Ιδέες για την αποφυγή πτώχευσης σε εταιρεία Ο.Ε.

xoriatis

Νεοφερμένος

Ο xoriatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειάς σας,
καλωςόρισα... :-)

ήθελα να ρωτήσω και να πώ το εξής...

η εταιρεία (ΟΕ) που έχω ανοίξει με τον συνεταιρό μου - δεν πάει καλά...
έχει οφειλές περίπου 100.000€ σε δάνεια και ανοικτούς λογ/σμούς
δεν χρωστάμε τίποτα στο δημόσιο / ΦΠΑ / Ταμεία (ΟΑΕΕ) / ΙΚΑ
μόνο σε Τράπεζες και πολύ λίγα σε προμηθευτές...

με τα σημερινά δεδομένα - αυξήσεις επιτοκίων δανείων - αυξήσεις ΔΕΗ, ΟΤΕ , ενοικιων κτλ / μειωμένη κίνηση στην αγορά - βλέπουμε ότι συνεχώς αυξάνεται ο δανεισμός +3000ευρώ κάθε μήνα...

και ήδη δεν μπορούμε να πάρουμε άλλα δάνεια και να ανταποκριθούμε... ωστόσο τα δάνεια που έχουμε πάρει είναι χωρίς προσημειώσεις και εξασφαλίσεις...

ο μόνος τρόπος επιβίωσης είναι να δουλεύουμε "μαυρα" (δίχως ταμεία, δίχως υποχρεώσεις προς το κράτος) με υπηρεσίες - όχι εμπόριο...

τι μπορούμε να κάνουμε για να τελειώσουμε "αναίμακτα" με τις τράπεζες και τα δάνεια...

ή έστω κάποια συμβουλή....

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι επειδή σε Ομόρρυθμη εταιρία οι εταίροι ευθύνονται με την περιουσία τους πιστεύω ότι το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να μιλήσετε με την τράπεζα μήπως δεχτούν διακανονισμό. Πιστεύω κάποιο κόλπο θα βρουν να πάρουν τα λεφτά του έστω και μακροπρόθεσμα για να αποφύγουν κατασχέσεις, πλειστηριασμούς και δικαστήρια.
Ότι και να γίνει σας εύχομαι να περάσετε την φάση όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερη η πτώχευση αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν θα επέλεγα αύξηση χρέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πράγματι, μιας και είσαι ΟΕ τα πράγματα είναι δύσκολα. Εξάλλου για αυτό σου έδιναν και εύκολα δάνεια. Π.χ. στην ΕΠΕ μου βγάζουν το λάδι ακόμη και για πιστωτική κάρτα

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις από διακανονισμό, μάλιστα για μεγαλύτερη πειθώ παρουσίασε τους την νέα στρατηγική. Ασχολήσου ΜΟΝΟ με υπάλληλους που ασχολούνται ΜΟΝΟ με εταιρίες, οι υπάλληλοι που ασχολούνται με 100% retail υπηρεσίες σε αντιμετωπίζουν σαν έναν ακόμη άνθρωπο που απλά δεν μπορεί να πληρώσει τις δόσεις.

Τέλος, αν ο προμηθευτής σου επιτρέπει πίστωση π.χ. με 10% τότε προτίμησε αυτόν παρά σε ανοιχτό λογαριασμό. Σχεδόν πάντα, οι προμηθευτές είναι πιο ανθρώπινοι από τις τράπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoriatis

Νεοφερμένος

Ο xoriatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@Exposed_Bone Τι εννοείς "...αν ο προμηθευτής σου επιτρέπει πίστωση π.χ. με 10%..." - εννοείς να αγοράζω με 10% ακριβότερα δίνοντας μου μεγαλύτερη ΠΙΣΤΩΣΗ σε χρόνο;

"νέα στρατηγική;" - πίστεψε με δεν υπάρχει κάτι που δεν δοκίμασα και δοκιμάζω... εξάλλου πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν το έχω μόνο εγώ αλλά όλοι (η καλύτερα, οι περισσότεροι).. :-(

Όταν εννοώ πτώχευση εννόω λύση της εταιρείας... σε ότι αφορά τις Τράπεζες υπάρχει το θέμα πτώχευσης... δίοτι και με διακανονισμό δόσεων πάλι δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να τα καταφέρω (διότι το max στις επιχειρήσεις είναι 7 έτη αποπληρωμής)...

Τι μπορεί να μου κάνει η Τράπεζα αν δεν αποληρώσω τα δάνεια της ΟΕ... (δεν έχω τίποτα στο όνομα μου - εκτός απο αυτοκίνητο - το οποίο μπορεί να αλλάξει όνομα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoriatis

Νεοφερμένος

Ο xoriatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Διάβασα αυτό εδώ:
https://yannakas.me/2010/06/27/bankruptcy-individual/

Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τι γίνετε στην περίπτωση της Ο.Ε.

Και κατα πόσο είναι δυνατό να ανοίξω μια Ατομική μετα την λύση της Ο.Ε. για την εξυπηρέτηση των πελατών μου;

Και κατα πόσο μπορώ να αποφύγω το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoriatis

Νεοφερμένος

Ο xoriatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
...καμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
..

η εταιρεία (ΟΕ) που έχω ανοίξει με τον συνεταιρό μου -

...

https://yannakas.me/2010/06/27/bankruptcy-individual/...
Αλλά η αλήθεια είναι ...

Και κατα πόσο είναι δυνατό να ανοίξω μια Ατομική μετα την λύση της Ο.Ε. για την εξυπηρέτηση των πελατών μου;

Και κατα πόσο μπορώ να αποφύγω το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) ;

-Τελικά, έχετε συνέταιρο; Γιατί βλέπω, ότι στη συνέχεια αναφέρεστε μόνον στον εαυτό σας:redface:
-Το ΤΕΒΕ δεν το αποφεύγει πια κανείς...Σε λίγο καιρό, ακόμη κι αν συλλάβουν κάποιον, πχ άνεργο, να σκέφτεται ("διανοία κυρίου" που λέμε) ν ' ανοίξει κανένα ψιλικατζίδικο στο χωριό του (εγκατελειμένο κι' αυτό εδώ και 20 χρόνια, από το 90% των ζώντων "δημοτών" του!), θα του ζητήσουν "αποδείξεις", ότι δεν το έκανε!:devil::devil:
-Προσωπικά, ούτως εχόντων των πραγμάτων σας, θα είστε όμηρος του "συστήματος", μέχρις εξοφλήσεως των "ληξιπροθέσμων κι απαιτητών", της νυν Ο.Ε.:redface:! Μία "ιδέα" θα ήταν απλά, να πουλήσετε...τους πελάτες σας! Να γίνεται δηλαδή πωλητής μίας νέας εταιρείας, στην οποία θα ήσασταν αφανής εταίρος:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoriatis

Νεοφερμένος

Ο xoriatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
-Τελικά, έχετε συνέταιρο; .......
Προσωπικά, ούτως εχόντων των πραγμάτων σας, θα είστε όμηρος του "συστήματος", μέχρις εξοφλήσεως των "ληξιπροθέσμων κι απαιτητών", της νυν Ο.Ε
....................
Μία "ιδέα" θα ήταν απλά, να πουλήσετε...τους πελάτες σας! Να γίνεται δηλαδή πωλητής μίας νέας εταιρείας, στην οποία θα ήσασταν αφανής εταίρος:redface:...

Εχω συνέταιρο... γι' αυτό και η Ο.Ε. ... απλώς στο forum μιλάω μόνος :-)
Οταν λές όμηρος το συστήματος - δηλαδή - φέρε ένα παράδειγμα....
Να πουλήσω τους πελάτες μου... ευχαρίστως - ποιός θα τους αγοράσει - ευχαρίστως να πουλήσω και την επιχείρηση... Μακάρι να έδινα το 100% της επιχείρησης και να δούλευα ως υπάλληλος... η επιχείρηση δουλεύει απο το 98... και ναι για 100 ψωροχιλιάρικα σε κανα 6μηνο δεν θα υπάρχει σύμφωνα με τα στατιστικά.. και αν με ρωτάτε ποια η αξία της - σίγουρα πάνω απο 2 εκατομύρια... αλλά έλα που τα πράγματα δεν πάνε καλά γενικότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top