Αναζωογονήστε τη σχέση σας

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ παλεύει να κρατήσει έναν άντρα στα 17, δε θα παλεύει στα 40;;;:hmm:

Αν δεν την ενοχλούσε τίποτα από τα δύο, θα της έλεγα να ευχαριστηθεί τη ζωή της και να μη συμβιβαστεί ποτέ. Ουσιαστικά αυτό της λέω και τώρα.
Το να προσπαθεί να κάνει πιο ενδιαφέρουσα μια μακροχρόνια σχέση που έχει ρουτινιάσει είναι πολύ διαφορετικό από το να παλεύει να κρατήσει έναν άντρα (που η φράση υποδηλώνει ότι δεν ενδιαφέρεται ο ίδιος). Άλλωστε η ίδια μας είπε ότι από κοινού κατέληξαν να προσπαθήσουν, αυτό εσένα σου δείχνει ότι "παλεύει να τον κρατήσει"; Εμένα πάντως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Απ'την στιγμή που η σχέση τους έχει φτάσει σε σημείο να μην τους αρέσει, σημαίνει πως πρέπει να πάνε παρακάτω.....

Εγώ συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά φοβάμαι οτι θα έρθει στιγμή στη ζωή της που θα μετανιώσει ίσως για το ζόρι που τράβηξε στα 17 της, σε μια ηλικία που (υποτίθεται οτι) είναι ξέγνοιαστη.

Δεν της είπα να χωρίσει για να βρει καλύτερο. Της είπα να μην περάσει αυτήν την ξέγνοιαστη περίοδο της ζωής της κάνοντας προσπάθειες για μια σχέση που προφανώς δεν τραβάει άλλο.
Ναι και εγώ συμφωνώ μαζί σου.. Και πιστεύω ότι όντως η περίοδος που διανύουμε πρέπει να θεωρείται κάπως πιο ξέγνοιαστη.

Αν χωρίσει όμως, θα έρθει η στιγμή που θα μετανιώσει που δε προσπάθησε έστω και λίγο. Και αν τελικά όλα πάνε καλά, θα χαίρεται για το ότι κατάφερε στα 17 της να "σώσει" μια σχεση.
Να σώσει μια σχέση? Στα 17 της? Γιατί? Έχει μια ζωή μπροστά της να ζήσει και να σώσει όσες σχέσεις θέλει. Και το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Αλλά με το τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας στην ζωή του. Και δεν μπορεί κανένας να κρίνει κανέναν γιαυτό.

Μα προφανώς δε θα πρέπει ποτέ να προβληματιζόμαστε τόσο ώστε να αρρωστήσουμε για μία σχέση. Είναι όμως το ίδιο αν είσαι 17 κι αν είσαι 37 (πχ) παντρεμένη με παιδιά κι ο γάμος σου έχει βαλτώσει; Δε θα πρέπει η συμβουλή να είναι διαφορετική;
Φυσικά και είναι διαφορετικό. Στην δεύτερη περίπτωση έχεις να κάνεις με "τον άνθρωπο της ζωής σου", είναι ο άνθρωπος με τον οποίο υποτίθεται ότι θα περάσεις όλη την υπόλοιπη σου ζωή, και είναι κάτι για το οποίο πρέπει να παλέψεις. Ενώ στα 17.. Ε εντάξει δεν θα σκάσεις και πολύ κιόλας.
Ο λόγος που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι οτι δεν πρέπει παιδιά 17 ετών να συμβιβάζονται, ενώ μια μεγαλύτερη (με λιγότερες πιθανότητες πια λόγω ηλικίας) θα έπρεπε να σκεφτεί το συμβιβασμό.:hmm:
Ναι... Και όχι λόγω ραφιού, ή ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά ή οτιδήποτε άλλο, αλλά, επειδή στην ηλικία των 40 ετών οι χαρακτήρες έχουν σχηματιστεί, ολοκληρωθεί, και πρέπει να δέχεσαι τον άλλον έτσι όπως είναι, άρα κάνεις συμβιβασμούς αν θες η σχέση να προχωρήσει.. Ενώ στα 17 έχεις τόσες επιλογές, και γενικότερα πιο ευελιξία.. Η άποψη μου..

Και κάτι ευρέως διαδεδομένο:
Όσο λιγότερες υποχωρήσεις κάνει κάποιος, τόσο πιο ευτυχισμένος είναι στην ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,983 μηνύματα.
Ορίστε λοιπόν που βρέθηκε μια συνομήλικη που σκέφτεται όπως εμένα. Αυτό σημαίνει οτι όλα είναι θέμα χαρακτήρα τελικά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εγώ απλά θέλω να παραθέσω μία διαφήμιση που είχα δει στην Αγγλία σαν φοιτητής που (χωρίς υπερβολή) άλλαξε πολλά πράγματα στην ζωή μου. το πως τα βλέπω εννοώ. Είναι ένα βίντεο που το σκέφτομαι αρκετά συχνά.

Ίσως για πολλούς να είναι άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και χαίρομαι που το είχα προσέξει. :P

https://www.youtube.com/watch?v=e1wRWrvMbaY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να σώσει μια σχέση? Στα 17 της? Γιατί? Έχει μια ζωή μπροστά της να ζήσει και να σώσει όσες σχέσεις θέλει. Και το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Αλλά με το τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας στην ζωή του. Και δεν μπορεί κανένας να κρίνει κανέναν γιαυτό.
Αν συμφωνείς με τα λεγόμενά σου, θα πρέπει να σεβαστείς τις προτεραιότητες της θεματοθέτριας που ζήτησε τρόπους να ανανεώσει τη σχέση της και να μην την κρίνεις γι' αυτό. ;)
Εκείνη θεωρεί πως η προτεραιότητά της αυτή τη στιγμή είναι να ανανεώσει τη σχέση της, άρα είναι ανούσιο να αναφερόμαστε στις σχέσεις που θα κάνει από εδώ και πέρα λες και είμαστε Θεοί...

Κατερινάκι, δεν υπάρχει συνταγή γι' αυτό που ζητάς, μια που κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό. Νέα ενδιαφέροντα κοινά ή μη, μικρές καθημερινές εκπλήξεις (δείπνο, μπάνιο μαζί, εσώρουχα, ερωτικά παιχνίδια μέσω επιστολών ή ...γραπτών μηνυμάτων κ.α.) μπορούν να δημιουργήσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν η φλόγα της σχέσης καίει ακόμα.

Καλοκαιράκι έρχεται, προγραμματίστε κάτι διαφορετικό για τις διακοπές σας, με κάποια ακτιβιστική ομάδα για παράδειγμα σε προγράμματα εθελοντικής εργασίας - και πάρτε με κι εμένα μαζί σας που πεθαίνω για κάτι τέτοιο!!! :P - ή προγραμματίστε διακοπές χωριστά. Αυτό κι αν δεν είναι ενεσούλα ανανέωσης! :D
Η απουσία έχει τον τρόπο της να μας δείχνει την κατάσταση της σχέσης... :P



Και κάτι τελευταίο... το να θέλει κανείς να ανανεώσει τη σχέση του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα καταφύγει σε "κόλπα"!
Σημαίνει μάλλον ότι καταλαβαίνει πως το άνθος του έρωτα χρειάζεται λίπασμα και φροντίδα για να διατηρηθεί ζωντανό ή πως έχει έρθει η στιγμή να καρπίσει δίνοντας τη θέση του στην αγάπη...
Σε διαφορετική περίπτωση, θα έπρεπε όλοι μας ανεξαιρέτως να αλλάζουμε σχέση κάθε 2-3 χρόνια.
Το ερωτικό πάθος που εκδηλώνεται με ένταση τέτοια που μας κάνει να παραμιλάμε δεν διαρκεί αιώνια:

Η μείωση της πρωτεΐνης NGF συμπίπτει με την έναρξη ενός άλλου σταδίου: τότε τα συναισθήματα γαληνεύουν, η ντοπαμίνη μειώνεται και στον εγκέφαλο επανέρχεται η ηρεμία. Είναι άσκοπο να εθελοτυφλούμε: το πάθος του έρωτα δε διαρκεί πάνω από δύο χρόνια. Και η αιτία είναι διττή. Αφενός, η χημική αντίδραση που ξεσπά στον οργανισμό των ερωτευμένων είναι τόσο βίαιη που, αν διαρκούσε περισσότερο, θα υπήρχε ο κίνδυνος να προκληθούν σοβαρές βλάβες. Αφετέρου μια συνεχής ροή ντοπαμίνης θα μπορούσε, αργά ή γρήγορα, να οδηγήσει σε εθισμό, εκμηδενίζοντας την ικανότητα να νιώσουμε τα πιο δυνατά και όμορφα συναισθήματα, με άλλα λόγια να ερωτευτούμε ξανά.

Αυτό, δεν σημαίνει όμως πως ΚΑΘΕ σχέση είναι καταδικασμένη:

Οξυτοκίνη για διάρκεια
Όμως τι συμβαίνει όταν η καταιγίδα τελειώσει και το πάθος σβήσει; Άλλα συναισθήματα και άλλες χημικές αντιδράσεις αναλαμβάνουν δράση. Ο έρωτας είναι το «καύσιμο» που επιτρέπει σε δύο άτομα να δεχτούν ο ένας τον άλλο, να αναπαραχθούν και να μείνουν μαζί για αρκετό καιρό ώστε να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Όλα αυτά επιφέρουν μια μεγάλη συγκέντρωση άγχους, το οποίο δε θα μπορούσαμε να ξεπεράσουμε χωρίς την επέμβαση σύνθετων χημικών και φυσιολογικών συστημάτων. Μόλις ξεθυμάνει το μεθύσι της ντοπαμίνης, επεμβαίνει μια ορμόνη που ονομάζεται οξυτοκίνη (στους άντρες είναι η βασοπρεσίνη), που ευθύνεται για την αίσθηση ευφορίας και ασφάλειας που χρειάζονται για να διατηρηθεί η ενότητα ενός ζευγαριού. Το σεξ, τα χάδια, η αμοιβαία προσοχή είναι πράξεις που ενεργοποιούν την παραγωγή οξυτοκίνης. Σε κάποια ποντίκια, τα υψηλά επίπεδα οξυτοκίνης βοηθούν τη δημιουργία ισχυρών δεσμών -αντίθετα, αποκόπτοντας τους δέκτες αυτής της ορμόνης, τα πειραματόζωα δε ζευγαρώνουν. Όταν ανάμεσα στο σύζυγο και στη σύζυγο υπεισέρχεται η ρουτίνα, όταν το σεξ και τα χάδια αρχίζουν να σπανίζουν, η οξυτοκίνη πέφτει και ο κίνδυνος κρίσης αυξάνεται.
Έχει διατυπωθεί η υπόθεση ότι η διάρκεια των γάμων έχει γενετική βάση, από την ποσότητα της οξυτοκίνης που μπορούν να συνθέσουν οι οργανισμοί των συζύγων. Όμως δεν είναι απλώς ένα ζήτημα χημείας. Αν κατά τη διάρκεια του ερωτοχτυπήματος δε δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για τη συνέχιση της σχέσης, δύσκολα θα αντέξει αυτό το ζευγάρι. Η αγάπη, η επόμενη φάση του πάθους, είναι η φροντίδα, η εξάρτηση, η προσκόλληση. Όμως η Έλεν Φίσερ, σε αντίθεση με τους κοινωνικούς νόμους του δυτικού κόσμου, υποστηρίζει ότι η σεξουαλική έλξη, ο έρωτας και η μακροπρόθεσμη προσήλωση μπορούν να συνυπάρξουν και με ανεξάρτητο τρόπο. Με άλλα λόγια, μπορούμε να νιώσουμε δεμένοι με κάποιο άτομο, να βιώσουμε ρομαντικό έρωτα για κάποιον άλλο και να θελήσουμε να κάνουμε σεξ με κάποιον τρίτο. Μάλλον η φράση «στους δύο τρίτος δε χωρεί» δεν ισχύει πάντα.

[πηγή: focusmag]

Περισσότερα για την Έλεν Φίσερ που έχει πειραματιστεί με ερωτευμένα ζευγάρια, μπορείτε να δείτε και να διαβάσετε στο ειδικό θέμα του e-steki: Ο ερωτευμένος εγκέφαλος




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,983 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο... το να θέλει κανείς να ανανεώσει τη σχέση του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα καταφύγει σε "κόλπα"!
Σημαίνει μάλλον ότι καταλαβαίνει πως το άνθος του έρωτα χρειάζεται λίπασμα και φροντίδα για να διατηρηθεί ζωντανό ή πως έχει έρθει η στιγμή να καρπίσει δίνοντας τη θέση του στην αγάπη...
Πώς λοιπόν η αγάπη συνδέεται με "Νέα ενδιαφέροντα κοινά ή μη, μικρές καθημερινές εκπλήξεις (δείπνο, μπάνιο μαζί, εσώρουχα, ερωτικά παιχνίδια μέσω επιστολών ή ...γραπτών μηνυμάτων κ.α.)" ;:hmm:

Εγώ νομίζω οτι η σχέση που βασίζεται στην ειλικρίνεια, την εμπιστοσύνη, τον αμοιβαίο σεβασμό και τα πραγματικά αισθήματα δε χρειάζεται παιχνίδια για να παραμείνει ζωντανή παρά μόνο συζήτηση κι από τα δύο μέρη και βαθειά κατανόηση για το γεγονός οτι "όποιος ξέρει ν' αγαπά ξέρει και να χωρίζει" . Είναι μεγάλο πράγμα να καταλάβει το ζευγάρι οτι κάποια στιγμή μπορεί να φτάσει που το τέλος θα τους χτυπήσει την πόρτα. Και τότε το πιο αξιοπρεπές και σωστό πράγμα να κάνουν είναι να μην αφήσουν το χρόνο να πληγώσει την αγάπη αυτή.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δηλαδή όλες οι σχέσεις είναι καταδικασμένες να τελειώνουν....?....
Γιατί όσο να αγαπάς τον άλλον πάντα έρχεται μία στιγμή στη σχέση που έχουν αρχίσει κάποια πράγματα να γίνονται ρουτίνα. Δεν είναι ότι ο σύντροφός σου έχει καταντήσει για εσένα ρουτίνα. Είναι απλώς ότι τα πράγματα που κάνετε μαζί απλά δεν σας καλύπτουν πλέον!
Εδώ μερικές φορές μέχρι και η ίδια η σχέση με τον εαυτό μας χρειάζεται κάτι καινούριο, κάτι περισσότερο.. Δεν θα υπάρχει δηλ αυτό το ενδεχόμενο σε μία διαπροσωπική σχέση?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,983 μηνύματα.
Δηλαδή όλες οι σχέσεις είναι καταδικασμένες να τελειώνουν....?....
Γιατί όσο να αγαπάς τον άλλον πάντα έρχεται μία στιγμή στη σχέση που έχουν αρχίσει κάποια πράγματα να γίνονται ρουτίνα. Δεν είναι ότι ο σύντροφός σου έχει καταντήσει για εσένα ρουτίνα. Είναι απλώς ότι τα πράγματα που κάνετε μαζί απλά δεν σας καλύπτουν πλέον!
Εδώ μερικές φορές μέχρι και η ίδια η σχέση με τον εαυτό μας χρειάζεται κάτι καινούριο, κάτι περισσότερο.. Δεν θα υπάρχει δηλ αυτό το ενδεχόμενο σε μία διαπροσωπική σχέση?:hmm:

Το θέμα είναι ακόμα κι η ρουτίνα να μη σε ενοχλεί γιατί είναι κάτι το γλυκό κι όμορφο κι είσαι εντάξει με αυτό. Παράλληλα με την όποια ρουτίνα πρέπει να υπάρχει κι η επικοινωνία του ζευγαριού, κι αυτή μπορεί να σώσει την κατάσταση. Δε διαφωνώ με το να βρίσκει το ζευγάρι καινούρια πράγματα να κάνει, αλλά να έχει την αυτογνωσία να καταλάβει πότε αυτό είναι ανανέωση ή απέλπιδα προσπάθεια μιας τελειωμένης σχέσης...

Προσωπικά μου φαίνεται τραγικό να προσπαθείς να κάνεις το σύντροφό σου να έρθει ξανά κοντά σου με εσώρουχα, κεριά και παιχνίδια, εκτός αν μιλάμε για τέλμα στον σεξουαλικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Nαι Isiliel μάλλον έχεις δίκιο.. Έχουμε φύγει λίγο εκτός θέματος... Κατερίνα τα πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να ανανεώσετε την σχέση σας είναι πολλά, και ίσως θα μπορούσαμε να προτείνουμε κάτι καινούριο, αλλά, πρώτον, δεν σας ξέρουμε σαν χαρακτήρες(τι σας αρέσει δηλαδή κλπ), και δεύτερον δεν ξέρουμε τι έχετε ήδη κάνει:/:

P.S. Βαγγέλη το βίντεο τα λέει όλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πώς λοιπόν η αγάπη συνδέεται με "Νέα ενδιαφέροντα κοινά ή μη, μικρές καθημερινές εκπλήξεις (δείπνο, μπάνιο μαζί, εσώρουχα, ερωτικά παιχνίδια μέσω επιστολών ή ...γραπτών μηνυμάτων κ.α.)" ;:hmm:

Προσωπικά μου φαίνεται τραγικό να προσπαθείς να κάνεις το σύντροφό σου να έρθει ξανά κοντά σου με εσώρουχα, κεριά και παιχνίδια, εκτός αν μιλάμε για τέλμα στον σεξουαλικό τομέα.

Όταν διαβάζεις ένα καινούργιο βιβλίο, βλέπεις μια νέα ταινία, αρχίζεις μαθήματα κεραμικής, bungee jumping ή περνάς μια βόλτα από το κομμωτήριο, φτιάχνεις τα νύχια σου, πηγαίνεις σε ένα νέο μέρος για καφέ ή για διακοπές, θεωρείς ότι αυτά είναι κόλπα για να σε ανέχεται ο εαυτός σου; :P
Χρειάζεται και η σχέση "κομμωτήριο" και περιποίηση για να είναι ακμαία. Σαν ζωντανός οργανισμός που είναι, χρειάζεται τροφή. Στα 17, έχοντας ελάχιστες εμπειρίες μπορεί να μην ξέρεις να το κάνεις αυτοματοποιημένα μέσα στη ροή της σχέσης και να χρειάζεται να αυτοσχεδιάσεις.

Όσα κεριά και να ανάψεις σε μια τελειωμένη σχέση τίποτα δεν πρόκειται να την αλλάξει. Αλλά...

Το θέμα είναι ακόμα κι η ρουτίνα να μη σε ενοχλεί γιατί είναι κάτι το γλυκό κι όμορφο κι είσαι εντάξει με αυτό. Παράλληλα με την όποια ρουτίνα πρέπει να υπάρχει κι η επικοινωνία του ζευγαριού, κι αυτή μπορεί να σώσει την κατάσταση.
αυτό θα πρέπει να είναι ό,τι πιο βαρετό και μίζερο έχω διαβάσει.
ρουτίνα: η [rutína] O25α : η συνήθεια της καθημερινής, μηχανικής και τυποποιημένης επανάληψης των ίδιων δραστηριοτήτων και η δυσάρεστη έλλειψη εναλλαγής, πρωτοτυπίας, δημιουργικότητας κτλ.: H ~ της ζωής. Nα φύγουμε λίγο από τη ~ του σχολείου. || Eργασία / δουλειά ρουτίνας, που δεν έχει τίποτα το νέο, ιδιαίτερο, πρωτότυπο. Έλεγχος ρουτίνας. Eπίσκεψη ρουτίνας, που γίνεται από συνήθεια. [γαλλ. routin(e) -α]

Τι ακριβώς θα επικοινωνούν οι δύο σύντροφοι απολαμβάνοντας τη ρουτίνα τους;
- Αγάπη μου κάνουμε συνεχώς τα ίδια πράγματα, δεν έχουμε πια τι να πούμε, και βαριέμαι, αλλά είναι τόσο γλυκιά η βαρεμάρα μαζί σου, που θα μπορούσα να βαριέμαι κοντά σου για όλη την υπόλοιπη ζωή μου!
Έλεγα να πηγαίναμε μια εκδρομή, αλλά άσε μωρέ, προτιμώ να συζητάω τη ρουτίνα μου μαζί σου! :inlove: :lol:
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω... Θα προτιμήσω την εναλλαγή, την πρωτοτυπία και τη δημιουργικότητα.
Θα αφήσω τις ρουτίνες για τους υπολογιστές...

Δε διαφωνώ με το να βρίσκει το ζευγάρι καινούρια πράγματα να κάνει, αλλά να έχει την αυτογνωσία να καταλάβει πότε αυτό είναι ανανέωση ή απέλπιδα προσπάθεια μιας τελειωμένης σχέσης...
Πώς κατάλαβες εσύ από 5 αράδες που έγραψε το Κατερινάκι ότι αυτή η σχέση έχει τελειώσει και πως δεν υπάρχει η απαιτούμενη αυτογνωσία που οδήγησε το ζευγάρι να καταλάβει ότι χρειάζεται ανανέωση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,983 μηνύματα.
Καταρχήν εδώ και αρκετά ποστ μιλάω γενικά κι όχι για τη θεματοθέτρια - μπορεί να μεταφερθεί σε σπλιτ.:)

Κατά δεύτερον, δεν ξέρω πού διαφωνούμε. Είπα οτι μου φαίνεται θεμιτό να βρίσκει το ζευγάρι καινούρια πράγματα να κάνει. Και σαφώς δεν αντιλαμβάνομαι τη λέξη ρουτίνα με τόσο αρνητική έννοια. Από την άλλη εγώ προσωπικά είμαι και άνθρωπος της συνήθειας, οπότε η ρουτίνα δε με ενοχλεί.

Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν υπάρχουν μαγικά και κόλπα για να σώσεις μια σχέση που εκ των πραγμάτων έχει τελειώσει. Και είναι καλό να μην ξοδεύουμε ενέργεια για να σώσουμε μια τελειωμένη σχέση γιατί το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να κουραστούμε οι ίδιοι και να διαλύσουμε όλα τα όμορφα συναισθήματα που μας έχουν μείνει. Αυτό το "όποιος ξέρει ν' αγαπά ξέρει και να χωρίζει" μου φαίνεται πολύ σοφό και θέλω να έχω τη δύναμη να το εφαρμόσω κι εγώ στη ζωή μου (αχρείαστο νά 'ναι;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Το θέμα είναι ακόμα κι η ρουτίνα να μη σε ενοχλεί γιατί είναι κάτι το γλυκό κι όμορφο κι είσαι εντάξει με αυτό. Παράλληλα με την όποια ρουτίνα πρέπει να υπάρχει κι η επικοινωνία του ζευγαριού, κι αυτή μπορεί να σώσει την κατάσταση. Δε διαφωνώ με το να βρίσκει το ζευγάρι καινούρια πράγματα να κάνει, αλλά να έχει την αυτογνωσία να καταλάβει πότε αυτό είναι ανανέωση ή απέλπιδα προσπάθεια μιας τελειωμένης σχέσης...

Προσωπικά μου φαίνεται τραγικό να προσπαθείς να κάνεις το σύντροφό σου να έρθει ξανά κοντά σου με εσώρουχα, κεριά και παιχνίδια, εκτός αν μιλάμε για τέλμα στον σεξουαλικό τομέα.

Μάλλον δεν ήσουν ποτέ σε κάποια σοβαρή σχέση η σε σχέση η οποία προήλθε από αγάπη - πάθος και απτούς δυο αλλιώς δεν εξηγείτε. Κατά 99% μια σχέση θα έχει μια περίοδο ρουτινιασματος. Με το να συζητάς πόσο πολύ έχει ρουτινιασει η σχέση σου με τον Α-Χ-Ψ σύντροφο σου δεν θα σε βγάλει από αυτήν την ρουτίνα don't you think? Το να κάνει διάφορα πράγματα για να αναπτέρωση το πάθος και το ενδιαφέρον τις σχέσης είναι ότι καλύτερο μπορεί εφόσον δεν είναι σχέση ξεπετάς don't you think?

@thread Starter: Άμα μείνετε ελαφρά χώρια για μια περίοδο θα βοηθήσει στην αποκατάσταση του πάθους έως ένα σημείο (βεβαία με κάποιο όριο γιατί μπορεί να αρχίσει να συνηθίζει(ς)). Ανανέωση στον σεξουαλικό τομέα βοηθάει σε μεγάλο βαθμό new things, new underwear new new new οτιδήποτε καινούργιο μπορείτε να κάνετε που θα αρέσει και στους δυο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
. Και το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με την ηλικία. Αλλά με το τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας στην ζωή του. Και δεν μπορεί κανένας να κρίνει κανέναν γιαυτό.

1.είμαι άσχετος με την παροχή αισθηματικών συμβουλών:worry:
2.και να μην ήμουν , θα κόλλαγα στο τι σημαίνει <<σώζω μια σχέση>> . Μπορείς να σώσεις μια σχέση από έναν καβγά που δεν επισκιάζει τις όμορφες στιγμές ή μπορείς να σώσεις έναν νεκρό γάμο εδώ και 10 χρόνια με το να μην μιλάς και να βλέπεις τηλεόραση - αλλά προφανώς μόνο η πρώτη περίπτωση αξίζει . Ας πούμε ότι είμαστε στην πρώτη κατηγορία (και όχι γιατί δεν είναι παντρεμένη για 10 χρόνια - υπάρχουν λάθος σχέσεις που κάνουν μπαμ στην μία βδομάδα)
3.επιτέλους έφτασα σε αυτό που ήθελα να πω:worry:

Να σώσει μια σχέση? Στα 17 της? Γιατί? Έχει μια ζωή μπροστά της να ζήσει και να σώσει όσες σχέσεις θέλει
υπάρχει εναρκτήρια ηλικία που αξίζει να σώσεις σχέσεις και μικρότερες ηλικίες που δεν αξίζει ; :confused:
εκτός και αν (επιστρέφω στο 2:redface:) , μιλάς για νεκρή σχέση και για την ανάσταση της ως αγγαρεία που θα αναγκαστούμε να κάνουμε κάποια στιγμή σε μεγαλύτερη ηλικία :confused:

αλλά αν θεωρείς ότι βρισκόμαστε στην 1η κατηγορία σωσίματος , δεν βγάζει νόημα

επιστρέφω στο 1:redface: - είμαι άσχετος , δεν ξαναποστάρω σε τέτοια τόπικ , πάω να φωνάξω τον νώα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
οοο μαι γκοντ!!!!
εισαι 17 και εχεις μακροχρονια σχεση με ταση για ρουτινιασμα???
εε θα πηδηχτω απ το παραθυρο!!!
νο κομεντ........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
οοο μαι γκοντ!!!!
εισαι 17 και εχεις μακροχρονια σχεση με ταση για ρουτινιασμα???
εε θα πηδηχτω απ το παραθυρο!!!
νο κομεντ........................

ΩΩΩΩ μάι γκόντ είσαι μεγαλύτερη και δε το σέβεσαι;;;

Εεεε θα πηδηχτώ από το παράθυρο!!!
Νο κόμεντ...:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Καλη μου οι σχεσεις σωζονται αν το θελουν και οι δυο πραγματικα οταν τους δενει αγαπη και εχουν περασει παραπολλα μαζι χανεται ο ερωτας αυτο το μαγικο και καταπληκτικο και σου μενουν αλλα πραγματα σημαντικα μεν διαφορετικα δε.Βρισκω τραγικο στην ηλικια σου να ψαχνεις τροπους να αναστησεις καταστασεις καλη τυχη.............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ωραία, για να μην έχουμε πλέον παρεξηγήσεις στο πότε δεν είναι ΤΡΑΓΙΚΟ να ποσπαθήσεις να κάνεις κάτι διαφορετικό για την σχέση σου, λέω ο ηλικιακός διαχωρισμός να είναι τα 30...
Πριν τα 30 είναι τραγικό
Μετά τα 30 είναι επιβεβλημένο και ο συμβιβασμός ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ γιατί ΕΙΣΑΙ ΚΙΟΛΑΣ 30!!!!!!!!!! Είσαι και γυναίκα!! Τι θα κάνεις στη ζωή σου?!?!?! Πρέπει να παντρευτείς ντε, να αποκατασταθείς!!!!! Αλλιώς τι θα κάνεις?! ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ?!?!?!?!?!
ΝΤΡΟΠΗ.........................




Όχι δεν ακουγόμαστε καθόλου σαν γιαγιάδες.. Και εγώ νόμιζα ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν μεγάλη διαφορά από εμένα είναι απαλλαγμένοι από στερεότυπα και κοινωνικές επιταγές... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ωραία, για να μην έχουμε πλέον παρεξηγήσεις στο πότε δεν είναι ΤΡΑΓΙΚΟ να ποσπαθήσεις να κάνεις κάτι διαφορετικό για την σχέση σου, λέω ο ηλικιακός διαχωρισμός να είναι τα 30...
Πριν τα 30 είναι τραγικό
Μετά τα 30 είναι επιβεβλημένο και ο συμβιβασμός ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ γιατί ΕΙΣΑΙ ΚΙΟΛΑΣ 30!!!!!!!!!! Είσαι και γυναίκα!! Τι θα κάνεις στη ζωή σου?!?!?! Πρέπει να παντρευτείς ντε, να αποκατασταθείς!!!!! Αλλιώς τι θα κάνεις?! ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ?!?!?!?!?!
ΝΤΡΟΠΗ.........................




Όχι δεν ακουγόμαστε καθόλου σαν γιαγιάδες.. Και εγώ νόμιζα ότι οι άνθρωποι που δεν έχουν μεγάλη διαφορά από εμένα είναι απαλλαγμένοι από στερεότυπα και κοινωνικές επιταγές... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ....:(
Μαθε τοτε αφου δεν
εχεις στερεοτυπα να δεχεσαι την γνωμη των αλλων και επιμενω ειναι τραγικο να ζεις στα δεκαεπτα σου χωρις την φλογα του ερωτα μην συνχεεις πραγματα γαμους ηλικιες και τετοια ......................ο ερωτας που χαθηκε ειναι το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι οκ ακούσαμε όλες τι απόψεις, τις σεβόμαστε, αλλά πάμε στο ζουμί.

Ας το πάρουμε από την αρχή το θέμα.
Ας υποθέσουμε ότι η κοπέλα ήταν 26. Τι θα τη συμβουλεύατε;
Γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ για μερικούς εδώ πέρα δεν είπε ποτέ για το αν πρέπει να χωρίσει ή όχι, (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ) αλλά τι να κάνει για να ανανεωθεί η σχέση της.
Ξεκολλάτε επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ναι οκ ακούσαμε όλες τι απόψεις, τις σεβόμαστε, αλλά πάμε στο ζουμί.

Ας το πάρουμε από την αρχή το θέμα.
Ας υποθέσουμε ότι η κοπέλα ήταν 26. Τι θα τη συμβουλεύατε;
Γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ για μερικούς εδώ πέρα δεν είπε ποτέ για το αν πρέπει να χωρίσει ή όχι, (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ) αλλά τι να κάνει για να ανανεωθεί η σχέση της.
Ξεκολλάτε επιτέλους.
Αν ηταν εικισι εξι θα την ρωτουσα ποσο απαραιτητος της ειναι ποσο θελει να τον εχει διπλα της και αναλογα πως θα το χειριστει ελπιζω να καταλαβες ................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top