Εξώδικο: Με διώχνουν από το σπίτι

τυχερη

Νεοφερμένος

Η τυχερη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα,
χρειαζομαι βοηθεια....
ειχα ενα δικο μου σπιτι, λογω τειρεσια το πηρε ο θειος μου στο ονομα του και τωρα με διωχνει με εξωδικο ως τριαντα ιουνιου λεγοντας πως ειναι δικο του.
δεν προλαβαινω να βρω σπιτι.
εχω ελπιδα να το σωσω?
τι να κανω?

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι έχεις ελπίδες, ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να σου δώσει περίπου 1 μήνα.
Γενικά, η νομοθεσία είναι υπερ αυτού που κατοικεί σε ένα σπίτι και όχι τόσο υπέρ του ιδιοκτήτη. Με έναν καλό δικηγόρο μπορείς να βρεις πολλά πατήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τυχερη

Νεοφερμένος

Η τυχερη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συγνωμη αλλα δεν καταλαβα...
δεν ειμαι ενοικος, έμενα εκει σαν ιδιοκτητρια με την διαφορα οτι ηταν στο ονομα του θειου μου
τωρα το καρπωνεται και λεει οτι ειναι δικο του και θελει να το πουλησει...

ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
συγνωμη αλλα δεν καταλαβα...
δεν ειμαι ενοικος, έμενα εκει σαν ιδιοκτητρια με την διαφορα οτι ηταν στο ονομα του θειου μου
τωρα το καρπωνεται και λεει οτι ειναι δικο του και θελει να το πουλησει...

ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sorry to point out the obvious, αλλά να τα βρεις με το θείο σου δεν παίζει; Συγγενής είναι που να πάρει, δεν μπορεί να σε πετάξει έξω σαν το σκυλί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λια μου απο συγγενεις πολλες φορες να περιμενεις κατι τετοια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η συγγένεια είναι το χειρότερο σημείο μιας συναλλαγής, μιας συμφωνίας. Τα χειρότερα deals τα έχω κάνει με συγγενείς.

@τυχερή, αν το σπίτι ήταν στο όνομα του θείου σου τότε γιατί ήταν δικό σου; Γιατί δέχτηκες κάτι δικό σου, να μην είναι και στα χαρτιά δικό σου; Έχεις τρόπο να αποδείξεις ότι είναι δικό σου; Αν έχεις, έχει καλώς. Είσαι πράγματι τυχερή. Αλλιώς δες το σαν ένα μάθημα γιατί πρέπει να είμαστε συνετοί, και προσεκτικοί απέναντι σε αυτά.

Δεν είμαι εναντίον σου, αντίθετα πιστεύω ότι είσαι το θύμα. Ωστόσο πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι όλες αυτές τις διαδικασίες που θεωρούμε τυπικότητες και μικρής σημασίας, πιθανόν θεωρούμε ότι έχουν σημασία μόνο για το Ε9, μόνο για να μας παίρνει λεφτά το κράτος. Όμως, όλος ο Ελληνισμός πρέπει επιτέλους να ενδιαφερθεί για την κοινωνία του, για την κοινωνία εκείνη για την οποία είμαστε τόσο θυμωμένοι που την χρεοκόπησαν οι πολιτικοί μας. Η έλλειψη σεβασμού των πολιτών οδήγησε την Ελλάδα στην χρεοκοπία.

Και ναι, είναι έλλειψη σεβασμού να μην φροντίζουμε να ακολουθούμε τη νομοθεσία, είναι έλλειψη σεβασμού το σπίτι μας να μην είναι στο όνομα μας, είναι έλλειψη σεβασμού να ζητάμε από την κοινωνία, από τα δικαστήρια να κάνουν ντα τον κακό άνθρωπο που πήρε το σπίτι μας που ήταν στο όνομα του. Αυτό το issue δεν θα υπήρχε αν ένα πρωινό είχες σηκώσει το τηλέφωνο και είχες σχηματίσει το τηλέφωνο ενός οποιοδήποτε δικηγόρου.

Καλός ή κακώς μόνο ένα μονοψήφιο ποσοστό των Ελλήνων θέλει κομμουνισμό, αρά πρέπει να συμβιβαστούμε όλοι με την έννοια του καπιταλισμού και της ιδιοκτησίας. Αυτές οι έννοιες περιλαμβάνουν γραφειοκρατία, άλλες φορές στημένη με αποδοτικό τρόπο άλλες φορές όχι. Δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει ότι το σύστημα που θέλουμε, απαιτεί έγραφα ιδιοκτησίας, απαιτεί να είμαστε εντάξει με τα χρέη μας (ή τουλάχιστον να μην γκρινιάζουμε που η τράπεζα χρέωσε 500 ευρώ την πιστωτική μας επειδή κάναμε 5 μήνες να πληρώσουμε κάποια δόση).

Ας γίνουμε συνετοί πολίτες, η Ελλάδα το χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το εξώδικο δεν επιφέρει ιδιαίτερες νομικές συνέπειες, από την άποψη ότι αποτελεί απλώς επίσημη όχληση. Μπορείς αν θες να αρνηθείς να αποχωρήσεις, το οποίο σου συνιστώ να κάνεις. Στη συνέχεια εκείνος βέβαια θα πάει δικαστικώς, αλλά μέχρι να εκδικαστεί η αγωγή (ή τα ασφαλιστικά - αν κάνει ασφαλιστικά και τα κερδίσει) θα κερδίσεις χρόνο. Σε κάθε περίπτωση βρες ένα δικηγόρο, θα σου χρειαστεί.

ΥΓ: Πως βρέθηκε το σπίτι στο όνομα του θείου σου; Για να μη στο πάρουν οι τράπεζες, του το μεταβίβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τυχερη

Νεοφερμένος

Η τυχερη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω για το ενδιαφερον,
αλλα...ναι δυστυχως επρεπε να γραφτει στο ονομα καποιου και δυστυχως αυτος ηταν ο θειος μου γιατι υποτιθεται οτι αυτος σαν αδελφος του πατερα μου ειναι ...καπως η συνεχεια του μετα το θανατο του...
τελικα ολα ηταν λαθος....
απευθυνθηκα σε δικηγορο , οποτε το παρακολουθει η ιδια πια....
απλα για την ιστορια δεν του το εδωσα για να γλυτωσω εφορια ,αλλα για να το σωσω απο τα κορακια τα γνωστα για δικα μου χρωστουμενα, 47 τετραγωνικα στην πιο υποβαθμισμενη περιοχη της Αττικης ειναι!
χιχιχιχι.....
ομως παντα ειναι ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι μου, τωρα βεβαια δεν θα ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:clapup::clapup::clapup::P........θα βρω ομως λυση!!!!!!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top