Θα γίνει επανάσταση στην Ελλάδα φέτος το χειμώνα;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ μένω επαρχία. Τα πράγματα ειναι καπως καλύτερα εδώ. Ο κόσμος ωστόσο έχει αρχίσει ήδη απο πέρισυ να φροντίζει το "περιβολάκι" του.

- Εμείς παιδί μου έχουμε τα αυγά μας, το κρέας μας, το γάλα μας, το τυρί και το λάδι μας, και να πάει να ψοφήσει και ο Παπανδρέου και όλη η συμμορία του, μου λέει ενας χωριανός. Οι Αθηναίοι τι θα κάνουνε να δουνε. Αυτοί θα τονε φάνε τον άθλιο, τον κλέφταρο να δείς. Δεν βγάζει αυτό το χειμώνα η Αθήνα, χωρίς να χυθεί αίμα.

Τα ίδια περίπου ακουω απο ολους. Μισθωτούς, επιχειρηματίες γυναίκες άντρες νέους και νέες. Κι αναρωτιέμαι: Είναι άραγε τόσο εκρηκτική η κατάσταση στην Αθήνα; Καταλαβαίνω ότι ο κόσμος βρίσκεται σε απόγνωση, όμως βρισκόμαστε , εν έτει 2010, μπροστά σε μία Γαλλική Επανάσταση της εποχής μας; Οπου ο λαός, δεν φτάνει που δεν έχει λεφτά, δεν φτάνει που το κλέβουν κάθε μέρα, και του στερούν αξιοπρέπεια και δικαιώματα κάθε μέρα κιάλλα πέρα απο κάθε νομιμότητα, έχει και την δική μας Μαρία Αντουανέτα;

Τον πρωθυπουργό που κάθε μέρα υπογράφει μερικές ακόμη ληστείες, "με το νόμο" και ύστερα βγαίνει, κάθε μέρα απο διαφορετικο μέρος, στον ατελείωτο τουρισμό του ύστερα που εξελέγη και πετάει κάτι για να ρίξει λάδι στη φωτιά.

" Θα πατάξουμε την φοροδιαφυγή, την διαφθορά. Επιτέλους η Ελληνική κοινωνία θα τιμωρήσει αυτους που κλέβουνε, για να οφελήσει τους αδικημένους" και άλλα πολλά τέτοια προκλητικότατα. Την ίδια στιγμή που τους κατακλέβει όλους, τους αδικημένους. Χωρίς αυτός κάν να αναρωτιέται το ιστορικό "γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι;" Αφού κάθε μέρα αγωνίζεται να πάρει απο κάθε φτωχού το στόμα ακόμη και το ψωμί των παιδιών του.

Εδώ όλος ο κόσμος περιμένει βίαιο ξέσπασμα του κόσμου στις μεγάλες πόλεις, αυτό το χειμώνα. Που θα ακολουθήσει ένα καλοκαίρι που, εμείς εδώ καλύτερα απο κάθε άλλον το ξέρουμε, λεφτά δεν εισέρευσαν. Ο τουρισμός εκτελέσθηκε. Η εποχή που η Ελλάδα είναι παραδοσιακά "στα δυνατά της" περνάει χωρίς καμία ένδειξη μετάγγισης χρήματος. Οσο η αιμοραγία απο τα ληστρικά μέτρα εξακολουθεί ακατάσχετη. Και όλοι αναρωτιούνται. Θα γίνει επανάσταση αυτό το χειμώνα; Θα δούμε γκιλοτίνες και λιντσαρίσματα αλα Αργετινή, στη μέση της Αθήνας του 2010;

Εσείς τί νομίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπόν ζω σε μια επαρχιακή πόλη της Κοζάνης. Και ναι ισχύει ότι ακριβώς είπες.Έχουμε ένα κήπο και έτσι έχουμε καθημερινά τα λαχανικά μας και τα φρούτα μας για να εξυπηρετήσουμε τις βιοτικές μας ανάγκες.Eπίσης έχουμε και 10 κοτούλες και πάλι έχουμε καθημερινά αυγά.Ο πατέρας μου τυγχάνει να είναι έμπορος επίπλων.Ο συγκεκριμένος κλάδος σήμερα αργοπεθαίνει.Ποιος εν μέσω οικονομικής κρίσης θα αγοράσει έπιπλα,φωτιστικά ή λευκά είδη;
Ολα αυτα θεωρούνται ως είδος πολυτελείας!

Σχετικά με την ερωτησή σου εγώ θεωρώ πολύ πιθανό πως αυτός ο κοινωνικός αναβρασμός που επικρατεί σήμερα κάποια στιγμή θα έχει δυσάρεστες συνέπειες.Ήδη οι βιοτεχνίες επίπλων στη Θεσσαλονίκη βαράνε κανόνι η μία μετά την άλλη.Υπάρχει το φαίνομενο του ντόμινου.Η κίνηση εχεί μειωθεί κατά τουλάχιστον 55-60% το μαγαζί μας και οι υποχρεώσεις τρέχουν.Αν δεν υπήρχε αυτό το υπόβαθρο που διαθέτουμε ως κάτοικοι της επαρχίας που να μας εξασφαλίζει τα προς το ζείν πολυ πιθανο ακόμα και εμείς να κυρήξουμε πρώχευση.Με λυπεί πολύ το γεγονός πως τους τελευταίους μήνες υπήρξαν πολλές αυτοκτονίες και απόπειρες αυτοκτονιών.Τον Μάρτιο ένας πρώην συνεργάτης του πατέρα μου απο τα χρέη αυτοκτόνησε.
Με μαθηματική ακρίβεια οδηγούμαστε σε ένα φαινόμενο σαν αυτό του μπαλονιού.Το φουσκώνεις το φουσκώνεις το φουσκωνεις ωσπου ΜΠΑΜ! σκάει!

Οτι η Ελλάδα αδυνατεί να επουλώσει τις πληγές τις είναι το μόνο σιγουρο.Ακομα και σήμερα ο μέσος τουριστικός επιχειρηματίας κοιτάει να "αρπάξει" απο όπου μπορεί και η "βαριά βιομηχανία" της χώρας μας καταρρέει σαν χάρτινος πύργος.H απογοήτευση είναι τεράστια πάντως ακομά και εδώ στην επάρχια.Και θυμάμαι τους παππούδες που έλεγαν πρίν λίγο καιρό "Θα ζήσουμε μια δευτερη κατοχή!" και βλέπω πως βγαίνουν αληθινοί.Ο Έλληνας νοιωθεί εξοντωμένος και η λαϊκή κατακραυγή ειναι μεγάλη.Δεν ξέρω κατα πόσο θα έχουμε φαινόμενα αλά Αργεντινή αλλα έτσι δεν θα το αφήσει το πράγμα ο Έλληνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εμεις ήρθαμε πέρισυ στη Σαμο. Είχαμε πρωτοέρθει όμως πρίν 10 χρόνια επίσης και κατσαμε ένα χρόνο τότε. Ξέρουμε λοιπόν τα τότε, τα πέρισυ και τα τώρα. Λοιπόν πέρισυ ο κόσμος έλεγε την βγάζουμε δεν την βγάζουμε. Και όλοι μιλουσαν , πέρισυ, για την χειρότερη χρονιά. Η διαφορά από οτι θυμόμασταν προ 10ετίας εμφανής. Κι εκει που νομίζαμε ότι τα είχαμε δεί όλα, ήρθε η φετινή χρονιά.....

Ε δεν μπορείτε να το πιστέψετε. Ολόκληρες παραλίες άδειες, μόνο με τις ομπρλέλες και τις ξαπλώστρες τους. Η κεντρική παραλία, άδεια, το απόγευμα, το πολύ 5-6 ομπρέλες με ανθρώπους απο τις 500 συνολο ! Μιλάμε για καταστροφή. Πέντε επαγγελματίες που γνωρίζω, απο διάφορους κλάδους, μείωσαν στο ήμισυ τις προμήθειες τους για φέτος, και πάλι κλαίνε. Γεμάτα είναι μόνο τα δωμάτια του κέντρου, όμως απο πρακτορεία που έφεραν στο κέντρο την πελατεία της περιφέρειας όπου ΟΛΑ σχεδόν τα μικρά ξενοδοχεία που πέρισυ φυτοζωούσαν είναι τώρα κλειστά.

Από πλευράς ψυχολογίας, για τις αυτοκτονίες που έγραψες, ευτυχώς ακόμη αυτοκτονίες δεν έχουμε ακούσει. Ομως ο κόσμος είναι απίστευτα οργισμένος, και δεν μπορείτε να φανταστείτε τί λένε για Παπανδρέου και συμμορία (ναι έτσι τους αποκαλεί η συντριπτική πλειοψηφία). Ενα πολύ χαρακτηριστικο της όλης ψυχολογίας είναι η απόλυτη πεποιθηση που εκφράζουνόλοι για την "ληστεία του ΤΕΒΕ¨ όπως την λένε, όπου, θα εκπλαγείτε ίσως τώρα, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν πιστεύει ότι θα πάρει σύνταξη απο αυτό το ταμείο ! και όλοι βλέπουν το ΤΕΒΕ απλά σαν ένα δεύτερο νοίκι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Θα γίνει επανάσταση αυτό το χειμώνα; Θα δούμε γκιλοτίνες και λιντσαρίσματα αλα Αργετινή, στη μέση της Αθήνας του 2010;

Εσείς τί νομίζετε;

-Εθνικοαπελευθερωτική ή κοινωνική;
-Μικροαστική ή εργατική επανάσταση;
-Ή, τέλος πάντων, κάτι σαν τους φίλτατους γείτονές μας Αλβανούς, που έκαναν πριν από 20 χρόνια περίπου;

Υγ: Κάθε εξέγερση δεν είναι και επαναστατική! Η επανάσταση προϋποθέτει οικοδόμηση πάνω στο γκρεμισμένο και κάτι τέτοιο δεν γίνεται μόνον με συναισθήματα, νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
το όλο θέμα, είναι μια καθαρή ειρωνία....
και αυτό επειδή πίσω από την παρούσα εικόνα, μπορεί ο καθένας, να δει ένα κομμάτι του εαυτού του....
δε μπορώ να συνειδητοποιήσω, πως επιτρέψαμε να φτάσουμε ως εδώ και τώρα να συζητάμε για μελλοντικές αναταράξεις και σενάρια που θυμίζουν άσχημες καταστάσεις....
με τι πρότυπα, θα μπορέσουν να συνεχίσουν οι καινούριες γεννιές...;
με το πρότυπο του κλέφτη, το πρότυπο του ρουφιάνου ή το πρότυπο του υποκριτή...;
είναι ανοησία να πιστεύεις, ότι τίποτα δε θα αλλάξει και να περιμένεις τη μέρα της κρίσης....
το άσχημο είναι νομίζω, πως οι Έλληνες δε γνωρίζουν τον τρόπο, να αλλάξουν την παρούσα κατάσταση και επίσης νομίζω, πως μια γενική αναταραχή, δε θα ωφελήσει και τόσο την αλλαγή και την καινούρια τάξη πραγμάτων....
αυτό που σκέφτομαι εγώ με το φτωχό μυαλό μου, είναι ότι μια ενδεχόμενη μοιρασιά ευθυνών, δε θα ωφελήσει κανέναν και θα διχάσει ακόμα περισσότερο τον σύγχρονο Έλληνα....
απόδειξη αυτού, είναι ότι κάθε φορά που ωφελούταν κάποια κοινωνική ομάδα, άφηνε το χρόνο να ρέει ελεύθερα και ξαφνικά βλέπουμε μια γενική αντίθεση του συνόλου, απέναντι στον πολιτικό κόσμο....
αν υπάρχει κάτι, που θα κάνει τον Έλληνα του εικοστού πρώτου αιώνα, να ξεχωρίσει και να νιώσει πιο δυνατός από ποτέ, είναι η ένωση σε ένα σώμα και καμμία διαφοροποίηση μεταξύ μας....
πραγματικά, ένας πολιτικός κόσμος, που ενδιαφέρεται αληθινά για το μέλλον της χώρας....
διαγραφή του παρελθόντος και μια καινούρια γραφή στο μέλλον....
πραγματικά δεν πιστεύω, ότι το να συνεχίσουμε να ψάχνουμε τα αίτια και τους υπαίτιους της οικονομικής κατάστασης, δε θα ωφελήσει σε τίποτα....
και ακόμα, ότι η έναρξη κοινωνικών αναταραχών, δε θα βοηθήσει επίσης σε τίποτα....
διαγραφή όλων των πολιτικών παρατάξεων και επανένταξη ενός πολιτικού κόσμου....
το πως μπορεί να γίνει αυτό, είναι προφανώς σενάριο επιστημονικής φαντασίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η μετανάστευση συνήθως λειτουργεί εκτονωτικά, άρα και αντεπαναστατικά! Ιδού λοιπόν μία τάση:

By ANT1 Internet, www.ant1online.gr, Ανανεωμένο: Τετάρτη, 14 Ιουλίου 2010
Κινητικότητα στην αγορά εργασίας

Όπως προκύπτει από το ευρωβαρόμετρο, 38 στους 100 Έλληνες και 48 στους 100 πολίτες της ΕΕ, δηλώνουν έτοιμοι να εγκαταλείψουν τον τόπο διαμονής τους στην περίπτωση που έμεναν άνεργοι κι αντιμετώπιζαν πρόβλημα ανεύρεσης εργασίας.

ant1online




Τριάντα οκτώ στους εκατό Έλληνες και 48 στους εκατό πολίτες της ΕΕ, δηλώνουν έτοιμοι να εγκαταλείψουν τον τόπο διαμονής τους και να εγκατασταθούν σε άλλη περιοχή, ή χώρα, στην περίπτωση, που έμεναν άνεργοι και αντιμετώπιζαν πρόβλημα ανεύρεσης εργασίας.

Αυτό προκύπτει από το ευρωβαρόμετρο, που δόθηκε στη δημοσιότητα, στις Βρυξέλλες, με αντικείμενο τη γεωγραφική κινητικότητα στην αγορά εργασίας.

Σύμφωνα με την κοινοτική δημοσκόπηση, τα υψηλότερα ποσοστά ετοιμότητας για εγκατάσταση σε άλλη περιοχή, ή χώρα, σε περίπτωση αντιμετώπισης προβλημάτων ανεργίας, εμφανίζουν οι Κύπριοι, οι Σουηδοί και οι Γάλλοι (66%) και τα χαμηλότερα οι Πορτογάλοι (31%) και οι Βούλγαροι (33%).

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι σε σχέση με το ευρωβαρόμετρο του Σεπτεμβρίου του 2005 το ποσοστό των Ελλήνων, που δηλώνουν έτοιμοι να εγκατασταθούν σε άλλη περιοχή, ή χώρα, παρουσίασε αισθητή μείωση (από 67% σε 38% - το υψηλότερο ποσοστό στην ΕΕ). Μείωση παρουσίασε το αντίστοιχο ποσοστό και στο σύνολο των πολιτών των «27» (από 66% σε 48%).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ποιος εν μέσω οικονομικής κρίσης θα αγοράσει έπιπλα,φωτιστικά ή λευκά είδη;
Ολα αυτα θεωρούνται ως είδος πολυτελείας!


Στους εμπόρους επίπλων οι συνθήκες έχουν την όψη λεμονιού.

Διαχέεται, παραλλήλως κι η άποψη ότι πολλοί έμποροι για να ορθοποδήσουν
αγοράζουν έπιπλα, φωτιστικά και είδη σπιτιού από ΙΚΕΑ και PRAKTIKER, μέχρι
κι από Γαλαξία (!) και τα μεταπωλούν
με καπέλο 40-50 ως και 80%.

Όσο για το ποιος αγοράζει έπιπλα φωτιστικά και λευκά είδη, θα εκπλαγείς.
Ακριβώς λόγω της οικονομικής ύφεσης, όποιοι βγάζουν πολύ συμφέρουσες προσφορές
είναι οι απόλυτα κερδισμένοι.

Κοινώς : ο διαπραγματευτικός τσαμπουκάς καπουτ, καπίς?

Πάρε παράδειγμα στις τοπικές λαϊκές:
Σαν τα περιστέρια στον άγνωστο στρατιώτη οι πελάτες γύρω από πάγκους ρούχων.
Περισσότεροι ψωνίζουν ρούχα παρά οπωροκηπευτικά. ΜΙΛΙΟΥΝΙΑ !

Γιατί?

Γιατί αν ψωνίζεις ένα φουστανάκι 3 ευρώ (που θα πει 10 φουστάνια - 30 ευρώ)
δε θα πας να αγοράσεις από τα μπέρσκα ένα με 30.
Και μη πει κανείς για πχιότητα.
Ίδια ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
το άσχημο είναι νομίζω, πως οι Έλληνες δε γνωρίζουν τον τρόπο, να αλλάξουν την παρούσα κατάσταση

Οι φόβοι για βίαιη εξέγερση δεν είναι γιατί οι Έλληνες γνωρίζουν τί πρέπει να κάνουν αλλα γιατί έχει εξαντληθεί όλων η υπομονή και ακριβώς δεν ξέρουν τί να κάνουν για να διώξουν την κυβέρνηση ωστε να σταματήσει να τους ληστεύει. Σας παραθέτω την εντύπωση απο ανθρώπους που ήταν εκεί, στην πορεία τότε πρός τη Βουλή,προκειμένου να ΜΗΝ ψηφιστεί το Μνημόνιο

" Ο κοσμος ξεκίνησε απο το Πολυτεχνείο όπως σε κάθε πορεία, ήσυχα ξέρεις, χαλαρά. Αντε να πούμε τα συνθήματα μας, να δείξουμε πόσοι πολλοί είμαστε κατά, τέτοια. Αυτός λοιπον ο κόσμος, χωρίς κανένα σχέδιο, χωρίς κανένα σύνθημα, δεν ξέρω πώς έγινε, μέχρι να φτάσει στη Βουλή ήταν ετοιμος να μπεί μέσα και να τους λιντσάρει όλους. Αν δεν έριχναν την βόμβα στη Μαρφίν θα είχαμε θρηνήσει πολλά περισσότερα θύματα. Γιατί ο κόσμος θα είχε μπεί στη Βουλή και θα ήταν απλός κόσμος, αγανακτισμένος που δεν θα άκουγε σε μία εντολή κάποιου αρχηγού ή κοματικού φορέα για να σταματήσει. Ολοι ήθελαν να τα κάνουν γυαλιά καρφιά. Δεν ήθελαν να το συζητήσουν το μονο που ήθελαν ήταν να πιάσουν τον Παπανδρέου και να τον πλακωσουνε στο ξύλο. Κι αυτόν τον κόσμο που θα είχε μπεί στη Βουλή και θα κυνηγούσε τους Βουλευτές να τους λιντσάρει, θα τον σταματούσανε πλέον μόνο με πραγματικά πυρά...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το παραπάνω ποστ,μόνο σε σκέψεις μπορεί να με βάλει,σχετικά με το ποιός ηταν ο σκοπός της δολοφονίας στην μαρφίν... :confused:

Όσο για το θέμα,ενα είναι σίγουρο.
Τώρα ο Έλληνας,σκέφτεται τις διακοπούλες του.Δέν εχει χρόνο για άλλα.
Αλλα τον Σεπτέμβριο,που θα βρει μπροστά του μια χρονία - χειρότερη απο όλες τις άλλες - ,εκείνη τη στιγμή θα συνειδητοποίησει τι παίχτηκε...
Τα λαμόγια,όμως,θα έχουν ηδη κάνει παρτάκια στην Βουλή,μέσα στον Αύγουστο.

υ.γ. Κάποιος γνωστός μου ειχε πεί,να αποφεύγω τις πολλες μετακινήσεις στο κέντρο της Αθήνας απο 15 Σεπτέμβριου - 15 Νοεμβρίου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Καταρχήν, δεχόμαστε a priori στο παρόν πόστ, την άσχημη διακυβέρνηση του τόπου από την "Μεγάλη Δημοκρατική Παράταξη" του ΠΑΣΟΚ όπως την έλεγαν παλιά επί Νέας Δημοκρατίας οι Πασόκοι. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να πεί κάτι καλύτερο για τον κύριο Playstation Καραμανλή που δεν ήλεγχε ούτε εις το ελάχιστον τους υπηκόους του στο κυβερνητικό σχήμα την πενταετία που διακυβέρνησε το σαπιοκάραβο που του παρέδωσαν οι εξίσου αποτυχημένες προηγούμενες ληστρικές κυβερνήσεις.

Συν αυτώ, έχουμε και την δημοκρατική αριστερά των ΚΚΕ-Τσιπραίων που δεν επιτρέπεται κανείς να τους πειράξει όσο διαμαρτύρονται σπάζοντας, απεργώντας και κλείνοντας γιατί θα κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως φασίστας και συνεργάτης του δικομματισμού, όπως επίσης έχουμε και την "δημοκρατική" ακροδεξιά που θυμήθηκε τώρα στα στερνά της να φορέσει τον δημοκρατικό μανδύα του υπηρέτη του λαού, μήπως και υφαρπάξει κανα "ψηφαλάκι" από τους διαμαρτυρόμενους, όπως στη Γερμανία του 1933 το αντίστοιχο κόμμα.

Ειδικά για το τελευταίο θυμηθείτε με, δεν ξέρω αν θα γίνει επανάσταση, αλλά θα δείτε άνοδο στα ποσοστά των ακραίων αριστερώθεν και δεξιώθεν.

Στα δι η/υμάς τώρα...

Κύριοι επιχειρηματίες...

Όταν το 99% υμών, κλέβετε το κράτος δια της φοροδιαφυγής και διδάσκετε και τα παιδιά σας να πράξουν ομοίως, ακόμα και υπό τον φαινομενικά δικαιολογημένο κανόνα του τύπου "όλοι το κάνουν, μέχρι και το Κράτος, κανείς δεν θα επιβιώσει με το σταυρό στο χέρι", που στην ουσία είναι εγωιστικό και λάθος...

Όταν για ένα μπιφτέκι ζητάτε 8 ευρώ, πολύ παραπάνω από τα όρια της αισχροκέρδιας και όχι απλά τα περιθώρια κέρδους συνεπικουρούμενης και της συμβολής πληθωρισμού και διαφόρων αυξήσεων πρώτων υλών...

Όταν η ποιότητα των εμπορευμάτων -πέρα από τις τιμές- ωθεί τους ανθρώπους να αμφισβητούν τη χρησιμότητα της επιλογής σας ως καταστήματος για αγορά...


Συμπεραίνω ότι...

Δεν είστε ανταγωνιστικοί, ληστεύετε παραδειγματικά τον καθένα από εμάς -άρα εμμέσως και εσάς διότι μέχρι εκεί φτάνει το πενιχρό μυαλό σας και η "ελληνική επιχειρηματικότητά" σας-, κλπ....

...να κλείσετε και να ζήσετε με το επίδομα ανεργίας, να δουλέψετε οικοδομή, ή να εργαστείτε όπως εγώ -αν και πτυχιούχος σοβαρότατης σχολής- στη διδασκαλία κάποιου αντικειμένου προσωρινά για το χαρτζιλίκι σας.

Εγώ γιατί να παίρνω το κατιτίς μου κάθε μήνα και να μου παίρνει 8 ευρώ ο ντελίβερι επειδή θέλει υπερκέρδη, 70 ευρώ κοινόχρηστα επειδή θέλει να φάει ο διαχειριστής, 100 ευρώ τα "πειραγμένα" ρολογάκια της ΔΕΗ για να τα παίρνει η ΔΕΗ, 50 ευρώ η Windvodacosmote επειδή σαν καρτέλ (γιατί καρτέλ είναι) θέλουν να φάνε κι αυτοί...

...και να μετράω ένα ένα τα κουκιά για να δω αν θα μου φτάσει ένα πενηντάρικο μια φορά το χρόνο να πάω στον Αρμιν να ακούσω λίγη μουσικούλα να χορέψω και να ξεχαστώ; Βέβαια μη το πάμε μόνο στη διασκέδαση... Στη μάνα μου που θέλω να τη δω, πως θα πάω με τον Προαστιακό που θέλει για Κιάτο 8 ευρώ να πας κι 8 να γυρίσεις;


Σας φταίει ο Παπανδρέου; Ίσως! Δεν είδα κανέναν να πετάει ούτε ένα γιαουρτάκι στη Βουλή... Αντιθέτως φτιάχνει ο Βενιζέλος blog και πλακώνουν όλοι από κάτω γλυψ γλυψ τι ωραία που τα λέτε κύριε Υπουργέ κλπ...


Συγχωρέστε με για την βαριά έκφραση αλλά... Είμαστε έθνος απατεώνων ολκής και εύχομαι να καταρρεύσουμε ΤΩΡΑ όσο πιό γρήγορα γίνεται, για να μπορεί έστω να έχει μια ελπίδα η γενιά μου αλλά και η επόμενη να χτίσουν κάτι νέο με αξιοπρέπεια και καθαρότητα συνείδησης και ψυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Στη μάνα μου που θέλω να τη δω, πως θα πάω με τον Προαστιακό που θέλει για Κιάτο 8 ευρώ να πας κι 8 να γυρίσεις;



Μη στεναχωριούσαι καμάριμ'.

Θα σε πάρω δικάβαλο στη σουζούκα,
για ταξίδια στα Κιάτα και τα Διμηνιά.
:rolleyes:


Όσο για αρμιν,
πάει να ξεφτύσει κι αυτός.

Όταν λιγδώνει τ'άντερο, κανείς δε μένει αλύγιστος.

Τα εμ-ες-ένια τι τα'χουμε?
Ένα αξέπτ φάϊλ κι είσαι εντάξει. :)

Βαλ, για τους πολιτικούς υπάρχει πάντα μόνο το σήμερα
γιατί “in the long run we are all dead…”
Το αύριο υπάρχει για τους λαούς, μόνο κι αυτό όχι σίγουρα...

Αρνούμαι πάντως αυτό που χιλιοακούω και εκατομμυριοδιαβάζω πως
οι Έλληνες είναι καταδικασμένοι να μεγαλουργούν στην επιβίωση
αλλά να τα κάνουν σκατά στην ευημερία.

Μάλλον ήρθε η ώρα που θα τα κουραδοκάνουν και στην επιβίωση.:/:

Ξέρεις, όλα υπάρχουν γραμμένα, σχεδόν όλα έχουν ειπωθεί.
Θρίαμβος της αμφισημίας και του ταυτολογικού συλλογισμού.
Αλλά παρόλο ότι υπάρχουν σκέψεις παραγωγικές, πολλά μου μοιάζουν
με ρητορικά ευφυολογήματα, σπειροειδείς συστροφές και αυτοτροφοδοσίες.
Όλα μετέωρα μπροστά στην αποσάθρωση.
Φταίει ο καύσωνας?
Φταίει η αποφόρτιση και το γενικό μούδιασμα και μουντό κλίμα?
Η έλλειψη επίγνωσης της κατάστασης ή ακόμα και της συνείδησης?

Οι νέοι με ένα βάρος στους ώμους τους όπως έλεγε το "Decades", ο θλιμμένος
ύμνος που έκλεινε το "Closer" των Joy Division.
Αλλά ο Ian Curtis όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος ήταν ήδη νεκρός (23 χρονών). :(

Κινδυνεύουμε να μείνουμε στην ιστορία ως οι πιο αδιάφοροι και βαρετοί πολίτες
όλων των εποχών.
Ειδικά τώρα με το ιντερνετ που τα ξέρουμε όλα και τίποτα.

Έρχεται η στιγμή που τα καθυστερημένα τρέχουν να προλάβουν:
Τα λάθη κολοσσιαία και χιλιογραμμένα.

Κανένα δημοψήφισμα για το ΔΝΤ, καμία ετυμηγορία για τους λιμάρηδες των ταμείων,
κανένα λειτουργικά άμεσο μέτρο για εξυγίανση της κατάστασης,
καμία οργάνωση,
έχεις την αίσθηση πως όλα είναι όπως πριν μαθευτεί το θλιβερό πανηγυράκι.

Είναι τέτοιος ο φόβος και η δυσαρέσκεια πλέον,
αλλά και η αδυναμία αντιμετώπισης, που οι συγκρούσεις φαίνονται αναπόφευκτες,
(ίσως και πολύ νωρίτερα από το χειμώνα)
αν και ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη, απλά δεν έχουν πάρει ακόμη μαζική μορφή.
Ακριβώς εδώ έγκειται η αντίστοιχη κρατική φοβία, ποιού κράτους;
είναι μια εύλογη απορία, τη στιγμή που εξαντλείται η λειτουργία του
σε κοινοβουλευτικές κοκορομαχίες και επιδεικτικές προτροπές συγκάλυψης.

Σε τέτοιες περιστάσεις, απαιτούνται ήρωες , ας είναι κι από καρτούν,
κι αυτό αποτελεί το βλακώδες κοινωνικό ζητούμενο κάθε εποχής,
όπου όλο κάποιος βρίσκεται να το εκπληρώσει.
Η αδύναμη ανθρώπινη φύση επιμένει να εμπιστεύεται την επιβίωσή της σε ρολίστες,
έτσι που κάθε μέρα να συντελείται η κατάργηση της Ιστορίας,
σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που η παραμικρή υποψία διδαχής από αυτή
να καταντά μακρινή οπτασία.
Γι αυτό και για άλλα πολλά, δεν έχω παρά να ευχηθώ σε όλους μας:

Καλό Ύπνο και Καλύτερο Ξύπνιο.

υγ. φφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν θα γίνει επανάσταση, το σίγουρο όμως για εμένα είναι ότι είναι απαραίτητη μία αλλαγή, την οποία αν θέλουμε πάντα να είναι σωστή και να φέρει μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, πρέπει να την κάνει ο Έλληνας πολίτης. Πρέπει οι ψηφοφόροι να πάρουν στα χέρια τους την κατάσταση. Γιατί αυτό που βλέπω εγώ, είναι πολίτες κοιμησμένους, ράθυμους να κατηγορούν τους πολιτικούς για την κατάντια της χώρας.
Δεν αντιλέγω, οι πολιτικοί φέρουν ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Αλλά από την στιγμή που αυτοί οι πολιτικοί ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ και τους δίνει ο λαός την εξουσία, για εμένα οι παλαιότερες γενεές είναι κατά πολύ υπεύθυνες!!!
Γιατί ναι μεν, αυτός κλέβει, αλλά το σταυρωμένο δίπλα από το όνομά του ψηφοδέλτιο θα το ρίξουμε στην κάλπη, επειδή θα βολέψει τον γιο μας στο δημόσιο!!!
Ναι μεν κάποια στελέχη της ΝΔ αλλά και του ΠΑΣΟΚ έχουν κατακλέψει τον κόσμο, αλλά οι περισσότεροι από αυτούς είναι ακόμη στην Βουλή (!!) και η ελληνική δικαιοσύνη είναι στην αγκαλιά του ... Μορφέα!!
Για εμένα, εκτός του ότι αυτοί που τους ξαναψήφισαν είναι ΖΩΑ, θα έπρεπε να δημευτούν και οι περιουσίες των πολιτικών αυτών και να επιστρέψουν τα χρήματα στο κράτος, καθώς αυτοί θα έχουν απεριόριστο χρόνο να σκεφτούν τι έκαναν μέσα στη φυλακή.

Αυτή η αλλαγή λοιπόν που παρέθεσα παραπάνω δεν είναι άλλη από την ελληνική νοοτροπία.
Οι πολίτες οφείλουν να είναι ΕΝΕΡΓΟΙ πολίτες, να ενδιαφέρονται, να ενημερώνονται και να πράττουν. Όχι να ανοίγουν την τηλεόραση ένα μήνα πριν τις εκλογές για να δουν τι θα ψηφίσουν.
Οφείλουν να υπολογίζουν το καλό της χώρας και όχι μόνο το καλό της τσέπης τους.
Γιατί εξαιτίας αυτής της τακτικής, εγώ και όλη η γενιά μου θα περάσουμε πολύ δύσκολα...
Ας μην κοιτάμε λοιπόν μόνο τις συντάξεις που κόβονται από τους ηλικιωμένους, γιατί ΤΑ ΘΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΑΝΕ.
Κοιτάξτε τα 5χρονα ανήλικα που δεν φέρουν καμία ευθύνη και θα επωμιστούν το βάρος των λαθών των παλαιότερων γενεών.

Ουφ! Τα είπα και ξεθύμανα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
all time classic μπαρουφες τύπου:ο κόσμος θα επαναστατήσει ειναι μπαρουφες του λαζοπουλου που επηρεαζει τον κόσμο αρνητικα.Προφανως,ο νεοέλλην θα ΄΄επαναστατήσει'' απο το καναπε,με το γιαούρτι του,βρίζοντας ως τζαμπα μάγκας..Ήταν εμφανές οτι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο.Περίσσοτερο απο εμφανές.Το thread βγάζει συμπεράσματα απολύτως αυτονόητα...:devil::redface:
----------------------------------------------
Περίσσοτερο απο εμφανές.Το thread βγάζει συμπεράσματα απολύτως αυτονόητα...:devil::redface:Καταρχήν, δεχόμαστε a priori στο παρόν πόστ, την άσχημη διακυβέρνηση του τόπου από την "Μεγάλη Δημοκρατική Παράταξη" του ΠΑΣΟΚ όπως την έλεγαν παλιά επί Νέας Δημοκρατίας οι Πασόκοι. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να πεί κάτι καλύτερο για τον κύριο Playstation Καραμανλή που δεν ήλεγχε ούτε εις το ελάχιστον τους υπηκόους του στο κυβερνητικό σχήμα την πενταετία που διακυβέρνησε το σαπιοκάραβο που του παρέδωσαν οι εξίσου αποτυχημένες προηγούμενες ληστρικές κυβερνήσεις.

Συν αυτώ, έχουμε και την δημοκρατική αριστερά των ΚΚΕ-Τσιπραίων που δεν επιτρέπεται κανείς να τους πειράξει όσο διαμαρτύρονται σπάζοντας, απεργώντας και κλείνοντας γιατί θα κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως φασίστας και συνεργάτης του δικομματισμού, όπως επίσης έχουμε και την "δημοκρατική" ακροδεξιά που θυμήθηκε τώρα στα στερνά της να φορέσει τον δημοκρατικό μανδύα του υπηρέτη του λαού, μήπως και υφαρπάξει κανα "ψηφαλάκι" από τους διαμαρτυρόμενους, όπως στη Γερμανία του 1933 το αντίστοιχο κόμμα.

Ειδικά για το τελευταίο θυμηθείτε με, δεν ξέρω αν θα γίνει επανάσταση, αλλά θα δείτε άνοδο στα ποσοστά των ακραίων αριστερώθεν και δεξιώθεν.

Στα δι η/υμάς τώρα...

Κύριοι επιχειρηματίες...

Όταν το 99% υμών, κλέβετε το κράτος δια της φοροδιαφυγής και διδάσκετε και τα παιδιά σας να πράξουν ομοίως, ακόμα και υπό τον φαινομενικά δικαιολογημένο κανόνα του τύπου "όλοι το κάνουν, μέχρι και το Κράτος, κανείς δεν θα επιβιώσει με το σταυρό στο χέρι", που στην ουσία είναι εγωιστικό και λάθος...

Όταν για ένα μπιφτέκι ζητάτε 8 ευρώ, πολύ παραπάνω από τα όρια της αισχροκέρδιας και όχι απλά τα περιθώρια κέρδους συνεπικουρούμενης και της συμβολής πληθωρισμού και διαφόρων αυξήσεων πρώτων υλών...

Όταν η ποιότητα των εμπορευμάτων -πέρα από τις τιμές- ωθεί τους ανθρώπους να αμφισβητούν τη χρησιμότητα της επιλογής σας ως καταστήματος για αγορά...


Συμπεραίνω ότι...

Δεν είστε ανταγωνιστικοί, ληστεύετε παραδειγματικά τον καθένα από εμάς -άρα εμμέσως και εσάς διότι μέχρι εκεί φτάνει το πενιχρό μυαλό σας και η "ελληνική επιχειρηματικότητά" σας-, κλπ....

...να κλείσετε και να ζήσετε με το επίδομα ανεργίας, να δουλέψετε οικοδομή, ή να εργαστείτε όπως εγώ -αν και πτυχιούχος σοβαρότατης σχολής- στη διδασκαλία κάποιου αντικειμένου προσωρινά για το χαρτζιλίκι σας.

Εγώ γιατί να παίρνω το κατιτίς μου κάθε μήνα και να μου παίρνει 8 ευρώ ο ντελίβερι επειδή θέλει υπερκέρδη, 70 ευρώ κοινόχρηστα επειδή θέλει να φάει ο διαχειριστής, 100 ευρώ τα "πειραγμένα" ρολογάκια της ΔΕΗ για να τα παίρνει η ΔΕΗ, 50 ευρώ η Windvodacosmote επειδή σαν καρτέλ (γιατί καρτέλ είναι) θέλουν να φάνε κι αυτοί...

...και να μετράω ένα ένα τα κουκιά για να δω αν θα μου φτάσει ένα πενηντάρικο μια φορά το χρόνο να πάω στον Αρμιν να ακούσω λίγη μουσικούλα να χορέψω και να ξεχαστώ; Βέβαια μη το πάμε μόνο στη διασκέδαση... Στη μάνα μου που θέλω να τη δω, πως θα πάω με τον Προαστιακό που θέλει για Κιάτο 8 ευρώ να πας κι 8 να γυρίσεις;


Σας φταίει ο Παπανδρέου; Ίσως! Δεν είδα κανέναν να πετάει ούτε ένα γιαουρτάκι στη Βουλή... Αντιθέτως φτιάχνει ο Βενιζέλος blog και πλακώνουν όλοι από κάτω γλυψ γλυψ τι ωραία που τα λέτε κύριε Υπουργέ κλπ...


Συγχωρέστε με για την βαριά έκφραση αλλά... Είμαστε έθνος απατεώνων ολκής και εύχομαι να καταρρεύσουμε ΤΩΡΑ όσο πιό γρήγορα γίνεται, για να μπορεί έστω να έχει μια ελπίδα η γενιά μου αλλά και η επόμενη να χτίσουν κάτι νέο με αξιοπρέπεια και καθαρότητα συνείδησης και ψυχής.
Συγχαρητήρια στο λυκούργο και στη zoitCa!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
-Εθνικοαπελευθερωτική ή κοινωνική;
-Μικροαστική ή εργατική επανάσταση;
-Ή, τέλος πάντων, κάτι σαν τους φίλτατους γείτονές μας Αλβανούς, που έκαναν πριν από 20 χρόνια περίπου;

Υγ: Κάθε εξέγερση δεν είναι και επαναστατική! Η επανάσταση προϋποθέτει οικοδόμηση πάνω στο γκρεμισμένο και κάτι τέτοιο δεν γίνεται μόνον με συναισθήματα, νομίζω...

Μακάρι να ήταν τόσο φιλοσοφημένα τα πράγματα αγαπητέ Νωεύς. Ομως εδω μάλλον ισχύει το τελείως ανοργάνωτο και αυθόρμητο, "επιασε ένας τον κλέφτη; τον δέρνουνε όλοι μαζί"

Όσο για το θέμα,ενα είναι σίγουρο. Τώρα ο Έλληνας,σκέφτεται τις διακοπούλες του.Δέν εχει χρόνο για άλλα. Αλλα τον Σεπτέμβριο,που θα βρει μπροστά του μια χρονία - χειρότερη απο όλες τις άλλες - ,εκείνη τη στιγμή θα συνειδητοποίησει τι παίχτηκε...
Ο Έλληνας δεν κάνει διακοπές, οπότε δεν τις σκέφτεται. Μπορεί να τις ονειρεύεται βέβαια αλλα αυτό του αφήνει μπόλικο χρόνο για να βράσει η οργή του μέχρι το Σεπτέμβρη. Οπου το αποτέλεσμα της άνυδρης σοδειάς του καλοκαιριού θα κτυπήσει σαν παλιροικό κύμα την αγορά.

Κύριοι επιχειρηματίες... Όταν το 99% υμών, κλέβετε το κράτος δια της φοροδιαφυγής και διδάσκετε και τα παιδιά σας να πράξουν ομοίως, ακόμα και υπό τον φαινομενικά δικαιολογημένο κανόνα του τύπου "όλοι το κάνουν, μέχρι και το Κράτος, κανείς δεν θα επιβιώσει με το σταυρό στο χέρι", που στην ουσία είναι εγωιστικό και λάθος...

Η Ελλαδα είναι κορυφαία στην ατομική απασχόληση με 60% περίπου εναντι 40-45% το μέγιστο σε άλλες χώρες της ΕΕ. Αυτή η αυτοαπασχόληση είναι και η μονη αιτία που η Ελλαδα δεν έχει τιναχτεί στον αέρα ενεκα της ανεργίας και της παντελούς έλλειψης κατανάλωσης εδώ και χρόνια. Κάτι που το μνημόνιο πάει να καταφέρει τώρα. Το 99% δεν είναι επιχειρηματίες που φοροδιαφεύγουν και κλέβουν, είναι αυτοαπασχολούμενοι που πανε για ενα καλό μεροκάματο και άντε να κτίσουν και κανα σπιτάκι. Αυτούς όλους ο Παπανδρέου θα τους κλείσει. Και δεν θα κάνει τίποτα στο 1% των μεγαλογιατρών και μεγαλοεπιχειρηματιών που διαφεύγουν ή ζημιωνουν μεσω διαφθοράς, κάτι δίς τον προυπολογισμό.

...να κλείσετε και να ζήσετε με το επίδομα ανεργίας, να δουλέψετε οικοδομή, ή να εργαστείτε όπως εγώ -αν και πτυχιούχος σοβαρότατης σχολής- στη διδασκαλία κάποιου αντικειμένου προσωρινά για το χαρτζιλίκι σας.
θα κλείσουνε, κλείνουνε. Κατα χιλιάδες. Πολλοί από αυτούς χωρίς να πάρουν επίδομα ανεργίας, χωρίς να έχουν καμία οικοδομή να πάνε, και χωρίς να μπορούνε κάν να βγάλουνε το χαρτζιλίκι τους με μαθήματα, όπως εσύ βάλτερ. Αυτοί θα αρχίσουν το βρωμόξυλο στους δρόμους σε όποιον βρίσκουνε πολιτικό, μιντιά ή εφοριακό. Οχι εσύ ούτε οποιοσδήποτε καταφέρνει, με οποιονδήποτε τρόπο να βολεύεται ακόμη. Οι απελπισμένοι θα κάνουν την έκρηξη κι εκεί είναι το πρόβλημα. Οτι λές και ο Παπανδρέου έχει βαλθεί να απελπίσει και τον πλέον αισιόδοξο, έξυπνο ή καπάτσο. Εκτός βέβαια απο τα ρεμάλια, τους απατεώνες, τους κλέφτες, τους ρουφιάνους και τους γλείφτες που, εποχές που ζούμε, έχουν ανέβει πολύ οι δουλειές τους... :/:

Βαλ, για τους πολιτικούς υπάρχει πάντα μόνο το σήμερα γιατί “in the long run we are all dead…”
Το αύριο υπάρχει για τους λαούς, μόνο κι αυτό όχι σίγουρα...

Υπάρχει και η άλλη θεωρία. Οτι δεν πειράζει δηλαδη που τα δέντρα στην μισή Ελλάδα και την Παρνηθα θα κάνουν τριάντα χρόνια να ξαναγίνουν. Αυτό αφορά όλους τους άλλους. Στην Εκάλη τα δέντρα είναι άθικτα, στην Φιλοθέη, στην Κηφισιά.... Οτι όσα και άν καταστρέψουνε, στην απληστία και την γαμώ τη τρέλα τους, αυτοί έχουν όλο το καιρό δικό τους, ασφαλισμένοι και με όλες τις ανέσεις που τους προσφέρουν τα λεφτά τους, μέχρι να ξαναγίνουν. Θάλασσες, δάση, πόλεις που γκρεμίζονται απο πολέμους, λαοί ολόκληροι που αφανίζονται αργά αργά ή γρήγορα γρήγορα ...

Κανένα δημοψήφισμα για το ΔΝΤ, καμία ετυμηγορία για τους λιμάρηδες των ταμείων, κανένα λειτουργικά άμεσο μέτρο για εξυγίανση της κατάστασης, καμία οργάνωση,έχεις την αίσθηση πως όλα είναι όπως πριν μαθευτεί το θλιβερό πανηγυράκι.
Αυτό είναι ο κυριότερος παράγων που οδηγεί πρός μία βίαιη σύρραξη μεταξύ λαού και δικτατορικής (πλέον) κυβέρνησης. Αν πρίν το ψήφισμα του μνημονίου υπήρχε μια, εστω και ον λαιν, ψηφοφορία κατα τουμνημονίου, που θα συγκέντρωνε π.χ. 500,000 ψήφους, θα ήταν αλλιώς.

Γιατί σε όλους αυτούς δεν θα μπορούσες να ρίξεις μολότωφ και να τους κάψεις ανθρώπους στις τράπεζες και να πουλήσεις φουμαρα περί τρομοκρατίας. Εφτιαξα ένα τέτοιο μπλόγκ, ψήφισαν 172 κατά !!! Δεν είναι φοβερό νούμερο;;! Από το 1,5 εκ/ριο καθημερινούς χρήστες του Ιντερνετ στην Ελλάδα !

Στην συνέχεια με τη λίστα των γιατρών, δημοσίευσα στο ίδιο μπλόγκ ότι οι γιατροί που υοτιθεται τιμώρησε η "τίμια κυβέρνηση" που θα τιμωρούσε τους κλέφτες για να δικαιώσει τους αδικημένους..... ήταν ανύπαρκτοι !!! Πάλι κανείς δεν παρέπεμψε καν το μπλόγκ σε φίλο του.
Μάλιστα είχα απευθυνθεί για υποστήριξη στο "Υου Pay your crisis" και στην Αυγή και στον συνασπισμό. Στ'απαυτά τους πανηγυρικά. Τους είχα ζητήσει να κινητοποιήσουν τον κόσμο για το δημοψήφισμα, να γνωστοποιήσουν σε όλους τα τις λίστας των γιατρών. Τίποτα !

Όμως το πλέον συνταρακτικό είναι ότι δεν βρήκα ούτε κάποιο μπλόγκ αντίστοιχο, ωστε τουλάχιστον να πάω εκει να ενώσω την αντίρρηση μου, για το μνημόνιο, με άλλους 500,000 ελληνες.



Ναι μεν κάποια στελέχη της ΝΔ αλλά και του ΠΑΣΟΚ έχουν κατακλέψει τον κόσμο, αλλά οι περισσότεροι από αυτούς είναι ακόμη στην Βουλή (!!) και η ελληνική δικαιοσύνη είναι στην αγκαλιά του ... Μορφέα!!

Δεν υπάρχει δικαιοσύνη ούτε δημοκρατία όπου θα είχε κάποιο νόημα το ποιούς ψηφίσαμε. Που να την φανταζόταν ο κόσμος τέτοια απάτη. Μόνο να δείς τί έλεγε και ειδικά πώς το έλεγε ο Παπανδρέου πρίν δεν θα μπορέσεις να κατηγορήσεις τους ψηφοφόρους. Γιατί ακριβώς ο κόσμος αυτό χρειαζόταν και αυτό ψήφισε. Δικαιοσύνη, διαφάνεια. Ομως όλο ήταν μια τεράστια απάτη. Και τώρα υπάρχει μόνο μια ληστεία. Όπου, όπως σε κάθε ληστεία αν δεν σταματήσεις τον κλέφτη ή αν μή τι άλλο τον τρομάξεις ώστε να φύγει, αυτός δεν θα σταματήσει να σου κλέβει ότι μπορεί και ότι βρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν τόσο φιλοσοφημένα τα πράγματα αγαπητέ Νωεύς. Ομως εδω μάλλον ισχύει το τελείως ανοργάνωτο και αυθόρμητο, "επιασε ένας τον κλέφτη; τον δέρνουνε όλοι μαζί"


Ο Έλληνας δεν κάνει διακοπές, οπότε δεν τις σκέφτεται. Μπορεί να τις ονειρεύεται βέβαια αλλα αυτό του αφήνει μπόλικο χρόνο για να βράσει η οργή του μέχρι το Σεπτέμβρη. Οπου το αποτέλεσμα της άνυδρης σοδειάς του καλοκαιριού θα κτυπήσει σαν παλιροικό κύμα την αγορά.



Η Ελλαδα είναι κορυφαία στην ατομική απασχόληση με 60% περίπου εναντι 40-45% το μέγιστο σε άλλες χώρες της ΕΕ. Αυτή η αυτοαπασχόληση είναι και η μονη αιτία που η Ελλαδα δεν έχει τιναχτεί στον αέρα ενεκα της ανεργίας και της παντελούς έλλειψης κατανάλωσης εδώ και χρόνια. Κάτι που το μνημόνιο πάει να καταφέρει τώρα. Το 99% δεν είναι επιχειρηματίες που φοροδιαφεύγουν και κλέβουν, είναι αυτοαπασχολούμενοι που πανε για ενα καλό μεροκάματο και άντε να κτίσουν και κανα σπιτάκι. Αυτούς όλους ο Παπανδρέου θα τους κλείσει. Και δεν θα κάνει τίποτα στο 1% των μεγαλογιατρών και μεγαλοεπιχειρηματιών που διαφεύγουν ή ζημιωνουν μεσω διαφθοράς, κάτι δίς τον προυπολογισμό.

θα κλείσουνε, κλείνουνε. Κατα χιλιάδες. Πολλοί από αυτούς χωρίς να πάρουν επίδομα ανεργίας, χωρίς να έχουν καμία οικοδομή να πάνε, και χωρίς να μπορούνε κάν να βγάλουνε το χαρτζιλίκι τους με μαθήματα, όπως εσύ βάλτερ. Αυτοί θα αρχίσουν το βρωμόξυλο στους δρόμους σε όποιον βρίσκουνε πολιτικό, μιντιά ή εφοριακό. Οχι εσύ ούτε οποιοσδήποτε καταφέρνει, με οποιονδήποτε τρόπο να βολεύεται ακόμη. Οι απελπισμένοι θα κάνουν την έκρηξη κι εκεί είναι το πρόβλημα. Οτι λές και ο Παπανδρέου έχει βαλθεί να απελπίσει και τον πλέον αισιόδοξο, έξυπνο ή καπάτσο. Εκτός βέβαια απο τα ρεμάλια, τους απατεώνες, τους κλέφτες, τους ρουφιάνους και τους γλείφτες που, εποχές που ζούμε, έχουν ανέβει πολύ οι δουλειές τους... :/:



Υπάρχει και η άλλη θεωρία. Οτι δεν πειράζει δηλαδη που τα δέντρα στην μισή Ελλάδα και την Παρνηθα θα κάνουν τριάντα χρόνια να ξαναγίνουν. Αυτό αφορά όλους τους άλλους. Στην Εκάλη τα δέντρα είναι άθικτα, στην Φιλοθέη, στην Κηφισιά.... Οτι όσα και άν καταστρέψουνε, στην απληστία και την γαμώ τη τρέλα τους, αυτοί έχουν όλο το καιρό δικό τους, ασφαλισμένοι και με όλες τις ανέσεις που τους προσφέρουν τα λεφτά τους, μέχρι να ξαναγίνουν. Θάλασσες, δάση, πόλεις που γκρεμίζονται απο πολέμους, λαοί ολόκληροι που αφανίζονται αργά αργά ή γρήγορα γρήγορα ...

Αυτό είναι ο κυριότερος παράγων που οδηγεί πρός μία βίαιη σύρραξη μεταξύ λαού και δικτατορικής (πλέον) κυβέρνησης. Αν πρίν το ψήφισμα του μνημονίου υπήρχε μια, εστω και ον λαιν, ψηφοφορία κατα τουμνημονίου, που θα συγκέντρωνε π.χ. 500,000 ψήφους, θα ήταν αλλιώς.

Γιατί σε όλους αυτούς δεν θα μπορούσες να ρίξεις μολότωφ και να τους κάψεις ανθρώπους στις τράπεζες και να πουλήσεις φουμαρα περί τρομοκρατίας. Εφτιαξα ένα τέτοιο μπλόγκ, ψήφισαν 172 κατά !!! Δεν είναι φοβερό νούμερο;;! Από το 1,5 εκ/ριο καθημερινούς χρήστες του Ιντερνετ στην Ελλάδα !

Στην συνέχεια με τη λίστα των γιατρών, δημοσίευσα στο ίδιο μπλόγκ ότι οι γιατροί που υοτιθεται τιμώρησε η "τίμια κυβέρνηση" που θα τιμωρούσε τους κλέφτες για να δικαιώσει τους αδικημένους..... ήταν ανύπαρκτοι !!! Πάλι κανείς δεν παρέπεμψε καν το μπλόγκ σε φίλο του.
Μάλιστα είχα απευθυνθεί για υποστήριξη στο "Υου Pay your crisis" και στην Αυγή και στον συνασπισμό. Στ'απαυτά τους πανηγυρικά. Τους είχα ζητήσει να κινητοποιήσουν τον κόσμο για το δημοψήφισμα, να γνωστοποιήσουν σε όλους τα τις λίστας των γιατρών. Τίποτα !

Όμως το πλέον συνταρακτικό είναι ότι δεν βρήκα ούτε κάποιο μπλόγκ αντίστοιχο, ωστε τουλάχιστον να πάω εκει να ενώσω την αντίρρηση μου, για το μνημόνιο, με άλλους 500,000 ελληνες.





Δεν υπάρχει δικαιοσύνη ούτε δημοκρατία όπου θα είχε κάποιο νόημα το ποιούς ψηφίσαμε. Που να την φανταζόταν ο κόσμος τέτοια απάτη. Μόνο να δείς τί έλεγε και ειδικά πώς το έλεγε ο Παπανδρέου πρίν δεν θα μπορέσεις να κατηγορήσεις τους ψηφοφόρους. Γιατί ακριβώς ο κόσμος αυτό χρειαζόταν και αυτό ψήφισε. Δικαιοσύνη, διαφάνεια. Ομως όλο ήταν μια τεράστια απάτη. Και τώρα υπάρχει μόνο μια ληστεία. Όπου, όπως σε κάθε ληστεία αν δεν σταματήσεις τον κλέφτη ή αν μή τι άλλο τον τρομάξεις ώστε να φύγει, αυτός δεν θα σταματήσει να σου κλέβει ότι μπορεί και ότι βρεί.


Μπορώ να πω ότι θυμάμαι σε πολύ καλό βαθμό τις προεκλογικές δηλώσεις του νυν Πρωθυπουργού, όπως επίσης θυμάμαι την επιμονή του πως λεφτά υπήρχαν. Προφανώς είναι κάπου καλά κρυμμένα γιατί εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει που ήταν αυτά...:redface:
Με συγχωρείς, αλλά εγώ τώρα δεν βλέπω ληστεία. Τώρα βλέπω το κερασάκι στην τούρτα! Βλέπω μία Κυβέρνηση που δεν θα διανοηθεί να κλέψει με τόσα που έχουν ειπωθεί. Εκτός αν θεωρείς ληστεία τα Δρακόντεια -αν μου επιτραπεί- μέτρα για την ανόρθωση της οικονομίας μας.
Αλλά δηλαδή περιμένεις να πιστέψω πως τόσα χρόνια - γιατί εγώ προσανατολίζομαι σε ημερομηνίες και Κυβερνήσεις ακόμη και πριν από την γέννησή μου- ο λαός δεν είχε καταλάβει τίποτα???
Ότι δηλαδή ο λαός ενημερωνόταν και ήταν ΕΝΕΡΓΟΣ και δεν κατάλαβε τίποτα??? Μόνο την κοινή λογική να χρησιμοποιήσεις καταλαβαίνεις πολλά θεωρώ...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eχω πίστη οτί Έλληνες δεν θα κάτσουν με τα χερια σταυρωμένα. Το ότι βλέπεις καθημερίνα ανθρώπους στα όρια της εξαθλίωσης να ψάχνουν στα σκουπίδια να φάνε,το οτι ο δείκτης της ανεργίας έχει εκτιναχθεί στα ύψη,ο πληθωρίσμος κάνει άλματα και θα φτάσει μεχρι και 7% και οι αυξησεις που θα δωσουν θα είναι στα όρια του ΕΥΡΩ-πληθωρισμού στον ιδιωτικό τομέα.Πληθωρίσμός ειναι το φαινόμενο της συνεχούς και γενικής αύξησης των τιμών που έχει ως αποτέλεσμα την μείωση της αγοραστικής αξίας του χρηματος.Δηλαδή με απλά λόγια οι τιμές ανεβαίνουν κατακόρυφα και τα λεφτά δεν φτανούν!Γιατι το 1.2-1.5% δεν καλυπτει το 6,5 και 7%.

Οι άνθρωποι έχουν μειωσει τις μετακινησεις τους γιατι η βενζινη καλπαζει πανω απο το 1.5 ευρω το λιτρο ως επι το πλείστον και λεφτά δεν υπάρχουν.
Πως θα μπορέσουν αυτοι οι άνθρωποι να βάλουν πετρέλαιο το χειμμώνα;Και δεν λέω πως δεν φταίμε και μείς αλλα και αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα αλλα δεν νομίζω να κάτσει ο κόσμος να τα καταπιεί ολα αμάσητα.Ήδη σε κάποιες περιοχές απο όσο έχω μάθει γινονται καθημερινά πλιάτσικα σε σούπερ μάρκετ.Το οτι εχουμε φτασει στον πατο πάντως το καταλαβαμε όλοι.Αλλα ποιος θα μας εγγυηθεί πως θα ξανα-αναδυθούμε στην επιφάνεια;

Το μέλλον της χωρας μας βρίσκεται σε μάς την νεολαία.Στο χέρι μας ειναι αν θα κάνουμε την αλλαγη ή απλα θα κλωτσήσουμε την μπάλα!

Και τώρα ένα τραηούδια απο τα Κίτρινα Ποδήλατα που τα λέει όλα!Απολαύστε το!;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μπορούν αυτοί που διαφωνούν μαζί μου να μου εξηγήσουν την αποψη τους..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Eχω πίστη οτί Έλληνες δεν θα κάτσουν με τα χερια σταυρωμένα. Το ότι βλέπεις καθημερίνα ανθρώπους στα όρια της εξαθλίωσης να ψάχνουν στα σκουπίδια να φάνε,το οτι ο δείκτης της ανεργίας έχει εκτιναχθεί στα ύψη,ο πληθωρίσμος κάνει άλματα και θα φτάσει μεχρι και 7% και οι αυξησεις που θα δωσουν θα είναι στα όρια του ΕΥΡΩ-πληθωρισμού στον ιδιωτικό τομέα.Πληθωρίσμός ειναι το φαινόμενο της συνεχούς και γενικής αύξησης των τιμών που έχει ως αποτέλεσμα την μείωση της αγοραστικής αξίας του χρηματος.Δηλαδή με απλά λόγια οι τιμές ανεβαίνουν κατακόρυφα και τα λεφτά δεν φτανούν!Γιατι το 1.2-1.5% δεν καλυπτει το 6,5 και 7%.

Οι άνθρωποι έχουν μειωσει τις μετακινησεις τους γιατι η βενζινη καλπαζει πανω απο το 1.5 ευρω το λιτρο ως επι το πλείστον και λεφτά δεν υπάρχουν.
Πως θα μπορέσουν αυτοι οι άνθρωποι να βάλουν πετρέλαιο το χειμμώνα;Και δεν λέω πως δεν φταίμε και μείς αλλα και αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα αλλα δεν νομίζω να κάτσει ο κόσμος να τα καταπιεί ολα αμάσητα.Ήδη σε κάποιες περιοχές απο όσο έχω μάθει γινονται καθημερινά πλιάτσικα σε σούπερ μάρκετ.Το οτι εχουμε φτασει στον πατο πάντως το καταλαβαμε όλοι.Αλλα ποιος θα μας εγγυηθεί πως θα ξανα-αναδυθούμε στην επιφάνεια;

Το μέλλον της χωρας μας βρίσκεται σε μάς την νεολαία.Στο χέρι μας ειναι αν θα κάνουμε την αλλαγη ή απλα θα κλωτσήσουμε την μπάλα!

Και τώρα ένα τραηούδια απο τα Κίτρινα Ποδήλατα που τα λέει όλα!Απολαύστε το!;)



Πραγματικά εμπνευσμένο τραγούδι!:)
Αλλά ποια νεολαία? Όλοι οι νέοι ικανοί άνθρωποι θα φύγουν έξω. Μόλις η Γ Λυκείου γύρισε φέτος από την εκδρομή της και μας διηγήθηκαν τα παιδιά πως πέρασαν, μας ρώτησαν στο τέλος...
Εσείς πότε θα φύγετε για να ζήσετε έξω?? Ακούγεται πραγματικά τραγικό και το γνωρίζω. Αλλά μόνο εδώ ξέρω τόοοοοσα παιδιά που θέλουν να φύγουν, και θα το κάνουν. Και εν τέλει καλά θα κάνουν.
Γιατί να πληρώσω εγώ που δεν έφταιξα σε τίποτα στην τελική???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Δε βαριέσαι... Έχει ο Θεός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λοιπόν, αγαπητοί μου φίλοι, είναι ηλίου φαεινότερο, ότι η λογική προέκταση των σημερινών καταστάσεων προοιωνίζει κάποια λαϊκά ξεσπάσματα. Ζούμε σε μία ακρούλα της Γης, όπου ό,τι συμβαίνει, για τον υπόλοιπο κόσμο δεν μπορεί να έχει παρά μόνον την αξία και τη σημασία ενός πειράματος, ενός πειράματος "εφηρμοσμένης πολιτικής επί εθνικών μαζών". Πειραματίζονται, όπως πριν 20 χρόνια περίπου στην Αλβανία, η "Λέσχη", οι διάφοροι "Διεθνείς Οργανισμοί", οι "Αγορές" κι όλοι οι υπόλοιποι αυτόκλητοι ρολίστες( κατά Δεσμώτη), που μεριμνούν για το αύριο...των μαζών. Και η μάζα είναι μετρήσιμη έννοια, δυστυχώς!
Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια ακόμη, ακούγονταν μεταξύ των διαφόρων επικαιρικών σαχλοπολιτικών εκφράσεων και το αμίμητο: " Εδώ μιλάμε για ανθρώπους και όχι για αριθμούς". Στην πραγματικότητα, τουλάχιστον κατά τα τελευταία 35 χρόνια, πάντα σε τούτο τον τόπο αξία είχαν οι αριθμοί και σπάνια οι άνθρωποι. Δεν ήταν τυχαία η λαϊκή ρήση:" Ελλάδα, που τρως τα παιδιά σου!". Συνήθειά "της " αρχαιόθεν; Ναι, αλλά τη Λάμια την είχαν πάντα ως βδέλυγμα οι Έλληνες. Αυτό που για την ιστορία αφήνει η Μεταπολίτευση στον τόπο μας(; ) όμως ως παρακαταθήκη των "μελλοντικών γενεών", είναι ακριβώς τούτο: μία γενικευμένη κοινωνικοπολιτική λαμογιοσύνη, που εύκολα υποκύπτει σ' αυτήν ένα "ατομοκρατικό πνεύμα", ενόψει και του δέλεαρ των "πολλών ευκαιριών"(βασικά, καταναλωτικών!).
Έχοντας υπόψη, λοιπόν, μία κοινωνία διαπνεόμενη από απωθημένα διαψευσμένων ατομικών ονείρων, θεωρώ ότι το μόνο που δεν θα μπορούσε να κάνει, είναι μία επαναστατική εξέγερση. Μπορεί να γίνουν ταραχές και σποραδικές εξεγέρσεις, με διάφορες αφορμές και, ίσως, διάφορες εμβόλιμες διεγέρσεις, αλλά τίποτε παραπάνω. Κι αυτό είναι ακριβώς, που για την μεταπρατική πολιτική τάξη της χώρας μας(Κοινοβουλευτικά κόμματα, ΜΜΕ και ΕΕΤ) αποτελεί το δυνατό της σημείο: μπορεί να το χρησιμοποιεί, κατά το δοκούν και τις ...περιστάσεις! Στην Αλβανία και τη Σερβία, λίγο πριν το "νέο μιλένιουμ", το ΝΑΤΟ έγραψε ...διεθνές δίκαιο:redface:!
Γι' αυτό, καθώς ποθώ και ονειρεύομαι παιδιόθεν μία κάποια επανάσταση, πονώ προκαταβολικά για όποιο αίμα θα χυθεί, χάρη της "λογικής προέκτασης" των παρόντων καταστάσεως στη χώρα μας, για "μελλοντικές ρυθμίσεις" ενός αδιεξόδου του "τούνελ" και του λαού μας!
Ό,τι είχε πετύχει το ΕΑΜ, το χρωστούσε στην Αυτοδιαχείριση και Αυτοδιάθεση των ανθρώπων που το συναποτέλεσαν. Το ζήτημα είναι ότι και τότε βρέθηκαν κάποιοι μεταπράτες πολιτικοί, κι έγινε ο "Εμφύλιος"!

Χιμέλα σπικ:Δε βαριέσαι... Έχει ο Θεός....

Έχει, καλή μου, αλλά μήπως πια βαριέται κι Αυτός;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top