Αναζωογονήστε τη σχέση σας

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν ηταν εικισι εξι θα την ρωτουσα ποσο απαραιτητος της ειναι ποσο θελει να τον εχει διπλα της και αναλογα πως θα το χειριστει ελπιζω να καταλαβες ................

θελω να κανουμε καινουρια πραγματα,να εξαψω και εγω περισσοτερο το ενδιαφερον του...
θα ηθελα τη βοηθεια σας...απλες καθημερινες προτασεις και συμβουλες...
ευχαριστω...

:)
Νομίζω είναι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
:)
Νομίζω είναι σαφής.
Οκ λοιπον προσωπικη αποψη δεν μπορεις να κανεις τιποτα μια σχεση οταν πεσει στην ρουτινα σε αυτη την ηλικια δεν σωνεται με τιποτα προχωρα παρακατω ο χρονος ειναι πολυτιμος και η ζωη υπεροχη μαθε να αποχαιρετας με χαμογελο και καλες αναμνησεις και ζησε :) ελπιζω να ειμαι σαφης ετσι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο λόηος που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι οτι δεν πρέπει παιδιά 17 ετών να συμβιβάζονται, ενώ μια μεγαλύτερη (με λιγότερες πιθανότητες πια λόγω ηλικίας) θα έπρεπε να σκεφτεί το συμβιβασμό.:hmm:
Άντε πάλι η ιστορία με τους συμβιβασμούς. Μπορεί την κοπέλα να "την γεμίζει ο άλλος απόλυτα στον έρωτα". Άρα άμα θέλει να το προσπαθήσει ας το κάνει. Μόνη της θα αποφασίσει πότε είναι πλέον ανούσιο να συνεχίσει.

Και στην τελική, εγώ δεν θα έπαιρνα στα σοβαρά μία συμβουλή περί συμβιβασμών όταν το άτομο που τις δίνει αφήνει την γούνα του απ' έξω ...
Σαφώς θα έφευγα. Δε συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο από το να βρω αυτόν που θα με γεμίζει απόλυτα στον έρωτα.
Στους άλλους ξέρουμε να λέμε "φύγε" ή "συμβιβάσου". Όταν όμως η ιστορία αφορά την γούνα μας κάνουμε τον Κινέζο ...

-----
Επί του θέματος:

Εγώ θα πρότεινα, εφόσον είστε μικρά κι άρα θα 'χετε λίγο ελεύθερο χρόνο παραπάνω (εσύ τουλάχιστον) να αρχίσετε κάποιο καινούριο χόμπυ που σας αρέσει, μόνοι ή μαζί. Χορός, φωτογραφία, θέατρο, ... Υπάρχουν τόσα και τόσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ένα αυτοκίνητο και ζητώ να μου πείτε πώς μπορώ να του αλλάξω καρμπιρατέρ.
Γιατί επιμένετε να μου λέτε ότι πρέπει να πετάξω το αυτοκίνητο;
Αυτό το ξέρω και μόνη μου ή δεν το ξέρω και θέλω να πειραματιστώ (είμαι και 17 ετών...)
Τι; Δεν επιδέχεται διόρθωση; Και εσείς πού το ξέρετε; Μηχανικοί είστε ή έχετε δει το αυτοκίνητό μου; :P

Κανένας που να ξέρει να φτιάχνει καρμπιρατέρ; :worry:



Πόσο πιο απλά να το εξηγήσω, δεν ξέρω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εάν έχεις φτάσει στο στάδιο αυτό τότε δεν θα μπορεσεις να κάνεις τίποτα για να ξαναγίνετε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήσασταν.
Παίρνεις την εμπειρία και το μάθημα για να πορευτείς από εδώ και πέρα.

(και δεν είμαι καθόλου απαισιόδοξος άνθρωπος, δεν θέλω να σε μαυρίσω απλά κάποια πράγματα τα σκεφτόμαστε λογικά)

Έχω ένα αυτοκίνητο και ζητώ να μου πείτε πώς μπορώ να του αλλάξω καρμπιρατέρ.
Γιατί επιμένετε να μου λέτε ότι πρέπει να πετάξω το αυτοκίνητο;
Αυτό το ξέρω και μόνη μου ή δεν το ξέρω και θέλω να πειραματιστώ (είμαι και 17 ετών...)
Τι; Δεν επιδέχεται διόρθωση; Και εσείς πού το ξέρετε; Μηχανικοί είστε ή έχετε δει το αυτοκίνητό μου; :P

Κανένας που να ξέρει να φτιάχνει καρμπιρατέρ; :worry:

Πόσο πιο απλά να το εξηγήσω, δεν ξέρω. :P

Γιατί κάποιες φορές είναι καλύτερα να πετάξεις το αυτοκίνητο και να σχεδιάσεις το μετά παρά να αλλάξεις καρμπυρατέρ για πολλοστή φορά.
Διαφωνείς; Εγώ καθόλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατί κάποιες φορές είναι καλύτερα να πετάξεις το αυτοκίνητο και να σχεδιάσεις το μετά παρά να αλλάξεις καρμπυρατέρ για πολλοστή φορά.
Διαφωνείς; Εγώ καθόλου :)

Ποια πολλοστή φορά; Και πού ξέρεις εσύ τι είναι καλύτερο για αυτήν;
Στη τελική, αν χωρίσει (επηρεασμένη από άλλους), θα είναι πολύ χάλια, και το πιθανότερο είναι να ξαναγυρίσει πίσω σ' αυτόν μετά από κάποιες μέρες. (η απουσία που λέγαμε; ) Κάνει καλό στο να εκτιμήσουμε αυτό που έχουμε δίπλα μας και να τον πεθυμήσουμε.

Τέλος πάντων. Απορώ γιατί επιμένετε.
Η κοπέλα ήρθε για μαλλί και θα βγει καραφλή :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Έχω ένα αυτοκίνητο και ζητώ να μου πείτε πώς μπορώ να του αλλάξω καρμπιρατέρ.
Γιατί επιμένετε να μου λέτε ότι πρέπει να πετάξω το αυτοκίνητο;



χμμ


μάλλον επειδή , ως έμποροι θα βγάλουμε μεγαλύτερο κέρδος
(αυτό είναι καλό και αναμενόμενο , βλ. ποστ του exposed)

Αυτό το ξέρω και μόνη μου ή δεν το ξέρω και θέλω να πειραματιστώ (είμαι και 17 ετών...)

17ετών με αμάξι ; α δεν θα τα πάμε καλά σε λέγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ποια πολλοστή φορά; Και πού ξέρεις εσύ τι είναι καλύτερο για αυτήν;
Στη τελική, αν χωρίσει (επηρεασμένη από άλλους), θα είναι πολύ χάλια, και το πιθανότερο είναι να ξαναγυρίσει πίσω σ' αυτόν μετά από κάποιες μέρες. (η απουσία που λέγαμε; ) Κάνει καλό στο να εκτιμήσουμε αυτό που έχουμε δίπλα μας και να τον πεθυμήσουμε.

Τέλος πάντων. Απορώ γιατί επιμένετε.
Η κοπέλα ήρθε για μαλλί και θα βγει καραφλή :hehe:

Η κοπέλα ρώτησε την γνώμη μας και εγώ απαντάω για την πάρτη μου (αν δεν το κατάλαβες).
Προφανώς και δεν ξέρω. Όπως δεν ξέρεις και εσύ.
Απαντώ απλά με βάση ό,τι έχω ζήσει και είναι η προσωπική μου άποψη.

Αν σου αρέσει έχει καλώς,
αν δεν σου αρέσει, πάλι έχει καλώς.

Εάν χωρίσει, τότε θα είναι χάλια και μετά θα πρέπει να ξαναγυρίσει σ' αυτόν...;;;;
χαχαχαχα, καλό :D
(υπάρχει και η αξιοπρέπεια ξέρεις αλλά μάλλον για κάποιους πάει περίπατο)

Απορείς γιατί επιμένουμε..;;;
Ένας είμαι.
ΗΔΗ άρχισες να γενικολογείς και δεν είναι καλό :)

PS: Tα νευράκια θα σε κάνουν να γεράσεις γρήγορα.
Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Η κοπέλα ρώτησε την γνώμη μας και εγώ απαντάω για την πάρτη μου (αν δεν το κατάλαβες).
Προφανώς και δεν ξέρω. Όπως δεν ξέρεις και εσύ.
Απαντώ απλά με βάση ό,τι έχω ζήσει και είναι η προσωπική μου άποψη.

Αν σου αρέσει έχει καλώς,
αν δεν σου αρέσει, πάλι έχει καλώς.

Εάν χωρίσει, τότε θα είναι χάλια και μετά θα πρέπει να ξαναγυρίσει σ' αυτόν...;;;;
χαχαχαχα, καλό :D
(υπάρχει και η αξιοπρέπεια ξέρεις αλλά μάλλον για κάποιους πάει περίπατο)

Απορείς γιατί επιμένουμε..;;;
Ένας είμαι.
ΗΔΗ άρχισες να γενικολογείς και δεν είναι καλό :)

PS: Tα νευράκια θα σε κάνουν να γεράσεις γρήγορα.
Φιλικά :)

Η κοπέλα ρώτησε για το πως να ανανέωση την σχέση της όχι για το αν πρέπει να χωρίσει η όχι :P Άμα υπάρχει αγάπη η αξιοπρέπεια πάει περίπατο στην προκειμένη φάση όμως δεν έγινε κάτι για να απαιτεί αξιοπρέπεια μάλλον στην αξιοπρέπεια θες να βάλεις εγωισμός?:P

PS: Μια χαρά φρέσκια είναι don't worry
Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η κοπέλα ρώτησε για το πως να ανανέωση την σχέση της όχι για το αν πρέπει να χωρίσει η όχι :P Άμα υπάρχει αγάπη η αξιοπρέπεια πάει περίπατο στην προκειμένη φάση όμως δεν έγινε κάτι για να απαιτεί αξιοπρέπεια μάλλον στην αξιοπρέπεια θες να βάλεις εγωισμός?:P

PS: Μια χαρά φρέσκια είναι don't worry
Φιλικά :)

Kαι η απάντηση μου ήταν ότι αν φτάσει να νιώθει έτσι τότε ίσως να είναι και καλύτερα να χωρίσει (εκείνη ξέρει καλύτερα από όλους μας).
Γνώμη ζήτησε, γνώμη λέω.
1234567

PS: Οκ τότε :P
(προφανώς και αστειευόμουν πριν σε αυτό :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εάν έχεις φτάσει στο στάδιο αυτό τότε δεν θα μπορεσεις να κάνεις τίποτα για να ξαναγίνετε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήσασταν.
Παίρνεις την εμπειρία και το μάθημα για να πορευτείς από εδώ και πέρα.
Κάθε μακροχρόνια σχέση έχει ups and downs, όσο υγιής κι αν είναι. Και φυσικά δεν μπορεί να ξαναγυρίσουν στο όπως ήταν στην αρχή, διότι δεν βρίσκονται στην αρχή, έχουν αλλάξει και οι λοιπές συνθήκες πλέον. Είναι όμως η αρχή το μόνο στάδιο στο οποίο αξίζει να βρίσκεται μια σχέση, οπότε αφού δεν μπορεί να ξαναπάει εκεί να χωρίσει; Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική σου εδώ ομολογουμένως.

Γιατί κάποιες φορές είναι καλύτερα να πετάξεις το αυτοκίνητο και να σχεδιάσεις το μετά παρά να αλλάξεις καρμπυρατέρ για πολλοστή φορά.
Και κάποιες φορές όχι, ιδίως όταν πρώτη φορά παρουσιάζει προβλήματα το καρμπυρατέρ. Your point being..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εάν χωρίσει, τότε θα είναι χάλια και μετά θα πρέπει να ξαναγυρίσει σ' αυτόν...;;;;
χαχαχαχα, καλό :D
(υπάρχει και η αξιοπρέπεια ξέρεις αλλά μάλλον για κάποιους πάει περίπατο)

Δεν είδα πουθενά να λέω πως ΠΡΕΠΕΙ να ξαναγυρίσει σ' αυτόν. Είπα ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ - ακα ότι αφού δεν την έχει κανει ακόμα, σημαίνει ότι τον αγαπάει. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο πει το "χωρίζουμε" σε στιγμή άκυρη σύντομα θα το μετανιώσει και θα ξαναγυρίσει σ' αυτόν. Αν δε το καταλαβαίνεις δε φταίω γω.:)

Απορείς γιατί επιμένουμε..;;;
Ένας είμαι.
ΗΔΗ άρχισες να γενικολογείς και δεν είναι καλό :)
Μάλλον δε διάβασες όλο το τόπικ και δεν είναι καλό.:)

PS: Tα νευράκια θα σε κάνουν να γεράσεις γρήγορα.
Φιλικά :)

Τουλάχιστον τότε θα μπορέσω να συμβιβαστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν είδα πουθενά να λέω πως ΠΡΕΠΕΙ να ξαναγυρίσει σ' αυτόν. Είπα ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ - ακα ότι αφού δεν την έχει κανει ακόμα, σημαίνει ότι τον αγαπάει. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο πει το "χωρίζουμε" σε στιγμή άκυρη σύντομα θα το μετανιώσει και θα ξαναγυρίσει σ' αυτόν. Αν δε το καταλαβαίνεις δε φταίω γω.:)

με το bold διαφωνώ.
Όχι απαραίτητα.

Μάλλον δε διάβασες όλο το τόπικ και δεν είναι καλό.:)

Το topic το διάβασα πολύ προσεκτικά όπως συνηθίζω.
Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλες τις απόψεις :)

(ειλικρινά θέλω να διευκρινήσω ότι δεν σου κάνω κάποια επίθεση, αν φάνηκε κάτι τέτοιο.. :) )

Κάθε μακροχρόνια σχέση έχει ups and downs, όσο υγιής κι αν είναι. Και φυσικά δεν μπορεί να ξαναγυρίσουν στο όπως ήταν στην αρχή, διότι δεν βρίσκονται στην αρχή, έχουν αλλάξει και οι λοιπές συνθήκες πλέον. Είναι όμως η αρχή το μόνο στάδιο στο οποίο αξίζει να βρίσκεται μια σχέση, οπότε αφού δεν μπορεί να ξαναπάει εκεί να χωρίσει; Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική σου εδώ ομολογουμένως.


Και κάποιες φορές όχι, ιδίως όταν πρώτη φορά παρουσιάζει προβλήματα το καρμπυρατέρ. Your point being..?

Μην ψάχνεις να βγάλεις άκρη. Ο συλλογισμός μου έχει να κάνει με τις δικές μου εμπειρίες και δεν είναι απαραίτητα αυτό που θα έκανε κάποιος άλλος. Είναι και ο χαρακτήρας μου τέτοιος που εγώ πολύ πιθανόν να το σταματούσα στην προκειμένη φάση, εκεί.
(και λέω τα παραπάνω αξιολογόντας όλα τα δεδομένα που έχω για την κοπέλα, ηλικία κλπ)

Όσον αφορά την μακροχρόνια σχέση δεν πιστευώ πως αφορά την κοπέλα που άνοιξε το thread (είναι αυτή την στιγμή 17).
Όπως δεν μπορώ να θεωρήσω σοβαρή σχέση μια σχέση στα 13-14 (αν είναι δυνατόν..)
Και ο λόγος είναι ότι χρειάζονται πολλά πράγματα πρώτα πριν την υγιή σχέση που σαφώς ο 13--14χρονος δεν τα έχει (αυτογνωσία και πάρα πολλά άλλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ο καθένας μιλάει με τις δικές του εμπειρίες και τις δικές του απόψεις. Προσωπικά ποτέ δεν της είπα ούτε να χωρίσει ούτε να συμβιβαστεί. Αναρωτήθηκα απλά μήπως σε μεγαλύτερη ηλικία μετανιώσει που αντί να ξοδεύει το χρόνο της τώρα σε αυτήν την ηλικία ξέγνοιαστα, αναλώνεται να σώσει μία σχέση. Μπορεί να μη γίνει έτσι όμως, μπορεί να έχω λάθος και η σχέση αυτή να είναι ό,τι πιο σωστό της έχει συμβεί και θα της συμβεί στη ζωή της. Δεν ξέρουμε και δεν μπορούμε να κρίνουμε. Αν ήταν φίλη μου ή αδελφή μου ας πούμε θα της έλεγα να μη χολοσκάει και να χαρεί τα νιάτα της. Αυτό, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσον αφορά την μακροχρόνια σχέση δεν πιστευώ πως αφορά την κοπέλα που άνοιξε το thread (είναι αυτή την στιγμή 17).
Όπως δεν μπορώ να θεωρήσω σοβαρή σχέση μια σχέση στα 13-14 (αν είναι δυνατόν..)
Και ο λόγος είναι ότι χρειάζονται πολλά πράγματα πρώτα πριν την υγιή σχέση που σαφώς ο 13--14χρονος δεν τα έχει (αυτογνωσία και πάρα πολλά άλλα).

Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια που έγραφε εδώ για αρκετό καιρό μια κοπέλα που είχε σχέση 10 χρόνια, από τα 13 ως τα 23. Την είχαμε γνωρίσει και από κοντά σε κάποια meetings, οι παλιότεροι θα την θυμούνται επίσης. Και για αυτή τη σχέση θα θεωρούσες ότι αποκλείεται να είναι σοβαρή;

Προσωπικά θέλω να πιστεύω στις εξαιρέσεις. They make our world go round (γενικότερα και ειδικότερα). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Προσωπικα συμφωνω με τη Himela αλλα δυστυχως αυτα τα πραγματα ειτε τα συνειδητοποιεις απο μονος σου ειτε απλα δε τα συνειδητοποιεις... Οοοοτι και να σου πουνε αλλοι, δεν εχει νοημα. Στο κατω κατω 17 ειναι, κι αν χαραμισει λιγα χρονια εχει καιρο να τα αναπληρωσει. Αφου ΤΩΡΑ αυτη ειναι η επιλογη της, τι νοημα εχει να χωρισει επειδη "ειναι καλυτερα για κεινη" και να της μεινει για παντα απωθημενο οταν θα πεσει και σε 2-3 κοπανους. Και εν παση περιπτωσει δε λεει "ανανεωση στη σχεση...αξιζει;".
Τωρα για το "πως;" θεωρω πως οταν το καθε μελος της σχεσης φροντιζει να εχει και την δικια του ζωη και να μην την βαριεται, γινεται καλυτερη και η σχεση. Παραμενουν ενδιαφεροντες και οι δυο σαν ατομα και κρατανε το ενδιαφερον του αλλου, εχουν πραγματα να πουν, να κανουν, να μαθουν ο ενας στον αλλο, αλλα και να ασχοληθουν οταν θελουν ενα διαλειμματακι απο τη σχεση. Και αν τελικα χωρισουν, ο χρονος που περασανε μαζι σιγουρα δε θα ναι χαμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Το θέμα είναι απλό. Έχει να κάνει με το πως βλέπει ένας άνθρωπος τις σχέσεις... Μία κατηγορία πιστεύει ότι πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς, σε οποιαδήποτε ηλικία, για να σώσεις μια σχέση που αξίζει. Η δεύτερη κατηγορία πιστεύει ότι δεν πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς και αλλαγές από τόσο μικρή ηλικία, αλλά πρέπει να ζεις. Και μια τρίτη κατηγορία πιστεύει ότι δεν πρέπει ποτέ να κάνεις συμβιβασμούς σε μια σχέση. Ε ωραία δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει, δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε. Εγώ ξέρω ότι εδώ και 6 σελίδες η Κατερίνα δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει, ωραίες συμβουλές δίνουμε όλοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια που έγραφε εδώ για αρκετό καιρό μια κοπέλα που είχε σχέση 10 χρόνια, από τα 13 ως τα 23. Την είχαμε γνωρίσει και από κοντά σε κάποια meetings, οι παλιότεροι θα την θυμούνται επίσης. Και για αυτή τη σχέση θα θεωρούσες ότι αποκλείεται να είναι σοβαρή;

Προσωπικά θέλω να πιστεύω στις εξαιρέσεις. They make our world go round (γενικότερα και ειδικότερα). :)

Εάν σου πω ότι θα δυσκολευτώ πάρα πολύ να την πω σοβαρή την παραπάνω σχέση από το ξεκινημά της, θα με πιστέψεις;
(δεν αποκλείεται αλλά θα δυσκολευτώ πάρα πολύ και δεν με πείθει)

Για να έχεις σοβαρή (με όλη την σημασία της λέξεως) σχέση πρέπει να πληρούνται κάποιες προυποθέσεις που στην ηλικία των 13 απλά δεν πληρούνται (άλλο αν είναι μετά χρόνια μαζί και φτάσουν σε μεγαλύτερη ηλικία μαζί).
Δεν γενικοποιώ και δεν μιλάω απόλυτα, μπορεί να είναι και το παιδί-θαύμα στις σχέσεις (προς θεού, δεν το λέω ειρωνικά :) ) αλλά με βάση τα όσα και το ότι έχω ζήσει, δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το πιστέψω.
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά. Ούτε μπορώ να μπω στο τριπάκι αυτό. Αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Πραγματικά.

(αν μη τι άλλο και εγώ πιστέυω στις εξαιρέσεις, όπως πιστεύω ότι και η ζωή μου η ίδια είναι μια εξαίρεση αλλά θα το πάω πολύ μακρυά. Όποιος με γνωρίζει ξέρει τι εννοώ)

(στην ηλικία σου η άποψη μου πλησίαζε πολύ την δική σου αλλά όσο ζεις μαθαίνεις. Έτσι έμαθα εγώ πλεόν και συνεχίζω να μαθαίνω και τώρα :) )

Να προσέχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εάν σου πω ότι θα δυσκολευτώ πάρα πολύ να την πω σοβαρή την παραπάνω σχέση από το ξεκινημά της, θα με πιστέψεις;
(δεν αποκλείεται αλλά θα δυσκολευτώ πάρα πολύ και δεν με πείθει)
Για αυτό το "δεν αποκλείεται" επιχειρηματολογώ τόση ώρα. Διότι βλέπω ότι πολλοί τείνουν να γενικεύουν.
Btw, για το σύνολο της ρώτησα. Συνήθως ως σύνολο χαρακτηρίζουμε μια σχέση, όχι κατά διαστήματα. Τι είναι, συνάρτηση με κλάδους;
Για να έχεις σοβαρή (με όλη την σημασία της λέξεως) σχέση πρέπει να πληρούνται κάποιες προυποθέσεις που στην ηλικία των 13 απλά δεν πληρούνται (άλλο αν είναι μετά χρόνια μαζί και φτάσουν σε μεγαλύτερη ηλικία μαζί).
Μα η κοπέλα που ξεκίνησε το thread είναι 17, όχι 13-14 και εσύ σχολίασες για την αρχή της σχέσης, λες και χαρακτηρίζει το όλον. Ναι οκ, δεν είναι τα 17 καμιά ηλικία στην οποία έχει κατακτήσει τη ...σοφία ξερω γω, αλλά σε τέτοιες ηλικίες, 3-4 χρόνια έχουν διαφορά.
Αλήθεια αναρωτιέμαι όλοι εσείς που θέτετε τόσο αυστηρά ηλικιακά όρια σε τέτοια θέματα, πώς θα χαρακτηρίζατε σχέσεις με μεγάλες διαφορές ηλικίας όπου ο ένας είναι εντός του διαστήματος που έχετε θέσει και ο άλλος εκτός. System crash? :P

Δεν γενικοποιώ και δεν μιλάω απόλυτα, μπορεί να είναι και το παιδί-θαύμα στις σχέσεις (προς θεού, δεν το λέω ειρωνικά :) ) αλλά με βάση τα όσα και το ότι έχω ζήσει, δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το πιστέψω.
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά. Ούτε μπορώ να μπω στο τριπάκι αυτό. Αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Πραγματικά.

(αν μη τι άλλο και εγώ πιστέυω στις εξαιρέσεις, όπως πιστεύω ότι και η ζωή μου η ίδια είναι μια εξαίρεση αλλά θα το πάω πολύ μακρυά. Όποιος με γνωρίζει ξέρει τι εννοώ)
Μα η εξαίρεση εξ'ορισμού έχει μικρή πιθανότητα να συμβαίνει σε κάποιον, άρα λογικό το βρίσκω να δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Δεν είπα ότι η κοπέλα είναι εξαίρεση or anything. Είπα να μην γινόμαστε ισοπεδωτικοί (και μίζεροι ίσως), αγνοώντας παντελώς την πιθανότητα να είναι.

Btw, είναι γνωστό ψυχολογικό fact ότι όλοι οι άνθρωποι κατά βάθος πιστεύουμε ότι η ζωή μας είναι εξαίρεση.
(στην ηλικία σου η άποψη μου πλησίαζε πολύ την δική σου αλλά όσο ζεις μαθαίνεις. Έτσι έμαθα εγώ πλεόν και συνεχίζω να μαθαίνω και τώρα :) )

Να προσέχεις.
Το ότι κάποιος άλλαξε άποψη (αν και ακόμα δεν κατάλαβα για τι ακριβώς διαφωνούμε) δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι η νέα είναι σωστότερη, ώστε να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα.

Επίσης, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχω εμπειρίες που θα μπορούσαν να με έχουν κάνει να έχω παρόμοιες απόψεις; Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι οι εν λόγω απόψεις μου είναι αναπόφευκτο αποτέλεσμα μικρής ηλικίας και όχι συνειδητής επιλογής;

PS: Έχω να κοιμηθώ 32+ ώρες, αν κάτι από τα παραπάνω δεν βγάζει νόημα give me a break, everyone
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μα η κοπέλα που ξεκίνησε το thread είναι 17, όχι 13-14 και εσύ σχολίασες για την αρχή της σχέσης, λες και χαρακτηρίζει το όλον. Ναι οκ, δεν είναι τα 17 καμιά ηλικία στην οποία έχει κατακτήσει τη ...σοφία ξερω γω, αλλά σε τέτοιες ηλικίες, 3-4 χρόνια έχουν διαφορά.
Αλήθεια αναρωτιέμαι όλοι εσείς που θέτετε τόσο αυστηρά ηλικιακά όρια σε τέτοια θέματα, πώς θα χαρακτηρίζατε σχέσεις με μεγάλες διαφορές ηλικίας όπου ο ένας είναι εντός του διαστήματος που έχετε θέσει και ο άλλος εκτός. System crash? :P

Η αρχή της σχέσης δεν χαρακτηρίζει το όλον. Ούτε αναφέρθηκα ποτέ σε κάτι τέτοιο. Ανέφερα την ηλικία. Και είπα ότι μου είναι πολύ δύσκολο να θεωρήσω μια σχέση που ξεκινα σε αυτήν την ηλικία ως κάτι σοβαρό. Μπορεί να φτάσει 17-18 με τον ίδιο μαζί και όλα μια χαρά αλλά η σχέση ουσιαστικά τότε θα έχει αρχίσει να ξεκινάει. Αλλιώς αντιλαμβάνεσαι πάρα πολλά ερεθίσματα στα 13, αλλιώς στα 15 αλλιώς και στα 18 (και αλλιώς πολύ παραπέρα).
Οι σοβαρές σχέσεις, γιατί νομίζω γι' αυτές μιλάμε, χρειάζονται αυτογνωσία και πολλά άλλα.
Πρέπει να μάθεις να σέβεσαι τον άλλον που είσαι μαζί του :) Για να το κάνεις αυτό πρέπει αρχικά να σεβεσαι εσένα κάτι το οποίο για να γίνει, θα γίνει αλλά θα περάσεις από 40 κύματα πρώτα γιατί η ζωή έχει διάφορες εκπλήξεις.. :)
Όσο ζει θα μαθαίνει και θα βελτιώνεται στις σχέσεις του κάποιος. Και κάποια πράγματα πιθανόν να τα δει και αλλιώς.

Η ερώτηση που κάνεις δεν αφορά εμένα και δεν νομίζω να περιμένεις απάντηση.
Θα σε συμβούλευα να μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.

Μα η εξαίρεση εξ'ορισμού έχει μικρή πιθανότητα να συμβαίνει σε κάποιον, άρα λογικό το βρίσκω να δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Δεν είπα ότι η κοπέλα είναι εξαίρεση or anything. Είπα να μην γινόμαστε ισοπεδωτικοί (και μίζεροι ίσως), αγνοώντας παντελώς την πιθανότητα να είναι.

Btw, είναι γνωστό ψυχολογικό fact ότι όλοι οι άνθρωποι κατά βάθος πιστεύουμε ότι η ζωή μας είναι εξαίρεση.

Είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός για τους λόγους που είπα παραπάνω.
Αλλά όπως είπα και πριν, εξαιρέσεις υπάρχουν παντού, δεν μιλώ απόλυτα.
Το υπόλοιπο για τους ισοπεδωτικούς και (ίσως) μίζερους δεν με αφορά.

btw, ..μη τσιμπάς :P

Το ότι κάποιος άλλαξε άποψη (αν και ακόμα δεν κατάλαβα για τι ακριβώς διαφωνούμε) δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι η νέα είναι σωστότερη, ώστε να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα.

Επίσης, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχω εμπειρίες που θα μπορούσαν να με έχουν κάνει να έχω παρόμοιες απόψεις; Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι οι εν λόγω απόψεις μου είναι αναπόφευκτο αποτέλεσμα μικρής ηλικίας και όχι συνειδητής επιλογής;

PS: Έχω να κοιμηθώ 32+ ώρες, αν κάτι από τα παραπάνω δεν βγάζει νόημα give me a break, everyone

Δεν διαφωνούμε.
Απλά είπα πριν ότι στην ηλικία σου είχα διαφορετική άποψη από τώρα και πλησίαζε πολύ με την δική σου. Στην πορεία έχω αλλάξει άποψη για πάρα πολλούς λόγους που δεν μπορώ και αδυνατώ να παραθέσω εδώ.
Δεν το σκέφτομαι με τις πιθανότητες. Αυτό το έκανα παλιά. Τώρα το σκέφτομαι συνδυαζοντας το και με άλλα πράγματα που έχουν να κάνουν με κάτι από μέσα μου. Δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής αυτή την στιγμή :)
Δεν το ανέφερα πριν σαν επιχείρημα ή τέλοσπάντων δεν είχα τέτοιο σκοπό.

Όσο για την εμπειρία δεν είπα ότι δεν έχεις εμπειρίες :confused: Το τι εμπειρίες έχεις το γνωρίζεις μόνο εσύ. Και ο καθένας μέσα του :)
Εγώ είπα απλά ότι στην ηλικία σου σκεφτόμουνα έτσι.
Νομίζω είμαι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top