Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως μου άρεσε παρά πολύ η υπηρεσία safetyweb. Οι εταιρία αυτή συντάσει reports που αφορούν τις κινήσεις των παιδιών σου στα Social Networks

Διαφωνώ. Με το παιδί πρέπει να υπάρχει επικοινωνία ώστε να σε ενημερώσει αν του συμβαίνει κάτι κι όχι να ασχολείσαι με χίλια δυο άλλα άσχετα πράγματα και να κοιτάς το παιδί σου από την κλειδαρότρυπα για να μην μπλέξει πουθενά! Οποία υποκρισία! Αν δε θες να μπλέξει πουθενά, παράτα τα άσχετα με τα οποία ασχολείσαι κι ασχολήσου μαζί του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Himela, ξεχνάς ότι και το παιδί και ο γονέας είναι άνθρωποι και όπως όλοι οι άνθρωποι θέλουν τον προσωπικό τους χώρο και χρόνο. Φυσικά δεν ισχυρίζομαι να παραμελήσει ο γονέας το παιδί και να ασχολείται συνέχεια μόνο με τα δικά του hobbies.

Παρόλο αυτά και εγώ δε συμφωνώ με αυτή την εταιρία, νομίζω πως αν γίνει αντιληπτή αυτή η κίνηση του γονέα από το παιδί τότε θα υπάρξουν δυσάρεστες συνέπειες.

Το ιδανικότερο για εμένα θα ήταν η συζήτηση γονέα-παιδιού αλλά όχι σε τόσο στενά και ασφυκτικά όρια που το θέτει η Himela.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διαφωνώ. Με το παιδί πρέπει να υπάρχει επικοινωνία ώστε να σε ενημερώσει αν του συμβαίνει κάτι κι όχι να ασχολείσαι με χίλια δυο άλλα άσχετα πράγματα και να κοιτάς το παιδί σου από την κλειδαρότρυπα για να μην μπλέξει πουθενά! Οποία υποκρισία! Αν δε θες να μπλέξει πουθενά, παράτα τα άσχετα με τα οποία ασχολείσαι κι ασχολήσου μαζί του!
Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...
Πέστα! Εγώ έχω αρχίσει να κρύβω ακόμη και από τον εαυτό μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...

Κι είναι λύση το να βάζεις "κοριούς" στο παιδί σου;:hmm:

Έχω προσωπική εμπειρία με τον πατέρα μου και θέλω να σου πω οτι είναι κάτι που με απογοήτευσε, με θύμωσε και με στεναχώρησε τόσο πολύ που δε θα το ξεχάσω κι ούτε θα το συγχωρήσω ποτέ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...
Δεν θα το λεγα. Όπως και με τους φίλους, δεν έχεις λόγο να κρύψεις κάτι αν ξέρεις ότι δεν θα απογοητευτεί (επειδή πιστεύει σε σένα ο,τι και να γίνει) και δεν θα σε κατακρίνει. Ευτυχώς στάθηκα τυχερή και έχω τέτοια σχέση με τη μητέρα μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θα το λεγα. Όπως και με τους φίλους, δεν έχεις λόγο να κρύψεις κάτι αν ξέρεις ότι δεν θα απογοητευτεί (επειδή πιστεύει σε σένα ο,τι και να γίνει) και δεν θα σε κατακρίνει. Ευτυχώς στάθηκα τυχερή και έχω τέτοια σχέση με τη μητέρα μου. :)
Συμφωνώ, αλλά πόσοι γονείς είναι φίλοι με τα παιδιά τους; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά πόσοι γονείς είναι φίλοι με τα παιδιά τους; :)
Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός το ζήτημα αυτό αλλάζει προς το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός το ζήτημα αυτό αλλάζει προς το καλύτερο.
Ε ναι, όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνει το παιδί, καλυτερεύει η κατάσταση! Σωστά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά πόσοι γονείς είναι φίλοι με τα παιδιά τους; :)

Ελάχιστοι. Γιατί είναι δύσκολο και από την πλευρά του παιδιού. Εγώ ποτέ μου δεν είδα γονείς μου σαν φίλους μου,γιατί πολύ απλά δεν ήταν και δεν είναι και δεν θα είναι κάτι τέτοιο. Είμαι την άποψης ότι αυτοί οι βασικοί ρόλοι δεν πρέπει να συγχέονται. Δεν είναι φίλοι μου. Είναι όμως δυο ενήλικες και μεγαλύτεροί μου, που θέλουν το καλό μου. Τους εμπιστεύομαι, τους αγαπάω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητήσω μαζί τους για το υπόλοιπο κομμάτι της ζωής μου. Για την ακρίβεια, η μητέρα μου ξέρει τα πάντα για εμένα. Και δεν έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να με πιέσει να της μιλήσω. Αυτό χρειάζονται τα παιδιά. Φίλους έχουν. Χρειάζονται έναν ενήλικα να μπορούν να συζητήσουν ελεύθερα, χωρίς φόβο που να τον εμπιστεύονται να νιώθουν και να εισπράττουν τα ίδια τα παιδιά την εμπιστοσύνη των γονέων τους..:redface:
Τώρα όσο για το συγκεκριμένο θέμα... Το φατσοβιβλίο είναι ένα πολύ καλό "εργαλείο" επικοινωνίας με ανθρώπους που σας χωρίζει μία κάποια απόσταση. Δεν χρησιμοποιείται όμως σωστά, αλλά έχει καταντήσει ένα παιχνίδι. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί πλέον...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάντως μου άρεσε παρά πολύ η υπηρεσία safetyweb. Οι εταιρία αυτή συντάσει reports που αφορούν τις κινήσεις των παιδιών σου στα Social Networks

Lol. Τι άλλο θα κάνουν πια; Αν ήταν στο χέρι μου θα την εξαφάνιζα τη σελίδα αυτή.
Ο καθένας έχει τη προσωπική του ζωή, και υπάρχουν πράγματα που μοιράζεται με τον χ,ψ άνθρωπο στο διαδίκτυο. Ο γονιός δεν έχει δικαίωμα να τρυπώνει σε αυτά.:confused:

Στη τελική αν έχει υποψίες για κάτι, ας κάτσει να του μιλήσει όχι να περιφέρεται σε τέτοιες σελίδες. Τζίζους:confused:


Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...

Αυτό πρέπει να το σεβαστούν λοιπόν οι γονείς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Lol. Τι άλλο θα κάνουν πια; Αν ήταν στο χέρι μου θα την εξαφάνιζα τη σελίδα αυτή.
Ο καθένας έχει τη προσωπική του ζωή, και υπάρχουν πράγματα που μοιράζεται με τον χ,ψ άνθρωπο στο διαδίκτυο. Ο γονιός δεν έχει δικαίωμα να τρυπώνει σε αυτά.:confused:

Στη τελική αν έχει υποψίες για κάτι, ας κάτσει να του μιλήσει όχι να περιφέρεται σε τέτοιες σελίδες. Τζίζους:confused:
Σαφώς και μια τέτοια υπηρεσία είναι για ακραίες και σημαντικές περιπτώσεις. Ωστόσο καμία φορά το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα όποτε δεν θα τα αναφέρει. Π.χ. είσαι σίγουρη ότι μπορεί κάποιος 15χρόνος να ξεχωρίσει κάποιον "φίλο" που ψάχνει άτομα για την αίρεση του;

Και στην τελική, η συγκεκριμένη σελίδα είναι κάτι ανάλογο του ιδιωτικού ντετέκτιβ. Αν είναι ανήθικη πρέπει να καταργήσουμε και τους ντετέκτιβ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Σαφώς και μια τέτοια υπηρεσία είναι για ακραίες και σημαντικές περιπτώσεις. Ωστόσο καμία φορά το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα όποτε δεν θα τα αναφέρει. Π.χ. είσαι σίγουρη ότι μπορεί κάποιος 15χρόνος να ξεχωρίσει κάποιον "φίλο" που ψάχνει άτομα για την αίρεση του;

Ναι, αλλά νομίζεις οι γονείς θα κάτσουν να περιμένουν το ακραίο; Άσε που οι περισσότεροι θα μπουν στη διαδικασία μόνο από περιέργεια για να έχουν πλήρη εικόνα του παιδιού τους. Αρρωστημένοι γονείς, αλλά υπάρχουν.:/:


Και στην τελική, η συγκεκριμένη σελίδα είναι κάτι ανάλογο του ιδιωτικού ντετέκτιβ. Αν είναι ανήθικη πρέπει να καταργήσουμε και τους ντετέκτιβ!

Να τους καταργήσουμε και αυτούς!:pfff:
χααχ.

Βασικά απ' ό,τι είδα, στο σάιτ αυτό μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ε-μέιλ και να σου βγάλει πληροφορίες or κάτι παρόμοιο. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο και θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν και άκυροι εκτός από γονείς.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά απ' ό,τι είδα, στο σάιτ αυτό μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ε-μέιλ και να σου βγάλει πληροφορίες or κάτι παρόμοιο. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο και θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν και άκυροι εκτός από γονείς.:confused:
Αυτό είναι demo των δυνατοτήτων, και το μόνο που κάνει είναι να τραβάει πληροφορίες που είναι ορατές σε όλο το κόσμο από τα διάφορα social networks. Κάτι τέτοιο μπορεί να στηθεί μέσα σε μια μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το Facebook...??:hmm::hmm:
Είναι κώδικας εποικηνωνίας για παιδιά νεαράς ηλικίας...??:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εμας τους φοιτητες μας βοηθα στο να βλεπουμε το πως ειναι και τι κανουν οι δικοι μας και οι φιλοι μας (φυσικα υπαρχουν και τα τηλεφωνα)οταν δεν ειμαστε κοντα.(Στις διακοπες live επαφη εννοειται)Οταν δεν υπαρχει εθισμος,κατι δεν ειναι κατ'αναγκην κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις. Κάποιοι μιλάνε για φακέλωμα.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα καλό μέσο δικτύωσης, ιδίως για τη σχολή.

(Νομίζω υπάρχει ήδη γενικό θέμα για το facebook)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα καλό μέσο δικτύωσης, ιδίως για τη σχολή.
Σωστηηη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ειναι ρουφιαναδικο και απολυτως βαρετο(απ'οτι εχω δει απο αλλους που εχουν)..Ειναι ανουσιο..Αν θες να επικοινωνησεις με φιλους και τα σχετικα κανε το με αλλους τροπους..Οχι μ'αυτον!Ας μην ακολουθουμε τη μαζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure Insanity

Νεοφερμένος

Η Pure Insanity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ω ναι. Άχρηστο απολύτως, φακέλωμα ναι, με ένα σωρό ειδοποιήσεις κάθε τρία δευτερόλεπτα για το ποιος τα έφτιαξε με ποια, για την φωτογραφία του ταδε που έχει 984084 likes, για τα group 'Και μένα με λένε Αφροξυλάνθη, είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Παρθένο, Δία στον Ζυγό και με ανάδρομο Ερμή'. 'Ασε που έχει πολλές πιθανότητες να αποκαλυφθεί κάποιος αν λέει ψέματα τύπου: '-ναι μωρό μου δεν μπορούμε να βγούμε είμαι πολύ άρρωστη, θα πέσω να κοιμηθώ' (και μετά από 10 λεπτά κάνει update στο facebook) : 'τρελό clubbing απόψε με τις κολλητουλίνεΖzZz μου' , και το βλέπει ο δικός της και καταλαβαίνει ότι του είπε ψέματα. Παλαβό λίγο αυτό ναι, αλλά αν το καλοσκεφτείς, ένα σωρό άνθρωποι έχουν χάσει την δουλειά τους λόγω facebook για κάτι παρόμοιο.
Επίσης δημιουργεί κενά στις ανθρώπινες σχέσεις, με το flirt μέσω υπολογιστή να προτίμαται από αρκετούς, καθώς μια virtual χυλόπιτα χωνεύεται πάντα πιο εύκολα από μια κανονική.

Τελειώνοντας, πιστεύω πως το facebook ωφελεί μόνο αν έχεις φίλους τους κανονικούς σου φίλους, κάνεις απλή χρήση του και όχι κατάχρηση, και γενικότερα δεν σπαταλάς όλη σου την zωή σε αυτό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top