ADSL και Caller ID

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Βασικές αρχές που θα μας χρειαστούν στη συνέχεια:
H απλή τηλεφωνική γραμμή "χρησιμοποιεί" συχνότητες από 300-3400 Ηz (PSTN).
H ADSL "χρησιμοποιεί" συχνότητες μεταξύ 25kHz - 1.1 MHz.


Όταν στην ίδια γραμμή λειτουργούν PSTN και ADSL, τα ηλεκτρονικά μέρη ενός κοινού τηλεφώνου μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στα σήματα υψηλής συχνότητας της ADSL:
  • εξασθένηση σήματος (λογω υψηλής χωρητικότητας πυκνωτών, μαγνητικούς συντονισμούς μέσα στη συσκευή, διαφορετικές αντιστάσεις)
  • θόρυβος στην τηλεφωνική γραμμή
Γι'αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε φίλτρα/σπλίτερς. Το ADSL φίλτρο "διαλέγει" τις συχνότητες που φτάνουν στην πριζα του τηλεφώνου και κρατά μόνο τις χαμηλές, για να μπορεί να ακουστεί η φωνή κατά τη διάρκεια ενός τηλεφωνήματος.

Δεδομένα:
H ADSL και η γραμμη του τηλεφώνου είναι ολοκαίνουριες. Όπως και το ασύρματο τηλέφωνο και το wireless router/modem.
Σε κάθε πρίζα τηλεφώνου έχει μπει φίλτρο (δυστυχώς, no name), εκτός από τη πρίζα του ρούτερ, όπου εκεί μπήκε προφανώς σπλιτερ.

Πρόβλημα:
Κάθε φορά που έκανα ή λάμβανα ένα τηλεφώνημα, το τηλ "σφύριζε". Πολλές φορές το σφύριγμα αυτό γινόταν αντιληπτό και στον συνομιλητή. Προφανώς φαντάζεστε πόσο ενοχλητικό είναι να το ακούς δίπλα στο τύμπανο του αυτιού...

ΜΙΑ λύση:
Μου έρχεται η επιφώτιση: Τι θα γίνει αν βάλω 2 φίλτρα στη σειρά?
Το σφύριγμα ελαττώθηκε κατά 99.5%!!!!!!!!!! Μου είπαν μάλιστα ότι με ακούν καθαρότερα από τις προηγούμενες φορές. Έλα όμως που έχασα την αναγνώριση κλήσεων..:/: Μόλις βάλω πάλι ένα φίλτρο αντί για 2, η αναγνώριση επανέρχεται (μαζί με το σφύριγμα).

Δεν έχω εξετάσει ακόμα τις εξής περιπτώσεις:
  1. Διαφορετικό τηλέφωνο
  2. Διαφορετικός συνδυασμός φίλτρων (έχω 3 φίλτρα, 2 ίδια και ένα αγορασμένο πρόσφατα. Από αυτά, μόνο το ένα είχε ικανοποιητική απόδοση, έστω και με το σφύριγμα. Στα υπόλοιπα, δεν άκουγα τίποτα παρα μόνο θόρυβο!)
  3. Απενεργοποιηση του wireless στο μόντεμ και "κλείσιμο" του μόντεμ, στη συνέχεια.
Σήμερα θα πάρω και ένα named φίλτρο για περισσότερο testing.
Με έχει βάλει όμως πραγματικά σε σκέψεις αυτή η κατάσταση και μετά από αρκετό γκούγκλιν, αποφάσισα να σας γράψω τις περιπέτειές μου μπας και κάποιος από εσάς μπορεί να με διαφωτίσει από επιστημονικής πλευράς.

Υπάρχει άραγε τρόπος να μετρηθεί η συχνότητα του σήματος που φτάνει στη γραμμή?

Γιατί χάνεται η αναγνώριση κλήσεων?

Γιατί τα φίλτρα δεν είναι όλα ίδια για PSTN γραμμές?


Με πολλή αγάπη και επιστημονικό ενδιαφέρον,
το ντουζάκι σας
:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ειχα και εγω το σφήριγμα που λες ... μεχρι που αλλαξα τηλεφωνο ... πηρα το siemens sl-100 και το σφήριγμα έφυγα 100% ...


Υ.γ.: Εγώ ειμαι όμως aDSL @ ISDN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είναι ένα από τα επομενα τεστς αυτό.
Όσοι έχετε ασύρματα τηλέφωνα, παρακαλείστε όπως τα αφήσετε στο καλάθι καθώς φεύγετε:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οταν ανοίγω το Internet, βγάζω το μείκτη και αφήνω τη γραμμή του internet σκέτη και νομίζω ότι έχω λίγο καλύτερη ταχύτητα.
Ή κάνω λάθος;

Οσο για τα φίλτρα, επειδή πήρα δύο φορές και για τις δύο άλλες τηλ. γραμμές που έχω στο σπίτι, νομίζω ότι υπάρχει πράγματι διαφορά. Το ένα φυσάει ακόμα (έστω λιγότερο) ενώ το πρώτο που πήρα δουλεύει μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κοίτα να δεις με τι ασχολιόμουν 3 χρόνια πριν :spasiklas::slourp:
για την ιστορία...άλλαξα τηλέφωνο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Aν και έχει περάσει καιρός, έτσι για την ιστορία.. :)

Η συνδεσμολογία σου ήταν εντελώς λάθος.
Φίλτρο πάνω σε φίλτρο..;; Ποτέ!!
Γεμίζει θόρυβο η γραμμή και πέφτει αρκετά το snr της γραμμής συν ότι δημιουργείται crosstalk.

Σε pstn γραμμή όπου υπάρχει τηλέφωνο μπαίνει φίλτρο αλλά στο router εφόσον συνδέεται ΜΟΝΟ ΤΟΥ στην μπρίζα (χωρίς τηλέφωνο) ΔΕΝ μπαίνει τίποτα. Το βάζεις κατευθείαν. Αν το συνδέεις με συσκευή τηλεφώνου, τότε χρησιμοποιείς splitter.

Δεν μπορούμε να εξετάσουμε μία γραμμή αν δεν είναι συνδεδεμένος πρώτα σωστά όλος ο εξοπλισμός (και ηλεκτρολογικά). Είσαι υπεύθυνη για το κομμάτι από το κουτί του οτέ κάτω στην είσοδο (κατανανεμητής) έως την μπρίζα σου.
Επίσης κατά πάσα πιθανότητα ενοχλούσες και τους γείτονες σου, λόγω crosstalk όπως ανέφερα πριν (δημιουργούσες gaps στις συνδέσεις τους) αλλα θα το πάω μακρυά.

PS: Εάν έμπαινες στο interface του router σου και έβλεπες εκείνη την στιγμή τα db σε up/down όσον αφορά το transmit power, θα έβλεπες μάλλον τιμές άνω του 20 dB (όσον αφορά το downstream) κάτι που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ! (και πολύ κακό).

Και θέλω να καταλήξω ότι ακόμη και αν σου δούλευε (ή έστω αυτό νόμιζες) δεν θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις γιατί θα ήταν μάλλον πρόβλημα για τις συνδέσεις των γύρω σου (τρέχοντας dmt tool το βλέπεις αυτό).
Να ξέρεις ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το βλέπουν και από το dslam εξάλλου. Κάποια στιγμή θα συμβεί και αυτό.

Οταν ανοίγω το Internet, βγάζω το μείκτη και αφήνω τη γραμμή του internet σκέτη και νομίζω ότι έχω λίγο καλύτερη ταχύτητα.
Ή κάνω λάθος;


Οσο για τα φίλτρα, επειδή πήρα δύο φορές και για τις δύο άλλες τηλ. γραμμές που έχω στο σπίτι, νομίζω ότι υπάρχει πράγματι διαφορά. Το ένα φυσάει ακόμα (έστω λιγότερο) ενώ το πρώτο που πήρα δουλεύει μια χαρά.

Σωστά.
Γιατί το snr margin (το margin σε dB του λόγου σήματος/θορύβου) είναι αντιστρόφως ανάλογο του τελικού συγχρονισμού.

Όμως,
α) Είναι λάθος,
β) γεμίζει θόρυβο η γραμμή, κάτι που αφορά εσένα (disconnects, crosstalk και πολλά crc errors στο κύκλωμα) ή τους γείτονες σου πιθανόν (αποκωδικοποιώντας ένα γράφημα dmt, μετρημένο στον κατανεμητή του σπιτιού, θα έδειχνε αν και πόσο προκαλεί.

Σε τέτοιες περιπτώσεις αποσυνδέεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και βάζεις το router μόνο του και βλέπεις από τα στοιχεία γραμμής που είναι το πρόβλημα.
Και πάντα δοκιμες ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ. Ποτέ με wifi.

Δεν χρησιμοποιούμε τέλος άκυρες πηγές θορύβου πχ. κάτι τηλεφωνικά "Τ" που έχω δει κατά καιρούς και έχω φρικάρει......

Τέλος,
λέγεται διαχωριστής ή splitter και όχι μείκτης.
Δεν είναι βρύση :P
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Φίλτρο πάνω σε φίλτρο..;; Ποτέ!!
Γεμίζει θόρυβο η γραμμή και πέφτει αρκετά το snr της γραμμής συν ότι δημιουργείται crosstalk.
εδώ (κατάλαβα ότι) μιλάει για φίλτρο, δηλαδή δεν πέρασε το dsl μέσα απο αυτό, απλά το τηλέφωνο. Το φίλτρο ειναι Low pass οποτε το έκανε λιγο πιο low pass και γι αυτο βελτιώθηκε ο θόρυβος (ήταν στην περιοχή που έκοψε). Γι αυτό χάθηκε και το caller ID. Άρα δεν είχε λάθος το dsl κομμάτι της σύνδεσής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top