Πόσο τελικά είναι το χρέος μας

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πόσο τελικά είναι χρέος μας , ως ποσοστό του ΑΕΠ ; Έχω μείνει στο 12% περίπου .
Δεν ξέρω όμως , αν μέσα σε αυτό το 12% προσμετρείται και το κρατικό χρέος των χρεών του ΟΣΕ και τον εποπτευόμενων από τον ΟΑΣΑ φορέων ( ΕΘΕΛ , ΗΛΠΑΠ , ΗΣΑΠ ) , που είναι περίπου 14 δις € . Αν δεν έχει προσμετρηθεί , τότε το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ κινδυνεύει να αυξηθεί , τουλάχιστον , κατά 5,5 % .Αν επίσης δεν έχει προσμετρηθεί το κόστος της συμφωνίας για την πληρωμή των προμηθευτών νοσοκομείων (7 δις € , με συμφωνία πληρωμής , εκτός από τις οφειλές 2005,2006 που είναι τοις μετρητοίς - 550 εκατ € - , οι υπόλοιπες έως το 2009 με ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου έως τριετούς διάρκειας ΑΤΟΚΑ ) , τότε το νέο κρατικό χρέος αυξάνεται κοντά στα 20 δις , γεγονός που είναι πιθανό να οδηγήσει σε αύξηση του χρέους ως ποσοστό του ΑΕΠ στο 142% στο τέλος του 2010. Αν η Ελλάδα υποκύψει στις πιέσεις του ΔΝΤ τότε θα ανοίξει το δρόμο και για άλλα κρυφά ελλείμματα και χρέη .
Αν όλες οι αναπτυγμένες χώρες αναγκαστούν να υιοθετήσουν ανάλογες λογιστικές πρακτικές υπολογισμού του κρατικού χρέους όπως αυτές που προωθούνται ( ? ) στην Ελλάδα , τότε θα φανεί όλη η πραγματική οικονομική γύμνια οικονομικά των « εύρωστων κρατών » ( για παράδειγμα - είχα γράψει και παλιότερα - αν συνυπολογιστούν τα ελλείμματα των ΗΠΑ στους τομείς της ασφάλειας και της υγείας και ληφθούν υπόψη οι υποχρεώσεις τους στα αντίστοιχα ταμεία , το πραγματικό χρέος απογειώνεται στα 100 τρις δολάρια όταν το παγκόσμιο ΑΕΠ ανέρχεται σε 80 τρις $ ( σήμερα παρουσιάζουν χρέος 13 τρις για να δανείζονται φθηνά , αφού η πιστοληπτική αξιολόγηση της χώρας διατηρείται στο ΑΑΑ )
Όλοι όμως οι παραπάνω « οικονομικά εύρωστοι » , δεν βρίσκονται υπό την « αιγίδα » του ΔΝΤ , της ΕΚΤ και της ΕΕ .
Μήπως , ρωτάω , μήπως πρέπει να περιμένουμε νέους όρους για να συνεχιστεί η παροχή οικονομικής στήριξης ;
Θα δείξει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι πως κανείς δε μπορεί να το υπολογίσει - οι ηθικές αξίες συνήθως είναι ανεκτίμητες...
:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χαχα και ποιος ξέρει που θα φτάσει ακόμα! Προσωπικά δεν είμαι καθόλου περίεργη να μάθω! Η διάθεση μου είναι ήδη σε μέτρια επίπεδα, οπότε... άστο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
δεν νομιζω πως θελει να μαθει κανεις απο εμας ποσο ειναι το χρεος τελικα.
αυτα τα ποσα ειναι περα απο καθε φαντασια και εμεις με το απλο και κοινο μας μυαλο δεν μπορουμε να το συλλαβουμε. και το πιθανοτερο ειναι οτι επειδη εχει ξεφυγει τοσο πολυ η κατασταση και δεν ελεγχεται πια, ουτε οι ιδιοι οι αρμοδιοι (και υπευθυνοι γι αυτο) δεν ξερουν .

τι μας περιμενει απο και στο εξης ειναι το ερωτημα ,οτι εγινε εγινε, το θεμα ειναι να μην ξαναγινουν τα ιδια λαθη για μην φτασουν τα τρισεγγονα μας να πληρωνουν ακομη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι πηγή!
GreeceDeptWeb.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Χαχα και ποιος ξέρει που θα φτάσει ακόμα! Προσωπικά δεν είμαι καθόλου περίεργη να μάθω! Η διάθεση μου είναι ήδη σε μέτρια επίπεδα, οπότε... άστο καλύτερα.
Ανέβασε στο maximum την διαθεσή σου και ασχολήσου με πιο επικοδομητικά πράγματα.
Μέσα σε μια αρνητική εικόνα, πάντα υπάρχουν χαρούμενες πινελιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top