Προβληματάκι με facebook - Ψέμα...

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά

έχω ένα θέμα και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά.
Έχω σχέση με μια κοπέλα 1,5 χρόνο.
Αυτή έχει facebook, εγώ για προσωπικούς μου λόγους όχι. Γνωρίζω τον κωδικό της και το ξέρει. Σπάνια μπαίνω και ύστερα από παρότρυνση της (να δω μια φωτογραφία κλπ).
Σήμερα μπήκα στο facebook της, εν αγνοία της, ύστερα από αρκετό διάστημα για να στείλω ένα μήνυμα σε ένα κοινό μας φίλο (πράγμα που είχα κάνει και παλαιότερα).
Δεν είχα τίποτα πονηρό/κακό κλπ στο μυαλό μου, όταν όμως απέστειλα το μήνυμα, παρατήρησα ότι με προσωπικό μήνυμα είχε ευχηθεί χρόνια πολλά στον πρώην της, λίγες ώρες πριν.
Υποτίθεται με το συγκεκριμένο άτομο έχουν να βρεθούν σε επικοινωνία πάνω από 1 χρόνο (ούτε σε γενέθλια, γιορτές κλπ εύχονται). Έτσι μου έλεγε και την πίστευα (μέχρι σήμερα).
Όπως και να το κάνουμε αναστατώθηκα λίγο, αλλά σκέφτηκα ότι θα μου το έλεγε.

Το μήνυμα, δεν άντεξα και το διάβασα, ήταν κάτι τυπικό "χρόνια πολλά, εύχομαι ο,τι επιθυμείς κλπ".

Καθώς το συγκεκριμένο άτομο το είχε προσθέσει πρόσφατα στις επαφές της (μετά από "σκούντηγμα του" όπως μου είχε πει), έφερα τη συζήτηση σε αυτόν, αλλά δεν μου είπε τίποτα σχετικό με το μήνυμα που του έστειλε προηγουμένως.

Αυτό που με αναστατώνει τώρα, δεν είναι τόσο το περιεχόμενο του μηνύματος, όσο η πράξη, την οποία "ξέχασε"?
Επίσης, θυμήθηκα κάτι δηλώσεις της ότι "με τους πρώην της θέλει να διατηρεί άψογες σχέσεις" ή ότι "δεν έχει πρόβλημα να λέει ψέματα, αν έτσι ηρεμεί η κατάσταση και κάνει αυτό που αυτή θεωρεί σωστό".
Της είχα ξεκαθαρίσει παλαιότερα ότι ό,τι και να συμβεί, τα ψέματα δεν μου αρέσουν καθόλου και θέλω να μου λέει πάντα την αλήθεια, όσο και να μου αρέσει ή όχι...

Σήμερα όμως μου είπε (έκανε βασικά) ένα ψέμα, που δεν ξέρω για το περιεχόμενο του, αλλά με ενοχλεί η πράξη.
Και σε τέτοιες περιπτώσεις αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως δεν είναι το πρώτο ψέμα...

Άλλοι βέβαια θα έλεγαν ότι το απόλυτα ειλικρινές άτομο δεν υπάρχει αλλά...

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά:(
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Και επειδή αν μπεις στο τρυπάκι, μετά δύσκολα ξεφεύγεις, όσο λάθος και να είναι, τώρα παρατήρησα ότι έχει διαγράψει το μήνυμα.

Διαβάζω και ένα άλλο θεμα σχετικά με τα "Ψέματα στη σχέση" και σαν συμπέρασμα από εκεί βγάζω ότι "δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να μην μου το πει". Ίσως χαιρόμουν και εγώ που δεν επικοινωνούσαν, ίσως δεν ήθελα να επικοινωνούν κιόλας (είτε έχοντας λάθος είτε σωστό) αλλά τόσο σημαντικό είναι να του εύχεται, ώστε να προβαίνει σε ψέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoumas

Νεοφερμένος

Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
συμβουλή μου είναι να το πάρεις στο χαλαρό. και να δεις πως θα εξελιχθεί. δείξε της εμπιστοσύνη αφού δεν πρόκειται για τίποτα κακό. πες της και στα ίσια τους φόβους. ίσως πάρεις τα συμπεράσματα που ψάχνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ίσως πρέπει να το πάρω στο χαλαρό.
Δεν μπορώ όμως να της πω τι βρήκα γιατί αφενός δεν ήταν "νόμιμο" αυτό που έκανα και αφετέρου λόγω χαρακτηρα της πιστεύω ότι την επόμενη φορά που θα γίνει κάτι παρόμοιο πάλι δε θα το μάθω (8α σκεφτεί ότι εφόσον αντιμετώπισε τέτοιο πρόβλημα τώρα, τι θα γίνει την επόμενη φορά?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν είμαι η κοπέλα σου, αλλά θα μπορούσα άνετα να είχα κάνει αυτό που έχει κάνει η κοπέλα σου. Oπότε, τρόπον τινά, θα μιλήσω εξ ονόματος της.
Οι πρώην είναι πάντα ένα "αγκάθι" για του νυν. Μπορεί για μας να είναι απλά "κάποιος που ξέραμε και πλέον δεν νιώθουμε τπτ για αυτόν" αλλά για τους νυν κατά κανόνα είναι κόκκινο πανί. Δεν ξέρω πιθανόν να ισχύει και Vice versa το πράγμα αν και προσωπικά δεν με ενοχλούσε ποτέ αν η επαφή περιοριζόταν σε ενα "χρόνια πολλά" σε γενέθλια και γιορτές (αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι άλλες τις ενοχλεί).
Γιατί το έκανε? Θα έπαιζα τα λεφτά μου στο ότι το facebook της έβγαλε Notification "o λαλάκης έχει γενέθλια" και από τυπικότητα [όπως και σε πολλούς άλλους στατιστικά θα έχει κάνει όταν το facebook της έβγαλε την ειδοποιήση] έστειλε ένα "Χρόνια πολλά". Στατιστικά επίσης στους άλλους [τους περισσότερους at least] θα έγραψε τα χρόνια πολλά στο wall τους. Για τον συγκεκριμένο, ειδικά αν έχει κανά φίλο σου ως φίλο θα ήθελε να αποφύγει την παρεξήγηση και έστειλε το ίδιο τυπικό μνμ σε μορφή private message.
Θα μου πεις "αν σκέφτηκε όλο αυτό ξέρει ότι αυτό που έκανε είναι κακό". Διόρθωση. Ξέρει ότι αυτό που έκανε ΕΣΥ το θεωρείς κακό. Καμιά φορά το κάνουμε αυτό στις σχέσεις. Στα πλάισια της ""ζηλιας""" και της αποκλειστικότητας 'ξεχνάμε' ότι ο σύντροφός μας δεν "φύτρωσε"-εκτός κι αν τα έχουμε από την τρίτη δημοτικού (ή μάλλον επειδή το θυμόμαστε προσπαθούμε να το ...εξαφανίσουμε) και είχε γνωστούς/κοινωνική ζωή/σύντροφο και πριν από μας [όπως και εμείς άλλωστε].
Πραγματικά παίζω τα λεφτά μου στο ότι μπήκε στο facebook, είδε την ειδοποίηση, πάτησε πάνω στο όνομα, πήγε να γράψει στο wall από τυπικότητα, σκέφτηκε ότι ο τάδε κοινός σας γνωστός μπορεί να το δει και εσύ να παρεξηγηθείς και χωρίς να πάει το μυαλό της στο πονηρό καμία στιγμή έστειλε το Msg.
ΔΕΝ θεωρώ ότι ήταν κάτι πονηρό, ήταν περισσότερο "well, since i know it's his birthday (ποιός ξέρει, ίσως της είχε ευχηθεί κι αυτός στα δικά της γενέθλια και ένιωσε την τυπική υποχρέωση να ανταποδώσει), I will just wish him". Τπτ πονηρό, τπτ περίεργο. Ο λόγος που έσβησε το μνμ ήταν ότι ήθελε να αποφύγει την παρεξήγηση γιατί (as is the case usually) αν εσύ το έβλεπες θα στράβωνες *χωρίς λόγο και αιτία*, αλλά αυτό είναι αδύνατο να σε κάνει να το καταλάβεις, όσο και αν προσπαθήσει.
Δεν "είχε ανάγκη" να στείλει μνμ. Δεν της λείπει, δεν θέλει να γυρίσει σε αυτόν ,δεν θέλει να είναι φίλοι και να πηγαίνουν για καφέ. Είναι απλώς τυπική. Κι εσύ αυτο το τόσο απλό αδυνατείς να το καταλάβεις. Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου το είπε, αυτός είναι ο λόγος που προτίμησε να 'σβήσει' τα ίχνη.
Σκέψου μια στιγμή πώς θα αντιδρούσες [με ειλικρίνια και στον εαυτό σου] αν στο έλεγε. Αν η απάντηση είναι ότι θα χάλαγε η διάθεση σου, θα είχατε κάποιου είδους γκρίνια, πιθανόν κάποιο χαζοτσακωμό, θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να εξηγεί εκ νέου ότι δεν τρέχει τπτ με το λαλακή, και πραγματικά δεν μιλάνε, οκ, μπορεί να πουν ένα "Χρόνια πολλά" σε γενέθλια κτλ κτλ κτλ ίσως καταλάβεις γιατί δεν στο είπε.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ να πρέπει να εξηγείς ότι δεν είσαι ελέφαντας και ο γάιδαρος δεν πετάει όταν για σένα είναι τόσο προφανές ότι και ελέφαντας δεν είσαι και ο γάιδαρος δεν πετάει, αλλά ο άλλος δεν το βλέπει.
Αυτά από μένα, και αν η σχέση σας είναι καλή, σου εύχομαι να μην την χαλάσει[ς] μια βλακεία άνευ σημασίας.
(προφανώς τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και σαφέστατα μπορεί να κάνω λάθος!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
H Resident Evil εχει απολυτο δικιο, εχω αντιμετωπισει πολλα τετοια θεματα και οντως ετσι ειναι.
Επισης απο τη στιγμη που σου χει δωσει τον κωδικο της, σου χει δωσει και το δικαιωμα να τον χρησιμοποιεις - αμα σε τσιγκλαει τοσο πολυ πια, και νομιζεις οτι μπορεις να της το πεις χωρις να σφαχτειτε, πες της το. Απλα κοιτα να εισαι πολυ ηρεμος και χαλαρος και να καταλαβει 100% οτι αυτο που σε ενοχλησε ειναι οτι δεν σου το ειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
"δεν έχει πρόβλημα να λέει ψέματα, αν έτσι ηρεμεί η κατάσταση και κάνει αυτό που αυτή θεωρεί σωστό".
Της είχα ξεκαθαρίσει παλαιότερα ότι ό,τι και να συμβεί, τα ψέματα δεν μου αρέσουν καθόλου και θέλω να μου λέει πάντα την αλήθεια, όσο και να μου αρέσει ή όχι...

Σήμερα όμως μου είπε (έκανε βασικά) ένα ψέμα, που δεν ξέρω για το περιεχόμενο του, αλλά με ενοχλεί η πράξη.
Και σε τέτοιες περιπτώσεις αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως δεν είναι το πρώτο ψέμα...

Άλλοι βέβαια θα έλεγαν ότι το απόλυτα ειλικρινές άτομο δεν υπάρχει αλλά...

Στα μπολνταρισμένα βρίσκω το ζουμί. Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με 2 εκ διαμέτρου αντίθετες (αν και όχι λάθος τελικά) απόψεις. Εκείνη θεωρεί οτι μπορεί να κρίνει αν κάνει κάτι λάθος και αν δεν το θεωρεί λάθος, δίνει το οκ στον εαυτό της να κρύψει κάτι ή να πει κάποιο ψέμα. Εσύ πάλι θες την αλήθεια σε όλα, ακόμα κι αν πονάει. Ερώτηση: εφόσον ξέρεις τις απόψεις της και ξέρει τις απόψεις σου, πώς συνυπάρχετε σε σχέση με αυτό το θέμα; Δηλαδή εφόσον οι απόψεις είναι αντίθετες, κάποιος πρέπει να (έχει) υποχωρήσει. Ποιος είναι αυτός;;; Εκεί βλέπω εγώ το στραβό της υπόθεσης.

Προσωπικά διαφωνώ με το "επιλέγω και κρίνω οτι αυτό είναι οκ να το κρύψω εφόσον επιλέγω και κρίνω οτι δεν κάνω κάτι λάθος". Αν ήθελες να επιλέγεις και να κρίνεις εσύ για σένα στη ζωή σου, ας μην έκανες σχέση. Στη σχέση είμαστε μαζί, είμαστε δυάδα, και είναι το σωστό και το δίκαιο να επιλέγουμε και να κρίνουμε μαζί για μας.

Τώρα τι να κάνεις; Αν το πεις οτι το ξέρεις, θα σε κατηγορήσει οτι κρυφοκοιτάς το λογαριασμό της - κάτι μου λέει οτι από κει που σου χρωστάνε θα σου πάρουν και το βόδι. Αν δεν το πεις, θα σου μείνει σαράκι. Προτείνω να ξανακάνεις μια συζήτηση περί ειλικρίνειας και να λύσετε το θέμα που σου επεσήμανα στην πρώτη παράγραφο. Ποιος θα υποχωρήσει; Ποιος θα είναι ο αδύναμος κρίκος; (κάτι μου λέει εσύ - αυτοί που επιλέγουν να κρύβουν πράγματα είναι κι αυτοί που έχουν πράγματα να κρύψουν. Τυχαίο;... Δε νομίζω...).

Καλή τύχη!:) (και συγνώμη που είμαι σκληρή, έτσι είναι ο τρόπος μου:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα δεν την ρωτησες για να σου πει ψεμα. απλα δεν το ανεφερε:P

σοβαρα τωρα.. θα μπορουσε καλλιστα αυτο να το ειχες κανει εσυ. μπες στη θεση της για λιγο. στελνεις ενα εντελως τυπικο και αθωο μηνυμα, που τα χρονια πολλα και το καλημερα που λεμε ειναι απο το θεο, και στο τελος ο ανθρωπος σου να σου κανει μεγαλο προβλημα γιαυτο δειχνοντας σου οτι δεν σου εχει ιχνος εμπιστοσυνης. δεν λεω τον καθενα θα μπορουσε να τον πειραξε η θεα ενος τετοιου μηνυματος απλα μην του δινεις περισσοτερη αξια απο οτι εχει και μην δημιουργησεις προς θεου προβλημα στη σχεση σου γιαυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Himela το πήγες πολύ μακριά.:confused:
Αυτό που έκανε η κοπέλα του δε το θεωρώ καν ψέμα. Έστειλε ένα χρόνια πολλά σε κάποιον, so what?
Δηλαδή πρέπει να του λέει ότι "σήμερα έστειλα χρόνια πολλά στο τάδε, στον τάδε και στον τάδε"; Δηλαδή αν στείλει σε κάποια γνωστή της χρόνια πολλά, την οποία δε γνωρίζεις καν, πρέπει να στο πει οπωσδήποτε; Ποιο το νόημα; Από τη στιγμή που δεν έγινε κάτι άλλο, νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς καθόλου.

Εξάλλου είστε μαζί 1,5 χρόνο, αν ήταν να έτρεχε κάτι δε θα το καταλάβαινες από τη συμπεριφορά της;
Εχμ... Τέλος πάντων. Μην επηρεάζεσαι από τέτοια, είναι χαζός λόγος να μαλώσετε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Thread σαν αυτό, πρέπει να έχουν προειδοποίηση πάνω πάνω "Προσοχή, η ανάγνωση μπορεί να σας οδηγήσει σε μηδενιστική φιλοσοφία ζωής, μοναχισμό καθώς και αποχή από επαφή με άλλους ανθρώπους μέχρι το τέλος της ζωής σας" :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γνωρίζω τον κωδικό της και το ξέρει.
Εκείνη σου εμπιστεύτηκε το λογαριασμό της, χωρίς τον οποίο δεν θα είχες δει καν το μήνυμα.
Εσύ δεν μπορείς να την εμπιστευτείς με ένα τυπικό χρόνια πολλά, σε κάποιον που ανήκει στο παρελθόν της; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ασε που αφου ξερει τον κωδικο της στελνοντας το μηνυμα απο εκει σημαινει οτι δεν ηθελε να του το κρυψει.. αν ηθελε θα εβρισκε αλλο τροπο οπου δεν θα ειχε προσβαση και δεν θα το μαθαινε και ποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
@peach: Όπως είπε κι Resident κάτι τυπικό θα ήταν πάρα κάτι άλλο, μπορείς να ρίχνεις καμιά μάτια που και που άμα δεις κάνα άλλο PM η στο chat history τίποτα τότε φερτής το με τρόπο otherwise τσάμπα αναστάτωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ηθελε απλα να ειναι τυπικη γι 'αυτο το εστειλε στον πρωην...(προφανως θα της ειχε στειλει και αυτος).. Οσο αφορα τωρα το γεγονος οτι εστειλε το μηνυμα private,θεωρω πως το εκανε επειδη φοβοταν την αντιδραση σου, και ηθελε να αποφυγει μια αναμενομενη φασαρια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Σκέψου μια στιγμή πώς θα αντιδρούσες [με ειλικρίνια και στον εαυτό σου] αν στο έλεγε. Αν η απάντηση είναι ότι θα χάλαγε η διάθεση σου, θα είχατε κάποιου είδους γκρίνια, πιθανόν κάποιο χαζοτσακωμό, θα έπρεπε να μπει στη διαδικασία να εξηγεί εκ νέου ότι δεν τρέχει τπτ με το λαλακή, και πραγματικά δεν μιλάνε, οκ, μπορεί να πουν ένα "Χρόνια πολλά" σε γενέθλια κτλ κτλ κτλ ίσως καταλάβεις γιατί δεν στο είπε.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ να πρέπει να εξηγείς ότι δεν είσαι ελέφαντας και ο γάιδαρος δεν πετάει όταν για σένα είναι τόσο προφανές ότι και ελέφαντας δεν είσαι και ο γάιδαρος δεν πετάει, αλλά ο άλλος δεν το βλέπει.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ήταν τόσο σημαντικό να στείλει ευχές στον πρώην της; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Έχει μια σχέση 1,5 χρόνο, υποτίθεται οτι είναι ευτυχισμένη με το σύντροφό της κι ο πρώην της είναι απλά μια ανάμνηση. Γιατί να του στείλει χρόνια πολλά;;; Έστω όμως οτι του στέλνει - το δέχομαι και αυτό. Γιατί να μην πει στο αγόρι της "έστειλα χρόνια πολλά στον πρώην μου" αν δεν το θεωρεί σημαντικό; Και γιατί να σβήσει το μήνυμα εκ των υστέρων; Δηλαδή σε αυτή τη φάση νομίζω οτι αντί να τρίζει ο αραμπάς τρίζουν τα κατρακύλια.:hmm: Εννοώ οτι αντί να "κρίνουμε" (σε μεγάλα εισαγωγικά, συζήτηση κάνουμε) την κοπέλα που έκανε την κίνηση αυτή, "κρίνουμε" το αγόρι της που θα τον πείραζε αν το μάθαινε. :confused: Αντί να "κρίνουμε" την πράξη "κρίνουμε" το αποτέλεσμα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ήταν τόσο σημαντικό να στείλει ευχές στον πρώην της;
Όταν οι σχέσεις τελειώνουν κάποιες φορές στις αρχές υπάρχει ένταση, καυγάδες προστριβές. Κάποιοι χάνουν τελείως την επαφή.
Με τον καιρό που η σχέση γίνεται ανάμνηση και αλλάζει η κατάστασή της μέσα μας, από Defcon 5 σε Neutral (:P) πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται "Τι να γίνεται εκείνη η ψυχή;" χωρίς ίχνος ερωτικής διάθεσης.
Πολύ πιο φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό, από το να παριστάνεις ότι το Χ άτομο δεν πέρασε ποτέ από τη ζωή σου.
Μια τέτοια αθώα κίνηση επικοινωνίας, μπορεί με κάποιο τρόπο, να επιβεβαιώνει σε αυτόν που την κάνει, ότι πλέον το μόνο που υπάρχει μέσα του από εκείνη τη σχέση, είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον και ο σεβασμός απέναντι στις καλές στιγμές που έζησε με το άτομο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
" Αντί να "κρίνουμε" την πράξη "κρίνουμε" το αποτέλεσμα"
Γιατι η πραξη συνδεεται αμεσα με το αποτελεσμα;)...ειχε καποιο σκοπο και αυτον προσπαθουμε να εντοπισουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Όταν οι σχέσεις τελειώνουν κάποιες φορές στις αρχές υπάρχει ένταση, καυγάδες προστριβές. Κάποιοι χάνουν τελείως την επαφή.
Με τον καιρό που η σχέση γίνεται ανάμνηση και αλλάζει η κατάστασή της μέσα μας, από Defcon 5 σε Neutral (:P) πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται "Τι να γίνεται εκείνη η ψυχή;" χωρίς ίχνος ερωτικής διάθεσης.
Πολύ πιο φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό, από το να παριστάνεις ότι το Χ άτομο δεν πέρασε ποτέ από τη ζωή σου.
Μια τέτοια αθώα κίνηση επικοινωνίας, μπορεί με κάποιο τρόπο, να επιβεβαιώνει σε αυτόν που την κάνει, ότι πλέον το μόνο που υπάρχει μέσα του από εκείνη τη σχέση, είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον και ο σεβασμός απέναντι στις καλές στιγμές που έζησε με το άτομο αυτό.

Συμφωνώ.-

Ωστόσο έχω μια απορία. Γιατί δεν το είπε ούτε όταν ο άνθρωπος της έπιασε κουβέντα για τον πρώην της, δίνοντας της μία εξαιρετική ευκαιρία να του το πει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Όταν οι σχέσεις τελειώνουν κάποιες φορές στις αρχές υπάρχει ένταση, καυγάδες προστριβές. Κάποιοι χάνουν τελείως την επαφή.
Με τον καιρό που η σχέση γίνεται ανάμνηση και αλλάζει η κατάστασή της μέσα μας, από Defcon 5 σε Neutral (:P) πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται "Τι να γίνεται εκείνη η ψυχή;" χωρίς ίχνος ερωτικής διάθεσης.
Πολύ πιο φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό, από το να παριστάνεις ότι το Χ άτομο δεν πέρασε ποτέ από τη ζωή σου.
Μια τέτοια αθώα κίνηση επικοινωνίας, μπορεί με κάποιο τρόπο, να επιβεβαιώνει σε αυτόν που την κάνει, ότι πλέον το μόνο που υπάρχει μέσα του από εκείνη τη σχέση, είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον και ο σεβασμός απέναντι στις καλές στιγμές που έζησε με το άτομο αυτό.

Από το να αναρωτηθώ τι κάνει κάποιος μέχρι να του στείλω ευχές στη γιορτή ή τα γενέθλιά του και μάλιστα κρυφά από το αγόρι μου νομίζω υπάρχει διαφορά.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Συμφωνώ.-

Ωστόσο έχω μια απορία. Γιατί δεν το είπε ούτε όταν ο άνθρωπος της έπιασε κουβέντα για τον πρώην της, δίνοντας της μία εξαιρετική ευκαιρία να του το πει. :hmm:

γιατι πολλες φορες δεν αναφερουμε καποια πραγματα που ισως θα ενοχλησουν τον αλλο, θα δημιουργησουν ερωτηματα και οπως ειπε και η ρες αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.. ουσιαστικα να τον προστατεψει ηθελε και αυτον και τη σχεση τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top