Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λες και μας περίσσευε ευτυχία, οπότε έπρεπε να θεσπίσουμε και κάποιους κανόνες για την acceptable επίτευξη της. Το να καταφέρει κάποιος να είναι ευτυχισμένος χωρίς να βλάπτει τους άλλους δεν αρκεί, πρέπει να συμφωνεί και με τα πρέπει του φύλου του και οποιασδήποτε άλλης κοινωνικής ομάδας στην οποία ανήκει (συνήθως χωρίς να το έχει επιλέξει).

Ε ρε καημένη ανθρωπότητα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
πρέπει να συμφωνεί και με τα πρέπει του φύλου του και οποιασδήποτε άλλης κοινωνικής ομάδας στην οποία ανήκει (συνήθως χωρίς να το έχει επιλέξει).

Ε ρε καημένη ανθρωπότητα :/:


Αυτών που θέλεις να πείς το νόημα, φαίνεται οτι βρίσκεται αποκρυσταλλωμένο όταν λές : συνήθως χωρίς ν α το έχει επιλέξει Ασυνήθως δηλαδή, τί θα μπορούσε να επέλεγε ;

Όσο για την ανθρωπότητα, βγάλε τις μάσκες να σε δούμε πρώτ'απο όλα και μετά ρώτα την άν έχει πάθει κάτι απο εμένα και τί θα περίμενε απο τους άλλους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτών που θέλεις να πείς το νόημα, φαίνεται οτι βρίσκεται αποκρυσταλλωμένο όταν λές : συνήθως χωρίς ν α το έχει επιλέξει Ασυνήθως δηλαδή, τί θα μπορούσε να επέλεγε ;
Μη χαίρεσαι, δεν έβγαλες κανένα λαυράκι. Αναφέρομαι σε οποιαδήποτε άλλη κοινωνική ομάδα στην οποία θα μπορούσε να επιλέξει να ανήκει, πχ κάποιο κόμμα.

Όσο για την ανθρωπότητα, βγάλε τις μάσκες να σε δούμε πρώτ'απο όλα και μετά ρώτα την άν έχει πάθει κάτι απο εμένα και τί θα περίμενε απο τους άλλους !!!
5 χρόνια είμαι εδώ και τα περισσότερα τακτικά μέλη με έχουν γνωρίσει και από κοντά. Δεν ξέρω πόσο περισσότερο νοείται να μη φοράς μάσκα σε ένα φόρουμ. Σόρρυ φίλε, το δέρμα μου είναι αυτό, deal with it :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μη χαίρεσαι, δεν έβγαλες κανένα λαυράκι
Κρυσή μου, Μάξιμο ντέν ξέρει ψαρεύει . . .

5 χρόνια είμαι εδώ και τα περισσότερα τακτικά μέλη με έχουν γνωρίσει και από κοντά. Δεν ξέρω πόσο περισσότερο νοείται να μη φοράς μάσκα σε ένα φόρουμ.

Σόρρυ φίλε, το δέρμα μου είναι αυτό, deal with it :P

Καλή μου για το Άβαταρ λέω, βγάλε τις κουκούλες . . .

Ευκαριστώ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας και να θυμάστε οτι πάντα κρίνουμε απόψεις κι όχι ανθρώπους.

Καλή συνέχεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεδομένου ότι στο παρόν θέμα έχω εκθέσει απόψεις μου κάπου 450-500 μηνύματα πίσω, θα μου επιτρέψετε να μην εμπλακώ εκ νέου σε μια αντιπαράθεση την οποία θεωρώ εξ' αρχής αδιέξοδη καθώς το χάσμα που χωρίζει τις εκ διαμέτρου αντίθετες εκφραζόμενες απόψεις είναι τόσο βαθύ όσο και τα βιώματα και οι ιδεολογικοκοινωνικές τοποθετήσεις για να μην πω αγκυλώσεις των συμμετεχόντων.
Ναι, έχεις τόσο δίκιο! Είναι τελείως αδιέξοδη η συζήτηση. Προσωπικά, υποστήριξα τους ομοφυλόφυλους στο συγκέκριμενο θέμα (και γενικότερα βέβαια) και δεν κέρδισα κάτι από το όλο θέμα. Μόνο πίκρα και πολλά νεύρα. Δεν ξέρω αν κάποιοι βοηθήθηκαν αλλά είναι κρίμα γιατί θα μπορούσε να γίνει τόσο ωραία συζήτηση και αντί για αυτό τρωγόμαστε μεταξύ μας (δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω). Κρίμα...
Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας και να θυμάστε οτι πάντα κρίνουμε απόψεις κι όχι ανθρώπους.

Καλή συνέχεια.:)
Έχει να ανοίξει και να ξανακλείσει το θέμα! Ου... ένα σωρό φορές ακόμα. Σωστή η υπενθύμιση πάντως αν και ίσως θα έπρεπε να κλείσει οριστικά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Έχει να ανοίξει και να ξανακλείσει το θέμα! Ου... ένα σωρό φορές ακόμα. Σωστή η υπενθύμιση πάντως αν και ίσως θα έπρεπε να κλείσει οριστικά το θέμα.

αυτό θα ικανοποιούσε μόνο όσους αρέσκονται να το χαλάνε :) - βέρυ ανφέαρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να είστε κόσμιοι στις εκφράσεις σας και να θυμάστε οτι πάντα κρίνουμε απόψεις κι όχι ανθρώπους.
προτιμω να κρινω συμπεριφορες και οχι ανθρωπους..;)

σε ποσες μερες λετε να ξανακλείσει?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το θέμα θα ανοίγει και θα ξανακλείνει όσο δεν κατανοούν οι άνθρωποι του forum την βαρύτητα του, τι θα λέγατε να κάναμε ένα θέμα "Πρέπει τελικά οι γυναίκες να ψηφίζουν;", κάπως έτσι είναι στα δικά μου μάτια αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μάλλον αυτοί που έβαλαν τις αρνητικές, (δεν ανήκω σε αυτούς) δεν κατάλαβαν αυτό που ήθελες να πεις και διευκρίνισες στο δεύτερο μήνυμά σου.
Ήταν ασαφές καθώς φάνηκε να συμφωνείς με τη στέρηση του δικαιώματος ψήφου από τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχει κάποιο δίκιο ο φίλος Στράτος, καθώς ανάμεσα στο ζήτημα που συζητάμε εδώ και στο ζήτημα της ψήφου των γυναικών, υπάρχουν σημαντικές αναλογίες. Σε άλλες εποχές, οι γυναίκες ήταν σχεδόν εξίσου ή και περισσότερο θύματα διακρίσεων, όσο οι ομοφυλόφιλοι σήμερα. Μάλιστα, η συζήτηση για την παροχή δικαιώματος ψήφου στις γυναίκες, ήταν στην εποχή της, ακόμη πιο έντονες, απ' ό,τι βιώνουμε στο παρόν θέμα. Σταδιακά οι δυτικές κυρίως κοινωνίες προσαρμόστηκαν και οι γυναίκες απέκτησαν με τον καιρό τη θέση που τους αναλογεί. Η ίδια πορεία για τους ομοφυλόφιλους, δεν έχει φτάσει ακόμη στο τέρμα της και ο δρόμος δεν είναι στρωμένος ακριβώς με ροδοπέταλα.

Η ισχυρή πολεμική και οι σκληρές αντιπαραθέσεις, η φορτισμένη ατμόσφαιρα που διαρκώς μυρίζει μπαρούτι, η εχθρότητα που εκδηλώνεται μεταξύ των υποστηρικτών των αντικρουόμενων απόψεων, είναι κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά στο στέκι, όπου συνήθως κυριαρχεί ήπιο κλίμα στις συζητήσεις και οπωσδήποτε δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Ίσως να μην μπορεί να βγει κάποιο οριστικό συμπέρασμα, ωστόσο η αμφιλεγόμενη και φλέγουσα πορεία του μας δίνει μια ρεαλιστική εικόνα του κατά πόσον η κοινωνία μας είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο, υπενθυμίζοντας το αιώνιο συμπέρασμα, ότι οι δημοκρατικές κατακτήσεις δεν χαρίζονται, αλλά κερδίζονται δια πυρός και σιδήρου.

Η συζήτηση συνεχίζεται και θα συνεχίζεται όσο οι στεκίτες την τιμούν με την παρουσία τους και στο βαθμό που δεν ξεπερνιούνται τα εσκαμμένα του έστω θερμού διαλόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το θέμα θα ανοίγει και θα ξανακλείνει όσο δεν κατανοούν οι άνθρωποι του forum την βαρύτητα του, τι θα λέγατε να κάναμε ένα θέμα "Πρέπει τελικά οι γυναίκες να ψηφίζουν;", κάπως έτσι είναι στα δικά μου μάτια αυτό το θέμα...
Τώρα κατάλαβα τί φταίει ; Φταίνε οι γυναίκες τελικά που κατάφεραν να ψηφίζουν και γι'αυτό τα γκάλοπ της MRB τρελαίνονται.
Ξέρεις εννοώ εκείνες τις παλιές γυναίκες που είχαν και αρχ... φτού μή μου πείς το έσωσα, παραλίγο και θα έκανα και την ντίτ!!!
Δέν εννοώ βέβαια τις σημερινές imitation που διεκδικούν την ισότητα !!!:eek::eek::eek:
Αλλά μεγάλο όνομα και η ισότητα σήμερα, για να γίνεις ίσος σήμερα θα πρέπει να είσαι και όμοιος !!!:whistle::whistle::whistle:
Για να είσαι όμοιος όμως θα πρέπει να κρατάς το σκουληκάκι και όχι να το κόβεις και να το πετάς στην γάτα !
Βαρέθηκα και δέν συνεχίζω άλλο, αλλά έχω να προσθέσω κάτι για τις αρνητικές .
Βρέ κοντρατζούδες τί θα καταλάβετε ; Βάλτε όσες θέλετε. Να μή χορτάσετε ρέ !!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα τί φταίει ; Φταίνε οι γυναίκες τελικά που κατάφεραν να ψηφίζουν και γι'αυτό τα γκάλοπ της MRB τρελαίνονται.
Ξέρεις εννοώ εκείνες τις παλιές γυναίκες που είχαν και αρχ... φτού μή μου πείς το έσωσα, παραλίγο και θα έκανα και την ντίτ!!!
Δέν εννοώ βέβαια τις σημερινές imitation που διεκδικούν την ισότητα !!!:eek::eek::eek:
Αλλά μεγάλο όνομα και η ισότητα σήμερα, για να γίνεις ίσος σήμερα θα πρέπει να είσαι και όμοιος !!!:whistle::whistle::whistle:
Για να είσαι όμοιος όμως θα πρέπει να κρατάς το σκουληκάκι και όχι να το κόβεις και να το πετάς στην γάτα !
Βαρέθηκα και δέν συνεχίζω άλλο, αλλά έχω να προσθέσω κάτι για τις αρνητικές .
Βρέ κοντρατζούδες τί θα καταλάβετε ; Βάλτε όσες θέλετε. Να μή χορτάσετε ρέ !!!!!!!!!!

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά φαντάζομαι ότι είναι σεξιστικό; Δεν μπορώ να καταλάβω πως θίγονται θέματα όπως η ισότητα των ανθρώπων η οποία είναι αυτονόητη και οι αντιδράσεις είναι τόσο μικρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους. Και για να γίνω πιο σαφής και θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο δογματικός καθ' ότι δε διευκολύνεις τη συζήτηση αλλά την πολώνεις ακόμα περισσότερο, δεν περιλαμβάνεται πουθενά στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου κάποια διάταξη η οποία να αναφέρεται στους ομοφυλοφίλους και αν και γίνεται σεβαστή η προσωπική επιλογή κάποιου δεν υπάρχει κανένας οργανισμός διεθνής ο οποίος να υποχρεώνει κάποιο κράτος να θεωρεί ισόκυρη την ομοφυλοφιλική σχέση με τον γάμο δυο ανθρώπων από διαφορετικό φύλο. Τέτοιοι παραλληλισμοί νομίζω είναι τελείως άτοποι και αν μη τι άλλο υποβιβάζουν τους αγώνες που είχαν γίνει στο παρελθόν για άλλα πολύ πιο σημαντικά θέματα.

Η ισότητα των ανθρώπων σύμφωνα και με τη διακήρυξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αφορά στην προστασία της ζωής, της περιουσίας, στην ίση μεταχείριση από το νόμο σε περίπτωση δίκης και στην αξιοπρέπεια του ανθρώπου και αυτά δεν μπορεί να τα καταπατήσει κανένα κράτος. Τα υπόλοιπα είναι δικαιώματα τα οποία παραχωρούνται από ένα κράτος και είναι στη διακριτική του ευχέρεια αν θα τα δώσει ή όχι. Παραδείγματος χάριν, αν έχεις διαπράξει κάποια συγκεκριμένα εγκλήματα, το κράτος σου αφαιρεί τη δυνατότητα να ψηφίσεις ή να φύγεις από τη χώρα. Αντιστοίχως, μπορεί αν συντρέχουν κάποιοι λόγοι, να σου αρνηθεί το δικαίωμα να παντρευτείς (π.χ. άνθρωποι με νοητικές αναπηρίες). Έτσι λοιπόν (χωρίς να σημαίνει ότι κάνω κάποιον παραλληλισμό των περιπτώσεων) δεν υποχρεώνει καμία ανώτερη αρχή ή διάταξη ένα κράτος να επιτρέψει να αναγνωριστεί η σχέση των ομοφυλοφίλων ισόκυρη με το γάμο ή ακόμα περισσότερο να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ένα τέτοιο ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους.

[FONT=verdana,arial]'Αρθρο 4 - (Ισότητα των Ελλήνων)

1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Χμ... νομίζω ότι το ελληνικό σύνταγμα μας δείχνει ξεκάθαρα ότι όλοι οι πολίτες θα έπρεπε να είχαν ίσα δικαιώματα... Όχι δεν πιστεύω ότι τέτοια ζητήματα θα έπρεπε να αποφασίζονται από τον λαό, ο οποίος είναι ένας συντηρητικός θεσμός. Εξάλλου όπως είπες κάποιες χώρες έχουν μέχρι τώρα θεσπίσει και εξασφαλίσει την νομική ισότητα όλων των πολιτών τους, η πλειονότητα αυτών των χωρών όμως είναι χώρες με άφταστες συνθήκες διαβίωσης και πολύ καλό σύστημα παιδείας (πχ. Σουηδία). Νομίζω ότι τα επιχειρήματα σου δεν πατούν σε γερές βάσεις. Τέλος ήδη στην ελληνική νομοθεσία προβλέπεται η ισότητα των ομοφυλόφιλων πολιτών με τους άλλους, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεις ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι μια πίτα που ανήκει στην πλειοψηφία και θα της μοιράσει όπως θέλει αυτή.

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους. Και για να γίνω πιο σαφής και θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο δογματικός καθ' ότι δε διευκολύνεις τη συζήτηση αλλά την πολώνεις ακόμα περισσότερο, δεν περιλαμβάνεται πουθενά στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου κάποια διάταξη η οποία να αναφέρεται στους ομοφυλοφίλους και αν και γίνεται σεβαστή η προσωπική επιλογή κάποιου δεν υπάρχει κανένας οργανισμός διεθνής ο οποίος να υποχρεώνει κάποιο κράτος να θεωρεί ισόκυρη την ομοφυλοφιλική σχέση με τον γάμο δυο ανθρώπων από διαφορετικό φύλο. Τέτοιοι παραλληλισμοί νομίζω είναι τελείως άτοποι και αν μη τι άλλο υποβιβάζουν τους αγώνες που είχαν γίνει στο παρελθόν για άλλα πολύ πιο σημαντικά θέματα.

οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γράφτηκαν από ανθρώπους που δεν επαναπαύονταν από όσα γράφουνε ήδη οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γράφτηκαν από ανθρώπους που δεν επαναπαύονταν από όσα γράφουνε ήδη οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

Οι διακηρύξεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γράφτηκαν απο ανθρώπους οι οποίοι αγωνίστηκαν και πάλεψαν για ιδέες και ιδανικά .
Ποιες ιδέες και ιδανικά αναφύονται απο την ομοφυλοφιλία ;
Βρες μου έναν χαρακτηρισμό για τους ομοφυλόφιλους, ο οποίος άν τον γράψεις εδώ μέσα θα σε επαινεί γι'αυτό που ενδεχομένως μπορεί να είσαι.
Είναι Αίολο το επιχείρημά σου και αυτό γιατι προέρχεσαι απο μια κοινωνία και είσαι υποχρεωμένος να λειτουργείς μέσα σε αυτήν .
Αν είσαι ομοφυλόφιλος αδυνατείς να είσαι συνεχιστής αυτής της κοινωνίας, αλλά και οι αδυναμίες που προκύπτουν απο την ομοφυλοφιλία, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να σου αναθέσουν τον ρόλο του θεματοφύλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[FONT=verdana,arial]'Αρθρο 4 - (Ισότητα των Ελλήνων)

1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

.................................
[/FONT]
Βεβαίως και έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις οι Ελληνίδες . Ένα βασικό είναι να τεκνοποιήσουν για την συνέχιση της Ελλάδας.
Όσο για τους Έλληνες υποχρέωση έχουν να βοηθήσουν τις Ελληνίδες πράττοντας τα απαραίτητα που είναι και αυτονόητα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιες ιδέες και ιδανικά αναφύονται απο την ομοφυλοφιλία ;
Βρες μου έναν χαρακτηρισμό για τους ομοφυλόφιλους, ο οποίος άν τον γράψεις εδώ μέσα θα σε επαινεί γι'αυτό που ενδεχομένως μπορεί να είσαι.
Ο,τι δεν είναι προτέρημα είναι ελάττωμα; :confused:

Είναι Αίολο το επιχείρημά σου και αυτό γιατι προέρχεσαι απο μια κοινωνία και είσαι υποχρεωμένος να λειτουργείς μέσα σε αυτήν .
Αν είσαι ομοφυλόφιλος αδυνατείς να είσαι συνεχιστής αυτής της κοινωνίας, αλλά και οι αδυναμίες που προκύπτουν απο την ομοφυλοφιλία, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να σου αναθέσουν τον ρόλο του θεματοφύλακα.
Δηλαδή (και συνδυάζοντας το με το παρακάτω) όποιος δεν μπορεί/θέλει να κάνει παιδιά, είναι κοινωνικό μίασμα;
Υπάρχουν άνθρωποι με επιτεύγματα πού ωφέλησαν την κοινωνία πολύ περισσότερο από το να είχαν αυξήσει το πρόβλημα του υπερπληθυσμού κατά άλλα 1-10 άτομα (κάποιοι εξ'αυτών και ομοφυλόφιλοι). Φαντάζομαι αυτό είναι αρκούντως προφανές ώστε να μην χρειάζεται να αναφέρω και παραδείγματα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο,τι δεν είναι προτέρημα είναι ελάττωμα; :confused:


Δηλαδή (και συνδυάζοντας το με το παρακάτω) όποιος δεν μπορεί/θέλει να κάνει παιδιά, είναι κοινωνικό μίασμα; ...............................................................................................
Όχι, προσωπικά εγώ δεν τον χαρακτηρίζω μίασμα .
Θα τον ρωτούσα όμως, αφού δεν θέλει να κάνει παιδιά, γιατί θέλει να υιοθετήσει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top