• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όπως είπε και η Palladin δεν έχουν παρενέργειες τα ομοιοπαθητικά. :)

Κοίτα, δεν έχω κανένα κέρδος να υποστηρίξω ούτε το ένα ούτε το άλλο. (Δε βγάζουμε εμείς από τα φάρμακα :P:P) Μακάρι να υπάρχουν καλοί γιατροί, πρωτίστως άνθρωποι, κι ας είναι από όποιο χώρο νιώθουν ότι μπορούν να υπηρετήσουν τον ανθρωπινο πόνο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://www.bachcentre.com/
https://www.bachfloweressences.co.uk/

Για οσους ενδιαφερονται για τα ανθοιαματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Όπως είπε και η Palladin δεν έχουν παρενέργειες τα ομοιοπαθητικά. :)

Κοίτα, δεν έχω κανένα κέρδος να υποστηρίξω ούτε το ένα ούτε το άλλο. (Δε βγάζουμε εμείς από τα φάρμακα :P:P) Μακάρι να υπάρχουν καλοί γιατροί, πρωτίστως άνθρωποι, κι ας είναι από όποιο χώρο νιώθουν ότι μπορούν να υπηρετήσουν τον ανθρωπινο πόνο καλύτερα.

Λογικο το πρωτο, μιας και δεν εχουν και "ενεργειες". Σε τοση μικρη δοση φαρμακευτικης ή μη ουσιας, δεν ειναι λογικο να μην εχει καμια επιδραση (αρα και αντιδραση) στον οργανισμο; :)

Στο δευτερο, προφανως συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Kαι ποιος μας λέει όμως βρε παιδιά οτι δεν έχουν παρενέργειες;
Μπορεί να μην εμφανίζονται άμεσα, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σέβομαι την τεχνολογία και την επιστήμη που στο κάτω-κάτω είναι στην υπηρεσία μας.

Ίσως να έχετε καταλάβει ότι για μένα δεν έχει σημασία ο τρόπος ίασης τόσο, όσο ο άνθρωπος που την πραγματοποιεί.
Το καλύτερο φάρμακο μπορεί να γίνει δηλητήριο στα χέρια ενός αδίστακτου "ιατρού".

Δεν μπορώ να αντικρούσω τις πεποιθήσεις σας για την ομοιοπαθητική γιατί δεν είμαι όμοιοπαθητικός.

Παρ' όλ' αυτά μου κάνει ειλικρινά εντύπωση κάποιος -που δεν είναι γιατρός- κάποιος που ακούει καθημερινά διάφορες θεωρίες συνομωσίας (πραγματικές και μη) σχετικές με τα φάρμακα τους γιατρούς και τις φαρμακοβιομηχανίες κάποιος που ακούει από το περιβάλλον του για κακούς γιατρούς που έχουν κάνει κακό σε ασθενείς, πως μπορεί να έχει τόση εμπιστοσύνη στο "αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας" που λέει και ο τίτλος... :P

over and out. Συνηθίζω να λέω πως ο καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παρ' όλ' αυτά μου κάνει ειλικρινά εντύπωση κάποιος -που δεν είναι γιατρός- κάποιος που ακούει καθημερινά διάφορες θεωρίες συνομωσίας (πραγματικές και μη) σχετικές με τα φάρμακα τους γιατρούς και τις φαρμακοβιομηχανίες κάποιος που ακούει από το περιβάλλον του για κακούς γιατρούς που έχουν κάνει κακό σε ασθενείς, πως μπορεί να έχει τόση εμπιστοσύνη στο "αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας" που λέει και ο τίτλος... :P

Φυσικά και δεν εμπιστεύομαι τυφλά τους γιατρούς. Προτού εφαρμόσω μια συμβολή, πάρω ένα φάρμακο κ.λπ. ψάχνω να δω πόσο έγκυρο ήταν αυτό που μου είπαν (PubMed ftw :clapup:). Επειδή υπάρχουν φιλάργυροι γιατροί, γιατροί που δεν έχουν ενημερωθεί και δίνουν συμβουλές με βάση τη δεκαετία του '70, δεν είναι λόγος για να επιστρέψουμε στο μάγο της φυλής:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ψάχνω να δω πόσο έγκυρο ήταν αυτό που μου είπαν

:blink: Δηλαδή θες να μου πεις πως αξιολογείς την επιστημονική διάγνωση σύμφωνα με την κρίση σου. ...όπως είπα...όπως νιώθει κανείς... Γιατί δε βρίσκεις απευθείας τη θεραπεία που ταιριάζει στην πάθησή σου απευθείας στο PubMed να μη χρεώνεσαι κιόλας?...:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Είναι επικίνδυνο να αντιμετώπιζουμε τους γιατρούς σαν αυθεντίες. Δεν είμαστε κατώτερα όντα(:P) ούτε κατώτερης νοημοσύνης από τους γιατρούς. Χάρη στα βιβλία, internet η γνώση είναι διαθέσιμη και στους κοινούς θνητούς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παρ' όλ' αυτά μου κάνει ειλικρινά εντύπωση κάποιος -που δεν είναι γιατρός- κάποιος που ακούει καθημερινά διάφορες θεωρίες συνομωσίας (πραγματικές και μη) σχετικές με τα φάρμακα τους γιατρούς και τις φαρμακοβιομηχανίες κάποιος που ακούει από το περιβάλλον του για κακούς γιατρούς που έχουν κάνει κακό σε ασθενείς, πως μπορεί να έχει τόση εμπιστοσύνη στο "αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας" που λέει και ο τίτλος... :P

over and out. Συνηθίζω να λέω πως ο καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του...
Mα δεν είναι δυνατόν κάποιοι "κακοί" γιατροί να χαρακτηρίσουν όλο το σύστημα υγείας. Δεν μπορεί επειδή έτυχε να επισκεφθείς κάποιον γιατρό που δεν σε άφησε ικανοποιημένη, να σημαίνει αυτό οτι η παραδοσιακή (αν θέλετε ) ιατρική είναι καταδικαστέα.

Είναι επικίνδυνο να αντιμετώπιζουμε τους γιατρούς σαν αυθεντίες. Δεν είμαστε κατώτερα όντα(:P) ούτε κατώτερης νοημοσύνης από τους γιατρούς. Χάρη στα βιβλία, internet η γνώση είναι διαθέσιμη και στους κοινούς θνητούς. :P
Θέλεις να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις μια οξεία σκωληκοειδίτιδα, ή ένα οποιοδήποτε οξύ ή επείγον περιστατικό, με τη βοήθεια των βιβλίων και του ίντερνετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Θέλεις να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις μια οξεία σκωληκοειδίτιδα, ή ένα οποιοδήποτε οξύ ή επείγον περιστατικό, με τη βοήθεια των βιβλίων και του ίντερνετ;

ελεος:blink:

Έγραψα:
Αρχική Δημοσίευση από porosis:
Προτού εφαρμόσω μια συμβολή, πάρω ένα φάρμακο κ.λπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα να απάντησες την ερώτηση μου.
Αν πχ υποφέρεις από φριχτούς πόνους στο υπογάστριο, έχεις υψηλό πυρετό (40+) που δεν ευποχωρεί, οξεία κοιλία, αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια (κλασσικές ενδείξεις οξείας σκωληκοειδίτιδας), αντί να πας άμεσα να χειρουργηθείς, θα πας να ψάχνεις τα βιβλία και τα ίντερνετ;
Συγνώμη που επιμένω, δεν θα διαφωνήσω οτι υπάρχουν "κακοί" γιατροί, όπως δεν απορρίπτω εντελώς και κάποιες εναλλακτικές θεραπείες, όμως δυστυχώς χάνονται ζωές πολύ συχνά, μόνο και μόνο από κακοπιστία των ασθενών ή ακόμα χειρότερα συγγενών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα να απάντησες την ερώτηση μου.
Αν πχ υποφέρεις από φριχτούς πόνους στο υπογάστριο, έχεις υψηλό πυρετό (40+) που δεν ευποχωρεί, οξεία κοιλία, αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια (κλασσικές ενδείξεις οξείας σκωληκοειδίτιδας), αντί να πας άμεσα να χειρουργηθείς, θα πας να ψάχνεις τα βιβλία και τα ίντερνετ;

Όχι. Δεν υπάρχει χρόνος σε αυτή την περίπτωση.

Όταν μου προτείνουν φαρμακευτική αγωγή εφ'όρου ζωής, νομίζω έχω το δικαίωμα να ψάξω για μακροπρόθεσμες παρενέργιες κ.λπ. Ok?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικά, εκεί έχεις υποχρέωση να διερευνήσεις όλες τις εναλλακτικές περιπτώσεις.
Ομως η ιατρική δεν είναι μόνο φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Mα δεν είναι δυνατόν κάποιοι "κακοί" γιατροί να χαρακτηρίσουν όλο το σύστημα υγείας. Δεν μπορεί επειδή έτυχε να επισκεφθείς κάποιον γιατρό που δεν σε άφησε ικανοποιημένη, να σημαίνει αυτό οτι η παραδοσιακή (αν θέλετε ) ιατρική είναι καταδικαστέα.

Καλέ μου πειρατή, εγώ δεν καταδίκασα την παραδοσιακή ιατρική. Όμως μοιραία όταν μιλάμε για κάτι εναλλακτικό, το συγκρίνουμε με το συνηθισμένο. Όπως σου ξαναείπα ο ομοιοπαθητικός μου είναι και γιατρός. Ούτε ο ίδιος δεν καταδικάζει την παραδοσιακή ιατρική θα το κάνω εγώ που δεν έχω μέτρο σύγκρισης μια που δεν έχω ιατρικές γνώσεις;
Εγώ το μόνο που υποστηρίζω είναι να μην καταδικάζουμε χωρίς έρευνα, οτιδήποτε το εναλλακτικό (σε όλους τους τομείς της ζωής μας). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ωραία, πέσαμε σε θέμα της ειδικότητάς μου. Παρακαλώ να διαβάσετε με προσοχή, αυτά που θα γράψω είναι καρατσεκαρισμένα.

Ετοιμαζόμαστε να σας στείλουμε κι εμείς απο Χίο τη μαστίχα :P Κάτι καψούλες για το στομάχι ακούγονται.

Κατά σύμπτωση την έρευνα για τις ευεργετικές δράσεις της μαστίχας στο στομάχι την έχει κάνει η καθηγήτριά μου στο ΑΠΘ και τυχαίνει να την έχω διαβάσει. Η έρευνα, που αποτελεί τη διδακτορική διατριβή συναδέλφου, απέδειξε ότι συγκεκριμένες και καταγεγραμμένες ουσίες που περιέχονται στην μαστίχα, έχουν δράση έναντι στο Ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (Elicobacter pylori), το οποίο είναι το αίτιο που προκαλεί από έλκος του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου, μέχρι καρκίνωμα του στομάχου. Είναι πολύ ανθεκτικό στο ισχυρά όξινο περιβάλλον του στομάχου και το ενδιαφέρον γι' αυτό παγκοσμίως είναι τόσο μεγάλο, που αυτός ο οποίος το ανακάλυψε κέρδισε βραβείο Νόμπελ.
Δεν είναι παπαριά το θέμα της μαστίχας, προσέξτε το καλά, γιατί είσαστε οι μοναδικοί παραγωγοί στον κόσμο. Έχει ψωμί η δουλειά αν την ψάξεις.

Δλδ αν αρχισω να γραφω για τα ανθοιαματα, θα πεσετε ολοι να με φατε ε?

Ψαχτε τα λιγο. Στην Αγγλια υπαρχουν ολοκληρες κλινικες που τα χρησιμοποιουν και (επιτελους) στην Ελλαδα τα δινουν και φαρμακοποιοι.
Στη Γερμανια χρησιμοποιουνται απο το '80...

Λοιπον, 2 παραδειγματα:
1) Ο πατερας μου εχει ενοικιαζομενα δωματια στη Χαλκιδικη.
Για 6 συνεχομενα χρονια, ερχοταν ενας γιατρος με την οικογενεια του και εμενε στο καλυτερο διαμερισμα.
Λογαριασμοι 600.000 με 800.000 δραχμες (εμενε ο γιατρος για 25-35 μερες) και ο πατερας μου πληρωνοταν απο γνωστη φαρμακευτικη εταιρεια (δλδ, για να του κανει τετοιο δωρο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ η εταιρεια, ποσα κερδη εδινε ο γιατρος στην εταιρεια? Ε?)
2) Μαθητης μου που η μανα του ηταν υπευθυνη της πνευμονολογικης σε νοσοκομειο, εφευγε για ταξιδακια 2-3 φορες το χρονο (ντισνευλαντ, Αγγλια κτλ κτλ) με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο γνωστη εταιρεια (ο ιδιος μου ελεγε οτι ηταν ντεμεκ* για επιμορφωτικους σκοπους αλλα ολες τις μερες γυρναγαν)

Ξέρω καλά και από πρώτο χέρι, από συναδέλφους που δουλεύουν σε φαρμακευτικές εταιρείες, ότι πληρώνουν στους γιατρούς μέχρι και το ιδιωτικό σχολείο του παιδιού. Ακόμη κι εγώ έχω καρπωθεί τα οφέλη του "συνεδριακού τουρισμού", όπως λέγεται αυτό που αναφέρετε πολλοί για τα συνέδρια. Έχω κάνει κάποια ταξίδια, εντός Ελλάδος μόνο, με έξοδα εταιρειών. Ξέρω διευθύντρια του ΕΣΥ, που περηφανεύεται για τα ταξίδια σε όλο τον κόσμο και τις κρουαζιέρες που έκανε με έξοδα εταιρειών. Το ότι το λέει δημόσια χωρίς να ντρέπεται, σημαίνει ότι αυτή η πρακτική είναι πολύ διαδεδομένη και δεν θεωρείται στον ιατρικό χώρο επιλήψιμη.
Επίσης θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου μαρτυρία στο εξής: Έχω δει πολλές φορές με τα ίδια μου τα μάτια, μου το έχουν ανενδοίαστα ομολογήσει και όλοι οι γιατροί που ξέρω και πιστέψτε με γνωρίζω πάρα πολλούς (μάλλον περισσότερους απ' ότι θα ήθελα) ότι κατά την περίοδο που κάνουν το αγροτικό τους, δέχονται επισκέψεις από εκπροσώπους εταιρειών (των λεγόμενων φασονατζήδων) οι οποίοι ωμά υπόσχονται συγκεκριμένα χρηματικά ποσά στους γιατρούς για να συνταγογραφούν τα δικά τους φάρμακα. Έχω δει τα λεφτά να αλλάζουν χέρια, δεν σας λέω υποθέσεις και φήμες. Μάλιστα υπήρξε περίπτωση (ενδεικτικά, όχι η μόνη) ασθενούς ο οποίος συνέχισε να παίρνει αντιβιοτικά επί δύο (2!!) χρόνια ενώ η λοίμωξή του είχε περάσει προ πολλού (χρειαζόταν δυο βδομάδες θεραπεία), μόνο και μόνο για να κονομάει ο αγροτικός. Το αστείο είναι ότι άλλαξαν δυο γιατροί σε αυτό το χρονικό διάστημα και οι δυο συνέχισαν την αντιβιοτική αγωγή του προκατόχου τους:kill:(πυροβολήστε τους, δεν αξίζουνε! Αν κάνουν αυτά στην αρχή της καριέρας τους, που υποτίθεται ότι είναι ακόμη νέοι και "αγνοί" σκέψου τι κάνουν αργότερα).

Θέλεις να κάνουμε ένα γκάλοπ και να ρωτήσουμε εδώ τον κόσμο εάν έχει πάρει έστω και μια φορά κάτι δυνατότερο της ασπιρίνης/panadol/depon (κι αυτά ακόμα δέν έχουν λίγες παρενέργειες) χωρίς συνταγή ιατρού?

Δυστυχώς αγαπητή μου, οι περισσότεροι έχουν πάρει αντιφλεγμονώδη και, ακόμη χειρότερα, αντιβιοτικά χωρίς συνταγή γιατρού. Αν ρωτήσεις θα πάρεις τις απαντήσεις που αναφέρεις, απλά και μόνο γιατί στη συνείδηση του μέσου Έλληνα έχει εντέχνως ταυτιστεί το αντιβιοτικό και το αντιφλεγμονώδες με το αντιπυρετικό/παυσίπονο. Περί αντιβιοτικών και των τρομερών κινδύνων που κρύβει η αλόγιστη χρήση τους, θα επανέλθω.

Είναι επικίνδυνο να αντιμετώπιζουμε τους γιατρούς σαν αυθεντίες. Δεν είμαστε κατώτερα όντα(:P) ούτε κατώτερης νοημοσύνης από τους γιατρούς. Χάρη στα βιβλία, internet η γνώση είναι διαθέσιμη και στους κοινούς θνητούς. :P

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Καλά θα κάνεις ν' ακούς τους επιστήμονες, γιατί η ιατρική δεν είναι για τον καθένα. Είναι περίπλοκη επιστήμη και όχι ακριβώς θετική, αφού 1+1 όχι μόνο δεν κάνουν πάντα 2, αλλά το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν ξέρει πόσο κάνουν. Θέλω να πω ότι οι γνώσεις της ιατρικής είναι ελλιπείς, όπως και όλων των επιστημών, και το φαινόμενο της ζωής τόσο χαοτικό που δεν είναι εύκολα κατανοητά όλα τα φαινόμενα, πόσο μάλλον για τους μη ειδικούς. Η σχετικά ασφαλής εξάσκηση της ιατρικής απαιτεί πολλά χρόνια τριβής κι εμπειρίας και ατέλειωτο διάβασμα. Ξέρω συγγενικό μου άτομο που, ενώ δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις, αγόρασε μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και ξαφνικά καταλήφθηκε από φοβίες, έμμονες ιδέες και άλλα τρομερά πράγματα. Σήμερα την παρακολουθεί ψυχίατρος, του οποίου η πρώτη συμβουλή ήταν "Πετάξτε την εγκυκλοπαίδεια". Προσοχή: Εγώ δεν είμαι γιατρός, ούτε το βλέπω συντεχνιακά, ούτε καν τους συμπαθώ τους άτιμους. Απλά σου αναφέρω την τίμια επιστημονική μου γνώμη για το θέμα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με βάση τη λογική σου και τις όποιες γνώσεις σου είναι να αξιολογήσεις τον καλό γιατρό από τον άσχετο (υπάρχουν πολλοί, δυστυχώς κυκλοφορούν και πολλά πλαστά πτυχία ιατρικής) και να εμπιστευτείς αυτόν που πρέπει. Προσοχή!!! (Σοβαρολογώ απόλυτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη που μονοπολώ τον χώρο, όμως το θέμα είναι ιδιαίτερα σοβαρό και τυχαίνει να το γνωρίζω από μέσα. Αγαπητέ γιατρέ, σε συγχαίρω για το θέμα που ξεκίνησες και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου. :thumbup:

Λοιπόν...
Ξέρετε πόσες ασθένειες εκτός λοιμώξεων (δηλαδή ασθενειών που προκαλούνται από βακτήρια ιούς και άλλους μικροοργανισμούς) έχουν θεραπευτεί από τα φάρμακα που φτιάχνουν οι βιομηχανίες;......Μηδέν!! (Καμία). Αυτό δεν είναι εξυπνάδα του Χάους.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φαρμακευτικές βιομηχανίες σταμάτησαν τις έρευνες και απέλυσαν τους επιστήμονες-ερευνητές, ακριβώς τη στιγμή που κατασκεύασαν εμβόλιο για την αντιμετώπιση ασθενειών όπως η δυσεντερία κλπ, οι οποίες σκοτώνουν μερικές δεκάδες ως εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους κάθε χρόνο στον τρίτο κόσμο, και ήταν έτοιμοι ν' αρχίσουν τις κλινικές δοκιμές. Ο λόγος ήταν ότι οι εταιρείες έκριναν πως τις συμφέρει περισσότερο να πουλάνε διαρκώς αντιβιοτικά, παρά να καταπολεμήσουν οριστικά την ασθένεια με τη χρήση εμβολίου.
Λοιπόν, για την ώρα ο χρόνος μου τελείωσε, θα επανέλθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λοιπόν...
Ξέρετε πόσες ασθένειες εκτός λοιμώξεων (δηλαδή ασθενειών που προκαλούνται από βακτήρια ιούς και άλλους μικροοργανισμούς) έχουν θεραπευτεί από τα φάρμακα που φτιάχνουν οι βιομηχανίες;......Μηδέν!! (Καμία). Αυτό δεν είναι εξυπνάδα του Χάους.

Σίγουρα όχι, και σε πολλές περιπτώσεις ο οργανισμός καταστρέφεται από τα φάρμακα. Δυστυχώς δεν βρίσκω στο σπίτι ένα γερμανικό βιβλίο που είχα σχετικό με το θέμα. Πρέπει να 'ναι από αυτά τα δανεικά και αγύριστα αντικείμενα που δανείζω από δω κι από εκεί. Λοιπόν ο συγγραφέας του λέγεται Hans Ruesch και το βιβλίο λέγεται ''Die Pharma Story - η μεγάλη απάτη''. Παρουσιάζει συγκλονιστικά στοιχεία και ντοκουμέντα για τα καρτέλ των ιατρών και των φαρμακοβιομηχανιών. Σ'αυτό το βιβλίο ο συγγραφέας είχε παρουσιάσει ακόμα και στατιστικές που αποδείκνυαν ότι τα ποσοστά θνησιμότητας του πληθυσμού δεν έχουν επηρρεαστεί καθόλου θετικά παρά την τεράστια πρόοδο της ιατρικής. Επίσης ο Ruesch αποκάλυπτε τα αποτρόπαια εγκλήματα της επιστήμης με τα ζώα και αναρωτιόταν αν τελικά αξίζει τον κόπο να χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο τα ζώα με ουσιαστικό αποτέλεσμα μηδέν όπως πολύ σωστά έγραψες Great Chaos, ενώ τα τεράστια αυτά ποσά θα μπορούσαν να επενδύονται αναίμακτα για να εκπαιδεύονται οι μάζες έτσι ώστε να ζουν μια φυσική ζωή και να προλαμβάνουν την νόσο. Σε κάποιο σημείο έγραφε ότι τρεις τρόποι υπάρχουν για να κάνεις έναν άνθρωπο να αρρωστήσει από καρκίνο : Mεγάλη χειρουργική επέμβαση, έντονες ακτινοβολίες και μαζική χημειοθεραπεία. Και οι τρεις αυτές ''θεραπείες'' χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα σήμερα από την επίσημη ιατρική όταν είναι πια πολύ αργά για τον οργανισμό, όσο για πρόληψη και εκπαίδευση πληθυσμών δεν γίνεται κουβέντα. Πρέπει να το καταλάβουμε, η ασθένεια εξυπηρετεί το σύστημα και το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συνεχίζω λοιπόν…
Θα πρέπει να διευκρινίσω ότι η ιατρική έχει προοδεύσει πολύ, κατά τις τελευταίες δεκαετίες στη διαγνωστική και στη χειρουργική, ορθοπεδική (αποκατάσταση) κλπ. Έχει επίσης κάνει προόδους στην τεχνητή γονιμοποίηση, όμως προσωπικά αμφισβητώ ότι είναι για το καλό της ανθρωπότητας (παρακαλώ ας μη σχολιαστεί αυτό, η απάντηση θα είναι πολύ δυσνόητη).
Εδώ μιλάμε για τις φαρμακοβιομηχανίες.
Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζουν ότι η Αφρική, εκτός των άλλων, μαστίζεται από το AIDS. Μάλιστα υπάρχουν περιοχές με ποσοστό φορέων που αγγίζει το 80%. Πάρα πολλοί θα έχουν ακούσει ακόμη ότι η ασθένεια μεταδόθηκε στον άνθρωπο από τον πράσινο πίθηκο. Πόσοι όμως από σας γνωρίζουν ότι η απάντηση στο πώς ακριβώς συνέβη να μεταδοθεί τόσο μαζικά, έχει δοθεί και μάλιστα επισήμως; Γνωρίζετε ότι έχουν βρεθεί και "δικαστεί" (σε αυτό δεν είμαι απολύτως βέβαιος, μπορεί απλώς να εξετάστηκαν από μία εκ των γνωστών "επιτροπών", ξέρετε) οι υπαίτιοι και βέβαια ούτε πράσινοι ήταν ούτε πίθηκοι; Μια εταιρεία με έδρα τη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ, διεθνών συμφερόντων (βελγικών και άλλων) είχε στήσει εργαστήρια στο λεγόμενο Βελγικό Κονγκό με σκοπό να παρασκευάσει εμβόλια έναντι της πολιομυελίτιδας. Για την καλλιέργεια των ιών Polio χρησιμοποιήθηκαν κυτταροκαλλιέργειες από πράσινο πίθηκο, οι οποίες ήταν επιμολυσμένες από τον ιό HIV. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας διαπίστωσαν το γεγονός όμως, όπως κατέθεσαν επισήμως, αποφάσισαν να μην καταστρέψουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες εμβόλια που είχαν ήδη παρασκευάσει, με τη δικαιολογία ότι δεν γνώριζαν την επικινδυνότητα του ιού που θα μετέδιδαν στα παιδάκια που θα εμβολιάζονταν. Προσοχή: Αυτή είναι η ΕΠΙΣΗΜΗ εκδοχή του ζητήματος και μέχρι εδώ το έγκλημα είναι πλήρως στοιχειοθετημένο. Φυσικά κανείς δεν πήγε φυλακή, ποιος νοιάζεται άλλωστε για τα «αραπάκια». Βεβαίως το παρασκήνιο πίσω από αυτήν τη φρικτή ιστορία έχει αποτελέσει αντικείμενο, μάλλον δικαιολογημένα, πολλών θεωριών συνομωσίας, όμως εγώ δεν θα υπεισέλθω σε αυτές.

Οι μεγάλες αλήθειες στις μέρες μας δεν κρύβονται, απλά αναφέρονται μόνο μια φορά και μετά καλύπτονται από τόνους βιομάζας (για να μη πω κοπριάς και απολέσω την επιστημονική μου αξιοπιστία:D). Εγώ προσωπικά το άκουσα πριν κάποια χρόνια στα δελτία ειδήσεων του κρατικού καναλιού. Έκτοτε δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ. Ευτυχώς το βρήκα αργότερα σε ένα βιβλίο του Γιώργου Στάμκου για τα μυστικά όπλα κι το διασταύρωσα. Στο πανεπιστήμιο βρήκα κι άλλους που γνώριζαν το θέμα.

Λεπτομέρεια: Λόγω της ασιτίας που μαστίζει αυτά τα παιδιά, το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν αντιδρά επαρκώς (ας πούμε πως δεν έχει τις δυνάμεις) κι έτσι τις περισσότερες φορές τα εμβόλια που τους γίνονται, όπως αυτό της πολιομυελίτιδας για παράδειγμα, δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Τα συμπεράσματα δικά σας…

Θα επανέλθω στο θέμα, με μια συναφή ιστορία, που περιγράφει τα κέρδη που είχαν οι εταιρείες από τις συνέπειες του παραπάνω εγκλήματος και πώς έσυραν στα δικαστήρια τη Νότιο Αφρική επειδή δεν είχε τη δυνατότητα να τους πληρώσει. Η ιστορία της δίκης των φαρμακευτικών εταιρειών εναντίον της Νοτιοαφρικανικής κυβέρνησης είναι πιο γνωστή από αυτήν που ανέφερα σήμερα. Μέχρι τότε, πάρτε το φάρμακό σας και περιμένετε. Αν κάποιος τη γνωρίζει, μπορεί να τη γράψει για να με ξεκουράσει, αφού έχω κι άλλα να πω επί του θέματος, έτσι κι αλλιώς. (Αν και νομίζω, αγαπητέ Δόκτορα, ότι μόνο οι δυο μας το διαβάζουμε το θέμα):sleep:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Συνεχίζω λοιπόν…
Θα πρέπει να διευκρινίσω ότι η ιατρική έχει προοδεύσει πολύ, κατά τις τελευταίες δεκαετίες στη διαγνωστική και στη χειρουργική, ορθοπεδική (αποκατάσταση) κλπ. Έχει επίσης κάνει προόδους στην τεχνητή γονιμοποίηση, όμως προσωπικά αμφισβητώ ότι είναι για το καλό της ανθρωπότητας (παρακαλώ ας μη σχολιαστεί αυτό, η απάντηση θα είναι πολύ δυσνόητη).
Εδώ μιλάμε για τις φαρμακοβιομηχανίες.
Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζουν ότι η Αφρική, εκτός των άλλων, μαστίζεται από το AIDS. Μάλιστα υπάρχουν περιοχές με ποσοστό φορέων που αγγίζει το 80%. Πάρα πολλοί θα έχουν ακούσει ακόμη ότι η ασθένεια μεταδόθηκε στον άνθρωπο από τον πράσινο πίθηκο. Πόσοι όμως από σας γνωρίζουν ότι η απάντηση στο πώς ακριβώς συνέβη να μεταδοθεί τόσο μαζικά, έχει δοθεί και μάλιστα επισήμως; Γνωρίζετε ότι έχουν βρεθεί και "δικαστεί" (σε αυτό δεν είμαι απολύτως βέβαιος, μπορεί απλώς να εξετάστηκαν από μία εκ των γνωστών "επιτροπών", ξέρετε) οι υπαίτιοι και βέβαια ούτε πράσινοι ήταν ούτε πίθηκοι; Μια εταιρεία με έδρα τη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ, διεθνών συμφερόντων (βελγικών και άλλων) είχε στήσει εργαστήρια στο λεγόμενο Βελγικό Κονγκό με σκοπό να παρασκευάσει εμβόλια έναντι της πολιομυελίτιδας. Για την καλλιέργεια των ιών Polio χρησιμοποιήθηκαν κυτταροκαλλιέργειες από πράσινο πίθηκο, οι οποίες ήταν επιμολυσμένες από τον ιό HIV. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας διαπίστωσαν το γεγονός όμως, όπως κατέθεσαν επισήμως, αποφάσισαν να μην καταστρέψουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες εμβόλια που είχαν ήδη παρασκευάσει, με τη δικαιολογία ότι δεν γνώριζαν την επικινδυνότητα του ιού που θα μετέδιδαν στα παιδάκια που θα εμβολιάζονταν. Προσοχή: Αυτή είναι η ΕΠΙΣΗΜΗ εκδοχή του ζητήματος και μέχρι εδώ το έγκλημα είναι πλήρως στοιχειοθετημένο. Φυσικά κανείς δεν πήγε φυλακή, ποιος νοιάζεται άλλωστε για τα «αραπάκια». Βεβαίως το παρασκήνιο πίσω από αυτήν τη φρικτή ιστορία έχει αποτελέσει αντικείμενο, μάλλον δικαιολογημένα, πολλών θεωριών συνομωσίας, όμως εγώ δεν θα υπεισέλθω σε αυτές.

Οι μεγάλες αλήθειες στις μέρες μας δεν κρύβονται, απλά αναφέρονται μόνο μια φορά και μετά καλύπτονται από τόνους βιομάζας (για να μη πω κοπριάς και απολέσω την επιστημονική μου αξιοπιστία:D). Εγώ προσωπικά το άκουσα πριν κάποια χρόνια στα δελτία ειδήσεων του κρατικού καναλιού. Έκτοτε δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ. Ευτυχώς το βρήκα αργότερα σε ένα βιβλίο του Γιώργου Στάμκου για τα μυστικά όπλα κι το διασταύρωσα. Στο πανεπιστήμιο βρήκα κι άλλους που γνώριζαν το θέμα.

Λεπτομέρεια: Λόγω της ασιτίας που μαστίζει αυτά τα παιδιά, το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν αντιδρά επαρκώς (ας πούμε πως δεν έχει τις δυνάμεις) κι έτσι τις περισσότερες φορές τα εμβόλια που τους γίνονται, όπως αυτό της πολιομυελίτιδας για παράδειγμα, δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Τα συμπεράσματα δικά σας…

Θα επανέλθω στο θέμα, με μια συναφή ιστορία, που περιγράφει τα κέρδη που είχαν οι εταιρείες από τις συνέπειες του παραπάνω εγκλήματος και πώς έσυραν στα δικαστήρια τη Νότιο Αφρική επειδή δεν είχε τη δυνατότητα να τους πληρώσει. Η ιστορία της δίκης των φαρμακευτικών εταιρειών εναντίον της Νοτιοαφρικανικής κυβέρνησης είναι πιο γνωστή από αυτήν που ανέφερα σήμερα. Μέχρι τότε, πάρτε το φάρμακό σας και περιμένετε. Αν κάποιος τη γνωρίζει, μπορεί να τη γράψει για να με ξεκουράσει, αφού έχω κι άλλα να πω επί του θέματος, έτσι κι αλλιώς. (Αν και νομίζω, αγαπητέ Δόκτορα, ότι μόνο οι δυο μας το διαβάζουμε το θέμα):sleep:.

Δεν ξερω για τους υπολοιπους, αλλα τουλαχιστον εγω το διαβαζω. :D

Για αυτο που λες παντως για το AIDS, μπορω να σου πω οτι - αν οχι οτι ειναι θεωρια συνωμοσιας- δεν εχει επιβεβαιωθει μεχρι στιγμης. Το αντιθετο μαλιστα. Εχουν εμφανιστει ερευνες που λενε οτι δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει οπως το αναφερεις. Αν θες παντως, αναφερε καποιες πηγες που καταδεικνυουν την προελευση της μεταφορας του HIV απο χιμπατζηδες σε ανθρωπους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Υπάρχει γενικότερα μια τάση να προσδίδουμε ιατρικό περιεχόμενο σε διάφορα που συμβαίνουν στο σώμα μας (tendency of medicalization). Είναι και το γεγονός ότι ζούμε σε μια εποχή που όλα πωλούνται και αγοράζονται - τάση να προσδίδουμε στα αγαθά κάθε είδους εμπορική αξία - όπως υπάρχει παράλληλα και το σύνδρομο του καταναλωτή. Έπειτα σε συνδυασμό και με το κυνήγι της βολικότερης, ευκολότερης λύσης χωρίς αναστολές που να πηγάζουν από κάποια εγκατεστημένη ηθική ή με εύκολα ξεπεράσιμες αναστολές, όλα αυτά να συνυπάρχουν γίνεται ένα περίεργο κοκτέϊλ από το οποίο δεν θα μπορούσε να λείπει η διαφήμιση και πώληση φαρμάκων μέσω διαδικτύου και άλλα συναφή, η προώθηση ψυχοφαρμάκων από την κυρία Λίλα ή η πώληση γυαλών πρεσβυωπίας από τον περιπτερά.

Από την άλλη όλες αυτές οι κινήσεις μας, η εύκολη και άμεση καταφυγή στα φάρμακα, μπορεί να ενδεικνύουν και ανασφάλειες μας. Έπειτα το ότι θεωρούμε πως έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις να ξέρουμε τι παίρνουμε και γιατί το παίρνουμε χωρίς συνταγή γιατρού, κάνοντας τους γιατρούς του εαυτού μας, συμβαίνει γιατί γενικότερα είμαστε αλαζονικές οντότητες ή γιατί έχουμε τάσεις αυτοκαταστροφής.


Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top