Σκύλος ή γάτα;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σκύλος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Για ένα διάστημα (μικρό σχετικά) είχα και τα δύο. Και σκύλο και γάτα. Τώρα έχω μόνο γατά.. Μπορώ να πω πως μου αρέσουν και τα δύο. Είναι και τα δύο τα ιδανικά κατοικίδια για έναν άνθρωπο.. Οπότε, 50-50.

Thanx.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimimtri

Νεοφερμένος

Ο dimimtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ υποστηρίζω και τις γάτες και τους σκύλους και θεωρώ ότι το καθένα έχει τα προτερήματα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Aν και τα ειχα και τα δυο,τώρα εχω μονο γατουλα και προτιμω τις γατες περρισσοτερο..Ειναι τα πιο γλυκουλικα,χαδιαρικα,σκανταλιαρικα,ομορφουλια ζωακιαααα everrr...:clapup::clapup:Αχ,τα λατρευωωω:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
γαβββββββββββββββββββββββ............................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
γαβββββββββββββββββββββββ............................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αυτό σημαίνει σκύλος ή γλωσσομαθής γάτα ; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως κατι που εχω δει ειναι οτι ειναι μυθος συχνα η εχθρα σκυλου γατας..αφου τις περισσοτερες φορες που ειχα και τα δυο..συνηθως τα βρισκανε και χαιδευονταν κιολας..:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Σκύλος δαγκωτό!

ο δικος μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
χαμστερ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πεθυμησα ενα σκυλο εστω και μικρο..
γιατι τα θυμαστε τα 6 γατακια που σας ελεγα και στις φωτο?
πανε,,πεθαναν ολα..:/: απο καποια κολλητικη ασθενεια πρεπει να ηταν
νεκροθαφτης εγινα τελικα..
και μετα δουλευουμε τον borat:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
παντως κατι που εχω δει ειναι οτι ειναι μυθος συχνα η εχθρα σκυλου γατας..αφου τις περισσοτερες φορες που ειχα και τα δυο..συνηθως τα βρισκανε και χαιδευονταν κιολας..:P



Aν ήμουν αυτό το γατί και είχα αυτόν τον ποντικό πάνω στο κεφάλι μου θα τον έτρωγα. Ευτυχως για τον ποντικό δεν είμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
σκυλακια φυσικα,τρελαινομαι ειδικα του Αγιου βερναρδου,εχει ενα τετοιο ο φιλος μου και καθε φορα που το βλεπω του κανω αγκαλιτσες,το λατρευω κυριολεκτικα...οσο για τις γατες θα τη πω τη κακια μου,τις συχαινομαι οσο δεν παει αλλο,δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαζουν αρνητικα αισθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οι γατες..δεν ειναι για ατομα εγωιστες..,που θελουν να νιωθουν αφεντικα...ειναι ανεξαρτητες..για αυτο και δεν αρεσουν σε αυτους που θελουν να εχουν ζωακια-δουλακια..,ο σκυλος ειναι καπως δουλοπρεπης..η γατα οχι..:)

ΥΓ..να ξεκαθαρισω..οτι δεν εννοω βεβαια πως οσοι εχουν σκυλους..ή οσοι τους προτιμουν ειναι εγωιστες...αναφερομαι κυριως σε αυτους που τις απεχθανονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
σκυλακια φυσικα,τρελαινομαι ειδικα του Αγιου βερναρδου,εχει ενα τετοιο ο φιλος μου και καθε φορα που το βλεπω του κανω αγκαλιτσες,το λατρευω κυριολεκτικα...οσο για τις γατες θα τη πω τη κακια μου,τις συχαινομαι οσο δεν παει αλλο,δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαζουν αρνητικα αισθηματα.

εμενα παλι τα σκυλια μου βγαζουν μια, πως να το πω... απαισια μυρωδια. Μυριζουν απο χιλιομετρα μακρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Απο τη στιμγη που βρισκομαστε σε ενα forum, το οποιο συνυπαρχει με ενα forum για γατες, τοτε ειναι λογικο οι "γατοφιλοι" να πεσουν να μας φανε αν ακουσουν κατι αρνητικο για το αγαπημενο τους ζωο!! Οποτε πιστευω πως το συγκεκριμενο thread εχει προκαθορισμενο "νικητη" και πως η "μαχη" ειναι καπως ανιση... Προσωπικα λατρευω τα σκυλια, για πολλους και διαφορους λογους!! Ισως ευθυνεται και το γεγονος πως δεν ειχα ποτε ενα, αλλα μεχρι να νιωσω 100% ανεξαρτητος και σιγουρος πως μπορω να διαθεσω τον απαραιτητο χρονο, φροντιδα και χρημα σε μια ψυχουλα, δεν προκειται να προβω στην αναζητηση ενος τετραποδου φιλου... Περα απο αυτο, θεωρω τα σκυλια πανεξυπνα, στοργικα και ξερουν να δενονται με το αφεντικο τους!! Ξερεις πως κατα 99% τα αισθηματα που προκειται να δωσεις, θα τα παρεις πισω στο 10πλασσιο... Και αυτο οχι γιατι τα σκυλια ειναι δουλακια (πραγματικα, απορω πως σου ηρθε και το ειπες αυτο ρε πουπουλινα:eek:), αλλα επειδη εχουν χαρακτηρα και προσωπικοτητα, που σε αρκετα σημεια προσεγγιζει εκεινον του ανθρωπου!! Ναι, μπορει πολλες φορες να γινονται αυτοκολλητα με το αφεντικο τους, αλλα το γεγονος αυτο σε καμια περιπτωση δεν καθιστα τα "αφεντικα" τους εγωιστες... Απλα δημιουργειται ενα ιδιαιτερο δεσιμο αναμεσα τους, που οσοι δεν το εχουν ζησει δυσκολα μπορουν να το καταλαβουν (μεσα σε αυτους κι εγω)!! Απο την αλλη οι γατες ειναι λιγο αχαριστα ζωα... Παιρνουν αγαπη, αλλα τις περισσοτερες φορες το μονο που ζητουνε ειναι χαδια και τιποτα αλλο (αντε κι ενα καλο χαλακι για να ξυνουν τα νυχια τους:P)!! Ειτε βρισκονται στο σπιτι με τον ιδιοκτητη τους, ειτε με τον x,y ασχετο δεν τους κανει ιδιαιτερη αισθηση, αρκει να υπαρχει καποιος που εξυπηρετει τις αναγκες τους... Γενικοτερα, και συγνωμη αν φαινομαι λιγο ακραιος, μου φαινονται λιγο υπουλα ζωα!! Μεχρι και το χερι που τους ταιζει μπορουν να γρατσουνισουν, χωρις ουσιαστικο λογο... Κακα τα ψεματα, μιλαμε για αυτο το κτηνωδες ενστικτο, που υπαρχει σε μεγαλο βαθμο μεσα τους!! Βεβαια αυτο δεν τις καθιστα ακαταλληλες για συντροφια και παρεα, αλλα ευχαριστω, δε θα παρω:P... Τι να κανουμε, οι προτιμησεις και τα γουστα διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο!! Και κατι τελευταιαο: Οσο μυριζει ενας σκυλος, αλλα τοσο (για να μην πω και χειροτερα) μπορει να μυρισει μια γατα... Αλλωστε ειναι πιθανοτερο να δεις μια γατα να κανει βολτες σε εναν καδο σκουπιδιων, παρα ενα σκυλο!!

Υ.Γ: Κατι που διαβασα και με εκανε να αλλαξω λιγο τις αποψεις μου για τις γατες (οχι οτι ειχα ποτε ιδιαιτερο προβλημα μαζι τους) ειναι πως μπορουν να βοηθησουν ατομα με ψυχολογικα-ψυχιατρικα προβληματα!! Οποτε το γεγονος αυτο μας δειχνει πως κανενα ζωο δεν ειναι απαισιο, οποτε αν υποστηριζουμε πως σιχαινομαστε κατι, τοτε μαλλον εμεις εχουμε το προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Tα γατιά είναι πιο γλυκούλικα από τα σκυλιά και είναι πιο καθαρά. Τα σκυλιά είναι πιο βρωμιάρικά αλλά και πιο ανθρώπινα και απαιτούν περισσότερη φροντίδα από τα γατιά. Tα γατιά είναι πιο ωραία όταν τα χαιδεύεις (έχουν πιο μαλακό τρίχωμα) παρόλα αυτά αφήνουν παντού τριχόμπαλες ειδικά στα μικρά παιδιά και προκαλούν στον άνθρωπο (ειδικά σε μικρά παιδια) αλλεργίες.

Αν διαλέξεις σύμφωνα με το πόσο γλυκούλι είναι το γατί ειναι η καλύτερη επιλογή
Αν θέλεις να παρακολουθείς το ζωάκι να παίζει η γάτα είναι η καλύτερη επιλογή
Αν θέλεις να έχεις έναν φίλο που να σε καταλαβαίνει τότε η ιδανική επιλογή είναι το σκυλάκι (και το γατί καταλαβαίνει αλλά όχι όπως το σκυλί έχουν και μικρότερη μνήμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Απο τη στιμγη που βρισκομαστε σε ενα forum, το οποιο συνυπαρχει με ενα forum για γατες, τοτε ειναι λογικο οι "γατοφιλοι" να πεσουν να μας φανε αν ακουσουν κατι αρνητικο για το αγαπημενο τους ζωο!! Οποτε πιστευω πως το συγκεκριμενο thread εχει προκαθορισμενο "νικητη" και πως η "μαχη" ειναι καπως ανιση... Προσωπικα λατρευω τα σκυλια, για πολλους και διαφορους λογους!! Ισως ευθυνεται και το γεγονος πως δεν ειχα ποτε ενα, αλλα μεχρι να νιωσω 100% ανεξαρτητος και σιγουρος πως μπορω να διαθεσω τον απαραιτητο χρονο, φροντιδα και χρημα σε μια ψυχουλα, δεν προκειται να προβω στην αναζητηση ενος τετραποδου φιλου...
Περα απο αυτο, θεωρω τα σκυλια πανεξυπνα, στοργικα και ξερουν να δενονται με το αφεντικο τους!! Ξερεις πως κατα 99% τα αισθηματα που προκειται να δωσεις, θα τα παρεις πισω στο 10πλασσιο... Και αυτο οχι γιατι τα σκυλια ειναι δουλακια (πραγματικα, απορω πως σου ηρθε και το ειπες αυτο ρε πουπουλινα:eek:), αλλα επειδη εχουν χαρακτηρα και προσωπικοτητα, που σε αρκετα σημεια προσεγγιζει εκεινον του ανθρωπου!! Ναι, μπορει πολλες φορες να γινονται αυτοκολλητα με το αφεντικο τους, αλλα το γεγονος αυτο σε καμια περιπτωση δεν καθιστα τα "αφεντικα" τους εγωιστες... Απλα δημιουργειται ενα ιδιαιτερο δεσιμο αναμεσα τους, που οσοι δεν το εχουν ζησει δυσκολα μπορουν να το καταλαβουν (μεσα σε αυτους κι εγω)!! Απο την αλλη οι γατες ειναι λιγο αχαριστα ζωα... Παιρνουν αγαπη, αλλα τις περισσοτερες φορες το μονο που ζητουνε ειναι χαδια και τιποτα αλλο (αντε κι ενα καλο χαλακι για να ξυνουν τα νυχια τους:P)!! Ειτε βρισκονται στο σπιτι με τον ιδιοκτητη τους, ειτε με τον x,y ασχετο δεν τους κανει ιδιαιτερη αισθηση, αρκει να υπαρχει καποιος που εξυπηρετει τις αναγκες τους... Γενικοτερα, και συγνωμη αν φαινομαι λιγο ακραιος, μου φαινονται λιγο υπουλα ζωα!! Μεχρι και το χερι που τους ταιζει μπορουν να γρατσουνισουν, χωρις ουσιαστικο λογο... Κακα τα ψεματα, μιλαμε για αυτο το κτηνωδες ενστικτο, που υπαρχει σε μεγαλο βαθμο μεσα τους!! Βεβαια αυτο δεν τις καθιστα ακαταλληλες για συντροφια και παρεα, αλλα ευχαριστω, δε θα παρω:P... Τι να κανουμε, οι προτιμησεις και τα γουστα διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο!! Και κατι τελευταιαο: Οσο μυριζει ενας σκυλος, αλλα τοσο (για να μην πω και χειροτερα) μπορει να μυρισει μια γατα... Αλλωστε ειναι πιθανοτερο να δεις μια γατα να κανει βολτες σε εναν καδο σκουπιδιων, παρα ενα σκυλο!!

Υ.Γ: Κατι που διαβασα και με εκανε να αλλαξω λιγο τις αποψεις μου για τις γατες (οχι οτι ειχα ποτε ιδιαιτερο προβλημα μαζι τους) ειναι πως μπορουν να βοηθησουν ατομα με ψυχολογικα-ψυχιατρικα προβληματα!! Οποτε το γεγονος αυτο μας δειχνει πως κανενα ζωο δεν ειναι απαισιο, οποτε αν υποστηριζουμε πως σιχαινομαστε κατι, τοτε μαλλον εμεις εχουμε το προβλημα...

νομιζω πως τεινεις να αντιπαθεις τις γατες χωρις να τις γνωριζεις, χωρις να εχεις ζησεις μαζι τους, χωρις να εχεις αλληλεπιδρασει μαζι τους. Επετρεψε μου να εκφερω την γνωμη μου γιατι εχω ζησει και με σκυλο και με γατα (και με χαμστερακια).

Τα σκυλια δεν διαφερουν καθολου σε εξυπναδα απο τις γατες. Οι γατες μαθαινουν κολπα και εντολες οπως και ενας σκυλος. Ο γατος μου ακουει στο Μη!, στο ονομα του, στο ελα, στο πηδα, στο μεινε. Επισης φερνει πισω μπαλακια, με κυνηγαει, βγαζει πραγματα απο κουτι με το ποδι του, τρεχει στην πορτα οταν ακουει το θυροτηλεφωνο, δεν πειραζει πραγματα που δεν πρεπει να πειραζει, ακουει στο σσσσσσ! (οταν νιαουριζει), και γενικα καταλαβαινει ποτε εχεις διαθεση να παιξεις μαζι του και ποτε εχεις δουλεια. Ενιοτε οταν καθεται απεναντι σου και του μιλας αφηνει μερικα απαλα νιαου και κλεινει τα ματια του. Πολλες φορες οταν με ακολουθει στο σπιτι και ειναι μπροστα μου, με περιμενει να τον φτασω και μετα συνεχιζει παλι το περπατημα. Επισης τον βγαζω και εξω βολτα με λουρι αν και χρειαζεται λιγη εκπαιδευση σε αυτον τον τομεα (εχω δει ομως αρκετες φορες γατες με λουρι να περπατουν σαν σκυλακια). Η προσωπικοτητα τους δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα απο αυτη του σκυλου. Εχεις δει γατα να κραταει με τα μπροστινα της ποδια ενα κομματι τροφη και να το τρωει; Να αγκαλιαζει τον εαυτο της οταν κοιμαται και την χαιδευεις; Να σου δινει το ποδι της;

Οι γατες ειναι το ιδιο στοργικες με τα σκυλια με την διαφορα οτι το δειχνουν διαφορετικα. Δεν σε γλειφουν απο πανω μεχρι κατω, περιοριζονται σε ενα σημειο (ναι, γλειφουν και οι γατες). Ο δικος μου με ακολουθει παντου στο σπιτι. Αν κοιμαται, ΠΑΝΤΑ ξυπναει για να παει εκει που παω και εγω. Με περιμενει στην πορτα οταν επιστρεφω απ' εξω, με σηκωμενη την ουρα και τρεχει χαρουμενος διπλα μου γουργουριζοντας και κανοντας τουμπες να τον χαιδεψω. Τριβει επισης την ουρα του και το κεφαλι του στα ποδια μου για να με μαρκαρει (να δηλωσει πως ειμαι ιδιοκτησια του). Ανηκει επισης στην κατηγορια των γατων που δεν θελουν χαδια. Δηλαδη δεν θα ερθει στα γονατα σου για να τον χαιδεψεις. Αντιθετα, θα αρχισει να κανει τουμπες μπροστα σου για να σου τραβηξει την προσοχη. Μια γατα ανταποκρινεται στα συναισθηματα σου οπως και ενας σκυλος, απλα με διαφορετικο τροπο. Επισης ειναι εντελως λαθος το οτι οι γατες γρατζουνανε. Συνηθως αυτα τα λενε ατομα που δεν ειχαν ποτε στη ζωη τους γατα. Ο δικος μου ποτε δεν με εχει γρατζουνισει χωρις λογο. Τις ελαχιστες φορες που το εκανε ηταν πανω στο παιχνιδι, οταν προσπαθουσε να πιασει το μπαλακι που κρατουσα. Γενικα οταν παιζει δεν βγαζει νυχια (μονο οταν πηδαει ψηλα για να πιασει κατι αν και τις περισσοτερες φορες οταν βλεπει το χερι σου μαζευει τα νυχια του). Επισης σου φερνουν τα αγαπημενα τους αντικειμενα στο κρεβατι σου να τα μοιραστουν μαζι σου (αν εχουν προσβαση εξω σου φερνουν την λεια τους).

Οταν λειπεις απο το σπιτι στεναχωριουνται. Οταν ελειπα για 3 μηνες, ο γατος μου κοιμοταν κατω απο το κρεβατι, δεν ειχε ορεξη για παιχνιδια και μαρκαρε το κρεβατι μου. Οταν επεστρεψα εκανε σαν τρελος. Υπαρχουν γατες που μολις δουν βαλιτσα μπαινουν μεσα για να μη σε αφησουν να φυγεις.

Ο σκυλος μυριζει, οσο μπανιο και αν τον κανεις, μυριζει. Η γατα δεν μυριζει. Αν μυριζε θα ηταν αποτυχημενος κυνηγος. Ειναι τοσο κολλημενες με την καθαριοτητα, που πολλες γατες γλειφονται οταν τις χαιδεψεις!!! Οσο για τους καδους, αν ειχε ο σκυλος την ισορροπια της γατας και την δεξιοτεχνια της, σιγουρα θα εβλεπες σκυλια να ψαχνουν στα σκουπιδια. Αληθεια δεν εχεις δει σκυλια να σερνουν σακουλες με σκουπιδια;

Μ' αρεσει που μιλας για "δεσιμο" χωρις να εχεις ζησει με σκυλο ή με γατα :) Το βρισκω πολυ αδικο να αποκαλουν καποιοι τις γατες κακες και υπουλες χωρις να τις εχουν γνωριζει.

ΥΓ: τον σκυλο μου δυσκολευτηκα περισσοτερο να τον εκπαιδευσω απο οτι τον γατο μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο σκυλος για μενα ειναι πραγματικα κατοικιδιο και φιλος..αλλα και πιο δυσκολο στη συντηρηση..

παρολο που εχω τοσεε γατες..
ο σκυλος παραμενει κατι το σπεσιαλ μεσα μου..

ο σκυλος καταγεται απο το λυκο,,ειναι γεννετικα κοινωνικο ζωο,και "ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου" και χρησιμος πολλαπλα..

η γατα ειναι ευκολη να την εχεις,αλλα σου δινει και λιγα,,δεν δενεσαι τοσο,,ειναι αιλουροειδες που βασικα ειναι ΜΗ γεννετικα κοινωνικα ζωα,,αλλα μοναχικα..

εχετε ακουσει ποτέ." η γατα ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου"?

η γατα κατα βαθος παραμενει αγριο ζωο,,μεσα στην κονωνια μας..ο σκυλος εγινε μελος πια..εχει τεραστια διαφορα..

βλεπω στο δρομο..βλεπεις γατα πατας κορνα με το αυτοκινητο..και τις βλεπεις οτι εχουν το βλεμμα του τρομαγμενου θηριου..τρομαζουν παγωνουν συχνα..γιαυτο και τις πατανε πιο ευκολα..τα σκυλια απο την αλλη συμπεριφερονται ως ανθρωποι στο δρομο..του πατας κορνα,,και δεν τρομαζει,,απλα κανει παραπερα με απιστευτη ψυχραιμια..βλεπει τα πρασινα κοκινα φαναρια την κινηση και περναει απιστευτα σαν ανθωπος το δρομο..καταλαβαινετε νομιζω τι εννοω..


εγω εχω 2 γατες στην αυλη μου,,που μεγαλωσαν στην αυλη μου.. και ακομα και δεν με αφηνουν να τις αγγιξω,,χωρις να τις εχω χτυπησει ποτε..
αυτο δεν θα γινοταν ποτέ με ενα σκυλο..

ισως γιαυτο αρεσουν και οι γατες ,,γιατι ειναι σαν να εχεις ενα αγριο ζωο στο σπιτι να το χαιδευεις..

ο σκυλος δεν εναι ξενος,,ειναι μελος της κοινωνιας..

τοσες γατες εζησα..τοσες πεθαναν,,καμια δεν θυμαμαι σχεδον προσωπικα..
ενω τους παλιους μου σκυλους,,τους θυμαμαι σαν νεκρους ανθρωπους..τους νοσταλγω..



Ο σκυλος μυριζει, οσο μπανιο και αν τον κανεις, μυριζει. Η γατα δεν μυριζει. Αν μυριζε θα ηταν αποτυχημενος κυνηγος. Ειναι τοσο κολλημενες με την καθαριοτητα, που πολλες γατες γλειφονται οταν τις χαιδεψεις!!! Οσο για τους καδους, αν ειχε ο σκυλος την ισορροπια της γατας και την δεξιοτεχνια της, σιγουρα θα εβλεπες σκυλια να ψαχνουν στα σκουπιδια. Αληθεια δεν εχεις δει σκυλια να σερνουν σακουλες με σκουπιδια;


οι γατες ειναι σαλιωμενες ολοκληρες,γιαυτο και εχουμε αλλεργιες σε αυτες..και εχουν ασθενειες που μπορουν να κολλησουν στον ανθρωπο..ενω οι σκυλοι οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.
Αποσπασμα απο αρθρο της ελευθεροτυπιας...συνεντευξη του κτηνιατρου Παναγιωτη Παπαιωαννου...
" Χ.Π.: Τι τύποι ανθρώπων προτιμούν γάτα και ποιοι σκύλο;
Π.Π.: Οι αληθινοί φιλόζωοι προτιμούν γάτα. Κι επειδή το συναίσθημα με τις γάτες είναι περίεργο, οι ακρότητες παρατηρούνται ακριβώς σ' αυτούς. Εύκολα παρατηρείς παρεκτροπές. Οι υπόλοιποι που θέλουν να βγάλουν ένα είδος εξάρτησης, επιβολής, διεκδίκησης, προτιμούν σκύλο. Το βλέπουν και ως παιχνίδι, ως υπηρετικό προσωπικό, ως αντικείμενο. "

https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=164386
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
η γατα ειναι ευκολη να την εχεις,αλλα σου δινει και λιγα,,δεν δενεσαι τοσο,,ειναι αιλουροειδες που βασικα ειναι ΜΗ γεννετικα κοινωνικα ζωα,,αλλα μοναχικα..

ΛΑΘΟΣ!!! Οι γατες ζουν σε αγελες οταν υπαρχει τροφη στο περιβαλλον τους! Υπαρχει και επιστημονικη ερευνα που το δειχνει :)

η γατα κατα βαθος παραμενει αγριο ζωο,,μεσα στην κονωνια μας..ο σκυλος εγινε μελος πια..εχει τεραστια διαφορα..

βλεπω στο δρομο..βλεπεις γατα πατας κορνα με το αυτοκινητο..και τις βλεπεις οτι εχουν το βλεμμα του τρομαγμενου θηριου..τρομαζουν παγωνουν συχνα..γιαυτο και τις πατανε πιο ευκολα..τα σκυλια απο την αλλη συμπεριφερονται ως ανθρωποι στο δρομο..του πατας κορνα,,και δεν τρομαζει,,απλα κανει παραπερα με απιστευτη ψυχραιμια..βλεπει τα πρασινα κοκινα φαναρια την κινηση και περναει απιστευτα σαν ανθωπος το δρομο..καταλαβαινετε νομιζω τι εννοω..


εγω εχω 2 γατες στην αυλη μου,,που μεγαλωσαν στην αυλη μου.. και ακομα και δεν με αφηνουν να τις αγγιξω,,χωρις να τις εχω χτυπησει ποτε..
αυτο δεν θα γινοταν ποτέ με ενα σκυλο..

το dingo το εχεις ακουστα; google it... θα καταλαβεις τι εννοω :)


οι γατες ειναι σαλιωμενες ολοκληρες,γιαυτο και εχουμε αλλεργιες σε αυτες..και εχουν ασθενειες που μπορουν να κολλησουν στον ανθρωπο..ενω οι σκυλοι οχι..
αλλεργιες εχουμε και στους σκυλους (ειμαι αλλεργικη και στα 2 ειδη). Δεν εχω αλλεργια στο σαλιο της γατας αλλα σε μια πρωτεινη που παραγεται απο τα sebaceous glands της.

οι γατες ειναι σαλιωμενες ολοκληρες,γιαυτο και εχουμε αλλεργιες σε αυτες..και εχουν ασθενειες που μπορουν να κολλησουν στον ανθρωπο..ενω οι σκυλοι οχι..

μπορεις να μου αναφερεις μια ασθενεια εκτος απο την λυσσα; Ή μηπως θελεις να σου γραψω μια λιστα με τις ασθενειες που μπορεις να κολλησεις απο εναν σκυλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top