Ελληνάρας

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο φίλος μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η σάτιρα είναι δύσκολο είδος και θεωρείται πιο πετυχημένη όταν καταφέρνει να εκνευρίζει μερικούς.

[....]
Θάβεις και σατιρίζεις τον Ελληναρά, είσαι Ελληναράς που ψάχνει για ξεκάρφωμα. [....]

Η σάτιρα θεωρείται πετυχημένη όταν την καταλαβαίνει ο κόσμος ώστε να υπάρχει και κάποιο νόημα και να μην σατιρίζεις μόνος σου
Και δεν ξέρω αν η σπόντα σου περί εκνευρισμού είναι για μένα μιας που σου απάντησα για αποτυχημένη προσπάθεια να ερμηνεύσεις αυτό που είπα αλλά... αν ναι... σορρυ αλλά και παλι λάθος κανεις...
Κι ακόμα και μετά την επεξήγηση που έκανες για το κειμενάκι σου, πειράζει που αυτό που έγραψες ουδεμία σχέση με αυτό που είπα εγώ έχει?

Για την ιστορία πάντως... για μένα ... όταν θάβεις και σατιρίζεις τον Ελληναρά, δεν είσαι Ελληναράς που ψάχνει για ξεκάρφωμα... αλλά ο Λαζόπουλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η σάτιρα θεωρείται πετυχημένη όταν την καταλαβαίνει ο κόσμος ώστε να υπάρχει και κάποιο νόημα και να μην σατιρίζεις μόνος σου
Κι ακόμα και μετά την επεξήγηση που έκανες για το κειμενάκι σου, πειράζει που αυτό που έγραψες ουδεμία σχέση με αυτό που είπα εγώ έχει?
Για την ιστορία πάντως... για μένα ... όταν θάβεις και σατιρίζεις τον Ελληναρά, δεν είσαι Ελληναράς που ψάχνει για ξεκάρφωμα... αλλά ο Λαζόπουλος :P
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο φίλος μας.....

Δεν μπορεί να τα καταλαβαίνουν όλοι όλα. Μου κάνει πάντως εντύπωση πως ενώ σε όλα τα άλλα θέματα, όπου έχω κάνει πλάκα ακόμη πιο χοντρή και με τον ίδιο τρόπο, παριστάνοντας ότι συμφωνώ με αυτά που δεν συμφωνώ και το αντίστροφο, ουδείς έδειξε να μην καταλαβαίνει. Επίσης σε όλα τα θέματα που έγραψα σοβαρά, έγινε το ίδιο. Σε μια περίπτωση που η Μάνια δεν κατάλαβε αν κάνω πλάκα ή όχι, δέχθηκε τις εξηγήσεις μου με μόνο δυο σειρές απάντηση. Ακόμη και ο Nosaltres, που θα είχε κάθε λόγο να θιγεί από τη σάτιρά μου, δεν το έκανε θέμα και δέχτηκε επίσης τις απαντήσεις μου. Εδώ μερικοί επιμένουν να μην καταλαβαίνουν παρά το γεγονός ότι το εξήγησα εκτενέστατα. Μήπως ο χαρακτήρας που σατιρίζω σας είναι πολύ οικείος ή μήπως έχω χτυπήσει κάποια ευαίσθητη χορδή σας; Αυτό είναι πραγματική επιτυχία για τον Χαώδη Χλευαστή που ξέβρασε η Νομοτέλεια του Σύμπαντος ένα μαύρο βράδυ στο φόρουμ. :clapup: Έχω πάει σε θεατρική παράσταση του Λαζόπουλου και ενώ η πλειοψηφία χτυπιόταν στα γέλια, οι υπόλοιποι έβριζαν και καταριόντουσαν το Σαββατόβραδο που έχασαν για να δουν αυτόν το γελοίο. Ας είναι, ακόμη και η σύγκριση με το Λαζόπουλο με τιμά. Αυτό είναι το τίμημα της σάτιρας, άλλοι έχουν πάει στα δικαστήρια...
Τέλος να διευκρινήσω ότι δεν είχα κανένα σκοπό να απαντήσω σε αυτό που είπε η Κουέ, απλά με βόλεψε για το concept που είχα στο μυαλό μου, ήταν αυτό που λένε στην τηλεόραση "καλή πάσα". Συγνώμη γλυκειά μου δεν θα το ξανακάνω:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν μπορεί να τα καταλαβαίνουν όλοι όλα. Μου κάνει πάντως εντύπωση πως ενώ σε όλα τα άλλα θέματα, όπου έχω κάνει πλάκα ακόμη πιο χοντρή και με τον ίδιο τρόπο, παριστάνοντας ότι συμφωνώ με αυτά που δεν συμφωνώ και το αντίστροφο, ουδείς έδειξε να μην καταλαβαίνει. Επίσης σε όλα τα θέματα που έγραψα σοβαρά, έγινε το ίδιο. Σε μια περίπτωση που η Μάνια δεν κατάλαβε αν κάνω πλάκα ή όχι, δέχθηκε τις εξηγήσεις μου με μόνο δυο σειρές απάντηση. Ακόμη και ο Nosaltres, που θα είχε κάθε λόγο να θιγεί από τη σάτιρά μου, δεν το έκανε θέμα και δέχτηκε επίσης τις απαντήσεις μου. Εδώ μερικοί επιμένουν να μην καταλαβαίνουν παρά το γεγονός ότι το εξήγησα εκτενέστατα. Μήπως ο χαρακτήρας που σατιρίζω σας είναι πολύ οικείος ή μήπως έχω χτυπήσει κάποια ευαίσθητη χορδή σας; Αυτό είναι πραγματική επιτυχία για τον Χαώδη Χλευαστή που ξέβρασε η Νομοτέλεια του Σύμπαντος ένα μαύρο βράδυ στο φόρουμ. :clapup: Έχω πάει σε θεατρική παράσταση του Λαζόπουλου και ενώ η πλειοψηφία χτυπιόταν στα γέλια, οι υπόλοιποι έβριζαν και καταριόντουσαν το Σαββατόβραδο που έχασαν για να δουν αυτόν το γελοίο. Ας είναι, ακόμη και η σύγκριση με το Λαζόπουλο με τιμά. Αυτό είναι το τίμημα της σάτιρας, άλλοι έχουν πάει στα δικαστήρια...
Τέλος να διευκρινήσω ότι δεν είχα κανένα σκοπό να απαντήσω σε αυτό που είπε η Κουέ, απλά με βόλεψε για το concept που είχα στο μυαλό μου, ήταν αυτό που λένε στην τηλεόραση "καλή πάσα". Συγνώμη γλυκειά μου δεν θα το ξανακάνω:giveup:

:hmm: μάλλον δεν έπρεπε ούτε εγώ να ασχοληθώ τόσο στο συγκεκριμένο θέμα όπως και τόσοι άλλοι :)


γειά σου Γιάννη, κουκιά σπέρνω

και για την Ιστορία... δεν είναι ότι διαφωνώ με αυτά που λες... απλά δε συμφωνώ με τον τρόπο που διατυπώνεις κάποια απ αυτά που λες....

άσε που η "ειρωνία", είναι απ τα χαρακτηριστικά που με απωθούν για να συζητήσω με κάποιον

κατά τα άλλα... σε ΠΟΛΛΑ θέματα έχω συμφωνήσει μαζί σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορεί να τα καταλαβαίνουν όλοι όλα. Μου κάνει πάντως εντύπωση πως ενώ σε όλα τα άλλα θέματα, όπου έχω κάνει πλάκα ακόμη πιο χοντρή και με τον ίδιο τρόπο, παριστάνοντας ότι συμφωνώ με αυτά που δεν συμφωνώ και το αντίστροφο, ουδείς έδειξε να μην καταλαβαίνει. Επίσης σε όλα τα θέματα που έγραψα σοβαρά, έγινε το ίδιο. Σε μια περίπτωση που η Μάνια δεν κατάλαβε αν κάνω πλάκα ή όχι, δέχθηκε τις εξηγήσεις μου με μόνο δυο σειρές απάντηση. Ακόμη και ο Nosaltres, που θα είχε κάθε λόγο να θιγεί από τη σάτιρά μου, δεν το έκανε θέμα και δέχτηκε επίσης τις απαντήσεις μου. Εδώ μερικοί επιμένουν να μην καταλαβαίνουν παρά το γεγονός ότι το εξήγησα εκτενέστατα. Μήπως ο χαρακτήρας που σατιρίζω σας είναι πολύ οικείος ή μήπως έχω χτυπήσει κάποια ευαίσθητη χορδή σας; Αυτό είναι πραγματική επιτυχία για τον Χαώδη Χλευαστή που ξέβρασε η Νομοτέλεια του Σύμπαντος ένα μαύρο βράδυ στο φόρουμ. :clapup: Έχω πάει σε θεατρική παράσταση του Λαζόπουλου και ενώ η πλειοψηφία χτυπιόταν στα γέλια, οι υπόλοιποι έβριζαν και καταριόντουσαν το Σαββατόβραδο που έχασαν για να δουν αυτόν το γελοίο. Ας είναι, ακόμη και η σύγκριση με το Λαζόπουλο με τιμά. Αυτό είναι το τίμημα της σάτιρας, άλλοι έχουν πάει στα δικαστήρια...
Τέλος να διευκρινήσω ότι δεν είχα κανένα σκοπό να απαντήσω σε αυτό που είπε η Κουέ, απλά με βόλεψε για το concept που είχα στο μυαλό μου, ήταν αυτό που λένε στην τηλεόραση "καλή πάσα". Συγνώμη γλυκειά μου δεν θα το ξανακάνω:giveup:
E αι φυσικά, ίσως να μην έχουμε όλοι την δική σου αντίληψη..........:confused: :confused:
Πάντως η ειρωνία και η ισοπέδωσητων πάντων, εκτός του οτι φανερώνει ολοκληροτισμό, είναι και απωθητική και πολλλές φορές σε οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ήμουν εξαρχής σίγουρος ότι δεν ήταν στην πραγματικότητα ο Ελληναράς το πρόβλημα κι ότι το θέμα είναι το σύμπλεγμα κατωτερώτητας που μας μαστίζει ως λαό, ώστε δεν μπορούμε να δούμε τα προσόντα και τα προτερήματά μας ενώ μας αρέσει να μεγενθύνουμε τα ελαττώματά μας. Ξανασκεφτήτε το!!!
Θα διαφωνήσω αγαπητέ Χάος για το «λαό».
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λαός που να μην έχει σύμπλεγμα κατωτερότητας και επίσης σύμπλεγμα ανωτερότητας.
Νομίζω ότι δεν έχει σχέση με τον λαό αλλά με την ανθρώπινη φύση…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
E, όχι και μας μαστίζει σύμπλεγμα κατωτερότητας? Οπου σταθούμε κι όπου βρεθούμε για τον ελληνικό πολιτισμό μιλάμε που πήραν οι λαοί από μας κι έγιναν κι άνθρωποι κι αυτοί! Το ότι καυτηριάζουμε κάποια κακώς κείμενα που έχουμε ως λαός δεν σημαίνει ότι πάσχουμε και από σύμπλεγμα κατωτερότητας. Λέμε αυτά που μας αρέσουν και αυτά που δεν μας κάθονται καλά. Απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
και για την Ιστορία... δεν είναι ότι διαφωνώ με αυτά που λες... απλά δε συμφωνώ με τον τρόπο που διατυπώνεις κάποια απ αυτά που λες....
άσε που η "ειρωνία", είναι απ τα χαρακτηριστικά που με απωθούν για να συζητήσω με κάποιον κατά τα άλλα... σε ΠΟΛΛΑ θέματα έχω συμφωνήσει μαζί σου :P

E αι φυσικά, ίσως να μην έχουμε όλοι την δική σου αντίληψη..........:confused: :confused:
Πάντως η ειρωνία και η ισοπέδωση των πάντων, εκτός του οτι φανερώνει ολοκληροτισμό, είναι και απωθητική και πολλλές φορές σε οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα.

Καλοί μου συνομιλητές μην εξάπτεστε. Πράγματι η ειρωνία φανερώνει και έλλειψη πνεύματος είπε κάποιος. Η Κουέ νόμισε ότι την ειρωνεύομαι επειδή έστησα την πλάκα μου (επιμένω σάτιρα, όχι ειρωνεία) πάνω σε δικό της post. Ήταν πολύ φανερό κατά τη γνώμη μου ότι δεν θα μπορούσα να εκφράζομαι έτσι προς μια αξιοπρεπή συζητήτρια όπως η Κουέ (κοριτσάκι κλπ...). Με τον τρόπο έκφρασης αυτόν ήθελα να σκιαγραφήσω τον ιταμό χαρακτήρα του Ελληναρά, που ξαναλέω ότι δεν είχε περιγραφεί επαρκώς μέχρι τώρα. Νομίζω ότι τελικά το κατάφερα αφού, έστω και άθελά μου, έπεισα τόσο πολύ για την αλήθεια του χαρακτήρα που έπλασα, που σας εκνεύρισα.
Captain, αυτό είναι κι εμένα το πρόβλημά μου, ότι όταν πιάνουν τον Ελληναρά στο στόμα τους, ισοπεδώνουν τα πάντα και τελικά κράζουν τον Έλληνα συνολικά ως παράδοση και ως πολιτισμό (Να δείτε σε άλλα φόρουμ τι γίνεται, εδώ είμαστε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα). Θέλω να πιστεύω ότι κάτω από το χοντρό τομάρι του νεοέλληνα (προς Θεού δεν το λέω για εσάς, μη μου θυμώσετε πάλι), υπάρχει κάτι καλύτερο, ή έστω επιτρέψτε μου να το πιστεύω γιατί θέλω κι εγώ να έχω έναν λόγο να ζω εδώ.
Όσο για την αντίληψη, αυτό ήταν όντως ειρωνία και την αποκυρήττω ευχαρίστως. Απλά θυμίζω ότι εγώ δεν χαρακτήρισα τα γραπτά κανενός ως "κατεβατά". Ξέρω ότι έχετε θαυμάσια αντίληψη, όμως θεώρησα ότι στη συγκεκριμένη φάση κλείσατε τ' αυτιά σας. Μια πρόκληση μερικές φορές δίνει ώθηση στη συζήτηση. (Είμαι προβοκάτορας ο άθλιος:D).
Τελικά, για να γυρίσουμε στην ουσία του θέματος, θεωρείτε ότι ο τύπος που παρουσίασα δεν είναι αντιπροσωπευτικός του Ελληναρά; Τι είναι αυτός ο θρυλικός Ελληναράς αν όχι αυτό το πράγμα; Ας συζητήσουμε γόνιμα, σιγά σιγά θα μάθουμε καλύτερα ο ένας τον άλλον και θα λείψουν οι παρεξηγήσεις.

E, όχι και μας μαστίζει σύμπλεγμα κατωτερότητας? Οπου σταθούμε κι όπου βρεθούμε για τον ελληνικό πολιτισμό μιλάμε που πήραν οι λαοί από μας κι έγιναν κι άνθρωποι κι αυτοί! Το ότι καυτηριάζουμε κάποια κακώς κείμενα που έχουμε ως λαός δεν σημαίνει ότι πάσχουμε και από σύμπλεγμα κατωτερότητας. Λέμε αυτά που μας αρέσουν και αυτά που δεν μας κάθονται καλά. Απλά

Θα διαφωνήσω αγαπητέ Χάος για το «λαό».
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λαός που να μην έχει σύμπλεγμα κατωτερότητας και επίσης σύμπλεγμα ανωτερότητας.
Νομίζω ότι δεν έχει σχέση με τον λαό αλλά με την ανθρώπινη φύση…

Κορίτσια εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι έχετε δίκαιο. Πιστεύω όμως ότι είναι ο τρόπος που μας έχουν παρουσιάσει το παρελθόν μας οι αδιάφοροι κυβερνήτες μας, που μας έχουν πείσει ότι δεν είμαστε αντάξιοι ενός τέτοιου παρελθόντος.
Η ανόητη προγονολατρική προσέγγιση που μας έχει διδαχθεί, μας αποστερεί την ουσία του ελληνικού πολιτισμού.
Πέρα από αυτό, υπάρχει στην Ελλάδα μια νοοτροπία λατρείας του οτιδήποτε προέρχεται από τη Δύση, ένας τυφλός θαυμασμός για τον πολιτισμό τους (δεν λέω ότι δεν έχει αξιόλογες πλευρές, έτσι; ) που μας έχει αλλοτριώσει σε βαθμό να έχουμε χάσει ως πληθυσμός τη θέληση ν' αναπαραγόμαστε (πρώτοι σε υπογεννητικότητα). Θα πείτε βέβαια ότι είναι και οι συνθήκες της ζωής και τα οικονομικά που συντελούν σε αυτό. Πάντως, μιλώντας από βιολογικής απόψεως, όταν ένας πληθυσμός φτάνει σε αυτό το σημείο, λέμε ότι μπήκε σε "φάση θανάτου".
Ταυτόχρονα υπάρχει μια τάση: "Έλα μωρέ τι τα ψάχνεις, στην Ελλάδα είμαστε". "Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται", "Ο λαλάκας ο Έλληνας" κλπ που θέλουν κατά βάθος να πούνε ότι δεν μπορούμε κάτι καλύτερο, πνιγείτε στη μιζέρια, στο καλάθι των αχρήστων είμαστε, χαλαρώστε. Έχουμε μια τάση να αλληλοκατηγορούμαστε, να σιχαινόμαστε τα ελαττώματα του διπλανού μας λες και όλοι οι άλλοι δεν έχουν ελαττώματα ή εμείς έχουμε τα χειρότερα πια...

Αστερισμέ μου, πολλές φορές αυτοί που έχουν συμπλέγματα κατωτερότητας, ακριβώς για να τα ξορκίσουν, κραυγάζουν "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε, ξέρεις ποιοι ήταν οι πρόγονοί μου;" Θυμίζουμε αδύναμο παιδάκι, που νιώθει ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνο του και λέει στα άλλα παιδιά της γειτονιάς "Ο μπαμπάς μου είναι αστροναύτης, άμα τον φωνάξω θα δεις τι θα σου κάνει" (εμείς θα φωνάξουμε τον Leonidas αν μας κουνηθείτε ρε, θα δείτε κοιλιακούς που θα σας φύγει η μαγκιά :P). Μερικές φορές πιστεύω ότι βλέπουμε τον εαυτό μας μέσα σε παραμορφωτικό καθρέφτη. Περηφανευόμαστε για τις ανοησίες μας, ενώ απαξιώνουμε αυτά που είμαστε πραγματικά καλοί. Ξέρω ότι δεν είμαστε όλοι έτσι, όμως εκφράζω τον προβληματισμό και την αγωνία μου γι' αυτά που βλέπω γύρω μου, την παραίτηση, την απογοήτευση, τη βουβή οργή που ολοένα χτίζεται (δεν τη νιώθετε; ). Ας αγαπήσουμε κι ας σεβαστούμε αυτό που είναι δικό μας, ας μη καταπίνουμε αμάσητο καθετί αλλότριο, ίσως έτσι τα βρούμε κάποτε και με τον εαυτό μας. Συγχωρέστε με που χρησιμοποιώ ψυχιατρικούς όρους για την περιγραφή μας, όμως ας μην ξεχνάμε ότι ο "εθνάρχης" Καραμανλής μας το έχει τρίψει κατάμουτρα κι εμείς τον χειροκροτήσαμε: "Η Ελλάδα είναι ένα απέραντο φρενοκομείο"

Τους Έλληνες, τους Έλληνες, που Θεέ μου να τους έδενες, ποτέ να μην τους έλυνες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σατιρίζουμε γιατί θέλουμε την βελτίωση του τόπου μας.. Αλλιώς δεν λέγεται ότι σατιρίζουμε αλλά κοροϊδεύουμε…(και ως γνωστών όʼτι κοροϊδεύεις λούζεσαι…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
chaos η απόδοση του Ελληναρά από μεριάς σου με βρίσκει αντίθετη...
όχι δεν είναι αυτός ο Ελληναράς κατ εμέ.
Αυτό που περιγράφεις εσύ, είναι ένα άλλο (απαράδεκτο) είδος αλλά όχι ο Ελληνάρας... για μένα είναι ο τρελό-κάγκουρας της Αγίας Βαρβάρας... αυτός ο ίδιος ο οποίος περνάει τους καλοκαιρινούς μήνες με τσίτα τα sub woofer και κάνει στο πέρασμα του τους συναγερμούς να μπαίνουν σε λειτουργία.
Πιθανά κάποιος Ελληναράς να εμπεριέχει ΚΑΙ αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά... χρειάζεται κάποιος κι άλλα για να είναι Ελληναράς κι είναι αρκετά πιο πολύπλοκο...
Το παράδειγμα σου το βρίσκω (Χωρίς παρεξήγηση) απλοϊκό... ΜΑΚΑΡΙ να ήταν αυτός που περιγράφεις ο Ελληναράς....

Ελληναράς είναι αυτός που πετάει το τσιγάρο απ το παράθυρο, που δεν έχει ενδοιασμό να κάνει όπισθεν μέσα στην εθνική οδό, που δεν βάζει ποτέ το παιδί του με ζώνη στο πίσω κάθισμα αλλά το κάνει αερόσακο για τη σύζυγο, και το χέρι του έχει εκπαιδευτεί να κορνάρει πριν καν ανάψει το πράσινο.
Είναι αυτός ο οποίος σπάει τα πάντα στα γήπεδα και κατακερματίζει την έννοια του πολυτεχνείου πουλώντας απ έξω σουβλάκια.
Είναι αυτός ο οποίος διαμαρτύρεται γιατί το παιδί του πάει σχολείο μαζί με το Αλβανόπουλο κι ο ίδιος δεν ξέρει πραγματικά τι έγινε την 28η Οκτωβρίου.
Είναι αυτός ο οποίος θα φτύσει τη χλέμπα του στο πεζοδρόμιο και ταυτόχρονα θα παρκάρει πάνω στη ράμπα για τα αναπηρικά καρότσια.
Είναι αυτός που θα δει έγκυο στο λεωφορείο και θα κάνει ότι διαβάζει για να μην σηκωθεί και της δώσει θέση.
Είναι όλα αυτά κι άλλα τόσα .....

Είναι όμως κι αυτός που θα βγει στην ομόνοια επειδή πήραμε το Ευρωπαϊκό αλλά αν του πεις να στην πορεία επειδή δεν έχει φάει δεν θα το κάνει!
Είναι αυτός που θα χτυπήσει και το κοκορετσάκι του και ας λέει η ευρωπαϊκή ένωση ότι απαργορεύονται οι αντεριές :D

Είναι ρε συ κι αυτός ο οποίος θα σου σπάσει τα μούτρα επειδή κοίταξες τα πόδια της συνοδού του...
Είναι αυτός που χωρίς να τον νοιάζει αν θα έχει αύριο λεφτά θα πάει να πάρει το μπουκαλάκι του πρώτο τραπέζι πίστα...

Είναι όμως κι αυτός που θα πληρώνει 100 ευρώ το μήνα στο ΙΚΑ και θα πάει στο τέλος στο Υγεία
Είναι αυτός ο οποίος θέλει ΑΛΗΘΙΝΑ να μην λείψει τίποτα απ την οικογένεια και το παιδί του κι έχει ξεκινήσει να δουλεύει ως γνήσιος Γερμανός για να μην τον πουν Ελληναρά.
Είναι αυτός που στηρίζει οικονομικά και ηθικά το παιδί του μέχρι τα... μεγάλα του χρόνια όταν στο εξωτερικό σχεδόν τα πετάνε έξω απ το σπίτι στα 18 τους...
Είναι αυτός που μπορεί να μην έχει λεφτά στο πορτοφόλι και αν του ζητήσεις δανεικά, θα πάρει δάνειο για να στα δώσει.
Είναι αυτός που μπορεί να μην διαβάζει τίποτα άλλο πέρα από αθλητική ηχώ, αλλά που θα γίνει χαλί να τον πατήσεις όταν τον χρειαστείς....
Είναι αυτός που μπορεί να βρίζει την Ελλάδα απ το πρωί ως το βράδυ αλλά αν πας και την βρίσεις κι εσύ, θα σου ξεριζώσει την καρδιά με τα χέρια...

Εγώ πάντως βλέπω ΠΟΛΛΑ απ όλα αυτά στον εαυτό μου... και ομολογώ ότι ρε συ... τον αγαπάω τον Ελληναρά... και απλά θέλω όσο περνάει απ το χέρι μου... να τον βελτιώσω... να σταματήσει να επαφίεται στις δάφνες των προγόνων του και να γίνει καλύτερος....
Με ποιο τρόπο?

Θα κάνω παιδιά... και θα προσπαθήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
(μ'αρεσει που νομιζετε οτι διαφωνειτε)

Εναν Ελληνα τον φοβομαστε.
Δυο ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ρε σεις δεν ξέρω τι λέτε... Εγώ μια χαρά λαό μας βρίσκω! Και το υπογράφω... ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ!

Γιατί δηλαδή ποιος είναι καλύτερος από μας? Είναι οι αμερικάνοι καλύτεροι που αλληλοσκοτώνονται από το σχολείο ακόμα? Είναι οι άγγλοι καλύτεροι που εντάξει μη βαρέσετε όλοι μαζί αλλά απορώ πως πολλαπλασιάζονται αυτοί οι ξενέρωτοι τύποι? Είναι άλλοι λαοί που παίρνουν χούφτες τα ψυχοφάρμακα και αυτοκτονούν ομαδικά ? Μια χαρά λαός οι έλληνες. Σας παρακαλώ μη μου θίγετε τον Ελληναρά που κρύβω μέσα μου ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αστερισμέ μου, μήπως μπερδεύεις τον Ελληναρά με τον Έλληνα; Όλα τα αρνητικά που περιγράφεις πως δεν σου αρέσουν νομίζω ότι τα έχω συμπεριλάβει στον χαρακτήρα μου. Για του λόγου το αληθές παραθέτω τον εαυτό μου:

. Εάν το διαβάσει κανείς χωρίς προκατάληψη, θα δει μπροστά του τον τύπο τον επιδειξία, ξερόλα, ξιπασμένο, ενοχλητικό, σταρχιδιστή, σκυλά, φαλοκράτη, ρατσιστή, θρασύδειλο, εκμεταλλευτή, ρουφιάνο, σεξιστή, αυνανιστή, αμόρφωτο, νεόπλουτο, λαμόγιο, διαπλεκόμενο, σιχαμένο κλπ, που από πάνω βρίσκει μ@λ@κες όσους δεν είναι σαν αυτόν (αυτό το προτέρημα φαίνεται ότι το έχουν και η "μη Ελληναράδες"). Με λίγα λόγια τον τύπο που όλοι υποτίθεται ότι σιχαίνονται, όμως τελικά όλοι τον προσκυνάν. Κι όλα αυτά σε συσκευασία δώρου!

Όσο για τα θετικά, που κι εγώ τα καρακαταγουστάρω, την τρέλλα μας, τον συναισθηματισμό μας, την απειθαρχία μας (όχι την ανοργανωσιά μας), το γλέντι μας, την αλληλεγγύη μας (που δυστυχώς αρχίσαμε να χάνουμε με γοργούς ρυθμούς), θεωρώ ότι αυτό είναι ο γνήσιος Έλληνας και σε αυτά δεν πρέπει να αλλάξουμε. Βεβαίως και ο Έλληνας έχει ελαττώματα και μάλιστα ίδια με αυτά των προγόνων του (θα μιλήσω γι' αυτό). Ο τύπος όμως που περιγράφω δεν βρίσκεται εγγεγραμμένος στα γονίδιά μας, αποτελεί αποτέλεσμα της άθλιας πολιτικής πραγματικότητας που μας κυβερνά από συστάσεως ελληνικού κράτους. Θυμίζω ότι ο "Έλληνας" ήταν απαγορευμένος στο βυζάντιο, ότι η Ελληνική γλώσσα είχε σταματήσει να γράφεται επί αιώνες, έτσι ώστε ο Αδαμάντιος Κοραής αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τη γραμματική και το συντακτικό της Γαλλικής, ως αντιδάνειο και ότι ξαφνικά οι μεγάλες δυνάμεις και τα ντόπια τους φερέφωνα θυμήθηκαν να τον βγάλουν από τη ναφθαλίνη της Ιστορίας. Θυμίζω ακόμη ότι τα πρώτα πολιτικά κόμματα που ιδρύθηκαν μετά την απελευθέρωση από τους Τούρκους είχαν επισήμως τα ονόματα "Φιλοαγγλικό", "Φιλορωσικό", κλπ. Οι Ρώσοι μας επέβαλαν κυβερνήτη (ευτυχώς Έλληνα), οι Άγγλοι (μέσω των Μαυρομιχαλαίων που αποδεδειγμένα ήταν δικοί τους άνθρωποι) τον δολοφόνησαν και οι Γερμανοί μας φύτεψαν τον βασιλειά Όττο (γεια σου προπονηταρά μου:D). Η μικρασιατική καταστροφή έγινε με επίσημη δικαιολογία ότι είχαμε φιλογερμανό (και μη Ελληνικής παρακαλώ καταγωγής) και ακόμη, μετά την κατοχή από τους Γερμανούς, είχαμε κατοχή από βρεττανικά στρατεύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mηπως να γραφαμε ποιος ΔΕΝ ειναι Ελληναρας ρε παιδια...
Με ολα αυτα που εχουν γραφτει στα τελευταια ποστ (αμφιβαλω εαν καποιος δεν εχει κανει τιποτα απο αυτα εστω μια φορα στην ζωη του.Νταξ' ηταν Ελληναρας περιορισμενου χρονικου διαδτηματος) πιστευω πως θα ηταν πολυ πιο συντομο να γραψουμε τα χαρακτηριστικα του μη-Ελληναρα!:P
Και προσωπικα ξαναλεω πως πλεον η λεξη "ελληναρας" εχει γινει καραμελα.
Πραγματικα φτανω να πιστευω (περαν το thread αυτου) οτι ο καθε ελληνας στα ματια του αλλου Ελληνα ειναι ελληναρα και τουμπαλην.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πραγματικα φτανω να πιστευω (περαν το thread αυτου) οτι ο καθε ελληνας στα ματια του αλλου Ελληνα ειναι ελληναρα και τουμπαλην.:/:

Αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Kαι από που προκύπτει οτι όλοι αυτόν τον τύπο τον συχαίνονται, μα όλοι τον προσκυνάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nα ανοίξουμε και ένα ψοφ-τόπικ για την Ελληναρού; Εκείνη που δεν πετάγεται μέχρι το περίπτερο αν δεν βαφτεί πρώτα κλπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι ισχύει αυτό απόλυτα.......
Εγώ ξέρω πολλές κοπέλες που δεν βάφονται καθόλου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Nα ανοίξουμε και ένα ψοφ-τόπικ για την Ελληναρού; Εκείνη που δεν πετάγεται μέχρι το περίπτερο αν δεν βαφτεί πρώτα κλπ :P

αυτή που πετάει τη σακούλα των σκουπιδιών απ τον δεύτερο στον κάδο!
Αυτή που δε σου δίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ προτεραιότητα στον δρόμο γιατί είναι "επιθετική και σούπερ μαμάω οδηγός" και σε κοιτάει με αλαζονεία!
Αυτή που ενώ ξέρει ότι είναι έγκυος πάει και κάνει βαφή στη ρίζα στον δεύτερο μήνα!
Αυτή που ουρλιάζει ότι οι άλλες μανάδες δεν προσέχουν τα παιδιά τους και έχει γεμίσει το σχολείο ψείρες και τις ψείρες τις έφερε το δικό της παιδί!
Αυτή που προσπαθεί να σου φάει ύπουλα τη σειρά γιατί... βιάζεται!
Αυτή που ΕΠΙΣΗΣ δεν σηκώνεται στο λεωφορείο αν δει γυναίκα έγκυο! (έλεος!!!)


Μπορώ να γράψω κι άλλα.... αλλά είναι πρωί ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mα καλά, που πάτε και τους βρίσκεται όλους αυτούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top