Η επικαιρότητα εν συντομία

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν ήθελα να το ξεκινήσω αλλά συμφωνώ μάλλον.Μην μπερδεύουμε τον κάλο στον εγκέφελο με την νεανική ορμή.Και να πεις δεν υπάρχει και ενημέρωση...

Μα επειδή υπάρχει όλο αυτό το άγχος και η ενημέρωση γίνεται όλος αυτός ο πανικός. Σε μία σχολική χρονιά (και δεν μιλάω για το πειραματικό γυμνάσιο που ήμουν και εκεί είχε περισσότερα 'πειράματα') μας κάνουν ενημέρωση για το κάθε τι και συνολικά μαζεύονται γύρω στις 10 ενημερώσεις-ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ

για το σεξ και την εγκυμοσύνη, για το σεξ και το aids, για τα ναρκωτικά, για το κώδικα οδικής κυκλοφορίας, για το τσιγάρο, για τον καφέ, για το αλκοόλ

και εντάξει, δεν είναι κακό να υπάρχει μία ενημέρωση και να γνωρίζει ο άλλος τι κρύβεται πίσω απο αυτά αλλά όταν του λες συνέχεια και του απαγορεύεις, με τη ελάχιστη ελευθερία που θα του δώσεις στη τάδε εκδρομή θα τα κάνει όλα μαζεμένα να ξεσπάσει! ξεκινάμε για να πάμε εκδρομή και όλοι μαζί έχουν το λιγότερο 15 μπουκάλια στις τσάντες ή όλοι κουβαλάνε προφυλακτικά και τσιγάρα μαζί ακόμα και αν δεν το έχουν ξανακάνει ποτέ. δηλαδή όλη αυτή η έξαρση και ο ενθουσιασμός δεν έρχεται απο το πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παλαιοτερα οι μαθητες και οι γονεις "πατουσαν" στο οτι δεν υπαρχει ενημερωση.
Τωρα στο οτι υπαρχει υπερ-ενημερωση.(Και αν η ενημερωση φαιρνει αγχος η αγνοια φερνει πολυ πιο αμεσα τον κινδυνο κοντα σου.)
Τελικα ομως τι φταιει πραγματικα;
Προφανως οι μεμονομενες περιπτωσεις ναρων ατομων που για τον οποιονδηποτε λογο δεν ειναι ικανα να καταλαβουν σε αυτη την ηλικια που να σταματησουν τις μαλακιες τους.
Γιατι κι εγω πηγα πενθημερη και ποσοι αλλοι απο εδω.
Και ναι στην ιδια ηλικια.
Και απ΄οτι φαινεται "καταφεραμε" και γυρισαμε ολοκληροι σπιτια μας και τωρα ποσταρουμε.

Δεν διαφωνω οτι μπορει να συμβαινει αυτο που λες suspiria αλλα πιστευω οτι τα αιτια που υπαρχουν παιδια με τετοιες ηλιθιες συμπεριφορες ειναι πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Παλαιοτερα οι μαθητες και οι γονεις "πατουσαν" στο οτι δεν υπαρχει ενημερωση.
Τωρα στο οτι υπαρχει υπερ-ενημερωση.(Και αν η ενημερωση φαιρνει αγχος η αγνοια φερνει πολυ πιο αμεσα τον κινδυνο κοντα σου.)
Τελικα ομως τι φταιει πραγματικα;
Προφανως οι μεμονομενες περιπτωσεις ναρων ατομων που για τον οποιονδηποτε λογο δεν ειναι ικανα να καταλαβουν σε αυτη την ηλικια που να σταματησουν τις μαλακιες τους.
Γιατι κι εγω πηγα πενθημερη και ποσοι αλλοι απο εδω.
Και ναι στην ιδια ηλικια.
Και απ΄οτι φαινεται "καταφεραμε" και γυρισαμε ολοκληροι σπιτια μας και τωρα ποσταρουμε.

Δεν διαφωνω οτι μπορει να συμβαινει αυτο που λες suspiria αλλα πιστευω οτι τα αιτια που υπαρχουν παιδια με τετοιες ηλιθιες συμπεριφορες ειναι πολλα.


Δεν τις θεωρώ ηλίθιες συμπεριφορές αλλά ανώριμες αρχικά :P

Δεν είναι μόνο η ενημέρωση που γίνεται στο σχολείο, είναι και απο την τηλεόραση και απο τα περιοδικά και απο την ίδια την οικογένεια. Το παιδί βρίσκεται στη μέση και όλοι του λένε 'μην κάνεις αυτό' και 'μην κάνεις το άλλο' και στην τελική φεύγει 5 μέρες απο το σπίτι και νιώθει μία τέτοια ελευθερία λες και πάει στο φεγγάρι και δεν κοιμάται ούτε μία ώρα στο ξενοδοχείο(και γυρίζει στην πισίνα) και δεν υπακούει σε καμία εντολή γιατί νιώθει έστω και για 5 μέρες να ξεφεύγει.

Αν θέλει κάποιος βρίσκει τρόπους να ενημερώσει ήρεμα και να αφήνει και την επιλογή στο παιδί, δηλαδή να ενημερώνει το παιδί και να μην του απαγορεύει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πολύ περίεργα τα πράγματα βρε παιδιά σήμερα...


Αυτά στις πενθήμερες είναι αυτά που φαίνονται.
Και γι' αυτό όλος ο ντόρος γι' αυτές. Γιατί εκεί φαίνονται.

Ρωτήστε κι εμένα που τελείωσα κι ένα σχολείο πέρυσι (γνωστότατο των Β. Προαστείων)...
Η κατάσταση έχει ξεφύγει εκεί μέσα.


Στην πενθήμερη απλώς είναι πιο εύκολο να φτάσουν στα Media, γιατί είναι σε εξωτερικό χώρο.
Το τι γίνεται μες στα σχολεία είναι η ίδια ιστορία...

Ενδεικτικά.. το πιο Light..
Η τουαλέτα αγοριών (σε κεντρικότατο σημείο με πολλή κίνηση) τελούσε κάθε διάλειμμα υπό κατάληψη από κορίτσια που βάφονταν.

Κι αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη για τα λοιπά.



Το επόμενο δεν έχει σχέση και δεν πειράζει και κανέναν, αλλά εμένα μου χτυπάει άσχημα:
Και βλέπεις αρκετές 15άρες να τα 'χουν με 24άρηδες. :S

Οκ, no prob (και όντως δεν 'ναι πρόβλημα) αλλά εμένα μου χτυπάει κάπως. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
αυτό για τις 15αρες και τους 24 πιο παράξενο είναι για τον αντρα, τί μυαλό κουβαλάει γιατί κακα τα ψέμματα ένα κοριτσάκι γιατί κοριτσάκι είναι 15 χρονών δνε μπορεί να προσφέρει κάτι σε εναν νορμαλ αντρα 24 ετων, όπως και το αντίστροφο αυτός δεν μπορεί να της προσφέρει αυτα που θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αυτό για τις 15αρες και τους 24 πιο παράξενο είναι για τον αντρα, τί μυαλό κουβαλάει γιατί κακα τα ψέμματα ένα κοριτσάκι γιατί κοριτσάκι είναι 15 χρονών δνε μπορεί να προσφέρει κάτι σε εναν νορμαλ αντρα 24 ετων, όπως και το αντίστροφο αυτός δεν μπορεί να της προσφέρει αυτα που θέλει.
Μπανίνοοοοο! :)


Έχεις μιλήσει ποτέ με μία "μικρή" για το σεξ; Αν όχι κακώς.
Έχεις τόσα ενδιαφέροντα πράγματα να μάθεις. :D


Εγώ πάντως δεν μπορώ να το καταλάβω. :S
Το αποδίδω στο ότι τα αγοράκια αυτής της ηλικίας δεν μπορούν ίσως να προσφέρουν αυτά που οι ίδιες ζητάνε.
(Εννοείται δεν γενικεύω. Υπάρχουν και εξαιρέσεις πάντα)

Τα κορίτσια ωριμάζουν πλέον πολύ γρηγορότερα απ' τα αγοράκια. Δες μία τυπική τάξη Γ' Γυμνασίου. Χτυπάει για διάλειμμα. Τι βλέπεις; Το κοριτσάκι που πάει στις τουαλέτες να βαφτεί και τ' αγοράκι να κοπανάει την μπάλα του μπάσκετ και να πηγαίνει προς τα γήπεδα.


Ίσως ακούγομαι σαν τη γιαγιά μου. :P Αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου χτυπάει κάπως. Το ultimate ξεσάλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ρε παιδιά εντάξει, δεν νιώθει το ίδιο η κοπέλα που τα έχει με το συμμαθητή της και η κοπέλα που τα έχει με το φαντάρο και έχει αυτοκίνητο και την πηγαίνει βόλτες ή έχει δικό του σπίτι και άλλα τέτοια. έτσι το βλέπουν, βιάζονται να μεγαλώσουν με αυτό τον τρόπο και ναι (προς bunny) η 15αρα δεν μπορεί να δώσει στον 25αρη αυτό που θέλει ούτε το αντίστροφο, όμως ο 25άρης μπορεί να πάει κάτι επιπόλαιο και γρήγορο απο τη 15άρα το οποίο ίσως δεν της στοιχήσει ίσως όμως της κάνει κακό. και στα σχολεία το ίδιο γίνεται αλλά σε πιο ήπιο βαθμό απο ότι στη πενταήμερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν τις θεωρώ ηλίθιες συμπεριφορές αλλά ανώριμες αρχικά :P
Aναμφιβολα.
Εγω τις θεωρω ηλιθιες.Γιατι εχω κανει και ηλιθια και ανωρημα πραγματα και η λεπτη γραμμη που τα ξεχωριζει ισως για τον κανενα ειναι υποκειμενικη.
Το "ηλιθιο" δεν λεω για να μειωσω το καθε παιδι ετσι;
Αλλοιμονο.Απλουστατα γιατι τετοια περιστατικα με θλιβουν σε σημειο που εξοργιζομαι.

Δεν είναι μόνο η ενημέρωση που γίνεται στο σχολείο, είναι και απο την τηλεόραση και απο τα περιοδικά και απο την ίδια την οικογένεια. Το παιδί βρίσκεται στη μέση και όλοι του λένε 'μην κάνεις αυτό' και 'μην κάνεις το άλλο' και στην τελική φεύγει 5 μέρες απο το σπίτι και νιώθει μία τέτοια ελευθερία λες και πάει στο φεγγάρι και δεν κοιμάται ούτε μία ώρα στο ξενοδοχείο(και γυρίζει στην πισίνα) και δεν υπακούει σε καμία εντολή γιατί νιώθει έστω και για 5 μέρες να ξεφεύγει.

Αν θέλει κάποιος βρίσκει τρόπους να ενημερώσει ήρεμα και να αφήνει και την επιλογή στο παιδί, δηλαδή να ενημερώνει το παιδί και να μην του απαγορεύει..

Στο πρωτο bold συμφωνω απολυτα.Γι' αυτο εγραψα οτι ειναι πολλοι οι παραγοντες.
Απο εκει και περα στα παιδια ΔΕΝ αρκει μονο η ενημερωση.
Χρειαζονται ΚΑΙ ορισμενες απαγορευσεις.Δεν αρκει μονο να το ενημερωσεις οτι αν μεθυσεις μπορει να παθεις αναροφηση πουχου.
Χρειαζεται ΚΑΙ η απαγορευση οτι κατω των 17 δεν θα μπεις σε μπαρ ή δεν θα παρεις αλκοολ.(τωρα το κατα ποσο ισχυει αυτο ειναι αλλουνου παπα τροπαριο)
Φυσικα να υπαρχει μια χρυση τομη και οχι να αναπτυξεις συναισθηματα υπερμετρου ωχαδερφισμο (μιας και θα εχουν βαρεθει τα ιδια και τα ιδια και την συχνεχη πλυση εγκεφαλου) αλλα αυτε και να τα κανεις να γινουν τρομολαγνοι για καθε τι γυρω τους.Κοινως να βλεπουν την μπυρα λες και βλεπουν την Λουκα να ποζαρει στο Penthouse.
Η επιλογη ετσι κι αλλιως με τον "α" ή "β" τροπο ειναι παντα στα χερια του παιδιου.
Σημαντικο ειναι να τα εχεις θωρακισει (εφοδιασει καλυτερα) με τετοιο τροπο ωστε να μπορουν να διακρινουν την λεπτη γραμμη του "μέτρου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μπανίνοοοοο! :)


Έχεις μιλήσει ποτέ με μία "μικρή" για το σεξ; Αν όχι κακώς.
Έχεις τόσα ενδιαφέροντα πράγματα να μάθεις. :D


Εγώ πάντως δεν μπορώ να το καταλάβω. :S
Το αποδίδω στο ότι τα αγοράκια αυτής της ηλικίας δεν μπορούν ίσως να προσφέρουν αυτά που οι ίδιες ζητάνε.
(Εννοείται δεν γενικεύω. Υπάρχουν και εξαιρέσεις πάντα)

Τα κορίτσια ωριμάζουν πλέον πολύ γρηγορότερα απ' τα αγοράκια. Δες μία τυπική τάξη Γ' Γυμνασίου. Χτυπάει για διάλειμμα. Τι βλέπεις; Το κοριτσάκι που πάει στις τουαλέτες να βαφτεί και τ' αγοράκι να κοπανάει την μπάλα του μπάσκετ και να πηγαίνει προς τα γήπεδα.


Ίσως ακούγομαι σαν τη γιαγιά μου. :P Αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου χτυπάει κάπως. Το ultimate ξεσάλωμα.

ναι αλλο ο τομέας σεξ, μόνο αυτό μπορεί να του προσφέρει, εγώ σου μιλάω για ποιότητα και οχι μια σχέση που βασίζεται στο σεξ η στο οτι εγω τα εχω με μεγαλύτερο είμαι πολύ προχωρημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ναι αλλο ο τομέας σεξ, μόνο αυτό μπορεί να του προσφέρει, εγώ σου μιλάω για ποιότητα και οχι μια σχέση που βασίζεται στο σεξ η στο οτι εγω τα εχω με μεγαλύτερο είμαι πολύ προχωρημένη

Έτσι ακριβώς είναι και το ζήτημα είναι γιατί έχει φτάσει η ηλικία αυτή σε αυτό το σημείο αν κ νομίζω οτι από πάντα υπήρχε κάτι τέτοιο αλλά όχι σε τόσο προχωρημένο σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ετσι ακριβώς είναι,
πιστεύω πως υπάρχει πολύ ελευθερία σε σημείο έλεγχος 0, δεν εννοώ να υπάρχει καταπίεση προς Θεού είμαι κατά.
Απλά να γίνονται όλα με μέτρο.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα μιας φιλικής οικογένειας, έχουν 4 παιδιά
έχουν μια κοπέλα που από τα 12 γυρνούσε ανεξέλεγκτη μέχρι τις 7 το πρωί στα κλαμπ, έκανε οτι ήθελε.
Τώρα στα 17 της έχει ξεφύγει πολύ και οι γονείς τώρα θυμήθηκαν οτι η κορη τους ξέφυγε και την καταπιέζουν οσο πάει και δεν πάει, της έκοψαν γυμναστηρια, σχολικούς χορούς κτλ.
Κάτσε ρε Καραμήτρο τωρα στα 17 θυμήθηκες πως πρέπει να την μαζέψεις που στα 12 της την ειχε τελείως λάσκα??
Εμένα κατα την γνώμη μου έπρεπε η να την αφησουν τελείως τώρα ή να υπήρχαν ορια απο μικρο και σιγα σιγα να μεγάλωναν.
Έτσι το βλέπω εγω και το ιδιο γίνεται και με τον γιο τους
Μιλάω με 15χρονες και μου λένε προφυλακτικό??τι είναι αυτο??
και αν κολλήσεις κάτι?? αν μείνεις εγκυος??
η απάντηση είναι οτι θα πάνε με μια φιλη τους 19 χρονων να κάνει έκτρωση και τί έγινε??
δεν είναι τοσο απλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ταινία του Χόλιγουντ θα γίνει η εξάρθρωση της 17 Νοέμβρη

Tο Χόλιγουντ βρίσκεται στην προετοιμασία μιας ταινίας για τη δράση και την εξάρθρωση της 17 Νοέμβρη στην Ελλάδα με κεντρικό άξονα της ιστορίας τον τότε υπουργό Δημόσιας Τάξης Μιχάλη Χρυσοχοΐδη.


Σύμφωνα με πληροφορίες του Βήματος, στο τραπέζι έχουν πέσει ονόματα, όπως αυτά του Τζορτζ Κλούνι και του Νίκολας Κέιτζ για να ενσαρκώσουν το ρόλο του πρώην υπουργού. Κατ' άλλες πληροφορίες ο Όλιβερ Στόουν ενδέχεται να είναι ο σκηνοθέτης που θα υπογράψει την ταινία, μια μελανή σελίδα της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, που όμως είχε happy end, κάτι που αγαπά το Χόλιγουντ.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, όλα ξεκίνησαν από άρθρο του Νικ Γκέιτζ (ή αλλιώς Νίκου Γκατζογιάννη) που φιλοξενήθηκε στο τεύχος Ιανουαρίου του μηνιαίου περιοδικού «Vanity Fair».

Οι συνοδευτικές φωτογραφίες εκτός των άλλων απεικόνιζαν τον Μ.Χρυσοχοΐδη και το «δεξί χέρι του» την εποχή της εξάρθρωσης της 17 Νοέμβρη, τον Φώτη Νασιάκο.

Μέσα σε περίπου 9.000 λέξεις ο συγγραφέας της «Ελένης», του πολιτικού αυτοβιογραφικού μπεστ σέλερ το οποίο έγινε ταινία το 1984 με πρωταγωνιστή τον Τζον Μάλκοβιτς, περιγράφει με γλαφυρότατες λεπτομέρειες όλο το παρασκήνιο των μεθόδων που ακολουθήθηκαν από την Ελληνική Αστυνομία, ώστε να επιτευχθεί ο στόχος.

Η πρόσφατη ιστορία έχει αποδείξει ότι οι ταινίες που ασχολούνται με την τρομοκρατία γνωρίσουν επιτυχία.

Το κείμενο του Γκατζογιάννη αρχίζει από τη δολοφονία του σταθμάρχη της CIA στην Ελλάδα Ρίτσαρντ Γουέλς τον Δεκέμβριο του 1975 και φθάνει ώς το 2002, τη χρονιά του τέλους της 17 Νοέμβρη.

O Μ.Χρυσοχοΐδης θα είναι ο πυρήνας της ταινίας, γύρω από τον οποίο θα κινούνται όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα. Και είναι πολλά: O Φ.Νασιάκος, αρχηγός τότε της ΕΛ.ΑΣ. και «δεξί χέρι» του πρώην υπουργού, ο Γ.Διώτης και ο Στ.Σύρος, ο Αλ.Γιωτόπουλος, ο Δ.Κουφοντίνας, ο Σ.Ξηρός, κ.ά.

Πηγη: news.in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ετσι ακριβώς είναι,
πιστεύω πως υπάρχει πολύ ελευθερία σε σημείο έλεγχος 0, δεν εννοώ να υπάρχει καταπίεση προς Θεού είμαι κατά.
Απλά να γίνονται όλα με μέτρο.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα μιας φιλικής οικογένειας, έχουν 4 παιδιά
έχουν μια κοπέλα που από τα 12 γυρνούσε ανεξέλεγκτη μέχρι τις 7 το πρωί στα κλαμπ, έκανε οτι ήθελε.
Τώρα στα 17 της έχει ξεφύγει πολύ και οι γονείς τώρα θυμήθηκαν οτι η κορη τους ξέφυγε και την καταπιέζουν οσο πάει και δεν πάει, της έκοψαν γυμναστηρια, σχολικούς χορούς κτλ.
Κάτσε ρε Καραμήτρο τωρα στα 17 θυμήθηκες πως πρέπει να την μαζέψεις που στα 12 της την ειχε τελείως λάσκα??
Εμένα κατα την γνώμη μου έπρεπε η να την αφησουν τελείως τώρα ή να υπήρχαν ορια απο μικρο και σιγα σιγα να μεγάλωναν.
Έτσι το βλέπω εγω και το ιδιο γίνεται και με τον γιο τους
Μιλάω με 15χρονες και μου λένε προφυλακτικό??τι είναι αυτο??
και αν κολλήσεις κάτι?? αν μείνεις εγκυος??
η απάντηση είναι οτι θα πάνε με μια φιλη τους 19 χρονων να κάνει έκτρωση και τί έγινε??
δεν είναι τοσο απλό

αυτό όλο που λες υπάρχει, πριν 3 χρόνια η μητέρα μου ήταν σε μαιυετική κλινική για να γεννήσει τον αδερφό μου και στις 3-4 μέρες που έμεινε εκεί είχαν πάει 3 κοπέλες, η μία ανήλικη, για να κάνουν έκτρωση και βρισκόμαστε στην πόλη της Χίου

τώρα όμως το θέμα βγάζει αλλού και έχει να κάνει με την οικογένεια που μεγαλώνει κάποιο παιδί και με τις βάσεις που παίρνει απο αυτή κι όχι μόνο στη συμπεριφορά του προς το σεξ αλλά και προς πολλά άλλα, γνωστά και καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μιας και το κόβω εγώ ότι θα γίνει split απλά για μένα η βασικότερη πηγή προβλημάτων είναι η υπερβολή.
Το παν μέτρον άριστον δεν είναι για να σε πιέζει, αλλά για να συμβιώνεις σωστά με το περιβάλλον χώρο και κοινωνία σου.
Αλλά η φιλοσοφία του παν μέτρον άριστον απαιτεί παιδεία, και κυρίως μια κοινωνία που την εφαρμόζει για να την διδάξει. Συνεπώς η κοινωνία που εκπαιδεύεται στην βλακώδη υπερβολή, θα παράγει σε κάθε γύρο όλο και πιο υπερβολικά άτομα καθώς σε κάθε γύρο θα υπάρχουν όλο και λιγότερες εσωτερικές αντιδράσεις σε λύθαργο που όμως κρατάνε και κάποια όρια.

Τα κορίτσια ωριμάζουν πλέον πολύ γρηγορότερα απ' τα αγοράκια. Δες μία τυπική τάξη Γ' Γυμνασίου. Χτυπάει για διάλειμμα. Τι βλέπεις; Το κοριτσάκι που πάει στις τουαλέτες να βαφτεί και τ' αγοράκι να κοπανάει την μπάλα του μπάσκετ και να πηγαίνει προς τα γήπεδα.
Και να πηγαίναν Γιώργο στο γήπεδο καλά θα ήταν. Μάλλον για τσιγαράκι πάνε αντί να κουνήσουν και λίγο τον κώλο τους και κάνουν και κανά καλό στην ψυχολογία και σώμα τους. Τα γήπεδα φίλε είναι άδεια.Πάρε τα τυπικότερα γήπεδα της Αττικής και Παναθηναικού στην Αλεξάνδρας. Όσοι θυμούνται και πέζαν ξέρουν τι λέω. Οι Ghost Towns της Αμερικής πιο πολύ κόσμο είχαν,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σίμφωνα με πληροφορίες καταφτάνει εντός λίγων μηνών ένα ανεξήγητο φενόμενο, το φενόμενο αυτό όπως λένε οι ιδικοί θα συνταράξει κάθε κύκλο και θα προκαλέσει σάλο, βάση πληροφοριών ένας νεαρός άνδρας αγνώστου και απροσδιώριστου ηλικίας θα βγεί άπο την σπιλιά του και θα μας δώσει νέες πληροφορίες και νέο αέρα στις ζωές μας, θα βάλει τα πράγματα σε μια σειρά και θα συνταράξει με τις δηλώσεις του, ο συγκεκριμένος άντρας θα μας πεί τι είδε και πώς ένοιωσε στην σπιλιά εδώ και μήνες, το όνομα του ακόμα ελάχιστοι το ξέρουν άλλα μπορούμε να πούμε ότι θα δημοσιευθεί επίσημα σε λίγο καιρό, είναι έυσομος λευκό δέρμα και γαλανά ματάκια, για παραπάνω πληροφορίες παρακαλώ pm στην δημηουργό Κουέ


Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σίμφωνα με πληροφορίες καταφτάνει εντός λίγων μηνών ένα ανεξήγητο φενόμενο, το φενόμενο αυτό όπως λένε οι ιδικοί θα συνταράξει κάθε κύκλο και θα προκαλέσει σάλο, βάση πληροφοριών ένας νεαρός άνδρας αγνώστου και απροσδιώριστου ηλικίας θα βγεί άπο την σπιλιά του και θα μας δώσει νέες πληροφορίες και νέο αέρα στις ζωές μας, θα βάλει τα πράγματα σε μια σειρά και θα συνταράξει με τις δηλώσεις του, ο συγκεκριμένος άντρας θα μας πεί τι είδε και πώς ένοιωσε στην σπιλιά εδώ και μήνες, το όνομα του ακόμα ελάχιστοι το ξέρουν άλλα μπορούμε να πούμε ότι θα δημοσιευθεί επίσημα σε λίγο καιρό, είναι έυσομος λευκό δέρμα και γαλανά ματάκια, για παραπάνω πληροφορίες παρακαλώ pm στην δημηουργό Κουέ


Ευχαριστώ


:redface::redface::redface::redface:
:'(
:bigarmhug:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Συνεπώς η κοινωνία που εκπαιδεύεται στην βλακώδη υπερβολή, θα παράγει σε κάθε γύρο όλο και πιο υπερβολικά άτομα καθώς σε κάθε γύρο θα υπάρχουν όλο και λιγότερες εσωτερικές αντιδράσεις σε λύθαργο που όμως κρατάνε και κάποια όρια.

Συγκεκριμένα για τους νέους που μιλάμε βάλε ένα συν στην υπερβολή και λόγω του ενθουσιασμού που έχει αυτή η ηλικία και τη τάση που έχει να πορώνεται με κάθε τι στην προσπάθεια να καταλήξει κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στοιχεία σοκ: Κάθε χρόνο πνίγονται 35 παιδιά και έφηβοι.
Πρώτη η Ελλάδα σε θανάτους από πνιγμό

Παρασκευή 4 Μαΐου 2007


Mε τη θερμοκρασία να αγγίζει ήδη τους 30 βαθμούς Kελσίου και με τις επισκέψεις στη θάλασσα ολοένα και να πυκνώνουν, επανέρχεται στο προσκήνιο το μείζον ζήτημα των πνιγμών. Bάσει στοιχείων που παρουσίασε χθες στη Θεσσαλονίκη η Eταιρεία Mελέτης Πνιγμών, η Eλλάδα κατέχει την πρώτη θέση στην E.E. σε θανάτους από πνιγμό. Eνδεικτικό είναι ότι την 20ετία 1980-1999 αναφέρθηκαν σε πανελλήνιο επίπεδο 5.704 ακούσιοι πνιγμοί, οι οποίοι σε ποσοστό 88% αφορούσαν κυρίως ενηλίκους άνω των 20 ετών.


Σε ετήσια βάση στην Eλλάδα καταλήγουν από πνιγμό 35 παιδιά και έφηβοι, ενώ υπολογίζεται πως σε κάθε θύμα πνιγμού αντιστοιχούν τουλάχιστον τέσσερα περιστατικά παρ' ολίγον πνιγμού, εκ των οποίων πολλά έχουν μόνιμες νευρολογικές βλάβες. Σύμφωνα με στοιχεία του Kέντρου Έρευνας και Πρόληψης Παιδικών Aτυχημάτων και της Eλληνικής Eταιρείας Kοινωνικής Παιδιατρικής και Προαγωγής της Yγείας, οι θάνατοι από ατυχήματα πνιγμού αυξάνονται παράλληλα με την ηλικία, ενώ η πλειονότητα των ατυχημάτων (το 81%) συμβαίνει κυρίως κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών.

Tο 35% των επεισοδίων στην παιδική ηλικία είναι θανατηφόρο, ενώ, όσον αφορά τους υπερήλικες ασθενείς, τα στοιχεία είναι περιορισμένα, αν και αναφέρεται ότι ο πνιγμός είναι η πέμπτη αιτία θανάτου από ατύχημα.

Aναφερόμενος στα διαθέσιμα στατιστικά στοιχεία για την περίοδο 1985-1995, ο κ. Xρ. Πωγωνίδης, γενικός γιατρός, υποστήριξε ότι από τους 2.775 πνιγμούς που καταγράφηκαν το παραπάνω διάστημα το 87% αυτών συνέβη στη θάλασσα, η αναλογία ανδρών - γυναικών ήταν 3,5 προς 1 και ότι συχνά θύματα πνιγμού είναι οι νέοι άνδρες ηλικίας 20-39 ετών, λόγω της μεγάλης κολυμβητικής και καταδυτικής δραστηριότητας και της λήψης οινοπνευματωδών ποτών ή ναρκωτικών ουσιών.


Yψηλά ποσοστά πνιγμών στην Kέρκυρα

Iδιαίτερα σοβαρό είναι το πρόβλημα στην Kέρκυρα, καθώς, σύμφωνα με επιδημιολογική έρευνα που διεξήγαγε η πνευμονολογική κλινική του νοσοκομείου του νησιού, στο διάστημα 1999-2006 καταγράφηκαν 184 περιπτώσεις πνιγμού και 99 παρ' ολίγον πνιγμού. «Tα στοιχεία αυτά, εάν αναχθούν στον πληθυσμό της Kέρκυρας, που είναι περίπου 100.000 κάτοικοι, και τους τουρίστες κατά τη θερινή περίοδο, δίνουν μία ετήσια επίπτωση μεγαλύτερη από 10 πνιγμούς και 5 σοβαρά επεισόδια παρ' ολίγον πνιγμού ανά 100.000 κατοίκους ετησίως, επίπτωση που είναι πολύ μεγαλύτερη από εκείνη σε διεθνές επίπεδο» σημείωσε ο διευθυντής της πνευμονολογικής κλινικής του νοσοκομείο K. Xαΐνης. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας, εκτιμάται ότι σε ετήσια βάση 450.000 θάνατοι οφείλονται σε πνιγμό σε παγκόσμιο επίπεδο.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έγινε ένα Split για να κρατήσει αυτό το thread το χαρακτήρα του και να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την ενδιαφέρουσα κουβεντούλα για τις ειδήσεις εδώ: [Split]Ειδήσεις: Ενημέρωση ή πλύση εγκεφάλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top