' κανε ΤΙΠΟΤΑ, τώρα ήπια και ένα κόκκινο χαπάκι "nurofen" και σαν να ψιλοπέρασε, αλλά είναι βλακεία για τον οργανισμό τόσα χάπια. :S
Πλέον δύσκολα υποχωρεί και δεν παλεύεται. :'(
Δοκίμασε τα αναβράζοντα του 1mg Depon, είναι πιο αποτελεσματικά (1 τη φορά).

Μερικές φορές βοηθάει και το Ponstan (1 χάπι) ή το Buscopan (1-2 χάπια, αλλά για το Buscopan ρωτάμε πρώτα το φαρμακοποιό ή το γυναικολόγο).

Το να πάρεις 1,5mg παρακεταμόλης μια φορά το μήνα δεν πειράζει εκτός αν έχεις ηπατικό πρόβλημα.
Όχι στην ασπιρίνη.

Τα αντισυλληπτικά με παρατεταμένη χρήση συχνά εξαλείφουν τους πόνους της περιόδου, οπότε μπορείς να κάνεις μια κρούση στο γυναικολόγο γι'αυτό αν κρίνεις πως ο πόνος σου δημιουργεί πρόβλημα -σίγουρα όμως από άποψη γενικότερης επιβάρυνσης είναι πάλι προτιμότερα τα 3-4 Depon-Panadol ή κάνα δυο Ponstan το μήνα, παρά 21 χάπια κάθε μήνα για χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top